За майките на бившите и за нас като майки на бъдещи мъже и бащи...

  • 1 353
  • 12
Често си задавам въпроса дали съм майка която може да възпита отговорен,чувствителен, нормален, лично и социално ангажиран мъж. Търся понякога отговора в лицето на майките успели в това начинание...моята майка възпитала брат ми като всичко което описах горе, майките на близки приятели които идентифицирам като "различни мъже"...Също в майките на нашите бивши, на моя бивш...Разбира се не е само майката тази която е отговорна за развитието на личността, но ми се иска да развием темата в тази посока, защото за майката която отглежда и възпитава сама сина си, отговорността често не е поделена.
Питам се кои са границите във възпитанието, които не трябва да прекрачваме, колко строги и изискващи и колко ласкави да бъдем...Уверена съм че любовта дадена на едно дете под форма на внимание, разговори, емоции, преживявания никога не може да е вповече и че такава любов дава своите плодове под формата на един емоционално зрял възрастен човек. Това е липсвало на бащата на моето дете, било е компенсирано с освобождаване от всякаква битова грижа...резултат- студен и безхаберен човек. Защо тази майка е постъпила така? Как да съм сигурна че неволно няма да направя подобна грешка???  До какви изводи стигате вие в своите размисли, оценявам всяко споделено мнение. Моля да ме извинят майките на момиченца, че темата звучи така, но мисля че вие също имате с какво да се включите от личния си опит.
 Hug
Виж целия пост
# 1
както ти самата казваш, за възпитанието и резултатите от него не  е отговорна само майката.не се страхувай от  БНД-то , не е гарнация ,че твоето дете няма да е точна противоположност на него Simple Smile характерът на човек естествено,че се изгражда благодарение на средата , в която живее , но и се доизгражда поради различни еднократни случки, събития , които коренно могат да влошат ( или подобрят) цялостната картина.
аз лично се надявах да имам момиче, за да не стана като повечето майки,влюбени в синовете си, които им звънят по 10 пъти,когато са с приятелката или жена си и които от обсебеност стават причина за разрухи на семейства и огромни болки.да, има и такива мъжки майки, които просто отглеждат момчетата си като мъже , а не като разглезени мамини синчета. със сигурност, обичта,подкрепата,ласките са задължителни до 1 момент,докогато се изгражда човекът,личността на детето като нормална и щастлива. трябва да усетим границата на ''превръщането в мъж'' и тогава да се оттеглим. ако и моят син причини нещо подобно на някое момиче,което на мен ми беше причинено ще се самоубия ,че не съм го направила достоен човек и най-вече мъж.
та както беше казала Стън-като стане там на 18 -шут в гърба и да се оправя сам вече. Whistling
Виж целия пост
# 2
а реално колко лигли са създадени от майките си имате ли представа?
щото аз съ ми майка на момиче и изпадам в паника не само какъв мъж ще създам, а и каква жена....
не виждам майките на мъже с какво са по-лоши от майките на жени - познавам лигли дето д-то не могат да си избършат без майка си а после си намират мъже дето да им го бършат...

по  въпроса - нямам и идея как да не се премине границата на загрижеността и как да не се остави пък детето на произвола на съдбата...лутам се и аз и виждам ка ккато съм сторга -травмирам децата, като пък се грижа повече - ги глезя...сама за себе си нямам особен успех във възпитанието им май...
Виж целия пост
# 3
Аз съм отрсанала в "нормално" семейство...Родителите ми не са разведени, а е трябвало....АЗ се старая да НЕ живея така, като те живеят.... Други пък не могат да се откъснат от видения модел през годините... И тук, макар и, може би , елементарно, бих  казала - Божа работа! Никога не  сезнае точно какво, кой момент, коя случка, коя част от характера на човек ще отключи.
Виж целия пост
# 4
Подържам мнението на Годзила. newsm10
Познавам човек на когото бих искала да прилича моят син когато порасне.Разказвала съм ви за него-приятелят на бащата на Мария. newsm53Той найстина е уникален мъж,човек и приятел.Това което има(а повярвайте ми не е никак малко) го е постигнал сам .Възхищавам се на майка му,която е възпитала в него толкова стойностни неща.
 newsm10
Виж целия пост
# 5
....а после си намират мъже дето да им го бършат...

 Mr. Green Mr. Green

Аз съм майка на момиче  Mr. Green
Мен ме възпитаваха да не деля хората на мъже и жени, но да знам, че като жена трябва във всичко да съм два пъти по-добра от мъжете, за да успея. Да се грижа сама за себе си и прочие...
Предпочитам дъщеря ми да знае, че е жена. Че е различна. Че е добре да има един /или няколко/ мъже, които да се й бършат дупето... Да не им доказва нищо, а напротив да се възползва от това, че е жена  Mr. Green Не знам до колко успявам обаче.  newsm78 Според нея мъжете си стоят у дома и гледат децата, а жените ходят на работа...Дано поумнее.  Praynig

И мъжете и жените обаче се възпитават с много любов и по-малко закриляне и дондуркане  Peace
Виж целия пост
# 6
Много е сложен този въпрос с възпитанието. Границите се определят в зависимост от детето според мен. Чувствителността не се възпитава - нея или я имаш, или я нямаш. Аз например не считам своята чувствителност за плюс. Тя ме прави твърде ранима и болезнено емоционална на моменти. Всъщност като се замисля проблемът е да разграничим ясно границата м/у достатъчно отделеното внимание (под формата на любов и възпитание, закрила и т.н.) и "вторачването" в детето и превръщането му в приоритет номер 1 в живота ни.

Аз сега виждам, че в момента малкият е все още във фазата на прилепчива привързаност. Надявам се с тръгването на градина да реши сам да стане по-самостоятелен и да не иска да е непрекъснато с мен. Междувременно много говоря с него по този въпрос. Но къде точно е границата не зная.  Confused
Виж целия пост
# 7
Колкото и да възпитаваш някого в крайна сметка не е ясно какво ще стане. Важното е да вложим най-доброто от себе си. Аз не мисля, че има момент в който трябва да си "изоставим" децата, за да не станат прекалено привързани. Според мен трябва винаги да ги подкрепяме, но да не прекаляваме с отменянето във всякакви задължения. Просто трябва да се нагажират, да им се възлагат отговорности, а не всичко да се прави вместо тях. Понякога включително трябва да ги оставяме да допускат своите грешки, дори и да знаем че грешат.

Лошото е че понякога единични случки имат много по превратно влияние върху характера отколкото нешата възпитавани с години. И никога не се знае как ще реагира детето - дали ще последва добрия или лошия пример. Защото един мъж възпитан от майка си само може да реши, че е нормално жените сами да си възпитават децата, а може да реши и да е отговорен баща, за да не страда друго дете като него...
Аз си мисля, че ако моето диване някой ден си изоставаи детето без да проявява интерес към него и да полага грижи ще яде бой на дърти години. Надявам се да успея да възпитам един отговорен човек.
Виж целия пост
# 8
О, Стън, познавам мъже, които са твърде обгрижвани от майките си цял живот и взаимно са толкова привързани, че мъжът или не създава семейство или създава и под влияние на мама го разваля... Нямам предвид да си зарежеш детето, а просто да му даваш повече въздух да диша и да изследва и да се развива само,  без намеса. А грешките доста често са много полезни. Поне за мен де Simple Smile.

За модела, който вижда в момента не съм мислила много точно в този аспект. Дано не решат, че е нормално жените сами да си отглеждат децата, щото и аз на дърти години ще бия Wink. Сега се уча да си показвам емоциите - в смисъл такъв, че не искам да си мисли, че жените са вечно усмихнати и щастливи и искам да свикне с идеята, че и аз мога да съм тъжна, уморена и да плача.
Виж целия пост
# 9
Възпитанието е най-ама най-трудната задача с която трябва да се справят родителите....Познавам много добри и отговорни мъже отгледани само от майките си , и много безхаберни и егоисти отгледани в много добри и здрави семейства. Истината е , обаче че има и такива жени ...

Според мене е много важно да научим децата си да бъдат самостоятелни и отговорни и постоянно да им показваме колко ги обичаме и да се надяваме че създаваме добри и стойностни хора
Защото каквото и да постигнеш в живота си , ако се провалиш с децата си .... всичко губи смисъла си
Виж целия пост
# 10
Здравейте,аз сьм майка на 3 момчета,големият е на 17,близнаците на 7.Повярвайте много е трудно да се разкъсвам между тях,засега малките все още ме гушкат и цункат,а батко им изобщо не дава.Старая се и на 3-мата да давам обич,помощ сили за напред,но големият нещо вече ми бяга,лошото е ,че 12 год.живяхме лош живот,свидетел е на всичко преживяно с баща му, много говорихме по този въпрос-да не прилича на баща си,да уважава жените,но се страхувам от бьдещето му.това може би е останало в сьзнанието му.Сега си живеем кротко и спокоино,без скандали,без побойща,но знам ,че агресиятя в него е огромна.постоянно се опитвам да говоря с него за тези неща,вече е голям,но незнам дали ще му повлиая.все си мисля,че всеки род.се старае да вьзпита добьр човек,дано и аз да сьм успяла.никога не бих искала да преча на децата си,затова смятам,че когато реши да се ожени -по-добре на квартира,да се разбират,гледат сами,аз винаги ще бьда насреща да помагам за всичко ,но сами наи-добре ще се оправят.знаете различни поколения,различни вьзгледи.поправете ме ,ако греша Peace Laughing
Виж целия пост
# 11
Марги, аз нямам предвид да се обгрижва и всикчо вместо него да се върши. Точно това съм казала че не трябва да се прави. Трябва от малък да си свиква, че има задължения и отговорности. Но трябва да знае и че е обичан, за да е сигурен и спокоен. За мен обичта не се изразява в това да му ходиш подир дупето постоянно.
Виж целия пост
# 12
Моето мнение е,че детето се учи от модела и поведението на родителя или родителите които го отглеждат,важно е да расте в добра  и спокойна семейна среда и колкото се може по пълноценна,да му се разкава кое е правилно и кое не,да се чувства то много обичано и подкпрепяно винаги,да е насърчавано за добрите си постъпки..
Това го стимулира и то да прави добро и да се отнася  с хората както са се  отнасяли с него след време...
Надявам се да не бъда майката която постоянно ще му с еобажда като стане голям мъж и да се чуди какво да измисли за да го обсебва,мисля да оставя тази роля на бъдещата му жена Joy Ама не се знае-знае ли се.... Wink
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия