За готвенето, етиката и доброто възпитание

  • 4 083
  • 45
Аз обичам да готвя. Обичам и да ям. По тази причина си имам любим ресторант в Стара Загора, където де отдавам на тая си слабост. През зимата в менюто се появи един десерт, който много ми хареса, и се опитах да го повторя в домашни условия - така се появи Тортата "Мюсли", която доста хора вече опитаха. Моята торта не е като оригиналната - нещо в рецептата ми е убегнало, но няма да ми кажат как я правят там, затова не се и опитвам да разбера...

Рецептата за тортата "Мюсли" написах най-напред във форума "Гответе с мен", където съм един от модераторите, а после тръгна и тук.

Днес най-изненадващо установих, че рецептата за тая торта, която считам за моя, и снимката, която направих на моята си тереса, в сватбения сервиз, до моите си мушката, седи кукната в един друг форум. Без да има линк към този форум или към форума на "Гответе с мен". Без да се споменава дори, че тия рецепта и снимка са копирани дословно.

Това не е всичко. Потребителят/потребителката, която се е вдъхновила да предлага чужди рецепти, така се е увлякла, че е копирала отново абсолютно същата рецепта, така както е поместена в сайта на "Гответе с мен", но вече със снимката на marabu.

Подобен е подходът с рецепти на Наталина, Пеп-4о, Марабу, МарианаГ и Господ знае още кой - поместени са дори техните снимки с надписите на авторките върху тях:
http://www.duma.bg/phpBB2/viewtopic.php?t=226&postdays=0& … =asc&start=60

Авторката на тези постинги - lusias, е на мнение, че ...
Цитат
Това е селекция от подбрани ястия от много форуми.

Ако за теб това е компромати значи си много зле с храненето,естетическия вкус и по-добре е да пиеш една чаша студена вода.
Жалко,че има хора които винаги мразят когато се създава нещо хубаво.
Не съм редактирала пунктоацията.
Само че потребителката lusias се е сетила да уточни, че това е "подборка" от много форуми, едва когато друг потребител се е намесил и е посочил някои от оригиналните източници.

Няма за цел да подлагам ЛусиаС, която и да е тя, на публичен линч. Не ви призовавам към подкрепа в онази тема - аз ще имам грижата да пиша на модераторите на този форум, пък те каквото решат - в крайна сметка каквито модовете, такъв и форумът, и обратно.

Молбата ми е - нека бъдем коректни една към друга. За да може това, което правим за удоволствие, да бъде  едно споделено удоволствие.
Виж целия пост
# 1
Ами грозно е! И абсолютно неетично. Нищо не пречи пак да си постват чуждите рецепти, но да укажат източника. Не ми е ясно защо са решили да не го правят. Рецептите били като народно творчество. И така да е, но когато една певица пее народна песен, тя застава зад изпълнението и с името си. Щото друг може да я изпее и фалшиво. Хора разни, идеали разни - трудно ще се стигне до съгласие по въпроса. Иначе разбирам огорчението ти.
Виж целия пост
# 2
Абсолютно съм съгласна с теб,защото се е случвало и с лично мои рецепти!
Виж целия пост
# 3
Хехе, моята торта с моркови плюс снимката бяха излезли във варненски вестник... трябваше май да си потърся хонорара.
Виж целия пост
# 4
Хехе, моята торта с моркови плюс снимката бяха излезли във варненски вестник... трябваше май да си потърся хонорара.

Сериозно ли? И автор имаше ли?
Виж целия пост
# 5
Хехе, моята торта с моркови плюс снимката бяха излезли във варненски вестник... трябваше май да си потърся хонорара.
Да не е била Варненската притурка на "Дума"  Wink
Виж целия пост
# 6
Ще те подкрепя, защото мисля, че това също е един вид интелектуална собственост. След като на теб ти се удава да правиш такива неща, нека поне това да бъде повод за гордост и радост, че даваш нещо уникално.
Аз не мога да готвя, но споделям рецепти, записани в тефтера на майка ми. Някои от тях са стари семейни тайни, други са записани от приятели. Ако някой от тях си познае някоя, не знам как да го избегна.
Виж целия пост
# 7
Определено е неприятно, за съжаление на никой не му се вярва, че потърпевшите биха си потърсили правата, за това и го правят. М/у другото ако обърнете внимание в този форум четат най-много гости. Няма да се изненадам ако си открием рецептите и в някои новоиздадени готварски книги Wink.
Виж целия пост
# 8
Включвам се, само за да кажа на Анда да си поиска хонорар от вестник "Реклама" /разпространява се безплатно във Варна, може би и другаде/, защото в последния му брой я има тортата едно към едно, и дори снимката с панделките. Явно и там четат бг-мамма.
Виж целия пост
# 9
Включвам се, само за да кажа на Анда да си поиска хонорар от вестник "Реклама" /разпространява се безплатно във Варна, може би и другаде/, защото в последния му брой я има тортата едно към едно, и дори снимката с панделките. Явно и там четат бг-мамма.

Знам го вестника.... напиши им и-мейл да видим какво ще ти кажат... Обаче дали ще можеш да докажеш, че рецептата е твоя?  Thinking
Виж целия пост
# 10
Аз се регистрирах, пусках си моите снимки, като с фотошоп им сложих името си и бях трита, като модератора -  явно същия боклук като останалите форумци обърна внимание на добрия тон. И между другото ни нарекоха *бабки*  - е, още не съм станала, но като съм бабка и не харесват качеството на снимките ми - защо ги качват на техния форум  newsm78 newsm78
Виж целия пост
# 11
Направо съм възмутена!Какъв е този форум, боже?Какви са тези обиди?Направо е страшно.................Без думи!
Виж целия пост
# 12
Влез сега, ако успееш да видиш какво става - то бива слабоумие, ама това минава всякакви граници.
Виж целия пост
# 13
нямам думи, по точно имам но няма да пиша защото ще ме изгонят от форума а си ви обичам, доколкото знам форума е с авторски права, или бъркам, може би трябва и тук да се сложи нещо подобно

Никаква част от този сайт не може да бъде възпроизвеждана по какъвто и да е начин без изричното разрешение на Digital News


Виж целия пост
# 14
Копират ги защото рецептите са супер, пък сами не могат да ги направят по-добре! Обаче дали няма начин да се спори за авторски права?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия