Греяно вино?

  • 5 748
  • 19
Иде зимаааа и аз се сетих, че много обичам греяно вино. Ама на, не се сещам за точната рецепта ooooh!
Сещам се, че се слагаше карамфил, черен пипер и канела. Ама какво друго не си спомням Blush
Та ако някоя от вас мили момичета се сеща, да метне насам идейки. Приемам всякакви вариации, стига да са ароматни  Flutter  Heart Eyes
Виж целия пост
# 1
А защо направо не си купиш готово и само да си го стоплиш? Аз така правя  Grinning
Виж целия пост
# 2
Греяно вино

Вариант 1
2 големи пръчици канела
5 шушулки кардамом
3 зърна черен пипер
4 цели карамфила
1 1/4 ч.ч. захар
1 1/2 ч.ч. вода
750 мл сухо червено вино
1 шушулка ванилия, разрязана на две по дължина
1 малък портокал, нарязан на тънки филийки
1 малък лимон, нарязан на тънки филийки
парче тензух
 
Завийте канелата, кардамома, черния пипер и карамфила в парче тензух и завържете. Поставете захарта и водата в голяма тенджера, поставете на котлона и разбърквайте докато се разтвори захарта. След това добавете торбичката с подправките, виното, ванилията и плодовете. Варете без капак, като разбърквате от време на време около 3 минути(виното не трябва да завира). Сваля се от огъня и се разлива в чашите.

Вариант 2
червено сухо вино
мед
канела
лимон
ябълка
портокал
лют червен пипер (по желание)
индийско орехче

Ябълката се нарязва на кубчета, лимонът и портокалът на по-едри резенчета и се заливат с виното в тенджера. Добавя се канелата, медът и малко настъргано индийско орехче. На върха на ножа може да се добави по желание лют червен пипер. Тенджерата се поставя на котлона. Важно е виното да не завира в никакъв случай. Когато започне да завира, намалете огъня и разбърквайте постоянно докато всичко подправки не дадат от аромата си. Сервира се горещо, прецеден от всички плодове и подправки и е идеална напитка за студеното зимно време.

от kulinar.gbg.bg

Виж целия пост
# 3
Благодаря ти много Гигилче, златна си   bouquet   bouquet Heart Eyes
Виж целия пост
# 4
За нищо Simple Smile
Връщам ти жеста след твоето вълшебно пиле!  Hug
Виж целия пост
# 5
Мммммм, много ги уважаваме тези сладости в къщи. Ще ти напиша и аз няколко рецепти по които правя тези благини :

Ябълково греяно вино

1 литър червено вино
1 чаша захар
2 ябълки (нарязани на кубчета)
15-20 зърна черен пипер
щипка канела
4-5 зърна карамфил
половин портокал нарязан на филийки

Виното се изсипва в тенджера и в него се сипват всички подправки. Държи се на котлона, докато кипне, сваля се и се оставя 30 минути да си поеме аромата. Сервира се топло със резен портокал и по желание кубче ябълка.

Греяно вино по немски

1 бутилка червено вино
100 гр. захар
5 гр. канела
5-6 зърна карамфил
100 гр. коняк
1 лимон, нарязан на филийки

Виното се сипва в тенджера и се слага на котлона. Добавят се захарта, канелата и карамфилът. Вари се докато кипне. Оставя се да престои 20-30 минути. Прецежда се и към него се добавя коняка. Разлива се в предварително затоплени чаши, като във всяка се слага резенче лимон. Поднася се горещо.

Пунш

1 бутилка червено вино
3 портокала
1 лимон
2-3 суп. л. захар
щипка канела
2-3 зърна карамфил

Два от портокалите и лимона се изцеждат и сока се смесва с виното. Слага се в тенджерка на котлона и към тях се прибавят останалите подправки. Държи се докато кипне (без да завира). Щом се свали от огъня се добавя третия портокал, нарязан на кръгчета или полумесеци.

Боле

1 бутилка шампанско или 1 бутилка бяло вино
100 мл. коняк
50 мл. ликьор "Мараскино"
500 гр. плодове (ананас и праскови от консерва, портокали, лимон)
1/2 чаша захар

Плодовете се режат на филийки, слагат се в купа и се поръсват със захар. Остават се на студено. Когато захарта се стопи се заливат с коняка и ликьора и се размешват. Изсипват се в специален съд за боле( е,  айде сега пък специален  Laughing, може и да не е чак специален) и се заливат с виното.

Това от мен  Wink.
Виж целия пост
# 6
а къде в софия продават всички ароматни подправки, с които правите греяното вино?
не помня да съм виждала в магазин пръчици канела, карамфил, кардамон...
Виж целия пост
# 7
Тук във Видин имаме 2-3 магазинчета само за подправки и аз от тях се снабдявам. Виждала съм в София в била и в Пикадили (в МОЛ-а) също доста големи щандове с подправки, не може да няма и в по-големите супермаркети.
Виж целия пост
# 8
Yanita, намират се по пазарите. Преди като работех в младост1 имаше една лелка на пазара, която продаваше страхотни подправки(матюрел както се казва  Mr. Green ). Сега си ги намирам в супермаркет Елемаг до Химическия факултет на СУ.  Peace
Виж целия пост
# 9
Класическа рецепта
1 бутилка трапезно червено вино,
5-6 карамфилчета,
мускатно орехче — количеството му е според вкуса,
60-70 г вода, 1 суп. лъж. захар.


  Карамфилчетата, настърганото мускатно орехче се заливат с водата в джезве и се варят 1 мин., след което сместа престоява около 10 мин. Виното се излива в тенджерка и се поставя на огъня. Когато стане топло, в него се изсипва настойката от джезвето и се добавя 1 лъж захар. В никакъв случай виното не се оставя да кипне, а просто трябва да се свали от огъня достатъчно горещо. Може да се разлее веднага в чашките или да се излее в керамичен чайник.


Зимна рецепта
1 бутилка червено вино,
1 л силен черен чай,
канела и карамфил по вкус.

   В емайлиран съд се излива виното, а после и чая и се довежда до кипене, добавят се подправките и се оставя да поеме аромата им 2-3 минути.

Виж целия пост
# 10
Канела и карамфил има в почти всеки магазин за хранителни стоки Simple Smile
Виж целия пост
# 11
за греяно вино слагам само мед и карамфил...
Виж целия пост
# 12
Гигилче снощи си направихме от твоето греяно вино 1ви вариант -стана чудно  Party и много вървеше на зелника с кисело зеле, който спретнах пак от този форум по рецепта на Зори Peace
Благодаря ви момичета, супер сте  Hug  Hug  Hug
Виж целия пост
# 13
Канела и карамфил има в почти всеки магазин за хранителни стоки Simple Smile

само че аз никъде не откривам канела на пръчици
Виж целия пост
# 14
Канела и карамфил има в почти всеки магазин за хранителни стоки Simple Smile

само че аз никъде не откривам канела на пръчици

Имам 2 вида, едните са в бурканче със зелена капачка, а другите в найлоново пликче. Обаче не помня марките - тези в найлона имаха емблема кораб.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия