Американски колеж - шеста тема

  • 120 936
  • 749
# 75
Процедура по кандидатстване
В края на 10-ти клас е добре да се ориентирате къде ще кандидатства ученикът – САЩ или ЮК.
Ако държите на американските университети, съветът ми е да не кандидатствате само в САЩ. Напоследък дават по-малко стипендии. Насочете се и към такива университети в Европа – има в Бремен, Париж. Университетът в Абу Даби дава пълни стипендии. От 2 места чух отзиви относно добрите финансови условия, които предлагат.
В началото на 11-ти клас вече е добре да сте избрали специалност. Ако детето няма конкретни предпочитания може да използвате теста  за професионално ориентиране, предоставен от Россс: https://icares.com/
За някои специалности има изисквания за оценки по определени предмети. Проверете още в началото на 11-ти клас и ученикът да се старае да покрие тези критерии.
В средата на 11-ти клас се провежда родителска среща, на която ви запознават най-общо с процедурата по кандидатстването в САЩ и Великобритания. От тук започва вашата работа – „това, което може да направите сами в къщи” . Съветниците в АК могат много да са ви от полза, но те няма да изберат вместо вас университет.
В 11-ти клас им изискват препоръки от 2-ма преподаватели. Нека си изберат учители, които ги познават добре и има какво да кажат за тях. Още в края на първия срок да говорят, защото някои преподаватели пишат само по 5-6 и има много желаещи.
Ще ви опиша по какъв алгоритъм ние направихме избора на университет.
Първо проучих рейтингите на университете на Острова според избраната специалност:
http://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/league-tables/rankings?
http://www.theguardian.com/education/ng-interactive/2015/may/25/ … eague-tables-2016
Погледнах и световните класации:
https://www.timeshighereducation.co.uk/world-university-rankings … utation-ranking#/
http://www.topuniversities.com/subject-rankings/2015
http://www.shanghairanking.com/ARWU2014.html
Сметнах, че е важно мястото на университета в световните класации, защото не се знае след време къде ще се наложи да си търси работа детето.
Всички тези данни ги обобщих в екселска таблица като в последната колона сборувах местата на университетите според класациите и ги подредих във възходящ ред. Сведох изборът до 30-тина университета.
Във Великобритания има разлика между условията за следване в Англия, Шотландия и Уелс.
В Англия обучението е 3 годишно, таксата е 9 хил. паунда годишно (за тях се тегли заем – ще ви обяснят на родителската среща) за бакалавър.
Уелс -  3 год., мисля, че е малко по-ниска таксата
Шотландия – 4 години, безплатно, води се, че титлата е магистър след завършване, но е необходимо след това да се кара магистратура. Преди няколко дни прочетох, че там може да се продължи още 1 година и да се защити PhD, но не съм проучвала въпроса.
Ако сте се насочили към медицина, ВБ определено не е мястото. Много е труден приема и изискват предварителен стаж или някаква друга квалификация в тази област. Който се интересува от тази дисциплина записва Биомедицина.
Стипендии има малко и се търсят на сайта на всеки университет. Може да са за определена специалност или държава. Обикновено покриват част от таксата за обучение и 1-2 хил. паунда на година за разходите за живеене.
Най-много стипендии има в Уелс.
От значение е и големината на града – колкото по-голям е града , толкова по-големи са възможностите за работа. Имат право да работят неограничено и не са им необходими специални разрешителни. Само да си извадят осигурителен номер.
Такси за обучение, разходите за квартира и перспективите за работа след завършване могат да бъдат намерени на този сайт:
https://unistats.direct.gov.uk/
Допълних таблицата с такса обучение, големина на града, разходи за квартира, местоположение(юг-север – имайте предвид и гадния климат на Острова, все пак детето ви ще трябва да живее там 3 години).
Бройката на университетите я сведохме до 20. След това прегледах и изискванията за прием и се намали бройката до 15.
От този етап работата е изцяло на ученика. През лятото преди 12-ти клас дъщеря ми си прегледа академичните програмите на тези 15 университета и от тях избра 10. Писа писма за условията им за прием. Всяка година могат да са различни. От тях си избра 5. Академичните съветници могат да предложат някой друг университет , защото не е престижен или има твърде високи изисквания. Те имат доста опит. Например Сайнт Андрюс искат 5.50 диплома, но не се знае кой кандидат ще предпочетат и кой ще отхвърлят. Има университети, които първоначално обявяват изискване 5.50, а в последствие изискват много по-висок успех. За това е необходимо да се съгласуват нещата.
Голямо предимство е ако има така Placement year – това е година, в която се практикува специалността. Обикновено университетите осигуряват места или помагат за осъществяване на контакт с бъдещите работодатели.
При кандидатстването проверете дали има професионална гилдия за съответната специалност и дали тя е лицензирала курса.
Най-важно за кандидатстването в ЮК е мотивационното писмо. Може ученик да има мн. Висок успех, участия и награди на олимпиади и да не бъде приет заради слабо мотивационно писмо. Няма строг образец за писане на писмото. В него кандидатът трябва да изтъкне академичните си постижения, лични качества, защо иска да учи дадена специалност и ако има извънкласни дейности с какво те са го обогатили и са допринесли за развитието му в областта, която кандидатства.
Тук има дадени указания как се пише мотивационно писмо . Дадени са образци за различни предмети и университети:
http://www.thestudentroom.co.uk/wiki/personal_statement_help#navapply
През лятото след 11-ти клас да се подготвят за езиков сертификат IELTS. Не е необходимо да ходят на допълнителни курсове. Да прегледат материалите в интернет, да се запознаят с формата и да направят няколко теста. Напълно достатъчно е. Освен това и да нахвърлят бележки за мотивационното писмо.
Във Великобритания се кандидатства чрез платформата UCAS:
https://www.ucas.com/
Ако се кандидатства за Оксбридж срокът за подаване на документи е до 15-ти октомври и още първите дни от учебната година трябва да се съгласува мотив. Писмо и избраните университети със съветниците.
За останалите ви съветвам да подадете документи към средата на декември, защото някои университети ще са изпратили вече офертите си и ще може да коригирате изборът ако има изненади в изискванията им.
Обикновено се избира 1 много желан университет , чийто изисквания почти достигате, 2 реално достижими и 2, чиито изисквания напълно покривате.
Тази година имаше големи разлики в условията, които университетите са поставили миналата година. Освен това 2 университета си измениха изискванията след като бяха изпратили оферти.
Сроковете за отговаряне са различни. Някои могат да дадат оферта до 10 дни , други след месец, а има и които изчакват да съберат всичките кандидатури и тогава отговарят.
Не чакайте последния срок – 15 януари, защото част от университетите може вече да са раздали доста оферти и да отговорят, че нямат повече свободни места. Малко са.
Има тема във форума „Студенти в UK”
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=845644.0;topicrefid=3
На първа страница има всякаква полезна информация и може да питате каквото ви интересува.
Не описвам процедурата за кандидатстване чрез юкас, защото подробно им я разясняват и съветниците им проверяват формулярите.
Освен това може да следите и информацията в бг хелп форума за образование, за да видите какви оферти са получавали кандидатите от какви университети и за какви специалности:
http://www.bghelp.co.uk/forums/forums/138-%D0%9E%D0%B1%D1%80%D0% … 8%D0%B5-%D0%B2-UK
Полезна информация за различните университети може да намерите и :
http://www.thestudentroom.co.uk/forumdisplay.php?f=307
но има и много спам.
А тук е линка по специалности:
http://www.thestudentroom.co.uk/forumdisplay.php?f=3#navforums
Виж целия пост
# 76
Може ли някой да ме упъти как да стигна до Американския колеж с градски транспорт, моля. Спешно ми е утре сутринта трябва да съм там рано. Благодаря предварително!
Виж целия пост
# 77
http://www.acs.bg/Home/Admissions/Visit_ACS.aspx
За метрото информацията не е актуализирана, има спирка в посока Бизнеспарк - спирка Метростанция Акад. Ал. Тодоров - Балан.
Виж целия пост
# 78
Благодаря Ironic,
проследих маршрута от тази станция и ми се изясни, защото преди гледах от следващата метростанция и през полето ми беше непонятно.
 
Виж целия пост
# 79
Като слезна на спирка Метростанция Акад. Ал. Тодоров - Балан после накъде да стръгна, близо ли е пеша или трябва да хвана нещо?
Слизаш от метрото, излизаш отгоре и ще видиш магазин Хит. Тръгваш нагоре така, че магазинът да ти остане от лявата страна.

Напиши в bgmaps "Алея Флойд Бляк, Александър Малинов". Метростанцията е на бул. Малинов, ти тръгваш по алея Флойд Бляк и още като тръгнеш по нея ще видиш пред себе си портал, бариера - това е входът на АК.

В Гугъл мапс, спирката наистина не е отразена, но в бгмапс е отразена, мисля че там ще се ориентираш по-лесно.
Виж целия пост
# 80
Изпуснала съм новата тема. Мисля да остана, макар че девойката вече официално е второкурсничка. Освен това имам и подрастващ младеж, който може също да учи тук. Нищо не се знае...
Виж целия пост
# 81
може да използвате теста  за професионално ориентиране, предоставен от Россс: https://icares.com/
От чисто любопитство го направих този тест и ето какво ми показа:
Специалностите, които отговарят най-добре на Вашите интереси, са в началото на списъка.

1. История
 
2. Балканистика
 
3. Индология
 
4. Кореистика
 
5. Френска филология
 
6. Българската култура между глобализма и националната идентичност
 
7. Средиземноморският свят: Елада, Рим и Древният Близък изток
 
8. Тракия и културата на Древния свят

От всичко най-много мразя историята и абсолютно никога не съм имал интереси към балканистика, индология или пък Тракия и културата на Древния свят. Егати и теста, егати и чудото!
Виж целия пост
# 82
А мен ме уцели в десятката. Първото в списъка е точно това, което работя.
Виж целия пост
# 83
Татко мецан,
Жалко. Ти си първият, за когото чувам, че тестът не е познал и то е отчел съвсем наопаки . Убедена съм, че има много такива хора, като теб, но пък аз познавам хора, при които предимно е познавал теста. И при мъжа ми уцели, както това което работи, така и хобито му.
Интересното е, че когато съвпадне с интересите на изява на децата, им дава опции за множество сходни специалности, част от които преди това не са им влизали в полезрението, но пък ги подсеща, че могат да проучат и тях.
Виж целия пост
# 84
Направих го още веднъж по другият начин, не да отговаряш на въпросите, а да избереш различни опции. Пак същото излезе, т.е. много подобно -
Скрит текст:
1. Изкуствознание
2. Сравнително изкуствознание
3. Средиземноморският свят: Елада, Рим и Древният Близък изток
4. Тракия и културата на Древния свят
5. Управление на културните институции (Артмениджмънт)
6. Мениджмънт на печатните комуникации
7. История
8. Философия на киното
9. Френска филология
10. Балканистика

Възможно е и тестът да си е съвсем наред, а пък аз много жестоко да съм си объркал професията. Абсолютно нищо общо няма с тези култорологии, изкуствознания и т.н. и що пък точно френска филология ми излиза, а не някаква друга, понятие си нямам, макар че наистина обожавам френския език, но не го знам:)
Виж целия пост
# 85
И при мен теста се оказа верен. Никога не съм вярвала в тестове, но този ме изненада
Виж целия пост
# 86
Колко интересно, на първо място ми излезе точно специалността, която бях приета в СУ и така и не записах, и самата аз от позицията си на възрастен считам, че е била по-добрия избор за мен, особено след като си зарязах професията в полза на хобито.
Виж целия пост
# 87
Ами радвайте се, значи сте учили и работите точно каквото трябва, каквото ви е било интересно и сте щастливи. Много хора не си обичат работата и професията и са нещастни. Интересното е, че аз считах, че не съм от тях, аз не си мразя работата, нито професията, а излезе, че е трябвало съвсем различни работи да уча.
Виж целия пост
# 88
Второто предложение е настоящата ми работа.  Laughing
Мецане, детската ми мечта беше да стана археолог, сега в списъка нямаше нищо сходно.
Интересно ми е, дали подсъзнателно не даваме отговори, близки до сегашния ни натрупан опит.
Виж целия пост
# 89
Дори и така да е, никъде не съм давала отговор, свързан с пряката ми професия...браво на авторите на теста.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия