Морски свинчета (тема 6)

  • 53 202
  • 812
# 105
Противопаразитните препарати, с които бих позволила ветеринар да третира морските ми свинчета, са три: ивермектин (дава се като депа зад ушите, инжекции и през устата, аз сама съм ги третирала два пъти с пипета превантивно, преди да ги пускам навън, елементарно, безопасно и ефективно, включително и за всички видове въшки), селамектин (също като депа, по-ново поколение и по-скъп, също безопасен и с добър ефект срещу разните красти) и имидаклоприд. Ако свинчето се е заразило по някакъв начин с нещо супер мега екзотично и тези три препарата доказано не действат, тогава може да се обмисли използването на нещо друго, но със сигурност не и като начално лечение.

Ивермектин и имидаклоприд се продават свободно на пазара.

Ивермектин: http://www.zoostrast.com/protivoparazitni-kapki-za-grizachi-beaphar-spot-on.html
Имидаклоприд: пудра Тапилан. Но обърнете внимание да е "Тапилан" и активното вещество да е само имидаклоприд, а не "Тапилан плюс". Тапилан плюс пудра е формулирана в комбинация с пирипроксифен и перметрин, които отново са пиретрини и могат да имат тежки странични ефекти при прасенцата. 

Едва ли съществува ветеринарен кабинет без запас от ивермектин и/или тапилан, така че просто занесете свинчо някъде. Не ви съветвам да чакате доставка от интернет, или да дозирате медикаментите сами (аз съм го правила, но в малките дози за профилактика по листовката на производителя, но не бих медикирала).
Виж целия пост
# 106
Включвам се да разкажа с какъв проект съм се захванала тези дни.
След година и половина мъдрене дали да мина перманентно на полар за постелка, най-накрая осъществявам този си план. Много съжалявам, че не го направих по-рано. Още не са ми готови нещата, следващите две седмици ще ми гостува баба ми и ще шия под неин надзор, та тогава ще снимам, но исках да споделя.

Първо, сеното е поставено в дървена кутия (сковах я аз от липови плоскости от Бриколаж) с габарити 54 на 40 на 10 см. Спокойно скачат вътре и навън, но не разпиляват много сено. На дъното й залепих фолио, от тези с дървените мотиви, за да не попие пиш в дървото. Над фолиото слагам слой хартиена постелка (фич) и над него слагам сеното. Много време прекарват в кутията, така че сеното и фича ги сменям веднъж на 24 часа. Извън тази кутия, навсякъде съм с полар, под който има два попичащи слоя от хавлиен плат и подложки при инконтиненция.

Най-отдолу съм сложила хавлиени кърпи. Над тях имам подложките при инконтиненция, които Meerschweinchen_fen беше похвалила в предишната тема и вече над тях съм сложила двоен слой полар. Още не съм зашила слоевете един към друг, но съм доволна - поларът изглежда напълно сух на допир, цялата влага се абсорбира от хавлиите и подложките.

Успях и да вляза в някаква рутина за почистване. Махам разни боклучета и а*ита два пъти дневно (много са продуктивни!) за по минута, три пъти седмично сменям подложките. Не се налага да ги тупам - първо с ръка обирам големите частици, които така или иначе са само на подложката, която е най-близо до кутията със сено. След това минавам с лепкаща ролка за мъхове, за да обера косъмчетата и дребните парченца сено. После слагам всичките постелки в horsewear washbag от Aмазон, която пречи на косми, сено и дребни боклучета да полепнат по пералнята. Вътре в торбата при подложките слагам топчета против мъхове, които успешно обират каквито косми или парченца сено са останали в постелките.

Пране на 90 градуса се понася със лекичко свиване на полара при първото такова пране, сушене на висока температура също е ОК. При ползване на изцяло нощна енергия (т.е. пускам свинските работи вечерта и ги вадя топли, сухи и чисти сутринта), определено излиза по икономично от хартиена постелка или талаш, а и е по-лесно за поддръжка.

Малко ми е подробен разказът, обаче може на някого да съм полезна.

Ще шия т.нар. fleece forest - предчувствам, че много ще им хареса да се завират в нея.



Виж целия пост
# 107
Макарон,благодаря за информацията Hug.Аз също се разрових из интернет и не видях никъде да пише,че свинчовци могат да се пръскат.Точно за това понякога собственик на дадено животно може да ти даде по-добра информация и съвет за някои неща.За тази вечер няма да го пръскам с нищо.Не ми се рискува.Другите ми животинки са накапани вече със съответните за тях капки и не са в опасност.Ще почакам още някой да отговори,да даде мнение и да каже с какво обезпаразитява.Тук във Варна,уж всички ветеринари могат да преглеждат,лекуват и консултират за гризачи,а то какво се оказва.
Борислава, не знам в коя клиника сте ходили (аз също съм от Варна),но според мен е по-добре да посетите и друг кабинет.

Макарон,идеята ти е много хубава и интересна. Ще очаквам снимки с интерес Simple Smile  bouquet
Виж целия пост
# 108
Намерих капките и го накапах.Вече нямаме буби.Искам да попитам собствениците на свинчовци от Варна кои ветеринари биха ми препоръчали,защото явно са много специфични животинки и не всеки лекар може компетентно да ги лекува.
Виж целия пост
# 109
Здравейте! Отдавна не съм писала, но ви следя редовно.
Честито на всички нови притежатели на свинчовци, пожелавам ви дълго да се радвате едни на други Hug.

Аз да ви се оплача от моите хубавици.Нашата Миша в средата на февруари ни изненада неприятно като спря да яде зелении, за които преди това ходеше на два крака само и само да ги получи. Коремчето и беше видимо подуто и твърдо, но пък иначе си хапваше от гранулите. Заведох я на ветеринар и след преглед и рентгенова снимка се оказа, че има газове. Биха и три инжекции (нямам идея с какво) и ни изписаха Bene-Bac Gel (http://www.tiershop.de/Voegel/Vogelarznei-oder-Futterzusatz/Darm … ird-Bene-Bac.html)
Лекувахме се 3-4 дни, бяха и двете с Аби на диета (само гранули,сено и вода) и на контролния преглед всичко и беше наред. Захраних ги с прясна храна и сега са добре. Така и не разбрах от какво получи тези газове, не им бях давала нищо различно.
За да е пълна програмата преди две седмици забелязах в лявото око на Аби голям червен израстък. Ето как изглеждаше:
http://prikachi.com/images/736/9092736c.jpg
И понеже отдавна не бяхме ходили при доктора ни...Според него окото най-вероятно е било замърсено от сеното и изписа Dexa-Gentamacin капки за очи, да й капя  10 дни по 3 пъти в болното око и каза, че ако не се оправи ще я оперира, но за късмет още на следващия ден след капките израстъка намаля, а два дена по-късно изчезна напълно.

Сега и двете госпожици са добре, припичат се на слънце, хапват и играят. Надявам се да не ни се налага скоро да посещаваме ветеринар.

http://prikachi.com/images/738/9092738h.jpg
http://prikachi.com/images/764/9092764K.jpg
тази им е от Коледа



Макарон, проекта ти е страхотен. Това с ресните е голяма забава за тях. Аз направих на къщичката им и определено им харесва.
Очаквам с нетърпение снимки.

За почистване на полар мога да препоръчам малка метличка, но със силикон. Аз ползвам ето тази:
https://www.amazon.de/Gravidus-Gummihandfeger-Kehrschaufel-Handb … ;keywords=kehrset
Идеално събира сено и всички косми от праситата.

И да попитам: Някой купувал ли е от тези храни на Витакрафт?

Скрит текст:





Аз днес ги видях за пръв път, но за мое голямо съжаление нито на плика, нито в сайта на Витакрафт има информация за количеството на мазнини,пепел, фибри и др. Или по-скоро аз не съм наясно какво чета Embarassed. Ще се радвам, ако някой сподели мнение.



Виж целия пост
# 110
За Витакрафт Емоушън къмплийт пелетите съм чела хубави отзиви, обаче в България ги няма и не съм пробвала. Сигурно ще са хубави.

Много съжалявам за здравословните проблеми при Миша и Аби, обаче явно бързо са се подобрили. За тези стомашни неразположения - дано е било епизодично. Рози вече почти 8 месеца не е имал такъв епизод, обаче е неприятно. Така и не разбрах кое конкретно го причинява, вероятно е някаква комбинация от фактори.

Навън ли ги пускаш вече? Аз съм обезопасила терасата, обаче чакам по-топли дни.

ПС - снимчиците май не се виждат?
Виж целия пост
# 111
Реших да купя от храната на Витакрафт за да пробвам дали ще им допадне. Спрях се на тази Emotion® Complete Adult, която я препоръчват за възрастни от 6 мес. до 5 год. със съдържание на калции 0,6%. (поне на нея го пише).
Много се надявам да я харесат, но като ги знам колко са претенциозни...Още им смесвам от старата на Верселе Лага с тази на JR Farm. Не знам дали сега е удачно пак да им променям храната, но ще рискувам. После ще пиша как са я приели.

Макарон, не ги пускам навън, терасата ни е открита (няма покрив) и е като пещ като я напече. Понеже клетката им е доста обемна има едно ъгълче в нея, което до обяд е на слънце. Там съм им сложила едно тунелче уж да им пази сянка, но те лежат до него и се припичат ( е не и двете заедно, защото не е много мястото  Simple Smile)

И една идея, която реализирах преди месеци. Купих подложки за хранене от филц, малко ги посмалих и им направих тунелчета.
http://prikachi.com/images/247/9093247D.jpg
http://prikachi.com/images/249/9093249R.jpg

За да добият форма отдолу им заших ластици, а за дъно слагам поларени одеялца по размер. Много им се радват. Преди да започнат да препускат из клетката минават и с глава си ги наместват за удобство. След което се започва едно бясно тичане и преминаване през тунелите. Само един път се сблъскаха и вече тичат една след друга. За съжаление все не успявам да ги хвана в крачка и да направя клипче, но по-важното е, че те се забавляват.

ПС - надявам се снимките вече да се виждат.
Виж целия пост
# 112
Видях снимките  Heart Eyes Направо се влюбих в онази, на която са се гушнали заедно с вас под одеялото. А идеята за филцови тунелчета е разкошна, ще я изплагиатствам. И аз мислех по-нататък да шия тунели, но се чудех как да реша проблема с напикаването вътре в тунелчетата. Обаче ти вече си го измислила.  Laughing

На мен ми изникнаха някакви задачки в работата, така че ще продължавам с шивашкия проект уикенда. Малко са ми неравни шевовете, обаче Рози и Мая не ми придирят и на всичко се радват.


Meerschweinchen_fen, имам два въпроса специално към теб, понеже доколкото помня си в Германия, но бих се радвала да чуя и други мнения.

1. Какво сено купуваш? Какво сено на бали се препоръчва из вашите форуми? Аз съм купувала от HeuKauf и съм като цяло доволна, но се чудя дали има друг добър онлайн магазин, който е популярен сред германските стопани, на добра цена или пък с много по-добро качество.

2. Коментирали ли сте с вашия ветеринар (май преди беше споменала, че си специализира болести на екзотичните бозайници) дали той препоръчва профилактична овариектомия и хистеректомия при женски нераждали свинчета? Последно като водих Рози за подут корем миналата есен, бях взела и Мая да му прави компания и за профилактичен преглед, щом така или иначе сме там. Та от ЦВК ми казаха, че правят и препоръчват за Мая лапароскопска операция, с която отстраняват яйчниците и почти цялата матка без цервикса. Казаха, че почти всички нераждали женски свинчета след 3-4 години имат кисти на яйчниците и е добре операцията да се направи преди началото на проблемите, защото когато имат кисти, изпитват болка, не се хранят, спадат на тегло и съответно операцията е по-рискова.

И аз сега съм в голяма чуденка дали е глупаво да подлагам напълно здраво и щастливо морско свинче на коремна операция, която си е рискова, ако и да е лапароскопска, или да действам именно когато е здрава и има добър шанс да понесе добре анестезията и травмата от операцията. После ще кажа аз в каква посока клоня.
Виж целия пост
# 113
Макарон,недей.Аз съм на 34,но на 28 ми премахнаха оперативно матката,яйчниците,че даже и шийката на матката.Каквото е останало от влагалището са го закърпили набързо и много,много дълго след операцията това закърпеното кървеше.Много пъти тичах до спешното заради това кървене.При усилие,дори при ходене по голяма нужда си кървях.
Болките бяха много силни.
Откакто съм оперирана съм като в кошмар.Рязко напълнях с 30 килограма.Бях 50,сега съм 80.Дори роднини,които скоро не съм виждала ме подминават по улицата,не могат да ме познаят.То и аз като се погледна в огледалото не се познавам...
А какво преживях с тези вълни,просто е жив неописуем ужас.Две години,а може и повече,аз просто не спях като хората.Събуждах се от студ,защото цялата ми коса беше мокра от пот,като току-що изкъпана.И ставах да се суша със сушоара.Слагах хавлии на възглавницата,защото иначе ставаше мокра,като току-що изпрана.И така горе-долу на час и половина-два.По три,четири,че и по пет пъти на вечер.Всяка вечер.
Това се случва на млад организъм,вкаран изкуствено,с операция в менопауза.
Останаха ми само 4 зъба,другите се натрошиха и се наложи да ги вадят.Започнаха ми и проблемите със сърцето.
Остави щастливото прасенце да се радва на живота.Води го на ехограф за профилактични прегледи.
Виж целия пост
# 114
Макарон, честно казано не бях обръщала внимание каква марка е сеното им. В близост до нас има зоомагазин и три градински центъра, в които продават всичко за дом. любимци. Когато започне да привършва минавам и където е по-хубаво от там купувам. В момента марката е Heudi 2.5 кг плик, високопланинско - те друго не признават. Взимала съм и ливадно, но го използват за тоалетна. Преди им купувах Витакрафт, но не излиза много изгодно. Тези дни ще прочета по форумите какво и от къде препоръчват тук, след това ще ти споделя информацията.
На втория въпрос: явно си останала с погрешно впечатление, но нямам нищо общо с медицината, нито хуманна, нито ветеринарна Grinning. Абсолютен лаик съм. Бях споменала, че нашия доктор май е специализирал болести на екзотични животни, защото има доста добри отзиви в нета за него и доста от пациентите му са точно такива. При следващо посещение обаче ще го попитам за тази манипулация, все пак сме с две момичета. Надявам се само да не ми се смее, както когато го помолих да направи паспорт на Аби, за да може да пътува зад граница. В БГ ми бяха обяснили (от БАБХ ли беше не помня...), че това е задължително, както и поставянето на чип и нещото, което ме накара да се усъмня и да изчета всички европейски директиви - противобясна ваксина Shocked Единственото, което направихме на Миша беше паспорта, който се оказа абсолютно излишен, но поне е безболезнен и не е смъртоносен ( от противобясната ваксина свинчето може да умре).
Моят съвет е да не прибързваш.

Весели празници на всички Hug Heart Eyes


Виж целия пост
# 115
Благодаря ви и на двете за мненията!

Аз клоня към нямане на операция, защото никой не може да знае едно морско свинче колко ще живее. Кистите се проявяват в по-късна възраст, а за съжаление Мая и утре може да завъди някоя инфекция и да си отиде, много преди да навлезе в рисковата група за кисти. А и има хормонални алтернативи на операцията, които макар и да са често неефективни, си съществуват и дотогава може да са усъвършенсктвани.

Мъжът ми клони към това да я оперираме, смята, че ще се справим - и ние в грижите, и лекарите в ЦВК с операцията. Цитира някакви статии в чужди форуми, при които наистина едва ли не 90% от всички женски свинчета, които не са раждали, ги развивали и в крайна сметка били фатални. Вкъщи аз също не исках да кастрираме Рози, той настоя и беше прав. Та исках и до вас да се допитам.

Meerschweinchen_fen, не съм се изразила правилно - имах предвид, че вашият ветеринарен лекар е добър и специализирал болести на екзотичните бозайници, не ти самата. И си мислех, че ако е чак толкова препоръчително всяко женско морско свинче, което няма да ражда, да мине през такава процедура, все щеше да ти спомене. 

Уших най-долния етаж на клетката, показвам снимки на неособено умелите си произведения  Laughing Рози и Мая най-много харесват ресните, т.нар. поларена горичка. От вчера не излезли от нея и там май спаха тая нощ.
Скрит текст:



Виж целия пост
# 116
Да споделя за храната на Vitakraft Emotion Adult: на първото хранене я приеха много добре, по-скоро като някое ново лакомство. На второто слагане от нея, Аби продължи да и се радва и да похапва, докато Миша изобщо не я отрази и ровеше в купата за да си търси любимите криспи-мюслита (ужасно е претенциозна и консервативна - много трудно приема нови храни, дори и с новата поилка ме мъчи доста време). И така вече една седмица. Сега ги захранвам с микс от три вида храни, но има напредък Laughing

Понеже (поне се надявам) скоро няма да посетим нашия доктор се поразрових из разни сайтиве и форуми относно превантивното отстраняване на яйчниците и матката при женските свинчета.
Това е сайта, в който намерих доста подробна информация:
http://diebrain.de/Iext-zysten.html
Скрит текст:
Превенция?

Единствената разумна превенция е групово отглеждане на морски свинчета!
Операцията като превенция?

За съжаление има някои ветеринарни лекари, които вярват, че на всички ( дори и здрави морски свинчета! ) е най-добре яйчниците и матката да се отстранят като предпазна мярка. Аргументът, често се използва, защото според тях до 80% от всички морски свинчета заболяват от кисти на яйчниците. Освен това се твърди, че по-възрастните животни често се разболяват от рак на матката.
Тези 80% са естествено измама, защото тези данни за голям брой кисти са предоставени само от една ветеринарна лекарка в нейния праксис, от направените аутопсии. Тя дава информация, че масовото образуване на кисти са настъпили главно при самостоятелно отглеждани животни. Освен това няма твърдение за това колко често тези кисти паталогично се изменят - и старите животни (и хора) често имат безпроблемни кисти на яйчниците. Работата на друга вет. лекарка показва, че при изследваните от нея животни, малко над 10% от морските свинчета с кисти са имали здравословни проблеми в резултат на тези кисти. За честотата на рак на матката при морските свинчета, няма надеждни данни. Вероятността от образуването на кисти и ракови заболявания, естествено се увеличава при възрастните бозайници.

Няма причина за предпазване от болести, матката/яйчниците, да се отстраняват на здраво животно, но има силни доводи срещу него:

Тази операция е опасна процедура. Всяка операция и най-вече всяка упойка при хората или животните поставя огромни рискове. Сигурно вече има добри оперативни методи и добри упойки - но въпреки всичко има голям риск от всяка пълна упойка.

Разбира се, раната може да се възпали след операцията. Някои животни дърпат конците след операцията или гризат раната. Това е трудно да се предотврати, освен ако не искате да сложите фуния около врата на морското свинче за около седмица, или да го облечете в подходящо облекло - и кой би искал да го причини на здраво животно като предпазна мярка?

В резултат от тази операция остават белези за цял живот на вътрешните органи на морското свинче. Белегът от такава операция е огромен в сравнение с коремната стена. И да се добави, че белезите възпрепятстват разширяването на коремната стена. Точно при тревопасните често, непосредствено след хранене значително се увеличава обема на стомаха. Обикновено това не е проблем, но може да стане проблем, когато на коремната стена има голям белег, който пречи на кожата да се разшири.

За съжаление женското морско свинче без матка / яйчници няма вече нормално поведение. Очевидно няма да се разгонва повече. Поради това тя остава дори извън йерархията в групата. Мъжкият не разбира отхвърлянето на женската на неговото ухажване, женската понякога ще бъде изнасилвана или направо остава напълно извън групата. Едни нормални взаимоотношения между кастрат и женска, вече няма да съществуват. Това може да доведе до огромни проблеми, защото кастрираното морско свинче обикновено има една сравнително нормална сексуалност и изживява това с неговите женски. И женските нямат нищо против на всеки 14-18 дни да изживеят своята сексуалност с него. Това сближава групата.
Наистина няма причина да причиняваме това на животните, да променяме нормалния и сексуалния им живот с предпазни мерки, да им премахнете здрав орган, просто защото тя би могла да се разболее някога. С ръка на сърцето, мои дами: дори ако не искате да имате деца: бихте ли премахнали матката си, само защото бихте могли да се разболеете?

Превантивното премахване на здрави органи на животно, намалява неговите чисто механични функции; неговите нужди, неговите чувства и неговото добро физическо и душевно състояние. Не може да се осакатяват здрави животни само за да не се разболеят в някакъв момент!

Не ми се получи много добре с превода  Embarassed, но се надявам да е поне разбираемо.


Макарон, "поларената горичка" изглежда страхотно.

Сеното, както и предполагах повечето го закупуват от стопанства в близост до тях или от зоомагазини.
Това също го хвалят в един форум,
https://heukorb.de/epages/a96fe669-2a25-48ea-adf6-81efdc01bccc.s … EU%20bestellen%22

но аз не съм го купувала и не мога да го препоръчам.

Виж целия пост
# 117
Meerschweinchen_fen, безкрайно много благодаря, много ми беше полезна и с превода на статията (благодаря за труда), и с линка за магазина за сеното. Ще поръчам и ще докладвам дали е било вкусно.  bouquet
Виж целия пост
# 118
Здравейте и поздрави за хубавата тема. Преди една седмица купих за рождения ден на дъщеря ми две жрнски морски свинчета. Взех ги от различни зоомагазини в София, защото в Пловдив,където живеем просто нямаше. Едното е розетка на 5 месеца , а другото късокосместо на 2 месеца. Преди два дни забелязах на малкото свинче едно петънце на гърба,което прилича на екзема или гъбичка. След като го поразгледах видях на още две места такива петънца. Имам познат ветеринар, който ми даде да ги мажа с имаверол, съответно разреден 1:50 с вода през ден. Не се виждат паразити по козината и кожата. В Пловдив има доста клиники, но не знам къде разбират от морски свинчета, въпреки че всички твърдят, че са наясно. Знам, че от снимка няма как да се определи какво е, но ако все пак някой може да помогне и да препоръча клиника ще съм благодарен.
 http://gqvolasf.snimka.bg/animals/svincheta.947916.37974696
Виж целия пост
# 119
Честити свинчета Gqvola, да са ти живи и здрави двечките и много да те радват!  bouquet

За съжаление не мога да препоръчам ветеринар в Пловдив от личен опит, но май имаме стопани оттам, така че се надявам да се включат. Каквото и да е заболяването, препоръчвам ти да третираш и двете. И гъбичките, и паразитите са много заразни, така че ако живеят заедно, шансът и другата да е заразена, но още да не са се проявили симптомите, е голям. Доколкото изобщо може да се преценява от снимка и то от неветеринар като мен, това е по-вероятно да са наистина гъбички, защото олисяването е с кръгла форма и с бели сухи люспи. Точно така изглеждат дерматофитите, така че ако е това, добре е детето да не пипа засега свинчетата, а вие да миете ръцете обилно след интеракция с прасенцата, защото хора и други животни могат да се заразят. Все пак е рядко при хора с нормален имунитет.

Обаче има различни видове паразити, така че не е никак невъзможно някои от тях да изглеждат като дерматофити. В този смисъл, най-добрият начин да се диагностицира кожен проблем е проба: култура за гъбички и бактерии и микроскопска проба на кожа и косми. Всяка клиника би трябвало да може да вземе материал за култура и да разгледа пробата под микроскоп.

След като има сигурна диагноза, а не просто визуална преценка, препоръчвам ти бърз преглед в Интернет дали предписаният от ветеринаря препарат е безопасен за морски свинчета - няколко поста нагоре ще видиш, че варненски ветеринар например беше предписал синтетичен пиретрин за лечение на краста. Пиретринът ще убие крастата без съмнение, но вероятно и свинчето с нея... Имаверолът е ОК и  е стандартно лечение, концентрацията трябва да е правилна, но предполагам това вече е преценено от ветеринаря ви.

В заключение да кажа, че много се радвам, че вече и в България започваме да свикваме да си взимаме свинчетата по две, а не по едно. Heart Eyes Като гледам и в темата станахме вече повече стопани на две свинчета. Себе си слагам също в купа, три свинчета съм гледала без другарче и сега виждам разликата. Обективно повечето хора не можем да си позволим да гледаме стада по 7-8 прасенца, но вярвам, че и по двечки е огромен напредък.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия