Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 40

  • 84 339
  • 741
# 210
Барелинке, няма за какво да се извиняваш. Просто съм пропуснала това за стеатозата и ме изненада интереса към прахчетата.
Тема сигурно има, не съм търсила.
Виж целия пост
# 211
Да кажа само, че за стеатозата не се е писало в темата, а пред кабинета на ендокриноложката ми Blush Бях си взела едни изследвания и ги разглеждах. Момичето до мен сподели, че и тя има повишени стойности. После и другите 2 казаха, че и те са така. От там съм се заблудила.
Познат ми каза, че черния дроб не боли и препоръча да се пускат АСАТ и АЛАТ 2 пъти годишно и аз го правя, когато се сетя.
Виж целия пост
# 212
А тази стеатоза от какво се е получила, от дълго пиене на хормон ли?  Thinking
Виж целия пост
# 213
Повишени чернодробни ензими и леко омазнен дроб имахме всички. Според мен е от килограмите. Бях чела едно проучване преди, дали еутирокс причинява увреждане на черния дроб, като страничен ефект и процентът беше нисък.
Ето още нещо: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7548816
Виж целия пост
# 214
Ясно, мерси.
Виж целия пост
# 215
Сега се зачетох в нета.
Наистина имало голяма връзка между щитовидната жлеза и черния дроб.
Има и доказателства, че хипотиреоидизмът може пряко да повлияе на структурата на черния дроб или функцията му.
Ето тук е обяснено доста подробно: http://qjmed.oxfordjournals.org/content/95/9/559

А в този сайт накратко са синтезирали:
- Хормоните на щитовидната жлеза (60%) се превръщат от Т4 в Т3 в черния дроб
- Хормоните на щитовидната жлеза влияят на начина по който холестерола и други липиди са синтезирани и разбити. Това се случва в черния дроб. С Хашимото и хипотитиреоидизъм метаболизмът е забавен, което е причина за повишаване на холестерола и други липиди.
- Хормоните на щитовидната жлеза засягат пътищата на детоксификация в черния дроб, както и на ензимите, които метаболизират лекарствата и токсините. Когато процеса се забавя, токсините се натрупват.
- От автоимунната страна, изследване е показало връзка между автоимунните заболявания на щитовидната жлеза и черния дроб

- Много високи нива на Т3 може да повиши нивата на билирубин и да бъдат токсични за черния дроб, тъй като вредят на митохондриите.


В този ред на мисли - изследвали ли сте АСАТ и АЛАТ и какви бяха стойностите?
Виж целия пост
# 216
Аз от тази гледна точка бях чела за интерфероново лечение на болни с Хашимото, явно при по-сериозни увреждания на черния дроб и там доктор се изказваше, че при хипофункция уж лечението се понася по-добре и няма риск за пациента, отколкото при хиперфункция.

Барелинке, аз съм ги изследвала много пъти, ама аз не се вписвам в темата. Както казах, при базедките си вървят в комплект с хормоналните и ПКК. Следим чернодробни, левкоцити, ЦРП или СУЕ, заради тиреостатиците. Като сме на ниска доза лекарства, прескачаме някой месец изследванията.
Виж целия пост
# 217
специално за СУЕ-то , то е доста общ показател, нали ? Показва, че има някакво възпаление в организма.
Виж целия пост
# 218
Да  Simple Smile
Виж целия пост
# 219
y_em и Niss, благодаря,мисля да си взема маслото от тамян и да опитам,дано помогне. А сега като чета за черния дроб,аз дори не съм знаела,че върви с Хашимото,моята ендокриноложка дори не ми е спомена (но тя доста неща ми е спестила  #Cussing out ) .Както ви писах,взех си ваучер за Токуда,мисля да си запиша и един преглед след нова година и ще разпитам.
Виж целия пост
# 220
Здравейте! А как стои въпроса с имуностимулаторите - Изопринозин примерно? Четох, че не трябва да се приемат, а как тогава се засилва имунната система, защото моята е много слаба, а откакто пия тироксина имам чувството, че още повече отслабна (за разлика от килограмите ми +5кг. съм за 10месеца).
Виж целия пост
# 221
Момичета, имам няколко въпроса :
- Някоя от Вас правила ли е биопсия във Варна-Клиника по ендокринология?
- В какъв период от време излизат резултатите?
Тъй като съм сигурна ,че ще ми се наложи операция
 - Някоя от Вас правила ли си е операция във Варна и при кого?
Всичко което ме посъветвате, ще ми е от полза.
Извинете ме, че така нахлух в темата, но съм много притеснена.
 bouquet bouquet bouquet
Виж целия пост
# 222
tynna91, ако се налага да приемаш изопринозин по предписание на доктор, заради друго заболяване, и за кратък период време, не е проблем. Може да се проследят антителата в рамките на месец, два, дали има скок, в което се съмнявам, но ако те притеснява приема на имуностимулатора, това е едната опция, да се следиш. Най-често за месец ако се предпишат, мисля че няма проблем.
Имуномодулатори са по-добрата опция в случая, когато се налага да се пият такива добавки.


STIVAs,
Скрит текст:
не съм правила биопсия, но ще споделя това, което знам за Варна.
За да ти направят биопсия в клиника по ендокринология, предполагам за болница Света Марина става въпрос и вероятно ще я прави професор Христозов, трябва да те хоспитализират за 3 дена в болницата, по клинична пътека. Биопсията трае около 10 мин, но зависи кой доктор я прави, може и по-дълго. Не знам каква сума са ти казали за биопсията, помня ще се плащаше нещо, а част се поемаше и от здравна каса. Всъщност, на първа страница на темата има информация за биопсията и какво се поема по здравна каса, но пиша за да ти предложа друга опция, а ти ще си прецениш.
Във Варна биопсия без хоспитализация, с резултати за 2-3 часа максимум прави доктор Николай Райков и е препоръчван в нашия край специалист, а и не само в североизточна БГ. Обаждаш му се, записва те за биопсия, обикновено ги прави между 12-14 часа през седмицата. Не се прави с упойка, само се обезболява мястото. Това което чувстваш е по-скоро дискомфорт от изпъването на шията, отколкото болка, така са ми споделяли и ти предавам информацията. После ти си носиш лично материала в лабораторията, той ще ти каже в коя (близо е до кабинета му) и след 2-3 часа си взимаш резултата и се връщаш при него, за да разчете и да даде насоки.
Всичко струва около 80 лв по последни данни. 50 лв биопсията, 30 лв изследване на материала, което много хора предпочитат, предвид стреса и чакането ако се прави в болнична обстановка.
Ако се наложи сцинтиграфско изследване, в Света Марина, клиниката по нуклеарна медицина са много добри специалисти, та не се колебай ако ти е препоръчано от доктор Райков с цел да се уточни и избегне ненужно рязане на жлезата.

Хирурзи за Варна - ендокринни няма, има гръдни хирурзи, които правят операции на щитовидната жлеза. Такива в Света Марина са доктор Радев и доктор Ненков. Сещаш се, че ако те хоспитализират за биопсия при професор Христозов после ще ти препоръчат някой от двамата в същата болница за операция. Предимно те ги правят. Всякакви мнения съм чувала и за двамата, по различни поводи за операции. Само една приятелка имам, която се е оперирала при Ненков и е много доволна. Тя е с Базедова болест, човекът си е свършил перфектно работата, а и явно тя е отишла навреме и не приема лекарства след операцията вече няколко години, но то при всеки болен е различно, предвид увредената жлеза.

За професор Христозов само хубави думи мога да кажа, но той не е оператор, той си е само ендокринолог и предвид че може да се наложи операция на щитовидна жлеза според думите ти, то бих ти препоръчала да отидеш при доктор Райков, да ти направи биопсия, той ще ти каже дали си за операция, дали може само да те проследяват. Ако си на лекарства, дали може да си караш само на лекарства, без да се оперираш или да се оперираш и да се наложи прием на други лекарства, това вече зависи от конкретния случай при теб и има ли заболяване, пиеш ли лекарства или се касае за възли или друго образувание в щитовидната жлеза, което се налага да се премахне. Той всичко ще ти обясни.
Ако те насочи за операция, моят съвет е да се насочиш към София и по-конкретно професор Румен Пандев, за който ако е нужно ще ти дадем координати, или в темата за операция на щитовидната жлеза във форума ще те насочат момичетата. Там можеш да зададеш всякакви въпроси, ако се наложи да ти правят операция.
Професор Пандев работи със здравна каса, но се доплаща за операция, според тарифите на болницата и се заплаща избор на екип. Сумите не са никак малки, касата покрива част, ти доплащаш останалото и си плащаш хонорара на оператора. Това се отнася както за професор Пандев, така и за всеки друг оператор в другите болници.
Като пример само - ако касата покрива 732 лв за операция на щитовидната жлеза, а ти искаш да се оперираш в ИСУЛ Царица Йоана, а там цената за такава операция е 1100 лв, касата ти дава 732 лв, а ти доплащаш останалата сума до 1100, и си плаща избор на екип, който е с таван 900 лв.
Давам просто примери, за да се насочиш. Така стоят нещата и в Света Марина във Варна. Можеш да им видиш ценоразписите, ако се насочиш към тях да питаш колко ще струва и колко се заплаща ако избереш доктор Радев или Ненков.
Поводите да препоръчам професор Пандев са няколко:
- първо е един от най-добрите ни ендокринни хирурзи, който оперира и в чужбина, освен в БГ
- второ - прави операции по мини инванзивен метод, с малък разрез (един вид почти безкръвна операция и е най-добрият в тази област в БГ.
- престоят в болница е 24 часа - прави операциите в еднодневна хирургия
- не съм чела, чула за нито един недоволен пациент опериран от него, а възстановяването било много бързо
- и личното ми мнение - страхотен човек и няма да сбъркаш ако го избереш.

Това е, ако мога да помогна с други съвети, пиши на ЛС, стига да имам инфо ще ти кажа. Или виж и темата за операция на щитовидна жлеза, която е в същия раздел. Момичетата ще ти дадат насоки. Не ги следя отдавна, не знам кои последно са оперирани, ама предполагам тонът си върви както едно време и препоръките също.
Успех и дано е нещо безобидно и напразно да съм писала всичко това  Hug
Виж целия пост
# 223
tynna91, ако се налага да приемаш изопринозин по предписание на доктор, заради друго заболяване, и за кратък период време, не е проблем. Може да се проследят антителата в рамките на месец, два, дали има скок, в което се съмнявам, но ако те притеснява приема на имуностимулатора, това е едната опция, да се следиш. Най-често за месец ако се предпишат, мисля че няма проблем.
Имуномодулатори са по-добрата опция в случая, когато се налага да се пият такива добавки.


STIVAs,
Скрит текст:
не съм правила биопсия, но ще споделя това, което знам за Варна.
За да ти направят биопсия в клиника по ендокринология, предполагам за болница Света Марина става въпрос и вероятно ще я прави професор Христозов, трябва да те хоспитализират за 3 дена в болницата, по клинична пътека. Биопсията трае около 10 мин, но зависи кой доктор я прави, може и по-дълго. Не знам каква сума са ти казали за биопсията, помня ще се плащаше нещо, а част се поемаше и от здравна каса. Всъщност, на първа страница на темата има информация за биопсията и какво се поема по здравна каса, но пиша за да ти предложа друга опция, а ти ще си прецениш.
Във Варна биопсия без хоспитализация, с резултати за 2-3 часа максимум прави доктор Николай Райков и е препоръчван в нашия край специалист, а и не само в североизточна БГ. Обаждаш му се, записва те за биопсия, обикновено ги прави между 12-14 часа през седмицата. Не се прави с упойка, само се обезболява мястото. Това което чувстваш е по-скоро дискомфорт от изпъването на шията, отколкото болка, така са ми споделяли и ти предавам информацията. После ти си носиш лично материала в лабораторията, той ще ти каже в коя (близо е до кабинета му) и след 2-3 часа си взимаш резултата и се връщаш при него, за да разчете и да даде насоки.
Всичко струва около 80 лв по последни данни. 50 лв биопсията, 30 лв изследване на материала, което много хора предпочитат, предвид стреса и чакането ако се прави в болнична обстановка.
Ако се наложи сцинтиграфско изследване, в Света Марина, клиниката по нуклеарна медицина са много добри специалисти, та не се колебай ако ти е препоръчано от доктор Райков с цел да се уточни и избегне ненужно рязане на жлезата.

Хирурзи за Варна - ендокринни няма, има гръдни хирурзи, които правят операции на щитовидната жлеза. Такива в Света Марина са доктор Радев и доктор Ненков. Сещаш се, че ако те хоспитализират за биопсия при професор Христозов после ще ти препоръчат някой от двамата в същата болница за операция. Предимно те ги правят. Всякакви мнения съм чувала и за двамата, по различни поводи за операции. Само една приятелка имам, която се е оперирала при Ненков и е много доволна. Тя е с Базедова болест, човекът си е свършил перфектно работата, а и явно тя е отишла навреме и не приема лекарства след операцията вече няколко години, но то при всеки болен е различно, предвид увредената жлеза.

За професор Христозов само хубави думи мога да кажа, но той не е оператор, той си е само ендокринолог и предвид че може да се наложи операция на щитовидна жлеза според думите ти, то бих ти препоръчала да отидеш при доктор Райков, да ти направи биопсия, той ще ти каже дали си за операция, дали може само да те проследяват. Ако си на лекарства, дали може да си караш само на лекарства, без да се оперираш или да се оперираш и да се наложи прием на други лекарства, това вече зависи от конкретния случай при теб и има ли заболяване, пиеш ли лекарства или се касае за възли или друго образувание в щитовидната жлеза, което се налага да се премахне. Той всичко ще ти обясни.
Ако те насочи за операция, моят съвет е да се насочиш към София и по-конкретно професор Румен Пандев, за който ако е нужно ще ти дадем координати, или в темата за операция на щитовидната жлеза във форума ще те насочат момичетата. Там можеш да зададеш всякакви въпроси, ако се наложи да ти правят операция.
Професор Пандев работи със здравна каса, но се доплаща за операция, според тарифите на болницата и се заплаща избор на екип. Сумите не са никак малки, касата покрива част, ти доплащаш останалото и си плащаш хонорара на оператора. Това се отнася както за професор Пандев, така и за всеки друг оператор в другите болници.
Като пример само - ако касата покрива 732 лв за операция на щитовидната жлеза, а ти искаш да се оперираш в ИСУЛ Царица Йоана, а там цената за такава операция е 1100 лв, касата ти дава 732 лв, а ти доплащаш останалата сума до 1100, и си плаща избор на екип, който е с таван 900 лв.
Давам просто примери, за да се насочиш. Така стоят нещата и в Света Марина във Варна. Можеш да им видиш ценоразписите, ако се насочиш към тях да питаш колко ще струва и колко се заплаща ако избереш доктор Радев или Ненков.
Поводите да препоръчам професор Пандев са няколко:
- първо е един от най-добрите ни ендокринни хирурзи, който оперира и в чужбина, освен в БГ
- второ - прави операции по мини инванзивен метод, с малък разрез (един вид почти безкръвна операция и е най-добрият в тази област в БГ.
- престоят в болница е 24 часа - прави операциите в еднодневна хирургия
- не съм чела, чула за нито един недоволен пациент опериран от него, а възстановяването било много бързо
- и личното ми мнение - страхотен човек и няма да сбъркаш ако го избереш.

Това е, ако мога да помогна с други съвети, пиши на ЛС, стига да имам инфо ще ти кажа. Или виж и темата за операция на щитовидна жлеза, която е в същия раздел. Момичетата ще ти дадат насоки. Не ги следя отдавна, не знам кои последно са оперирани, ама предполагам тонът си върви както едно време и препоръките също.
Успех и дано е нещо безобидно и напразно да съм писала всичко това  Hug

Merelenda  bouquet Благодаря ти!Безценна си! bouquet Ще ти пиша на лични  bouquet
Виж целия пост
# 224
Аз също благодаря за всички пъти, в които ми отговаряш толкова бързо и подробно! Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия