Спомени и впечатления за социализма в България

  • 489 657
  • 11 975
# 4 770
...

Не те разбрах? Коронования за мен си е чист комунист.

Стига бе, ти си била врачка Simple Smile! Още през 2001 си го знаела що за потаен комуняга е бил. Не ме карай да се смея с глас.

Не е нужно да си врачка, достатъчно е да се интересуваш и четеш.
Виж целия пост
# 4 771
Скрит текст:
Аз си мисля, че е правилно да са си в отделни училища, но както и да е.. Не за да ги тормозят, а за да задоволяват специалните им потребности. Учителките преподават уроци, а не са медицински сестри.

Една съседка на баба ми (с десетина години по-голяма от мен - като бях малка, беше кака), завърши висше образование екология, а е нещо като бавноразвиваща се. Личи си от пръв поглед и не може да се разговаря съвсем с нея. Естествено, не успя да си намери работа по специалността. Брат й по-прилича на дебил, но мисля, че не се води такъв (той не е учил висше, но опита - даже го бяха приели платено някъде за около година - амбициозна майка Joy). Никой никога не им е правил проблем. Предполагам, защото са живели на село, а не в град и са раждани в здравен дом, а не в голяма болница... Пак казвам - това са хора, на които от пръв поглед им личи, че не са като другите, но са достатъчно добре, за да могат да се обслужват.
Виж целия пост
# 4 772
Сигурно и във Варна е имало помощно училище, но не е било на центъра. По центъра даже не се виждаха деца или възрастни в инвалидни колички.
Още има да се работи в посока интеграция на хора с увреждания, добре че от ЕС ни понатискат за това и онова, иначе управляващите няма да си мръднат пръста, така са научени от време оно.
Не, че ЕС са примряли за нас, но поне от кумова срама искат поне малко да се пооправим.
Виж целия пост
# 4 773
За втората със социализма - НЕ! И по партийна линия са ме гонили и успях да се преборя.Не съм мълчала и съм си защитила успешно позицията....
Струва ми се по-скоро изключение, или си попаднала на свестни хора. Или си от незаменимите професионалисти, които могат да си позволят повече. Затова казах, че поне аз не се считам за незаменима.

Помня оплюващата статия за Илия Минев, ако не бъркам, в РДело. Бях на 18 и в работата имахме открито партийно събрание, на което го заклеймихме, разбира се.
Виж целия пост
# 4 774
Тъкмо щях да пиша какво е СОП.
Обаче пак държа да кажа, че тогава не сме се подигравали на това дете, нито родителите, нито учителите биха го допуснали. Направо абсурд.
Както писах преди няколко дни - едва отскоро репликата "ти да не си аутист" е нормална за обществото и за пътуващите в градския транспорт.
Имам и други примери за деца със специални потребности, както ги наричат сега, които са отгледани в семейна среда и са посещавали училище, докато здравето им го е позволявало.


Не знам кога си учила, но когато аз учех в основното училище на никой не му пукаше кой как и с кого се държи в училище. Важно беше да не се нарушават само спуснатите от партията повели.
Виж целия пост
# 4 775
...

Не те разбрах? Коронования за мен си е чист комунист.

Стига бе, ти си била врачка Simple Smile! Още през 2001 си го знаела що за потаен комуняга е бил. Не ме карай да се смея с глас.

Не е нужно да си врачка, достатъчно е да се интересуваш и четеш.

Недей Simple Smile)))!
Виж целия пост
# 4 776
Петя Иванова, леко бавноразвиващите се се раждат с нормален външен вид и жизнени показатели и до известно време се развиват нормално. Когато стане ясно, че  има проблем, семейството е успяло да се привърже и продължава да си ги гледа. Приятелка на баба ми имаше такава дъщеря и внук. Не можеха да познават часовника, например, но работеха и двамата. Такива имаше и тогава. Те не бяха особена тежест. Изоставени и отхвърляни от раждането бяха видимо болните, дори с леки, коригируеми дефекти като изкривено краче, слепнали пръсти на ръцете, липсващ крайник, например. Даже съветваха родителите да не ги поглеждат изобщо все едно са заразни отпадъци.
Виж целия пост
# 4 777
Като заговорихме за детски градини, едно време ни плашеха, че ще ни сипят яденето в гърба, ако не го ядем. Използва ли се още?
Помня аромата на пилешката супа от градината. А бе на пиле си ухаеше. Сега не ми се получава. Не знам защо.

Началната ни учителка пък си ни перкаше през пръстите с една тънка показалка. И уши дърпаше, ама яко.
Виж целия пост
# 4 778
Най-вероятно и сега ги съветват, ако проблемът е сериозен. Не мисля, че е нещо свързано с онова време.
Виж целия пост
# 4 779
...

Не те разбрах? Коронования за мен си е чист комунист.

Стига бе, ти си била врачка Simple Smile! Още през 2001 си го знаела що за потаен комуняга е бил. Не ме карай да се смея с глас.

Не е нужно да си врачка, достатъчно е да се интересуваш и четеш.

Недей Simple Smile)))!

Забавно ли ти е, че контрабандата беше единствен начин да се сдобиеш с някаква стока? Как тогава точно щеше да си купуваш растенията за градината? Лицемери.
Виж целия пост
# 4 780
В нашия град имаше помощно училище. Децата живееха там като на пансион. Повечето бяха изоставени и родителите им не си интересуваха от тях. Имало е и много с нормална интелигентност, но изоставени при раждането си, предимно цигани. Държавата ги хвърляше там от невъзможност да ги разпредели другаде. Приятелка на майка ми преподаваше там.
Виж целия пост
# 4 781
Съветват по-внимателно и завоалирано. Не ми се пише изобщо по темата, защото съм пристрастна. Но е вярно, че в миналото на тези с физическите недъзи се е гледало като на прокажени.  Другите няма как да разбереш, че имат проблем, докато не поотраснат.
И сега повечето в защитените жилища и помощното училище са цигани. Има и такива родители, които са питали не може ли да остава и в събота и неделя. А те не винаги са цигани. Не е до строя, а до съзнанието.
Виж целия пост
# 4 782
На мен би ми било интересно някой да направи обобщение за отношението на българското общество назад във вековете към инвалиди, хора с психически заболявания, деца, родени със заболявания или аномалии и т.н.

Преди втората световна увредените хора рядко са оцелявали до пълнолетие. Здравите едвам са оцелявали. Майка ми ми е разказвала, че в края на 50те диабетик над 25г е било голяма рядкост. В миналото ги е гледало семейството. 10-15 яки, млади жени са могли спокойно да покрият нуждите на тежко болно дете 5-10 години. С помощта на братя, сестри, лели, снахи, баби и дядовци са ги гледали достойно. Проблемите започват след накъсването на семейните връзки, пренаселването в големите жилищни блокове и навлизането на жените в модерната целогодишна работна среда. В новите условия гледането на уроди се превръща в невъзможна тегоба, дори емоционална. Ако едно от 7-8 деца е болно, родителите имат още 3-4, които да достигнат до зряла възраст и да продължат рода. При модел 1-2 деца важността от добро здраве, физика и социален успех е на първо място. Няма място и време за повече деца. Затова се влошава отношението към тях и се измислят начини за законно и евтино отърване.

Петя Иванова, сега е забранено да се насърчава изоставяне на новородени. Забранено е със закон.
Виж целия пост
# 4 783
В центъра на Варна до ден днешен има две помощни училища и са там откакто се помня. Едното е до Бизнес хотела (полиграфията), другото на пазар Чаталджа.
Виж целия пост
# 4 784
За съжаление от собствените ми наблюдения някои недопустими навици в детските градини не са мръднали. Все още ги насилват да ядат, все още преди следобеден сън не се пие вода, все още по време на следобеден съд не се разрешава ставане до тоалетна.
Не мога да обобщавам. Това са лични впечатления от 6 деца около мен.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия