Бързи въпроси и отговори по темата КЪРМЕНЕ - тема 9

  • 53 848
  • 889
# 510
Интересно...как точно ще дадеш плодовете сурови? Сурово пюре? Според мен по добре разреди с кърма, 20 мл са достатъчни...
Виж целия пост
# 511
Ами каза ми крушата в блендера и след това се дава на бебето. Няма да е смесено пюре - ще е по един плод за по 5-7 дни. Но ако ябълката да кажем е "твърда" блендерът как ще я смели? Все си мислех, че се варят на пара.
Виж целия пост
# 512
Ами и аз знам, че се бланшират на пара
То ако е сурова ще потъмнее като я смелеш, а и сурови плодове за този неподготвен стомах с тия плодови киселини и захари не е ли агресивно? Аз не съм в течение в модата в захранването, но преди 8 години, когато захранвах големия нямаше такова нещо...
Виж целия пост
# 513
Nimfea, бих посъветвала захранване на 6 месеца, особено като е имало проблем и прибягване към гастроентеролог. Съмнявам се че детето ще иска да опита суров плод, той не може да се пасира толкова гладко, колкото сварен на пара. Аз съм противник на АМ и те съветвам да цедиш по малко, все 20 мл може да изцедиш по някое време през деня и да сложиш в хладилника. Ако даваш АМ може детето да направи реакция към него, имай го предвид.
Виж целия пост
# 514
Аз бих слушала гастроентеролога в случая. Може да посвариш леко плодовете, бланшираш. После да ги минеш през пасатор. Пюрирала съм и суров плод, но за вече по-голямо дете.
Не е задължително да смесваш с кърма/мляко.
Виж целия пост
# 515
По-добре се вслушай в съвета на гастроентеролога. Захранването със сурови плодове на тази възраст ми се струва неоправдан риск. Възможно е само да влошиш положението с нишките, за които споделяш. Започни със зеленчук или оризова каша.
Виж целия пост
# 516
захранване с пресен плод - не бях чувала по голяма глупост, още повече с круша и ябълка по това време, когато са незнайно какви и не им е сезон  ooooh!.
Извинявам се за малко по грубото изказване, но някои педиатри просто трябва да си изхвърлят дипломите според мен.
Едно е сигурно - коликите са му в кърпа вързани отново  ooooh!
Мен ако питаш бих те посъветвала да си изчакаш 6 месеца и си почни като нормалните хора с картофено пюре или оризова каша, а недей си навлича проблеми. И най добре слушай гастроентеролога си за захранването, явно педиатърката ти не е нещо много в час.
Виж целия пост
# 517
Абе, момичета, какви плодове на пара?! Защо е нужно? Разбира се, че сурови пюрирани! Нимфеа, на мен гръцкия педиатър с баткото ми беше казал след петия месец - банан, ябълка, круша и портокал, тези плодове като начални. Няма проблем блендера да смели ябълката, ще я направи на пюре.
Можеш да започнеш, ако искаш с оризова каша, Ну Ну имат едни много хубави за след 4- я месец.
Малката е с високи нива на жълтеница, от изписването всеки ден ходим да мерим и не пада. Днес един педиатър ме застреля- да спра да кърмя няколко дни и щяла да се изчисти!
Виж целия пост
# 518
За банан съм съгласна. Давах суров около края на шестия месец, но сурова ябълка... Rolling Eyes
Виж целия пост
# 519
Nimfea, аз мисля, че съм чела твпи мнения назад, но нямам много спомен.
При дечица, които са имали някакъв алергичен проблем или непоносимост, се съветва захранването да е по-късно с нещо по-щадящо. Често съм чувала(а гледах едно предаване, гост беше жена директор на нещо си, където изготвят националните препоръки за детско хранене и рецептурниците) , че кашата за нашите географски ширини е най-подходяща. Естествено, не се ангажирам с такава препоръка, просто ми дойде на акъла като спомен, а и като пример за неагресивна храна. Може би, за вашия случай е добра идея да съчетаете идеите на педиатър и гастроентеролог. Педиатрите имат много знания, но при по-специалните случаи мнение на специалист може да е от голяма полза. 
Първите хапвания, ако избереш метода с пюрета, са в доста малко количество и бебето изяжда няколко лъжички.
Много майки слагат кърма, като с ръка изцеждат малко количество направо купичката. Няма никакъв проблем и да е водичка. Кърмата в твърдата храна е един много добър вариант, ще помогне на коремчето по-лесно да приеме новото нещо. При много майки действа първо бебето да е накърмено и след това да му се даде пюре. Така то е спокойно и готово за опитване, а в стомаха има кърма, която спомага за обработката на зеленчука и е един вид преграда.
АМ в пюрето също не е толкова лошо нещо, бебето пило ли е досега? Ако не е и е имало някакув проблем със стомахче и изпражнения, е добра идея да следиш за някаква реакция. Колкото и да е пречистено и пригодено кравето мляко, ако дете е правило реакция към нещо друго, може да реагира и към добавката.
Виж целия пост
# 520
Здравейте отново!
Малката продължава да си повръща и това е. Ама се нагълтва супер набързо и всеки път по време на сучене се задавя и все я вдигам. Струята й е силна, тя прави силен вакуум и сигурно допълнително се нагълтва и с въздух и няма спирка с тези колики.
Реших да пробвам да я кърмя легнала настрани. Така не се дави и като че ли по-малко после повръща. Мислех да ги редувам - дясната, която пръска в лицето й да й давам легнала странично, а лявата в люлка, но и от лявата се дави в люлка. Пробвах и футболна топка, и биологична - нъцки.
Та сега на всяко ядене все легнала странично.
Чудя се обаче дали така все пак като висят , не й се налага да полага чак такива усилия и да прави силен вакуум. Дали след време няма съвсем да я домързи от тази поза и ако сме навън или не вкъщи и ще трябва в люлка, дали ще иска?

Иначе бяхме при педиатъра в болницата. За 23 дни е наддала 1100 гр и 4 см. Добре е, нали? Педиатърът вика да не я будябудя през нощта, но аз още не смея да го премахна, че от 21 ч не се събужда до 6 ч. Много са часовете, затова я будя в 2 ч и тогава в 6 ч. Тя не че последните стига спи и през нощта, ама... Голямо въртене, мрънкане ,ръмжене като мечка.

И друго - езикът й е бял. Видя го педиатърът и не ми даде кремче - да съм дявала след ядене водичка за изплакване. Но той е доста бял и ме притеснява да не стане зле положението и да не може после от болка да суче. Звъннах на личната - каза да си взема дактарин и да мажа устната кухина. Също да обера бялото от езика с навита на пръста стерилна марля в преварена водичка с малко сода. Пробвах, но е абсурд. Много й е малка устичката и изобщо не мога да бръкна навътре, пък и с това повръщане...
Взех дактарина, но на листовката пише, че се дава на деца над 12 г.

Вие слагали ли сте от него на новородено и по колко и как да мажа? 
Виж целия пост
# 521
Абе, момичета, какви плодове на пара?! Защо е нужно? Разбира се, че сурови пюрирани! Нимфеа, на мен гръцкия педиатър с баткото ми беше казал след петия месец - банан, ябълка, круша и портокал, тези плодове като начални. Няма проблем блендера да смели ябълката, ще я направи на пюре.
Можеш да започнеш, ако искаш с оризова каша, Ну Ну имат едни много хубави за след 4- я месец.
Малката е с високи нива на жълтеница, от изписването всеки ден ходим да мерим и не пада. Днес един педиатър ме застреля- да спра да кърмя няколко дни и щяла да се изчисти!

При много високи нива и продължителна жълтеница, може би става дума за кърмаческа жълтеница, билерубина вместо да се изхвърли с изпражненията се всмуква обратно в организма на бебето с кърмата...Чела съм, че консултанти препоръчват така нареченото "флашване на кърмата" - загрява се кърмата до 70 градуса за кратко и се дава на бебето...така се получава някакъв разпад на захари или мазнини...ох...а някои педиатри наистина включват за кратко АМ...но преди да се прибегне към която и да е от двете мерки - консултация с гастроентеоролог и консултант по кърмене, защото нивата на билерубина може да не налагат такива мерки, и макар и по-бавно, жълтеницата да се изчисти.
Виж целия пост
# 522
НаскоМими, това, че езика е бял, не означава, че има гъбички, за да мажеш с нещо и да го обтриваш. Езика побелява от кърменето, от самата кърма...все едно ти да изядеш 5 бонбони виолетки една след друга - познай какъв ще ти е езика на цвят Wink Гъбичките се образуват и по вътрешната част на бузките на детето...
Виж целия пост
# 523
Зоуи, намерих и кратко обяснение по темата от консултант по кърмене, пускам цитат:

"През храносмилитателната система се отделят 98% от билирубина и само 2% през отделителната система (бъбреците). Затова е важно бебето да се храни/кърми. Понякога обаче кърмата съдържа повишено количество ензим, който способства за обратното просмукване на билирубина през стените на тънките черва, оттам и кърмаческата жълтеница. Ако нивата са гранични, може вместо да спирате кърменето, за няколко дни да давате изцедена и "преварена" кърма (шишето се затопля докато по стените се появат мехурчета и след това се охлажда). Затопляне над 70С разгражда въпросния ензим (както и други, но в случая това е по-малкото зло)."
Виж целия пост
# 524
Karagogova, много мерси за инфото, това е нещо ново за мен, не бях го чувала. Педиатърът е възрастен, с много опит, но в случая реших, че нещо не е добре и да не ми говори мъж за кърмене. Според него, ако спра да я кърмя, за два дни ще отшуми. В болницата където мерят нивото казват също за чай и АМ, но само си разсъждават, не са ни предписали. Малката днес става на седмица.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия