За нуждата от нова образователна парадигма

  • 19 946
  • 500
# 240
Дидева и домашно обучение? И тя като Джуди - на приказки я докарват, но са здраво хванати за държавните училища. Не са тъпи, че да изпуснат предимствата, които им дава системата. Иначе досега да си бяха отписали децата от системата и да си ги обучават вкъщи или в някое чуждо училище. Обаче не го правят, нали! А ти нататък си правИ изводите дали да слушаш какво приказват или да гледаш какво вършат!

Пак не е ясно. Което никак не ме изненадва в случая.  Grinning
Няма каква друга система да се "захване", понеже няма друга позволена такава и понеже държавата санкционира неползването на единствената задължителна. Но това бе написано вече сигурно двайсетина пъти. Пиша го за последен, за да не обиждам интелигентността на останалите пишещи и четящи тук хора.
Ако има избор, всеки ще си взима решения на база това, което се предлага.
За това е темата- да има избор, а не да ходите задължително в Монтесори или в настоящото квартално, ако това не ви се харесва. В момента не може да се учи по друга система у нас, дори и да го искат хората, понеже такава няма и не е позволено това. И човек се подчинява да играе по чуждата свирка.
За това апелира Людмил- да се преустанови това съвременно интелектуално образователно робство. И аз го подкрепям.

Твърденията и личните размисли и страсти не са "факти". Дори Вучков не ги бърка така.
Виж целия пост
# 241
Разбира се, че трябва да има избор!

Аз не съм фен на домашното обучение, но има родители ,за които това е по- добрия вариант. Ако действат на своя глава са извън закона и подлежат на санкции. Защо те да не могат да обучават децата си ,както те решат и намират за добре...Това не ги прави инфантилни или незрели. Изборът е нещо много лично и ,когато го правим изхождаме от лични мотиви. А не може да съдим някого, само защото има различен поглед .иЛи можем? Май всичко можем и всичко знаем,дори това. Кое е по-добро за другите...


Виж целия пост
# 242
Дотук от това, което е излязло като инфо за домашното обучение, все има някакъв сектантски уклон.

Вече написах - Монтесори е много добра терапия за деца с проблеми в развитието, но за здрави, прави деца е излишна, защото това, което се прави в ДГ, всъщност трябва да се прави в семейството. За мен това е прехвърляне на отговорност от семейството към персонала в ДГ. На много родители просто не им се занимава, а предпочитат да си плащат. Е, хубаво, щом си плащат, ще има и кой да им вземе парите!
Виж целия пост
# 243
Моето е здраво и право, Монтесори градината му даде неща, които аз не мога да му дам . Дали от особености на характера ми, дали просто защото не съм перфектната майка и не мога да правя всичко еднакво добре. Това беше най-добрата инвестиция в нейните "първите седем".   Wink
Виж целия пост
# 244
Разбира се, че трябва да има избор!

Аз не съм фен на домашното обучение, но има родители ,за които това е по- добрия вариант. Ако действат на своя глава са извън закона и подлежат на санкции. Защо те да не могат да обучават децата си ,както те решат и намират за добре...Това не ги прави инфантилни или незрели. Изборът е нещо много лично и ,когато го правим изхождаме от лични мотиви. А не може да съдим някого, само защото има различен поглед .иЛи можем? Май всичко можем и всичко знаем,дори това. Кое е по-добро за другите...

Основното, за което се сещам, когато обсъждаме този въпрос е, че повечето родители, които искат да се позволи легално алтернативно образование, също не се канят да ползват точно домашното обучение, основно поради идеята, изтъкната от Людмил- много затворения кръг на общуване с връстници. Тези хора с удоволствие биха ползвали различни кооперативни форми, обаче или друг тип обучение и форми на общуване в училище. Стига да имат легална такава възможност.
Точно домашно обучение не харесвам, по същата причина, но не ми пречи Х от ловченско село, който го е предпочел за своите 4 деца. Стига да има възможност за контрол дали и как се усвоява минимумът, предвиден от великите автори на програми. Все пак да се установява, че се работи нещо. Точно като в 90% от общите ни училища в момента- и в тях нещо се работи някак си, ходят хора на работа, ученици- на училище,  после минава едно такова, интересно НВО, отчитаме прекрасни попадения или поне добри такива и караме напред.  Laughing Та този човек с нищо не е по- различен. Зависи и от училището, някакво средищно, доколкото разбрах, може и направо да си е спасил децата.

Какво значи "сектантски уклон"?

Богатството на формите не се прави затова, че то ще се ползва от недъгави и болни. Напротив. Разнообразието е основно за здравите и нормалните. Докато са такива.
Виж целия пост
# 245
Точно това означава, което казвам! Никога не стои въпросът само за домашно обучение, само за кооперативи - винаги има намесени и други неща, били те религиозни, парарелигиозни и какви ли не още.
Виж целия пост
# 246
Да не би последователите на Висарион в България да са отворили училище и наш Людмил там да си е курдисал сина?

Стига с това Монтесори. Много важно, че на 6 години дете с Монтесори обучение ще знае числата на Фибоничи или таблицата за умножение. За втори път срещам хвалби как децата в Монтесори градина могат да смятат. ГолЕм прас.
Моето и без Монтесори може да смята до 10, а няма още 4 години.
Виж целия пост
# 247
Точно това означава, което казвам! Никога не стои въпросът само за домашно обучение, само за кооперативи - винаги има намесени и други неща, били те религиозни, парарелигиозни и какви ли не още.

Защо смяташ така?
И какво е "сектантски уклон"?
Виж целия пост
# 248
пътай гугъла - той знае всичко! Не се опитвай да ме похлъзнеш, няма да мине!
Виж целия пост
# 249
Той не твърди такова нещо. Ти го твърдиш, затова питам теб. Задавам най- елементарен въпрос. Не ми е ясно защо реагираш така.
Ловчанлията не е сектант, нито религиозен.
Виж целия пост
# 250
Село с средата на нищото. Най- близкия град е на 120 км. 7 деца в селото , всички на различна възраст. Училище в селото няма. Родителите не могат да си позволят разходи всеки ден 120+ 120 км всеки ден. Искат децата им да се образоват ,но реална възможност това да се случи в училище няма. Домашното образование ги устройва на този етап. Тук има ли сектантски уклон?
Виж целия пост
# 251
Той не твърди такова нещо. Ти го твърдиш, затова питам теб. Задавам най- елементарен въпрос. Не ми е ясно защо реагираш така.
Ловчанлията не е сектант, нито религиозен.

Е, то, оставаше и да го твърди! Явно не си чела достатъчно относно тези въпроси. То са цели клъстери с цялата му там философия, вяра, пропаганда, ритуали...

Няма домашно, а индивидуално. Ако си чела исканията на радетелите за домашно образование, те не искат да си ходят по държавната програма, а да си правят каквото си щат, никой да не им казва какво и как да учат децата, да няма никакъв контрол, и накрая децата им да вземат дипломи. И сега има начин за индивидуално обучение и децата да се явяват на изпити по програмата на МОН. Да не говорим, че родители с акъла си трудно ще стоят в село с толкова малко деца, освен ако хич не им дреме. Повечето хора с деца се изнасят от такива села, защото там няма нищо - нито градина, нито училище, нито лекар, нито фелдшер, че и читалище няма, да кажеш да си организират килийно училище.
Виж целия пост
# 252
Е, има хора ,които предпочитат да си стоят  в селото със седемте деца . Да обработват земите си и от това да се изхранват. Не им е приоритет да живеят в града. Явно се чувстват добре там, където са. Това обаче не ги прави сектанти...
Виж целия пост
# 253
ти прочете ли какво написах? децата на тези родители и сега могат да минат на индивидуално обучение, което на практика е също домашно обучение. Просто трябва да се явяват на изпити, пък ако ще и баба им да им води историята. Но те трябва да минат програмата на МОН и да държат изпити по програмата на МОН, а не по каквото им скефне на родителите.
Виж целия пост
# 254
До 16 г. няма официален начин детето да се обучава индивидуално, освен ако не е болно.

Андариел, ако знаеш друг начин, сподели.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия