В кухнята на Бъни.

  • 94 160
  • 73
Добре дошли в моя кулинарен виртуален тефтер newsm51.
Ще се опитам да събера всички рецепти, които съм пускала тук и които съм правила по мои рецепти,а и такива които не са мои но в мое изпълнение newsm10 на едно място. Ще прибавям и нови.Приятно четене и готвене newsm64
  Моите ястия в картинки
                             I Салати
Млечна салата с извара и печени чушки - Витаминозна пъстра салата - Салата с краставици и ядки и млечно-майонезена заливка Зелена салата със запечен бекон и сирене Ементал -
                                     II.Супи

Супа с праз и спанак -Крем супа от червена леща Пъстра зеленчукова супичка Копривена чорба Много вкусна крем супичка с моркови, картофи и джоджен


III.Рецепти подходящи за кърмещи майки с бебе с АБКМ (алергия към белтъка на кравето мляко).
Известно време ми се наложи да спазвам подобна диета.Искам тук да направя следното уточнение:в подобни случаи диетата се определя от лекар в зависимост от състоянието на детето и изявените алергични прояви.В тези случай всичко е строго индивидуално.
Аз съм се придържала към публикуваната в тази тема диета на д-р Мустаков
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=592735.0
Моля придържайте се към индивидуалните препоръки на следящия детето ви алерголог или детски гастроентеролог, и ако посочените продукти са в списъка на разрешените ви, да ви е сладко  
Hug
Постен сладкиш с ябълки и грис Свински котлети спраз и ориз под капак Локумени сладки с тиква и овесени ядки Сиропиран сладкиш с ябълки и грис Много вкусна баница с картофи и мляно свинско месо Постна баница с ябълки, грис и сушени плодове Баница с кълцано месо и задушено зеле Сиропирани постни мекички-без яйца и без мляко Ябълкова грис халва
                                     III.Детска кухня
Постни бебeшки бисквитки с тиква Обикновенни бебешки бисквитки Солени детски бисквити с чушка Бананово-овесени бисквитки-без яйца Солен кекс с моркови Маслени бисквити-Ябълкови руленца Ябълкова грис халва Зеленчуково-млечен пастет Руло с пухкав млечно-ябълков пълнеж Ябълково-овесен кейк-без яйца
                                            IV.Ястия с пилешко месо
V.Ястия със свинско месо
VI.Ястия с телешко месо
VII.Ястия със субпродукти
VIII.Ястия с риба и морски дарове
IX.Ястия без месо
X.Тестени изделия
XI.Сладки изкушения
XII.Полезни техники


                           Млечна Салата с извара и печени чушки

1. 2 бр. извара на Маджаров
2. 1 бр Топено сирене на Маджаров - от това което се изстисква а не се реже на колелца
3. Половин кофичка майонеза
4.Пражка шунка или друга нарязана на ленти
5.Печени червени чушки нарязани на лентички
6.Сол, черен пипер, чесън на прах
Всичко се обърква добре. Подрежда се в чинии като се използва лъжица за сладолед.
Може около тях се аранжират сварени яйца нарязани .
Става и за намазване върху филийки като пастет.


Ще предложа няколко бързи ястия с пилешко

                                   Пилешки гърди с мащерка и зеленчуци в сметанов сос
                          
Приготвя се много бързо и лесно а резултата е фантастичен Peace С пържени картофки или картофено пюре се получава бърза и вкусна вечеря Heart Eyes

Пилешки гърди около 500 гр.
Пресни печурки - 500 гр.
моркови - 4 бр.
лук - 2 глави
Заквасена сметана - 400 гр.
черен пипер, сол, стрък прясна мащерка (може и суха)
Това ястие приготвям като първо запържвам леко  лука нарязан на полумесеци, прибавям морковите нарязани на пръчици а след около 5-6 мин и гъбите нарязани на филийки.Не прибавям допълнително вода защото гъбите си пускат и оттам насетне ястието се задушава.Когато зеленчуците са почти готови прибавям пилешкото месо нарязано на хапки.Готвя още около 10 - 15 мин или до готовност на пилешкото месо.Посолявам на вкус.
Прибавям прясната мащерка и заквасената сметана.
Отнемам ястието от огъня и разбърквам хубаво.Поръсвам с черен пипер.
Сервирам с пържени картофки или картофено пюре.

Пилешка фантазия
- хубавото е че всичко слагам сурово и става докато си пиете питието с гостите примерно -
В йенски съд се редят последователно :
лук на полумесеци,
пилешко филе овкусено с черен пипер, кимион,
малко соев сос,
чесън на прах,
куркума.
Отгоре се слагат гъби пресни или от буркан,
1 кофичка майонеза
и най отгоре се настъргва обилно с кашкавал. Това като се запече става супер. Сервира се с картофено пюре.


Пъстърва със сирене и копър


- пак самосготвящо се почти.
По 1 пъстърва на човек. Обработва се  само със сол и черен пипер.Вътре в корема се пълни със натрошено сирене - да не е много солено, ситно нарязан копър, черен пипер.Завива се  във фолио намазано с малко олио или зехтин .

 Пилешко в йенски съд с ориз и сметана - за работещи и заети жени

всичко пак сурово се слага - пилешко филе овкусено с черен пипер и кимион,
лук на полумесеци тънко нарязан,
една опаковка замразени зеленчуци Пролетен микс - вътре има броколи, карфиол, моркови и пресен зелен фасул,
ориз и вода малко по малко от обичайното количество в съотношение 3:1 ,защото самите замразени зеленчуци пускат малко водичка, прибавяте сол на вкус, слагате капака и задушавате в предварително загрята на 300 градуса фурна. Малко преди да е готово махате капака, допичате още към 10 мин и преди да сервирате разбърквате с 1 кофичка заквасена сметана на Данон.
Виж целия пост
# 1
Продължавам  chef
Пиле с ананас и гъби

Рецептата е много проста ядох я в една пицария страшно ми хареса и си я спретнах у дома.
Запържват се гъбите, прибавя се пилешкото филе, изчаква се да побелее, прибавя се ананас от консерва, разбърква се и се налива готварска сметана.Подправката при мен беше черно пиперче и съвсем малко куркума.

Печен омлет



ето рецепта:

Продукти:
печени чушки
яйца
шунка
серене
В тавичка наредих чушките така че малко да се показват извън тавичката (предварително ги разцепвам)като тесто за тарта или пай.По средата изсипах сместа от яйца, нарязана шунка и сирене.Тази част от чушките която се падаваше навън загърнах навътре да покрие яйчената смес отстрани.
Пече се в загрята фурна до готовност.
В тавичката се слага малко олио.


КЕБАП В ГЮВЕЧ
Пропорциите са на око ,защото така готвя по принцип.
Необходими са ни
Филе риба - бяла риба, хек, скумрия
червени чушки - може и от консерва - аз досега само от консерва съм ги правила
половин буркан консервирани домати
3 стръка праз
червено вино
магданоз
копър
черен пипер
сол
Филетата риба се осоляват и се поръсват с черен пипер.Подреждат се в голям пръстен гювеч.Праза се запържва, прибавят се чушките,след като се позадушат тези продукти се прибавя виното, изчаква се да се поизпари и накрая се добавят доматите.Задушаваме още малко - около 15 мин. и прибавяме подправките. С този сос се заливат филетата риба. Пече се на силно загрята фурна до готовност. Аз века с капака.
Да ви е сладко  bowuu

Пилешки бутчета в патладжан
Патладжаните се издълбават ,посолят се да им изтече горчивия сок.
Пилешките бутчета се намазват с масло, черен пипер и малко сол и се опичат леко на фурна
Отцедените патладжани се намазват отвътре с масло, черен пипер ,чесън на прах. Във всеки патладжан се пъха по едно бутче.
Патладжаните с бутчетата се слагат в намазнена тавичка, заливат се с вода и зехтин или олио и се пекат до готовност.



Виж целия пост
# 2
Ето този кекс също го прибавям към любимите ми.
Двуцетен кекс с ром
Източник е-Кулинар
рецептата и снимката са тук:
Двуцветен кексhttp://kulinar.gbg.bg/index.php?type=review&area=1&p=recipe&id=2610
Виж целия пост
# 3
Да прибавя и няколко  салатки от мен

Витаминозна пъстра салата

Лесна е за изпълнение с продукти който традиционно  се намират у дома по това време на годината.Пие доста ракийка тази салата

Продукти - на око в зависимост от количеството което ви трябва
1.Моркови - нарязани на лентички
2.Кисели краставички - нарязани на лентички
3.Червен лук - нарязан на полумесеци
4. Една консерва сладка царевица
Всичко се подрежда в голяма купа.
5. Сол, зехтин или олио, оцет, черен пипер ,горчица - от тях се приготвя винегрет с който се залива салатата.
Да ви е сладко 



Салата с краставици и ядки с млечно майонезена заливка.



1. краставица
2. морков
3. червен лук
4.майонеза
5.кисело мляко
6.чесън
7.кашу - може и други ядки пожелание
8.листа от салатка за украса
9.маслини
10. сол, зехтин (олио), оцет
В купа объркваме нарязаната краставица на кубчета, морковите на ленти.Прибавяме кашуто.
Разбъркваме със сол, зехтин и оцет на вкус.
Прехвърляме в чиния в която ще се сервира украсена със листа салата.
Отгоре заливаме от отделно приготвена заливка от майонеза разредена с кисело мляко и подправена с малко чесън и черен пипер. За разкош  - една маслинка.

Зелена салата със запечен бекон и сирене ементал


В купа се накъсва зелената салата, нарязаните домати, сиренето ементал и се овкусява с предварително приготвен дресинг от соев сос, мед - една кафяна лъжичка, оцет, зехтин и сол на вкус .Разбърква се.
В чиниите в който ще сервираме застиламе с листо зелена салата, отгоре подреждаме овкусената салата и украсяваме със запечения на сух тиган бекон и маслини.
Тази салата не е препоръчителна за хора любители на традиционния вкус Naughty - а само за експериментатори Hug

 
Виж целия пост
# 4
Ето снимка на това как оползотворих малко кайма, малко картофи и кисели краставички.

Запеканка с кайма и картофено пюре



Ето и рецептата:

1.около 200 - 300 гр кайма смес
2. 3 по големички картофа
3. 2-3 супени лъжици масло
4. малко прясно мляко за разреждане на картофеното пюре
5. една глава лук
6. 3-4 кисели краставички
7. сол,черен пипер, кимион,чубрица
8. кашкавал за отгоре.

Запържих лука, каймата ,подправките. Накрая се прибавят нарязани киселите краставички.Ако имах гъбки можеше и тях, но нямах
От картофите, маслото и млякото се приготвя пюре.Овкусява се с черен пипер по желание.
Аз редих във форма правоъгълна за кекс - намаслявам я, отдолу ред пюре, отгоре каймата, после пак пюре и най отгоре настърган кашкавал.
Пече се на 250 градуса докато кашкавала почервенее.
Може и в друга тавичка, но в тази форма парченцата ми станаха много красиви при разразване. Снимките не са много добри, но все пак.....
Поднесох рулото с питки от форума и червено винце.
Ако ви хареса пробвайте   bouquetаз така унищожих останките в хладилника.
Бон Апети 
Виж целия пост
# 5
Пияни пилешки дробчета със зеленчуци.


И така продуктите са следните:
един пакет пилешки дробчета
2-3 стръка праз
250 гр гъби
4 моркова
1 кафяна чашка вино
черен пипер, сол - аз сложих и малко кимион при дробчетата.Може би и други подправки вървят.
Приготвя се като последователно се задушават морковите на лентички, нарязаните гъби, праза и той на лентички.
Прехвърля се в йенски съд.
В съда в който сме задушавали зеленчуците слагаме измитите и нарязани дробчета, поръсваме с черен пипер, прибавяме виното.Ври докато дробчетата си променят цвета - до полуготовност.
Прехвърляме и дробчетата в йената. Посоляваме на вкус. Печем с капака на йената на предварително загрята фурна около 30 - 40 мин.
Стана много ароматно и пикантно.
Виж целия пост
# 6

Ябълков сладкиш с канела и бисквити - в мое изпълнение  - рецептата е на Фукла от този форум- страхотен аромат на ябълки и канела  bouquet
Самата рецерта на 1 стр в тази тема
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=237883.0
Виж целия пост
# 7
Предлагам една техника за крехко пиленце - техниката е от новото списание GOODFOOD - мартенски брой
 Кадифено мариноване - пилешко филе от гърди се нарязва на хапки. В купа си разбиваме 1 ч.л царевично нишесте и белтъка на едно яйце.Хапките месо се поставят вътре и престояват около 15 - 30 мин. Сместа не бива да се оставя в хладилника защото се сгъстява.
Пиша дословно от списанието - тази техника на мариноване се използва в азиатската кухня, за да се предпазят нежни меса като пилешко и риба.Леката марината от белтък и нишесте осигурява защитен слой при готвене и месото не изсъхва.Освен това му придава мека кадифена текстура - просто и ясно, пък колко съм се чудела преди как пърженото пиле в китайските ресторанти премерно има такъв сочен мек и приятен вкус
Виж целия пост
# 8
Баницата на Морена - най вкусната баница, която съм яла


Рецептата на авторката - ТУК

http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php?topic=787.msg8260#msg8260 - заедно с другите и чудесни рецепти.
Виж целия пост
# 9
Коледни джинжифилови сладки на Зори


Рецептата на Зори  - ето ТУК http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=231610.0
И меденките на мама Вики


Нейната Рецепта е ТУК - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=239098.0

Виж целия пост
# 10
Ресторански (Кръчмарски принцески) -



Най вкусните принцеси, който не се събират по средата на филийката bowuu  chef

пуснати в темата за Ресторанските рецепти от Snake - ето линк към така полезната темичка http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=124295.40 -  Рецептата на Snake е на 3 стр
Виж целия пост
# 11


Телешко с бира и маслини

Необходими продукти
телешко бонфиле - около 300 гр.
4 глави стар лук
100 гр черни маслини без костилка
2 тиквички
1 бр. пресен чесън
1 ч.ч бира
соев сос
Пикантина - тази която купих аз съдържа следните подправки: чубрица, черен пипер, кимион, кориандър, червен пипер, сушен лук, чесън, сол.

За гарнитурата
ориз
къри
масло
сол на вкус

Аз първо сварих леко месото, защото при телешкото винаги ме е страх да не остане жилаво.
След това нарязах месото на жулиени и го накиснах за 20 мин. в малко соев сос и Пикантина. През това време нарязах зеленчуците - тиквичките на пръчици, лука на полумесеци.
В отделен съд се загрява олио. Сложих първо лука и задуших за около 10 мин., прибавих месото и то да се задуши, след това тиквичките, чесънчето нарязано на ситно . Налях водичка колкото леко да се покрият продуктити, намалих котлона на 3 и оставих да къкри. Проверяваме месото дали е омекнало и добавяме бирата и маслините.
Отделно приготвяме ориза за гарнутурата и когато е сварен разбъркваме с масло и къри. Овкусяваме със сол на вкус.
Сервира се като се сипва в чинията от месото със зеленчуците, ориза се оформя в чашка като куполче и се изсипва в средата на чинията, залива се със сосче от месото.
Не забравяйте бирата на масата при сервиране Peace
Виж целия пост
# 12
Телешко с пресен лук, пресен чесън и гъби



1. Телешко филе - около 300 гр.
2. Три връзки пресен лук
2. Две връзки пресен чесън
3. 300 гр гъби
4. Два домата, може и от консерва
Червен пипер, черен пипер, кимион, сол

Телешкото бонфиле се нарязва на жулиени. При мен беше оформено като малки пържолки (медальони) - начуках ги и ги овкусих с черен пипер и кимион.
Запържих леко месото в мазнина. В Йенски съд или в тавичка (ако готвите ястието в тавичка трябва да покриете при печенето с домакинско фолио) се нарежда запърженото месо.
В същата мазнина задушаваме нарязания пресен лук и чесън, добавяме гъбите и бъркаме. Гъбите си пускат доста течност, но ако е необходима се добавя съвсем малко водичка. Най накрая поръсваме с червен пипер и веднага гасим с доматите за да не стане тежка запръжка.
Посоляваме на вкус и прибавяме задушените зелении при месото.
Похлупваме с капака и печем в предварително загрята фурна на 250 градуса - не съм засичала точно ,но ястието е готово за около 1.30 час.Месото не трябва да е жилаво.
Да ви е сладко Peace
Тази рецепта беше сътворена при последното ми питане за вкусно ястие с телешко - от многото предложени рецепти и с моя намеса се получи това Peace
Виж целия пост
# 13
Тиквички на фурна и сос от кисело мляко с копър и чесън


Много от одавна в къщи тиквичките не се пържат - уж за по здравословно Wink, но истината е че просто така ми е по лесно, а резултата мисля хич не е лош Peace

Тиквичките се нарязват на колелца, посоляват се, овалват се в брашно и се редят в предварително намаслена тавичка. Аз редя като ги застъпвам на няколко реда.
Преди да ги сложа във фурната задължително поръсвам наредените тиквички с мазнина (да не стоят като варени а от мазнината да се запекат приятно)
Пека в предварително загрята фурна, докато тиквичките придобият приятна коричка.
Докато се пекат приготвям соса от кисело мляко, чесън и копър.
Когато тиквичките са готови изчаквам малко да поизстинат (в противен случай може като ги вадим да се скашкат).
Внимателно ги прехвърлям в голяма купа и заливам със соса.
Винаги поднасям с таратор - общо взето цялото упражнение е за около 40 мин Peace - бърза и вкусна вечеря за летните дни.

Ето още няколко предложения с тиквички
Тиквички с телешко на фурна

1 кг тиквички
около килограм телешко месо - обикновено слагам филенце или такова по хубавко (не ги разбирам много частите на животинките и затова така се изразявам Sick, ама да е по чистичко и по крехко месце)
2-3 глави стар лук
2-3 пресни домата
150 гр кисело мляко
1 с.л брашно
3  - 4 яйца
пресен копър, пресен магданоз, червен пипер, черен пипер, кимион, сол.Месото и ситно нарязания лук се задушават в мазнина до омекване на месото.Ако е нужно се добавя съвсем малко водичка при задушаването.Поръсваме с кимион ,черен пипер и сол на вкус.
Прибавяме при месото червен пипер и веднага към него добавяме и нарязаните на кубчета домати, за да не стане тежка запръжка.
В отделен съд запържваме наразаните на по едри кубчета и посолени тиквички.
Редим последователно в тавичка ред месо, ред тиквички и т-н докато свършат продуктите.Поръсваме с магданоз и копър.
Правим заливка от яйцата, киселото мляко и брашното добре разбити.
Печем в предварително загряна фурна до зачервяване.

Предполатам ще стане хубаво и с пилешко но не съм пробвала.

Тиквички с различни вида сирена на фурна
2-3 тиквички нарязани на кубчета
3 не много големи картофа
1 глава лук нарязан на ситно, или връзка пресен
1/ 2 малко пакетче масло
сол на вкус
2 пресни домати
За заливката:
200 гр краве сирене
200 грама топено сирене
около 120 гр синьо сирене
2 яйца
300 мл прясно мляко
половин кофичка кисело мляко
половин връзка копър и връзка магданоз
Всички се слага в тавичка ,добавя се малко водичка да покрие продуктите леко. Те тиквичкикте също си пускат водичка.Пече се до омекване не тиквичките и картофите. Трябва да остане на мазнина. Отгоре се редят кръгчета пресен домат и се залива със заливката, предварително добре разбита. Връща се във фурната и се пече до порозовяване.
Много я обичам тази рецепта Peace


Виж целия пост
# 14
А това са две много бързи и лесни за приготвяне неща - тип да се нахраним набързо :


Пролетен омлет с лук.

1. Една връзка пресен лук
2. Листа пресен джоджен
3. Половин връзка магданоз
4. Около  200 гр сирене
5. 6 яйца - по 3 на човек
6.Черен пипер

За плънката на омлета - кашкавал, маслини без костилки.

В купа се разбиват яйцата.Прибавят се нарязаните наситно пресен лук, листата джоджен, магданоза, добавя се натрошеното сирене.Сол аз не сложих - сиренцето беше солено, но това е въпрос на вкус.Поръсва се с черен пипер.
Омлетите се изпържват с малко масло или олио. Преди да се загънат се поставят лентички кашкавал и маслините.
Сервира се със  салата домати и краставици Peace



Бананов пай - източник сп.Сол Пипер
За тестото -
 250 гр брашно
125 гр меко масло - аз сложих малко по малко от половината на голяма опаковка Президент
50 гр захар
1 яйце
щипка сол
За плънката Winkтова което е отгоре на пая
Банани
4 с.л захар
пудра захар за поръсване
Съставките на тестото леко се омесват.Облепя се формата за пай с тесто. Прибира се в хладилника за 1 час.
След това върху тестото се редят бананите, поръсва се равномерно със захар и се пече около 30 мин на 220 градуса във фурната.
Като изстине се поръсва с пудра захар.
Оригиналната рецерта е с кайсии.Не съм пробвала още така.
Виж целия пост
# 15
   

Плодов сладкиш с череши
Продукти:
3 яйца
1ч.ч захар
1ч.ч кисело мляко
2 ч.ч брашно
6 с.л разтопено масло (маргарин или олио)
1 бакпулвер
1 ванилия
кората на 1 лимон
по 3 с.л захар и галета за овалване на черешите.
Жълтъците се разбиват с половината захар.Прибавя се млякото, мазнината, пресятото брашно с бакпулвера.
Белтъците се разбиват на сняг с останалото количество захар и се добавя внимателно към жълтъчената смес.
Ароматизира се с ванилията, настърганата кора от лимона.
Сместа се разделя на 2 части - половината се изсипва в покрита с пекарска хартия тавичка или във форма за кекс.
Черешите почистени от костилките се овалват в смес от захар и галета.Покриват се с останалата част от кексовата смес.
Пече се в умерена фурна.По желание при сервиране се поръсва с пудра захар или сметана от спрей :peace
Виж целия пост
# 16

Ладийки от тиквички със сметанов сос

4-5 тиквички
около 250 гр саламурено сирене
4 яйца
копър
магданоз
черен пипер
домат
малка кофичка закрасена сметана
сол на вкус
Първо разразах тиквичките по дължина.Бланширах ги леко във вряща вода. Извадих и охладих.Леко с лъжица се издълбават като лодчици.
Плънката е от яйцата, сиренето, копъра, магданоза, черния пипер и вътрешността на тиквичките ситно нарязана.
Тиквичките се пълнят, покриват се с колелца домат, пекат се в предварително загрята фурна до готовност.Бълзо става понеже при бланширането те вече са омекнали леко.
Залях със квасената сметана, разбита с малко вода и брашно. Върнах във вече изключената фурна за 1-2 мин.
Да ви е вкусно Peace
Виж целия пост
# 17
Домашен сладолед с бисквити


заквасена сметана малка кофичка
2 ч . ч прясно мляко
1 кисело мляко
около 200 гр течен шоколад
натрошени чаени бисквити
Всичсо се разбърква добре и се слата във фризера да замръзне.
Аранжира се според желанието и вкуса - в случая с пурички Mr. Green - това имаше у дома - спасило се Laughing
Виж целия пост
# 18
Зеленчукова запеканка с наденица


1.3 зелени чушки
2.около 100 - 150 гр прясно зеле (един резен от зелката)
3.1 голяма глава лук нарязана на полумесеци
4. 2 домата изчистени от люспите
5. магданоз, сол, черен пипер
6.100 гр кашкавал
7. около 100 гр надиница - 1 парченце
8. 3 яйца
9. 1 кофичка кисело мляко
10. 2 с.л брашно

Количествата са ориентировъчни,нямаше как да измеря точно.

Лукът,зелето и чушките се задушават до омекване.Прибавят се доматите.Изчаква се да се поизпари сокът им.
Прехвърля се в тавичка.Нарязва се наденицата и кашкавала на кубчета.Поръсва се с магданоз.Подправя се със сол на вкус и черен пипер.
Залива се със заливката от яйцата, киселото мляко и брашното.
Запича се до златиска коричка.
Това е пълна моя импровизация, но се оказа много сполучлива за моето семейство.Има вкус на миш - маш, само че не пържено Peace
Виж целия пост
# 19
Телешко задушено със зеленчуци
   

Много просто става, вкусно е, леко и здравословно Peace.
В йенски съд се готви - първо се слага телешко филе в намасления съд, нарязано на лентички и овкусено с кимион и черен пипер.Към месото добавяме стар лук нарязан на полумесеци..След като месото поомекне прибавяме нарязани зелени чушки на ленти, моркови на ленти, тиквички, перца пресен лук.
Подправките са суха целина и магданоз.Сипваме малко водичка - не е нужно дори да покрива продуктите защото те си пускат като сложим капака на съда.Посоляваме на вкус.Когато всички зеленчуци омекнат прибавяме нарязан на ситно домат и допичаме вече без капака.
Виж целия пост
# 20
Бухтички


1ч.ч кисело мляко
в него - 1 ч.л сода за хляб
2 яйца
2с.л захар
една шипка сол - или 1 ч.л - колкото когато вземате да си посолите нещо.
вода - меря с кофичка от кисело мляко и вода слагам половин такава кофичка
брашно - 1 пълна кофичка от кисело мляко.
Бърка се да стане тесто с гъстота като за кекс.
В тестото сложих и една ванилия, защото не обичам да ми мирише много на сода.
В тиганче или по малко тенжерка се сипва олио като за пържени картофки - т.е повечко.Изчаква се да се загрее хубаво.В него си сипва по малко от сместа.Аз използвам лъжичката за сладолед - за да станат еднакви по форма и кръгли бухтичките.Пържат се до златисто от двете страни.
много бързо става.
Сервират се поръсени с пудра захар, със сладко, мед или със сиренце Peace

Телешка яхнийка със зелен фасул


2 глави лук
2 моркова
около 250 - 300 гр телешко месо нарязано на кубченца
1 пакет замразен зелен фасул.Аз предварително го размразявам преди да готвя.
чесън
черен пипер, кимион, сол, червен пипер, пресен магданоз и пресен копър.
Задушаваме лука нарязан на ситно.Прибавят се морковите нарязани на малки кубченца.
Когато лука и морковите поомекнат прибавяме при тях месото предварително овкусено с кимион и черен пипер.Позапържваме за няколко минути от всички страни.Добавяме 1 с.л червен пипер,разбъркваме и бързо доливаме вода - да не загори червения пипер.Целта е не да става запръжка а само червения пипер много бързо да пусне цвят и аромат.
Доливаме вода, оставяме да къкри на не много силен огън.Когато месото е почти готово (опитваме няколко пъти) добавяме зеления фасул,чесъна ситно нарязан.Изчакваме и зеления фасул да поомекне.
Накрая прибавяме пресен магданоз, пресен копър(аз лично го слагам винаги на зелен фасул и грах, но не е задължителен ако не обичате)
В отделна купичка размиваме малко брашно с вода и добавяме за плътност към вече готовото ястие
Виж целия пост
# 21
Хек на фурна с пастет от маслини, зехтин, орехи и сух хляб.

Това всъшност е моя импровизация на риба с гръцки сос - както винаги не съм разбрала точно, нямах време да проверявам - гладни гърла чакат Mr. Green
доста съм импровизирала.То пък взе,че се получи много вкусно Peace.
Рибата се измива, претрива се с сос и черен пипер, овална се в брашно, поставя се в намаслена тава, поръсва се със зехтин и се изпича на фурна.
Отделно се приготвя пастет от следните продукти - количества на око, зависи от хората
филия сух хляб накисната във вода и добре изтискана после
черни маслини без костилки
смлени на ситно или счукани орехи
зехтин
Всичко се пюрира със пасатор или в блендер и се сервира като гарнитура към рибата.
Правя го с по солени маслини - с големите лъскави маслини тип Мамут не ми е толкова вкусно, но въпрос на вкус е това.
А ето и линг към оригиналния Гръцки сос http://www.cuisineeurope.com/cms/bg/recipes-greece-scorthalia-bg
Виж целия пост
# 22
Апулска фокача - с маслини, домати и зехтин


и разчупена   
Източник - http://www.gotvetesmen.com/recipes/categories/Pizza_and_focaccia … ia/recipe_450.php
Виж целия пост
# 23
За пръв път правих днес кейк в машинката за хляб по рецепта за кекс който по принцип се бърка с миксер, но се получи чудесно сладкишче за следобеден чай или кафе.Ето го и него


Лимонов Сладкиш
6 яйца
чаша и половина захар
чаша и половина брашно
шипка сода за хляб
половин чаша олио
сока от половин лимон и кората на лимона настъргана.
Всичко в машинката - дори яйцата не съм бъркала предварително.
Виж целия пост
# 24
Пилешки гърди със соев сос и сирене

Това ястие става светкавично и е много вкусно с чаша вино след тежък работен ден Peace
Необходими продукти:
Една опаковка охладени пилешки гърди
3 големи глави лук
около 100 гр саламурено сирене (внимавайте при избора му, не трябва да е много солено сирене, защото ястието ще се пресоли на вкус)
соев сос на вкус
магданоз - пресен или замразен както беше в моя случай
черен пипер.
Нарязваме пилешките гърди на хапки, поръсваме ги със соев сос и черен пипер и ги оставяма настрани.
През това време запържваме лука нарязан на кръгчета докато омекне.Прибавяме месото, задушаваме докато омекне и то.Малко преди да махнем тигана от котлона прибавяме натрошеното сирене и магданоза - сиренето се разтопява и става като сосче.
Сервирам с гарнитура картофено пюре.
Виж целия пост
# 25
Есенен сладкиш с круши и бренди

По мотиви от един сладкиш с круши и боровинки на списание GOOD FOOD, но аз така промених рецептата, че няма вече много общо с оригинала.
Ще напиша оригинала а с червено моите промени и добавки
140 г меко масло - аз сложих малко повече от 1 малко пакетче
140 гр кафява захар плюс още 3 с.л за поръсване на формата - при мен обикновенна захар
3 круши обелени и нарязани на лентички
250 гр.боровинки - при мен без тях
3 яйца
2 ч.л бренди
200 гр самонадигащо се брашно - при мен обикновенно бяло брашно - 120 гр плюс 2 Пудинка на д-р Йоткер Ванилия  - общо 80 гр., за да се надигне сложих и 1 бакпулвер.
1 ч.л млян джинжифил
1 с.л прясно мляко
Форма за торта с подвижно дъно се намазва с олио и се поръсва със захар по дъното и стените.
Нарязаните круши се подреждат по дъното на съда.Маслото се разбива със захарта, прибавят се яйцата, брендито, като не преставаме да разбиваме.
Добавя се пресятото брашно ( добавих и бакпулвера като набухвател) - тук аз прибавих и двете пакетчета от 40 гр Пудинг (общо 80 гр - вместо брашно, просто прибавих прахчетата пудинк към брашното), придавя се джинжифила, млякото с боровинките (при мен без тях).
Изсипваме сместта върху крушите във формичката.
Печем на слаба фурна на 180 градуса около 40 мин - до златисто.Проверяваме с дървено шишче сладкиша - то трябва да излиза от кейка чисто, т.е без тесто по него.
След като се охлади се обръща върху поднос така че крушите да са отгоре.
Препоръчва се да се хапва топъл, но ние и студен не му простихме Peace
Виж целия пост
# 26
Пилешки сърчица с праз и вино на фурна


1 пакет пилешки сърчица
2 стръка праз
2 глави червен лук  - може и обикновен, но аз имах червен и го сложих в случая за цвят.
3 моркова по големички
2 добре узрели домата
1/2 чаена чаша червено вино
соев сос - съвсем леко напръсках сърчицата
смлян кимион
смлян черен пипер
олио - около 2 с.л.
Сол на вкус
Измиваме добре сърчицата.Нарязваме лука и праза на ситно.Морковите нарязваме на лентички, доматите на кубчета.
Прибавяме всички зеленчуци при сърчицата.
Подправяме с подправките.Поръсваме леко със соев сос и олио.Заливаме с виното.Посоляваме на вкус.Разбъркваме хубаво и печем в газрята фурна до готовност на сърчицата. Не съм засичала точно, но след около час на 250 градуса при мен ястието е готово.
Виж целия пост
# 27
Бързи пасти Далматинчета



Тези пастички могат да бъдат направени когато очаквате неканени гости и няма време за по сложни сладкиши.
Може да се използва готов блат за торта, а може да си изпечете сами блат както направих аз.
За блата
2 яйца
1 ч.ч прясно мляко
1 ч.ч захар
1 бакпулвер
1 ванилия
2 ч.ч брашно.Трябва да се получи тесто като за кекс. Печем в тавичка застелена с хартия за печене на слаба фурна - 180 градуса.
За карамелизираните ябълки за пълнеж
Обелват се и се нарязват на малки кубченца 2 ябълки.Посипват се обилно със захар и се карамелизират.Първоначално се получава много сок от ябълките, но се изчаква да се поизпари.След това захарта се карамелизира и се получава много приятен плодов пълнеж.
За крема - разбиваме на най слабата степен на миксера една малка течна сметана, като към нея за твърдост прибавяме при разбиването постепенно 2 с.л захар кристал.Много е важно сметаната да е добре охладена преди разбиването.
За шоколадовата глазура - разтопяваме 1 натурален шоколад с малко прясно мляко и масло до хомогенна гладка смес.Тук може да се използва за по бързо и течен шоколад от тубичка.
След като изпечем блата го нарязваме на ленти. Сиропираме със захарен сироп (вода и захар се загряват до пълното разтопяване на захарта).
Намазваме със сметана, отгоре слагаме от карамелизираните ябълки, втория пласт блат и пак сметана.
Украсяваме със шоколадовата глазура и шприцоваме розички.
Виж целия пост
# 28
Лучник с орехи и пиле
   
За тесто съм използвала прочутото във форума тесто за Пица Верди - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=311485.msg8002019;topicseen#msg8002019
Та от това тесто аз си разточих тънки листове като за точена баница.
Плънката е следната:
2 глави кромид лук
100 гр бяло пилешко месо сварено
100 гр орехи нарязани на ситно
около 100 гр бяло саламурено сирене
мащерка, черен пипер
На всеки разточен лист слагах от плънката и завивах на руло.Всяко така получено руло се слага в намазнена тавичка като се реди в кръг по подобие на витите баници.
Пече се в загряла фурна на 200 градуса.
След като се изпече се намазва с масло, напръсква се с вода и се завива с чиста кърпа да се задуши.
Невероятно вкусно се получи Heart Eyes.За това спомага и благодатното тесто.Търпи много вариации Peace
Виж целия пост
# 29
Гювеч с кюфтенца
Предлагам ви тази гозба защото е страшно бърза, засищаща и много се харесва на мъжете поне в моето семейство Hug
   

4 по едри картофа
около 300 гр кайма смес - телешко и свинско месо
1 консерва домати - ние в къщи слагаме вътре и патладжани.Може са замените консервата с готов гювеч от магазина по избор.Важното е да преобладават доматите и патладжаните.
черен пипеп и сол на вкус
олио
Абсолютно всичко слагам в суров вид в тавичката.Затова ги уважам този тип манжички - докато се готвят може да се свърши нещо друго PeaceКаймата омесвам с черен пипер и кимион.От каймата си оформям малки кюфтенца.
Нарязвам лука на ситно, картофите на кубчета.Слагам ги в тавичката, заливам с консервата домати, подреждам отгоре кюфтенцата,заливам с олио, посолявам, заливам с вода и пека до омекване на картофите.От време на време се разбърква, за да се изпекат равномерно кюфтенцата.
Виж целия пост
# 30
Супа с праз и спанак


Половин кг.пресен спанак
3 стръка праз - имам предвид 3 бр а не 3 връзки Wink
фиде
2 яйца
1/2 ч.ч прясно мляко
1/2 кофичка кисело мляко
сол на вкус
джоджен
черен пипер
Изчистваме и измиваме внимателно спанака.Измиваме и нарязваме на ситно праза.
В тенжерка с топла вода слагаме нарязания спанак и праз.След като омекнат добавяме фидето и нарязан пресен джоджен (аз сложих замразен от лятото във фризера).
Когато фидето омекне оттегляме тенжерката от котлона.
Сега идва най интересния момент - най вероятно така не се прави застройка, но аз уцелих моя си начин и вече така правя.Не ми се пресича и ми е страшно вкусно.
В отделен съд разбивам двете яйца с вилица.Добавям прясното мляко.Загрявам на котлона при непрекъснато бъркане. Изсипвам от горещата супа по малко и пак разбивам. Накрая прибавям цялата застройка към горещата супа.
Разбивам си киселото мляко.Прибавям го към супичката.Подправям със сол на вкус.
Виж целия пост
# 31
Свинко с кисело зеле и ориз


Свинко месо по крехко
1 глава лук
кисело зеле - половин голяма зелка или листа от зелката
ориз
черен пипер, кимион, сол на вкус
червен пипер - по желание
Този път по бързата процедура го направих това ястие.Много уважавам такива гозби, който след тежък работен ден хем ти дават възможност да се нахраниш вкусно, хем не изискват кой знае какво висене в кухнята.
Нарязах месото на хапчици.Поръсих с черен пипер и кимион (кимион слагам повече, да мирише на луканка Mr. Green).Оставям месото в хладилник за около час да поеме ароматите.Този път хич не чаках.
Нарязвам една глава лук на ситно.В тавичката в която ще пека слагам месото и лука, заливам с олио и слагам във фурната.Докато се запече леко месото и лука разбърквам на няколко пъти.
Нарязвам зелето на ситно, измивам ориза.Когато месото промени цвета си добавям ориза и зелето, вода в съотношение 1:3 - три пъти толкова вода колкото е ориза. Може да се поръчи с малко червен пипер, но аз не обичам да ми червенее.Пека до омекване на оризаи до готовност на месото.
Когато не бързам запържвам отделно месото, прехвърлям в тавичката, в същата мазнина задушавам лука, зелето и ориза.Смесвам всичко в тавичката и пека.

Пилешко с кисело зеле и ориз


На снимката рецептата е изпълнена с дсомашно пиле, но може спокойно и с купено да се направи.
Този път за разлика от свинското с кисело зеле слагам всички продукти наведнъж.Готвя в голям йенски съд с капак.Редя вътре
една глава лук
пилето нарязано на порции
киселото зеле нарязано на ситно
една купичка ориз
Посолявам на вкус (внимавайте със солта, защото зелето по принцип е солено), поръсвам с черен пипер, заливам с малко олио (ориза обича олио), и вода в съотношение към ориза 3:1.
Пека в предварително загрята фурна докато месото омекн и се изпари водичката.По време на печенето го обръщам няколко пъти.
Виж целия пост
# 32
Пълнено домашно пиле с ориз, гъби и стафиди

 
  - малко домашно пиле(аз използвах домашно, но ще стане и с купено пиле Peace)
  - две глави лук
 - 4 скилидки чесън
 - ориз - 1 чаена чаша
 - една шепа стафиди
 - 200 гр пресни гъби печурки
 - един лимон
 - черен пипер
 - кимион
 - зехтин
 - 2 с.л горчица
 - червено вино
 - сол
 - няколко стръкчета сушен розмарин
Пилето се измива и се натърква със сол, черен пипер и кимион отвътре и отвън. В корема му се изтисква сока на един лимон и самия лимон се пъха в коремната кухина. Полива се с червено вино.Така мариновано пилето престоява в хладилника до няколко часа а най добре за една нощ.
В купичка разбъркваме горчицата и зехтина.Вадим пилето от хладилника и го натъркваме с тази смес отвътре и отвън.
На няколко места под кожата пъхаме скилидки чесън и стръкчета розмарин.Всичко това го правя защото в къщи ми се налага да замаскирвам домашните пилета Mr. Greenда не си личи точно какво месо се яде Mr. Green
В тиганче задушавам лука нарязан на ситно, прибавям гъбите нарязани на лентички.След като се задушат добавям ориза и бъркам да стане стъклен.
Добавям стафидите.Посолявам на вкус.
С тази смес пълня пилето и зашивам с конец.
Пека под фолио и след като месото омекне махам фолиото да се запече да златиска коричка.
Температура не препоръчвам понеже фурната ми е доста шантава.Аз пека около час под фолио на 200 градуса и после още 20 мин без фолио, но пилето беше доста младо а и все пак следете си фурната Peace
Виж целия пост
# 33
Супа от червена леща



1 купичка червена леща
1 глава лук
4 скилидки чесън
1 морков
червен пипер
чубрица
олио или зехтин
сол на вкус

В тенжерка с кипяща вода слагаме измитата червена леща, лука и моркова нарязан на кубчета, чесъна на ситно.Добавяме 2 - 3 с.л олио или зехтин.
Когато зеленчуцине омекнат добавяме червения пипер, чубрицата и посоляваме на вкус.
Червената леща се сварява по бързо от другата леща и супата става като крем супичка.
Сервирам с филийки от прясно изпечен топъл домашен хляб.
Виж целия пост
# 34
Пилешки дробчета с картофи, лук и гъби


- тук само с картофи

1 пакет замразени пилешки дробчета
2 големи глави лук
1 опаковка пресни гъби печурки - половин кг.
3 големи картофа
черен пипер
сол на вкус
олио
Размразените дробчета измиваме добре.Ако предпочетате може да ги нарежете.Аз ги слагам в тавичката в която ще ги готвя както са си цели.
Прибавяме към тях измитите и нарязани на филийки гъби, карфотите на кубчета и лука на полумесеци.
Залива се с олио, посолява се на вкус, добавя се черния пипер.Долива се водичка и се запича във предварително загрята фурна до готовност.
Виж целия пост
# 35
Домашен Млечно - Яйчен крем в два цвята



 1 литър мляко
1 яйце
7 с.л брашно
1/2 пакетче масло от малките
1 ч.ч кристална захар
Млякото се загрява на котлона.Отделя се една купичка от него.Оставя се да изстине.В тази купичка се разбива едно яйце и 7 с.л брашно.В другата част от млякото се разтваря половин пакетче масло и една чаша захар(ако обичате по сладко може и малко повече).
В горещото мляко на тънка струйка се прибавя сместа с разбитото яйце при непрекъснато бъркане.
В едната част от вече готовия крем се начупва на ситно шоколад.Разбърква се докато шоколадd се стопи напълно.
Реди се в купички като се ,едуват жълтия и кафевия цвят.Сервира се поръсен със смлени орехи.
Виж целия пост
# 36
Солен кекс





Това правят изморените хора след работа, когато яйцата на очи звучат скучно Mr. GreenОтварям хладилника и каквото фантазията роди.

 - 4 яйца
 - една шепа сирене натрошено(може би около 1 ч.ч е това)
 - една шепа кашкавал ситно нарязан на кубчета
 - толкова горе долу колбас шпеков или какъвто се намира
 - 1/2 ч.ч ситно нарязани черни маслини
 - половин домат нарязан на ситно и по възможност само месестата част т.е да няма много течност
 - 5 с.л кисело мляко
 - 1 с.л зехтин
 - щипка суха мащерка (тук може подправка по избор например босилек или чубрица  - кой каквото обича)
 - 1 бакпулвер размесен с около 1 ч.ч брашно.Количеството на брашното е толкова, че да се получи средно гъсто тесто като за сладък кекс.
Застилам продълговата форма за кекс с хартия за печене. Сипвам сместа отгоре.Подравнявам хубаво и поръсвам със суров белен слънчоглед.
Пекох на 200 градуса около 30 мин.Трябва клечка за зъби да излиза суха от кекса - тогава е изпечен добре и от вътре.
Виж целия пост
# 37
                                                                            Млечна Баница

                                       


1 пакет готови кори за баница
150 гр краве масло
7 яйца
300 гр захар
1 и 1/4 л.прясно мляко
2 праха ванилия
В тавичка намазана с масло редим корите като мажем всяка кора с разтопено масло преди да сложим другата.Така редуваме кора, масло, кора докато свършат корите.
Нарязваме на квадрати.Печем във силна фурна до розово.
След това леко се поразместват, за да се получи разстояние между квадратите.Разбиват се яйцата със захарта.Прибавя се млякото и ванилията и се заливат изпечените още топли кори.Отлежават така напоени най малко един час и отново се запичат във фурната до готовност.

Източник - Соленки, Сладкиши, Кремове - Добрина Венкова
Виж целия пост
# 38
    Сочни пикантни кюфтенца на фурна с цветна гарнитура
                                       

За кюфтенцата:

400 гр кайма смес - телешко и свинско месо
1 малка глава лук ситно нарязана
2 счилидки чесън счукани
2 филии сух хляб накиснат във вода и отцеден
2 с.л червено вино
2 с.л тъмен соев сос
1 яйце
млян черен пипер
млян кимион
За гарнитурата:
2 домата ситно нарязани
100 гр.черни маслини без костилките
половин връзка магданоз
2 варени яйца нарязани на ситни кубченца
сол на вкус
зехтин
лимонов сок
Омесваме каймата от посочените продукти.В намаслена тавичка оформяме и редим кюфтенцата.Печем във силно загрята фурна.
Сервираме с гарнитура от нарязаните домати и маслини подправени с магданоза, зехтина, солта и лимоновия сок.Разбъркваме добре да се овкуси и чак след това добавяме нарязаните на кубченца яйца, за да не се размачкат.
Виж целия пост
# 39
Кекс с фанта и орехи




4 яйца
0,120 л. олио
220 гр.захар
300 гр брашно - аз сложих малко повече за средно гъсто кексово тесто.
1 бакпулвер
шепа нарязани орехи
1 ванилия
250 мл фанта портокал
Яйцата се разбиват със захарта до побеляване.Прибавят се олиото, брашното с бакпулвера и ванилията, нарязаните орехи и фантата.Всичко се разбърква много добре и се изсипва в кексова форма намазана с масло или олио и посипана с брашно.
Пече се в умерена фурна.Още топъл се поръсва с пудра захар.
Виж целия пост
# 40
Ароматно пилешко филе в плик с ябълки


килограм пилешко филе
1.500 кг ябълки - жълти или червени по сладки.
2 глави стар лук
дафинов лист
2 зрънца бахар
1 к.ч бяло вино
3-4 с.л олио
черен пипер
кимион
куркума
сол на вкус
Месото се нарязва на хапки.Приготвя се марина от виното, черен пипер, кимион, куркума.Месото се посоляма на вкус и се овалва в марината.Престоява така около час.
Ябълките се нарязват на малки средно големи кубчета, лука на полумесеци.
В плик за печене се слага всичко - ябълките, лука, маринованото месо, дафиновия лист и бахара.
Пече се в загрята фурна около 40 мин.
Получава се леко сладко - кисел вкус.А дафиновия лист и бахара напомнят леко за вкуса на капама в глинен съд.

                                                                               Задушени пържолки с лук, чесън и ябълки
             
Това е още една вариация на горната любима наша рецепта.Приготвя се страшно бързо без часове предварителна подготовка и дълго суетене пред печката а резултата е фантастичен.
Самото ястие си върви с гарнитурата та и гарнитура не е необходима да мислите за пържолките.
Пържолките стават крехки и с много приятен нетрадиционен вкус.
Необходими продукти за 4 порции:
4 свински пържолки с кост
4 големи глави стар лук
3 ябълки
1 опаковко майонеза - 200 гр.
100 мл вода
сол, черен пипер, кимион, къри,
дафинов лист
бахар - 2 зрънца
3-4 скилидки чесън нарязан на ситно
Начукваме пържолките леко и ги обтриваме със сол, черен пипер, кимион.Лука нарязваме на полумесеци.Ябълките обелваме и нарязваме на кубчета.
В съд от йена глас с капак редим пържолките, лука, ябълките и чесъна.Прибавяме майонезата и водата.Разбъркваме добре всичките продукти така, че майонезата да се разпредели равномерно.
Печем на загрята фурна на 250 градуса около 40 мин или до готовност на месото.
Виж целия пост
# 41
Предлагам ви два вида застройки за супички - записала съм ги от майстор готвач  Peace Peace Peace и супичките ми вече не се пресичат.
Варена застройка с кисело мляко - половин кофичка кисело мляко, 2 жълтъка от яйце -(белтъците правели белята с пресичането)  и две супени лъжици брашно.Оставяме супичката малко да поизстине.В отделен съд разбиваме киселото мляко, жълтъците и брашното, доливаме малко от супичката да се разреди.Слагаме тази смес на котлона да заври и изливаме в супата.
Варена застройка с прясно мляко - прави се нещо като бешамел.В отделен съд запържваме 2 с.л брашно.Доливаме  прясното мляко.Разбърква се хубаво, прибавят се жълтъците.Тази смес трябва хубаво да заври и се връща в супата.
Както ми обясни човека супата издържала повече, не миришела на яйца сурови и на брашно.
Когато правя супички ВИНАГИ запържвам една главичка лук и настърган морков.Моркова придава този приятен оранжев цвят на супичките.След като запържа лука и моркова доливам вода и останалите продукти - топченца от кайма, варено пиле и т.н.
Виж целия пост
# 42
Ароматни мариновани пържолки с мащерка и "заскрежен" зелен фасул

                                     
За пържолките
вратни пържолки - по една за порция
2 скилидки чесън
сокът на един по голям лимон
черен пипер
кимион
щипка суха мащерка или стрък прясна
за гарнитурата
пакет замразен млад зелен фасул
2 скилидки чесън
2 с.л масло
3 с.л заквасена сметана
сол на вкус.
Мариноваме пържолките в маринатата за около 2  - 3 часа на хладно.Аз не ги начуквах предварително,но ако желаете може да ги начукате.Според мен така си стават по сочни неначукани.
Изпичаме ги на фурна заедно с маринатата и съвсем малко водичка, като от време на време поливаме със сосчето.
За гарнитурата - задушаваме зеления фасул в маслото, прибавяме ситно нарязания чесън, посоляваме.Отстраняваме от огъня и разбъркваме внимателно със заквасената сметана.
Виж целия пост
# 43
Пъстра Зеленчукова Супичка.
Заради млечното сосче подобно на бешамел супичката става плътна с мек и кадифен вкус.
За любителите на зеленчуци и леко хапване - идеален вариант Peace
                                                 
                                                 

Има два варианта да си  направите тази супичка:
 - Аз обикновенно все по бързата процедура използвам замразен микс - броколи, карфиол и морковче.
 - Ако често ви се намират такива зеленчуци в къщи може да използвате и пресни  Peace Peace Peace

необходими продукти:
200 гр пресни гъби печурки
5-6 розички пресни или замразени броколи
5 - 6 розички пресен или замразен карфиол
2 моркова нарязани на кръгчета
1/2 връзка пресен магданоз
1/2 връзка пресен копър
около 60 гр масло
2 с.л брашно или нишесте
500 мл. прясно мляко
черен пипер
сол на вкус
ломонов сок
В съдчето в което ще приготвяме супата задушаваме с малко от маслото лука, чесъна,гъбите нарязани на филийки и морковите. Ако използваме пресни карфиол и броколи те преди това леко се попарват в кипяща вода .Ако се използват замразени те веднага се добавят към задушените вече зеленчуци.
Доливаме вода и оставяме зеленчуците да се сварят.
Отмесваме супичката от котлона.В отделен съд разтопяваме маслото.Добавяме брашното при непрекъснвато бъркане.Внимателно доливаме от прясното мляко и отново бъркаме - не трябва да има бучици.Ако това все пак се случи - прецедете.
Прибавяме това сосче при супичката.Разбъркваме добре.Накрая нарязваме на ситно пресния магданоз и копър, посоляваме и подправяме със сол на вкус, черен пипер и ломонов сок.
Да ви е сладко  Hug

Ето и темата с обсъждането
- http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=377903.0
Виж целия пост
# 44
Тази рецепта спретнах онзи ден след работа.От какво се затопли все на зелено и пролетно ме влече.Знам и други рецепти за пълнена пъстърва, но тук в главата ми изкачаше само ЗЕЛЕНО.....ЗЕЛЕНО та....това се роди.
Срашно се хареса  у дома и се осмелявам да споделя рецептата с вас.


По една пъстърва за порция - добре почистена
0.500 кг.пресни гъби печурки
2 връзки пресен лук
около 60 гр настърган качествен твърд кашкавал
за маслената смес за намазване на рибите:
50 гр. меко масло
щипка сух девисил
черен пипер, сол на вкус
лимонов сок за натриване на рибата и лимон за украса
Напръскват се хубаво кухините на рибите с лимонов сок, натриват се с маслената смес с подправките.
В отделен съд смесваме ситно нарязания пресен лук, гъбите на тънки лентички и настъргания кашкавал.
С тази смес пълним коремните кухини на рибките.Печем в тавичка намазана с масло и малко водичка.Пече се в предварително загрята фурна около 40 мин.
Нищо не се пържи или задушава предварително.
Виж целия пост
# 45
Постен Ябълков сладкиш с грис
Едва изчаках да истине. Ако направите сладкиша не правете тази грешка като мен Rolling Eyes - много по вкусен е след като изстине добре Peace
                                  
                                  
Самият сладкиш не стой като кекс - в него няма яйца.Има вкус на ябълков щтрудел ,но е доста по сочен  Heart Eyes
Чудесен начин да не изхвърлям вечно изоставащите ми ябълки Peace

Необходими продукти:
1 килограм ябълки - аз използвах от жълтите (само тях ам), но нищо не пречи да стане и с други ябълки
2 ч.ч захар - сложих малко по малко, че да не дебелея съвсем Rolling Eyes
1 ч.ч брашно
1ч.ч грис
1ч.л бакпулвер
1 ч.л канела - аз нямах и сложих подправка на Котъни за ябълков сладкиш .
3/4 ч.ч олио -  - на мен лично ми се стори мазничко и не сложих цялото количество мазнина.Сложих само 1/ 2 ч.ч олио.Ако искате да стой по сочно и мазничко сложете мазнина както си е по рецепта.
1ч.л настъргана лимонова кора
2 с.л лимонов сок
В два отделни съда се правят ябълкова и брашнена смес.
За ябълковата смес - ябълките се настъргват, смесват се с половината количество захар,кората от лимона и лимоновия сок.
За брашнената смес - смесваме брашното с бакпулвера, останалата захар, и канелата.
В тавичка застлана с хартия за печене редим от брашнената смес, от ябълковата, поръсваме с олио......пак брашнена смес, пак ябълки пак олио докато свършат продуктите.Най отгоре трябва да завършим с ябълкова смес и олио.Пече се около 45 мин на умерена фурна - при мен на 200 градуса.
Още топъл поръсваме сладкише с пудра захар.
Източник - списание Меню
Ето и темата с обсъждането - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=378967.0
Виж целия пост
# 46
Котлети от свинско месо в млечно - горчичена марината       

4 бр.свински котлети
за маринатата:
1 ч.ч кисело мляко
1/2 литър плясно мляко
2 с.л горчица
2 стръка праз ситно нарязани
смлян кимион
смлян черен пипер.
Пържолките се натриват хубаво с маринатата.Поставят се в съд с капак.Заливат се отгоре със останалата марината.Престояват в нея най малко 4 часа.
Пекат се в предварително загрята фурна.
Стават много крехки Peace


Виж целия пост
# 47
Зелена салата с круши и орехи
       
Предлагам ви тази лесна, ужасно вкусна и здравословна салатка.Ако сте любители на традиционната зелена салата - може би няма да ви хареса.Но ако обичате сладко - кисел вкус и сте любители на експериментите това е за вас Peace
Моите промени в рецептата са отразени в червено.
1 зелена салата
1 добре узряла, но не мека круша
шепа сурови орехови ядки
1 краставица - в оригиналната рецепта липсва, но аз я прибавих вместо шунка
шепа нарязана шунка на лентички - аз не сложих

За дресинга:
2 с.л мед
1/ 2 глава лук ситно нарязана
1ч.ч кисело мляко пълномасленно
2 с.л винен оцет
сол на вкус
олио - в оригиналната рецепта без него.Може би заради шунката newsm78
Всички продукти за дресинга се смесват добре.Салатата се подправя непосредствено преди сервиране.
Източник: GOOD FOOD
Виж целия пост
# 48
Ябълков сладкиш с орехи - стъпка по стъпка






Рецептата е за ч.ч с вместивост 200 гр.сухи съставки като захар, брашно и др.
3 яйца
2 ч.ч брашно - 400 гр.
1 ч.ч захар - 200 гр. - с това количество захар кекса не става много сладък.Аз така го обичам а и пудрата захар добавя сладост.Ако обичате по сладко добавете малко повече захар.
2 ч.ч нарязани ябълки
шепа нарязани орехи
1 бакпулвер
1 к.л канела или ванилия (а може и двете)
3/4 ч.л олио - 13 с.л
Разбиваме яйцата и захарта докато захарта се стопи.Прибавамя олиото и отново разбъркваме.Добаваме брашното и бакпулвера.Разбиваме до гладка смес.Добавяме нарязаните орехи и ябълки, канелата или ванилията.
Печем в кексова незалепваща форма или във форма за торта застлана с хартия за печене.
Аз пека на горен и долен реотан на не повече от 200 градуса докато се надигне кекса и след това на 180 докато от него при проба излиза суха клечка за зъби.
Още потъл се наръсва с пудра захар.
Виж целия пост
# 49
Пай с пилешко


Пилешки гърди - една опаковка охладени (около 500 гр.)
За картофеното пюре
1 кг картофи
Около 30 гр масло
1 ч.ч прясно мляко - продуктите за картофеното пюре са ориентировъчни.Следете гъстотата на картофеното пюре - не бива да е прекалено рядко.
5 - 6 червени чушки изпечени и обелени(често имам замразени и доста се олеснявам в приготвянето на това ястия)
1 глава лук
3 стръка прясна целина
връзка пресен магданоз
2 с.л червено вино
черен пипер, кимион, сол на вкус
около 200 гр хубав твърд кашкавал

В тенжерка сварям картофите, обелвам ги и ги пюрирам с малко масло и прясно мляко.Посолявам на вкус.
Нарязвам пилешките гърди на хапки, лука на полумесеци, чушките на лентички.
Задушавам под капак с малко мазнина , водичка и виното.Подправям с черен пипер и кимион.Посолявам на вкус.Поръсвам с нарязаните на ситно целина и магданоз.
В йенски съд с капак редя пая по следния начин - ред картофено пюре, задушената смес от пиле и зеленчуци, настъргания кашкавал и пак картофено пюре.
Умишлено не слагам кашкавала най отгоре защото сложен между пластовете от другите продукти стои като сосче.
Пека с капака и малко преди да изключа фурната го махам да хване пая коричка.
Виж целия пост
# 50
Яйца на очи на фурна

Не съм вярвала, че тези яйца ще предизвикат такъв интерес в отчетната тема.
Че са ми любими - любими са ми и още как.Затова си позволявам и тук да ги споделя с вас Hug.Стават светкавично и са идеален вариант за не мазна и бърза вечеря bowuu
Та какво им е  по особенното.В къщи пърженото е табу, а аз много обичам яйца на очи.И така....по този повод аз си ги приготвям на фурна или парти грилче.
В тавичка слагам мазнинка колкото да не залепнат айцата.Чуквам яйцата едно по едно.Посолявам ги леко.
Дакото се пекат приготвям салатка по избор - шопска или зелена салата с репички.Това вече е въпрос на избор.
Преди сервиране на яйцата ги поръсвам с натрошено сиренце и кисело мляко.
По желание може да си сложите и чесънче Heart Eyes или пък да ги поръсети с червен пипер.
Виж целия пост
# 51
Копривена чорба
                                        

Коприва - около 0.500 гр
два стръка пресен лук
един стрък пресен чесън
100 гр бяло саламурено сирене
прясно мляко - 2 ч.ч
фиде - 2 бр от тези на колелцата
сол на вкус
черен пипер
магданоз
за украса - варени яйца
самардала за поръсване на яйцата
Правя тази чорбица като всичко варя сурово.
Първо почиствам добре и попарвам във вряла вода копривата.Отцеждам я, нарязвам я на ситно и връщав в нова студена вода в тенжерката.Водата само леко покрива продуктите.Нарязвам лука и чесъна на ситно.Добавям ги при копривата.
Когато заври добавям фидето и изчаквам то да омекне.
Разреждам супата с прясно мляко - затова в началото водата беше малко.Повира още малко и дърпам от котлона.
Натрошавам сиренето, посолявам на вкус.Поръсвам с пресен магданоз.
Преди сервиране украсявам с варени яйца и поръсвам със подправката самардала.
Тази супа е много полезна за бъдеши майки - и копривата и магданоза, както и млечните продукти съдържат така необходимата Фолиева киселина.
Виж целия пост
# 52
Много вкусна крем супичка с моркови , картофи и джоджен

Посочените количества продукти са за 3 порции.
4 картофа - по едрички
3 моркова
1 глава лук
една връзка пресен магданоз
шепа листа пресен джоджен
сол на вкус, черен пипер
100 мл прясно мляко или готварска сметана
В тенжерка слагаме зеленчуците да врат - морковите и картофите нарязани на кубчета, лука на по едро.
Водата трябва само да покрива леко зеленчуците.
Когато всичко омекне отстраняваме супичката от котлона и пасираме.Посоляваме на вкус.Подправяме с пресен магданоз и джоджен.Поръсваме с черен пипер.Разреждаме пасирана супичка с прясното мляко или сметаната.
Сервираме с крутони - аз си ги приготвям сама като старички филийки хляб нарязвам на кубченца и запичам на парти грил или на фурна.
Виж целия пост
# 53
Разкошен пухкав кейк с прясно мляко и шоколад


                               
                                                     
Необходими продукти:
1 пакетче масло от 125 грама  - на стайна температура
1 ч.ч захар
3 големи яйца
2 прахчета ванилия
ромова есенция - 4 - 5 капки
1/2 к.л сол - ето така изглежда количеството.Лъжичката е малка кафена лъжичка
1 пълна к.л бакпулвер
1/2 к.л хлебна сода
чаша и половина брашно
200 мл прясно мляко
50 гр шоколад - сложих половин блокче от натурален шоколад на Своге
1 с.л какао на прах.
Разтопявяме шоколада на водна баня и го оставяме настрани.
Разбъкваме маслото със захарта много добре.

Прибавяме яйцата едно по едно и след всяко яйце разбъркваме с миксер.
Бием на висока скорост около 20 мин.Трябва захарта да се стопи много добре.Добавяме ванилията и ромовата есенция.

Добавяме сухите съставки - содата, бакпулвера и солта с първата чаша брашно, първата порция прясно мляко от 100 мл.,разбиваме с миксер, прибавяме осталата половин чаша брашно, втората порция прясно мляко от 100 мл.и отново разбъркваме.
Във формичка  за кекс намаслена с масло слагаме половината от маслената смес, слагаме отгоре разтопения шоколад, посипваме с какаото, слагаме втората половина маслена смес и леко с пръст или лъчица правим шарки - т.е гледаме на размесим малко двете смеси - маслената и шоколадовата.

Печем на загрята на непове от 200 градуса фурна.Пече се около 15 мин. така - да се надигне.После намаляваме фурната до 180 и печем до готовност.Правим тест с клечка за зъби или дървено шишче и ако то излиза сухо от сместа кейка е готов.

Виж целия пост
# 54
Цитрусов кейк с крема сирене и орехи

Ровейки се из разни готварски сайтове попаднах на този кейк с крема сирене.Заинтригуваха ме съставките, но да си кажа чесно плени ме от пръв поглед снимката - пръхкав кейк на трохички точно както го обичам.
Структурата му не е сбита, не е тежък....като купените пръхкави кейкове е ,но 100 пъти по вкусен защото е домашен Peace.
Беше сервиран със сладолед.Ние до сладоледа не снигнахме Laughing
Малко модифицирах рецептата и се получи ето това



Продукти:

2 пакетчета меко масло - аз използвах две малки пакетчета масло на Маджаров
1 кутия крема сирене - при мен едно пакетче крема сирене от българското най обикновенно
2ч.ч захар
4 големи яйца
1/ 3 настъргана кора от лимон
3 ч.ч брашно
1 бакпулвер
1 ч.ч свеж портокалов сок
щипка сол
1 ч.л ванилия - аз сложих половик капсулка течна ванилия
шепа натрошени на ситно  орехови ядки
Маслото, крема сиренето и захарта се разбиват добре с миксер.Добавят се яйцата едно по едно.Прибавя се настърганата лимонова кора, портокаловия сок и ванилията.Тук ще ви се стори, че сместа е като пресечена, но това въобще не е проблем.Следващите съставки се смесват чудесно и резултата се вижда.
В отделен съд слагаме брашното,бакпулвера и щипката сол.Започваме да прибавяме от брашнената смес към маслената и бъркаме с миксер.
Брашното се добавя на няколко порции.
Във форма за кейк намаслена и набрашнена (аз използвам незалепваща форма уж, но пак си правя тази процедура да нямам изненади) изипваме сместа за кейка.
Печем в предварително загрята фурна първо на 200 градуса да се надигне и после намаляме до 180.Кейка е готов когато клечка за зъби или дървено шишче излизат сухи от него Peace
По желание може да се набоде с дървеното шишче и да се залее с портокалов сок загрят на ниско температура с 3 с.л захар.Кейка абсорбира сока веднага.
След като изстине добре се сервира със сладолед или сметана Peace
Източник:http://www.cafenilson.com/2009/06/orange-cream-cheese-bundt-cake/
Виж целия пост
# 55
Пъстърва със синьо сирене и стафиди в сос от грейпфрут

                             

2 пъстърви - почистени
100 гр синьо сирене
шепа стафиди
1 грейпфрут
масло или зехтин за намазване на тавичката
черен пипер и сол на вкус
Изтискваме грейфрута като запазваме два резена от него. Поливаме с половината изтискан сок пъстървите отвътре.Натъркваме рибите с черен пипер и сол на вкус.Със солта да се внимава ако сиренето е много солено.
Пълним пъстървите със смес от сиренето и стафидите.Поставяме ги в огнеупорен съд намаслен с масло или зехтин.
Зашиваме коремчетата на рибите или ги забождаме с клечки за зъби, поставяме по един резен грейпфрут, заливаме с останалия сок от грейпфрута отгоре им  и печем във фурна на 200 градуса докато кожата на рибата се зачерпи.
При поднасяне поливаме с образувалото се сосче при печенето.
Източник: GOOD FOOD
Виж целия пост
# 56
                                                                                               Пържени Банички
Много бързи, много вкусни, икономични и подходящи за закуска сутрин или следобед.
Любими са ми  Peace.
Израснали сме с тях. Баба ги правеше. Майка ги научи от нея.Сега и аз.Е на баба бяха най вкусни де Peace но и ние се стараем да запазим традицията Heart Eyes


1 ч.ч топла вода.Да не е вряща, но не и марна.
Половин ч.л сол
Брашно за средно меко тесто - една идея малко по твърдо от това за мекиците.

Замесва се тестото.От тази доза излизат 6 бр банички..
От тестото се оформят 6 топки.Оставят се да починат малко - 5 мин.
Всяка топка се потапя в олио.Разпъваме всяко топка на тънък лист.Дърпаме както дърпаме за мекици.Целта е колкото се може по тънко да се получи.
Напръскваме с олио или разтопено масло.Поръсваме със сиренце,загъваме като плик и пържим в сгорещена мазнина от двете страни до златисто.
Виж целия пост
# 57
                 Свински котлети с праз и ориз под капак


За 4 порции
Свински котлети с кост - 4 бр.
2 връзки праз лук
1 купичка ориз
1ч.ч доматен сок - аз използвам домашен сок, но може и от консерва
черен пипер, кимион, сол на вкус
Начукваме пържолите и ги обтриваме с черния пипер и кимиона.Престояват в хладилник докато нарежем праза и го задушим с олио  и малко водичка.Когато праза поомекне добавяме доматения сок и посоляваме на вкус.След това идва ред на ориза.Разбъркваме и изчакваме ориза да стане стъклен.Добавяме вода(принципно на ориза съотношението е 3 части вода към 1 част ориз, но тук аз слагам към едната купичка ориз купичка и малко водичка, че нали има и доматен сок а и праза пуска малко или много) и готвим още 5-10 мин.
В същата мазнина запържваме свинските котлети, посоляваме.
Редим в йенски съд или пръстен гювеч пържолки, праз с ориз, пържолки.Задушаваме на фурна до готовност.
Продуктите са почти готови, свинското от начуканите котлети е крехко и не е необходима много време.Ястието остава на мазнина.
Много е вкусно и типично за зимата у дома.
Виж целия пост
# 58
                                                 Локумени сладки с тиква и овесени ядки
За извесно време се налага да спазвам строга диета без млечни продукти.Лакомията ми за сладко обаче не намаля.Така се родиха тези сладки.С голямо въображение и с налични продукти за сезона се получи нещо много приятно на вкус, здравословно и съобразено с диетата на хора като мен които поради една или друга причина се налага да си приготвят постни сладкиши.
Тези сладчици ми станаха любими.Ароматни са, мекички и вкусни.Идеални за следобеден чай Peace



1 и половина чаши настъргана тиква добре отцедена от течността
2 ч.ч грис - пшеничен
1 ч.ч брашно
1 ч.ч овесени ядки
1 ч.ч захар кристална
1 ч.ч стафиди предварително накиснати във вода
1 кутия обикновен локум като този
1 бакпулвер
1ч.л канела
1 ванилия на прах
1ч.ч олио
Всички продукти без локума се омесват хубаво да стане като тесто.Правят се топченца и вътре се слага по малко локум.
Нареждаме върху хартия за печене и печем на температура 200 градуса.При печенето сладките леко се разливат като на снимката.
От това количество излезнаха около 15-18 бр.





 
Виж целия пост
# 59
 Сиропиран сладкиш с ябълки и грис - постен.



1 пакет кори за баница - аз използвах на Бела
1ч.ч олио за намазване на корите
Плънка:
1 кг ябълки обелени и настъргани
1 ч.ч грис
1 ч.ч захар кристална
1 ч.л канела
За сиропа
2 и половина ч.ч вода
1ч.ч пълна захар кристална
две прахчета ванилия
с това количество сироп сладкиша е умерено сладък.Ако обичате по сладко може да увеличите захарта.
Първо приготвяме сиропа.Той трябва да е напълно изстинал докато се опече сладкиша.
Обелваме и настъргваме ябълките.Изтискваме от течността.Смесваме продуктите за плънката.
Намазваме две кора за баница с олио, редим от плънката и завиваме на руло.Реди се в тавичка руло до руло.
Така процедираме докато свършат продуктите.
Печем на 200 градуса докато корите придобият приятен карамелен цвят.
Спазваме правилото топъл сладкиш - студен сироп.В началото изглежда, че всичко плува в сироп, но скоро попива, че и малко ми дойде на мен Mr. Green
Гриса вътре се напоява от ябълките и сиропа.Става нещо средно между баклава и щрудел.
Целта беше да е постно - без масло, яйца, мляко............и т.н
Мисля, че успях.
Да ви е сладко Hug
Виж целия пост
# 60
Много вкусна баница с картофи и мляно месо

Необходими продукти:
1 пакет кори за баница- аз използвам на Бела
300 гл мляно свинско месо от плешка или бут-по шарено
3 големи картофа - сварени
1 голяма глава лук нарязана на шайби или на по- едро
олио или масло за намазване на корите и тавичката
чубрица
джоджен
черен пипер
сол на вкус
1 яйце за намазване на баницата
Плънката приготвяме като задушим в малко мазнина лука и мляното месо.Сваляме от котлона и добавяме сварените и намачкани на едро с вилица картофи.Подправяме с чубрица, джоджен, черен пипер и сол на вкус.
Оформяме банацита като вземаме три кори, намазваме ги с масло или олио, слагаме малко плънка в единия край и завиваме на руло.Редим в тавичката предварително намазана с малко мазнина.
Намазваме с разбито яйце и печем в предварително загрята фурна на 250 градуса до зачервяване.
Източник:Списание Моето Дете
Виж целия пост
# 61
Постна баница с ябълки, грис и сушени плодове

Необходими продукти
1 пакет кори за баница - аз ползвам Бела
3 по-големи ябълки
4-5 сушени смокини - отличен източник на калции Peace
шепа стафиди
1ч.ч захар - може да коригирате количеството на захарта
1 ч.ч грис
1 ч.л канела
олио за намазване на корите и тавичката.
Плънката се приготвя от рендосани ябълки, стафидите предварително накиснати във вода, за да омекнат, смокините нарязани на парченца, захарта, гриса и канелата.
Баницата се реди като на всеки две кори намазваме с малко олио, слагаме по малко от плънката, навиваме на руло и по желание рулата завиваме на охлюви като вита баница.
Печем в предварително загрята фурна на 250 градуса до зачервяване.
Виж целия пост
# 62
Баница с кълцано месо и задушено зеле


Необходими продукти:
1 пакет кори за баница
300 гр мляно свинско месо
1 голяма глава лук
резен прясно зеле-около 300 гр
оло за намазване на корите и тавичката
щипка босилек
щипка целина
черен пипер
1ч.л червен пипер
сол на вкус
Плънката се приготвя като в мазнина задушаваме лука, добавяме зелето и задушаваме с често разбъркване до поомекване на зелето.Вода не добавям - зелето пуска достатъчно.
Прибава се мляното месо и се готви още около 10 мин-да се позапържи месото.
Прибавяме подправките, червения пипер,оттегляме от огъня и посоляваме.
Редим баницата като вземаме две кори, намазваме ги с малко мазнина, ръсим плънка в единия край на по широката част.Завиваме едната по-широка част към нас, пригъваме другата широка част, после пригъваме навътре по-тесните части на листите и започваме да навиваме-като китайските пролетни рулца
Така стават отделни банички стегнати като дюнери или пликчета и плънката не изпада при консумация.
Виж целия пост
# 63
                             Постни бебешки бисквитки с тиква

Дълго се чудих какво да предложа на моето детенце за гризкане в период на зъбоникнене и когато сме навън.Рано или късно идва този момент в които дечицата искат сами да държат в ръчичка.Това е етап от развитието който трябва да се поущрява.
Но тъй като трябваше бисквитките при нас да са без млечни продукти и яйца поради съмнения за алергия към белтъците на кравето мляко задачата се оказа трудна.
Докато един ден не ми попадна тази рецепта в една книга от мама - Соленки, сладкиши, кремове на Добрина Венкова.Там рецептата е с моркови, но аз ги направих с тиква.Станаха много вкусни, малчо много ги хареса което направи мама много щастлива.
Необходими продукти:в червено са моито промени
220 гр настъргани моркови (при мен настъргана тиква)
220 гр захар(специално за бебешки вариант аз намалих това количество и сложих около 100 гр.)
150 мл олио
1 ч.л сода бикарбонат
ванилия (прибавих и малко канела за аромат, мисля, че добре се съчета с тиквата)
брашно за средно твърдо тесто - ето така изглеждаше моето

От настърганите моркови (тиква,)захарта,олиото, ванилията и брашното със содата се замесва тесто.Шприцоват се дълги ленти през шприц или месомелечка които се нарязват на отделни бисквитки.Разбира се може да ги оформите както желаете.
Пекат се в тава намазана с олио и посипана с брашно или прокрита с хартия за печене в умерена фурна.
След като се извадят се овалват с пудра захар(на снимката не са, все пак е бебешки вариант Crazy)
Виж целия пост
# 64
Обикновенни бебешки бисквитки

Всичко което се предлага на пазара не ми върши работа.Все има следи от млечен протеин, яйца и т.н все неща които моето момченце по това време не ядеше все още.
С големи благодарности на съфорумката Воденица за рецептата:
1:1:1 вода, захар и  олио; брашно колкото за меко тесто, сода за хляб, щипка сол.
и Нейните препоръки
"За дребосъци захарта може да се намали, тя слагасъщо  кафява захар, зехтин и каквото брашно се намира в момента или микс от бяло, ръжено, спелта, ядки, остатъци от ядково мляко.Замесва се меко тесто, разточва се, пече се в/у хартия за печене на 170-180градуса"
Воденица хиляди благодарности за тази вкусна и много подходяща рецепта за дечица с АБКМ Hug
Поради много запитвания от съфорумки пускам редактирам за някои уточнения
Съотношението на продуктите е
1:1:1 вода, захар и  олио т.е ако работите с чаена чаша от 250 мл слагате от всички тези неща по една чаша в купа.
Започвате да слагате брашно в което предварително сте сложили солта и содата за хляб и бъркате най добре с ръка, че да се усеща гъстотата на тестото. Трябва да стене не много твърдо но не и рядко като за кекс.Търси се такава гъстото, че да е удобно за точене и изрязване на формички.
Един съвет-като ги извадите от фурната,за да са по мекички покривате за кратко с кърпа.След като изстинат в кутията която ще съхранявате може да сложите парче ябълка.

Виж целия пост
# 65
  Сиропирани Постни Мекички-без яйца и мляко
Подходящи за кърмачки на диета поради АБКМ

Тези мекички задоволиха лакомията ми за сиропиран сладкиш, нещо като толумбички ама като не мога нито мляко да сложа, нито яйца..как да стане този номер.
Та както се казва нищо случайно няма.
Точно в този момент ми попадна тази рецепта за постни сиропирани мекички - лесни, бързи, сочни..точно като за мен.
Ако и на вас се налага да спазвате диета поради Алергия към белтъците на кравето мляко пък си падате по сладкото ще се радвам да ви харесат.
Необходими продукти:

3 ч.ч брашно
1/2 ч.л сол
2 с.л олио за тестото
1 пакетче суха мая
200 мл хладка вода
олио за пържене
За сиропа
3 ч.ч захар
3 ч.ч вода
1 с.л лимонов сок-може и без него или пък добавете за аромат Ванилия
кората на един лимон-по желание.
Замесваме тесто от брашното, солта, олиото, сухата мая и водата.Трябва да стане с консистенция на гъсто кисело мляко.Оставя се да втаса около час.Аз правя тази процедура по бързо във фурната на 50 градуса. През това време приготвяме сиропа.
Пържим мекичките в силно сгорещено олио.Олиото трябва да е повече и да ги покрива.
Отцеждаме върху хартия и още топли потапяме в сиропа да се напоят хубаво.
Подреждаме вурху поднос.
Източник: Списание Домашна кухня-брой април 2011
Виж целия пост
# 66
Солени детски Бисквитки с чушка-Алтернатива на купешките крекери Peace
За деца и кърмачки на диета поради АБКМ може да се приготвят без сиренето.
 
Необходими продукти:
2 изпечени и обелени червени чушки
кубче сирене - около 30-40 грама обезсолено
2 с.л оризово брашно или оризова безмлечна бебешка каша
2 с.л пшеничен грис
2 с.л олио
брашно за оформянето на удобно за работа средно твърдо тесто от което да могат да се изрежат формички
сода бикарбонат-на върха на ножа
Начин на приготвяне:
Пюрираме чушките, прибавяме останалите продукти и накрая брашното.Месим и досипваме брашно докато се оформи топка средно твърдо тесто.Трябва да може да се разстели лесно с ръце на кухненски плот или върху дъска за рязане.
В тавичка намаслена и набрашнена преместваме изрязаните от тестото блокчета или формички.
Печем на 200 градуса около 20 мин.
Най вкусни и хрупкави са като изстинат малко.Ако останат за следващия ден са мекички.
От тази доза излизат около 10-15 блокчета с размери като на снимката.
Виж целия пост
# 67
                                         Бананово-Овесени  бисквитки-без яйца


Необходими продукти:
100 гр меко краве масло
4 с.л захар
3 с.л олио
2 меки банана-намачкани
200 гр накиснати за една вечер овесени ядки и добре отцедени
3 с.л кисело мляко
1 ч.л сода за хляб
около 600 гр брашно-до гъстота на гъсто тесто за кекс.Не трябва да се получи кора за точене.Сладките се оформят с ръце или с помоща на лъжица.
Начин на приготвяне
Лично аз работя с пасатора, но може и с миксер ако не се пасира.
Смесете в купа маслото и захарта.Разбийте на крем.Прибавете олиото, намачканите банани и пасирайте.
Добавете накиснатите овесени ядки, содата угасена в киселото мляко и брашното.На мен ми отива малко повече от 500 гр.брашно.
Охормяме сладките с ръце под формата на бисквитки, редим върху хартия за печене, печем на 180 градуса с предварително загрята фурна за около 15 мин.Тези продукти отнемат три зареждания на голяма тавичка от тези на фурните.
Съхранявам след като добре се охладят в кутия с капак.
С това количество захар бисквитките въобще не са сладки и според мен идеални за следобедна закуска за дечица с чаша яйрян или сок.
Подходящи са и за дечица хранещи се по метода Baby-led weaning-мекички са дори на следващия ден и са удобни за хващане от малките ръчички.
От това количество се получават около45 бр сладки с показаните размери.
Идеални са и за закуска или следобедно кафе на вечно бързащите мами Heart Eyes
Ако са ви харесали тези бисквитки или имате въпроси може да оставите своя коментар за тях тук Peace
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=631722.0
Виж целия пост
# 68
Зайков кекс-Солен кекс с моркови

Кръстих кекса така защото се оказа любим на Малък Зайко Laughing
За да го направите ще са ви Необходими следните продукти:
2 моркова-настъргани
100 гр кашкавал-настърган
1/2 кофичка Кисело мляко
1 ч.л сода за хляб
2 с.л олио
2 ч.ч брашно
копър-ситно нарязан-за вкус
кимион-поръсваме много леко колкото за вкус и аромат.
Начин на приготвяне:
В купа разбъркваме  с вилица настърганите моркови, кашкавала,содата угасена в Киселото мляко, олиото, копъра и кимиона.Прибавяме брашното и разбъркваме добре.
Печем в намаслена и посипана с брашно тавичка в предварително загрята до 180 градуса фурна на трето ниво от долу на горе, за не повече от 10 мин.Докато печете наблюдавайте...не е необходимо много време за печене а само до приятен загар.Ако се препече пак е вкусно, но става малко по твърд...като солетки Peace
Виж целия пост
# 69
                                  Маслени Бисквити-Ябълкови Руленца



Супер бързи, лесни, икономични и вкусни бисквитки.Всичко се бърка на ръка Peace.Хрупкави отвън и сочни отвътре.Любими на цялото семейство Peace
Необходимипродукти
За маслената основа
1яйце
1/2 ч.ч захар-така бисквитките стават приятно сладки.Ако обичате по сладко може да увеличите захарта до 1ч.ч.Аз редуцирам заради детенце.
1/2 пакетче бакпулвер
1 прахче ванилия
1 ч.ч мазнина - 50/50 слънчогледово олио и меко масло
2 пълни ч.ч брашно-ако яцето ви е по голямо може и малко повече брашно да се наложи да сложите.Моето яйце се случи лилипут Laughing
За ябълковия пълнеж
3 бр ябълки-обелени,настъргани и добре отцедени от сока
1/2 ч.ч грис
1ч.л канела-по желание-аз по често я пропускам.
Начин на приготвяне:
Разбиваме яйцето и захарта леко с вилица.Прибавяме останалите продукти и замесваме с ръце масленото тесто.
Омесваме настърганите ябълки и гриса.
Върху лист алуминиево фолио разстиламе масленото тесто с длан да се получи кора която след това ще навием на руло.
Посредата разстиламе сместа с ябълките и гриса.
С помоща на фолиото започваме да навиваме на руло.Завиваме краища на фолиото и така оформеното пакетче руло прибираме в хладилника за около час  да стегне.
Върху тава застелена с пекарска хартия режем от рулото и редим в тавата.
Ето така

Печем  в предварително загрята до 180 градуса фурна до приятен розов цвят.
Ето ги изпечени

Поръсваме с пудра захар по желание.Да ви е сладко Heart Eyes
Виж целия пост
# 70
                                         Ябълкова грис-халва


Необходими продукти:

150 мл олио
300 гр пшеничен грис
3 бр обелени и настъргани ябълки
150 гр захар
800 мл вода
1 прахче ванилия
канела-по желание
Начин на приготвяне:
В съд запържваме гриса в олиото заедно с настърганите ябълки при непрекъснато бъркане.Ако ще слагате канела сега е момента.Оставяме на страни.
Приготвяме сироп от водата,захарта и ванилията.Когато заври прибавяме изпържения грис  (по скоро задушения , защото ябълките пускат сок и не е точно пържене).Бъркаме непрекъснато докато се сгъсти.Сравнително бързо става.
Изливаме в тавичка или формички,заглаждаме и оставяме хубаво да се ухлади.
Сервираме с парченца ябълка.
Така посочената рецепта е адаптирана да става за деца и не се получава много сладко.
В оригинал същата рецепта е със следните пропорции
грис-300 гр
олио-300 гр
вода-800гр
захар на пясък-300 гр
ванилия
Източник:Соленки, сладкиши, кремове-Добрина Венкова
Виж целия пост
# 71
                                  Зеленчуково-млечен пастет

Предлагам ви вариант за здравословна според мен закуска за дечица която съчетава пресен зеленчук и млечен продукт в едно.
Моето детенце на около две годинки трудно приема пресни зеленчуци, но в този предложен вариант пожънах голям успех Peace.
Позволявам си да го споделя с вас.Да си призная чесно и на мен доста ми се услади Heart Eyes
Необходими продукти:
настърган на ситно ренде пресен морков
1 к.ч обезсолено краве сирене
ако сиренето е по твърдо добавям и 1с.л кисело мляко
2 обелени от кожата маслинки
копър-по желание
Всичко се обърква до хомогенна смес и се маже на препечени филийки или просто на резенчета пресен хляб.
За по атрактивно поднасяне може да изрежете хляба с формички за сладки, да ги намажете с пастета и да ги поднесете на детенцето.
Виж целия пост
# 72
                                 Рулото на леля Наса (Анастасия)
                                   с пухкав млечно-ябълков пълнеж



Да ме прощава леля Наса Laughingама само рецептата за рулото е нейна Laughing
Пълнежа и по желание на малчо и моя измислица премислица Heart Eyes
Това просто и бързо руло се правеше често в къщи когато нямаше толкова готови сладкиши по магазините.Мажехме го с мармалад от Сини сливи  и отгоре с пудра захар.За момченцето ми обаче реших да го префасонирам в по здравословен вариант подходящ за следобедна закуска.
Необходими продукти:
За платката
3 яйца
9 с.л захар
9 с.л брашно
1 бакпулвер или1/2 с.л сода за хляб-аз предпочитам содата.Превила съм го и в двата варианта
За пълнежа
3 обелени и нарязани на кубчета ябълки
200 гр добре обезсолено краве сирене или извара
1 с.л захар-по желание.Ако се случат много сладки ябълки според мен не е нужно.Това е въпрос на вкус Peace
щипка канела
Начин на приготвяне:
Разбиваме яйцата със захарта.Добавяме брашното със содата или бакпулвера.
Разстиламе в правоъгълна тавичка върху хартия за печене.Печем на 180 градуса.
Много бързо става-наблюдайте го Peace
Пълнежа приготвяме като задушаваме ябълките и захарта за много кратко колкото леко да поомекнат.Охлаждаме ги добре.Добавяме сиренето и канелата и пасираме до гладък крем.
Мажем рулото с крема и с помоща на хартията запечене внимателно го завиваме.
Виж целия пост
# 73
                                   Ябълково-овесен кейк -без яйца

Основната рецепта е на Рени 55 и нейния много много любим мой сладкиш без яйца.
Горещо го препоръчвам.Освен, че е супер бърз и не изисква нито миксер нито кой знае какъв кухненски инвентар, търпи и безброй много импровицазии.
Ето една моя такава-любима на мама и малчо за следобедна закуска
Необходими продукти:
2 к.ч. к.мляко с 1 ч.л. сода
 2 к.ч. захар
1 к.ч. олио
4 к.ч. брашно- Ето рецептата на Рени
Аз добавям освен това и
2 настъргани ябълки
1 ч.ч овесени ядки накиснати предварително във вода
щипка канела
Всичко това се обърква и се изсипва в намазнена и поръсена с брашно тавичка.Печем до суха клечка.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия