(Био)зеленчукова градина - тема 30

  • 69 909
  • 735
# 660
И аз пригодих едно старо буре от предишния собственик за компостер. Засега съм го запълнила почти само с опадали плодове и се чудя дали няма да се превърне в ракия вместо в компост.
Сложих преди това и три черни чувала по рецептата от тук.
Лешниците кога се берат? Едни казват, че се събирали от земята като паднат, а други, че се берат леко зелени и се вадят ядките.
Виж целия пост
# 661
Сега мога ли да насея манголд? Ряпата така и не поникна. Не разбрах защо, ма не ме ще.  Wink На нейно място ще насея нещо, че се полива заради три зелки и някак празно ми се вижда. В моя "Чер Старозагорски" с чужд произход има и бели шушулки. Да видим дали останалият ще е ароматен. Още мъничко му трябва и ще пробвам. Днес набрах 10 шушулки, но ги нарязах и не се разбира в яденето.
Искам да сложа малко манголд в буркани. Ще го задуша и после колко минути да стерилизирам?
Виж целия пост
# 662
И аз пригодих едно старо буре от предишния собственик за компостер. Засега съм го запълнила почти само с опадали плодове и се чудя дали няма да се превърне в ракия вместо в компост.
Сложих преди това и три черни чувала по рецептата от тук.
Лешниците кога се берат? Едни казват, че се събирали от земята като паднат, а други, че се берат леко зелени и се вадят ядките.


като орехите - като узреят сами си паднат  Peace  след това не се слагат в найлонови пликове за да не се "задушат"

за компостера май трябва и малко пръст  Blush аз нали си имам на балкона  Blush по инструкция карам: ред отпадък, ред пръст. ако е много мокро слагам и хартия, но то е заради червейчетата май  Thinking
Виж целия пост
# 663
Тази година ще правя ще струвам, но ще се мъча да насея пред зимата моркови и то не че ще изкарам кореноплоди, но ми се ще да пробвам на Куркума морковената шума в зеленчукова супа. Изобщо едното ми око е все в "сървайвал" рецептите.
Пролетен дъждец, добавяй и пръст. В пръстта има специфични бактерии, които стартират компостирането. Който си няма пръст (в градски условия) ползва микробни концентрати, които се дават при вземане на компостер, а след свършването на опаковката добавят част от вече готовия компост - той играе ролята на стартер. Хартията, тоест отпадъци, които създават въздушен обем е също необходима, за да се поддържа компостът аеробен, той е и регулатор на влажността, а и червеите обожават хартията - хем живеят като в апартамент, хем си я гризкат.
Има нещо специфично, когато се добавят плодове в компоста - започва алкохолна ферментация. На такъв компост трябва да му се даде време добре да угние и алкохолът напълно да излети, иначе е вреден за растенията. Затова не слагам плодове в анаеробния компост - от него очаквам да стане няколко пъти по-бързо от аеробния и алкохолът няма да има време да излети.
Препоръката ми е плодовете да са в аеробен компост и никак да не бързаш да го ползваш.
Аз режа гнилите плодове поне на 2 и ги давам на ЧКЧ. Някои плодове ядат, някои (особено ако не съм ги срязала) ги заобикалят дотолкова, че стоят до другата година. А алкохолни джибри слагам на аеробен компост без червеи и натрупвам доста пръст.
 
Виж целия пост
# 664
ние сме в процес на закупуване на ново дворче, близо до сегашния ни адрес.
няма да ви казвам какви планове имам за 'огромния" двор от 600 квадрата  Blush
ще спомена само малкия змей и желанието му сам да си изкопае нивичка  Laughing и да засади каквото той си иска. след дълги обяснения разбра, че има предзимни и след-зимни култури и няма как да набоде нещо лятно сега и да чака резултат.
за сега се е съгласил на моркови, спанак, грах и бакла  Laughing

тайничко да кажа

Скрит текст:
бащицата е решил да ми купи пръст, минала през калифорнийски червеи и да ми направи лехите 
Blush чакаме само финализиране на сделката и нападаме  Blush
Виж целия пост
# 665
Добри, успех! Стискам палци да започнете по-рано. Simple Smile Споменах на ММ, че искам да пробвам пъпеш в нашите условия и той отговори да съм го засяла в "мойта" градина. Тя се води уж експериментална, но мястото все не достига.  Grinning Кажете дали да пробвам и какви са ми шансовете. Също дали да е хибрид или не? Поне да си помечтая.  Wink И сигурно заема много място...
Виж целия пост
# 666
 Laughing като тиква е  Peace заема място и не е добре да се бутат ластарите  Blush
опитвали сме с малчо, но до резултат не стигнахме. сели сме три или четири пъти за едно лято, то попови прасета ли не изровиха семките, то плужеци ли не изгризаха покълналото... чак на последния опит стигна до 5-6 листа, но вече беше септември  Blush
Виж целия пост
# 667
st. Dobri , в тази пръст от "скрития текст" със сигурност има яйчица и ще можеш да си завъдиш собствени.
Виж целия пост
# 668
st. Dobri , в тази пръст от "скрития текст" със сигурност има яйчица и ще можеш да си завъдиш собствени.

 Blush те я завиват, топлят... и са в равнината
ние ще сме под Вискяр планина и няма да можем да я обгрижваме така. 
Blush но ще заделя някой и друг чувал и ще опитам да ги зазимя я в мазе, я в шахтата на водомера  Hug
Виж целия пост
# 669
Тази година ще правя ще струвам, но ще се мъча да насея пред зимата моркови и то не че ще изкарам кореноплоди, но ми се ще да пробвам
 

може да се засее моркови преди зимата ли? Стават ли?
Виж целия пост
# 670
Много ви благодаря за полезните съвети! Значи това в буренцето ще го оставя открито и ще сложа пръст. И последно да питам: слагате ли стари доматени растения в компоста? Питам заради заболяванията.
Виж целия пост
# 671
Аз съм до морето и мога да рискувам.
http://gradina.bgvhod.com/2012/03/28/%D0%BE%D1%82%D0%B3%D0%BB%D0 … 0%BE%D0%B2%D0%B8/

Пролетен дъждец, точно за всякакви гадни случаи са ми ЧКЧ - болни плодове и зеленчуци, доматени растения. ЧКЧ се хранят с микроорганизми и ако им се остави достатъчно дълго компоста, той става напълно чист, тоест свободен от патогени.
Специално за зеленията от доматите постъпвам така - натрупвам ги на смокините, да ги пазят от зимата, а напролет ги събирам и ги давам на ЧКЧ. Иначе трябва да паля огън, да горя, да тровя атмосферата (знаеш как пушат). Въпреки всичко, поради може би излишна предпазливост, торя с този компост другите растения - дървета, тиквички, дайкон ...
Виж целия пост
# 672
 alys тази година сях пъпеш, 6 гнезда по две коренчета в гнездо оставих.Изкарах около 30 пъпеша около примерно 25-30см дълги,а бе много прилични.Сорта незнам ,защото ми ги дадоха,но със сигурност бяха от любителските пакетчета.Вода искат,поливане и това е.
Виж целия пост
# 673
Скела, а вкусни ли са? Сочни или от по-хлебните?
Виж целия пост
# 674
Отгледжането на пъпеши в Софийското поле, в Пирдопското, в Знеполе, край Якоруда или край Велинград е авантюра, но всеки бива първо да опита, нали така. Аз съм събирал сума присмех с иопитите си да отгледам бамя и патладжан по места, където просто не стават. Успях (и успявам), но с иска, много труд, мислене, опити и успехът далеч не е гарантиран.

Много сливи, ей! Едри - колкото детско юмруче, сладки, и червиви само около 35%, Последното е успех, защото сливите са на територията на пчелина ми и няма никакакъв вариант за третиране с препарати. И така, има много нектар, компоти и сиропи, и един двесталитров бидон със сливи за ракия, пълен до челото.

Ябълките ще са дребни - малко вода и много троскот. Обещавам за догодина да окопая всяка овошка на поне метър околвръст ствола й.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия