Испания

  • 70 155
  • 803
# 450
Наема ми е като за село, но сумата която ми връщаха до сега беше около 30 евро, т.е. многодалече от месечният ми наем.
Виж целия пост
# 451
Това за испанските думички за мен ли ставаше въпрос?
Относно законовите разпоредби - всеки договор си има клаузи, които могат да не се спазят само ако противоречат на закона, тогава се пренебрегва договора и се прилага закона. Така, че толкова за законовите разпоредби. Освен това в закона който цитирах (в момента действащ в Испания) се говори за договор за наем който е под 3г. Не виждам проблема да е 6-9-11м или какъвто и да е. Урежда се с този закон.
Както и да е, всеки има глава на раменете си и решава за себе си, но няма нужда да се всява паника и да се търси проблем там където го няма.
Относно дигиталния подпис - много по лесно е да загубиш 10мин за дигитален подпис и да си го използваш, отколкото да висиш по хилядите учреждения. Хората са го направили за улеснение, да не им търсим куруси.
Ето и разпоредбите за данъчната декларация

El inquilino puede deducirse un 10,05% de los importes pagados con un límite máximo de 9.040 euros al año para bases imponibles inferiores a 17.707,2 euros.

Как ги стигна тези два наема не разбрах? То че ми куца математиката ми куца, но толкова мога да сметна колко е две и две
Виж целия пост
# 452
Мини, за мен ставаше въпрос за испанските думички. Нямала съм предвид да си ги мерим, ама Алекси е мъж, нормално е да се пъне в тази посока.
Виж целия пост
# 453
Ние започнахме да обмисляме и вариант моя мъж да наеме жилище, да си извади временно НИЕ и да се регистрира като аутономо, и после да си извади постоянно НИЕ (надявам се, че не съм объркала последователността). И въпросът ми е, дали ще мога и аз като негова съпруга да се регистрирам и извадя постоянно НИЕ или пак има допълнителни условия за доказване на средства и пр.? Знаете ли колко време горе-долу отнема това?
Виж целия пост
# 454
По моя опит- жилище без НИЕ не може да си наеме; не знам, ние поне трудно успяхме, при все че имахме документи вече. С НИЕ регистрацията на аутономо е страхотно лесна, там нямате проблеми. Под постоянно НИЕ вероятно визираш зелената карта. Аз вече година и половина съм без, независимо че ММ е с такава от една година, т.е. това, че си съпруга не ти дава право директно на зелена карта. Искат три месеца да имаш осигуровки. Виж, за здравна карта може да се "прикачиш" към мъжа си.
Виж целия пост
# 455
По моя опит- жилище без НИЕ не може да си наеме; не знам, ние поне трудно успяхме, при все че имахме документи вече. С НИЕ регистрацията на аутономо е страхотно лесна, там нямате проблеми. Под постоянно НИЕ вероятно визираш зелената карта. Аз вече година и половина съм без, независимо че ММ е с такава от една година, т.е. това, че си съпруга не ти дава право директно на зелена карта. Искат три месеца да имаш осигуровки. Виж, за здравна карта може да се "прикачиш" към мъжа си.

Ами как тогава се наема жилище? Някои агенции сякаш приемат ЕU ID карта, или предплата. Мисля тия дни да се свържа с няколко агенции и ще видя дали ще стане с тях, да насрочим и огледи. Надявам се да се получи.
А тези осигуровки могат ли да се платят на веднъж?
Виж целия пост
# 456
Тарти, кой трябва да има тези осигуровки? Съпругата ли?
Виж целия пост
# 457
По моя опит- жилище без НИЕ не може да си наеме; не знам, ние поне трудно успяхме, при все че имахме документи вече. С НИЕ регистрацията на аутономо е страхотно лесна, там нямате проблеми. Под постоянно НИЕ вероятно визираш зелената карта. Аз вече година и половина съм без, независимо че ММ е с такава от една година, т.е. това, че си съпруга не ти дава право директно на зелена карта. Искат три месеца да имаш осигуровки. Виж, за здравна карта може да се "прикачиш" към мъжа си.

Ами как тогава се наема жилище? Някои агенции сякаш приемат ЕU ID карта, или предплата. Мисля тия дни да се свържа с няколко агенции и ще видя дали ще стане с тях, да насрочим и огледи. Надявам се да се получи.
А тези осигуровки могат ли да се платят на веднъж?
Всичко е въпрос на договорка, с НИЕ и без работа и доказани доходи е почти идентично, както и без НИЕ.
Във вашия случай, ще трябва да покажете доходи или средства, да дадете повече брой депозити, дори предплата за 5-6 месеца, може с гаранти, варианти има много!
С две думи, трябва да убедите собственика, че можете да плащате както намерите за добре. Няма универсален метод, но ако имате пари, не е невъзможно.

Виж целия пост
# 458
Благодаря за бързите отговори.

А можете ли да ми кажете каква е разликата между това т.нар. временно и постоянно НИЕ, че нещо се обърках. Защото моя мъж казва, че първо се издавало временно, после се рег. като аутономо, и после се издава постоянно НИЕ. Но пък, нали ужким НИЕ-то е номер който не се сменя след като ти го издадат.
Виж целия пост
# 459
Временното е първото НИЕ, което ти издават. Реално НИЕ е номер, който не се сменя и с издаването на зелената карта. Просто първоначалното е на един бял лист, другото- на малка зелена карта( доскоро са били на голяма зелен лист). Не е задължително условие да имаш аутономо, за да вземеш зелената карта. Задължително е да имаш работени 3 месеца. Т.е. даже и като аутономо ще имаш право на целено НИЕ след три месеца. Не знам осигуровките дали могат да се внесат на куп.

Тарти, кой трябва да има тези осигуровки? Съпругата ли?

Който и да е, за да вземе зелено НИЕ. Аз сега вече имам работени с договор и осигуровки 4 месеца и през септември имам сита за зелено НИЕ.

Виж целия пост
# 460
Номерът от НИЕ-то си е един и същ. Временното - това е един бял лист, на който са написани данните на лицето. С този документ се отива във всички служби - данъчни, социални и пр., за да се попълнят необходимите документи за аутономо, да се открият сметки и пр. Това временно НИЕ е с определен срок - ако не бъркам, 3 месеца. Това е периодът, в който трябва да се уредят нещата по всички инстанции. След това, със съответните удостоверения от службите се ходи отново в полицията и се издава малката зелена карта, т.е. постоянното НИЕ.

П.П. Тарти, зет ми се регистрира като аутономо. Обаче зелената карта му я дадоха като представи всички документи, не след три месеца.
А на мен веднага ми направиха зелената карта. Аз и до момента не работя, нямам внасяни никакви осигуровки. Това е според клаузата за член на семейството. Единствено съм включена към здравните на мъжа ми.
Да се допълня - това го има регламентирано в наредбата от юли 2012 - за издаване на НИЕ.
Виж целия пост
# 461
Четохме наредби и регламенти, но това е положението тук. Три месеца, доказуеми с документи( контратото, вида лаборал, номини и пр.).
Виж целия пост
# 462
Божеее, а като знам нашите тук как спазват точки и запетайки... За пореден път се доказва, че всеки си решава на местна почва и си тълкува както си иска разпоредбите.
Единствено наскоро получих писмо от Агенцията за чужденците - да видят с какви доходи съм, за да не тежа на испанската осигурителна система  Mr. Green. Достатъчно беше да представим копие от данъчната декларация на мъжа ми, прикрепиха го към формуляра, който попълних в офиса им и толкова.
Виж целия пост
# 463
Последно през май един приятел вади бял лист. На един лист полицаите му написаха какво да носи, когато ще иска зелен след минимум три месеца с осигуровки  Laughing
Виж целия пост
# 464
Номерът от НИЕ-то си е един и същ. Временното - това е един бял лист, на който са написани данните на лицето. С този документ се отива във всички служби - данъчни, социални и пр., за да се попълнят необходимите документи за аутономо, да се открият сметки и пр. Това временно НИЕ е с определен срок - ако не бъркам, 3 месеца. Това е периодът, в който трябва да се уредят нещата по всички инстанции. След това, със съответните удостоверения от службите се ходи отново в полицията и се издава малката зелена карта, т.е. постоянното НИЕ.

П.П. Тарти, зет ми се регистрира като аутономо. Обаче зелената карта му я дадоха като представи всички документи, не след три месеца.
А на мен веднага ми направиха зелената карта. Аз и до момента не работя, нямам внасяни никакви осигуровки. Това е според клаузата за член на семейството. Единствено съм включена към здравните на мъжа ми.
Да се допълня - това го има регламентирано в наредбата от юли 2012 - за издаване на НИЕ.

YanaDG, а вие в кой район сте? Ние сме се насочили към Барселона и Тарагона.
A в какъв срок ти издадаха зелената карта? Бързо ли става?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия