Записване на новородено на бившия ми мъж, когото не съм виждала от повече от година

  • 25 808
  • 145
# 30
Ами то Сигме, за по-сигурно до термина да си стои, ама знам ли?!
Виж целия пост
# 31
Точно така - няма значение доносено ли е детето, срокът е винаги 300 дни. Едва ли ще е трудно да оспорите бащинството по съдебен ред, но не си струва разноските, по-добре се оженете.
Разводът по взаимно съгласие ли е? Питам, защото ако не е, не влиза в сила в деня на постановяването на решението, а още по-късно.
Виж целия пост
# 32
Да, Магдена, по взаимно съгласие е. Проблема е, че биологичния баща на детето(който да поясня, не е обещавал да бъде баща, а по-скоро ми предложи да ми стане донор - историята е много сложна), е напълно възможно да не припознае бебето. Май в такъв случай ще трябва да водя две дела?
Виж целия пост
# 33
Ако искаш вторият да бъде записан като баща - две отделни дела или пък два иска в едно дело: един иск за оспорване на бащинството на съпруга и един - за установяване на бащинството на другия.
Стига, разбира се, да искаш биологичния да го има в акта за раждане, не знам каква е уговорката ви.
Виж целия пост
# 34
Елдорадо, скри ми шапката.  Hug
Виж целия пост
# 35
Магдена, единственото което искам е живо и здраво дете, но няма да допусна да носи името на бившия, нито искам да товаря човека, който ми помогна,  с нежелано бащинство. По -скоро се чудя, ако оспоря бащинството на бившия, законово не трябва ли да съдя биологичния, за да имам аргумент за оспорването?


Сигме, Hug
Виж целия пост
# 36
Цитат
По -скоро се чудя, ако оспоря бащинството на бившия, законово не трябва ли да съдя биологичния, за да имам аргумент за оспорването?
Не, няма такова условие. Достатъчно е бившият да не е биологичен баща.
Впрочем нищо не пречи при самото оспорване да посочиш по делото името на биологичния (нали имате и някакви документи от ин витрото). Само по себе си това не води до вписване на името му в акта за раждане. Но и да не го посочиш, както писах, достатъчно е, че бившият ти не е баща.
Мнението, че не можело да се оспорва брачно бащинство, ако не се предяви иск и срещу реалния баща за установяването му (щот` да не останело детето без баща), съм го срещала, но нито е разпространено, нито е правилно.

Ако пък така те притеснява, можеш да говориш с бившия си той да предяви иска за оспорването от свое име, като ти му поемеш разноските.

А живо и здраво дете естествено, че е най-най-най-важното. Другото се нарежда лесно, независимо дали ще родиш преди, или след 9 декември. Успех!

Още нещо се сетих. По принцип, ако съпругът е дал писмено съгласие процедурата ин витро да се извърши с материал от друг мъж, бащинството не може да се оспорва. Но предполагам, че случаят не е такъв?
Виж целия пост
# 37
Цитат
А живо и здраво дете естествено, че е най-най-най-важното. Другото се нарежда лесно, независимо дали ще родиш преди, или след 9 декември. Успех!

Много благодаря, Магдена! Flowers Hibiscus
Сега поне съм наясно, че щеше да ми дойде като гръм от ясно небе.



Не, не е такъв случая, просто бившия след 5 опита ин витро, осъзнал, че дете всъщност не иска. Затова приключих с този брак и реших, че съм започнала на чисто, не ми е хрумвало, че може да има такъв закон, още повече, че се бях подготвила за още неуспехи.
Виж целия пост
# 38
Когато го чух, аз също реагирах така, но има някакъв резон - да не може мъжът да зареже жена си още преди раждането на детето и впоследствие да не го признава. Така че явно идеята е да са защитени жените или поне онези, които са омъжени.
Познавам таман 2 такива жени - едната води дела в България, защото беше забременяла още преди да се разведе. Обаче там нито бившият й искаше чуждо дете, нито настоящият имаше против, нито липсваха средства. И заживели щастливо... Mr. Green
Другата забременя по Коледа, разведе се през април, ожени се повторно през юли, детето се роди през септември - доста сгъстена програма
Виж целия пост
# 39
бременността се води 40 седмици по 7 дни общо 280, по каква логика тогава са посочени 300 дни в закона?
значи развеждаш се, срещаш друг мъж и предния е бащата, пък всъщност не е.
Виж целия пост
# 40
Явно - за да се обхванат всички възможни случаи на по-дълга бременност. Смята се, че има и такива, макар и по изключение.
Виж целия пост
# 41
Прието е, че максималната продължителност на една бременност е 42 г.с. Hands V

Законът с тази разпоредба защитава детето. Всички разпоредби на Семейния кодекс са насочени на първо място към защита интересите на детето и чак след това са интересите на родителите.
Виж целия пост
# 42
Напълно подкрепям това, че интересите на детето са на първо място. Но все пак и тук има недомислици и конкретно моя случай го доказва. Е явно и през това ще трябва да мина, все пак е хубаво, че го разбирам сега, а не постфактум.
Виж целия пост
# 43
До 42 гестационни седмици без 5 дни докарах аз със сина ми. Едва ли съм рекордьорка. Wink Нямам нередовен цикъл също така.
Иначе ще свърши същата работа и 270 (примерно) да бяха, нямам против. 300 са по стара международна традиция.
Виж целия пост
# 44
А ако си го запише с нейните имена, после истинския баща (донора) може ли да има претенции?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия