Автоимунен тиреоидит на Хашимото - Тема 45

  • 76 030
  • 749
# 705
Мисля че в много малък процент се срещаше граничен ТРАК при АИТ. Малко над горна граница или в граничните стойности. (Под 20% от случаите уж)
Примерно, при норма до 1 - отрицателен, при норма 1.1-1.9 - граничен и над 2 - отрицателен. Има случаи на Хашимото с Базед - активност и на двете заболявания, но лично аз не знам как точно определят кога се касае, че и двете са налични.
Да, МАТ и ТАТ са типични при Хашимото. Но при Базед се срещали в по-ниски стойности (ако ги има), в 80% от случаите са под стойност 600, но за диагноза Базед, категорично трябва да има наличен ТРАК. В 90% от случаите си е изявен и диагнозата е ясна.
Базед - ТРАК антитела за диагноза. МАТ и ТАТ може да са в норма, или ако са извън норма, по-често са в по-ниски стойности, ненадвишаващи 600.
При АИТ, МАТ и ТАТ, едното може да е в норма, а може и двете да са, в моменти на ремисия. ТРАК в норма, или в много редки случаи, гранична стойност.

Но как точно определят активност на две заболявания - нямам идея.

Аз също съм с Базед. Отначало мислеха, че се касае за Хашимото при мен (при откриване на заболяването). Имам си наличен ТРАК и висок МАТ. При един от рецидивите, МАТ пишеше над 600 (дотолкова мереше лабораторията), а ТРАК скачаше в пъти над нормата, но никой не ми е споменавал (трима ендокринолози и то сериозни имена за БГ), че при мен може да се касае за две заболявания (Хашимото и Базед, както съм срещала в темата да споделят някои).
На този етап съм си с Базедова болест и с нодозна струма.
Виж целия пост
# 706
Много ти благодаря за светкавичния и изчерпателен отговор Hug Твоето мнение потвърждава впечатленията ми от прочетеното дотук.
При мен ТРАК са 5,8 при норма до 2,0 /т.е. близо 3х увеличени/,
ТАТ /антитиреоглобулинови АТ/ са 967 при норма под 200, т.е 5х над горна граница, и
МАТ /антитироксинпероксидазни/ 174 при норма до 150, т.е. една идея над горната граница.
Ехографски нямам възли.
Четох през есента, после спрях, сега пак трябва да почна да дълбая по въпроса, защото последващото лечение ми е неясно  а вече трябва да се ориентирам към връщане на работа и не мога да си позволя да се влача като пребито куче както досега.
И двете заболявания са автоимунни, на щитовидната жлеза. В случая на Хашимото излиза, че хипертиреоидизмът е вследствие на разпад на фоликули с изливане на складиран, готов, произведен хормон в кръвообръщението. По тая логика, не подлежи на медикаментозно смъкване, насочено към основния процес- разпада. При Грейвс високите нива на хормоните са вследствие на стимулация на произвеждането им от жлезата вследствие на свързване на антитела /ТРАК/ към рецептора за ТСХ.  Жлезата се лъже, че ТСХ я стимулира и бълва, синтезира на пожар. Следователно тиреостатик е точният медикаментозен подход- спира производството на ненормално стимулираната жлеза, на бълващите хормони.
Какъв е смисълът на тиреостатик при Хашимото, след като проблемът не е в ненормалното производство, а просто в изливането му в кръвообръщението?! Да речем, намалява производството, та общото ниво на хормони намалява за сметка на това, а разграждането с освобождаването на вече произведените не се повлиява.
Тиреостатик се взимал не по-малко от 6 мес, за да предотврати рецидив. Да, ама на кое? На Хашимото?! Няма логика. Логиката е само за при Грейвс.
Лечение на автоимунния процес така или иначе не се провежда.
Т.е. чудя се дали съм с хиперподтиснат Грейвс от тиреостатика, с добавка на еутироксин /недостатъчно/, или просто Хашимото във фаза на прогресираща хипофункция.
В първия случай тиреостатика е ОК, трябва да го продължа с коригирана добавка на еутирокс, във втория, грубо казано, за чий ми е? Той просто ме донабутва в хипотиреоидизъм, който пък компенсаторно третирам с еутирокс?!
Споделям ход на мисли, приемам мнения. Ще продължа да чета, дано намеря някъде недвусмислен отговор на чуденето си как да продължа с двата вида хапове.
Виж целия пост
# 707

1 - Какъв е смисълът на тиреостатик при Хашимото, след като проблемът не е в ненормалното производство, а просто в изливането му в кръвообръщението?!

2 - Тиреостатик се взимал не по-малко от 6 мес, за да предотврати рецидив. Да, ама на кое? На Хашимото?! Няма логика. Логиката е само за при Грейвс.

3 - Лечение на автоимунния процес така или иначе не се провежда.
Т.е. чудя се дали съм с хиперподтиснат Грейвс от тиреостатика, с добавка на еутироксин /недостатъчно/, или просто Хашимото във фаза на прогресираща хипофункция.
- В първия случай тиреостатика е ОК, трябва да го продължа с коригирана добавка на еутирокс,
- във втория, грубо казано, за чий ми е? Той просто ме донабутва в хипотиреоидизъм, който пък компенсаторно третирам с еутирокс?!


Разсъжденията ти са напълно точни според мен. Ще споделя какво мисля аз.

( 1 )- Приема се тиреостатик при хиперфункция, независимо дали се касае за Хашимото започнало с хиперфункция или за Базедова болест. Овладяват хиперфункцията с тиреостатици, които да потиснат производството на хормони.
(2 и 3) - 6 месеца да предотврати рецидив на Грейвс (и в 90% са недостатъчни 6 месеца, ако наистина се касае за Грейвс и нерядко се пие до 1,5-2 години, като ако много се потиснат Т4 и Т3, не спират тиреостатика за Грейвс, а включват тироксина. Главно се гледа давността на заболяването. Затова не спират тиреостатика и включват тироксина. Изчаква се да мине въпросният период, защото 6 месеца са малко. Само за мнооого леки случаи е този период от 6 месеца.)
От друга страна, след въпросните 6 месеца, ако минеш в трайно хипо, просто ще спрат тиреостатика и ще останеш на тироксин. Немалко случаи на Хашимото има, започнало с хиперфункция и до 6 месеца преминало в трайна хипофункция (в случая с твоя ТРАК силно ме съмнява да се касае за Хашимото, а именно за потиснат Грейвс с тиреостатика и затова включват и тироксин).
Именно затова мисля, че не ти спират тиреостатика, а просто ти включват и малко тироксин, за да балансират. ТСХ да падне леко надолу и в същото време, за да не скочат пак нагоре Т4 и Т3.

Ако се касаеше за Хашимото, съмнявам се че ТРАК щеше да е с тази стойност. В случая е доста висока за АИТ на Хашимото. Вероятно се касае за Базедова болест.
Още време трябва и ще се изяснят нещата. В хода на самото лечение.

Първоначално иначе каква диагноза поставиха? Хашитоксикоза?

Виж целия пост
# 708
Точно, хашитоксикоза.
Намерих тези неща:
Стана още по заплетено. Съществуват тиреоид стимулиращи и тиреоид блокиращи антитела, които се свързват с рецептора за ТСХ.
Освен това: "Antibodies binding to and blocking the thyroid-stimulating hormone (TSH) receptor, thyrotropin receptor blocking antibodies (TBII) have also been described and may contribute to impairment in thyroid function. The result is inadequate thyroid hormone production and secretion, although initially, contribute
thyroxine (T4) and triiodothyronine (T3) may "leak" into the circulation from damaged cells.
Patients with Hashimoto thyroiditis have antibodies to various thyroid antigens, the most frequently detected of which include anti-thyroid peroxidase (anti-TPO), antithyroglobulin (anti-Tg), and to a lesser extent, TSH receptor-blocking antibodies (TBII). Nevertheless, a small percentage of patients with Hashimoto thyroiditis (approximately 10-15%) may be serum antibody negative.
Other antithyroid antibodies found in AITD (including Hashimoto thyroiditis) include thyroid-stimulating antibody and cytotoxic antibody."
Антитела свързващи се с и блокиращи ТСХ рецептор, /тиротропин рецептор блокиращи антитела/ също се описват и могат да участват във влошаването на тиреоидната функция. Резултатът е неадекватна продукция и секреция на тиреоидни хормони, освен това първоначално  Т3 и Т4 могат да се "излеят" в циркулацията от увредените клетки.
Пациенти с тиреоидит на Хашимото имат антитела към различни тироидни антигени, най-често установяваните са анти тироид пероксидаза /анти ТРО/, антитиреоглобулин и в по-малка степен ТСХ рецептор блокиращи  антитела. Освен това малък % /10-15%/ от пациентите с Хашимото могат да бъдат с негативни серумни антитела.
Други антитиреоидни антитела, откривани при автоимунни тироидни заболявания /вкл. тиреоидит на Хашимото/ включват тироид стимулиращи антитела и цитотоксични антитела.

Излиза, че и при Хашимото може да има не само изобщо тироид рецепторни антитела, ами и направо тироид рецепторно стимулиращи антитела! Тогава къде е специфичността им? Май никъде?! Излиза, че на база само антитела не може да се постави  ясна диагноза?!

In Graves disease, B and T lymphocyte-mediated autoimmunity are known to be directed at 4 well-known thyroid antigens: thyroglobulin, thyroid peroxidase, sodium-iodide symporter and the thyrotropin receptor. However, the thyrotropin receptor itself is the primary autoantigen of Graves disease and is responsible for the manifestation of hyperthyroidism.

При болестта на Грейвс В и Т медииран антоимунен отговор е известгно да е насочен към 4 тироидни антигени: тиреоглобулин, триоид пероксидаза, натриево йоден симпортер и тиреотропин рецептор. Последният сам по себе си е първичният антиген при болестта на Грейвс и е отговорен за манифестацията на хипертиреоидизма.

Освен това "The anti-sodium-iodide symporter, antithyroglobulin, and antithyroid peroxidase antibodies appear to have little role in the etiology of hyperthyroidism in Graves disease. However, they are markers of autoimmune disease against the thyroid. "

Същите 4 антитела изглежда имат малка роля в етиологията на хипертиреоидизма при болест на Грейвс. Всъщност те са маркер за автоимунна болест, насочена срещу щитовидната жлеза.

С една дума, наистина на този етап не става ясно еднозначно за кое от двете иде реч, независимо от вида на антителата. Единствено проследяването ги изяснява и тиреостатика е за в случай, че е Грейвс, априорно.
Права си, изглежда май ще трябва да продължа метизола и просто да увелича еутирокса, както между впрочем предполагам, че и ендокриноложката ще каже. /Исках да се поориентирам, преди да й се обадя/. ТСХ ми е над горна граница, не много, но над, а Т3 и Т4 към долна граница на нормата, в норма.
Много ти благодаря за подкрепата.
Вероятно следващия месец ще пусна абсолютно всички антитела, вкл и ТРАК и това би трябвало да е ориентир за активността на процеса и тогава ще може да се мисли за лечението, на база именно на тази активност на автоимунния процес.
Виж целия пост
# 709
Да, ти беше споделила по-рано това и тогава.

А преди 5 години ми казаха нещо, което се мъчих да запомня, но уви. Мнение 529.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=671626.525

По-рано от година от лечението, няма смисъл да пускаш ТРАК. Той пада изключително бавно.
Виж целия пост
# 710
Да, ТСХ и ТРАК се свързват с едно и също нещо- ТСХ рецептора на клетъчната повърхност. И май наистина е все тая дали са повишени или не, може да ги има и при двете заболявания, според справката. Сякаш става дума за общ автоимунен процес, засягащ ЩЖ, с етапи на развитие - хипер и хипо. И понеже все пак ще доизчета докрая статията, натъкнах се на

The natural history of Graves disease is that most patients become hypothyroid and require replacement.
Естественият ход на Грейвс е, че повечето пациенти стават хипотиреоидни и изискват заместително лечение.
Е, тогава по какво се различава от Хашимото?! Естественият ход и на едното, и на другото е хипотироидна фаза!

A study by Tun et al indicated that in patients with Graves disease receiving thionamide therapy, high thyrotropin receptor–stimulating antibody (TRab) levels at diagnosis of the disease and/or high TRab levels at treatment cessation are risk factors for relapse, particularly within the first two years. The study included 266 patients.

Проучване на ... показва, че пациенти с Грейвс, получаващи тионамидна терапия и високи ТСХ рецепторн активиращи антитела при поставянето на диагнозата и /или високи нива при спиране на лечението  са рисков фактор за рецидив, особено през първите 2г.

A retrospective study by Rabon et al indicated that in children with Graves disease, antithyroid drugs usually do not induce remission, although most children who do achieve remission through these agents do not relapse. Of 268 children who were started on an antithyroid drug, 57 (21%) experienced remission, with 16 of them (28%) relapsing

Друго проучване при деца с Грейвс: антитироидни препарати не индуцират ремисия, освен това повечето ,които постигат ремисия чрез тези препарати не получават рецидив. От 268 деца с антитироидна терапия 57 /21%/ достигат ремисия, като 16 /28%/ получават рецидив.


If methimazole is chosen as the primary therapy for Graves disease, the medication should be continued for approximately 12-18 months and then discontinued if the serum thyrotropin and thyrotropin receptor antibody levels are normal at that time

Ако изборът на лечение е метизол, лекарството трябва да бъде продължено 12-18 месеца и тогава да бъде спряно, ако ТСХ и ТСХ антитела са нормални.

Вчера четох някъде, но не го намирам повторно, че няма консенсус за продължителността и дозата на тиреостатичното лечение, а също и че до 6 мес след спирането рецидив получават между 20 и 25%, а до 5г около 70-75%.
Виж целия пост
# 711
Първото ми лечение беше кратко, 11 месеца, като още втория месец бях в норма с хормоните и на 1 хапче. Спрях го и на третия месец бях с рецидив.
Второ лечение 2 години и още на първия месец като спряхме хапчето и беше ясно, че правя рецидив. Сега пия вече над две години тирозол.
В предните случаи ТРАК влизаше в норма и тогава спирахме хапчетата. Това че е бил в норма не попречи да си правя рецидивите и за 2-3 месеца да скача двойно и тройно над нормата.

И последно - изместихме темата, в колебанията си дали се касае за Хашимото или Базед, но смятам не много, тъй като има немалко с хиперфункция при Хашимото и неизяснени диагнози.
Виж целия пост
# 712
Благодаря ти. Изглежда цялата щитовидна патология е една ужасна каша, поне за мен. Сякаш принципът е на проследяването и поставянето на диагноза ретроспективно, според хода на нещата.
Само последно питане- влизала ли си някога в хипофункция, налагаща заместително лечение?
Виж целия пост
# 713
Досега-не.
Влизала съм в хипофункция, когато съм била на доза 2-3 таблетки и просто са намалявали тиреостатика.
В края на първото ми лечение влязох в хипофункция и то само на 1 таблетка тирозол бях, но така или иначе докторът беше решил, че е време да спирам хапчето и просто го спрях.
На 1 таблетка тсх беше 3, фт4 беше паднало на 10 при норма 12-24. Трак в норма. Мат беше 125 при норма 12.
По спомени сппделям. Та така и така беше време да спирам хапчетата и не се наложи да включвам тироксин.
Е... в крайна сметка на третия месец бях с рецидив.
Пуснах само Тсх-0,008. Трак - 6.81. Мат - 480.

И да, наистина с времето се изясняват нещата, затова - търпение. ☺
Виж целия пост
# 714
Здравейте ! Вчера  ми излезнаха резултатите от лаборатория Рамус. Притеснява, че са много но долна граница граница ФТ3 и ФТ4 , а и Магнезии и Желязо са над нормата. Послединте ми резултати бяха от миналата година, през юни . Тогава Магнезии и Желязо бяха в норма.

 Име на теста(изследване)       Резултат      Единици   Референтна стойност   Метод
Селен       Резултатът ще бъде готов до 10 работни дни.        nmol/l     423-1123 nmol/l   
 
Глюкоза       5.21       mmol/l     3.3-6.0   
Калий       4.1       mmol/l     3.5-5.6   
Натрий       139       mmol/l     135-152   
Калций       2.31       mmol/l     2.12-2.62   
Магнезий   H    1.44       mmol/l     0.65-1.03   
Желязо   H    39.3       umol/l     М 10.0-28.0 Ж .(F.)6.0-26.0   
Хормони
Име на теста(изследване)       Резултат      Единици   Референтна стойност   Метод
MAT   H    220.9       IU/ml     < 35   
TAT   H    390.4       IU/ml     < 40   
fT4       0.92       ng/dl     0,89 - 1,76   
fT3       2.9       pg/ml     2,3 - 4,2   
TSH       2.682       uIU/ml     0,55 - 4,78
   
Метаболити, Витамини

Име на теста(изследване)       Резултат      Единици   Референтна стойност   Метод
Феритин       56.5       ng/ml     Жени: 6,0-159,0; Мъже: 28,0-397,0   

25-OH-Vitamine D   L    29.76       ng/ml     10-30 латентен дефицит; 30-100 оптимално ниво; >100 предозиране

Селенът ще е готов след 10 дни.

За витамин Д - беше ми 11, сега е 29 - вече почти е стигнал до долната граница. Пила съм Вигантол 6 месеца .

Момичета, моля за коменатри. Чак другата семица ми е часът при ендокринолог и ще споделя какво ми е казал. Това желязо опасно ли е ? Как сега ще го свалям ? По съвет на съфорумката ни Нис  си направих и Феритин и той е в граници.

Благодаря ви !  Hug
Виж целия пост
# 715
Днес реших да пусна контрола на ТСХ , което миналия месец беше 7 . След едномесечен прием на Л-тироксин 50мкгр, днес резултата ми е 5.92  #Cussing out Преди 20 дена го изслевах в клиника Малинов и ми беше 3,50 ... какво става вече не знам... възможно ли е лабораторията в Пловдив да греши... ? Утре ще отида да пусна в друга лаб... писна ми вече  #Cussing out
Виж целия пост
# 716
Здравейте, аз се включвам от дъжд на вятър и все с въпроси, но няма кой друг да питам...

Пуснах си контролно щитовидните , да припомня -с Хашимото от близо 3 години, на проследяване съм ..
Ноември ТСХ беше малко над 4, при горна граница 5 на лабораторията.
Не предприех нищо, т.е. чувствах се добре, преди два дни ходих за медицинско при ЛЛ, тя пък реши да ми мери кръвното, като видя пулс 95 и се шашна, прати ме да пускам контрола и тн ,
та ТСХ е 6 .(0.35-5)
ФТ 3 : 4.2 (2.25-6)
ФТ4  :13.5(9.15-23.86)

Аз все още се чувствам добре, само тоя пулс , който не е рядкост, но не е и всеки ден , но явно ще трябва да се видя с лекар...

Сарджева, при която последно ходих няма часове до май месец.
Посъветваха ме да се обърна към д-р Герджикова в Хелиос -ако имате впечатления от нея, да споделите, че по телефона не беше никак настроена за разговор, и не можа да ми каже кога има св.часове, утре да и звънна пак ... Crazy

Друг лекар, в друг мед .център ?

Още нещо , много лаишки въпрос , но -случва ли ви се без да сте болни, да ви втриса и да ви е много студено, дори и облечени ?
Виж целия пост
# 717
Случва ни се,да Mr. Green
Мойто тсх е в норма,с високи антитела съм ТАТ(много),и много висок пулс!!На какъв лекар смяташ да ходиш,аз ходих на кардиолог,който ми изписа бетаблокер,и така съм си от 4г.,не съм и ходила повече,но въпреки бетаблокера,пулса ми е висок Tired
Виж целия пост
# 718
Случва ни се,да Mr. Green
Мойто тсх е в норма,с високи антитела съм ТАТ(много),и много висок пулс!!На какъв лекар смяташ да ходиш,аз ходих на кардиолог,който ми изписа бетаблокер,и така съм си от 4г.,не съм и ходила повече,но въпреки бетаблокера,пулса ми е висок Tired
На ендо ...
За кардиолог още не мисля, т.е. не ми се ще да ми пускате мухата и за там  Crazy
Точно за бетаблокер ми говори ЛЛ,  горе-долу с магнезия държа пулса в нормите около 80, но не винаги.
Виж целия пост
# 719
Пробвай Райков в МК Плюс, зад общината.
Първо попитай за кога дават часове на тел. 052 64 33 33 за доктор Николай Райков - ендокринолог. Ако ти кажат за след 14-20 дни, направо благодари и затваряй. Това не е правило за всички, но просто защото си без лечение ти препоръчвам подхода.
После му се обади лично на GSM 0888/ 833 263 Николай Райков.
Сподели му, че си без лечение, че не се чувстваш добре и си с ускорен пулс, че ЛЛ ти е пуснала изследвания и си се притеснила от резултатите и са ти го препоръчали като доктор и дали може да те прегледа. Той ще те извика в делничен ден след 18 часа да те види.
Такава е практиката  Wink
Ако успееш да вземеш и направление, прегледът ще ти мине по каса, без ехографията. Тя се заплаща.
Между другото, в центъра има кардиолог и невролог. Четирима доктори са по принцип. Ортопед, кардиолог, невролог и ендокринолог. Та ако се наложи, доктор Райков ще ти даде направление за кардиолог или невролог.

В хипофункция си, затова ти е студено.
Студени ръце и крака.
Я си измери температурата и сподели. Под 36 ли е или 36,1-2?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия