Фиброаденом- да се оперираме ли? 3-та тема

  • 112 649
  • 754
# 90
Здравейте. След като приключих с кърменето ми излезе бучка, мислех че е запушен канал, но не минаваше с масажи и т.н. Оказа се фиброаденом, днес бях на преглед. Доктора каза да го наблюдавам на всеки 6 месеца и ако расте и ако преценим ще се оперира, но засега няма предпоставки за операция.
Ходих при д-р Хрусанов в Бургас.
Виж целия пост
# 91
Здравейте момичета,
записвам се за вашата темичка Simple Smile Значи не можах да изчета всички предишни теми и успях да изчета предната цялата само Simple Smile
Малко инфо за мен. Имам един фиброаденом на лявата гърда, от външната страна от към ръката и в по долния край. Фиброаденома ми се напипва спокойно точно под кожата е, не е някакъв на дълбоко. Значи фиброаденома случайно го открих по точно мъжа ми го напипа преди някъде около 3 години. Досега само го следя, операции не съм правила. Аз имам и хормонални проблеми открити по друг повод заради проблемно забременяване, тъй като от 4 години се борим със стерилитета. Значи моя фиброаденом и също и хормоналните проблеми се появиха преди години в следствие на стрес, по точно една голяма уплаха която преживях 2009 г. Тогава от уплахата ми беше спрял цикъла и 2-3 месеца не ми идваше изобщо, предизвикаха ми цикъла с хапчета. След това следващите няколко години не съм подозирала нищо нито за хормони нито нищо тъй като тогава изобщо не са ме вълнували темите с бебетата. Цикъла пак си ми идваше редовно като дати, но с разликата че от както преживях уплахата и го нямаше 2-3 месеца след това идваше редовно, но с разликата че много за кратко ми идва и до ден днешен по 1 ден най много ден и половина и също така е супер оскъден като количество както и че има някакви изменения с кафяво зацапване. Всичко това преди тази уплаха изобщо не ми се е случвало нито веднъж. Преди това все ми е идвало и ми е вървяло обилно по 5-6-7 дни. Така по лекари нито съм ходила нито съм обръщала внимание докато не дойде време да мисля за деца. Започнахме да ходим по лекари да правим изследвания така си открих хормоналните проблеми и по същото време и мъжът ми ми напипа бучката която пък явно се появи в следствие на хормоналния дисбаланс. Та така едното доведе до друго, другото до трето и така нататък, нещата се навързаха. Като открих бучката ходих при трима лекари и тримата диагностицираха че е фиброаденом. Имах преглед и с ехограф и беше измерен с размер 5 мм на 16 мм като форма и аз си го напипвам не е точно кръгъл а продълговат като бобено зърно затова и размера е такъв. В началото като го измериха и диагностицираха че е фиброаденом ми казаха че лечението е единсвено операция, но не била спешна и така нататък. Същото като на вас Simple Smile Аз като открих хормоналните си проблрми ми стана ясно за мен си защо се е появил и реших че операция няма да направя в никакъв случай докато не се нормализира всичко. Като четох колко пъти се оперирват някои направо се чудя как имат нерви, но избора всеки си прави за себе си. Не исках да се оперирам точно заради хормоналния дисбаланс и честите рецидиви след операции защото се страхувам че след операция пак ще ми се появи ми може и да не е нов ми да са и няколко затова предпочитам да си го отглеждам този като единствен Simple Smile За трите години които го проследявам не расте, не боли и не ми прави никакви проблеми което все още ме отказва от операцията. От гледна точка на ракове, израждания и такива неща съм изчела сума литература по въпроса и е много много малък шанса фиброаденом да се изроди но все пак съществува макар и минимален риск. Може би всичко зависи от различни фактори и затова при всеки е индивидуално. Аз за себе си изобщо никога не съм го мислила и да съм се притеснявала че може да стане нещо лошо явно и затова спокойно си го проследявам, изобщо не се притеснявам. Като гледам има момичета които заради притеснението се оперирват, но аз поне не съм от тях. Да кажа също че нямам и никаква фамилна обремененост. Аз поне за толкова време си обясних появата му първо със стреса  уплахата която изживях след което последва спиране на цикъла, уплахата доведе до хормонален дисбаланс и следствие пък на него се поличу и фиброаденома, при положение че нямам и фамилна обремененост съм спокойна, а сега и след толкова време като не разте и не прави проблем съм още по спокойна и сигурна. По темата с бебетата обаче ние стигнахме до инвитро и сега малко съм на дилема какво да правя заради стимулацията и евентуална бременност като цяло 90%  мисля да си оставя нещата така с проследяване и операция да не правя. Просто за мен при положение че не расте и не прави проблеми смятам че е излишно да се оперирам даже още повече че ако го направя после могат да ми се навъдят няколко нови и предпочитам да си седя с този единствен отколкото после с няколко. Единственото ми претиснение е какво може да се случи по време на инвитрото. Познавам мацки които проблрми не са имали и не са се оперирали били са като мен с фиброаденом който са следели и не е нараствал. Останало ми е нещо от началото когато го диагностицираха което ме притеснява от гледна точка да не си прецакам нещо опита инвитро. Значи лекара тогава за инвитро не е ставало въпрос защото тепърва тръгвах по този път , но ме разпитва дали смятам да забременявам и му казах че искам но има проблем и тепърва тръгваме по клиники. Той ми каза че ако реша да забременявам било то и естествено че било хубаво преди това да се оперирам защото от хормоните които нараствали по време на бременност можело да се възпали и да ме заболи много и тогава съм щяла сама да го потърся да искам да ме оперирвал. Това изказване беше още в самото начало при диагностиката нито е бил проследяван да се види нито нищо. Сега мисля да ида пак при тоя същия да поговорим конкретно че сме стигнали до инвитро да правим и да му кажа че не е мръднал и не е пораснал. ( Понеже други ме следяха, не е бил той) и да видим пак ли ще държи на същото мнение. Само да кажа че изчетох сума неща и никъде не срещнах някой да споменава че може да се възпали и да заболи толкова че едва ли не да тичам сама да искам да ме оперирват Simple Smile Навсякъде пише че от хормоните и бременност може ( само може не е гаранция че ще стане) да се увеличи като размер което според мен е нормално предвид че и гърдите си уселичават обема, но за възпаление никъде нищо не намерих, така че нещо не ми се вярва казаното от лекара. Да вметна че лекара е един от хвалените тук от вас за името предпочитам да не споменавам Simple Smile Та предстои ми пак да се видя с него да видим какво ще каже и освен него мисля на София да се консултирам с още един, а иначе каквото и да ми кажат крайното решение ще си е изцяло мое Simple Smile Миналия месец за последно го мериха на ехограф и размера е 14 мм реално излиза по малко от първия път като е мерен , но не съм сигурна дали се е смалил понеже сега друг го е мерил и гледам на снимката го е измерил по диагонал че е 14 мм, а в началото понеже е като бобено зърно с такава форма в началото го измери друг че е 5 на 16 мм. Та под въпрос е дали се е смалил заради тази разлика в меренето но поне не се е увеличил, то реално разлика от милиметър според мен може да се получи и при различното измерване от различните лекари тъй като единия може да е замерил и малко повече от самия фиброаденом вече и към друга тъкан. Както и да е де това са резултатите. В клиниката където ще правим инвитрото лекара каза че можем да започнем когато си искаме и решим ние за него няма проблем просто да се обадим. Той знае за фиброаденома даже го и питах той на какво мнение е и той каза че не е проблем и че можем да си почваме опита. Аз единствено поисках за всеки случай да се консултирам все пак за него Simple Smile Междодругото от клиниката ни лекара ни препоръча за фиброаденома да ида при Катерински ( София) имате ли някакви отзиви за него? Аз доколкото прочетох в нета той е специалист образна диагностика не знаех че мога и при такъв да ида. Досега съм ходила при мамолог и при онко хирург. Та това е моя споделен опит. Моля за отзиви за тоя Катерински ако някой е ходил при него, също така ще се радвам и на малко разсъждения от ваша страна, инфо ако има нещо. Ще съм благодарна ако някоя е правила инвитро при наличието на фиброаденом да сподели и нейния опит.
Благодаря Simple Smile
Виж целия пост
# 92
И аз нямам фамилна обремененост , но един доктор се изказа ... "Винаги имало първи път"  Crazy какво ли не правят за да всяват смут и стрес на хората !?!
На ехограф на мен в един ден различни лекари го измериха различни размери ... даже различно назоваване му сложиха ... без думи съм ... ходим та си даваме парите само .
ФА знам е се оперира ако расте . НО ако не се оперира няма как да се махне от самосебе си ... това знам .
Ти само един ФА  ли имаш или и кисти , защото по принцип знам че ако е на хормонална трябва и кисти да имаш ... не сум сигурна обаче  Naughty.
Катерински е образна диагностика в онкологията и трябва да е добър .
Не винаги се появяват нови ФА  след операцията ... незнам вероятно си е до организъм  Simple Smile !
Виж целия пост
# 93
Първо благодаря за отговора Simple Smile
За лекарите и аз съм малко отрицателно настроена, защото само тичам, чакам, плащам и общо взето нищо. Като гледам 99% само знаят да казват операция особено пък тези които са онкохирурзи то разбирам че това им е работата да режат ама според мен не трябва да се гледа само моментно на дадения проблем а като цяло. Ясно ми е че няма лечение отгледна точка на билки, лекарства и такива и че единствения вариант е отстраняването, но не става въпрос само за това. Ок с отстраняването се решава проблема но при рецидив а в случаи че има жени с много операции и рецидиви какво решение изобщо може да е отстраняването освен една касапница Simple Smile Точно ей за това се ядосвам на лекарите първо защото някои казват операция още на първия преглед без да се е проследило за известно време дали нараства, дали не нараства и си стои така. Второ ядосвам се защото оперират рецивидират и въпреки това продължават да казват отстраняване. Аз поне досега като съм ходила нито един не взе да каже че като са хормоно зависими фиброаденомите примерно да ме прати на ендокринолог да ми изследват хормоните и че ако имам хормонален дисбаланс да се оправят първо хормоните пък тогава да се мисли за отстраняването. Всеки едва ли не гледате само за момента и казва да се отстранява и хоп с това решава проблема ама само за момента ми после ако рецивидира какво ще се режем до безкрай. Не е ли по добре да се погледне на човек не само за момента а като цяло защото аз не живея само за днес искам като решавам проблем то да е кардинално и повече да не се разправям иначе всичко ми се струва безмислено. Не знам де това си е моето мнение и разсъждения Simple Smile Пак казвам при мен не расте, не прави бели, даже знам от какво може да се е получил.
На въпросите ти: Да само един фиброаденом имам. Точно и затова при положение че не расте не ми се иска да го пипам при положение че гаранция няма че няма после да се появи нов или още по зле няколко нови. заради хормоналния дисбаланс даже още повече си мисля че точно това може да се случи и операцията би била безмислена. На въпроса за кисти дали имам- не нямам в смисъл гледам момичета пишат ако имат кисти че имат еди колко си и с еди какви си размери та кисти нямам имам си само този един единствен фиброаденом само иначе ме водят двустранна фиброкистозна мастопатия, но това доколкото знам е тип на самата млечната жлеза. Накрая си писала че не винаги се получават нови след операция. Да така е има и късметлийки които след операцията не им се появяват нови, но рецивидивите са доста чест случай също. Аз поне имам познати които са правили по няколко операции и пак се появяват и пак и то по няколко нови като гледам и в интернет колко са писали по същия начин така че доста често си се появяват нови още повече за себе си няма как да съм сигурна че ще се появи нов но предвид че съм открила че имам хормонален дисбаланс смятам че риска от рецидиви би бил голям за мен. Никак не ми се иска да рискувам да махна един единствен фиброаденом и после да си навъдя няколко нови Simple Smile Тогава даже мисля че още по зле би било предвид че първоначално е един а после да следя няколко. Абе всеки си знае за себе си ама аз така мисля и просто споделям мнрнието си и то е базирано най вече върху мен самата предвид това че е един , не расте и нямам фамилна обремененост иначе ако беше друго яче щях да съм на друго мнение. Според мен като съм го следила ако нарастваше първа щях да поискам операция, но предвид че не расте за толкова време това е което мисля.
Виж целия пост
# 94
Емв, моля те да събираш мислите си в по-кратки постове, че с тези фермани повечето потребители няма и да те дочетат  Peace
По темата- имам махнати 2 ФА преди 5 години, 3 години след операцията се появи нов малък, следя го. Бременна съм след инвитро (къс протокол на стимулация), сега се следя на 3 месеца заради бременността. За сега няма промени. ФА са хормонално зависими. Повечето са естрогено зависими, но има и прогестероно зависими, не съм чула/чела някой да прави такова изследване в БГ. Идеята ми е, че не всеки дисбаланс може да е причината. Щом е повърхностен, няма какво да те притеснява. Дори и да се наложи да го махнеш, няма да се засегнат структурите. Успех с опита!
Виж целия пост
# 95
Queen bee,
да те питам стимулацията ти беше ли по някакъв начин съобразена спрямо фиброаденома? В смисъл когато има съпътстващ здравословен проблем като наличие на фиброаденом процедира ли се с по лека стимулация или пък може би някакви определени медикаменти за стимулацията или всичко си е както попринцип трябва да си е? Казваш, че за сега твоя няма промени, но да те питам и по време на стимулацията твоя нарастна ли, имаше ли някаква болка или нещо друго?
За диброаденомите знам че са хормонизависими, но на повечето места пише че естрогените им влияели, сега от теб прочитам че може да са зависими и от прогестерона. Моя може би да е от втория вид, защото при мен естрадиола е под нормата, а прогестерона е завишен доста над горната граница. Други хормони които също не са наред са висок тестостерон, високо Тсх, но вече е влязло в норма и го подържам с лекарства в норма, също пролактина ми е висок но и него вкарах в норма и подържам с медикаменти.
Виж целия пост
# 96
ЕМВ, най - добре се консултирай с лекар по тези въпроси.

Иначе и аз имам 2 кисти, но хирурга каза изобщо да не ги мисля, не били притеснителни освен ако много не растат, но по думите му разбрах, че по - скоро ФА ще следим, отколкото кистите.
Виж целия пост
# 97
Е за консултация ще се консултирам естествено, вече казах Simple Smile Ще направя две консултации. Сега чакам да ми дойде и като ми свърши ще е едната , а следващия месец мисля да ида и на София да се консултирам с този Катерински който ми препоръча лекаря който ще прави инвитрото .
Виж целия пост
# 98
Evm, прави се преглед преди и след стимулацията просто, за да има актуални данни за изменение. Протоколът и самите лекарства за стимулация трябва да се съобразят с твоя случай, така че да посгигнете оптимален брой и качество яйцеклетки. Не може да се съобразявате с ФА, тъй като никой не може да каже, кое може да му повлияе. В момнте той не ти е проблем, не го мисли допълнително и без пова ще имаш доста притеснения по време на опита. Моят не се е променил, по скоро имам нови малки кистички, предстои ми нова контрола. Не ме е болял, но при мен от стимулацията гърдите ми доста бяха намалели, после пък след трансфер заради високите нива на прогестерона и бременността се наляха и бяха болезнени от хормоните, ФА не ми създавал проблеми. Има няколко момичета правили опит дори след като са имали ракови образувания и пак протокола не е съобразяван с това. Знам, че те притеснява и аз се притеснявах. Успех с опита  bouquet
Виж целия пост
# 99
Queen bee ,
не се притеснявам от гледна точка да не стане нещо лошо. Единственото което ме притеснява е казаното от единия лекар още от преди , от самото начало. Тогава въобще за инвитро не е ставало въпрос. Той каза че при забременяване дори и естествено можело фиброаденома да нарастне от хормоните. До тук добре, то ако примерно нарастнат и самите гърди е логично и фиброаденома да нарастне. Макар че виж при теб в началото е било точно обратното и гърдите са били намалели. Претиснителното е че той продължи и каза че можело да нарастне и да се възпали и да ме заболи много, толкова че сама съм щяла да го търся за да искам да ме оперира. Аз досега не съм намирала никъде да прочета че можело да се възпали, че чак пък и толкова да заболи че едва ли не ще тичам да се оперирвам. Точно за това ми е цялото претиснение че ако стане нещо такова то как ще ми направят операция по време на опита. Страх ме е да не си прецакам самия опит като започна и след това да се прекъсне. Ей това е цялата работа. Както казах никъде не прочетох че можело да се възпали което вече ме кара да си мисля че са пълни глупости думите на лекара и както ти казваш май да си мисля опита и другото и това да не го мисля. Объркана съм защото и лекаря не е кой да е някой квартален а е доста хвален и добър и точно затова се обърквам и го мисля.
Виж целия пост
# 100
Предполагам, че друго е имал предвид лекаря, а именно, че при голямо нарастване ФА може да притисне нерв, което доколкото съм чела, наистина е много болезнено. Аз съм оперирана за първи път през 2009, като при прегледа онколога ми каза, че не е нужно да го махна веднага, но при евентуална бременност може да се случи това, което съм описала. След бременността, раждането и кърменето се оказах с нов ФА с размери 2,5\1,5 см, беше на дълбоко и въпреки размера си, се напипваше трудно. За година не порасна изобщо, но реших да го махна, заради размера му, а и се налага да пия противозачатъчни и се притесних да не нарастне от тях. Преглеждала съм се на всеки 6 месеца преди да забременея, не съм си гледала гърдите малко повече от година и ето какво е сътворил хормоналният бум. Това не значи, че и на теб ще се отрази по този начин.
Виж целия пост
# 101
аз не съм си изследвала хормоните , защото никой не ме е пращал на такива изследвания - даже не знам къде се изследват и как  Embarassed
Но от както оревах форумите с мойте проблеми много ми предлагат крем MOON RISE - AquaSource - бил много добър и помагал за подобни проблеми , т'А ако някой знае нещо за този крем нека сподели .
Виж целия пост
# 102
mishka88,
не е че не съм разбрала доктора, цитирам дума по дума какво е казал, друг е въпроса ако той е мислил и имал впредвид това с нерва, но да не го е казал така подробно, а само това което аз цитирам. Съмнявам се честно казано това да е мисли защото пак цитирам той каза за възпаление, а не нерв или каквото и да било друго. Абе както и да е сега няма да се занимавам да му отгатвам думите, какво е имал в предвид си е в неговата глава няма да седна да му гадая мислите. В крайна сметка това е преди така че сега като се консултирам отново ще видим какво ще кажат Simple Smile
Виж целия пост
# 103
Аз не съм ходила от юни месец. Мисля скоро да отида, нищо, че още кърмя. Чувала съм, че е най-добре след като спра да кърмя бебето тогава да ида. А тя е малка и е още изключително на кърма. Като я захраня и намаля кърменията някъде април ще отида при Стоименов за да видим какво е положението. Последно, освен 11 годишния фа, имах и по няколко малки кистички, които доктора каза, че от кърменето е много възможно да изчезнат. И а дано..
Виж целия пост
# 104
Емв, не съм чувала да се възпали ФА, кистите се възпаляват. Пък чак толкова остра реакция за 2 седмици да се стигне до операция, честно ми звучи нереално. Не съм лекар, затова се консултирай с още някой специалист.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия