Тибетска гъба / кефир / кефирена гъба 3

  • 106 033
  • 772
# 570
Здравейте! Преди седмица сложих моята гъбка в студена преварена вода за три дни в хладилника.След това започнах обичайното с пресно мляко, но не иска да прави кефир.Млякото си е като прясно след 24 часа , така вече цяла седмица.Правя  всичко както трябва.Гъбката е бяла, не мирише гадно, а на мляко.Цяла седмица хвърлям млякото.Какво да направя  и по колко мляко да слагам да получа гъст кефир.Благодаря предварително за отговорите!
Виж целия пост
# 571
Моята гъба е да кажем супена лъжица и половина.Слагам и околи 300мл прясно мляко и за една нощ го прави.
Виж целия пост
# 572
Да , моята е същото количество колкото голяма супена лъжица и слагам над 250 мл мляко, но не става.Пробвах да намаля количеството, след това го увеличавах, но си оставя като прясно мляко.
Виж целия пост
# 573
При мен става и с повече, но по-бавно, че вкъщи е хладно. А аз сутрин си пия.
Не знам тогава...моята сега е мушната в хладилника и ще седи там до след още 10 дни, че ще пътуваме.Дано не и стане нещо.
Виж целия пост
# 574
Здравейте, от вчера имам кефирена гъба и дори вече направих първия си кефир. Прочетох информацията на първа страница, четох и на други места но нещо информацията ми се разминава и се обърквам. Ще съм благодарна на вашите съвети, за да запази тази ценност.
1. Когато се заквасва със или без капачка трябва да е буркана. Същия въпрос важи и за съхранението на гъбата в хладилника, когато не се използва и за самия готов кефир.
2. Когато няма да използвам гъбата с мляко или с вода да я заливам?
3. Колко дни издържа готовия кефир в хладилника?
4. Колко време може да се съхранява гъбата в хладилника без да се използва?
Има ли някаква препоръчителна дозировка? Трябва ли да се пичне с по малко количество и постепенно да се увеличи?
Съжалявам за многото въпроси, обещавам да прочета темата, но сега се двоумя как да го съхраня за да не го разваля.
Виж целия пост
# 575
wafi, от моят скромен опит - гъбата постоянно трябва да е в съд без капак, за да диша. Аз я покривам с тензухче  или салфетка. Моята цяло лято не съм я ползвала, стои в хладилника в мляко и вода, от време на време мия гъбата и ги подменям, скоро мисля да почвам да правя кефир пак. Готов кефир ми е стоял и по 10 дни в хладилника, но става по-кисел и го ползвам за замесване на хляб, примерно. Както казах, моята е цяло лято в хладилника, като пробвам пак да правя кефир, ще кажа, дали има проблем, но ми изглежда свежа, твърда си е и бяла, както когато я ползвах постоянно.
Виж целия пост
# 576
Здравейте, от вчера имам кефирена гъба и дори вече направих първия си кефир. Прочетох информацията на първа страница, четох и на други места но нещо информацията ми се разминава и се обърквам. Ще съм благодарна на вашите съвети, за да запази тази ценност.
1. Когато се заквасва със или без капачка трябва да е буркана. Същия въпрос важи и за съхранението на гъбата в хладилника, когато не се използва и за самия готов кефир.
2. Когато няма да използвам гъбата с мляко или с вода да я заливам?
3. Колко дни издържа готовия кефир в хладилника?
4. Колко време може да се съхранява гъбата в хладилника без да се използва?
Има ли някаква препоръчителна дозировка? Трябва ли да се пичне с по малко количество и постепенно да се увеличи?
Съжалявам за многото въпроси, обещавам да прочета темата, но сега се двоумя как да го съхраня за да не го разваля.

Аз правя така: заквасването го правя в стъклена кана без да захлупвам с нещо, на стайна температура за 24 часа ми става перфектен. В хладилника държа гъбата в буркан с вода без да захлупвам отново и не ми е умряла до сега вече повече от 6 месеца. Готов кефир държа обикновенно в бутилката от прясното мляко по два три дена защото си го изпивам целия за този период. Пия по една чаша на ден. Нито увеличавам нито намалявам количеството по някаква схема.
Виж целия пост
# 577
моята гъба е при мен от 1г. и винаги е била с капак - стъклен.
във вода не съм я слагала. само в мляко стои.

в хладилник е издържала 16 дена в една и също мляко и с капак.
Виж целия пост
# 578
Аз правя кефир в стъклени бурканчета и не слагам капак.Засега не ми е много гъбата и правя в бурканчета за напитки, тези с винтова капачка и сламка.Някъде 250-300мл е, изпивам си го на закуска.Местя гъбата в друго бърканче и наливам в мляко, слагам в хладилник и привечер вадя на кухненския шкаф да седи до сутринта.
Иначе като почива(защото все ми свършва прясното мляко), заливам с равни части студена вода(от филтърна кана) и прясно мляко, колкото да не я виждам. От седмица е прибрана моята, сега не сме и вкъщиюДругата седмица ще я вадя да си правя, надявам се да е добре.Видях, че течността се е разделила, горе воднисто, долу гъсто и това малко ме тревожи, но уж така ставало и като се прави кефир и не винаги е проблем.
Виж целия пост
# 579
Много благодаря на всички за отговорите.
Сетих се да питам и дали миете гъбата с вода между ползванията, защото някъде го пишеше, че се прави.
Виж целия пост
# 580
Аз мия гъбата на всяко зареждане с много слаба студена вода, а когато и давам почивка преварявам и изстудявам вода и оставям гъбата в нея за един ден извън хладилника Simple Smile Иначе я държа в мляко в хладилника Simple Smile
Виж целия пост
# 581
Много благодаря на всички за отговорите.
Сетих се да питам и дали миете гъбата с вода между ползванията, защото някъде го пишеше, че се прави.

Аз я мия, с хладка водичка и търкам лекичко да и падне каквото има от кефира.
Виж целия пост
# 582
Аз не я мия всеки път като правя кефир, преди прибиране в хладилник, обаче, всели път.
Виж целия пост
# 583
Аз го правя в голям буркан с винт и завинтвам Simple Smile Когато е топло /като сега/ ми стои в хладилника, защото иначе става много бързо. След първото прецеждане слагам кефира в  хладилника - по документация трябва да почват да се развиват дрождите и от това става по-кисел, стоял е и по 3-4-5 дни - или го пием, ако ни харесва или ако е много кисел просто го хвърлям. Полезни са и двата вида ферментация. Когато не я ползвам я поставям в хладилника с вода и мляко 50:50 - била е и с затворена и с леко отворена капачка - все е оживявала  10-20 дни. Слагам я на вратичката на хладилника или в отделението за плодове долу. След това я "съживявам" с 2-3 цикъла , като изхвърлям получения кефир. Почти винаги мия, особено като видя , че се "разлигави"с не много студена вода направо под чешмата. Зрънцата трябва да са бели и да мирише хубаво на мляко. Задължително с пластмасова цедка/или гевгир/ и пластмасова лъжица! Simple Smile
Виж целия пост
# 584
Много благодаря за подробната информация на всички. Правя вече няколко пъти кефир и аз и голямата ми дъщеря много го харесваме. Малката по принцип не обича мляко, но все ще я излъжа, а мъжо не ще и да опита, голям чешит е. Онзи ден дори замесих с кефира тесто вместо с кисело мляко и стана превъзжодно.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия