Православието като начин на живот-7

  • 57 618
  • 739
# 540
vihrogonche, ако си - пропуснала съм. Моля сподели. ... Лек и спасителен пост!

Кръстницата ми знае, че от около месец много негодувам срещу мъжа ми. Жалко е, но е факт. И ми каза, че ми възлага важна домашна работа, която лично ще провери в неделята, след литургията. И аз се заех сериозно.

Каза ми да пиша в красив тефтер или тетрадка ВСИЧКО ХУБАВО и ДОБРО, което е направил моят МЪЖ за МЕН през изминалите близо 23 години заедно!!! Всичко - от малко до голямо, от общо до конкретно, от принципно до интимно, всичко, за което съм му БЛАГОДАРНА в живота си. За всичките му положителни качества. За всичките му достойнства. Всичко красиво, което ми е дал и ми дава и до днес. Без нищо лошо и неприятно. Да си спомням само светлите ни моменти и периоди. Всичко добро и прекрасно, което е той за мен. Разбирате ли? Цялостна пренастройка на нагласата ми към него. Оказа се приятна и лесна работа. Не мога да спра да пиша за него с добро. Тя знае за това домашно от СВЕЩЕНИКА й, но тъй като не е семейна, ми го разказа на мен и ми го поръча аз да го направя. Ами това е. Ако на някоя от вас жените в темата й трепне отвътре, нека и тя направи това упражнение по любов и благодарност. Православно е и е спасително за жената и за мъжа й. Било богоугодна дейност в навечерието на Рождество Христово. Амин. Благодаря ви!
Виж целия пост
# 541
Добре тогава, ти защо искаш той да пости? Има ли специална причина?
Според мен, тази една седмица пост ще му се стори дълга, гадна и неприятна и ще има лош спомен, с който впоследствие да се бори.
Да не говорим, че е малко дете и съм против ограничаването на хранителни групи за подрастващите.
Той лятото пости и взе причастие. Сега ми се иска пак да вземе.
Една седмица промяна на храненето в по позитивна посока, защото се тъпче с боклуци основно, няма да му е във вреда. Повече плодове и зеленчуци.
В крайна сметка реши да пости. За мен е голямо предизвикателство.
Вихрогонче, страхотно! Браво за усилието, което се е превърнало в удовлетворение.
Виж целия пост
# 542
vihrogonche, аз вече споделих, че негодувах срещу моя и то не заради конкретни негови прояви, (има си такива, както и аз, и се стига до конфликти понякога. Никой не е идеален.), а заради мои си проблеми.
Първото отрезвяване ми дойде като седнах и направих списък на всичко, което ме кара да се чувствам недобре. Преобладаваха въпроси от типа какво се случва, защо се случва с мен, какво ако, как аз, ако той ... аз какво и прочие.
Писах на един дъх и като го прочетох си дадох сметка, че проблемите са в мен, нещастна съм аз. Той ме е харесал такава, прави каквото може.
Общо взето другият може да ни стъжни живота но ако аз не позволя няма как да съм щастлива с него.
Нали все пак говорим за нормални черти на характера. Насилие и недиалогичност, прекалено налагане и неглижиране на семейното благо, патологична ревност и подобни за мен са крайности.
Много добре ми подейства тогава Хорхе Букай. Ще ти копна нещо в скрит текст да не е спам.
Скрит текст:
"Аз съм аз. Ти си ти.
Не съм на този свят, за да сбъдна очакванията ти.
И знам, че ти също не си на този свят,
за да сбъднеш моите.
Защото аз съм аз и ти си ти.
И когато ти и аз се срещнем ще е прекрасно.
И когато в срещата си се разминем,
няма какво да се направи..."

из "Писма до Клаудия" - Хорхе Букай

скам... Безусловно!
Публикувано от Хорхе Букай за първи път в предговора към третото издание на "Писма до Клаудия" през 1989г., а в последствие добавено и в книгата "Приказки за размисъл"
Искам да ме изслушваш, без да ме съдиш
~ Искам мнението ти, не съвет.
Искам да ми вярваш, без да изискваш.
~ Искам помощта ти, но не и да решаваш вместо мен.
Искам грижите ти, но не и да ме обезличаваш.
~ Искам да ме гледаш, без да проектираш твоите неща у мен.
Искам прегръдката ти да не ме задушава.
~ Искам да ме окуражаваш, без да ме насилваш.
Искам да ме подкрепяш, без да се нагърбваш с мен.
~ Искам да ме защитаваш без лъжи.
Искам да си близо, без да ме завземаш,
~ Искам да познаваш моите черти, които най-силно те отвращават.
Искам да ги приемеш, без да се опитваш да ги промениш.
~ Искам да знаеш..., че днес можеш да разчиташ на мен... Безусловно!

https://dama.bg/article/15-tsitata-ot-horhe-bukaj/5877/
загатвам ти малко, ако не си чела мисля, ще ти допадне.

Казахте, че се интересувате и от др. подобни филми. Не е подобен но вчера гледах Доза щастие. Много е силен. Вярата в Бог и Неговата помощ присъства ненатрапливо но категорично.
Виж целия пост
# 543
Като го подкарахме за филми, и аз ще ви споделя два, които са имали въздействие в мен. Това са "Колибата" и "Възражение по съвест" (вторият е по действителен случай). Дано ви харесат ако не сте ги гледали. А аз ще гледам бойна стая задължително.
Виж целия пост
# 544
аз съм гледала "Йосиф и шарената дреха". Филмът е детски, анимация. Разкошен.
Имам и за св. Лука , български филм „Светителят хирург“ , мисля, че беше препоръчван вече в темата.
Гледала съм кратки сюжетни анимации и по руските православни сайтове.
Чух,че има игрален филм "Апостол Павел", но още не съм го гледала.

Сега се подготвям психически за Бойна стая....ама темата ми е много тежка, не знам дали имам сили да го гледам. Уязвима съм в тази тема. Много. Когато бях на 42  имах катарзис( нещо като своеобразен  крайъгълен момент на "до" и "след ") не знам кои думи да подбера за преживяното, а е и съвсем лично, за да го описвам публично.
Виж целия пост
# 545
Значи не съм единствената... на почти 42 съм.
Виж целия пост
# 546
vihrogonche, кое беше силното за теб? Откри ли нови идеи?

Разбира се, хареса ми и това, че във филма стана ясно, че има ситуации, нетърпими и ако мъжът ти те пребива до смърт и пребива децата ви, трябва да се спасите от него незабавно. Но във всички други случаи мъжът е мъж, жената е жена, всички хора сме грешни и бъркаме, но заслужаваме прошка, както и втори шанс.
Само ако те пребива до смърт? Ако те бие малко - може?
Виж целия пост
# 547
vihrogonche, кое беше силното за теб? Откри ли нови идеи?

Разбира се, хареса ми и това, че във филма стана ясно, че има ситуации, нетърпими и ако мъжът ти те пребива до смърт и пребива децата ви, трябва да се спасите от него незабавно. Но във всички други случаи мъжът е мъж, жената е жена, всички хора сме грешни и бъркаме, но заслужаваме прошка, както и втори шанс.
Само ако те пребива до смърт? Ако те бие малко - може?

Не зная това. Във филма нямаше такива неща. Съжалявам, ако съм подвела някого.
Виж целия пост
# 548
Скрит текст:
vihrogonche, кое беше силното за теб? Откри ли нови идеи?

Разбира се, хареса ми и това, че във филма стана ясно, че има ситуации, нетърпими и ако мъжът ти те пребива до смърт и пребива децата ви, трябва да се спасите от него незабавно. Но във всички други случаи мъжът е мъж, жената е жена, всички хора сме грешни и бъркаме, но заслужаваме прошка, както и втори шанс.
Само ако те пребива до смърт? Ако те бие малко - може?

Не зная това. Във филма нямаше такива неща. Съжалявам, ако съм подвела някого.
Ами не е нужно да е от филма Grinning все пак цялата идеология на Православието не може да лежи на един филм.
Какво казва Православието по този въпрос?  според вас.
Виж целия пост
# 549
Скрит текст:
vihrogonche, кое беше силното за теб? Откри ли нови идеи?

Разбира се, хареса ми и това, че във филма стана ясно, че има ситуации, нетърпими и ако мъжът ти те пребива до смърт и пребива децата ви, трябва да се спасите от него незабавно. Но във всички други случаи мъжът е мъж, жената е жена, всички хора сме грешни и бъркаме, но заслужаваме прошка, както и втори шанс.
Само ако те пребива до смърт? Ако те бие малко - може?

Не зная това. Във филма нямаше такива неща. Съжалявам, ако съм подвела някого.
Ами не е нужно да е от филма Grinning все пак цялата идеология на Православието не може да лежи на един филм.
Какво казва Православието по този въпрос?  според вас.

Според мен лично ако има насилие, нищо, че има брак, той е редно да бъде прекратен, защото по-ценно от живота и здравето, дадени ни от Бог, няма. Но това е моето мнение и позиция, защото лично аз не бих стояла при побойник. А за БПЦ наистина не знам каква й е позицията.
Виж целия пост
# 550
Скрит текст:
vihrogonche, кое беше силното за теб? Откри ли нови идеи?

Разбира се, хареса ми и това, че във филма стана ясно, че има ситуации, нетърпими и ако мъжът ти те пребива до смърт и пребива децата ви, трябва да се спасите от него незабавно. Но във всички други случаи мъжът е мъж, жената е жена, всички хора сме грешни и бъркаме, но заслужаваме прошка, както и втори шанс.
Само ако те пребива до смърт? Ако те бие малко - може?

Не зная това. Във филма нямаше такива неща. Съжалявам, ако съм подвела някого.
Ами не е нужно да е от филма Grinning все пак цялата идеология на Православието не може да лежи на един филм.
Какво казва Православието по този въпрос?  според вас.

Според мен лично ако има насилие, нищо, че има брак, той е редно да бъде прекратен, защото по-ценно от живота и здравето, дадени ни от Бог, няма. Но това е моето мнение и позиция, защото лично аз не бих стояла при побойник. А за БПЦ наистина не знам каква й е позицията.
БПЦ не ме интересува.

Благодаря за твоето мнение! Simple Smile
Виж целия пост
# 551
много съм чела и продължавам да чета за взаимоотношенията между мъжа и жената. Както в брака, така и по принцип, между вярващи и не вярващи ....изобщо между половете.
Винаги когато чета, стигам до един важен извод: имаме нужда от насоки- всички старци съветват да се подвизаваме във вярата с помощта на личен духовник.
Всеки случай е индивидуален и няма как да се приложи като копи пейст за друг човек, друга брачна двойка...защото ако за един едно е душеспасително, то за друг може да се окаже, че изобщо не е.
И все пак ще споделя нещо, което бях чела преди няколко години в православни материали. Лично аз бях доста изумена( не знам дали е правилната дума) когато разбрах за тази история. Вече съм я разказвала нейде из темите.
Драма е. Затова ще я разкажа максимално телеграфно и ще я сложа в скрит текст.
Скрит текст:
действието се развива в Гърция. Съпруг и съпруга. Той биел, обиждал, държал се грубо. Тя - дълбоко вярваща, смирена, покорна, любяща. Живяла в молитва и търпяла. Не издържала, починала млада. След 10 години разряват гроба й, по спомени, понеже в Гърция след 10 г има обичай да се преместват костите на починалите . Всички били изумени, че от костите на починалата излизало невероятно благоухание. Изводът беше, че свидетелство, че  жената имала толкова свят и чист живот, отдаден на Бога. Молила се за съпруга си ...и търпяла.
Виж целия пост
# 552
На филм е лесно. Решението на тази жена да търпи може да е било душеспасително за нея но показано ли е как се е отразила динамиката в това семейство на децата. Майката не е ли отговорна за децата си?
Виж целия пост
# 553
Катеричка, дълбоко те уважавам, но съжалявам че прочетох тази история. Колко е истина, колко плод на фантазиите на хората.. няма да коментирам, не ме и интересува.

Не стига, че в България няма читави организации за защита на жените, ами и църквата да намира оправдания за насилниците? Тъжно ми е да прочета подобни коментари и то жени. Душеспасително.. дрън дрън, какво е това непрестанно делене на тялото и душата. И за децата си, и за себе си е отговорна всяка жена на първо място.
Виж целия пост
# 554
Момичета ,  съгласна съм, моля ви, простете ме. Затова и сложих в скрит текст. Духовната бран е нещо много, много сериозно и моето лично усещане е, че без читав наставник, духовник, е невъзможна.
Мисля, че Църквата не оправдава насилника, а го чака да се покае. ....Много неща бих написала. От 1 лице, но едва ли би било полезно.
Господ да ни пази и помилва!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия