Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 44

  • 83 448
  • 755
# 600
Да, права си, то нали като имаш гъбички, трябва да спреш сладкото за поне няколко месеца...
Виж целия пост
# 601
За съжаление и аз се записвам в тази групичка.
Виж целия пост
# 602
Здравейте!
От месец май при изследване ми откриха Хашимото -TSH -5.9/ FT4- 19.8/12-22/ МАТ-800.
Симптомите, които имах бяха сърцебиене,нервност,раздразнителност и общо взето това беше.
Уплаших се че дълги години приемам противозачатъчни и реших да ги спрана 12.05.Около месец след спирането на противозачатъчните ми се появи и косопад. Започнах да пия Л Тироксин 25 мг от 01,07 .
На контролата след месец прием резултата на тсх не се беше променил.Увеличих дозата на 50 мг,която приемам и досега.През всичките контроли през тези месеци ТSH се понижаваше доста плавно,за разлика от МАТ,които в края на октомври бяха 1300.Днес пуснах изследвания и резултатите са за съжаление необнадеждаващи.
ТSH-4.22/реф. 0.27-4.2/
FT4- 12.08/12-22/
FT3-4.46/3.1-6.8/
Никога FT4 не ми е било на долна граница/категорично освен Хашимото и хипофункция/ Shocked
Ендокринолога ми би вдигнал директно на 75 мг,но въпроса ми е защо не усвоявам лтироксина и продължава FT4 да пада .От известно време имам силни мускулни болки в горната част на тялото-шията,гърба и непрекъсната скованост в ставите,които пукат при всяко движение.
Косопада /който вече не знам от кое се провокира при мен -от спирането на противозачатъчните ли е или от Хашимотото/продължава шести месец въпреки скъпите шампоани,ампули и лосиони за коса.Отделно съм пила високо дозиран В комплекс,магнезий,желязо 18мг 2 месеца/хемогл. 140 ,желязо 17/ норма 6,6-26/,но нисък сравнително феритин 39/12-150/.,биотин,Омега 3,вит.Д.
Към момента пия Л цистин 2 г за косата и витамин Д.
Глутен спрях към август.Вече не знам кое да изследвам /половите хормони пусках скоро и там нещата са ок,с изключение на нисък прогестерон/.
Вместо нещата да се подобряват при мен сякаш стават по-зле и вече наистина се обърках.До преди да почна този Тироксин нещата бяха по-добре,а сега се чувствам направо болна.
Никога през живота си не съм боледувала /с изключение на рутинни настинки/дори и антибиотик не съм пила от дете, а сега се чувствам толкова болна.Полагам огромни усилия, резултатите за съжаление стават все по-зле и наистина се отчаях.Понякога ми идват мисли да зарежа всякакви лекарства и добавки и да става каквото ще .Съжалявам за дългия пост ,но ми е страшно мъчно.
Весели празници Ви желая и здраве!
Виж целия пост
# 603
avella, може ли да те попитам при кой ендокринолог ходиш в Бургас. Звучиш ми много отчаяна, недей така. Спомням си, че в книгата на Изабела Уенц, четох за вредата от противозачатъчните, но сега не мога да намеря цитата.
Виж целия пост
# 604
Aвела, не се отчайвай. Дозата Л-тироксин ти е ниска определено според мен. Трябва да го увеличиш. Прогестеронът е нисък заради хипофункцията. Те са свързани двете.
Може да опиташ да вкараш малко Т3 към Т4. Повечето хора се повлияват много добре от малки дози Т3 към Т4.
Аз съм само на Т3, но поради други причини и проблеми, и при мен Т3 действа много по-добре от Л-тироксина.
Обаче при теб има нужда от Т4, като гледам колко е нисък ФТ4. Пробвай с увеличаване на Л-тироксина на първо време.

Противозачатъчните вредят, защото обикновено са на естрогенова основа, а естрогенът увеличава TBG (Тироксин-свързващ глобулин), който пък от своя страна пречи на Т4 и Т3 да преминават като свободни Т4 и Т3 в кръвта.
Затова хипофункцията обикновено предполага и нисък прогестерон, както и обратнотно- прогестронът повливява добре на функцията на ЩЖ и нисък прогестерон се свързва с хипофункция, но по-скоро процесът е отгоре надолу, от ЩЖ/хипофунцкията към яйчниците/ниския прогестерон.
Авела, след като прогестеронът ти е нисък, значи може би нямаш овулация или имаш некачествена такава?

Обаче пък след като косопадът при теб е започнал след спиране на ОК, значи може причината да е някъде из половите хормони. Или пък е от хипофункцията.
Виж целия пост
# 605
Здравей!
Ходила съм 2 пъти при Великова и 2 пъти при Лозанов от Токуда,който идва в Св.София всеки месец.От Лозанов не съм доволна-прегледа точно 5 мин /то не е и преглед а гледа Тсх и вдига дозата,та затова се отказах от него./ Последно за тези болки в мускули ми каза че нямат връзка с Хашимото,а навсякъде чета че са от основните симптоми.Незнам вече какво точно да правя-гледам да не съм отчаяна ,но просто ми идва в повече.При мен е повече сякаш имунен проблем ,затова и не мога да го овладея с Тироксин.
Виж целия пост
# 606
Основни симптоми са, разбира се. И мен ме болят мускули и кости.
И да, имунен проблем е по-скоро точно. Аз затова най-вероятно не се повлиявам от Л-тироксина, защото имам и други две автоимунни, едното, от които е много свързано с Хашимотото.
Виж целия пост
# 607
Октомври правих тест за Овулация-отрицателен,ноември пуснах половите хормони на 4 ден-в норма са ,
LH -5.44/фол.ф-1.5-8.00/
FSH- 6.88/фол.ф.-2.9-12.00/
Prolactin -147.8/ реф. 102.00-496.00/
Estradiol- 54.69/реф. 18.00-147.00/
Testosteron- 0.49/реф. 0,29-1,67/
Прогестерон /21 ден/-2.08/1.7-27.00/
7 - ОН - прогестерон   2.50/1-4,5/
4 - андростендион-1.92/0.57   3.89/
Нямам проблеми гинекологични,нито поликистоза.
Явно не успявам да усвоя тироксина заради силната автоимунна реакция.Всекидневно ли да приемам по 75 мг или да редувам?/Благодаря Ви много момичета за подкрепата,досега сами Ви четях Hug
Виж целия пост
# 608
Истината е ,преди да ми открият Хашимото мислех ,че имам проблем със сърцето или евентуално хиперфункция,защото симптомите  ми са тревожност,нервност,нямам проблем със сънливост,напротив 5 часа сън ми стигат.Енергия не ми липсва ,след спирането на противозачатъчните за 1 седмица рязко свалих 5 кг-за ръст 1,65 съм 50 кг.Кожата ми от суха стана към мазна и периодично ми се появяват пъпки ,както и косата ми стана по-омазняваща се и ...гадния косопад,който не се влияе особено от козметики и витамини.Пила съм Ясмин над 8 години,като от 2012 г.дори и без почивка.Общо взето докато ги пиех нямах проблеми,но след спирането им сякаш ад .Така ми разбъркаха имунната система,че незнам и аз дали ще може да се възстанови.
Възможно ли е Л тироксина и той да причинява косопад,защото сега като вдигна дозата се притеснявам да не се влоши.
Виж целия пост
# 609
Вместо нещата да се подобряват при мен сякаш стават по-зле и вече наистина се обърках.До преди да почна този Тироксин нещата бяха по-добре,а сега се чувствам направо болна.

Същото е положението и при мен. Sad
Виж целия пост
# 610
Вместо нещата да се подобряват при мен сякаш стават по-зле и вече наистина се обърках.До преди да почна този Тироксин нещата бяха по-добре,а сега се чувствам направо болна.

Същото е положението и при мен. Sad
И аз бях така точно, затова спрях Л-тироксина. Бях станала ужасно зле с него, само преди месец щях да погина.

Този прогестерон показва, че не е имало овулация. За да значи, че е имало овулация, и тя е била качествена, прогестеронът трябва да е минимум 15 при тези референтни граници на 21-ви ден от цикъла. Изследвания на полови хормони се правят най-много до 3-ти ден от цикъла, за да е реално съотношението FSH:LH.
Виж целия пост
# 611
Аfrikancho,какво означава да се вкара Т3 към Т4- за прием на медикамент ли става въпрос и какъв?
Виж целия пост
# 612
http://muskulnamasa.com/anaboli-ceni/triiodtironin-t3-103.html
Този ли е препарата ,който приемате?1/ 4 от дозата на тироксина заедно ли се приема.Чувала съм ,че ендокринолозите не го предписват,ама те лекуват лаб.резултати ,не пациенти за съжаление.При мен от както го приемам FT4 от оптимална норма почти 20/при горна граница 22/ се срина до 12 /минимална/.Никога съм нямала такива мускулни и ставни болки в горната част на тялото/все едно карам тежък грип/.Изследвала съм и антинуклеарни антитела /ANA Скрининг/-отрицателни са и CRP протеин в норма.
Вече незнам към какво да се насоча да изследвам-нямам стомашни,гинекологични проблеми,прекарани инфекции в миналото .Няма и никой в семейството ми с проблеми тироидни.В основата при мен си мисля,че е дългогодишния прием на Ясмин.Първия месец откакто го спрях се чувствах друг човек-имах енергия,не ми беше все напрегнато и нервно.Проблемите дойдоха след това,контрацептивите объркват целия хормонален фон,както и разбъркват имунитета и за съжаление възстановителния процес е доста бавен
Виж целия пост
# 613
Здравейте момичета,
пиша по повод изследванията на една приятлка. Нея по спешност я насочиха към ехография на ЩЖ и кръвни изследвания. Казаха й, че жлезата е много увеличена. Резултатите са тези. Лекарката ще ги види обаче чак след 3 дни.

Група Показател         Резултат          Референтна област    
Хормони
TSH    S          > 100.0        µIU/ml      0,27 - 4,2     
      стойност над обхвата на измерване


Free Т4 (fT4)    S        3.53        ng/l      9.30 - 17.00     
Free T3 (fT3)    S        1.05        ng/l      2 - 4,40    
A-TPO (MAT)    S        484.6        IU/ml      0 - 34     
TSH-R-Ab            S          0.67        IU/l      0 - 1,75     
Хашимото ли е това?   
Виж целия пост
# 614
Да, Хашимото е. Има високи Мат, а и хипофункция, ниско Тз и Т4.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия