За говоренето на бебетата

  • 3 265
  • 42
# 30
Абсолютно клише е PeaceМоето дете е на 2г.1м. и все още НЕ говори.Никога не е бил на тишина, постоянно се говори около него.Разбира абсолютно всичко, но от сутрин до ечер повтаря само "То-то-то-то".Понякога откачам, но 90% го прави от инат, така му е по-лесно.Но не се връзвам на такива неща, проходи доста късно и като реши да говори ще го направи.
Виж целия пост
# 31
Дъщеря ми проговори на годинка и 9 месеца - тоест, свърза за пръв път тогава подлог и сказуемо.
Постепенно почна все повече да прави изречения. Сега е голяма бърборана, устата й не млъква, с баща й дори се изморяваме понякога да й отговаряме.

Аз не съм много приказлива. Не съм я учила умишлено да повтаря и да имитира думички. Смятам, че си зависи от самото дете дали ще е бърборан или дали ще е по-мълчаливо.

От друга страна, с баща й наистина й говорим и обясняваме, водим разговори, говорим с правилните думички, а не с бебешки такива.

Преди дни четох в една книга, че родители, които много приказват на децата си и си правят труда да им обясняват защо, как, кое и т.н., стимулират мисленето, фантазията и интелекта им. Би трябвало да има логика в това - нали ние тепърва обясняваме и запознаваме детето със света около него.

Но в частност за самото проговаряне не знам. Може и да има взаимовръзка, но зависи и от темперамента и характера на детето. Все пак малко стимулиране - имам предвид "разговаряне" и обясняване на заобикалящата го среда, би било полезно.
Виж целия пост
# 32
Лично аз не познавам майка,която да не е говорила на бебето си,но не мисля също,че това е определящият фактор за ранното проговаряне Naughty
Децата са различни,проговарят по различно време,има такива,които до две -три годинки не обелват и дума,а да ги видиш после... Grinning
Моят син непрекъснато бърбори(което не е гаранция,че рано ще проговори),но не всичко е подражание на нещо,което ние сме го учили.В къщи всички му говорим,а свекърва ми пък има богат арсенал от песнички и все му пее,иначе музика не му пускаме толкова често.Обаче съм забелязала,че е доста музикален,от известно време се опитва и той да пее,хваща ритъма и танцува
Виж целия пост
# 33
Зависи колко е голямо детето и дали имаш желание, защото както са казали хората "на сила хубост не става". Незнам колкото и да говориш на едно новородено, то няма да те разбере, това което ще разбере е да познава гласа на мама или тати, да се успокоява и т.н. Например на едно 6 мес бебе /все пак зависи от бебето/ на което тепърва му е интересно да се оглежда наоколко, да пипа различни предмети, едва ли ще му е интересно някой непрекъснато да му бъбри и то да слуша, но когато наближи годинка вече почва да се интересува и от думички, названия на предмети и много други неща свързани с речта. Така мисля аз по моите наблюдения върху мойта маймунка, никога не съм я учила да казва "Ало", но когато чуе думата телефон и почва да повтаря "ало, ало" и др. примери мога да дам. А майка ми все казва, видя ли детето има нужда да му говориш, но някак си не ми идва да водя монолог, въпреки че знам че острещната страна напълно ме разбира.
Виж целия пост
# 34
От както сме се прибрали от болницата постоянно му говоря, но това е по-скоро защото съм сама с него по цял ден и няма с кой друг  Mr. Green

Сега вече му говоря, за да го накарам да ми гука и да ми се усмихва- направо се разтапям  Heart Eyes
Виж целия пост
# 35
Много и говоря - рано проговори! Обаче не смятам, че е правило. По-скоро е ген. Вечер четем приказки и пеем песни, по-скоро тя го прави вместо мен. Комуникативно си ми е детето. Обаче ... на братовчед ми детето все още не говори, а е супер интелигентно дете. Просто все още не е прескочило бариерата. Аз за това - кога проговаря, прохожда, започва да се храни само и т.н. грам не се втелясвам. Няма непроговорило дете, излишно е да се вглеждаме в сладурите.
Виж целия пост
# 36
Това си е и до характера.
Аз съм проговорила късно - и никога не съм била от приказливите - говоря много малко.
Моето дете проговори много рано - и сега говори много , дори прекалено много...толкова че на моменти /по-няколко пъти на ден/ моля да спре и да помълчи. Wink
Виж целия пост
# 37
Ne tolkova da govorish mnogo, a da proiznasjash jasno dumite kakto ako govorish s chujdenec.
I da kazvash prosti jasni izrechenija, naprimer: Vasko jade kasha. Tova e topka.
Nasheto po-goljamo dete progovori rano i pravilno po tozi nachin.
A sega s malkija zmei i na men mnogo ne mi se govori zashtoto obiknoveno sum umorena.




Виж целия пост
# 38
И според мен е важно не колко, а как се говори на детето. Аз предпочитам да обяснявам- например "Хайде да обуем пантофките" и съответно взимам пантофките. Сега само като кажа, че трябва да ги обуем сама идва и ми ги носи. Просто когато вършим нещо заедно с нея, аз обяснявам какво правя и защо го правя. Все още не е проговорила, има няколко любими думички, които повтаря. Но определено разбира какво й се говори и реагира адекватно. На този етап за мен това е по- важно.
Виж целия пост
# 39
Аз си говоря много по принцип.Всичко,което правя обяснявам.Дъщеря ми също се опитва.Казва около 20 думички вече.Но аз на нейната възраст  съм говорила доста повече.Явно си е до дете!
Виж целия пост
# 40
Говорено е много на Гери, а тя изведнъж се отпусна да говори като бе на годинка и половина и не млъква Mr. Green
Виж целия пост
# 41
Говоря й много.Но пък не съм се замисляла дали има някаква връзка с проговарянето.Просто непрекъснато й приказвам, все нещо й обяснявам-било какво правя в момента,или какво ще правим.Сега вече й задавам и въпроси , на които тя успява някак да отговори на що-годе разбираем език. На този етап говори много но не вярвам да има връзка.
Виж целия пост
# 42
От както сме се прибрали от болницата постоянно му говоря, но това е по-скоро защото съм сама с него по цял ден и няма с кой друг  Mr. Green

Сега вече му говоря, за да го накарам да ми гука и да ми се усмихва- направо се разтапям  Heart Eyes
И аз така  Grinning. Не го правя във връзка с ранно проговаряне, защото всяко дете си е индивидуално. Приятно ми е да му говоря и да следя реакциите.
Искам да свикне с интонацията на гласа ми и с езика по нататък, защото за съжаление българският ще му е пасивен език и ще се говори само в къщи и като си ходим при близките.
Детенцето ти ще проговори когато му дойде времето. Няма смисъл да му говориш насила, а го прави ако ти идва отвътре Peace.
Успех Hug
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия