Каква четка и паста за зъби използвате?

  • 46 851
  • 233
# 165
Аз пък съм чела доста за вредата от флуора, така че изобщо не мисля, че е добре да се оставя в устата и да се поглъща. Confounded
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5651468/
Виж целия пост
# 166
Ползвам екстра софт механична четка, защото с електрическа става мазало. Всъщност, като се замисля, когато си купих електрическата преди 4-5г., тогава започнах да имам доста проблеми с венците. А Лакалут, Парадонтакс, Сензодин и подобни също не ми действат добре. Никога не си чувствам зъбите достатъчно чисти.
 
Това с оставянето на пастата може да има някакъв ефект като терапия- примерно една седмица, но абсурд да е винаги и за постоянно.
Аз водата за уста я ползвам след миенето на зъби и през деня също след ядене. От скоро ползвам Елудрил. Два пъти на цената на Листерин е, но има защо. На някои може да не им понесе, много е силна.
Виж целия пост
# 167
Елудрил не е препоръчително да се ползва дълго време. Тя е за по-сериозни проблеми с венците, след операция и тн.
Виж целия пост
# 168
Chloe, писах да се следват съвети на съвременните зъболекари, а не на западните такива, след което съм споделила истински конкретни случки, на които съм свидетел  и съвети на отделни български зъболекари. Изводите, че зъболечението в България било на първобитно ниво си направила ти, а не аз - аз нямам база, на която да направя такъв извод, защото не познавам работата на българските зъболекари през последните над 10 години. Има български пациенти, които идват с идеални зъби и венци, но за съжаление са единици. С което не казвам, че при западните пациенти всички са идеални - изобщо, ама изобщо не е така. Съветите, които споделих, не са измислени специално за българските емигранти на Запад, те се дават на всички пациенти. Като гледам из интернет, има много съвети от български зъболекари и клиники, които са почти същите като тук.

Добре, а тези теории можеш ли да ги подкрепиш с нещо, до което и ние можем да имаме достъп? Научен труд, примерно?

Без да задълбавам, отворих няколко статии в сайтове на водещи компании в индустрията и няма и помен от такава информация. Няма как да е маркетинг, ако става въпрос за самата употреба на водата за уста - дали е преди или след паста за зъби.
Даже напротив, компаниите имат изгода клиентите им да използват продукта правилно, за да изпитат ефект и да го купят отново.

Много е важно да подбираме информацията, на която се доверяваме. Сайтовете на компании-производители имат една основна задача - да продадат този продукт, затова съветите ще са в тази посока - да обясняват колко прекрасен е този продукт. Хубаво е да се доверяваме на съвети, дадени от независими специалисти, които не са ангажирани с компания, произвеждаща даден продукт.

Сравни си пастата за зъби и водата  по съдържание на флуорид и прецени сама за себе си дали има смисъл да използваш пасти за зъби с флуорид и веднага след това да измиваш флуорида с вода за уста, без да го оставяш да действа. Със сигурност има разлики в продуктите, които се продават в България и в чужбина, затова е хубаво всеки да си погледне пастите и водите, които използва и да си вземе решението. 

Съветите, които споделих по-горе, са в резултат на многото ми срещи със зъболекари в Обединеното кралство (такава ми е работата) и съветите са тези, които те дават на пациентите си ежедневно. Разлики има в техниките на държане на четката, както например е описал този български зъболекар и в това, което препоръчват за почистване на междузъбното пространство - просто конец, четчици или конец с дръжчица. Споделям тези съвети, защото при мен постепенно доведоха до драматично по-добри резултати. И аз се обиждах първоначално, че ми казват, че не си почиствам зъбите правилно и все питах за паста и вода за уста, които да ми решат проблема, но с времето разбрах, че са прави, защото когато постепенно смених доста неща в почистването, нещата бавничко, но значително се подобриха. Преминала съм през разни видове механични четки, през електрическа-въртяща, после "соник" (с ултразвук), сега се върнах на въртяща-осцилираща, но по-нов модел, все още използвам соник четката от време на време, имам и душ за почистване.  Аз самата вече не ползвам вода за уста, защото не намирам смисъл, когато спрях да я ползвам, но промених техниката и средствата за почистване, резултатите са по-добри. Тук казват, че водата за уста има място за изчистване на хранителни остатъци по друго време, извън двете почиствания - да кажем, след като човек обядва - половин час след хранене може да изплакне с вода за уста, но аз не го правя, защото обядвам навън и не съм придобила навика да нося вода за уста със себе си, нося малка четчица и друга, междузъбна четчица в калъфче и с нея отстранявам остатъците, преценила съм, че за мен това е по-резултатно.

По повод на неизмиването на пастата, препоръчва се да не се изплаква до 30 минути, аз не успявам винаги да издържа по толкова, защото и аз мисля, че флуоридът не трябва да се поглъща, но тук балансът е коя от двете злини да се предпочете, така че всеки си избира. Аз я оставям известно време и внимавам да не преглъщам, като съм наясно, че съвсем това не може да се избегне, но както казах, това е въпрос на баланс. Някои зъболекари препоръчват четката да е почти суха, когато се слага пастата, аз я мокря и след това изтръсквам остатъците от вода, преди да сложа пастата, тогава всичко е по-сгъстено и е по-лесно да се изплюе и да не се преглъща веднага. Точно затова първо почиствам с конец, защото тогава мога да изплакна и излизат остатъците от храна, а след почиствам плаката с четка и паста. Горе дадох линк за изследването, при което е сравнена въртяща се-осцилираща четка с вибрираща четка с ултразвук (тип "sonic").

Ето и цитат от официалния сайт на здравеопазването в Обединеното кралство за па …  и водата за уста:

Цитат
Don't rinse with water  straight after toothbrushing
After brushing, spit out any excess toothpaste. Don't rinse your mouth immediately after brushing, as it will wash away the concentrated fluoride in the remaining toothpaste, thus diluting it and reducing its preventative effects.

Should I use mouthwash?
Using a mouthwash that contains fluoride can help to prevent tooth decay, but don't use mouthwash – even a fluoride one – straight after brushing your teeth or it will wash away the concentrated fluoride in the toothpaste left on your teeth. Choose a different time to use mouthwash, such as after lunch. Don't eat or drink for 30 minutes after using a fluoride mouthwash.


Четката се препоръчва да е мека или средна, в никакъв случай - твърда. Допреди година зъболекарите не даваха съвети за електрически четки(явно такива бяха инструкциите, защото електрическите четки все пак са скъпи и не са достъпни за всеки), но сега вече се признава открито, че са по-резултатни. Не че не може с механични, но е доста по-трудно, трябва да е по-прецизно почистването и на практика при много хора резултатите не са добри, докато с електрическите четки резултатите се постигат по-лесно.

The Catcher in the Rye, права си, че е важно при почистването да не се увреждат венците или зъбния емайл,  независимо дали четката е механична или електрическа. Аз лично поради тази причина си купих по-нов модел електрическа, защото има сензор за натискане и двеминутен таймер. При мене се оказа, че с механична четка натискам повече, защото имам желание някакси чрез усилия да постигна повече, а с електрическа се доверявам на движенията на мотора - но всеки е индивидуален случай. При тебе може да е обратното.
Виж целия пост
# 169
Елудрил не е препоръчително да се ползва дълго време. Тя е за по-сериозни проблеми с венците, след операция и тн.
Не говоря за classic, която е за след интервенции и се ползва макс две седмици. Има си серия за всекидневно ползване Peace

Мила, това вече е друго. Аз също съм го чела за малко оставяне на пастата. Не го правя, но от прочвтеното на миналата страница реших, че става дума изобщо да не се плакне след миене. Което ми прозвуча абсурдно, разбира се.
Виж целия пост
# 170
И аз разбрах, че зъбите въобще не се изплакват.

Благодаря за източниците, с удоволствие ще ги прочета!
Виж целия пост
# 171
*Мила*, може ли да споделиш каква четка ползваш? А, защо не и каква паста?Simple Smile
Виж целия пост
# 172
Може ли да ми препоръчате паста за зъби без флуорид? Innocent
Виж целия пост
# 173
Може ли да ми препоръчате паста за зъби без флуорид? Innocent

Погледни тези, които се водят хомеопатични. Флуорът пречел на хомеопатичното лечение, затова хомеопатичните пасти са без флуор. И от български марки като Билка и Астера има такива пасти.
Виж целия пост
# 174
Може ли да ми препоръчате паста за зъби без флуорид? Innocent
В био-магазините има такива пасти също.
Виж целия пост
# 175
Скрит текст:
Chloe, писах да се следват съвети на съвременните зъболекари, а не на западните такива, след което съм споделила истински конкретни случки, на които съм свидетел  и съвети на отделни български зъболекари. Изводите, че зъболечението в България било на първобитно ниво си направила ти, а не аз - аз нямам база, на която да направя такъв извод, защото не познавам работата на българските зъболекари през последните над 10 години. Има български пациенти, които идват с идеални зъби и венци, но за съжаление са единици. С което не казвам, че при западните пациенти всички са идеални - изобщо, ама изобщо не е така. Съветите, които споделих, не са измислени специално за българските емигранти на Запад, те се дават на всички пациенти. Като гледам из интернет, има много съвети от български зъболекари и клиники, които са почти същите като тук.

Добре, а тези теории можеш ли да ги подкрепиш с нещо, до което и ние можем да имаме достъп? Научен труд, примерно?

Без да задълбавам, отворих няколко статии в сайтове на водещи компании в индустрията и няма и помен от такава информация. Няма как да е маркетинг, ако става въпрос за самата употреба на водата за уста - дали е преди или след паста за зъби.
Даже напротив, компаниите имат изгода клиентите им да използват продукта правилно, за да изпитат ефект и да го купят отново.

Много е важно да подбираме информацията, на която се доверяваме. Сайтовете на компании-производители имат една основна задача - да продадат този продукт, затова съветите ще са в тази посока - да обясняват колко прекрасен е този продукт. Хубаво е да се доверяваме на съвети, дадени от независими специалисти, които не са ангажирани с компания, произвеждаща даден продукт.

Сравни си пастата за зъби и водата  по съдържание на флуорид и прецени сама за себе си дали има смисъл да използваш пасти за зъби с флуорид и веднага след това да измиваш флуорида с вода за уста, без да го оставяш да действа. Със сигурност има разлики в продуктите, които се продават в България и в чужбина, затова е хубаво всеки да си погледне пастите и водите, които използва и да си вземе решението.  

Съветите, които споделих по-горе, са в резултат на многото ми срещи със зъболекари в Обединеното кралство (такава ми е работата) и съветите са тези, които те дават на пациентите си ежедневно. Разлики има в техниките на държане на четката, както например е описал този български зъболекар и в това, което препоръчват за почистване на междузъбното пространство - просто конец, четчици или конец с дръжчица. Споделям тези съвети, защото при мен постепенно доведоха до драматично по-добри резултати. И аз се обиждах първоначално, че ми казват, че не си почиствам зъбите правилно и все питах за паста и вода за уста, които да ми решат проблема, но с времето разбрах, че са прави, защото когато постепенно смених доста неща в почистването, нещата бавничко, но значително се подобриха. Преминала съм през разни видове механични четки, през електрическа-въртяща, после "соник" (с ултразвук), сега се върнах на въртяща-осцилираща, но по-нов модел, все още използвам соник четката от време на време, имам и душ за почистване.  Аз самата вече не ползвам вода за уста, защото не намирам смисъл, когато спрях да я ползвам, но промених техниката и средствата за почистване, резултатите са по-добри. Тук казват, че водата за уста има място за изчистване на хранителни остатъци по друго време, извън двете почиствания - да кажем, след като човек обядва - половин час след хранене може да изплакне с вода за уста, но аз не го правя, защото обядвам навън и не съм придобила навика да нося вода за уста със себе си, нося малка четчица и друга, междузъбна четчица в калъфче и с нея отстранявам остатъците, преценила съм, че за мен това е по-резултатно.

По повод на неизмиването на пастата, препоръчва се да не се изплаква до 30 минути, аз не успявам винаги да издържа по толкова, защото и аз мисля, че флуоридът не трябва да се поглъща, но тук балансът е коя от двете злини да се предпочете, така че всеки си избира. Аз я оставям известно време и внимавам да не преглъщам, като съм наясно, че съвсем това не може да се избегне, но както казах, това е въпрос на баланс. Някои зъболекари препоръчват четката да е почти суха, когато се слага пастата, аз я мокря и след това изтръсквам остатъците от вода, преди да сложа пастата, тогава всичко е по-сгъстено и е по-лесно да се изплюе и да не се преглъща веднага. Точно затова първо почиствам с конец, защото тогава мога да изплакна и излизат остатъците от храна, а след почиствам плаката с четка и паста. Горе дадох линк за изследването, при което е сравнена въртяща се-осцилираща четка с вибрираща четка с ултразвук (тип "sonic").

Ето и цитат от официалния сайт на здравеопазването в Обединеното кралство за па …  и водата за уста:

Цитат
Don't rinse with water  straight after toothbrushing
After brushing, spit out any excess toothpaste. Don't rinse your mouth immediately after brushing, as it will wash away the concentrated fluoride in the remaining toothpaste, thus diluting it and reducing its preventative effects.

Should I use mouthwash?
Using a mouthwash that contains fluoride can help to prevent tooth decay, but don't use mouthwash – even a fluoride one – straight after brushing your teeth or it will wash away the concentrated fluoride in the toothpaste left on your teeth. Choose a different time to use mouthwash, such as after lunch. Don't eat or drink for 30 minutes after using a fluoride mouthwash.


Четката се препоръчва да е мека или средна, в никакъв случай - твърда. Допреди година зъболекарите не даваха съвети за електрически четки(явно такива бяха инструкциите, защото електрическите четки все пак са скъпи и не са достъпни за всеки), но сега вече се признава открито, че са по-резултатни. Не че не може с механични, но е доста по-трудно, трябва да е по-прецизно почистването и на практика при много хора резултатите не са добри, докато с електрическите четки резултатите се постигат по-лесно.

The Catcher in the Rye, права си, че е важно при почистването да не се увреждат венците или зъбния емайл,  независимо дали четката е механична или електрическа. Аз лично поради тази причина си купих по-нов модел електрическа, защото има сензор за натискане и двеминутен таймер. При мене се оказа, че с механична четка натискам повече, защото имам желание някакси чрез усилия да постигна повече, а с електрическа се доверявам на движенията на мотора - но всеки е индивидуален случай. При тебе може да е обратното.
Доста положен труд! Оценявам го! Hug
Прочетох изложеното от теб и всъщност намирам отговор на многото си въпроси и питанки, които имах, преди, гледайки много американски филми. Винаги си задавах въпроса, защо не си изплакват устата след миене с паста. Защо не слагат вода на четката преди миене и пр. и пр. И все си мислях, че героят е нещо мърляв... Joy hahaha Joy А то -си имало защо!

Лично за мен Обединеното кралство ми е последен пример за хубави зъби! ooooh! Naughty Те са по-скоро еталон за най-лоши и страшни зъби! ooooh! Иначе на книга ги разбират нещата!  ooooh! ooooh!
На тях както и на Японците им пожелавам да им внесат няколко контейнери с американски стоматолози, че да им подредят зъбите в правилната посока и ред. Simple Smile
Виж целия пост
# 176
*Мила*, може ли да споделиш каква четка ползваш? А, защо не и каква паста?Simple Smile

Последната четка, която си купих, е тази, Орал Би, далеч не е най-последният и най-скъпият им модел, да не говорим за цени в сравнение с Филипс, там са съвсем други - тази е по препоръката на зъболекар, заради сензора за натискане и таймера за 30 секунди за всяка половина на горна и долна зъбна редица (вибрира, за да минеш нататък). Има 2 режима, за зъби и за масаж на венци.

Паста ползвам Сензодин, понякога друга за чувствителни зъби, на веднъж на седмица или две, леко избелваща. Имам чувствителни зъби и само със Сензодин се укротява положението. Зъболекар ми обясни, че ефектът на тези за чувствителни зъби е само докато ги ползваш, затова не сменям нататък. Можело и с други за чувствителни зъби, но на уше един ми каза, че Сензодин май са най-добри за чувствителност на зъбите, иначе препоръчват да опиташ и други и да си избереш.

Копче, много си права за зъбите на гражданите на Обединеното кралство. Аз имам лични впечатления само от Шотландия, където здравната система е отделна от тази в Англия и Уелс, както и отделна от Сев. Ирландия. В резултат на отчетените изводи, че са в трагично състояние, има усилена програма за образование и грижа на зъбите - безплатни прегледи на 6 месеца, децата ги регистрират на зъболекар още преди или с покарването на първите млечни зъбки, следят какво е поникнало и как и раздават безплатни четчици и детски пасти за зъби (с ниско флуоридно съдържание отначало), като целта е да свикнат да бъркат в устата и да придобият навици как се четкат зъбки, нищо че няма много Simple Smile Имат програма "Детска усмивка", ходят на домашни посещения, ако мама не е завела бебо на зъболекар, да им обясняват как трябва да не се дават захарни изделия и напитки на децата, ако пият дори и сокове, да е със сламка, за да преминава зад зъбите и направо да се гълта сокчето. Захарните изделия, ако не може да се избегнат съвсем, да се дават след основни хранения,  не през целия ден, за да няма непрекъснато излагане на зъбите на захарта, препоръчваните напитки са вода и мляко. Зъболечението на тези с ниски доходи и определени помощи е безплатно по Здравна каса, за да не го отлагат поради липса на пари и т.н. Деца до 16 г. и бременни и майки с деца до 1 г. - напълно безплатно зъболечение, независимо от доходите. Иначе държавата поема 20 % от всички манипулации по Здравна каса, няма всички опции обаче, примерно, импланти няма по Здр. Каса, мостове в редки случаи, при единични липсващи зъби, защото не са фенове да ти изпилят няколко здрави зъба, демек да ги съсипят, за да закачат на тях мост поради естетически причини, Касата не го разрешава заради лоши дългосрочни прогнози и др. Зъболечението е много регулирано и много неща не ги разрешава Здр. каса, защото при недостатъчно добра прогноза за предлагано лечение (например, лоша обща зъбна хигиена и заболяване на венците, което не се повлиява) не го одобряват изобщо и не може да се направи. Много натискат да се отказва пушенето, защото е голям фактор за заболяванията на венците. Всичко това си има както плюсовете, така и минусите. Изобщо не твърдя, че нещата са идеални,  особено в миналото хич не е било така, но сега вече има възможности да се полагат системни грижи, ако човекът си го иска. То и в България ги има тези възможности при желания и възможности. Това, което ми харесва, е че доста кабинети пращат СМС-и на 6 месеца да те подсетят, че ти идва времето за профилактичен преглед, други просто ти дават час за след 6 месеца и след прегледа, ако се налага, чистят зъбен камък и полират, което е евтино. така хващат кое трябва да се оправи в начален стадий. Признава се, че за добрите зъби и венци значение има както зъбната хигиена и поддържането, така и генетиката и на зъбна подредба.
Виж целия пост
# 177
*Мила*, благодаря за изчерпателния отговор! Simple Smile
Виж целия пост
# 178
*Мила*, в къщи използваме същите четки, но въпросът ми е по-скоро за това, какви глави използваш? Ние използваме cross action, обаче се чудя дали да не са агресивни към емайла и да ги заменя със софт/сенситив. Какво е твоето мнение? Благодаря!
Виж целия пост
# 179
*Мила*, в къщи използваме същите четки, но въпросът ми е по-скоро за това, какви глави използваш? Ние използваме cross action, обаче се чудя дали да не са агресивни към емайла и да ги заменя със софт/сенситив. Какво е твоето мнение? Благодаря!


Не мога да дам препоръка или съвет по този въпрос, защото отскоро ползвам отново Орал Би, преди бях основно на вибрираща четка, като Орал Би ползвах веднъж седмично, но стария ми модел. На него съм купувала различни глави, те стават на всички четки Орал Би, но чак на разликата между тях не съм обръщала особено внимание, защото те казват, че четката не може да стигне до междузъбното пространство, там си трябва или конец, или междузъбна четчица, аз карам на конец в държатели. Казват, че ако чистиш с четка, каквато и да е главата, почистваш 3 от общо 5-те повърхности на зъбите (ако са кътни, то резците горна повърхност кой знае каква нямат, нея я хваща четката при почистване на предната и задната повърхност на зъба. Моите зъби на долната редица са много нагъсто и там накланям четката, наляво и надясно, за да хване страничните повърхности, но и конец ползвам, защото четката няма как да влезе между зъбите.

  Ако смяташ, че са агресивни към емайла и получаваш добри резултати с другата - ползвай нея. Не съм питала зъболекар по този въпрос, но изтриването на емайла с годините може да бъде проблем наистина. Тук съветват четката да е мека или най-много твърда, но това е май съвет за механична четка. Категорично са против твърдите четки, защото нараняват венците и не са полезни за зъбите. Обясняват, че четкането с четка има за цел да премахне плаката, която е мек филм и няма нужда от натискане и зор, няма нужда да се търка здраво или силно. Според тях по-важно е да се четкат зъбите 2 пъти на ден (и не по-често) и да е не веднага след хранене, а поне половин час след него, защото след храна зъбите са по-уязвими, особено ако си ял нещо с киселини - плодове, зеленчуци, особено цитруси.

По въпроса с четкането на венците съм чувала различни мнения, някои смятат, че трябва да се почиства зъба до венците, но много плътно в тях, други - че трябва четката да обхваща и венеца. Този вторият съвет се чува предимно при инструктаж на пациенти със заболяване на венците - познава се по това, че кървят и са с лъскава повърхност, защото са възпалени, или може да има и джобове, но по този въпрос си питай зъболекаря, той може повече да помогне. Ей тука четете за заболяванията на венците, струва ми се добре представено.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия