Песен за огън и лед 23 - Never give the enemy his wish

  • 42 320
  • 739
# 660
Мечка- Примитивна сила, майка, лечител, сънуване, интуиция и инстинкт, защита.

Връзва ми се и със Стария Мечок,и с Джора и ролята му при Денерис.
Виж целия пост
# 661
Слава богу, мъжкия свят е по-просто устроен ... символът е един и стои на щита, а храната си е храна.
Тази есен купих от производител 200кг ябълки и 400кг праскови ... добре че от повечето праскови направих хубава ракия, че щеше да ми излезе лошо име. Joy
Виж целия пост
# 662
Слава богу, мъжкия свят е по-просто устроен ... символът е един и стои на щита, а храната си е храна.
Тази есен купих от производител 200кг ябълки и 400кг праскови ... добре че от повечето праскови направих хубава ракия, че щеше да ми излезе лошо име. Joy
Rolling Eyes
Това от какво си си сварил ракия, няма общо с похватите на един писател.
Виж целия пост
# 663
Лъв: Лъчистата сила на Огъня. Соларен символ, сила, величество, царственост, кураж.
Вълк: Намиране на нова енергия чрез осъществяването на контакт с вътрешното,диво и примитивно ниво на съществуване.
Орел: Духовна сила, възможността да се издигнеш над границите.
Мечка- Примитивна сила, майка, лечител, сънуване, интуиция и инстинкт, защита
Гарван - Вестоносец,смърт,мъдрост,Отвъдното
Елен - Любов,нежност, чувствителност,светлина,любов,медитация,чистота, дълголетие
Елен - Гордост,независимост,пречистване.
Куче - Пазител,защита,лоялност,нащрек,лов
Сьомга -Инстинкт,мъдрост,вдъхновение,упорство,подмладяване
Санса:
Птици (Общо):Мисъл,въображение,интуиция,свобода .
Значи ето аз какво знам аз  за символите /имам доста речници за символите, като се върна вкъщи ще ви кажа точни заглавия по - точни факти/
Лъв: Соларен символ, най- вече - царственост
Орел и въобще птица: също соларен символ /петал също е соларен символ - аналог на орела/, голяма част от светиите, се возят на колеснииц возени от Орли, юнаците ги изкарват от Долната земя Орли. орела освен това символизира съпружесак вярност. - Орела живее до 150 години и се свързва с един партьор за цял живот
Гарван: психомоп/ преминава през  световете,/ най - често е вестоносец до Отвъдното или придружава душите на умрелите. Один има два гарвана за придружители.
Вълк:  дивата енергия, обърнатия образ на кучето другар на човека - само че неопитемоно. Символизира подозрителноста, агресията и ред подобин неща.

Мечка-  Най-общо казано - мъдрост, стабилност. Мечката е старейшината, който не избързва, а действа чрез опита.

Елен -  най-вече символизира брака и съпружеската вярност. в по-малка степен - любовта. Много кралски родове слагат Елен за свой герб, надявайки се на семейно щастие. пак оттук идва и изразът за "слагането на рога" на един мъж, на когото съпругъта изневерила.
 
Куче - преди всичко - вярност.
Животните свързвани най-вечес плодовитостта са бика и козела, също и овена. Бика също е соларен символа, не съм сигурен , но мисля че и овена. Само Козела се свързва с тъмните сили/Сатаната/.

за рибите сега не мога да се произнесе но водата е пречистващ символ....
костенурката е стаблност, и същевременон - мъдрост.  Но повече стаблиност.
Слона е натоварен със същите качества.
змията е  създател на света -  тя притежава възможността да отнема живот или да дарява безсмъртие чрез отровата си.
има и други....

най-характерни соларни символи:
птиците - най вече орела,  - защото са господари на небето /тук колкоот и дае странно влиза и петела - червен на цвят и с "корона"/. Също и феникса.
лъва - цар на животните на земята
бика  - господар сред тревопасните, дори лъва се страхува от него.
Виж целия пост
# 664
Темата за мечката в книгите на Мартин е любопитно да се разгледа. Бях чела много интересни теории.
Откъде ги намери тези символи? И на кого са, защото мисля, че Мартин не ползва китайската символика, примерно.
А древногръцката, келтстката и въобще по-скоро европейските разбирания.

И в тях мечката е задължително мъж.

мечката е задължително мъж защото приказките са писани от мъже, главните герои са мъже и естествено главният помагат - маг същото е мъж. Обикновено Мечката е стопанинът на гората  или някой приятел на бащага на героя, или просот Господ който си разхожда по земята.
Приказките за Феи-кръстници почти не присъстват в българската митология, изключвам Баба Хала. В руската митология има малко повече женсик персонажи - Баба Яга, Царицата Лебед, Василиса прекрасна - но и там преобладават мъжките образи,а мечката фигурир основна там като типаж.
Имаше една чудесна книга на В.Проп който отбелязва, че във всички приказки жените на практика не присъствата в гората - там има само разни самодиви, баби Яги и т.н. но не и обикновени селянки. Гората е сакрално място, диво и опасно.

П.С. малкото животни които са натоварени са "жени", обикновено са натоварени с негативно натоварени образи - напр. лисица - подлост и коварство, същото се отнася и за змия.
Това е по причина, че основно неженени мъже /духовници, богослови/ са писали историите. Wink
Виж целия пост
# 665
Това е по причина, че основно неженени мъже /духовници, богослови/ са писали историите. Wink

Я върни малко по-назад. Говорим за езически символи нямащи общо с Християнството, духовниците и богословите.
Виж целия пост
# 666
Ровичкам пак за Джакен.Какво е казал Мартин - че Сирио не  е Джакен или че Сирио е мъртъв?
Защото ако е второто - то и Хрътката е "мъртъв" и се ражда нов човек.

Безлик да попадне в Черните килии,странна работа,освен ако не е искал.
А и откъде знаеше,че Аря е Аря Старк?

В духа на теорията за Бран от бъдещото - възможно ли е той да е изпратил Безлик в Чертога с мисия да приобщи Аря към ордена,защото тя му трябва за мастърплана? newsm78
Виж целия пост
# 667
Преди няколко теми Дези (мисля?) имаше една много интересна и логична теория какво е търсил Джакен в Чертога, Харънхил, дори на Железните острови, а накрая - в Староград - книга. В Чертога не се споменаваше изрично нещо за книга, освен за тая, дето изяде главата на Нед Старк, но в Харънхил Рууз изгори книга, после Четеца говори на Аша, че се е сдобил няколко листа от някаква много стара книга, накрая Джакен се сдоби с майстерски ключ, с който може да търси навсякъде из Цитаделата - вероятно пак книга.
Аз лично не мисля, че Аря е била в нечий план по време на това пътуване. В края на краищата не може всичко да е една голяма конспирация. Безликите навярно вербуват хора за обучение. Джакен видя потенциала й и я вербува. Оцеляването й до Браавос също би могло да бъде вид тест.
Виж целия пост
# 668
 Речник на  Символите от Жан Шевалие  и Ален Геербрант- 2 т.то М-Я
Мечка /Голяма мечка/
Отбелязахме във връзка с мъжката мечка, че като представител на кастатаа на воините, противопоставена на духовенството, тя е изобразявана понякога като женско животно: Такъв е случаят в мита за АТланта, откърмена от мечка, която участва в лова на глигана от Калидон. Същото е и с двете ни полярни съзвездия. Преди голямата мечка била изобразявана като глиган. Преходът от глигана към мечката е символ за поражението на глигана, т.е.  за превъзходството на светската власт.
В хиндуистичната традиция Голямата мечка/саптарикша/ е царството на седемте Риши, символ на мъдростта на първоначалната традиция.

................................
Мечка /;мъжка/
при келтите мечокът е символ на войнското съсловие и името му - келт. artos ирл. art  -  е част от името на митичния крал АРтур, както и на ирландския томоним   Mathgen - роден от мечката. Симетричон той се противопоставя на глигана, символ на духовенството. .... Дори в Галия съществува богиня АРтио - в Берн чието име е пак името на мечка......
следователно за келтите мечката се противопоставя на или е била свързвана с глигана, както се съотнасяли един към друг светската и духовната власт кшатрия и брамина в ИНдия...............
Виж целия пост
# 669
 Орел - цар на птиците, въплъщение, заместите или пратеник на върховното небесно божество и небесния огън, в което единствено орелът се осмелява да се взира без да ослепее . ОРелът е толкова значителен символ, че в нашата цивилизация, както и във всички други цивилизации няма историчесик или митологически разказ в който орелът да не придружава най-известните богове и най-прочути герои /]ОРлите, ОРлите - идват!" Хобит" Joy/ Той е атрибут на Зевс/Юпитер/, на Христос, императорска емблема на Цезар и Наполеон. Символ на АВстро-УНгария и Русия - двоен ОРел. В американската прерия и в  Сибир, В ЯПония, В Китай, Африка както шамани, жреци и гадатели така и пълководци заимствата неговите атрибути за да се сдобият със властта му.
Той е също примитивният о колективен символ на бащата, и на всички изображения за бащинството...........
.
Цар на птиците -  най-завършен израз  като изображение на висшите духовни състояния и следователно - на ангелите., това се потвърждава многратно от библейската традиция:
....и лице орлово у всички четири
...и крилата им бяха отгоре разделени, но у всяко двете крила се допират едно до друго, двете покриват телата им
.
Иезекил 10-11
...
Соларна птица: В азиатската  и северноазиатската митология Орелът е заместител на слънцето.

Вълк - Вълчица

Вълкът е символ на диващина, а вълчицата - на разврат. но езикът символите тълукава тези животни, те могат да бъдат оценявани както положително така и отрицателно. Символът на вълка е положителен ако се отбележи че той вижда през нощтта. тогава става соларен символ, символ на светлината, герой -войн, предтеча. Това е значението му у северните народи и гърците. които го приписвата на Белен или АПолон /Аполон Ликийски/......... Мустава Кемал сам нарекъл се АТатурк получил от сподвижниците си прякора "Сив Вълк" . Турският народ води борба за идентичност, подема по този начин един много древен образ на Митичния прародител Чингиз хан, син вълк чийто съюз с бялата или дива сърна, предсатвяща земята поставя началото на йерогамията земя-небе.
Вълчицата на Ромул и Рем не е соларна и небесна, а хточина и свързана със земята. Така основна роля на вълка и в единия и в другия случай е полодовитостта. Народното поверие на турците се е запазило и до днес. При АЛтайските народи и днес стерилните жени призовават вълка за деца. В  Камчатка на октомври се пази изображение на вълк  от сено и се пази цяла година, за да се ожени вълкът за девойките от селото.

Хтоническият аспект на вълк
а представлява другото му лице. ИЗглежда то е останало доминиращо, както ни показва "Червената шапчица". То се появява и в гръко-римската митология - с мормойлийската вълччица, дойка на АХерон плашили децата, както днес - с големия лош вълк. С наметка от вълча кожа се облича Хадес. Вълчите уши на бога на етруските и - внимание - ОЗирис възкръснал като вълк.
В  ИСспания вълка е ездитното животно на магьосника. Вещиците пък носели ластични колани от вълча кожа

толкова за символите от мен - ако някой иска ще пиша още.
Надявам се утре или най-късон вдругиден Мартин да пусне нова глава.
Виж целия пост
# 670
Преди няколко теми Дези (мисля?) имаше една много интересна и логична теория какво е търсил Джакен в Чертога, Харънхил, дори на Железните острови, а накрая - в Староград - книга. В Чертога не се споменаваше изрично нещо за книга, освен за тая, дето изяде главата на Нед Старк, но в Харънхил Рууз изгори книга, после Четеца говори на Аша, че се е сдобил няколко листа от някаква много стара книга, накрая Джакен се сдоби с майстерски ключ, с който може да търси навсякъде из Цитаделата - вероятно пак книга.
Аз лично не мисля, че Аря е била в нечий план по време на това пътуване. В края на краищата не може всичко да е една голяма конспирация. Безликите навярно вербуват хора за обучение. Джакен видя потенциала й и я вербува. Оцеляването й до Браавос също би могло да бъде вид тест.
Тирион си спомня за книга,която навярно е унищожена.Естествено книгата е за дракони.
Скрит текст:
Цитат
По-малко обнадежден беше по отношение на „Дракони, змейове и двукраки чудовища: тяхната свръхестествена история“ на септон Барт. Барт бил син на ковач, издигнал се до Ръка на краля при царуването на Джеерис Обединителя. Враговете му твърдяха, че бил повече магьосник, отколкото септон. Белор Блажения наредил всички негови трудове да бъдат унищожени, когато се възкачил на Железния трон. Преди десет години Тирион беше прочел един фрагмент от „Свръхестествена история“, убягнал на вниманието на Възлюбения Белор, но се съмняваше, че нещо от труда на Барт е стигнало отвъд Тясното море. И разбира се, още по-малък беше шансът да се добере до фрагментарния, анонимен и просмукан с кръв том, наричан понякога „Кръв и огън“, а понякога „Смъртта на драконите“, единственото оцеляло копие от който уж беше скрито в заключено подземие под Цитаделата.
Но ако търси книга в Чертога,защо се озовал в тъмница и то в килиите на най-опасните престъпници?

Виж целия пост
# 671
Е, това не мога да си го обясня, Мартин се надявам да даде някакво разяснение в шеста книга. Ако е търсил книга и в КЧ и е бил спипан докато я е търсил и е убил 2-3ма стражи... Мне, не звучи достатъчно за "черните килии", ама нищо друго не ми идва на ум.
Обсъждали ли сме откъде се е взел тоя Рхлор и жреците му? С тая мания по огъня, горяща кръв (на Берик и Виктарион), жезъла на Мокоро завършващ с драконова паст, бълнуванията на Мелисандра по дракони - всичко ми намирисва на Валирия, ама няма грам доказателство  Cry
Виж целия пост
# 672
В какъв смисъл откъде? Р'хлор се е взел от Асшаи, но легендата за Азор АЗхаи я намираме в по-ранни варианти и в Юай Тай и несъмнено има влиания и от там. По - късно навлиза  члез червените жреци в свободните градове/колонии на Валирия/ - ако не се лъжа предимно Браавос и Волантис.
Иначе в човешката история този култ отговаря на зороастрима.
Виж целия пост
# 673
В какъв смисъл откъде? Р'хлор се е взел от Асшаи
Източник? newsm78
Виж целия пост
# 674
 легендата за Азор АЗхаи, е от Юай Тай и от Асшаи... какво повече ти трябва.
АЗор Азхаи е поборник на  Р'хлор. ОСвен това в Юай'тайскията версия  Светлината се скрива от вета.
Освен това имаше карта на Планетос -  - забравих къде съм я виждал - на коята Асшаи е представен с огън
могат и други факти да се потърсят.
Но легендите за АЗор АЗхаи ни дават основание да смятаме, че култът тръгва от Юай Тай и постепенно се пренася в Асшаи.


Хайде де, кога най-сетен Мартин ще чете нещо.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия