Автоимунен тиреоидит на Хашимото - Тема 45

  • 79 858
  • 749
# 375
Ох, и аз съм така, не чувствам разлика от нищо - нито от витамин Д, нито от селен, нито от Б12, от нищо. Joy
Виж целия пост
# 376
Здравейте, какво ще кажете за приема на рибено масло и пчелно млечице?
Виж целия пост
# 377
Buffy, трябваше след 3 месеца да изследвам вит.Д и да ида на лекар, но... Не съм. Сега през м.март мисля да пускам контрола и ще включа и вит.Д. В тази връзка, ако видите ваучери за Бодимед, да свиркате  Blush
Виж целия пост
# 378
trada,може да си приемаш рибено масло и пчелно млечице ,колкото искаш.Аз пия Омега 3 -масло от сьомга с вит.Е -2 пъти на ден по 1000 мг. след храна - предписала ми го е моята ендокриноложка.Също съм я питала дали вреди да пия пчелно млечице и тя ми каза,че даже е полезно и не вреди на Хашито,така че пия едно пчелно млечице на капсули 300 мг ,което е с вит С и пробиотици сутрин на гладно ,купувам си го от дргерии Лили,струва около 11 лв. за 30 капсули за 1 месец,немско е мисля.Сега съм го свършила и си купих пак от Лили за 10 дена едни ампули с пчелно млечице ,които са от 1000 мг и си ги пия пак сутрин на гладно-около 14лв.
Сети Бети,аз също имам изписан Вигантол 20 капки седмично,това ти се равнява на 10 000 IU витамин Д3 седмично ,или 1429 IU дневно,което е малко под средната оптимална дневна доза от 2000 IU ,важаща за тези,които не са си изследвали 25-hydroxyvitamin D.и в зависимост от получените резултати има таблица към каква стойност се стремим и колко единици вит Д трябва да се приемат .В началото пиех 20-те капки Вигантол наведнъж ,например в петък без да му атдавам много значение,но след време след като усетих наистина някои положителни промени,проучих въпроса за вит Д ,изследвах си го и сега пия всеки ден по няколко капки,според моите нужди.
Виж целия пост
# 379
Привет, мили хора,

По-рядко влизам тук, а като надникна, повече чета и евентуално питам. За ЛДН разбрах някъде тук от форумите. Иначе повечко чета в няколко групи във Фейсбук (голяма зарибявка е тоя ФБ, ей...).

(Африканчо, привет! Ако правилно съм разбрала, си включила и Т4 ли?)

И сега поглеждайки, се вдъхнових да споделя малко опит и ще се радвам на всякаква обратна връзка или идеи какво и как - то се е видяло, че сами ще се оправяме, ама ако може да си съкратим поне част от ровенето Simple Smile

С Хашимото съм диагностицирана 2016 г. по това време, първите симптоми са били още през 2012 г., но...
Точно около поставянето на диагнозата имахме планове за бебе, но те останаха на пауза (ако и да има жени, забременявали с високо ТСХ, високи антитела и т.н.), та с ТСХ 5.20, ТАТ 226 и МАТ 297 веднага започнах хормон - еутирокс 25 и селен 50.

През м. май хормоните и антителата бяха ТСХ 6.18, ФТ3 5.22, ФТ4 17.07, ТАТ 211, МАТ 271 и така ТСХ играеше, увеличавах дозата, включих и Т3 през септември, антителата също варираха, но все около 200-300, не повече, не и по-малко.

В един момент през лятото увеличих селена на 100, приемах така 2-3 месеца, предозирах се, косопадът, който беше спрял се поднови, изследвах селена, потвърди се и съответно спрях приема - досега не съм го подновила.

Добавки, които вземах: Омега-3, вит. Д от 1000, мултивитамини, хидролизиран колаген (за пропускливата лигавица на червата), пробиотици, мед и цинк (дефицит и на двете, все още ги приемам), биотин (приемам още), тумерик (куркумин, приемам още), фолат (заради плановете за бебе, все още приемам), вит. С (приемам още), метилкобаламин (вит. В12 - по схемата на Изабела Уенц), силимарин (за подкрепа на черния дроб), бетаин (свърши, иначе има нужда от още прием), див ямс (заради естрогенна доминантност, също доказана).

(Колкото по-малко добавки, толкова по-добре, целта ми е да остана без тях или да са поне на пръстите на едната ми ръка, но при дефицит на множество микроелементи обаче, горкият организъм има нужда от помощ - особено при малабсорбция заради пропускливи черва и ниска стомашна киселина...)

Правя си ферментирали зеленчуци (анаеробна ферментация), но не толкова често, а костният бульон е много добър отново за чревната лигавица, но подозирам, че не ми се отразява добре.

Минах една е-диета през лятото, отрази се добре на някои казуси - намаля подуването на стомаха, отслабнах, мисля, че и енергията ми се беше повъзстановила и още 1-2 неща. При захранването, а и вероятно заради промяната в режима на хранене ТСХ и антителата отново скочиха, отново увеличих дозата, тогава включих Т3 (това беше през септември 2016).

През октомври разбрах, че съм с въпросното предозиране със селен и на долна граница на йод, както и с нисък кортизол през целия ден.

Ноември включих ЛДН - започнах с доста ниска доза - 0.5 мг, на която бях около 2 седмици, впоследствие вдигах с 0.5 мг през седмица. През декември ТСХ беше под 1, ТАТ беше паднал още. Имах непланирано спиране на приема на ЛДН около празниците.

От януари съм на АИП, и отново оттогава приемам есенциални масла от тамян и лимон, а по-късно и риган и дигестзен. Ако имах и смирна, щях да включа и нея.

На маслата отдавам значителния спад на антителата, макар че спадът започна още и с ЛДН. Отдавам значимото и на АИП. Маслата обаче (тамян, лимон и смирна, аз смирна нямам още) вкараха в норма хормоните на една позната и по нейни думи са стопили 8 възела, които е имала и лекарите са искали да я оперират. Така че, ако искате, поровете се, опитайте. Видях, че и тук някъде има теми за лечение с масла, обаче там не съм се ровила, че са безброй теми. Само искам да споделя, че моят опит е с масла на доТЕРРА, а на моята позната - на доТЕРРА и на Янг Ливинг, за други марки отзиви от опит може би друг може да каже. (Аз лично се включих като дистрибутор, понеже реших, че така ще ми бъде по-изгодно - нещата се вземат с 25% отстъпка от посочените цени в сайта, затова ако се вдъхновите, вижте, или поръчайте отнякъде или намерете някой, който да ви даде да опитате. Откакто разбрах за това пусто Хашимото, само инвестирам, но нали е за добра кауза - добро здраве, добро качество на живота, здраво бебе).


В момента приемам Т3 12.5, Т4 50/75 (колкото и да ми се иска да не приемам хормони, е факт, че съм в хипофункция).
ТАТ в норма - 72 (до 115), а МАТ все още са високи - 182 (до 34), но от поставянето на диагнозата не са били толкова ниски.
ФТ3 е 4.22
ФТ4 - 16.51
ТСХ е доста ниско - 0.18, но това със сигурност не е хиперфункция, а вероятно е заради приема на Т3.

Това, което ме кара да не променям нищо в момента, е фактът, че се чувствам добре - нямам стягане в гърлото, ускорен пулс, туптене в жлезата, задух, наспивам се добре, а иначе 10-12 часа не ми мърдаха при всяка възможност... Пък ще се радвам да мога да споделя добри новини, нещо работещо. От споделен опит разбрах и за ЛДН, и за Т3, и за АИП, и за маслата.

Маслата ги пия по 1-2 капки в чаша вода - тамян и лимон, отделно мажа областта на жлезата с тамян по колкото пъти през деня се сетя, и отскоро пия и риган (той гори, трябва да се разреди доста, само 1 капка от него).

Обмислям смяна начина на хранене заради прекалено отслабване, че така и овулацията може да замине и т.н. И изобщо продължавам и аз търсенето и наблюдението кое действа, кое не действа и така.


В момента приемам:
масла от тамян, лимон, риган и дигестзен
ЛДН
– за подпомагане спада на антителата и така да дам въздух на щитовидната жлеза, пък дано се възстанови поне малко
синтетични хормони Т3 и Т4 – заради хипофункцията на жлезата (надявам се да мога да спра приема, но…)
добавки – мед и цинк, биотин, тумерик, див ямс, фолат, витамин Д, витамин С, витамин В12, кокосово мляко, вода от маринован джинджифил преди хранене (не всеки път). В момента не приемам и витамин А и Омега-3. Колкото по-малко добавки, толкова по-добре, целта е да се остане без тях. В условия на дефицит на множество микроелементи обаче, понякога е подходящо организмът да се подкрепи.

Начин на хранене:
Ден 35 на АИП – но поради много ниско тегло, ще го съкратя, не мисля, че е добра идея да остана още 2 месеца така и в момента променям начина си на хранене в посока на нещо сладко за ядене 2 часа преди сън и периодично опитване да върна на някои храни по-рано от предвиденото. В моя случай и предвид предишните ми трудности да кача килограми, смятам, че задържането и качването на тегло е също толкова важно, колкото и противовъзпалителния режим на хранене. Абе, голям конфликт с това отслабване и с тази висока кръвна захар... Направо се чудя накъде да поема.
(Интересува ме и лечебното гладуване, но, по обясними причини, засега се въздържам.)

Планирани действия в някакво обозримо бъдеще са:

Намиране на моята първопричина за Хашимото – все нещо е предизвикало всичко, остава ми изследване във фецес за инфекции с вируси, бактерии, гъбички…. Останах с впечатление, че ТАТ насочва към проблем по зъби, гърло, нос... - някой може ли да потвърди или да обясни? А също и за МАТ?

Обмислям контролирано включване на йод след още малко спадане на антителата и след добро проучване на луголовия протокол – имам симптоми на йоден дефицит

Заради мои грешки и повече плодове, обичайно кръвната ми захар около 5.40-5.57, което пак не е оптимално, е скочила на 6.15, та мисля да си направя обременяване с глюкоза, понеже при еднократните изследвания инсулинът ми беше 6.98 и НОМА индексът ми беше 1.66 примерно, но се притеснявам, че може да си имам и инсулинова резистентност... И освен това, заради високата кръвна захар планирам да включа евентуално и масло от канела, а за допълнителна подкрепа на щитовидната жлеза – масла от смирна, босилек, лимонена трева. И понеже това е програма Максимум, подозирам как ще се огранича само до смирната...

И не на последно място – намиране на баланс и спокойствие, че съм едно избухливо кълбо от емоции...

Най-големи очаквания имам обаче от маслата, ЛДН (даже днес ми донесоха втори блистер) и АИП, че нещо спокойствието и балансът все ми бягат...
Виж целия пост
# 380
Мария вас, би ли споделила какво е маслото от тамян и как гоприемаш?
Виж целия пост
# 381
Maria,какво е ЛДН ? И кой ти предписа да приемаш Т3 и от къде си го доставяш - марка ,наименование и др?И тези масла къде може да прочетем повече за тях и от къде си ги поръчваш?
Виж целия пост
# 382
Здрасти, Мария!
Да, включих Т4 пак. А сега минах на естествен хормон. Пробвам от всичкo.Grinning
Виж целия пост
# 383
Между другото предозиране със Селен може да се получи при дози над 600 мг дневно приемано за дълго време , и то при хора ,живеещи в такива райони,където храната е по-богата на селен,т.е. които нормално употребяват повече морска храна.
Виж целия пост
# 384
Maria,какво е ЛДН ? И кой ти предписа да приемаш Т3 и от къде си го доставяш - марка ,наименование и др?И тези масла къде може да прочетем повече за тях и от къде си ги поръчваш?

vilyto, за ЛДН прочетох за първи път доста подробна информация някъде тук из форумите - low dose naltrexone. Това вещество го има в 2 медикамента, като аз ползвам Адепенд. Използва се при зависимости, но някой някак е установил, че ниска доза от налтрексон повлиява много добре различни автоимунни заболявания, вкл. множествена склероза, Хашимото и др. На прима виста се сещам само за тези. Има записани различни възможни странични ефекти като аз имах само 2 и ако не знаех за тях, вероятно нямаше да ги свържа с ЛДН - бях по-сънлива ден-два след началото на приема и имах някои по-интензивни сънища, обаче от няколко години си сънувам по принцип. В една опаковка има общо 28 таблетки от по 50 мг. При започването на приема на ЛДН 1 таблетка стига за няколко месеца. Аз започнах с малко по-ниска доза  0.5 мг, вместо с препоръчаната 1 мг в момента съм на 4 мг. Дозирането става много лесно - таблетката се натрошава и се разтваря в 50 мл вода и така 1 мл е 1 мг, т.е. 1/50 от таблетката. След приготвянето, разтворът се държи в хладилник. Аз си отмервам дозите със спринцовка. В момента съм на шестата таблетка и ми остава още 1 от първия блистер.

Никой не ми е предписвал Т3, просто установих, че не конвертирам добре Т4 в Т3 и си го самопредписах. Рових се, рових се, попадна ми като информация и като няма кой да помогне, човек си помага сам. Така или иначе рискувам, ходейки на ендокринолог, който не ме консултира правилно - като например не каза нищо за гоитрогенните храни и още повече за соята.

Първо го поръчах от този сайт за спортни храни, но тук всяка опаковка е по 16 лв, ако и доставката да е "безплатна" - тя си е включена в цената просто:
http://sportnihrani.com/анаболни-стероиди/t3-uni-pharma-%d1%82%d1%80%d0%b8%d0%b9%d0%be%d0%b4%d1%82%d0%b8%d1%80%d0%be%d0%bd%d0%b8%d0%bd-%d1%85%d0%be%d1%80%d0%bc%d0%be%d0%bd/

Впоследствие разбрах, че мога да го поръчам на човешка цена от гръцката аптека Промахон - дали по телефон, по мейл или със смс.

https://www.aptekapromahon.com/

Поръчвала съм 2 пъти, и двата пъти със смс - преди обяд и следобед, беше ми любопитно дали ще има разлика в срока на доставка. И, няма, и в двата случая дойде по обяд на следващия ден. Като цената е 1-2 евро - малко ми се бърка информацията, понеже от 4 месеца пия и гръцкото Т4 вместо нашия еутирокс. И двата пъти платих около 40-45 лв с доставката (тя май беше 6 лв) и имах хормони за няколко месеца. Съответно Т4 върви по-бързо от Т3, така че при втората поръчка поръчвах само Т4 - 8-9 опаковки с доставката ми излезе към 43 лв, а от предишната поръчка имам Т3 за още 6 месеца. Просто дозата ми на Т4 трябваше да се увеличи, та свършиха по-бързо.

Дозите си дозирам сама, според ФТ3 и ФТ4 и според това как се чувствам - сега ТСХ е доста ниско, но нямам симптоми и ФТ3 и ФТ4 може да не са съвсем оптимални, но са доста добри. Пък дано някога успея да ги намаля поне, ако не да ги махна напълно.

vilyti, trada, маслата са на доТЕРРА, купувам ги от там, станах дистрибутор, за да се възползвам от намалението - ето това е линк към маслото от тамян:

https://www.mydoterra.com/ShoppingCart/index.cfm?FuseAction=Cate … amp;CategoryID=22

Маслото от тамян с намалението от 25% излиза 81 евро крайна цена и когато ми се свърши, това ще платя аз или всеки, който иска да поръча (никак не ми е неудобно да правя дъмпинг, просто дори намалените цени са дразнещо солени, както се вижда - даже и да има защо да са високи).

А вече цените за купувачите са по-високи и затова и казвам, че е по-изгодно човек да се включи, за да се възползва. Аз съм поръчвала само веднъж, точно преди Коледа, взех си комплект от няколко масла и с изключение на смирната, която ще си поръчам, другите неща ще чакат - а нея съм си я поръчала да ми я подари любовта за рождения ми ден, който мина Simple Smile (Ех, вместо да си взема нова дрешка или преживяване, аз масло си пожелавам, хаха).

Дори и намалено, е скъпо доста, няма спор - може би не за всички, но за моя стандарт на живот е осезаем разход. Обаче с всички добавки и изследвания, които плащах цялата минала година, реших, че ще дам шанс и на това, пък ако има ефект, никак няма да ми се свиди. И има ефект... и дори само за това не съжалявам.

Някои хора казват, че главоболия, стомашни неразположения, настинки минават за норматив - аз не мога да споделя личен опит за това. Моят опит е само за спада на антителата, имах и по-бързо отминаване на die-off реакции в началото на АИП. А опитът на моята позната е топенето на възли (всъщност тя ми каза за маслата) - да не говорим, че тя има и рак на гърдата и толкова невероятен късмет, че всичко е на място и тя е здрава, с терапия само с хормони, без радикални операции и лъчетерапии.

Маслата се ползват и превантивно, и лечебно, и като почистващи и козметични средства, и като аромати в кулинарията. Само че аз ги ползвам само и единствено с лечебна цел за момента, и евентуално съм планирала да си направя крем за лице. Но това не е толкова спешно.

Иначе дали е маркетингов трик, дали не - че компанията е сертифицирана, че маслата са висок клас терапевтични масла, че могат да се приемат и вътрешно, и външно, и да се вдишват... - не зная, но каквото и да е, действа.

Ами, не зная, аз се предозирах след като първо приемах 3-4 месеца селен по 50 мг по предписание на ендокринолога и после 2-3 месеца от 200 мг. А не може да се каже, че прекалявам с морската храна, даже напротив. Затова и бях много изненадана - при горна граница 120, моят резултат беше 218.8.

А, не съм разбрала, че си минала на естествен хормон, африканчо. Има ли някъде описано из темата да прочета какво как се случва с естествения хормон - цена, лекарство, как си избра дозата, трябва ли рецепта? Стискам палци нещата да са все по-добре!
Виж целия пост
# 385
vilyto, може ли да споделиш тази таблица за прием на вит. Д, за която споменаваш? Аз съм го изследвала през юни 2016 и е бил 26,38 ng/ml, като в реф.граници пише препоръчителни нива >30, достатъчност >20, недостатъчност 10-20 и тежък дефицит <10
тъкмо сега си извадих изследванията и Начев ми е казал, една година след раждането да изследвам ТСХ веднъж годишно. То вече съм в този период. Но предвид сезоните как да се изследвам - веднъж като се затопли и после наесен като застуди ли? Чак веднъж годишно ми се вижда, хм, нехайство  Crazy
Момичета, вие много четете и много се интересувате. И съответно много знаете. Благодаря ви, че споделяте - за такива като мен, които нямат време да четат.
Лека Hug
Виж целия пост
# 386
Ето и повече за Витамин Д,както и таблицата,информацията съм я взела от Denis.която няма как да не сте я срещали в много от форумите тук :

Витамин D и фертилност
•   Витамин D полезен като имунотерапия при лечение на спонтанни аборти
•   Витамин D намалява възпалението, свързано с аборт
•   По-високи дози витамин D намаляват инфекциите и риска от преждевременно раждане  
•   Витамин D, необходим за развитието на плода ; Недостигът причинява прееклампсия, гестационен диабет
•   Ниско съдържание на витамин D води до неуспешни IVF опити - Като достатъчните нива на витамин D са свързан с четири пъти по-висок процент на успеваемост при ин витро оплождането
•   93% от безплодните жени са с ниско съдържание на витамин D / Dr. Lubna Pal, "Трябва да се отбележи, че нито един пациент с липса на овулация или синдром на поликистозните яйчници ( PCOS ) не демонстрира нормални нива на витамин D;  39% от тези със смущения в овулацията и 38% от тези с PCOS имаха серумен витамин D нива, съответстващи на дефицит "
•   Ниско съдържание на витамин D се свързва с по-нисък брой сперматозоиди, слаба подвижност и аномалии в морфологията

Витамин D и хормоните
•   Витамин D дефицит намалява производството на яйцеклетки, повишава LH и FSH
•   Витамин D стимулира производството на Прогестерон и Естроген  в яйчника
•   Витамин D стимулира производството на Естроген и Прогестерон от плацентата
•   Витамин D стимулира функцията на Щитовидната жлеза
•   Генетичен дефект на гена витамин D - рецептор, може да предскаже Хашимото автоимунен тиреоидит
•   Витамин D и затлъстяването бележат корелация: Затлъстяването намалява серумните нива на витамин D
•   Витамин D и инсулинова резистентност: Инсулиновата чувствителност се увеличава с 60% с нормализиране на нивата на витамин D
•   Добавянето на витамин D подобрява инсулиновата резистентност при жени с PCOS
•   Витамин D е важен за регулиране на глюкозата
•   Витамин D повишава противовъзпалително IL-10 активност / Интерлевкин -10  цитокин с противовъзпалителни свойства /
•   2000 IU е горна граница; Излишъкът на витамин D причинява натрупване на излишен калций
•   4000 IU витамин D дневно намаляват инфекците и риска от преждевременно раждане  / назначава се от лекар/

Това, което знам със сигурност е, че при нас, заради автоимунните трябва да се цели горна граница.
Вит. Д3 /холекалциферол/ е форма с по-висока бионаличност.Най-евтиния и достъпен вариант е Вигантол сол.
Най-добре се усвоява спрей, след това капки и накрая капс.  

Ето една много хубава таблица за дозата вит. Д, която трябва да се приема, при дадено серумно ниво, до постигане на определено ниво.
   Нещо не може да копира таблицата ,ще трябва да я преработя .След малко.
  
 
Виж целия пост
# 387
Expected Level (ng/ml) –Стойности ,които целим:     
20      30       40      50       60       70
Current Level (ng/ml) - Сегашни стойности  :                  
                                                        10   
1000   2200   3600   5300   7400   10100
                                                        15   
500   1700   3200   4900   7000   9700
                                                        20      
1200   2600   4300   6400   9100
                                                        25      
600   2000   3700   5800   8600
                                                        30         
1400   3100   5200   7900
                                                        35         
800   2500   4600   7300
                                                        40            
1700   3800   6500
                                                        45            
900   3000   5700
                                                        50               
2100   4800
                                                        60                  
2700

Например:Ако стойността на Вит.Д при изследването ви е 20 ng/ml и искате да постигнете 40 ng/ml ,трябва да приемате 2600 IU вит.Д  дневно.
Друг пример:Ако стойността ви е 30 и искате 50,трябва да приемате 3100 IU дневно.Ако е 40,а искате 50 - 1700 IU.
Example:To go from 20ng/ml to 40ng/ml would require an average additional intake of 2600 IU/day.
Average intake observed to produse noted serum levels in adults,150 lbs average weight.
Една капка Вигантол се равнява на 500 IU вит.Д.
Нормално без дефицит стойностите трябва да са 30-50 ng/ml.Оптималните стойности са 50-70.
Малко не ми се получи таблицата добре,ама надявам се да ви помогне с нещо.
Виж целия пост
# 388
Чудно синтезирано. (Денис кой ли не знае  Simple Smile) Четейки си мисля, понеже съм с хиперфункция и при нас има недостиг на Д, че може да се каже, че не точно стимулира функцията на щитовидната въпросният витамин, а при недостиг на витамина има или свръхпроизводство или недостиг на хормони. Може би регулира хормоните и функцията на щитовидната жлеза  Thinking Или по-точно при набавяне на нужния витамин, хормоните сами влизат в норма и жлезата е еутиреоидна.
Недостиг се оказва май че има почти при всички АИЗ.
Виж целия пост
# 389
Много благодаря за табличката!
Ако правилно разчитам, моят вит. Д е 25, целя 60, значи трябва да приемам 5800 IU дневно, което е 11-12 капки Вигантол дневно  Thinking
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия