Въпрос за ползване на майчинство в България?

  • 9 620
  • 30
Здравейте! Въпросът ми е следния: Имам около 5 години трудов стаж в България, работех по трудов договор, от 9 месеца съм в неплатен отпуск и съм в Америка. Бременна съм и искам да знам имам ли право на майчинство в България? Интересува ме по скоро за да ми тече трудов стаж не заради "помощите". Нужно ли е, и ако да колко време да имам отработени непосредствено преди ползването на майчинство? Има ли значение детето къде ще е родено? и това още не сме решили със сигурност къде да стане. Кажете ми какви са преимуществата ни ако детето се роди в Америка? Ще съм ви благодарна ако има чужбински мами които са минали по този път и могат да споделят с мен как стоят точно нещата!
Виж целия пост
# 1
Здравей, пиша от България. Долколкото знам въпроса с майчинството стои така:
1. за да имаш право на майчинство ти трябва 6 месеца осиг. стаж (с внесени осигуровки за бременност и майчинство - напр. по трудов договор); тези 6 м. не е задължително да са точно преди раждането; но за да получаваш плащанията трябва да си назначена по трудов договор (безсрочен), защото работодателят те пуска в болничен (135 дни) и след това отпуск (докато детето стане на 2г.). Ако си на безсрочен договор ползваш закрила по КТ и работодателят не може да те уволни през целия период на майчинството докато за договор на изпитване и срочен не е задължително да ти поднови договора и съответно не отговаря за плащане на всички суми за целия период на болничен и майчинство. Сумите, които получаваш са от НОИ, но се изплащат чрез работодателя и съответно стажът ти за този период се води при този работодател. Ползваш две неща:
2. болничен 135 дни : 45 преди раждане и 90 след, в размер на 90% от средния осиг. доход за последните 6 месеца (когато не си работила през някой от месеците се взема мин. раб. заплата);
3. след тези 135 дни - отпуск за отглеждане на малко дете докато навърши 2г. - мин. работна заплата 160 лв.

Ако не си работила /нямаш работодател към момента имаш право на помощ в размер мисля на мин. работна заплата (не съм сигурна), но доходът на член от семейството трябва да е под 200 лв.
Добре е да се консултираш със специалист, виж и тук http://www.odit.info/forum_open.php?ForumID=3&Pg=2
Късмет !
Виж целия пост
# 2
Щом казваш, че си в неплатен отпуск, т.е. имаш работодател, ако си на безсрочен договор ползваш закрила по КТ, работодателят не може да те уволни и би трябвало да те пусне в болничен и отпуск Simple Smile
Виж целия пост
# 3
Само да добавя, че не е задължително първо да ползваш болничен и после отпуск. Аз родих докато бях неплатена, извадихме БГ гражданство на детето, върнах се на работа (мисля минимумът беше 5 работни дни) и чак тогава подадох молба за отпуск за гледане на малко дете.

Документът ми от тукашен лекар, че съм бременна не беше приет в БГ, за да ползвам болничен.
Виж целия пост
# 4
Gergina, на няколко пъти се опитвам да ти пусна лично съобщение, но ти е пълна пощенската кутия.  Simple Smile
Виж целия пост
# 5
Благодаря на тези които ми отговориха!   bouquet Аз доста се рових из законите и общо-взето знам как стои въпроса ако бях в България. Но на майка ми и свекърва ми в БГ дават различни отговори по моя въпрос и затова питам тук конкретно който  се е сблъскал с такава ситуация да ми даде съвет. Задала съм въпроса си и на страницата на министерството и социалната политика но все още нямам отговор Thinking.
mili46, мисля че моята ситуация е точно както при теб, би ли ми писала по-подробно как сте процедирали, колко време след като се роди детенцето ви се върна да работиш, преди колко време беше това и отпускът в който си била е бил майчинство, нали? Ако се сетиш и нещо друго предварително благодаря!
Lizi съжалявам  пощенстака ми кутия наистина беше пълна, но сега вече можеш да ми пишеш, ще очаквам Simple Smile
Благадаря на всички ви отново!!!  bouquet
Виж целия пост
# 6
Виж във форума от декември 2005 темата "Раждане в чужбина".Gerylyn много ми помогна и при мен се получи.
Успех!
Виж "Наредба за медицинската експертиза на работоспособността" в ДВ,бр.47 от 7.06.2005г., чл.46,мисля.
Виж целия пост
# 7
Кажете ми какви са преимуществата ни ако детето се роди в Америка?

ще бъде американски гражданин Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Виж целия пост
# 8
Да, и при мен се получи. Аз също бях в неплатен. Родих в Холандия, изпратихме епикризата ми, която преведоха в БГ и плюс акта за раждане- легализиран стана.  Даже със задна дата ми издадоха всичките болнични(135те дни)
Може да се питат Лекарите към ДОО-то (към НОИ) по местоживеене/местоиздаване на болничния точно какви документи се изискват да представиш.
Радвам се да чуя, че съм помогнала на някого.
Дано и при теб има резултат  Peace

Аз преди да родя доста неща можех да цитирам от наредбите по памет членчета и алинейки, а сега като че ли всичко ми е изтекло с кърмата  newsm78   Затова наистина виж старата - тази тема , а също и наредбата за експертизата...

Ако имаш въпроси все пак питай и по-добре на лични(за да ги видя чрез мейла си), че не ми остава много време и не отварям редовно чужбинския форум  Confused
Успех!
Виж целия пост
# 9
И аз да попитам аз имам около година и половина трудов стаж в БГ но той е от преди 8години,в този случай могали да взимам майчинство като всички други майки?И изобщо имам ли право на майчинство и детски,ако децата не са родени в България но имат българско гражданство и са постоянно прбиваващи в БГ?Какво трябва да направя в случай,че имам право newsm78
Виж целия пост
# 10
И аз да попитам аз имам около година и половина трудов стаж в БГ но той е от преди 8години,в този случай могали да взимам майчинство като всички други майки?И изобщо имам ли право на майчинство и детски,ако децата не са родени в България но имат българско гражданство и са постоянно прбиваващи в БГ?Какво трябва да направя в случай,че имам право newsm78

Жана, да не те излъжа, но мисля, че нямаш право на друго освен на еднократната помощ. Ще питаш защо- защото в момента не се водиш на работа в БГ ( примерно не си в отпуск) за да можеш да подадеш документи за майчински по закона за семейно подпомагане ( така ли се казваше newsm78 този от който дават "обезщетение за отглеждане на дете под 18 годишна възраст) който ти дава трудов стаж 2 години. 
По принцип имаш право на социалните помощи за отглежда на дете и право на стаж 1 година към Социални грижи, но за там трябва да декларираш доход на член от семейството ( мисля 6 месеца назад, на всеки 6 месеца наново) до 250 лв ли беше...или повече newsm78, но така или иначе ми се струва, че вие имате повече от този доход в САЩ  Simple Smile. За да получаваш детски надбавки ( 18 лв) май трябваше да докажеш, че детето е отглеждано в БГ повече от 186 дни в годината, нещо такова.
Пак казвам не съм 100% сиггурна, нека ме поправи някой ако греша.
Виж целия пост
# 11
И аз да попитам аз имам около година и половина трудов стаж в БГ но той е от преди 8години,в този случай могали да взимам майчинство като всички други майки?И изобщо имам ли право на майчинство и детски,ако децата не са родени в България но имат българско гражданство и са постоянно прбиваващи в БГ?Какво трябва да направя в случай,че имам право newsm78
Зана и аз съм като теб-но освен еднократната помощ от 200лв,друго не можеш да вземеш,защото не се водиш на работа в бг и защото не си в отпуск както тандори ти го е обяснила...но нищо не пре4и да пробваш...Упех!!!!
Виж целия пост
# 12
Мерси за отговорите,
Верно е,че не съм останала за 18лв. детски дадбавки,или за 100лв. майчинство за две децат,нито искам и мога да се изкарам социално слаба и да претендирам за помощи,просто си отивам в България за по голям период от време и исках да знам полага ли ми се майчинство щом децата ми ще станат български граждани и ще си ги гледам там.
А някой знае ли тая еднократна помощ за всяко дете по 200лв ли ще ми отпуснат или за двете 200?
Поне за един месец за памперси да има:)
Виж целия пост
# 13
А някой знае ли тая еднократна помощ за всяко дете по 200лв ли ще ми отпуснат или за двете 200?
Поне за един месец за памперси да има:)

За двете по 200лв. Wink
Виж целия пост
# 14
Когато аз проучвах въпроса с майчинство се оказа, че трябва да се явя на работа дори и за един ден и тогава да подам молба за отглеждане на дете до навършване на 2 години. Иначе и моя казус е подобен наличие на необходимия трудов стаж, неплатен отпуск, дете небългарски гражданин. Последното е без значение т.к. отпуска по майчинството е право на майката за отглеждане на детето й, като това право не е обвързано от гражданство на детето и местожителството на майката, но разбира се някои"умни" глави от НОИ искат ЕГН на детето, защото такива били формулярите Shocked
Аз все още не съм в майчинство, защото съм с рискова втора бременност и немога да литна до бг., сега си мисля, че при второто ми раждане все още ще съм в неплатен и бих могла да опитам с молба и експертиза по пощата newsm78
Към успелите вече мами в майчинство, как подадохте молбата за майчинство чрез пълномощник или по пощата?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия