Зяпат мънички устенца, Августинче хапва си пюренцa

  • 29 871
  • 738
# 720
Mimoce значи даваш безлактозно АМ, на кое се спря? Започнахте ли захранването? При нас се оказа, че АД не е свързан с хранителна алергия..само където се измъчих с диети (сега наваксвам;-))

Да, давам Аптамил АДЦ, Фризопеп изобщо не го искаше, то е и по-горчиво от Аптамил.  Два дена търча напред-назад да уредя млякото по здравна каса, то иначе е разорение, една кутия е 32 лв., а стига за 3-4 дни. Понеже мъкна беба навсякъде с мен, та поне бързо ме обслужват и в детска клиника за протокола и в здравна каса за заверката. На финала съм и дано вече от утре да взема млякото по здравна каса.

Редактирам се, защото видях, че не съм ти отговорила за захранването - още не сме започнали, направо ми се скъсаха нервите от това отлагане. Гастроентерологът ме посаветва да станат 2 седмици откакто давам Аптамил АДЦ и тогава да започна, та отлагам с още една седмица. Добре че си замразих био тиквата, която бях взела, че досега щеше да се е развалила 100 пъти  Laughing
Виж целия пост
# 721
Новата тема след една страничка ще я пусна, така като гледам може би още днес Simple Smile

Моника, и аз гледам подобни седалки Simple Smile Много са симпатични и са удобни както за вана, така и за душ кабина. За басейнчетата и аз имах мерак, но като са по-големи е по-приятно да си играят във ваната, а може и мама да се включи   Mr. Green Напоследък й правя бързи душове - ММ я държи над ваната, аз поливам. Взела съм и това и скоро ще го пробвам: http://kasida.bg/babymoov-detska-kozirka-za-banq-froggy-324-15697.html

Тя сваля всички обувки, а и да не успее, се дразни. И без това не си усеща крачетата през чорапогащника, който започна да яде упорито, а ако и сложа обувки съвсем ще е зле. Иначе стана много хитра и всичко рови, прибира и разглежда, но не е нервна (освен ако не се бавя с храненето като сега  Mr. Green Ще видим де, има време до шестия месец, когато се появява облаче, а и ваксини имаме на 20.02.

mimoce, дори и при АБКМ има хубави схеми за захранване, в групата АБКМ ако питаш много майки биха те насочили според мен. При захранването намаляват проблемите. Кофти, че е толкова скъпо млякото, още малко и ще го израсте  Hug

По-назад ви пуснах чашката, от която смятам да й давам вода. Четох, че се препоръчва да се дава и кърма от чашка. Кърмата е напълно достатъчна като течност ако отказва вода. В такъв случай е препоръчително да се кърми и след хранене, в противен случай може да има дискомфорт. Аз смятам да я уча с doidy cup и да не давам никакви преходни чаши и прочие.

Катрин, ето какво мисля аз, с уговорката, че още не съм почнала да захранвам - само на пет месеца сме.
Първо, важно е какво е твоето бебе - кг, развитие, наддаване, алергии. Като си кърмила ти си забелязала как приема храните и малко или много ги е опитало.
Ако се е родило преди термин, изчисляваш т.нар. коригирана възраст - може да е на 6 месеца, а реално да е на 5 и да не е готово за захранване. Ако е на термин, в норми е (удвоило е кг от раждането) и добре наддава, както и ако няма фамилни алергии и обременения в семейството, вероятността да ти развие алергия е минимална. Не всички бебета са готови с навършен 6 месец - най-лесно се установява по готовността за седене. Но след шести месец стомахчето съзрява, а с кърмата ти непрекъснато му помагаш да храносмила много добре.
Повечето хранителни схеми са стари, т.е. създадени за захранване 4-6 месец, когато бебето е все още лабилно, а червата - много пропускливи. Започвайки след навършен шести можеш да въвеждаш по-бързо и да не следваш стриктно няколкото лъжички и десет дена, а само по няколко дни. Това е така и защото повечето алергии се проявяват с натрупване. Иначе за спокойствие всеки нов зеленчук се въвежда бавно - или сам, или в комбинация. Не е казано, че трябва всеки ден да яде. Но всеки ден трябва да има мляко, това е задължително.
Защо повечето педиатрични асоциации (да не кажа всички) препоръчват да няма заместено хранене до годинката и кърмата да е основната (не единствена, но основна) храна. Защото много от разграждащите ензими липсват, бебето не дъвче (изключваме ЗВБ, където смучейки и дъвчейки го усвоява по-добре) и пюрето общо взето пътува глътнато (което не е нормално за една храна, без съприкосновение със слюнката) директно в памперса, т.е. усвояването е минимално.
Стомахчето на едно бебе е малко и майката решава дали да бъде пълно с моркови, вода или кърма. Особено ако има проблеми с изхождането бебето няма да суче добре (поне при нас е истинска драма това и аз попромених и диетата и сега сме супер в сравнение с преди 1-2 седмици).
Особено при зеленчуковите пюрета усвояването на желязото е по-малко от 15% и това е така, защото и при възрастните желязото от месата се усвоява по-добре. Да повторя отново, че добре кърмените бебета имат много по-висок хемоглобин и 7-8 месец (когато в много развити държави се правят кръвните тестове), защото желязото от кърмата се усвоява изключително добре. Но е важно желязото - една алергия, болест и пада хемоглобинът - така че най-важно е месото и бульоните от него и от кости (има доста рецепти), които са много богати.
Освен, че кърмата съдържа много ценни мастни киселини, сложни по състав, които няма как да се възпроизведат от едно олио, тя съдържа и много антитела или иначе казано бебето ще има много висок имунитет и мозъкът му ще се развива по-добре - все пак кърмата мени и своя състав в зависимост от нуждите. Бебето до годинката има нужда от около (средно) 550-650 мл мляко (кърма или АМ). Ударното захранване носи удоволствие на майката, но крие рискове - стомахчето на бебето не се справя, може да страда от дискомфорт, запек и т.н., а лактацията значително да намалее.
На тази възраст бебето се разсейва много лесно и признаците на глад са трудно установими, т.к. една хубава цветна играчка може да измести интереса му към гърдата (а реално да е гладно). Навлизайки във фазата на големия глад, бебето все по-трудно се храни (особено ако е в скок или ако го тормозят зъби)- т.е. майката трябва да предугажда и предусеща кога бебето има нужда от успокоение, комфорт и млекце, преди да е изпаднало в истерия.
Конкретно на въпросите ти - това е консервативен вариант на въвеждане,  докатопо американската и канадската, а и други схеми, които аз много харесвам, месото се въвежда след около месец, а най-новите препоръки даже са да се въведе веднага. Можеш да въведеш няколко зеленчука на принципа няколко лъжички - повече - на пети ден до половината от чаена чаша (250 мл). Последното е и препоръчваният максимум. Но с времето това може да е по няколко пъти. Ти сама ще усетиш дали млякото й стига, дали всичко е наред и можеш да даваш и 3-4 пъти на ден след 2-3 месеца. Препоръчително е да се дава няколко пъти по малко, вместо наведнъж да се тъпче, и то постепенно. Така че да, максимум има и да, не се препоръчва заместване - друг е въпросът какво реално правят повечето майки.
Ясно е, че колкото по-малко суче, толкова по-малко мляко ще има и с времето ще трябва да се търсят заместители на кърмата, защото мляко му трябва със сигурност. За мен идеалният вариант е бебето да продължи да суче (кърмата освен естествен лаксативен ефект помага и на усвояването на веществата) - много и често, да се въведат няколко зеленчука - меса (пуешко, заешко) МНОГО да се внимава с телешкото - жълтък - плодове - може и паралелно. Седмия месец освен месо спокойно могат да влязат и плодове, за разнообразие. Също така много бебета харесват зеленчук с плод. Всички комбинации са възможни Simple Smile

 Глутенът също не се усвоява добре, не заради риска от алергии, а просто липсват ензими. Хубаво в статията на Маги е обяснено как елдата лесно се заразява с глутен, така че не мислете, че безглутеновите каши не съдържат глутен, просто не е така.

В резюме - месо може и от седми месец, както и жълтък (да не са едновременно, естествено), плодови пюрета също. НО ако ти направи алергия от нещо (може и морков да е) спазваш правилата и внимаваш. Най-хубавото е като ги въведеш по-бързичко като вкусове (не количеството е важно), да правиш комбинации зеленчук + месо + кърмене, защото така желязото от месото се усвоява още по-добре (когато има и витамин C).

Аз лично кисели млека, някои сирена и т.н. бих въвела късно, както и риба, домати - но това е индивидуално. Въобще аз съм против да се копират схеми, а по-скоро майката да следва основни насоки и да приготвя всичко по възможност лично и да го предлага в зависимост от бебето (например и сутрин, наобяд, ранен следобед).


Виж целия пост
# 722
Т.Е до една година се кърми както преди захранването и след това чак се увеличава порцията до количество подходящо за заместване? Това е много хубаво, но не е приложимо при сигурно над 50% от мамите. Не всеки има възможност да си стои вкъщи с години и да готви разнообразни манджи само за опитване. Всички искаме да сме идеални, да правим най-доброто и по своемо го правим Simple Smile Аз лично мисля да се консултирам с док за въвеждане на месото в 7 месец и да опитам тази схема. Но до юли ще съм заместила хранения поне две, ако всичко е наред и три. Днес Дамян изяде 130гр малко след това сука е сега ми спи в скута. Grinning
Виж целия пост
# 723
Да. Естествено, че всеки решава, аз описвам идеала. Разнообразни манджи - кубче пилешко + кубче морков. А аз по ЗВБ ще давам от нашата храна.
Доста майки кърмят едва ли не "по неволя", защото бебето друго не ще, включително най-скъпи и разнообразни храни - в групата мами в чужбина редовно това се коментира. Причините са комплексни, но тъй или иначе тази годинка никога повече няма да се повтори в живота на бебетата ни.
А кърменето е добре до 2-3 годинки Wink
Eдна близка приятелка днес коментира как не вярвала, че ще избута шести месец (преждевременно, спешно секцио, малко наддаване), а сега има хубаво, закръгленичко, румено момиченце, което още суче (годинка и 9 месеца).
Виж целия пост
# 724
Благодаря много ♡
Виж целия пост
# 725
Кърмене след годинка, за мен си е направо секс  Laughing
майтап, всеки си решава  Joy
Виж целия пост
# 726
Много интересно по въпроса от Бу:
https://www.google.cz/amp/s/missby.wordpress.com/2012/07/30/bf-t … ndroid-tmobile-cz

И ЛЛЛ:
http://lllbg.org/2013/07/karmene-sled-godinka-neobichayno/
http://lllbg.org/2013/07/karmene-sled-godinka/
Виж целия пост
# 727
Охх, много е гадно да искаш да си гледаш детето, а да се чувстваш цял ден като парцал.. Едвам го взимам на ръце Sad
Одеве реших да пробвам тая каша-оризова на Хип. Незнам аз ли не я направих както трябва или така става, ама докато разбия бучките, които се получиха и докато стигна желаната гъстота бърках към 10-15мин. Реално за това време мога да си сваря ориз сама и да го пасирам  newsm78 Иначе очудващо, но малкия не реагира зле, очаквах, че ще откаже да яде, но хапна едни 50гр. За мен това е най безвкусното нещо на света  Confused
И не знам дали, защото съм болна или е просто съвпадение, но последните два дни нямам спомен да съм усетила рефлекса на потичане и се чудя дали това да ме притеснява.
Където и да гледам килограми навсякъде сме под нормата, да не говорим, че вече е на 6м. а е далеч от удвояване на рожденното тегло. Вчера не питах педиатърката, а и тя не каза нищо притеснително,  но мен май малко ме притеснява този факт. Confused
Виж целия пост
# 728
Мони, хубаво, че я яде без добавки малкият, нашата девойка не искаше. На мен пък ми хареса, като я опитах, напомни ми на нещо като мляко с ориз. Иначе, ако решиш да въвеждаш плодове, може като за начало да добавиш сварена ябълка или круша. Аз вчера писах, че сложих пюре от ябълка и както не искаше, така си изяде пълната порция.
Виж целия пост
# 729
Мони, ти как я приготви? Аз първо слагам вода (не гореща, по-скоро на стайна t'), после слагам няколко лъжички каша, разбърквам и е готова. Веднъж, когато бях сложила първо кашата първо, ми стана на бучки. Ако слагам плод го добавям към водата и тогава кашата.
Относно теглото, не мисля,мче трябва да се притесняваш. Той е много активен и изразходва много калории.
Виж целия пост
# 730
Аз сложих гореща вода, другият път ще пробвам по хладничка Simple Smile
Виж целия пост
# 731
Моника, оправяй се  Hug Можеш да пиеш чай от ройбос, джинджифил, мед и лимон в комбинация.
Не се тревожи въобще за теглото  Peace А рефлексът на потичане с времето не се усеща. Бъди спокойна, това е най-важното  Heart Eyes
Пускам новата тема веднага щом сменя моето ръмжалче  Simple Smile
Виж целия пост
# 732
По темата за кърменето аз съм кърмена до година и 3 месеца (ориентировъчно). Добре съм хапвала и след това от другата храна. За съжаление обаче заедно със сестра ми сме боледували доста. Дори в по-късна възраст продължавах да боледувам. Трудно е да се каже обаче дали бих боледувала толкова, ако бях едно дете т.к. сестра ми е "повеждала хорото".
Виж целия пост
# 733
Кърмата не е панацея, но със сигурност помага и ползите далеч не се измерват само с това Simple Smile Теоретично не е измерено колко щяхте да сте болни без нея Wink Пропуснах, че Мони току що е навършил 6М, т.е. има още месец Simple Smile
Истината е, че ни чакат още към 15 години грижи, така че спокойно  Grinning
Виж целия пост
# 734
Т.Е до една година се кърми както преди захранването и след това чак се увеличава порцията до количество подходящо за заместване? Това е много хубаво, но не е приложимо при сигурно над 50% от мамите. Не всеки има възможност да си стои вкъщи с години и да готви разнообразни манджи само за опитване. Всички искаме да сме идеални, да правим най-доброто и по своемо го правим Simple Smile Аз лично мисля да се консултирам с док за въвеждане на месото в 7 месец и да опитам тази схема. Но до юли ще съм заместила хранения поне две, ако всичко е наред и три. Днес Дамян изяде 130гр малко след това сука е сега ми спи в скута. Grinning
Точно така ЯННА. Аз поради тази причина се консултирам със специалист, който въз основа на килограмите на дъщеря ми и необходимостта и въвежда съответните храни.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия