Всичко за етеричните масла, тяхната употреба и ефекти върху здравето

  • 108 909
  • 742
# 465
Ооо аз се допитвам само до една определена жена, която знам, че е сертифициран арома терапефт. Естествено, че не бих си играла със здравето на близките ми. И аз бях доста скептична за тези скъпи малки шишенца, но сега ми харесват. Както писах по-рано аз не съм спец и не съм запозната с другите марки, за това коментирам само дотерските. Преди години съм използвала от аптеките, но нито помня кои, нито е било с цела здраве. По-скоро е така да си ми мирише.
Гледах няколко сайта за тях преди да ги ползвам, ето някои от тях.
https://sourcetoyou.com/en/quality-reports
https://holisticessentials.ca/additional-test-reports-doterra-yo … therapy-and-more/
https://www.doterra.com/US/en/cptg-testing-process
Далеч съм от факта за зарибявам или там каквото е, мои близки ги ползват от години и са доволни, има и групи във фейсбук за размяна на опит с тях и пак има доста добри резултати. Като търсих за други масла, еми няма такива групи на български, където да видя от първо лице дали наисти амат ефект, поне аз не успях да намеря. Но пак казвам, всеки преценява сам за себе си.
Виж целия пост
# 466
Без да съм чак толкова много запозната виждам че са два съвсем различни вида са, с различни показанията, едното е точно камфоров розмарин какъвто се обсъжда за болки малко по-нагоре, за външна употреба, а другото е за вътрешна с други цели/може би това е причина за по-висока цена, има и сертификати/.

Клепам си косата с кокосово масло и ми се щеше малко розмарин да сложа, защото уж е полезен за косата. А тук съм чела, че на Пранаром са хубави маслата. Може би ще е това по-скъпото.
Виж целия пост
# 467
Галчудо, благодаря за разяснението. Излиза, че Rosmarinus Officinalis е камфоров розмарин и точно него имам и съм използвала за схващането на моя мъж. Явно той е помогнал. А аз си мислех, че става въпрос за масло смес от розмарин и камфор. Grinning
Виж целия пост
# 468
Без да съм чак толкова много запозната виждам че са два съвсем различни вида са, с различни показанията, едното е точно камфоров розмарин какъвто се обсъжда за болки малко по-нагоре, за външна употреба, а другото е за вътрешна с други цели/може би това е причина за по-висока цена, има и сертификати/.

Клепам си косата с кокосово масло и ми се щеше малко розмарин да сложа, защото уж е полезен за косата. А тук съм чела, че на Пранаром са хубави маслата. Може би ще е това по-скъпото.

Да, пише, че е за кожни проблеми, себорея, определено е за тази цел.То ще е подходящо за мазен скалп, да регулира себума.Може също и косата да се полива с отвара от розмарин.А не дай си боже се наложи, може да се ползва и за дихателни проблеми.Имай предвид обаче, че 5 мл. е малко количество ако ще се ползва редовно.


Боби, то и аз трябва да си взема, че често ми се схваща врата, и аз научих нещо  ново.
Виж целия пост
# 469
Аз съм пробвала с капки в шампоана, не ми свърши никва работа...
Виж целия пост
# 470
Галчудо, благодаря!
Виж целия пост
# 471
Привет,

Тъй като знам, че тук има много разбиращи, дали бихте могли да ми кажете каква е разликата между тези две масла от розмарин на Pranarom.
Едното е Розмарин цинеол. 10мл е и е по-евтино.

А другото е Розмарин Вербанон , което е 5мл и е по-скъпо.

Няколко растения, като най-известните и използваните за етерични масла са мащерка и розмарин, имат тъй наречените хемотипове. Това е един и същи ботанически вид - във нашия случай Rosmarinus officinalis, които при различни климатични условия, почви, надморска височина, развиват различни вещества в състава си. За мащерката (Thymus vulgaris) са  7-8 различни хемотипа, за розмарина - 3. Както ще прочетете по-долу трите вида имат съвсем различен състав и свойства и много трябва да се внимава. Там където не е посочено друго - да се счита че е розмарин с камфор, защото е най-евтин и често срещан, произхода му е от Испания, розмарин цинеол произхожда от Мароко и Тунис, и този с вербенон - от Корсика.

Rosmarinus officinalis L. camphoriferum - розмарин с камфор
Състав: 1,8-cinéole : 16 à 24%
alpha pinène : 15 à 27%
camphre : 14 à 24%
camphène : 6 à 13%

Свойства: Мускулен релаксант ++++; стимулиращ нервната система ++++; Отхрачващо средство ++; Муколитик ++; Аналгетик +
 
УПОТРЕБА: Схващане на врата: нанесете 1 к ЕМ + 4 базово масло върху засегната област - 4 пъти на ден;
За втечняване на секретите по време на настинка: 1 к ЕМ + 4 к растително масло - върху шията и слънчевия сплит.
Ревматизъм и тендинит: 1 к ЕМ + 4 базово масло - масажирайте болезнатата зона, 4 пъти на ден, до подобрение. 3 седм употреба/1 седм почивка

Предпазни мерки: не се препоръчва за: Бременни и кърмещи жени, деца под 6 год
Рискове: Невротоксичен, Кортизон-подобен, Дразни кожата, Хепатотоксичен, Не го поглъщайте

Rosmarinus officinalis L. cineoliferum - розмарин цинеол
Състав: 1,8-cinéole : 41 à 52%
alpha pinène : 9 à 17%
camphre : 5 à 15%
beta pinène : 2 à 10%

Свойства: Отхрачващо и муколитично +++; Противогъбично +++; Антибактериално ++;
Употреба: Бронхиална конгестия: 1 к ЕМ + 4 базово масло се нанасят върху гръдния кош и горната част на гърба, 3 пъти на ден до подобрение.

Предпазни мерки: не се препоръчва за: Бременни и кърмещи жени, деца под 6 год
Рискове: Дразни кожата; Невротоксичен; Кортизон подобен; дермокостичен в чист вид; Не поглъщайте!

Rosmarinus officinalis L. verbenoniferum - розмарин вербенон
Състав: alpha pinène : 15 à 40%
verbénone : 4 à 14%
camphre : 1 à 18%
acétate de bornyle : 1 à 13%
1,8-cinéole : 4 à 18%
Свойства: Липолитичен ++++; Антибактериални +++; Противогъбично +++; Антивирусен ++;  Отхрачващо средство; Муколитик +; Спазмолитик +; Аналгетик ++; Стимулант на нервната система ++
УПОТРЕБА: при повишен холестерол - вътрешен прием, след консултация с ароматерапевт/лекар
при хепатит - вътрешен прием, след консултация с ароматерапевт/лекар
При Псориазис: 2 капки локално, 2 пъти на ден в продължение на 3 седмици.

Предпазни мерки: не се препоръчва за: Бременни и кърмещи жени, деца под 6 год
РИСКОВЕ: Дразни кожата; Дразни дихателните пътища; Невротоксичен; Кортизон-подобен; Не го вдишвайте и не го дифузвайте
Виж целия пост
# 472
Мистик, ако  е сериозен проблем едва ли така ще има голям ефект, но ако редовно си плавиш маслена баня или фрикции няма начин да не подейства, но си е занимавка.
Виж целия пост
# 473
pkrassimira,

обръщам се към теб, защото поста ти ме провокира, но предупреждавам всички, този пост ще е дълъг...може спокойно да го премеите с мишката 😂
Нека уточня....не търся спор, не търся полемика....целта ми е да дам отговори на някой неща, които смятам, че имат нужда да бъдат уточнени.

За радост на едни, за жалост на други доТерра за момента е водещата комапания за етерични масла.
За мен лично е радост, защото съм позлвател на доТерра от 4 год, но избягвам да споменавам името й в постовете си поради ред причини, една от които е непрекъснатото й провъзгласяване от всеки 2-ри в този форум конкретно. Ползвам и друга компания, Aromatic Int'l. Втората при1ина е, че доТерра в БГ не е истинската доТерра. Мисията на компанията се загубва някъде в некоректността на уелнес консултантите (в БГ) , в алчността за надмощие, в алчноста за набиране на клиенти на всяка цена, в не лоялността и в некоректността, в натиска на хората за регистрации.  Аз съм на мнение, че всеки трябва да си избере и намери НЕГОВАТА си компания за ЕМ. Всеки да си направи собственото си проучване и сам да се довери, сам да си избере. Да, това разбира се отнема доста усилия и време, знания като например какво трябва да търся, какво да искам...малко са тези, които знаят какво да изискват като начало. Всеки се втурва, прочел не допрочел, купува масло от някой био магазин или дрогерия за синузит например, започва да го позлва с огромна надежда, че ..."ето, край...това ще ми помогне" и остава разочарован! И, край! До тук приключва ароматния му интерес и зарязва всичко!

Това е линк за 11 компании в пазара на Щатите, тествани през 2019 (очаквам такъв и за 2020 да излезе) от независима лаборатория, която купува от всяка компания 3 най-употребявани масла - лавандула, чаено и мента и ги тества за разреждане и не типични за маслото химични компоненти. Ами от всички 11, може сами да видите 2-3 са с резултати ОК. Всичко друго е с разредени масла, сред тях и Young Living , които пък след изнасяне на резултатите заплашват със съд (техния тест репорт е премахнат, докато се преустанови разследването)
https://www.consumersadvocate.org/essential-oils?fbclid=IwAR3gLH … cT3uEpnQkz5z1zXIQ

На оцетеното в зелено слагам линк към всички сертификати за всяка една партида ЕМ.
Тест репорта може да го изтеглите като сложите номера на партидата, която е написана на дъното на бутилката
https://sourcetoyou.com/en
горе в дясно има опция "enter your quality ID", там се вкарва номера, който споменах по-горе и се отваря GC/MS тест репорт, за който говоря, че е от голямо значение всяка уважаваща себе си компания или дестилър да го притежава.
Ето и нагледно тест репорт на моя розов пипер, който ми е в кутията с масла
Скрит текст:


 Certified Pure Therapeutic Grade е по-скоро вътрешeн стандард, който компанията си поставя да следва, за да покрие качестовото, което търсят. Етикет с 100% чисто масло, не означава абсолютно нищо. Етикет 100% чисто не гарантира химичните компоненти в маслото, не гарантира как е дестилирано, не гарантира вероятност за пестициди и замърсители, не гарантира че съдържанието в бутилката не съдържа и други неща освен ЕМ.
100% чисто е един сертификат, за който се заплаща!

Относно оцветенето в червено -
Нито една смес на доТерра не е обозначена като етерично масло. обозначена е като бленд или touch.
На всяка една има съдържание на всяко масло присъстващо в бленда, включително и базово масло.
Всяка етерична компания прави и блендове, включително и Тисеранд. Изкуството на ароматерапията е в блендването, това е тръпката, да успееш да сътвориш синергията на маслата, за да получиш по-добър резултат. Рядко се позлват еденичнои масла, почти винаги се съчетават.

слагам няколко линка, за да прегледаш сама
https://www.doterra.com/US/en/p/doterra-frankincense-touch-blend-oil
https://www.doterra.com/US/en/p/tamer-oil
https://www.doterra.com/US/en/p/deep-blue-oil
https://www.doterra.com/US/en/p/aromatouch-massage-blend-oil

И последно, че батерията на лаптопа ми умира.😂
Тук в този сайт може да видиш, кое масло от къде идва и неговата история.
https://www.doterra.com/US/en/product-education-single-oils

Това е картата:
 
Скрит текст:


eto например за маточината
https://media.doterra.com/us/en/images/sourcing-global-botanical-network.jpg

По въпроса за оцветеното в лилаво - доТерра не купува масло от БГ, дотерра работи директно с производителите, снабдява ги със семена, агрономи, с комбайни и техника, ако имат нужда, доТерра имат една от най-модерните в света дестилерии и тя е в Добрич,  за което си мисля, че трябва да се гордеем, казва се Есетере където се дестилира освен лавандула, а и маточина, хвойна, тамяна който транспортират от Сомалия, Yarrow, Summer Savory, Coriander, Fennel, Myrrh!
https://media.doterra.com/us/en/brochures/co-impact-sourcing/bulgaria.pdf
Откриват и още една дестилерна, специално за Роза и се казва TeraRosa, скоро ще е готова надявам се за следващата реколта.
А защо транспортират до САЩ всичко това, ами за да го тестват, за да го бутилират, за да са сигурни, че по време на бутилирането не са попаднали замърсители, за да са убедени в качестовото. В САЩ имат (изключвам независимата лаборатория) огромна лаборатория в която правят всички тестове и проучвания, правят се около 8-9. теста на всяка партида. Говоря от първо лице, тъй като съм присъствала на живо на конференции в Ню Йорк и онлайн глобални конференции.

Дали е икономически логично или не, нека всеки прецени сам за себе си.

Избора на компания за ЕМ е личен, предлагам да се концентрираме повече върху ползите на ЕМ и тяхното приложение! Това по би ни било в полза!

Извинявам се за дългия пост, обещавам ще е последен такъв!
Надявам се съм била полезна!




 

Не виждам никаква логична причина маслата на Дотера да са по-чисти от други качествени и проверени европейски марки. Какви сертификати от независими външни лаборатории има Дотера, с което да се доказва това ваше твърдение. В една фейсгрупа, където се предлагаха масла на Дотера, попитах кои от маслата имат био сертификат и веднага бях изгонена от групата и постът ми изтрит. Това само може да говори за прозразчността на производствените и търговските им практики и чистотата на продуктите им. Обикновено се изтъква, че маслата са Certified Pure Tested Grade™ - но това е търговска марка, която е регистрирана, а не сертификат, издаван от лаборатория.  Това, че маслата са годни за вътрешна употреба, не доказва, че са по-чисти от други масла, а единствено, че са регистрирани като хранителни добавки, а не като козметични съставки. В някои страни, като Англия например, ЕМ са забранени за вътрешна употреба и именно за това английските марки масла като Tisserand, пише, че не са годни за вътрешен прием. В Белгия и Франция ЕМ за вътрешен прием се предписват само от лекари/фармацефти, които имат допълнителна квалификация в областта (учат допълнително 1-2 години).
За да е едно масло чисто, на етикета му трябва да пише 100 % чисто, не трябва да е смесено с други ЕМ, нито с базово масло. Тоест голяма част от продуктите на Дотера не попадат в тази категория - всички смеси, както и много от продуктите им, в които ЕМ са смесени с базово масло. Именно за това много от марките продават сетове от по няколко масла, които да се използват в синергия, но не са смесени, а са си в отделни шишенца.
И последното нещо - никъде в сайта на Дотера няма информация от коя страна произлизат маслата им. Четох че България е в момента е световен износител на лавандулово масло, както и на следните по-"екзотични" масла лайка, маточина, бял равнец. Разговаряла съм с няколко производители на ЕМ, сертифицирането на продуктите струва много скъпо, а като хранителни добавки - направо немислимо. Именно за това всички бг ЕМ, които се продават, се водят козметични съставки и че не са годни за вътрешен прием.  Но какво прави Дотера - купува бг масло от лавандула, изпраща го Америка, сертифицира го, слага го в малки шишенца и същото масло се връща за ползване на нашия пазар с цена завишена многократно, годно за вътрешен прием (за справка 15 мл Лавандула Дотера - 25 паунда, 10 мл био лавандула при Катеко - 6,5 лв).  Просто икономически е нелогично да се купуват масла от Дотера, дори със "супер невероятните им остъпки", да не говорим за тези, които мислят и малко екологично и предпочитат да купуват от местни производители (в краен случай Европейски).

 
Виж целия пост
# 474
MegiTeo, благодаря за отделеното време и споделената информация.
Аз също не търся спор, а просто е добре да има различни гледни точки, защото най-честия въпрос във форума е "маслата на коя фирма да избера?", а не "как да ползвам маслата?". И когато дистрибуторите на Дотера започват на всяка страница да твърдят, че това са най-качествените, или още по-зле - единствените качествени масла на пазара, е меко казано нелоялно. И за това пиша моите постове - за да се види, че има и други алтернативи, обикновено това са европейски фирми, и със сигурност не са по-малко качествени от Дотера. За съжаление аз съм единствено потребител, и за разлика от теб и другите дистрибутори, нямам информация от кухнята - нито съм виждала произвоствената база, нито съм виждала лабораториите на която и да е от фирмите, именно за това се доверявам на етикети, сертификати и на проучване на хората, които стоят зад фирмата.

Ще прочета внимателно всички линкове, които си пратила.
Още веднъж благодаря за отделеното време.
Виж целия пост
# 475
MegiTeo, благодаря за отделеното време и споделената информация.
Аз също не търся спор, а просто е добре да има различни гледни точки, защото най-честия въпрос във форума е "маслата на коя фирма да избера?", а не "как да ползвам маслата?". И когато дистрибуторите на Дотера започват на всяка страница да твърдят, че това са най-качествените, или още по-зле - единствените качествени масла на пазара, е меко казано нелоялно. И за това пиша моите постове - за да се види, че има и други алтернативи, обикновено това са европейски фирми, и със сигурност не са по-малко качествени от Дотера. За съжаление аз съм единствено потребител, и за разлика от теб и другите дистрибутори, нямам информация от кухнята - нито съм виждала произвоствената база, нито съм виждала лабораториите на която и да е от фирмите, именно за това се доверявам на етикети, сертификати и на проучване на хората, които стоят зад фирмата.

Ще прочета внимателно всички линкове, които си пратила.
Още веднъж благодаря за отделеното време.
Удоволствието е мое! Обичам да разказвам, каквото знам, въпреки, че и аз се дразня, когато непрекъснато чета дотерра, дотерра, дотарра..... обожавам маслата им, обожавам продуктите, обожавам мисията и целта им, но на моменти това превъзнасяне ми идва в повече! Няма как да убедиш някой в нещо, което не е опитал, изпробвал, докоснал се до него!
До колкото до моето "дистрибуторство" 😉 то ми е по-скоро като хоби и страст към маслата. Постоянната ми работа е съвсем друга професия и ме държи ангажирана плътно 8-9 часа, та времето ми е доста ограничено. Но пък тази ароматна страст от своя страна ми донесе много позитиви, накара ме да задълбая по надълбоко в ароматерапията, да ровя за повече знания, това което знаех все ми беше недостатъчно, купувах книги като луда, изяждах ги с кориците, сертифицирах се като ароматерапевт, експериментирах непрекъснато.....и сега е така, това което знам е нищо и искам още и още да научавам, как да го обясня...като някакво пристрастяване се получи, някаква ароматна наркомания...😂 и то най-вече започна да се появява наред с всички положителни резултати. Исках знания и сериозни източници, за да съм убедена, че това което правя ще е в полза, а не във вреда! 

Та, спирам по въпроса и преминавам към нещо по-ароматно!

Ето една много семпла рецепта от мен която може да си направите дори и без ЕМ!
Ухае прекрасно, а с ЕМ още по-прекрасно, много освежаваща за тялото, прочистващa, ексфолираща и овлажняваща.
В нея обичам да ползвам ЕМ засилващи кръвообращението, като кипарис, грейпрфрут, мента, всякакви борови/елхови масла, лимонена трева, джинджифил......
Или пък успокояващи масла, като лавандула (angustifolia), пачули, иланг иланг, кедрово, ветивър, нероли, див портокал, тамян, копайба....ух...толкова са много!

Скраб за тяло с розова хималайска сол, база от бадем, жожоба и кокос (нефракциониран), ЕМ лимон, див портокал и лавандула са моя избор. Разкош за кожата, разкош за носа!!!!

    250 гр хималайска сол (тук може да си експериментирате и да замените с английска сол или дори кафява захар, само да е дребна солта)
    60 мл кокос
    60 мл жожоба
    по 20к от лимон, портокал, лавандула (angustifolia)

Объркайте ЕМ с базовите и изсипете в солта. Ако се наложи, може да добавите още малко сол/захар. Да стане гъста смес! За по-малко количество разделете продуктите на половина. Може да я съхраните в малки бурканчета, които са по-удобни за позлване или в 1 голям стъклен буркан.
Аз съхранявам в голям буркан, гребвам с лъжица и натривам тялото. Само да предупредя, че не се ползва за лцето!

Ако използвате цитрусуви масла, те не са подходящи за през лятото или за солариуми, защото повечето са фоточувствителни. Така, че през слънчевите дни, ако предстои излагане на слънце, просто подменете цитрусите  с други масълца.

Виж целия пост
# 476
Здравейте , искам да си купя дифузер и етерични масло.Имам дете на 2 г ,кое ще е безопасно да ползвам ,мислих си за портокал.Какво да гледам в дифузера?Държа да е безшумен.
Виж целия пост
# 477
Здравейте , искам да си купя дифузер и етерични масло.Имам дете на 2 г ,кое ще е безопасно да ползвам ,мислих си за портокал.Какво да гледам в дифузера?Държа да е безшумен.
[/quote]
Здравей, за дифузер мога да те посъветвам да не купуваш тези от по 20лв с филтрите. Имах такъв и не бях доволна. Маслата отиват във филтъра и се губи идеята. Има най-различни, на най-различни цени. Квадратурата също е важна както и шума, който произвежда. Този, който ползвам сега е от зоя, но не съм доволна. Много добре разпръсква, но е шумен и когато отворя капача протича, струва около 70лв, но пък само с 1 капка ЕТ и се усеща в помещението. Относно ЕТ за детенце, вече е достатъчно голямо и може да си позволиш различни масла. Само един съвет, започни с по 1 капка за по 1 час да видиш как ще се отрази на детето. Другото е, че цитрусовите аромати енергизират и може да превъзбудят детето, за това този варянт е ок за сутрин или през деня, избягвай вечерно време Simple Smile
Виж целия пост
# 478
Твърдението, че цитрусите аромати само енергезират не е съвсем вярно, Има цитруси, които и отпускат и релаксират, зависи как ги използваме и кога ги използваме.
Давам пример с Бергамот (Citrus bergamia), който съдържа в не малки количества Linalool и Linalyl acetate, а това са двата главни компонената на лавандулата (angustifolia), за която знаем, че е супер релаксираща и успокояваща!

Не разбирам присъствието и целта на касията, канелата и лимонената трева, а липсата на пачули, кедрово (Juniperus virginiana), кориандър, кардамон, майоран, палмароза, борови масла в този списък и то за бебета 🙈
Виж целия пост
# 479
Твърдението, че цитрусите аромати само енергезират не е съвсем вярно, Има цитруси, които и отпускат и релаксират, зависи как ги използваме и кога ги използваме.
Давам пример с Бергамот (Citrus bergamia), който съдържа в не малки количества Linalool и Linalyl acetate, а това са двата главни компонената на лавандулата (angustifolia), за която знаем, че е супер релаксираща и успокояваща!

Не разбирам присъствието и целта на касията, канелата и лимонената трева, а липсата на пачули, кедрово (Juniperus virginiana), кориандър, кардамон, майоран, палмароза, борови масла в този списък и то за бебета 🙈
С тази информация разполагам. Ако имате друга споделете. Ще е доста полезна и за мен.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия