След депозитите накъде?

  • 115 790
  • 770
# 60
Записвам се при вас.Обмислям купуването на жилище,с цел отдаване под наем и темата ми е интересна.А какво мислите за инвестицията в апартамент по морските ни курорти?

Ами смятам, че е по-добре да си метнеш парите през балкона  Laughing поне няма да хабиш време и нерви.

Сега сериозно - морските ни курорти са ужасно презастроени. Ако не са - водят се необлагородени, там туристите са по-редки. В презастроените вече големия наплив намалява и остават основно бесни тийнове, хора, които се стараят да не харчат пари и тук-там някое заблудено семейство. Последните са таргет за апартаменти под наем. Те ходят на море за по няколко дни, в най-добрия случай по две седмици. След всеки трябва да чистиш. След всеки има опасност уредите/мебелите да са счупени, да има нужда от ремонт и най-малкото - да е ужасно мръсно. Това са разходи, които могат лесно да надминат спечеленото. Даването нелегално под наем, без да подаваш декларация и да плащаш данъци се наказва (това не важи само за курортите, а и за цялата страна). По курортите често правят проверки и вероятността да те хванат, ако криеш данъци, е към 98%.

Сезонът в България е кратък - юни, юли, август и еветуално - края на май и първата половина на септември. През останалото време ще си имаш пак разходи, дори да са на минимума. Като ще купуваш жилище за наем, по-добре в голям град, където можеш да избираш дългосрочни наематели и студенти. Според мен  Peace
Виж целия пост
# 61
Аз също клоня към купуване на апартамент в голям град за целогодишно отдаване под наем,но приятелка купи апартамент в Созопол  за 27000евро в комплекс,в който подобни апартаменти се отдават под наем за 500 евро на седмица.При пълна заетост това са около 6000 евро на сезон,след разходите вероятно биха останали 4500,каквато доходност не бих имала от апартамент на подобна стойност ,в нетуристически град отдаван целогодишно.
Та се чудя какви други минуси има апартамент в морски курорт,освен несигурността че мога да го запълня за целия сезон,бих го обзавела с мебели и електроуреди от най-ниския клас, а данъците в Бг са 10% (поправете ме,ако греша)...
Тъй като не живея в България съм сигурна,че има неща ,които пропускам,затова ще се радвам на различни гледни точки...
Виж целия пост
# 62
Като наемодател, не бих си купила апартамент в друг град.
По принцип контролът е труден, а дистанционно ми се струва невъзможен.
Кой ще чисти след всеки нов курортист?
Виж целия пост
# 63
Аз си купих жилище, но не толкова да спестявам, колкото да прибера леля ми, когато се наложи. В момента е под наем. Вие как спестявате? Аз като имам пари веднага ги опуквам за някое пътуване.
Виж целия пост
# 64
Кой ще чисти след всеки нов курортист?
За конкретния апартамент знам,че има годишна такса,в която влиза поддръжка на басейн, озеленяване,чистачка за общи части,кабелна и интернет,мисля че имаше и някаква опция да се отдава дистанционно,подробности не знам,но ще разпитам.
Виж целия пост
# 65
Какво мислите за ваканционен имот в Гърция. Аз това искам, но в момента не мога да го осъществя.
Виж целия пост
# 66
Какво мислите за ваканционен имот в Гърция. Аз това искам, но в момента не мога да го осъществя.
Много добра тема, попаднах случайно.
Точно по този въпрос за имот в Гърция умуваме в момента. С единствената разлика, че целта не ни е точно ваканционен имот, в смисъл пак бива да е на море, но не из голямите курорти, а някъде по из селските такива. Защо ли? Ами защото идеята е потенциално да се дава под наем първите години, но не е самоцел. В последствие идеята е като се доберем до пенсия, ако имаме щастието да доживеем до 63-65г. че и отгоре, да се преместим да си изкараме залеза там.
В тази връзка идеята е за нещо от рода на малка къща и някакъв парцел към нея, който да служи за градина, в смисъл може да се облагороди, да се сложат овошки или нещо друго с което да се занимаваме като пенсионери.
Какво мислите по въпроса?
Виж целия пост
# 67
Записвам се по темата, живо се интересувам от закупуването на имот в Гърция.
Виж целия пост
# 68
Мисля, че за покупка на имот в Гърция е твърде рано.
Там нещата стават все по-зле: бизнесите им се изнасят в БГ и други страни, младите взеха да емигрират, увеличават се данъците и доходите на хората на държавна ясла (работещи и пенсионери) намаляват. Всичките ми познати които работеха в Гърция се прибраха в БГ, а това за мен е ясен знак за влошаваща се икономическа среда.
Нека не забравяме в там е на власт крайно ляво правителство, което (както и нашите от ГЕРБ) са силни популисти и повече приказват, но реформи не правят. Ето защо не чакам в близко време там да се стабилизират икономически, а от там и цените на имотите им.


това е графика на цените нна имотите там през последните години. Цялата статия може да четете тук https://www.bg-mamma.com/assets/vessur/img/not_found.png.

Та наистина ли искате да купите актив, който се обезценява и ще продължи да поевтинява с годините? Или вярвате че догодина Гърция  ще се изправи на крака - тогава давайте смело  Grinning

Мисля че инвестицията в имот както в Гърция, така и в БГ ще бъде губеща в дългосрочен план, но ще се радвам да чуя аргументи в обратната посока.

Все още смятам че в момента добра алтернатива на парите ни в банките са взаимните фондове, но за това повече в друг пост.
Виж целия пост
# 69
За Гърция чух, че данъците и таксите за имотите им  са много високи..
Виж целия пост
# 70
г-н Тошев също препоръчва взаимните фондове на българина, като алтернатива на депозита...

http://www.bloombergtv.bg/investbook/2016-09-08/vzaimnite-fondov … st-za-investirane
Виж целия пост
# 71
За цените на имотите в Гърция, наистина сигурно ще паднат още. Но все пак имот се купува когато пазара пада, а не като тръгне после нагоре и да не може да се вредиш. Отделно, както казах идеята ни е не толкова да печелим, колкото да си осигурим добро местенце за старините ни. За печеленето има други по-добри начини.
Колкото до данъците, по-точно е да се каже че имотния данък в България е символичен, както и всички преки данъци. В Гърция имат нормално облагане, там не залагат на високи косвени данъци и на символични преки такива, както е в Бълагрия.
Виж целия пост
# 72
г-н Тошев също препоръчва взаимните фондове на българина, като алтернатива на депозита...

http://www.bloombergtv.bg/investbook/2016-09-08/vzaimnite-fondov … st-za-investirane
Би ли обяснил по-достъпно за тях?
Виж целия пост
# 73
г-н Тошев също препоръчва взаимните фондове на българина, като алтернатива на депозита...

http://www.bloombergtv.bg/investbook/2016-09-08/vzaimnite-fondov … st-za-investirane
Би ли обяснил по-достъпно за тях?

Взаимният фонд е портфейл, в който всеки може да закупи дял. Всички пари се събират накуп и се инвестират от професионални инвестиционни консултанти. Фондът има неограничен брой дялове - може да си купиш 100, 2000, може и само 5 например. Цената на всеки един дял се променя ежедневно в зависимост от колебанията в доходността от инвестиции. Когато се качва, печелиш доходност. Когато пада - губиш. Тогава се казва, че доходността е отрицателна. Дяловете постоянно се продават и изкупуват обратно от фонда. Ликвидността на парите е много добра, т.е. за часове може да купите и продавате, като вземате и натрупаната доходност (ако я има). Фондовете нямат право и не могат да обещават бъдещи печалби, а само да показват минали резултати. Вложените в тях пари не са гарантирани.

Профилът им може да е три основни вида - консервативен (малък риск, малка доходност), балансиран (умерен риск, средна доходност) и агресивен (висок риск, висока доходност, затова често наричан рисков фонд. Рискът на всеки един фонд се мери чрез стандартно отклонение. Всеки фонд се управлява като инвестиции и административно от управляващо дружество. То може да има неограничен брой фондове. Лицензирането и контрола се правят от Комисията за финансов надзор. При покупка на дялове се плаща и такса за управление - тя е като удръжка при продажба на дяловете обратно.

Като цяло взаимните фондове са по-доходоносни от банкови депозити, но носят риска от загуба на парите. По-ликвидни са от тях и няма главоболия с наематели например.

Ако искате да знаете още нещо, питайте.
Виж целия пост
# 74
Добре, но ако не си запознат, като мен, как ще си избереш фонд?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия