Истанбул [тема 39]

  • 106 839
  • 741
# 615
Много благодаря за отговорите  bouquet
Виж целия пост
# 616
Здравейте,
За няколко дни изчетох толкова информация за Истанбул, че вече взех да се обърквам. Затова направо цопвам в темата с куп въпроси.
Престои ми пътуване в града с две нощувки-собствен транспорт. Хотела ни е в района на Таксим. Иска ми се да видя много неща, но знам че не е възможно. Моля да ме насочите поне за някои от тях
-кафе на Босфора - хубава гледка (четох за хълм до който се ходи с фуникулер, но до там. В пътеписа не пишеше от къде и как се стига до там. Като ориентир мога да дам, че е над гробище. Отворена съм за други идеи)
-разходка по Босфора - корабче до Долма Бахче ли да вземем?
-ходила съм в Истанбул на екскурзия преди поне 10 години. Имам спомен, че входа на Капалъ чарши беше до голямата джамия и Св.София, но като гледам на картата май не е съвсем така. Близо ли е? Като пешеходно разстояние горе долу колко е
-ретро трамвая по бул. Истикляр накъде се движи и къде ходи
и последно засега - някой хубав "парца" шоп? Wink
Надявам се, че ще ми дадете насоки
Незнам дали има хоп-он хоп-оф там.
С очакване оставам и включвам известия от темата
Виж целия пост
# 617
 - Кафене с хубава гледка към Босфора -"Пьер Лоти"
- щом като ще отсядате около Таксим до Долма бахче може и пеша да стигнете, като се спуснете по живописните тесни улички
- ретро трамвая се движи само по улица "Истиклял"
-"разходка" по Босфора - има круизни корабчета или ферибот
- до централния вход на Капалъ чарши е джамията Нуросмание, а не Султан Ахмет
- магазини и базари за всичко и по всеки джоб има навсякъде

За повече информация, по-внимателно разгледайте първа страница!
Виж целия пост
# 618
Здравейте,
За няколко дни изчетох толкова информация за Истанбул, че вече взех да се обърквам. Затова направо цопвам в темата с куп въпроси.
Престои ми пътуване в града с две нощувки-собствен транспорт. Хотела ни е в района на Таксим. Иска ми се да видя много неща, но знам че не е възможно. Моля да ме насочите поне за някои от тях
-кафе на Босфора - хубава гледка (четох за хълм до който се ходи с фуникулер, но до там. В пътеписа не пишеше от къде и как се стига до там. Като ориентир мога да дам, че е над гробище. Отворена съм за други идеи)
-разходка по Босфора - корабче до Долма Бахче ли да вземем?
-ходила съм в Истанбул на екскурзия преди поне 10 години. Имам спомен, че входа на Капалъ чарши беше до голямата джамия и Св.София, но като гледам на картата май не е съвсем така. Близо ли е? Като пешеходно разстояние горе долу колко е
-ретро трамвая по бул. Истикляр накъде се движи и къде ходи
и последно засега - някой хубав "парца" шоп? Wink
Надявам се, че ще ми дадете насоки
Незнам дали има хоп-он хоп-оф там.
С очакване оставам и включвам известия от темата

Kaфенето, за което си чела не е на Босфора, а в края на Златния рог. Казва се Пиер Лоти. За транспорт от Таксим не мога да помогна, но предполагам, че има някакъв автобус. За ориентир - трябва ти спирка Еюп. От там е лифтът над гробището, но ако не ви пречи катеренето, можете да си спестите чакането на опашка за лифт. По романтичното придвижване е с ферибот от Каракьой, т.е. минали сте по Истиклял, покрай кулата Галата и като слезете долу, терминалът за ферибота е от лявата страна на моста Галата. Терминалът е само като рамка, пред която спират корабите. Този вариант го препоръчвам. Много приятна разходка по Златния рог е. Слизате на последното пристанище Еюп. После с лифта или пеша. Трябва обаче да се има предвид, че този ферибот е през час и трябва предварително да се види разписанието.

Ако не ви се ходи чак там, кафене с хубава гледка има пред Долмабахче.

Тъй като споменах кулата Галата, препоръчвам и гледката от нейната тераса. А за мераклиите има и кафене, но май съм чувала, че е с предварителни резервации.
Виж целия пост
# 619
Скрит текст:
Здравейте,
За няколко дни изчетох толкова информация за Истанбул, че вече взех да се обърквам. Затова направо цопвам в темата с куп въпроси.
Престои ми пътуване в града с две нощувки-собствен транспорт. Хотела ни е в района на Таксим. Иска ми се да видя много неща, но знам че не е възможно. Моля да ме насочите поне за някои от тях
-кафе на Босфора - хубава гледка (четох за хълм до който се ходи с фуникулер, но до там. В пътеписа не пишеше от къде и как се стига до там. Като ориентир мога да дам, че е над гробище. Отворена съм за други идеи)
-разходка по Босфора - корабче до Долма Бахче ли да вземем?
-ходила съм в Истанбул на екскурзия преди поне 10 години. Имам спомен, че входа на Капалъ чарши беше до голямата джамия и Св.София, но като гледам на картата май не е съвсем така. Близо ли е? Като пешеходно разстояние горе долу колко е
-ретро трамвая по бул. Истикляр накъде се движи и къде ходи
и последно засега - някой хубав "парца" шоп? Wink
Надявам се, че ще ми дадете насоки
Незнам дали има хоп-он хоп-оф там.
С очакване оставам и включвам известия от темата

Kaфенето, за което си чела не е на Босфора, а в края на Златния рог. Казва се Пиер Лоти. За транспорт от Таксим не мога да помогна, но предполагам, че има някакъв автобус. За ориентир - трябва ти спирка Еюп. От там е лифтът над гробището, но ако не ви пречи катеренето, можете да си спестите чакането на опашка за лифт. По романтичното придвижване е с ферибот от Каракьой, т.е. минали сте по Истиклял, покрай кулата Галата и като слезете долу, терминалът за ферибота е от лявата страна на моста Галата. Терминалът е само като рамка, пред която спират корабите. Този вариант го препоръчвам. Много приятна разходка по Златния рог е. Слизате на последното пристанище Еюп. После с лифта или пеша. Трябва обаче да се има предвид, че този ферибот е през час и трябва предварително да се види разписанието.

Ако не ви се ходи чак там, кафене с хубава гледка има пред Долмабахче.
Тъй като споменах кулата Галата, препоръчвам и гледката от нейната тераса. А за мераклиите има и кафене, но май съм чувала, че е с предварителни резервации.
Поне миналото лято нямаше нужда от резервация за кафенето. Беше доста празно, но се качих сутринта. Предполагам, че следобед и за залеза се струпват доста хора... От друга страна пък сега има отлив на туристи...
Иначе гледката от кафето на Кула Галата е добра, но за да има гледка, когато седиш, трябва да няма хора отвън на терасата, която е около цялото кафе.  Mr. Green
Цените по спомен бяха нормални.
Като заключение мога да кажа, че е хубаво кафенето, но за мен е по-скоро допълнение към погледа от Кулата.  Laughing
Виж целия пост
# 620
Резервациите май са за вечерите, когато вече няма пречкащи се туристи на терасата.  Grinning Но все пак това са по-скоро мои предположения, защото никога не съм се интересувала и проучвала. Може и да бъркам. Но наистина няма голяма полза от сядане в кафенето, при условие, че пред прозорците има плътна завеса от туристи.  Laughing
Виж целия пост
# 621
Записвам. Приемам съвети и идеи
Виж целия пост
# 622
Здравейте! Знае ли някой къде в Истанбул може да се гледа танц на дервишите в петък и събота, защото на Сиркеджи  в тези дни няма?
Виж целия пост
# 623
Здравейте! Знае ли някой къде в Истанбул може да се гледа танц на дервишите в петък и събота, защото на Сиркеджи  в тези дни няма?

Аз съм гледала тук и бях много доволна:
https://www.hodjapasha.com/en/

А всяка неделя от 17ч. има тук:
http://www.galatamevlevihanesimuzesi.gov.tr/homepage.html
Виж целия пост
# 624
Здравейте, може ли да ми помогнете с инфо - утре пътуваме с кола до летище Ататюрк Истанбул, интересува ме каква е таксата на посока по магистралата Одрин - Истанбул, за да си направим сметка от коя карта да вземем, защото ще се връщаме на следващия ден и след месец пак ще ходим.
Виж целия пост
# 625
Здравейте! Знае ли някой къде в Истанбул може да се гледа танц на дервишите в петък и събота, защото на Сиркеджи  в тези дни няма?

Аз съм гледала тук и бях много доволна:
https://www.hodjapasha.com/en/

А всяка неделя от 17ч. има тук:
http://www.galatamevlevihanesimuzesi.gov.tr/homepage.html

Благодаря! Билетите на място ли се купуват и колко струват? От сайта разбрах, че може и онлайн.
Виж целия пост
# 626
 Simple Smile
Здравейте,
За няколко дни изчетох толкова информация за Истанбул, че вече взех да се обърквам. Затова направо цопвам в темата с куп въпроси.
Престои ми пътуване в града с две нощувки-собствен транспорт. Хотела ни е в района на Таксим. Иска ми се да видя много неща, но знам че не е възможно. Моля да ме насочите поне за някои от тях
-кафе на Босфора - хубава гледка (четох за хълм до който се ходи с фуникулер, но до там. В пътеписа не пишеше от къде и как се стига до там. Като ориентир мога да дам, че е над гробище. Отворена съм за други идеи)
-разходка по Босфора - корабче до Долма Бахче ли да вземем?
-ходила съм в Истанбул на екскурзия преди поне 10 години. Имам спомен, че входа на Капалъ чарши беше до голямата джамия и Св.София, но като гледам на картата май не е съвсем така. Близо ли е? Като пешеходно разстояние горе долу колко е
-ретро трамвая по бул. Истикляр накъде се движи и къде ходи
и последно засега - някой хубав "парца" шоп? Wink
Надявам се, че ще ми дадете насоки
Незнам дали има хоп-он хоп-оф там.
С очакване оставам и включвам известия от темата
По Истиклял е пълно с магазини. Има и много красиви сгради. Вместо с ретро - трамвая си направи разходка пеш. Ако някой магазин ти хване окото - влизаш, гледаш дрешки и така. Indirm означава намаление, та се огледжай за такива надписи. Не знам дали рамазана приключи, но ако още не е, по време на рамазан сме попадали на намаления   Simple Smile
Виж целия пост
# 627
Здравейте, може ли да ми помогнете с инфо - утре пътуваме с кола до летище Ататюрк Истанбул, интересува ме каква е таксата на посока по магистралата Одрин - Истанбул, за да си направим сметка от коя карта да вземем, защото ще се връщаме на следващия ден и след месец пак ще ходим.
Купувате HGS. Мисля, че ако влезете в Истанбул през Селим паша е 6.50 TL, а ако влезете през Кумбургаз е по-скъпо с 2 лири /не съм на 100% сигурна че е точно толкова, но определено НЕ е под 6.5 лири/.
Дано не съм закъсняла с отговора. Лек път!
Виж целия пост
# 628


Благодаря! Билетите на място ли се купуват и колко струват? От сайта разбрах, че може и онлайн.


Не помня цената, на сайта трябва да пише, нещо около 60 лири ми се върти в главата...Купих три билета online и имах право на безплатен диск с представлението ( който забравихме да вземем )...Букнах ги един месец по - рано и местата бяха възможно най - в средата на дъгата, на първия ред...Има и субтитри на английски, които обясняват символиката на танца..Накрая не можеш да пляскаш - особено състояние...
Виж целия пост
# 629
Нов атентат...
Този път на летище Ататюрк!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия