Кой пенсионен фонд да избера?

  • 52 967
  • 337
# 330
В НОИ прехвърлянето е изгодно, ако сте с ниска заплата дълго време и сте се осигурявали на ниски доходи. Или имате пропуснати вноски от работодателя.
Виж целия пост
# 331
Тези във фондовете се онаследяват нали? В НОИ ще потънат в кюпа. Но всички познати, които се интересуваха бяха съветвани от специалисти да преминат там

Да, и това е предимство - наследяват се, понеже са лична собственост, а вноските в НОИ са на солидарен принцип - рано умрелите "преотстъпват" правото си на дълго живеещите.

Има тънкости и при УПФ. Цитирам текста от сайта на БАДДПО https://pension.bg/%D1%87%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%BE-%D0%B7%D0%B0%D … 0%BE%D1%81%D0%B8/

Цитат
Възможността за наследяване зависи от вида на пенсионното плащане – разсрочено плащане или допълнителна пожизнена пенсия:
* разсроченото изплащане – при смърт на лице, получаващо разсрочено плащане (по чл. 167а, ал. 1 от КСО) на наследниците му се изплаща еднократно остатъкът от дължимите плащания на починалия.
* пожизнена пенсия без допълнителни условия – остатъчните дължими средствата не подлежат на наследяване;
* пожизнена пенсия с период на гарантирано изплащане – при смърт на пенсионер с отпусната допълнителна пожизнена пенсия с период на гарантирано изплащане, преди изтичане на периода на гарантирано изплащане на наследниците му се изплаща еднократно настоящата стойност на дължимите му плащания до края на периода на гарантираното изплащане.
* пожизнена пенсия с разсрочено изплащане на част от средствата – при смърт на пенсионер с отпусната допълнителна пожизнена пенсия за старост, включваща разсрочено изплащане на част от средствата до навършване на избрана от пенсионера възраст, по време на разсроченото изплащане на наследниците се изплаща еднократно сума, възлизаща на настоящата стойност на разсрочените плащания, дължими след смъртта му съгласно предвидения план за разсрочено изплащане в пенсионния договор.
Виж целия пост
# 332
O да, това е ясно. Но аз по-скоро мислех за преждевременната кончина преди пенсиониране.
Виж целия пост
# 333
Аз също не съм сигурно доколко лични са вноските ни в УПФ при преждвеременна и следпенсинонна кончина. Мисля, че и в двата случая наследниците не получват 100 % от внесените средства. Само не знам дали за наследниците ве по-изгодно парите да са в НОИ ии в УПФ, защото и от НОИ дават на преживелия съпруг мисля 40 %, освен ако нещо не се е променило Rolling Eyes Не съм се интересувала скоро.
Аз бих искала да ви попитам запознати ли сте с новия паневропейски пенсионен продукт - кой го прелага, как става осигуряването в него, по-изгоден ли от българските?
Виж целия пост
# 334
Паневропейски означава, че дружество от Германия може да дойде и да ти предложи пенсионно осигуряване. Няма едно дружество, което да го предлага. Няма и как да кажем по-изгодно ли е.

УПФ - наследниците получават натрупаното по партидата при преждевременна смърт. НОИ дават % от пенсията на починал съпруг/а на другия съпруг, но не знам да дават, ако починалият още не е бил пенсионер с плащания. Дават и на децата, не знам колко е точно. Трудно ще сметнеш кое е по-изгодно за наследниците, едва ли знаеш човекът кога ще умре.
Виж целия пост
# 335
Сумите в УПФ се наследяват. Представя се удостоверение за наследници и номер на банкова сметка и ти изплащат дела.
От НОИ преживелият съпруг получава 30 % от пенсията на починалия съпруг (мин. 350лв) дори починалия да не е бил пенсионер към датата на смъртта си. Приживелият съпруг има право да започне да получава сумата 5г. преди датата на своето пенсиониране.
Редактирам се да допиша, че наследствена пенсия получават децата, ако родителя/родителите са починали, а детето има право да я получава до навършване на 18г или до 26г., ако учи. Минималният размер мин година беше 350лв, не знам дали е променян тази година.
Виж целия пост
# 336
Ако лицето, което е починало вече е пенсионер и е избрало да получава от УПФ пожизнена пенсия без допълнителни условия – остатъчните дължими средствата не подлежат на наследяване.

Във всички останали случаи средствата се наследяват.
Виж целия пост
# 337
Паневропейски означава, че дружество от Германия може да дойде и да ти предложи пенсионно осигуряване. Няма едно дружество, което да го предлага. Няма и как да кажем по-изгодно ли е.
Това ми е ясно, не ми е ясно дошло ли е някое такова, как може да се прехвърлиш там? Имам предид дали ги предлага някое от дружествата с международно участие, които имат български фондове . Но като се замисля сега, едва ли може да се прехвърлят там задължителното допълнително осигуряване. Попитах, защото наскоро го приеха, а малко сякаш се говори и пише за това Rolling Eyes
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия