Университети в Германия и други държави с немски език 6

  • 55 526
  • 743
# 570
Марулета на първо четене се успокой!Не мисля че да не говориш с дъщеря ти е правилен подход.Напротив говори приятелски,опитай се да влезеш в нейните обувки,както се казва.Убедена съм,че ще извлечеш много повече информация и ще разбереш действителните причини за нейния отказ.
Нормално е да се чувства изплашена.Имам усещането,че имате големи очаквания от нея и е възможно да се притеснява от евентуален провал.
Остави ма-алко настрани вашите желания,вашите усилия да и осигурите добър старт.По-важно е тя какво иска,а не вие.
Много ми се иска да ти пиша на ЛС,но май не ги четеш и затова си позволих да ти пиша тук.  Peace
Виж целия пост
# 571
Марулета,  Hug Hug. Майки сме и знам как се чувстваш, но животът ме е научил да щадя себе си и да се вслушвам в гласа на околните. Съветът ми е да не се настройваш и разстройваш и да потърсиш разговор с дъщеря ти. Тя е объркана и изплашена, не знае какво я чака, знае че в Германия се учи сериозно, а в България е лесно. Знае че тук може винаги да си прескочи до в къщи, а там ще бъде сама в непозната среда. А все още е малка за такива решителни промени. Затова трябва да седнете и обсъдите всичко "за" и "против", да споделите взаимните гледни точки и да потърсите общо решение.
Но дори и да реши да остане в България, пътят към Германия винаги е отворен и не е задължително да отиде да учи там веднага щом завърши гимназия.

Два пъти съм се налага с мнението си, в първият случай /изборът на немската гимназия/ дъщеря ми ми беше бясна години наред и много благодарна след като завърши. Буквално повтаря "добре че ме накарахте да запиша немската", а имаше бал за всяко училище, беше приета в Италианския лицей и Американския колеж. За втория случай обаче аз чувствам вина, че я накарах да запише УНСС като бакалавър, докато съберем пари за магистратура в Германия - късно се усетихме и нямахме сигурност че ще можем да финансираме следването там. Но пък дъщеря ми съзря така, работеше и учеше, събираше пари, ние също събирахме пари и сега казва, че това решение е било добро - така е станала повече отговорна. С Еразъм направи последните 2 семестъра в Германия и преходът към немската магистратура беше плавен. Сега учи магистратура в Мюнстер и съжалява, че българската образователна система я е лишила от много знания, които сама наваксва.
Разказвам всичкото това, за да видиш, че решение винаги има и винаги може да замине за Германия, никога не е късно. Важното е да не се изнервяте и да не съжалявате за нищо - нещата винаги се случват.  Heart Eyes
Виж целия пост
# 572
Just a woman, Did,много ви благодаря за съпричастността!Чета си личните,даже отговарям,но ако съм през лаптопите на децата,май не винаги си уцелвам паролата и влизам с фейса.
  Аз знам,че нищо непоправимо не се случва,напротив.И понеже в момента съм "яко кипнала" предпочитам да не закачам темата ,за да не избухна и да кажа неща,които всъщност не искам да казвам.Аз паля много бързо и много викам,а в този случай не искам.Ясно е,че тя ще си реши,аз не се наемам да вземам това решение вместо нея.
   Всъщност аз се вбесявам от това,че няма избистрена идея ,не заема позиция какво ще прави.Толкоз ли пък чак да не знае какво иска?!Или на 18 г е рано да са толкова категорични/направи ги преди една седмица/?!
   Добре,че сте вие! bouquet
 
Виж целия пост
# 573
Чакай малко, на 18 са си деца... Повечето нямат утвърдена визия какво точно искат, не защото са несериозни, а защото не усещат вътрешна необходимост, просто принципът "аз да направя каквото трябва, пък да става каквото ще" е не както нормално с едно а с две неизвестни - не само изходното, а и входносто. Има изключения, но правилото, по наблюдения и наши, на семейството и на приятели с вече порастнали деца е : те имат нужда от подкрепа, каквото и да решат и често май е по-добре да си осъзнаят сами, дори и понякога болезнено какъв е верият избор. Какво да се прави като са хем самостоятелни, хем вироглави хем болезнено чувствителни, хем незрели, абе пубери, макар късни, но още такива.
Не е ненормално, не се впрягайте, говорете. В краен случай ще учи където иска, но да се сравняват УНСС с немски университет е меко казано комично.
От опит - дъщеря ми завърши в Холандия, работи в германия и сега приравнява юридиреската си диплома в БГ, иска да се яви на изпита за българска юридическа правоспособност, за което минава през изпити по предметите, които, естествено не е държала в Холандия, та това сравнение го прави и го коментираме неведнъж...  Нищо общо няма, може би само името - студент....
Виж целия пост
# 574
Марулета, да ти кажа и аз - не знам дали са малки на 18г., но със сигурност разбират, че живота след гимназията коренно ще се промени.
Според мен всички се страхуват, но не всички си признават.
Момичетата са прави, че трябва много да си говорите и точно в този момент ако можеш ти повече да слушаш за да разбереш какво се върти в главата й. Това ни е проблема на родителите, че понякога забравяме да чуем какво ни се говори.
А време има много /срока е 15,07  Wink/ и детето сигурно ще преосмисли на къде да поеме.
Една приятелка на дъщеря ми реши да учи в Германия на 01,07 - успя с всички срокове без проблеми, въпреки, че не знае 1 дума на немски /записа програма на английски/. Дори общежитие получи, а знаем драмите покрай жилищата.
Успех! Hug
Виж целия пост
# 575
Няколко пъти започвам да пиша и докато намеря подходящите думи,
виждам , че вече вие сте написали и моите мисли .
Марулета, според мен не приемай никое решение на щерката за крайно
и окончателно - знам , че е лесно да се каже, но е трудно в такава ситуация.
Има един момент на " отрезвяване " и той според мен настъпва малко
след абитуриентския бал - тогава виждат суетнята на съучениците си, вече
всеки се готви нанякъде да заминава, и тогава може Германия вече
да не е толкова " страшна " .
Прегръщам те и ти пожелавам спокойствие, и  в никакъв случай
не се обвинявай като родител  Hug
Виж целия пост
# 576
И аз да се присъединя - аз също започнах в България. Винаги съм искала да уча в Германия, но никой не е имал възможност да ме издържа, а тогава много малко се знаеше в Бг за опциите да работиш като студент. Та, започнах да уча в Бг, завърших бакалавър, м/увременно ходех на разни семинари (в Берлин, Париж), направих и практика в Германия, то си беше и изискване на немския факултет по възможност стажът да е в немска фирма.

Отидох с вече завършен бакалавър (при нас бяха още по 4г.) и довърших тук диплом (старата система, както е било едно време с инженерите в Бг, преди да има бак и мастър).

Искам да кажа, че не е късно да заминеш след бакалавър и няма д ай попречи да се реализира тук някой ден, ако това й е желанието.
Виж целия пост
# 577
   Всъщност аз се вбесявам от това,че няма избистрена идея ,не заема позиция какво ще прави.Толкоз ли пък чак да не знае какво иска?!Или на 18 г е рано да са толкова категорични/направи ги преди една седмица/?!     
Може би все пак знае,но се чувства неуверена.
А може би истината се крие ето тук:

Но със сигурност разбират, че живота след гимназията коренно ще се промени.
Според мен всички се страхуват, но не всички си признават.
И още една причина,за която се досещам.Дали щерка ти не иска да се откаже заради гаджето?
Доколкото помня,той не владееше толкова добре немски и трябваше да кара езикова година в Германия.Дали и той не се е отказал от идеята за следване в Германия?
Просто разсъждавам...
Още малко постискай зъби,ще видиш,че нещата ще се наредят,тогава,когато най-малко очакваш. Hug
Виж целия пост
# 578
А къде е проблема ако тя иска да учи в Б-я ? Rolling Eyes newsm78
Виж целия пост
# 579
Да, наистина къде е проблемът да не учи в България?

При всички положения девойката е подплашена, което си е нормално и в реда на нещата. Усещането ми  в случая е, че родителите са втренчени да е задължително в Германия, разсъждавайки от собствена гледна точка. Избягването на диалог е грешка и може да доведе до бетониране на решението на момичето да остане в България. В което лично аз не виждам  драма. Въпросът е какво и къде и в България, и в Германия. Е, предполага се, че реализацията в Германия е по-оптимистична опция, нооо това са само предположения. Зависи от много неща и завършването в Германия не е гаранция за нищо. Та с две думи искам да кажа на  марулета да се успокои, да брои на няколко пъти до 10 и да поговори с дъщеря си. Важно е да разбере нейните мотиви и да я подкрепи във всяко едно решение, разбира се след като е дала своето виждане по въпроса. Така или иначе решение трябва да се вземе и към момента на вземането то ще е правилно - към този момент - толкова. При всички положения дъщеря й ще разбере, че  всеки избор води до последствия, а марулета не може да извърви пътечката вместо нея. Може само да й я посочи.
Виж целия пост
# 580
Да, наистина къде е проблемът да не учи в България?

При всички положения девойката е подплашена, което си е нормално и в реда на нещата. Усещането ми  в случая е, че родителите са втренчени да е задължително в Германия, разсъждавайки от собствена гледна точка. Избягването на диалог е грешка и може да доведе до бетониране на решението на момичето да остане в България. В което лично аз не виждам  драма. Въпросът е какво и къде и в България, и в Германия. Е, предполага се, че реализацията в Германия е по-оптимистична опция, нооо това са само предположения. Зависи от много неща и завършването в Германия не е гаранция за нищо. Та с две думи искам да кажа на  марулета да се успокои, да брои на няколко пъти до 10 и да поговори с дъщеря си. Важно е да разбере нейните мотиви и да я подкрепи във всяко едно решение, разбира се след като е дала своето виждане по въпроса. Така или иначе решение трябва да се вземе и към момента на вземането то ще е правилно - към този момент - толкова. При всички положения дъщеря й ще разбере, че  всеки избор води до последствия, а марулета не може да извърви пътечката вместо нея. Може само да й я посочи.
Страхотен пост !
Виж целия пост
# 581
Благодаря, Markrit !
Надявам се нашите писания да поразсеят смута в душата на  марулета, особено във връзка с усещането, че промяната /засега/ в решението на дъщеря й, е  нейн провал като родител. Просто нищо вярно! Дъщеря ми е 10 клас и тя беше пощуряла  и категорична, че ще е само Германия, моята лична позиция беше против, защото не поощрявам особено идеята за емиграция. Но точно сега, тя е много разколебана и то поради изсипващите се безконтролно емигранти. На всеки здравомислещ човек е ясно, че Германия няма да бъде същата и нещата ще вървят на зле. Старая се да бъде информирана и за евентуалните плюсове, и за евентуалните минуси  и доколкото е възможно да е с реалистична представа за това какво я очаква и тук, и там. При нас е много важно да решава овреме, защото специалността за Германия е свързана с рисуване, а начинът на прием с рисуване тук и там просто няма нищо общо. Тя не  е в художествена гимназия и няма шанс с формата на изпита в България и се готви само за опит в Германия. А и тук изборът се свежда до 2-3 учебни заведения и няма точно такава специалност. Та засега продължава с уроците по рисуване, но какво ще стане не е ясно, нито пък как  и къде. Така или иначе вярвам, че това, което  ни се случва е най-доброто за нас , дори и да не изглежда така първоначално.
Виж целия пост
# 582
Марулета,и при нас имаше такъв момент(според мен още не е отминал).Моята реши ,че няма да учи в Германия(а винаги е искала),защото нейния приятел остава тука.Казах й тя да реши какво иска,но после да не съжалява за избора си.Казах й ,че много трудно ще ни бъде да я издържаме,но въпреки това съм за Германия,поради ред причини......И аз като тебе бях ядосана,че заради едно момче (което харесвам) е готова да зареже мечтите си. Когато си наумят нещо не приемат  съвети .После,обаче размислят.
В един момент започна пак да говори за Германия и засега уж,, твърдо'' е за там.Ще видим.....
Днес ми каза,че освен в София ще ходи на пробни и във Варна.Явно се събират голяма компания и ще пътуват заедно(ще има и  купон )
Между другото,повечето деца от нейния клас ще кандидатстват само в България.Става въпрос за медицинските специалности.
Марулета,ако дъщеря ти остане в България,нека избере друга специалност-не пиар или медии.Кажи й ,че ще се примириш с нейния избор за България,само да избере по-смислена специалност.Хубаво е и ти да й дадеш предложения,познавайки най-добре детето си.Знам,че си й много ядосана(кой от нас не е бил в определени моменти),но знай,че и на нея в момента не й е лесно,колкото и да не показва това.Намери начин да се опиташ да й кажеш,че въпреки всичко тя е твое дете и я обичаш.
Има още доста време до кандидатстването,току виж се е убедила,че специалността,която си е избрала е най-добре да се учи в Германия.
Виж целия пост
# 583
Само искам да вметна, че медии и комуникации е много съвременна специалност и има много хляб в нея. Моята племеница я завърши в Дания , след това работи една година без проблеми си намери работа много бързо, след това я приеха в Лондон за магистратура. Нямаше кои да я издържа. Изтегли кредит от Бг / защото в Англия не дават за магистратури/ на втората седмица си намери работа по специалността  и се издържаше,  връщаше кредита и учеше. Занимава се с поддръжка на сайтове на фирми , интернет магазини и т.н. Вече всички уважаващи се фирми поддържат такива сайтове. Няма магазин без реклама и т.н. Така че избора според мен е добър само детето да го желая.
Бях преди време писала, че към министерство на образованието има кариерни центрове , напълно безпратни / по европейска програма/ където децата могат да отидат на консултации и това според мен е задължително , за да не се окаже че учим едно , а след това работим друго.  Този е в София, но има във всички окръжни градове  https://www.facebook.com/ckosofia/?fref=ts
Виж целия пост
# 584
  Мдааа,хем големи,хем деца на 18 г.Драма няма ако остане да уми в Бг,дори за нас ще е много по-лесно финансово.Проблемът е,според мен,според нея -не,че тя заложи на Германия,хвърли всички усилия в немския и не готви нищичко друго.Вчера цъфна с 4ка за първия срок по БЕЛ.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия