СМГ "Паисий Хилендарски" - тема 4

  • 189 138
  • 915
# 435
Сузане, mamamilk, благодаря ви за отговорите. Simple Smile
Разбирам, че разликата 5ти - 10ти клас е огромна...И затова и предположих, че Ангелова би могла да води школа на 5ти клас (понеже води курсове на такива класове, а там все пак се занимават със състезателна математика), а не че твърдя, че ще е тя точно. На практика както казаха по-опитните родители с другите 2ма преподаватели випускът си е късметлийски.
И, да, разбира се, че е рано да имаме каквато и да било сигурност за прием. На този етап по-скоро имаме надежди  Simple Smile и се опитваме да придобием и повече информация за организацията на страничните дейности в СМГ. С учебния план и програмата може лесно да се запознаем от сайта им.
Благодаря още веднъж на отзовалите се.
Виж целия пост
# 436
По 10 деца на преподавател.
Виж целия пост
# 437
Това явно е нова практика или зависи от екипа преподаватели.
За мен лично тази,  при която отиват първите 20 от випуска  определени от контролните е по-добра, от тази да се делят на преподаватели.
Виж целия пост
# 438
Нямам представа дали е новост и дали зависи от екипа преподаватели, нито до кой клас това ще бъде тази практика. И на мен не ми допада този регламент, но вярвам, че зад него стоят визия и опит, които ми липсват, за да го оценя.
Виж целия пост
# 439
Всъщност няма кой знае какво значение на се провеждат контролите до 7 клас, защото некласираните си ги водят родителите самостоятелно и никъде не пише в класирането "те не са от отбора". Миналата година и в Шумен, и в Бургас имаше деца непопаднали в отбора  с отлични резултати на състезанието.
Виж целия пост
# 440
За пръв път чувам, че подборът не е от целия випуск, а всеки преподавател си има квота newsm78
Това за кои състезания е? Ами където СМГ участва с един отбор само какво правят?
Виж целия пост
# 441
Ами малките ходят само на ПМС, в Шумен и в Созопол, и то ходят с много деца. Където водят само по 1 отбор със сигурност няма да има квоти, при това говорим само за 6 клас, нямам представа как е в другите класове.
Виж целия пост
# 442
И за набора на настоящите осмокласници /поне в периода 5-7 клас/ контролите за състезанията в БГ бяха на квотен принцип за всеки преподавател. И за мен не беше справедливо, защото при единия преподавател определено бяха концентрирани по-силни състезатели и "битката" за включване в отборите беше "жестока".
Виж целия пост
# 443
А за Китай и Хонг Хонг миналото лято имаше ли такова разпределение по учители?
Виж целия пост
# 444
А за Китай и Хонг Хонг миналото лято имаше ли такова разпределение по учители?
Не - само за състезанията в БГ.
Виж целия пост
# 445
Нямам представа дали е новост и дали зависи от екипа преподаватели, нито до кой клас това ще бъде тази практика. И на мен не ми допада този регламент, но вярвам, че зад него стоят визия и опит, които ми липсват, за да го оценя.

Ти можеш да вярваш в каквото си искаш, но визия и опит зад подобно решение няма как да стоят, защото не се е практикувало в миналото.
Стои експеримент, който изначално е странен.

Написаното от Master по мои спомени не е вярно за сегашния набор 8 клас за периода преди 3г, когато са били 5-ти - квотен принцип по преподаватели не е имало.
Виж целия пост
# 446
Плюсовете, които виждам от квотния принцип при "нашите" две паралелки:
1. Силна мотивация и конкуренция да влезеш в отбора за дадено състезание. По-трудно е по този начин.
2. Никой не е с усещането, че мястото му в отбора е гарантирано. Това прави децата отзивчиви един към друг - когато някой не се класира и се чувства зле от това, получава разбиране, а не подигравки;
3. Повече деца участват в състезанията. Поне на този етап това е положително, защото им хресва и ги мотивира да се борят за място и занапред, а и възможностите да опознаеш по-добре и да се сближиш с повече съученици нарастват.

Това, че нещо не е правено преди, не го прави безмислено. Може да бъде положително.
Виж целия пост
# 447
Плюсовете, които виждам от квотния принцип при "нашите" две паралелки:
1. Силна мотивация и конкуренция да влезеш в отбора за дадено състезание. По-трудно е по този начин.
2. Никой не е с усещането, че мястото му в отбора е гарантирано. Това прави децата отзивчиви един към друг - когато някой не се класира и се чувства зле от това, получава разбиране, а не подигравки;
3. Повече деца участват в състезанията. Поне на този етап това е положително, защото им хресва и ги мотивира да се борят за място и занапред, а и възможностите да опознаеш по-добре и да се сближиш с повече съученици нарастват.

Не схващам така нещата newsm78
1. Защо да е по-трудно да влезеш ако се състезаваш с 50% от децата за 50% от местата, отколкото ако се състезаваш със 100% от децата за 100% от местата? По-скоро е по-нечестно, защото ако приемем, че в 2 паралелки има много силни деца, а в другите 2 паралелки са по-слаби деца, квотите ще орежат част от силните деца, а на състезание незаслужено ще отидат част от по-слабите. А това според мен ще демотивира част от тези силни деца, които заради квотите все не успяват да отидат на състезание.

2. И без квоти пак никой не смята, че мястото му е гарантирано. Даже конкуренцията е много по-здрава и по-честна. Точно при квотите ако в "слабите" паралелки има едно-две изявени деца те ще отиват едва ли не автоматично на състезание.

3. Защо да са повече? 50% + 50% винаги е равно на 100%. Не виждам как заради разделянето ще станат 110% Заради квотите обаче може да спрат да ходят силни деца (защото не успяват да се класират), а също и слаби деца ( защото се класират за състезанието, но там се излагат и после им е кофти).

За мен единственият смисъл зад разделянето е маркетингов - да се дава шанс и на децата от по-слабите класове да ходят по състезания и родителите им да не протестират, понеже "само все едни и същи 10 деца от випуска ходят навсякъде".  Но това не е много честно и спортсменско, защото има риск по-слаби деца да изместват по-силни, което в по-далечен план ще се отрази и на представянето на СМГ по състезания, а от там и на имиджа на гимназията.
Виж целия пост
# 448
Както писах, не мога съвсем да оценя нещата. Виждам минуси, но виждам и плюсове. Предполагам, че това се прави само в прогимназиалния етап, когато още е рано да се определят силни и слаби математици, по-скоро е въпрос на подготовка, работа и мотивация.
Виж целия пост
# 449
Черна станция , абсолютно си права.
Затова и попитах каква е практиката, мога да кажа за набор 97, че винаги си е било,  който се справи най-добре.
Между децата по класове има разлика, като е видно наличието на струпване на силни състезатели и така тези 50%+50% не дават равен шанс, напротив деца които заслужават отпадат от отбора на СМГ, за да се спази квотния принцип. Когато се пропускат състезания и подготовки в тази възраст трудно се наваксват, спокойно  можещи деца могат да кажат "еми аз явно не съм този отбор" и да махнат с ръка. Говорим за ученици на 11 или 12 години и колкото да не ни се иска те не ходят по състезания само защото обичат математиката, те обичат и наградата( медали, грамоти и т.н.) и признанието, което гледам че се мери с това на кое място си на дадено състезание.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия