Частни училища - информативна тема 6

  • 69 713
  • 808
# 660
Вместо да се подмятат заядливи коментари, на мен би ми било по-интересно да разбера, дали тези училища по някакъв начин подготвят децата за това Лингвистично кенгуру.
Едно е, ако децата са запознати с формата му, решавани са примерни тестове в училище. Съвсем друго е ако просто е съобщено, че ще има такова състезание и децата се явяват без специална подготовка в училище. (така като например се случи в нашето- ПЧМГ - съобщиха им, който пожела се записа и след 2-3 дни беше самото състезание)
.

Хм, не мисля, че би трябвало да има значение, нали говорим за едно цялостно добро ниво на обучение. Дали училището подготвя учениците си специално за някое състезание това повишава или понижава качеството на обучение в съответното училище?

За състезанията по математика, моят син е подготвян от класната си, дава му различно домашно, различни задачи в клас, самата учителка решава с него стари състезания. Е, това какво ви показва?

Bliss,
Скрит текст:
явно въпросите на Лингвистичното кенгуру не представляват интерес за децата от СС, въпросите не са ок, за това и състезанието не е популярно

Виж целия пост
# 661
За мен пък е изненада слабото представяне на децата от Света София на езиковото кенгуру:
http://www.mladabg.org/lists.php?ListTypeID=17&ID=76
След всички приказки в темата за сертификати и нива C1 в седми клас не мога да си обясня на какво се дължи.
За всеки запознат с формата на лингвистично кенгуру е обяснимо - то не тества чисто езиковите познания, а също познанията върху географията, бита, традициите на Обединеното кралство и англоезичната литература.  
Няма такова нещо. Поне в темата 3-4 клас. Елементарно четене с разбиране, нищо особено за деца с 10-часово езиково обучение седмично.


На това ЛК дъщеря ми се е явявала само миналата и тази година, и аз съм гледала въпросите само за тези класове. Даже и тези резултати, които изкара, са повече от добри, тя до 5 клас вкл. беше в ДУ, където имаха по 2-3 часа седмично английски. Пето място за България в 7 клас, след година и половина в СС, ми показват добро усвояване на материала.

Колкото до подготовката, никой не провежда такава. Състезанието е непопулярно и ако не съм аз, да следя и да я записвам, няма да ходи на нищо. Даже май на математическите турнири ходи само тя и още 3-4 деца от всички седмокласници.
Виж целия пост
# 662
На един национален  кръг на лингвистично кенгуру за 3-4 ти клас имаше въпрос за родината на Шакира. Миналата година имаше  въпрос за някакъв тематичен парк в Лондон /нещо като парк с влакчета на ужасите/. Дете, което е било там с родителите си, получи 5 точки на този въпрос. Не че повече знае английски, не че и това изисква обща култура, май други измерители помагат за този въпрос. Занапред няма да имам никакво вземане-даване с това състезание. Участието или неучастието в него е въпрос и на отношение .
Иначе общинския кръг е ОК, ама като бойкотираш националния, защо да ходиш на общинския.
Виж целия пост
# 663
Русалке, благодаря, както винаги много полезна. Пропуснал съм това за театралния фестивал, сега ще чукна в гугъл да видя дали нещо ще ми излезе. За съжаление немските училища не са предмет на коментари във форума, непрекъснато се спрягат само СС, ПБ, Питагор.

Значи наистина правилно съм видял, че шестокласници от СС въобще не е имало на ЛК, Тинкърбел потвърди.
Виж целия пост
# 664
За мен пък е изненада слабото представяне на децата от Света София на езиковото кенгуру:
http://www.mladabg.org/lists.php?ListTypeID=17&ID=76
След всички приказки в темата за сертификати и нива C1 в седми клас не мога да си обясня на какво се дължи.
За всеки запознат с формата на лингвистично кенгуру е обяснимо - то не тества чисто езиковите познания, а също познанията върху географията, бита, традициите на Обединеното кралство и англоезичната литература.  
Няма такова нещо. Поне в темата 3-4 клас. Елементарно четене с разбиране, нищо особено за деца с 10-часово езиково обучение седмично.


На това ЛК дъщеря ми се е явявала само миналата и тази година, и аз съм гледала въпросите само за тези класове. Даже и тези резултати, които изкара, са повече от добри, тя до 5 клас вкл. беше в ДУ, където имаха по 2-3 часа седмично английски. Пето място за България в 7 клас, след година и половина в СС, ми показват добро усвояване на материала.

Колкото до подготовката, никой не провежда такава. Състезанието е непопулярно и ако не съм аз, да следя и да я записвам, няма да ходи на нищо. Даже май на математическите турнири ходи само тя и още 3-4 деца от всички седмокласници.

Въпросното ДУ, не беше ли Италианския Лицей, т.е. спряганото за едно от най-добрите ДУ?
Имам предвид, едва ли толкова е наваксвала, ако идва от толкова елитно ДУ? Или Италианския Лицей не е толкова хм newsm78добър, на колкото му се носи славата?
Виж целия пост
# 665
Не е въпросът толкова от кое училище идва, а какво е било нивото й по езика. А то не се добива  в общи линии от което и да е ДУ, без значение добро или лошо (с пълна сила това важи и за италианския лицей, даже за него повече може би  предвид това, че първият език е италиански), а  на курсове/уроци през годините. Невероятно ми се вижда до 6 клас да не е ходила на такива. А ходенето  вече променя малко или много картинката със скоростното  "наваксване" в ЧУ.
Виж целия пост
# 666
И без курсове и уроци може да се постигне пети-шести резултат в страната на въпросното състезание. Даже не е необходимо детето да има десет езикови часа в училище.
Виж целия пост
# 667
Дидева, аз не говорех за уроци с цел справяне със състезанието, а във връзка с поста, че за две учебни години е наваксано много в ЧУ след идване от ДУ, до степен покриване на сертификат за В2.  Може да идваш и от посредствено ДУ в ЧУ и пак да нямаш да наваксваш по езика, тъй като ролята на ДУ в овладяването му граничи с нулевата в повечето случаи и съответно си придобил знанията си извън него, на курсове и уроци.  Тоест се омаловажава автоматично ролята на ЧУ в запълването на  евентуалната "дупка", която може да е огромна, може и да е съвсем преодолима, може и никаква да не е, тоест детето по нищо да не отстъпва на училите езика в ЧУ. Зависи колко и къде допълнително си учил, а не от кое училище идваш. Толкова деца от ДУ са ходили на летни курсове в Колежа, на езикови лагери, на школи и имат също солидни знания по езика, за които училището с почти нищо не е допринесло.
Виж целия пост
# 668
На един национален  кръг на лингвистично кенгуру за 3-4 ти клас имаше въпрос за родината на Шакира. Миналата година имаше  въпрос за някакъв тематичен парк в Лондон /нещо като парк с влакчета на ужасите/. Дете, което е било там с родителите си, получи 5 точки на този въпрос. Не че повече знае английски, не че и това изисква обща култура, май други измерители помагат за този въпрос. Занапред няма да имам никакво вземане-даване с това състезание. Участието или неучастието в него е въпрос и на отношение .
Иначе общинския кръг е ОК, ама като бойкотираш националния, защо да ходиш на общинския.
+ автора на "Песен за огън и лед"... Ако за тези неща наистина се отнемат/дават точки, то и класирането става доста относително по моите критерии. Браво на децата, които са получили по-малко точки само заради такива въпроси  Grinning
Виж целия пост
# 669
ролята на ДУ в овладяването му граничи с нулевата в повечето случаи и съответно си придобил знанията си извън него, на курсове и уроци.  

ахааааа, а пък аз ли грешно помня, че преди си писала как имало добри ДУ, като 73-то, 20-то и кое беше още там, където децата по немски излизали със същото ниво, както и от Веда и Уве newsm78
или вероятно си имала предвид, че са ходили и на курсове.
Значи специално по език правилно съм разбрал, че искаш ли детето да научи до 7 клас език на ниво около В1, само в ЧУ може да се постигне това без уроци. Много деца и от ДУ имат такова ниво, но с курсове и уроци.
За часовете по език в ДУ много добре помня какво беше казал Код, че трябва да ги премахнат и че са пълна загуба на време и че нищо не се научава в тях.

Колкото до Жасмин, тя си е казвала тук, и то неведнъж, че детето й е ходило на курсове по английски в АК, преди да влезе в СС.
Виж целия пост
# 670
Скрит текст:
ролята на ДУ в овладяването му граничи с нулевата в повечето случаи и съответно си придобил знанията си извън него, на курсове и уроци.  
ахааааа, а пък аз ли грешно помня, че преди си писала как имало добри ДУ, като 73-то, 20-то и кое беше още там, където децата по немски излизали със същото ниво, както и от Веда и Уве newsm78
или вероятно си имала предвид, че са ходили и на курсове.
Защото имат следобяд часове по езика, които са платени. Просто спестяваш от логистика до школа.
Виж целия пост
# 671
Мецане, говорих за английски,нали за него ставаше конкретно дума в случая... за курсове в Колежа като алтернатива, за множеството опции за учене на езика на места като Алианса, Британика, Фарос, Бритиш кансъл и ред други......и за вероятно  учен  проформа английски в  Италианския лицей Simple Smile За немския нещата са по-други наистина. Няма толкова външни институции, които да дават прилично ниво при малките - Алиансът, Виа Германика школата и още две-три максимум.  А и не можеш да правиш паралел между ДУ училище с  6-7 часа немски седмично и такова с английски, в което часовете са по два, максимум 3. От последното забрави някой да излезе с ниво по английски. Ама има много деца със сертификати все пак. Та как става това - с курсове, това имах предвид. И питането ми беше защо намесваме прехода от ДУ към ЧУ като някакъв довод  в частност по отношение овладяването(наваксването) на английския, ако все пак е ходено на курсове през предходните години...За истинско наваксване би могло да се говори, а от там и за сериозен принос на училището,ако в 6 клас в ЧУ е отишло дете с босите си умения от кварталното ДУ, нищо повече. Но просто ме съмнява това да е случаят с детето на Жасмин Wink
Виж целия пост
# 672
А ходенето на такива вече променя малко или много картинката със скоростното  "наваксване" в ЧУ.

В СС я приеха с няколко изпита, по английски (писмен и устен) изкара оценка 4,80 и я сложиха в С ниво (нивата са четири, само А и В са напреднали).
Иначе, ходенето на съботен курс не може да компенсира ежедневното учене на езика и хората с деца в езикови гимназии трябва да са повече от убедени в това.
Виж целия пост
# 673
+ автора на "Песен за огън и лед"... Ако за тези неща наистина се отнемат/дават точки, то и класирането става доста относително по моите критерии.
Ами то на сайта на състезанието си пише, че:
Скрит текст:
Продължителността на състезанието е 75 минути.

Форматът е тест, който включва 40 задачи с пет избираеми отговора, от които само един е верният.

Повечето от въпросите имат занимателен характер. Откриването на верните отговори изисква лексикални и граматически знания съответно по английски, френски, немски, испански или руски език, както и знания за историята, културното и литературното наследство, традициите и бита, характерни съответно за Англия, Франция, Германия, Испания или Русия.

Състезанието няма за цел да проверява постиженията на учениците във връзка с изучавания от тях материал в училище. Забавният и игрови елемент в него е предназначен за обогатяване на общата култура на участниците, за развиване на логическо мислене и мотивира за бъдещи  по-задълбочени занимания.
Виж целия пост
# 674
... искаш ли детето да научи до 7 клас език на ниво около В1, само в ЧУ може да се постигне това без уроци. Много деца и от ДУ имат такова ниво, но с курсове и уроци.


В1 и в ДУ може да се постигне без курсове и уроци. Поне по отношение на английския. Пак е въпрос на желание, де - дали ще си гледаш филмчета в оригинал, книжки. Но гръбнакът до 7-ми клас е доста добър и в гимназията може спокойно да се тръгне от В1 ниво за втори език. Там и часовете са малко повече.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия