Хърватия - Тема 2

  • 67 453
  • 762
# 525
Благодаря!
В центъра не намерихме апартамент с паркинг наблизо...от препоръчаните тук места едното не се отдава за нашите дати, другото ми е по-скъпо.
Та апартамента е до гарата и сега се чуда как ще се справим с ходенето, ама до където можем...

Ама моля ви се, не се подвеждайте от един коментар, че било далече. Гарата на Загреб е по-близо до центъра, отколкото гарата на София. Сега си направих труда да направя точна справка в гугъл и до площад Бан Йосип Йелачич, който е баш центъра на центъра, е към 900 метра. Това са точно 10 минути за хора в добра форма. Не знам ако центърът на Загреб е голям, какво да кажем за градове като Париж, Рим, Лондон, където се ходи масово на туризъм Simple Smile
Да, в Горния град има баир, има и фуникуляр.
Виж целия пост
# 526
Параход, явно друг гугъл ползвате. На мен ми показва 1.5км от гарата до катедралата. Сложете и ги и на обратно, са 3 км. Нека не се обиждаме така. Обикновено пиша само неща, за които съм сигурна, а не по справка в гугъл.

Виж целия пост
# 527
Да, явно друг гугъл ползвам. (И нямам нужда от гугъл, за да преценя, че е близо, справката направих за конкретика в разговора.)




Нека ги има и двете мнения, с все карти, за да могат да преценят питащите в темата според нуждите си. За много хора 20 километра пеша на ден на екскурзия са нещо съвсем нормално. За други и два са много.
Виж целия пост
# 528
Благодаря ви! Simple Smile

Ами ще походим, пък като се изморим ще сядаме и ще ядем Wink
Търсих доста, ама заради паркинга е зор, а и повечето се плащат и то не малко на ден, та само здраве да е и да идем Simple Smile
Виж целия пост
# 529
Паркирането е платено и свръхрегулирано навсякъде в Хърватия. Имат още да догонват италианците, де, ма направо ме убиват в селата по морето. Та човек като е с кола, налага се да мисли за тия неща. А ако няма болежки, ходенето не е проблем.

Не следя стриктно темата (тя май не е и много активна), но ми прави впечатление, че повечето хора пътуват в северната част на Хърватия, най-много до Истрия.
Бих написала малко за лятото в Далмация, като ми остане време.
Виж целия пост
# 530
Благодаря!
В центъра не намерихме апартамент с паркинг наблизо...от препоръчаните тук места едното не се отдава за нашите дати, другото ми е по-скъпо.
Та апартамента е до гарата и сега се чуда как ще се справим с ходенето, ама до където можем...
Колата ще е за езерата и Вараждин + оня замък Трашкочан ли беше? Simple Smile

Билети за градския им къде се продават?
Гарата е близо до центъра и има удобен трамвай за навсякъде.
Билети продават във всяка бутка за вестници, а те са почти навсякъде. Дори да не купите, се продават в трамвая от ватмана и винаги има, не е като в София. Продаваха даже в пика на Ковид, когато нашите бяха опасани с въжета... Важно е да знаеш, че ако си с билет трябва да се качиш от първата врата. Само там машината валидира билети, всички останали са за карти. И гледай къде пише на билета да се валидира, че аз първия път си ги валидирах от обратната Joy Чак на втория път мъжът ми ме осветли коя е вярната страна на билета Joy
Гугъл мапс си ползвах да ме ориентира къде е спирката, какво да хвана до където искам и къде да сляза.
Хубаво е да имате чадър или дъждобран, от 4 пъти само 1 не ме е валял дъжд в Загреб
Виж целия пост
# 531
Благодаря!
Виж целия пост
# 532
Хубаво е да имате чадър или дъждобран, от 4 пъти само 1 не ме е валял дъжд в Загреб
Хубав съвет, сега се сетих, че дори в края на август м.г. валя и беше студено! (Иначе и жеги съм уцелвала, но през юни/юли). И като цяло практична и полезна информация за трамваите - не ми се е налагало да ползвам градски транспорт, но добре е да се знае.
Виж целия пост
# 533
А центъра на Загреб си е голям. За един ден е абсурд да се разгледа и обиколи целия. Но дори да си отседнал за няколко дни, за мен е по-добре да си позициониран в центъра, а не до жп гарата. Особено ако няма да ходиш някъде с влак.  
Гарата си е почти в центъра. Минава се едно паркче и вече си на площада с коня (Бан Йелачич). Аз лично бях в хотел до автогарата, която ми е на десетина минути пеша от центъра и нямаше никакъв проблем. А от автогарата взимах автобуси до Самобор, Плитвице и до летището в последния ден.  
Параход, явно друг гугъл ползвате. На мен ми показва 1.5км от гарата до катедралата. Сложете и ги и на обратно, са 3 км. Нека не се обиждаме така. Обикновено пиша само неща, за които съм сигурна, а не по справка в гугъл.
Вие и гугъл да ползвате, аз го минавах ВСЕКИ ДЕН пеша това, което сте изобразили на картата, не 10, ами 5-6 минути пеша е и то се минава през много хубави градинки и е приятно. Определено жп гарата си е в центъра, не преувеличавайте и не заблуждавайте хората, които не са ходили там.
Сега се загледах и в скрийншота на гугъл, който сте дали... Площада Бан Йосип Йелачич е по-близо до гарата, вляво се вижда, до Макдоналдс. Вие сте дали някаква точка горе до катедралата, в Горни Загреб. Това вече е манипулативно, не се прави така. Центърът започва доста по-отдолу.
Виж целия пост
# 534
Катедрата не е в горния град. Нея съм дала. Не съм разбрала, коя точка е посочила Параход. Ок, грашката е моя!
За разстоянията като се върне Мистик, ще каже как са били по нейни виждания. Аз явно не мога да ходя... приключвам с темата!
Виж целия пост
# 535
Бях в Загреб през октомври. Минахме всички основни забележителности, обядвахме, кафе пихме, возихме се на асансьора и всичко това за 8-9 часа.
Виж целия пост
# 536
1 км е от жп гарата, където е King Tomislav Square до "центъра на центъра" Ban Jelacic Square, а пътьом се минава през паркчета и градинки, все с паметници, пейки, цветя и красота. Това са реално 3 преки. Не знам защо изобщо го обсъждаме.

но ми прави впечатление, че повечето хора пътуват в северната част на Хърватия, най-много до Истрия.
Бих написала малко за лятото в Далмация, като ми остане време.
Аз ходих преди години в обл. Жупа Дубровачка, в южната част на Хърватия.  Цавтат, Млини, Дубровник и о-в Локрум. Реално си бяхме на почивка на Дубровнишката ривиера, много ми хареса. Имаше еднодневни ходения до разни острови, Корчула, Локрум и т.н.
Виж целия пост
# 537
Аз ходих преди години в обл. Жупа Дубровачка, в южната част на Хърватия.  Цавтат, Млини, Дубровник и о-в Локрум. Реално си бяхме на почивка на Дубровнишката ривиера, много ми хареса. Имаше еднодневни ходения до разни острови, Корчула, Локрум и т.н.
В тоя район като се сетя кога почивах, и ме хваща срам от възрастта Simple Smile 2003 г. мисля, че беше. Не Дубровник или нещо друго ме впечатли тогава, а Сплит - как градът е израснал около останките от двореца на Диоклециан и прекрасната Рива с високите палми по брега.
От Дубровник помня горе-долу огнените залези на Бабин Кук, сиестата на магазините в стария град - от 12 до 17, такова чудо не бях виждала никъде по Средиземноморието ни преди, нито след това, и пауните на о. Локрум.
А, и страхотният мост Франьо Туджман, който бе точно открит предишната година (строителството му е започнато още през соца в Югославия, но е спряно за дълго поради войните).
Никакви хора значи е нямало тогава в Дубровник по днешните туристически стандарти - 13 години по-късно минахме оттам през април за един следобед, между Босна и Черна гора, и направо се потресох какво строителство е протекло и на какво е заприличал градът. Април е сезонът на стридите и ако ги обичате, препоръчвам да посетите ресторантите със стридени ферми в Мали Стон на п-ов Пелешац.

Миналото лято, 2021, започнахме от резервата Пъкленица - разкошни селца, о-в Паг, Нин, Задар, като голямата почивка беше на о-в Брач. Минахме и през Макарска, Брела, Шибеник, Биоград на Мору и пътьом Загреб, разбира се. Чудесно беше.
А зехтинът от Брач е нещо неописуемо, и досега се проклинам, че донесох само четири бутилки, които отдавна заминаха.
Чакането на сърбохърватската граница на отиване обаче беше 5! часа. На нашата - скромно, два. А не е да нямам опит с други лета, обаче просто такова чудо не беше било Simple Smile
Виж целия пост
# 538
Прекрасна държава е. Във всеки регион. Красота навсякъде. Каквото и да се каже е малко. Култура, природа, възпитани и гостоприемни хора. (На светлинни години от сърби, българи, македонци и т.н., най-вече що се касае до манталитет)
Виж целия пост
# 539
Прекрасна държава е. Във всеки регион. Красота навсякъде. Каквото и да се каже е малко. Култура, природа, възпитани и гостоприемни хора. (На светлинни години от сърби, българи, македонци и т.н., най-вече що се касае до манталитет)
Изцяло споделям мението Ви!
Хърватия е райско кътче на земята!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия