Образователен говорилник - 22 - Мир и светлина. И търпение

  • 21 499
  • 305
# 165
Малко ме е срам да си призная, но не разбирам за какво (ми) говориш?Pensive
Виж целия пост
# 166
Ох, пропуснала съм ги Simple Smile  Значи, колежа стават шести в София.
срам! срам за колежа!

Седми сме Simple Smile, не знам какво съм гледала, но вече Дидева ги е подредила.
Виж целия пост
# 167
Мо то Колежът бетер като 20-то станал, че и 73-то и то отпред.
Да умреш от смях. Но успехът в крайна сметка само във футбола е колективно занимание.

Сетих се з една случка с моята голямата преди 100 години, Фандъкова беше още директор на 73-то. Отивам аз да местя девойката от 5а в 5б. Тя директорката беше готина, вика няма проблем, ама все пак защо. Обяснявам - едната класна само ги гърби, а с другата нон стоп на екскурзии и живот ….. и така стана работата😀
Виж целия пост
# 168
Нот, при коя премести девойката в крайна сметка?
Виж целия пост
# 169
Ми при тая с екскурзиите. Да гърби детето ли...
Виж целия пост
# 170
Иска ли питане - в туристическата група я преместих. Тя не беше много по ученето, пък и ние нали прости хора😀 в крайна сметка научи английски много добре, те на моите поне това им се удава, както и немски, който за десет години почти забрави. Запетайките обаче ги слага на кило, “да има”…

Лейче, браво на детето, щом е супер и на българския.
Виж целия пост
# 171
Добър вечер, мили хора.
Не ми се пише повече за чу, нито в темата за чу.
Но пък видях, че има 27 ДГ, в които средният успех от матурата е две и нито един дванадесетокласник не е завършил. Зачудих се дали са празнували бал? И въобще как изглежда училище с резултат две от зрелостен по Бел.
https://fakti.bg/bulgaria/706052-prichinite-za-provala-v-obrazovanieto
Виж целия пост
# 172
Това повдига толкова много въпроси...
1. Защо родителите не са заинтересовани децата им да "минат" матурите?
2. Защо децата не са заинтересовани да изкарат поне 3?
3. Защо учителите не могат да достигнат до цял един випуск, за да му помогнат да усвои материала?
4. Защо този материал е толкова далече от тези деца, че дори елементарен минимум от него не могат да усвоят?

А аз имам един много по-сериозен въпрос, който ме човърка от няколко години: Защо децата от "елитни" училища ходят на частни уроци? Защо? Наистина не мога да си го обясня. Не си го обяснявам само с родителска амбиция, защото ми се струва толкова нелепо, че едва ли това е основната причина.

Моята борба и търсене на отговори ще мине на друго ниво от септември. Влизам в системата и ще се опитам да намеря отговори, да намеря начини да помогна и да усетя новите хора, които идват.
Виж целия пост
# 173
Не знам как изглежда такова училище, но би било добре някоя медия да отиде и да снима - да снима учениците, учителите. Тези ученици изобщо не вярвам да са ходили  редовно на училище 5 години. Как се мотивират такива деца?
Виж целия пост
# 174
Това повдига толкова много въпроси...
1. Защо родителите не са заинтересовани децата им да "минат" матурите?
2. Защо децата не са заинтересовани да изкарат поне 3?
3. Защо учителите не могат да достигнат до цял един випуск, за да му помогнат да усвои материала?
4. Защо този материал е толкова далече от тези деца, че дори елементарен минимум от него не могат да усвоят?

А аз имам един много по-сериозен въпрос, който ме човърка от няколко години: Защо децата от "елитни" училища ходят на частни уроци? Защо? Наистина не мога да си го обясня. Не си го обяснявам само с родителска амбиция, защото ми се струва толкова нелепо, че едва ли това е основната причина.

И на четирите въпроса отговорът е доста прост - защото има много семейства, за които образованието не е ценност. А, както се казва, можеш насила да заведеш коня до реката, но не можеш да го накараш да пие насила. Това е. Сметни колко цигани и други маргинални семейства живеят из дълбоката провинция и ще ти стане ясно. Те не виждат доброто от ученето (конкретно на предметите от матурите, професионалните училища сигурно все пак наблягат на занаятите), то не се вмества в мечтите и плановете им, нямат традиции и добри примери за следване и затова нещата са такива. Е, при това положение няма как и учителите да са кой знае колко добри и мотивирани, та нещата добиват логичен завършек. И не мисля, че има начин да се справим с този феномен, докато в тези среди не осъзнаят необходимостта от образование. Може би едно практично решение би било за тях да се въведе някаква опростена програма по математика и БЕЛ - да могат да смятат, да пишат и да четат. И да се натиска дълго и само за това. Май ще е по-полезно и по-резултатно.  Ама мирише на дискриминация и не знам дали е политкоректно.
А и както казах вече, в едно професионално училище децата напъват да се научат да готвят, да карат трактор, да зидат и знам ли какво още. Не им е до Вазов и разни синуси и косинуси.

За по-сериозния въпрос ти си в грешка, но не си изолирана, масово хората се питат това и не проумяват, че когато има състезателен прием в малко на брой училища, за които желаещите многократно надвишават местата, уроци ще има. И такива уроци има във всяка една държава, в която има елитни училища с изпити. Просто бъркате изпитите тип матура с изпитите тип състезание. При първите идеалният вариант е всички деца да изкарат шестици. При втория вид изпити ако всички имат шестица ще имаме катастрофа и тотално компрометиран изпит. Това е така, защото целта на втория тип изпити е да се получи класиране и разслояване на децата и целта е да има една плавна спадаща крива на оценките. И от там нататък вече е ясно - ако влизането в желана гимназия зависи от стотни и конкурентите ходят на уроци кой ще остави детето си без уроци? И това няма връзка с нивото на образование.
Та без изпити не може. Всъщност проблемът на изпитите е, че са прекалено лесни и затова доброто степенуване на децата по знания става изкуствено с формални "заяждания" за запетайки и други глупости. А ако имахме наистина много трудно изпити в горния край на скалата нещата щяха да са нормални, ама в долния край щеше да е майка плаче, а това е обществено неприемливо. Но поне да направят отделни изпити за МГ-тата, защото кандидатстване там с общата математика и истински фарс. Би могло и за топ десет езикови гимназии да има отделен изпит (вариация на нещата, както си бяха някога). Така масата ще замазва очи, че няма двойки, а мотивираните деца ще си получат трудното състезание с адекватно класиране.

Та това е, ама няма да стане. Прекалено много се внимава за общественото мнение, а то иска шестици без усилие и без уроци.
Виж целия пост
# 175
Благодаря за изчерпателното мнение! 🤗

Да, за след 7ми клас почнах някакси да ги приемам тези уроци. Пак не са ми смислени, но по твоето обяснение - има логика да е така. А и там трябва да се заучат темплейтите на МОН, за да може заяждането за заоетайки да отсява.

Въпросът ми е за децата, които между 8ми и 12 сти клас ходят на уроци. По всичко, което се сетите чувам от познати. В езикови гимназии - по език и математика, в професионални - по математика и химия/физика/биология и т.н.
Добре, големият зор да влезеш в "елитна" гимназия го минаваш с последни сили и какво следва? Разочарование от нивото на преподаване? Или? Да не би детето да е дало повече от максимума от себе си, за да влезе в училище, което не е за него?

Предстои ни кандидатстване догодина и аз все повече се замислям за онази, старата система от нашето време, която ни сортираше по реалните ни възможности. Броени деца ходеха на уроци. Останалите разчитаха на собствени сили и късмет.
Виж целия пост
# 176
В заблуда си. По мое време преди примерно трийсетина плюс години също се ходеше масово на уроци. Който можеше да си го позволи.
И училищата с изпит бяха далеч по-малко от сегашните по-читави училища.
Виж целия пост
# 177
Хората (и децата, и младежите) не са еднакво умни. Някои имат нужда от уроци, други не.
Говорим за невъзможност да изкарат тройка. Независимо от произхода. Тройка.
В статията пише и за огромен % училища с успех три.
Нацията е проста и необразована. Само вижте средният успех... това е страшно падение, тези хора може да карат трактор, в това няма нищо лошо. Но ако наемете неграмотен тракторист, ако в една общност половината са неграмотни?
Виж целия пост
# 178
В гимназия се ходи на уроци, ако детето има някаква конкретна цел за университет и се фокусира върху предметите, които му трябват. По Бел е логично, заради задължителната матура. По биология и химия е заради медицината. По математика - заради входни изпити по университетите. Тази година познато дете от АК, от IT профила, трябваше да държи изпит по мат за университет в Холандия, т.к не е имало в дипломата си определени раздели по математика....та не издържа изпита, т.к е бил по непознат материал. Ако беше проверила 10 месеца по-рано какво й трябва за този изпит вероятно щеше да тръгне на уроци много по-рано ( което тя направи, но имаше само 2 седмици).
Виж целия пост
# 179
Тоест, сега повече хора имат излишни пари и решават да увеличат натоварването на децата си? Само на финансови възможности ли да отдам тази масовост на частни уроци?

Аз визирам масово ходене на уроци след 8ми клас с цел усвояване на материала. Поне родители това ми казват. На детето не му стигат часовете в училище и се нуждае от допълнителни обяснения. Ама масово??!!!???!!!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия