За болничните при изминал термин!

  • 1 732
  • 16
Здравейте,мами!
На 2.09 ми е термина.В случай че не родя на термин при кого трябва да отида,за да ми издаде болничен за тези дни до раждането?Кога трябва да отида да ми издадат този болничен,преди или след раждането?Благодаря ви предварително за отговорите!
Виж целия пост
# 1
Мисля, че болничния се продължава от наблюдаващият те гинеколог.

Но не мисли за това - много рядко вече бъркат термина!

п.п чакаме да се похвалиш smile3521

Успешно раждане newsm51
Виж целия пост
# 2
Гинекологът трябва да ти издаде болничен за преносване за дните между термина и деня на раждането.
Виж целия пост
# 3
Болничния се издава от лекаря който е следил бременноста ти и се дава след като родиш.
Виж целия пост
# 4
Много ви благодаря за отговорите.Дано не чакам още дълго и скоро и аз да имам едно слънчице до себе си.
Виж целия пост
# 5
Родих след термина. Като те изписват от болницата ще ти дадат болничен за 42 дни. Дните до раждането ще ги вземеш от наблюдаващият те гинеколог.
Виж целия пост
# 6
Здравейте,мами!
На 2.09 ми е термина.В случай че не родя на термин при кого трябва да отида,за да ми издаде болничен за тези дни до раждането?Кога трябва да отида да ми издадат този болничен,преди или след раждането?Благодаря ви предварително за отговорите!


Издаване на болничен лист за временна неработоспособност при бременност, раждане и осиновяване

Чл. 26. (1) Отпускът поради бременност и раждане на осигурената в размер 135 календарни дни за всяко дете се разпределя в 3 болнични листа, както следва:

1. за 45 календарни дни преди раждането; болничният лист се издава еднолично от лекаря, който осъществява наблюдението на бременната; в болничния лист задължително се вписва терминът на раждането;


2. за 42 календарни дни непосредствено след раждането - от лекаря, който е водил раждането; ако раждането е станало без медицинско наблюдение - от личния лекар;


3. за 48 календарни дни - продължение на предходния болничен лист - от лекаря, при който е регистрирано детето, или от личния лекар на родилката; когато детето почине, дадено е за осиновяване или е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка преди изтичането на 42 дни от раждането му, болничен лист за остатъка до 135 дни не се издава.


Чл. 27. (1) Когато раждането не стане в рамките на 45-те дни отпуск по бременност, той се продължава с нов болничен лист до деня на раждането, но за не повече от 93 дни.

(2) Когато раждането е станало преди изтичането на 45-дневния отпуск по бременност, а също и при преждевременно раждане, когато не е съществувала възможност да се започне ползването на 45-дневния отпуск по бременност, осигурената има право на остатъка или на неизползвания отпуск поради бременност. В тези случаи отпускът се включва в третия болничен лист, като се вписва размерът на неизползвания отпуск поради бременност.

........................
Чл. 30. (1) В случай, при който бременната не се е явила своевременно за оформяне на отпуска си по бременност, но има определен термин на раждане, болничният лист се издава, както следва:

1. ако до явяването й при лекаря е работила - само за времето от датата на прекратяване на работата до термина на раждането;


2. ако до явяването й при лекаря не е работила - за целия период от 45 дни, предхождащ термина на раждането.


(2) Когато осигурената е родила, без да е имала определен термин и без оформен отпуск по бременност, временната неработоспособност се оформя, както следва:


1. за целия период от 45 дни преди раждането, ако не е работила, болничният лист се антидатира и се издава за целия период до датата на раждането от лекаря, водил раждането, или от личния лекар, ако раждането е станало без медицинско наблюдение;


2. ако е работила част от периода 45 дни, предхождащ раждането, а през останалия период не е работила, болничният лист се издава за времето от прекратяването на работата й до датата на раждането;


3. ако до раждането бременната е работила, болничен лист за бременност не се издава.


(3) В случаите, при които бременната се явява по-късно за оформяне на отпуска си по бременност, тя представя на здравните органи документ от предприятието за датата, до която е работила. Документът се съхранява в ЛАК заедно с картона на бременната.

.
Виж целия пост
# 7
Още веднъж ви благодаря за отговорите!
The Sun и на теб благодаря за изчерпателния отговор.
Виж целия пост
# 8
днес роди една моя прятелка, и нейния термин беше 2.9
роди много лесно и бързо (първо раждане). и сега се радва на прекрасна девойка.

стискаме палци
Виж целия пост
# 9
Първия път родих 5 дни след термина, болничният за дните които преносих ми го издаде личният ми лекар. Вторият път си родих на термина. Леко раждане!
Виж целия пост
# 10
Аз преносих Иванеса и гинекологът ми издаде болничният за преносване Peace
Виж целия пост
# 11
Болничния се издава от лекаря който е следил бременноста ти и се дава след като родиш.
Peace
Виж целия пост
# 12
Момичета, нека подновим тази тема. Има вероятност да пренося и  ме интересува болничния за интервала от датата на термина и датата на раждане, кой трябва да ми го издаде. The Sun кой закон цитираш, за да проверя дали има промени.
Виж целия пост
# 13
Цялата тема е посветена на твоя въпрос и по-горе многократно е посочен точния отговор.
Ако не си разбрала, болничен за датата от термин до датата на раждане се издава от лекаря, следил бременността ти.
Виж целия пост
# 14
Няма промени. Това не е закон, а е наредба. Пълното наименование е Наредба за медицинската експертиза на работоспособността. Но промени в това отношение няма. Болничният се издава от наблюдаващия гинеколог.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия