Шеста тема на чакащите

  • 511 963
  • 5 045
# 1 245
Благодаря ви момичета за коментарите!
Ще се срещнем с децата, когато му дойде времето. Simple Smile
Просто трябваше да вземем бързо решение.
Пожелавам на всички успех и малко повече късмет на всички чакащи!
Виж целия пост
# 1 246
cveti_75, не са писали "две деца", а "едно или две деца (с родствена връзка или близнаци)". Това често (да не кажа почти винаги) се прави по препоръка на социалните, които работят с кандидатите, защото "дава по-голям шанс, тъй като подобни деца не се делят".  Това не значи, че изконното желание на кандидатите е било да осиновят две деца, а че допускат, при родствена връзка, да вземат и двете деца. Още повече, че става дума за разминаване във възрастта.
Разбира се, че не препоръчвам да не се отива при децата. Просто казах, че ако са сигурни, че няма да ги вземат, по-добре да не отиват. Има такива случаи. И тогава е по-добре да не се бавят децата. Нашето, например, е забавено повече от месец, докато ни го предложат, заради колебание и бавене на отказа от предишните. Използвали са си месеца до край, а после докато се назначи нова среща и т.н. Не ги обвинявам, но така или иначе всеки ден в повече е излишно бавене за детето/децата и бъдещите му/им родители.



Mery Dik, желая ви успех и наистина това да са вашите деца. Съветът ми е да не допускаш да те манипулират и притискат и да вземете решение вие самите, слушайки разума и сърцето си. Никой не може да усети това, което вие ще усетите и да знае какво ще решите. Дано е най-доброто решение за всички! Надявам се скоро да се похвалите!
Виж целия пост
# 1 247
Да, съгласна съм, но така поставени нещата се счита, че нямат нищо против да осиновят и две деца заедно. И мен ме питаха "Е, само едно ли желаете?", но аз бях категорична, че с повече от едно дете наведнъж не мога да се справя. И така си ми го записаха в доклада. А, че децата се бавят е повече от ясно. При моето дете разлика от първо предложение до трето /на мен/ беше седем месеца. Отделно от това, съм одобрена за това дете с протокол от месец април, а получих писмото през юни. Но те, социалните имат малко объркана представа за време и не си дават много зор.
Виж целия пост
# 1 248
Дано не е 2918... Smiley  Mama Ru Hands V

Според тези промени, ако първата година от взимането на детето изтича след първи юли, а междувременно вече сме на 380, за периода след първи юли до края на едногодишния период от взимането ще дадат пак пълния майчински (или там както се нарича... не мога да ги оправя майчински, обезщетения и т.н.). Правилно ли съм разбрала? Не че пак не губим повече от половин година, но все пак има някакъв смисъл от всичкото.

Много е трудно да се даде съвет в случая на Mery Dik, но наистина е правилно да се отиде при децата и тогава да се вземе решение. Макар че ако са напълно сигурни, че не могат да се наемат с двете деца при тези обстоятелства, и за тях, и за децата е по-добре да не ходят. Това не са бебета, разбират за какво иде реч... или поне голямото.

И искам да помоля нещо... Не давайте оценки кой и защо чака толкова дълго. Звучи едва ли не обвинително, а всеки има право да реши сам за себе си какви критерии и какви очаквания да има. Още повече, че твърде рядко виждам всъщност оплаквания от дълго чакане, както и откази на кандидат-осиновители след предложение. А това, че някой е получил предложение на третия, петия или десетия месец не винаги е поради широките му и занижени критерии. Нерядко хора с доста завишени критерии получават предложения бързо и обратното. Тук сме, за да си помагаме и да споделяме,  но не можем да даваме оценки и определения с лека ръка.
Скрит текст:
Съжалявам, че се намесвам така, но чета от много време и след нашето дълго чакане подобни оценки ми идват в повече.
А сега аз искам да помоля нещо: Да се опитате да вникнете в поста ми. Първо не давам оценки, а споделям лично мнение на каквото имам право също като Вас. Второ изказвам общоизвестни факти по отношение на изоставените деца, които не са изненада за никого вярвам. Трето "критерии" е меко казано неуместна дума за да очертае човек очакванията си. Добре е да се замени с да речем "предпочитания", защото не сме на пазара Кирков. По отношение на това имат ли кандидатите право на очаквания изобщо - очевидно да и никой не им го оспорва, но е добре човек да знае какво НАИСТИНА да очаква, не за друго, а за да си спести разочарованието в случай, че надеждите му не се оправдаят и му се налага да откаже дете. А що се отнася до преценката Ви затова, че кандидатите рядко отказват деца бих заявила, че категорично това не е вярно. Аз самата вече го направих и повярвайте не съм единствената. В този контекст вашето "дълго чакане" вероятно също си е имало причина. Ето защо аз Ви моля да замените снизходителния тон с по-неутрален и вместо да се засягате от поста ми, да си извадите съответните поуки от пътя, който сте извървели също като много други.
Виж целия пост
# 1 249
Мама Ру на нас ни дадоха 250лв. еднократна помощ и двуседмичен отпуск за осиновяване на таткото. Другото, което получихме беше три точки за прием в детската градина. И ни приеха наистина. Blush Това са бонусите на които имаме право или поне така ни обясниха в социални грижи.
Виж целия пост
# 1 250
Авонимен, и на мен ми идва малко в повечко, когато хората пишат 2 с цел увеличаване на шанса, а не искат 2. Но като ми дойде в повече спирам да чета.

Мери Дик, явно сте се отказали, че израза "когато му дойде времето" е много банален. Идва след 800 Imp дни. Дано не чакате толкова дълго.
Виж целия пост
# 1 251
INA BAMBINA, защо реагирате толкова остро? Къде видяхте "снизходителен тон"? Колко пъти сте прочели тук за отказ? Не казах, че няма, а че е рядкост. Както и оплаквания за дълго чакане.
Ако съм обидила някого с постовете си, макар да не смятам, че има с какво, се извинявам.
Колкото до Вас, опитът Ви да уязвите, споменавайки нашето дълго чакане, е меко казано невъзпитан и неуместен. Не се изживявайте като специалист и не мислете, че мнението Ви е меродавно. Опитвате се да налагате подобна представа... Това, че някой е минал през дадена процедура веднъж, не го прави всезнаещ.
Винаги в темата се е говорело за "критерии". Съжалявам, че употребата на тази дума именно от мен Ви е подразнила. Аз обаче съм на мнение, че след като има критерии, на които трябва да отговаряме ние, то ние имаме право на свои ... Както искате ги наречете. Не вярвам, че някой кандидат-осиновител е подал документи с предпочитания за "дете". Всички искат от --- до ---- възраст, момче/момиче, с леки/без здравословни проблеми, с еди какъв си произход. Как ще наречете това, си е Ваша работа. Но дори едно от гореизброените вече напомня на пазара. Тъй че хайде без толкова идеализъм.

Пипи Мипи, не виждам да сте спряла да четете. Ако се опитвате да ми подскажете аз да го направя, първо е добре да знам кое Ви дава право на това. Ще чета и ще пиша, когато искам. Не съм обидила никого и съм изказала своето мнение, на което имам право също като Вас. При това, без да обиждам и да давам оценки и квалификации.
Не съм казала, че не искат две, а че не това им е основното желание. Освен това възрастта на децата ги притеснява и имат право на това. Дано всичко е наред.


Извинявам се, че се намесих в темата, в която очевидно има няколко дами, които държат да им се приглася. Опитах се да покажа и друга гледна точка... Уви!

Желая късмет и здраве на всички!
Виж целия пост
# 1 252
Мери, здравей,
Моят съвет е да не се притеснявате за имената. Моето впечатление е, че повечето хора сменят имената и това по принцип не е проблем за детето. Освен нас, познавам лично още 6 двойки осиновили и всичките ги смениха. Едните са наши дългогодишни приятели, които осиновиха преди 7-8 години братче и сестриче, момченцето беше тогава на около 4-5. Не съм чувала от тях за сериозни проблеми и децата изглеждат и се развиват много добре, любов голяма Simple Smile Ние също сменихме името на сина си, но той беше само на две и три месеца, не е имало никакъв проблем с името. Ние бяхме писали едно или две деца с роднинска връзка. Нямаме биологични, и мислихме и преценихме, че имаме сили и възможност да се справим и с две на куп. Предложиха ни едно. В досието пишеше, че има още 5 братчета и сестричета и изрично питахме тогава социалните къде са, защото имаме възможност за още едно. Нищо не знаеха и не можеха да помогнат. Според мен, най-важното е добре да помислите за себе си, можете ли да се справите. Представете си ежедневните задължения, които изведнъж ще ви се случат, както и разходите. Например, ако единият родител трябва да остане в къщи за по-дълго ще можете ли финансово да осигурите семейството, обзавеждане за детска стая, дрехи, храна, такси за детска градина и пр. Децата в тази възраст боледуват и може да имате месеци и с по-сериозни разходи за лекарства, то един антибиотик е 20 лева и покрай него още витамини, пробиотици, сиропи, капки... Може и до 100 лева на месец да стигне. Ние лежахме в болница с пневмония, сигурно тогава над 200-300 лева дадохме за лекарства, инхалатор и пр... Поне в началото, поне единия родител трябва да е 100% с децата, докато свикнат и се адаптират..променя се режима.. Ставаш сутрин, трябва да има закуска за детето (ние възрастните понякога не закусваме или хапваме каквото има под ръка)... Тоалет, закуска, разходка, тъкмо се приберете и трябва да се почва приготовление за обяд, после, ако децата нямат режим да спят следобед, ще ви трябва време и търпение да ги научите... Следобедна закуска, игра/ занимание, къпане, вечеря, приспиване... Малко свободни минути ще ви остават, поне в началото... Ако не сте много по готвенето, както съм аз, ще трябва малко борба със себе си, да готвите повече, по-разнообразно, повече пазаруване, да не забравят в къщи да има мляко и плодове. Тези неща при мен си бяха малко в разрез с предишното ми ежедневие и ми отне малко време да влезна в час. Сигурно има майки, които са се справили доста по-добре от мен, но и ние оцеляхме Simple Smile Аз не съм излизала в майчинство, макар че имах право и се осигурявам на пълна заплата. Работата ми в онзи момент беше такава, че не можех да си позволя дълго отсъствие. Ползвах натрупан платен отпуск на 3-4 пъти по 2-3 седмици, като дори през отпуска работех някакви неща от вкъщи (обикновено докато детето спеше). Имах късмет и майка ми и свекърва ми да могат да помогнат за по няколко дни, в които трябваше наистина да отида на работа, както и някъде около 3 месец успях да запиша детето на Ясла и нещата съвсем се подредиха. Важно е на вас дали ще има кой да ви помага, ще можете ли да си позволите да си останете в къщи от финансова гледна точка. Не казвам, че финансите трябва да са водещи при решението ви, но е хубаво добре да обмислите. Към днешна дата, почти две години по-късно, мисля, че адаптацията при нас премина леко, и трая около 2-3 месеца. Гледайки стари клипчета със сина ни, мога да кажа, че определено е имал забавяне в развитието, което мисля сега е наваксано. Много помогна това, че той посещаваше Ясла, а сега градина. Просто, влезна в режим, научи се на правила, говори много добре, развива се, рисува... А сега се сещам, в началото той почти не можеше да говори и малкото му думи, не бяха на български Simple Smile Всичко е отдавна забравено. Любим певец Енрике Иглесиас и си пеем дори на испански Simple Smile Любима група AC DC, гледа от баща си Simple Smile Искам да ви кажа, че с любов и грижи, децата разцъфват и се променят бързо и неузнаваемо, поне моят опит е такъв... Ако ни бяха предложили две деца едновременно, пак мисля, че щяхме да се справим, вероятно малко по-трудно, но да. Две деца, двойна радост. В момента обмисляме да кандидатстваме отново.
Стискам палци, Мери и според мен, поне отидете да ги видите. След това е съдба и сърце Simple Smile
Виж целия пост
# 1 253
Speed Queen, радвам се, че сте добре. И дано напролет или през лятото се засечем пак в парка. Ще ми е много приятно да се видим. Поздрави в къщи.
Как само си минаха 2 години. И нашия младеж много порасна. Няма да го познаете сигурно. И е най-прекрасното дете.
Виж целия пост
# 1 254
Speed Queen, радвам се, че сте добре. И дано напролет или през лятото се засечем пак в парка. Ще ми е много приятно да се видим. Поздрави в къщи.
Как само си минаха 2 години. И нашия младеж много порасна. Няма да го познаете сигурно. И е най-прекрасното дете.
Пипи, и аз много ще се радвам! Браво на вас! Много прегръдки и дай Боже скоро да се видим Simple Smile
Виж целия пост
# 1 255
Някой друг освен писалите в темата вече, да е получавал писмо скоро?
Виж целия пост
# 1 256
Проектозакона за изменение на кодекса на труда е качен на сайта на парламента. В него се предлага отпуск за осиновяване  на дете до 5 години, като се касаят както нови осиновявания след 1.7.2018 г., така и заварено полжение за деца до 5 години към тази дата. Също така се предлага и обезщетение в размет на 50 на сто при неизползването на отпуска, както при неизползването на отпуск при майчинство и при неизползване на отпуск за гледане на дете. При последните детето не трябва да е настанено в детско заведение на пълна държавана издръжка.
В предлаганите промени, право на обезщетение за неползването на отпуск за осиновяван на дете ще има осиновител, ако детето не посещава детска ясла/учебно заведение. Как осиновител, който се е върнал на работа и съответно не ползва отпуск за осиновяване на дете, ще може да упражни правото си на обезщетение за неползването му в размер на 50 на сто от този при ползването му като детето му посещава детска градина, точно защото се е върнал на работа и детето му ходи на детска? Как и кои осиновители се предвижда да имат право на обезщетение при неползването на отпуска(новопредлагания чл. 53г)?
Виж целия пост
# 1 257
Не съм ползвала втората година за Емо. Върнах се на работа, а него го гледа баба му. Получавах 50% от 340лв, защото се върнах на работа, но детето не беше на ясла.
Ако имате право на голямо обезщетение може да запишете детето на частна ясла или градина и тогава ще получавате 50% от майчинството.
Виж целия пост
# 1 258
Съгласно действащото законодателство, право на обезщетение при неползването на отпуск за гледане на дете има и при посещение на ясла/градина, стига заведението да не е на пълна държавна издръжка-чл. 54, ал. 3 от КСО, както е и при майчинството, чл.50а, ал.3. Защо се предлага при обезщетението за неползване на отпуск за осиновяване на дете да е различно? И защо само осиновителите да разчитат на баба?
Виж целия пост
# 1 259
Всички държавни/ общински ясли и градини ги водят "на пълна държавна издръжка". Когато се е въвеждало това ограничение миналият век са се оставяли деца " за отглеждане" в Дом "Майка и дете". Имало е такъв вид услуга за родители работещи на смени да речем в непрекъсваем процес или на " седмична грижа". И в двата случая е било безплатно за родителите. Детето са си го прибирали вече отгледано на 3-годишна възраст. Някоя "умна глава" прехвърли това към общинските ясли и градини, което е неправилно, но явно не се намериха заинтересовани юристи, които да го оспорят. Реално в яслите и градините има месечна такса + храноден, които се заплащат от родителите. Общините дават и облекчения за второ и следващо дете,както и за самотни родители. Преди години имаше дори майки, които не бяха разбрали за промяната и не бяха обявили, че са пуснали децата на ясла преди да навършат две години. Накараха ги да връщат парите.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия