ИЗРАЕЛ

  • 56 325
  • 579
# 180
петя, а ползват ли се кредитни карти? мисля, че евреите (поне според стария завет, който чета) не са много по вземането на заем...
Виж целия пост
# 181
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%BE%D0%BB%D0%B4%D0%B0_%D0% … D0%B5%D0%B8%D1%80
Ето го и на български. Силна жена, достойна за възхищение.

петя, а ползват ли се кредитни карти? мисля, че евреите (поне според стария завет, който чета) не са много по вземането на заем...

Евреите от старият завет може и да не са по взимането на заеми, но ела да видиш днешните  hahaha всички са с по няколко кредитни, дебитни и т.н карти. Дори и да имат "затворени" пари, не ги пипат взимат на минус. Тук въобще пари в брой много, много не се носят. Дори има едни карти с които се плаща, но не на кредит, тоест веднага ти  свалят сумата от сметката. Заплатите са превеждат по банков път или на чекове.
Виж целия пост
# 182
  Да бе , гледай каква съм скица - като съм свикнала  много да чета на английски чак пропускам да видя дали има опция за български  hahaha ужас.
  По повод на картите ....заради тези кредитни карти моя мъж  е седял гладен  1 обяд  Joy .Понеже не носи пари в брой , много често е в тая  ситуация и все се питаме един друг - имаш ли дребни  hahaha та..... искал да си купи фалафел  , ама  кой ти дава кифла с кредитна карта , въртял се и отишъл на работа.После ял де ....по принцип....Дори на бензиностанциите зареждаш и  минаваш картата и се качваш в колата и заминаваш.Един  приятел българин  като беше тук  си помислил , че много крадат , зареждат и бягат , не влизат да плащат  Joy мале си ....То заради тези кредитни карти всеки купува  повече отколкото трябва , пък дори и да изплаща после на няколко пъти ( вноски) ...Пък ако имаш няколко карти , хептен нямаш спиране.Моя мъж е против  взимането на изплащане и минусите, но все пак това е световна епидемия  Rolling Eyes .Има и едни карти , с които сами можеш да теглиш пари от каспомат , без   да плащаш  с тях в магазините.
   
  Тази вечер ходихме до Яфо да ядем сладолед (все едно тука няма  hahaha) , да видим морето от там ( все  едно тука няма пак) и да ядем гевреци.Всички по пътя  с  едни жълти блузи , има мач на Макаби Тел Авив, едни жълти шалове , нападнали гладниците гевреците , та  не можеш се вреди от тях  Joy Та много поздрави от морето - едни  пенести големи вълни , един студен вятър.... Shocked От колата го погледахме.Дъвчим гевреци и блеем  Shocked без деца  Joy Значи  , минахме и покрай Българския ресторант в ЯФО , който се казва "ВИТОША" - пълно беше , възрастни хора имаше  също....Цялото ЯФО елхи , дядо коледовци , гирлянди.А какви баклави  въртят арабите там  Crazy Flutter , хем топли още....Има много  араби  християни в ЯФО да  спомена, сигурно затова по магазините им вътре имаше  елхи ( не за продан , а за декорация).До една от църквите имаше толкова много хора , че се  зачудих какъв ден е днеска бе ....католици ми се видяха.....пълен беше двора ......Изобщо на единия тротоар вървят арабки с абая(абаи , тези големите  им рокли до земята) , по-надолу елхи , по насам еврейски рисунки  налепени по стената на едно училище...... Crazy Накак е  уютно и има нещо специално в това Яфо, едни малки мащаби, едно такова шарено , едно смесено ...имаше много рейсове с туристи  до онази църква  католическата  newsm78 .
 
  Та  другия път като ходя ще  взимам  камерата , какво съм се  замоткала без камера , народа тука снимки чака  Mr. Green Та  така , в този дух , карайте я  леко , утре  е първия работен ден  тук и си пожелаваме - успешна седмица като се видим...като ..  бай(чао) , успешна седмица .
  Лека ви нощ , утре пак.

 Peace
Виж целия пост
# 183
Добро утро , ние сме ранобудни с децата , няма как.

Ето ви  една виртуална почерпка -
 

нали сме на тема баклави от  снощи   chef

Днес ще пускам  информация  за Гробницата на Авраам , Исак  и Яков както споменах  малко по-горе.Но това като се разбудим малко повечко.

Виж целия пост
# 184
   Да  не  спамим темата .Няма нищо сложно за разбиране .Просто някои неща не са така твърдо и ясно очертани в религиозно отношение , в   географско също , много обичаи и традиции са се размили , изменили , универсализирали и  не са свързани с религията прякоНякои обичаи са на даден регион - ето ви географския смисъл, други са  по дадена религиа по цял свят , други са езически стари навици , преминали през времето и влезли в  покръстените християнизирани държави например.Оставете ги тия  яйца вече , варени , пържени всякакви  hahaha

Петя, не спамим темата, говорим си! Wink Нали за това е и форумът и темата, да обсъждаме, в случая традиции, обичаи и прочие.
Точно поради размитите и не ясно разграничени религиозни и  не религиозни граници, за разлика от политическите  Wink Нормално е да се 'влиза' и 'излиза' от страната домакин на темата, както и да се завръщаме в нея! bowuu

Важното е, че сме тук и говорим и научаваме неща, за които трудно може да научим от другаде! Peace
Виж целия пост
# 185
  Добре де  Simple Smile ,  стига да не е за яйца повече   Crazy Иначе много се радвам , че има включвания  Simple Smile.Не искам да обидя никой  ами се старая да обяснявам добре....това е  Wink
 
  И така  за пещерата  МАХПЕЛА ...

Битие 23 глава : И Сара умря в Кириат-арва, (който е Хеврон), в Ханаанската земя; и Авраам дойде да жалее Сара и да я оплаче. 3 И като стана Авраам от покойницата си, говори на хетейците, казвайки: 4 Пришелец и заселник съм аз между вас; дайте ми място за погребване между вас, което да е мое, за да погреба покойницата си пред очите си. 17 И тъй, Ефроновата нива, която беше в Махпелах, срещу Мамврий, - нивата, пещерата, която бе в нея, и всичките дървета в нивата, в междите около цялата нива, 18 станаха собственост на Авраама пред очите на синовете на Хета пред всичките, които влизаха в портата на неговия град. 19 След това Авраам погреба жена си Сара в пещерата на нивата Махпелах, срещу Мамврий, (който е Хеврон), в Ханаанската земя. 20 Така, нивата и пещерата в нея се утвърдиха на Авраама от хетейците, като собствено гробище.

Това ВИДЕО е на  английски:


http://www.machpela.com/english/videoTour.asp  Тук са  и 3 те  гробници, цъкни за да  видиш видеото на всяка.

  Това е началото , Сара е първата погребана там. Махпела значи   "двойно".Този свят и  отвъдното, нашата  раздвоена вселена....
Минава се през  гробницата на Авраам и Сара, Исак и Ребека, Яков и Лия (втората му съпруга Рахел  е погребана  край Витлеем).

      Гробницата на Авраам и Сара   -  Много свато място , място на поклонение и молитви.На видеото е показано обрязване ( не замото обрязване на детето разбира се) ,  бащата го държи на ръце и се молят.Обрязването се изеършва на 8-мия ден при юдеите (освен ако детето не е   недоносено , болно ....естествено се изчаква , защото живота и здравето на детето са най-важни).Тези , които успеят да направят БРИТ МИЛА (обрязване) на такова свято място са малко , това е голяма чест!Авраам е  първия човек открил , намерил вярата в  един единствен Бог.От Авраам започва обрязването като завет с Бога.Поклонниците са облечени в религиозни дрехи.

     Гробницата на Исак и Ребека   - Една от най-големите  и впечатляващи зли в пещерата.Християните построяват там църква след време.По-късно арабски завоеватели я превръщат в  мюсулмански храм .След това Християнските кръстоносци я превръщатпак в  църква.Мюсулманите още  веднъж  пшострояват там храм, покрит с ислямски декорации.Дори и до днес те исползват гробницата  и затова на евреите не е позволено да  посещават тази гробница  , с изключение на 10 дни в годината.

     Гробницата на Яков и Лия - последната двойка погребана в Махпела.На края на това  видео има Старинни  скролове на  ТОРА .

Както някои знаят , написани на стар език , без препинателни знаци ( на времето не е имало), написани са от специален човек (софер стам) , който е изучавал изписването на  тези  букви.Това са древни скролове, забранено е да се пипат с ръце  ( а само с показалка , сребърна  с  един сочещ пръст)...така се  следят редовете от четящия по време на служенията.Не  всеки може да чете така ТОРА.Има по една или няколко  книги ТОРА във всяка  синагога , те се намират в АРОН А КОДЕШ (нещо като голям гардероб) , заключен с 1 милион катинари   Simple Smile  поради скъпоценността на ТОРА и другите  скролове.Над  гардероба има перде , завеса  , която обикновено е  плътна и декорирана красиво.След  служба мъжете  отиват , слагат ръце  на  завесата и пожелават нещо , молба ....Жените седят отделно от мъжете , обикновено на 2  етаж.Те само протягат ръце  към ТОРА.ТОРА се изкарва  на хората , за да  я видят по време на служба.Всички  целуват ТОРА, въздушни целувки , само с протегната ръка , а някои успяват да се  докоснат.

После още  Peace


       





 
 

Виж целия пост
# 186
 Ето гробницата , цялата  постройка отвън -     макет -  

  на Исак и Ребека


 
Ето я и без  всички модернизации и декорации , както е била в древността. 

Виж целия пост
# 187
О, мерси за виртуалната почерпка  с баклави.Яла съм оригинална турска баклава,оле пръстите си облизах,в живота не съм яла такова чудо.Наѝ-лошото е че изгубивх рецептата.
Петя ти си цял евреѝски справочник,историята да не тие хоби като на мен,защтото аз напоследък влизам тук , за да прочета какво сте писали ново,отколкото в австриѝските бг мами.
Снощи бяхме в португалски ресторант с мъжа ми,да си призная никак не бях очарована,ама нашите два,които са тук са много чисти и хубави,португалския беше под всякаква критика,не очаквах това.Иначе яденето беше хубаво,но нямаше разнообразието,което очаквахме.
Петя,ако имаш време напиши ми някоя рецепта по възможност вегетарианска,с продукти които имаме на пазара
Виж целия пост
# 188
Ми любознателно чадо съм пък и  да жевее интернета!!  Grinning


Първо да кажа нещо за вегетарианството и юдеизма.Някои хора смятат , че  намерението на Бог е  било хората да са вегетарианци.

   Битие 1 : 29  -  "И Бог рече: Вижте, давам ви всяка семеносна трева, която е по лицето на цялата земя и всяко дърво, което има в себе си плод на семеносно дърво; те ще ви бъдат за храна. "
   Бог не е разрешил на Адам и Ева да  убиват животни и да  се хранят с тях , а само с  горе посочените(според Раши 1040 - 1105г. е живял.... , известен коментатор , мъдрец , изучавал ТОРА  до такава степен , че я  знаел на изуст).Животните е било позволено да се използват само за работа.Имало е период от Адам и Ева  до Ной (чували сте за потопа  и как той и тримата му сина с жените си се спасили в т.нар. Ноев ковчег),  в който период  хората са били вегетарианци  (това не е основано само на 1  стих ...има още дълги размисли и учения  на тази тема).В Битие 5 глава се  споменава за  годините на живот на хората от този период - Адам - 930г. живот, синът му - 912 и още много изброени там....до Метосела 969 - това е най-дългият живот от този период.Авраам например( дошъл много по-късно след  Ной и след потопа)  е  живял само 175 години.Преди потопа на хората не е било позволено да се хранят с месо , но след потопа  вече  се  е разрешило.

  Битие 9:2,3 -  "Ще се страхуват и ще треперят от вас всички земни животни и всички въздушни птици; те са всичко, що пълзи по земята и с всички морски риби, са предадени в ръцете ви.Всичко живо, що се движи ще ви бъде за храна; давам ви всичко също, както ви дадох  зелената трева. "

Разбира се никой вегетарианец при днешните условия на живот няма да доживее до  онези години , но това е теорията.Има  един равин , живял  в началото на 20 век - Авраам Исак Коен Кук , който изучавайки тези неща ( и не само той) казва , че разрешението да се  яде месо е било дадено само временно за след потопа. Но така или иначе днес се  яде месо, само че  трябва да е почистено от кръвта  по определен начин , което го прави КАШЕР.

  Битие 9:4 - "Месо обаче с живота му,то ест, с кръвта му, да не ядете.

Ето в 4  стиха цяла теория  Simple SmileИначе ние  въртим шишчета ( е не свински пържоли де ..) и лапаме мтъвки на воля ....Но ето  , че  вегетарианството не е ново понятие .....и не е  човешка измислица .

Приятно четене  Peace



Виж целия пост
# 189
krisy, ето ти едно мое  творение вегетарианско ....всеизвестнта  тук и в арабския  свят шакшука   chef 

  Запържвам  лук , чесън и червена чушка на ситно (не много де ), после като се пръжнат слагам и червен пипер да се запържи за кратко , за да не горчи.Изсипвам отгоре настъргани гомати без обелките подеобре.Колкото количество си искаш.... сол съшо и черен пипер...тая е народна рецепта , сигурно има 100  разновидности  Grinning. Като се  сгъсти да се изпари многото вода  чуквам 1 яйце и го разбърквам  да се  закашат гоматите и след това чуквам яйцата колкото искам на човек така че да останат цяли, малко можеш с лъжицата да ги понаместиш  , да им направиш дупчица така в шакшуката.Захлупваш и ги оставяш на слаб огън.Като се втвърдят яйцата след 10 мин ...и по-малко....е  готово.Аз  го правя в Тефлон дълбок тиган, защото  не се бърка като сложиш яйцата , да не се  лепи на дъното.Това го ядем с пита, топла ако има , може да  я свършиш за нула време.

  Естествено това е една много обикновена рецепта , просто е типична насам.Фалафела  също е без месо , но е по-труден за приготвяне.Моя мъж е майстор  Crazy  chef

   
 
Виж целия пост
# 190
    Мисля да  направя  едно виртуално пътуване на всички четящи към  НОЕВИЯТ КОВчЕГ ....има много интересни теми и за след това ....за Цар Давид , за цар Соломон , син на Давид , най-мъдрия човек на земята и голям женолюбец  Wink  Flutter.....дано има интерес ....според писалите - много малко пишат , но поне гледам , че темата  доста се чете , така , че  засега няма да спирам да разказвам, като  само мога да предположа , че е интересно  Simple Smile


 
Виж целия пост
# 191
много мерси хареса ми,даже може и още да изпратиш,няма да ти се разсърдя.Ти християнската Библия или Тората си научила почти наизуст.Моят съпруг знае почти цялата Библия наизуст е това е малко пресилено,но общо взето е така,тиѝ 2 години близо се е занимавал с изучаването на Библията.Аз съм малко комплексар в това отношение.
Да ние сме християни,но какво от това,можем да спорим за различията.
Може би затова и сме ришили да станем вегетарианци,но засега ни е малко трудно.Затова искам вегетриански рецепти.
Виж целия пост
# 192
а между другото гледаѝ дали няма да надминеш Шехерезада по разкази за Израел,все пак това са 1001 нощи,внимаваѝ,това в кръга на шегата.
Виж целия пост
# 193
тая шакшука мн прилича на нашия миш-маш....че даже има и същата игра с буквите в името...
а фалафелите от нахут ли ги правите?предполагам,че не е трудно да се направят,или?
Виж целия пост
# 194
 Абе , ядене да пада, че  храната правила борбата (един бг мъдрец  Sunglasses)   Mr. Green

 Аз не съм научила никакви писания наизуст , много съм далеч от това , просто пускам цитати.

 Да уточня, пък дано не се  повтарям -  ТОРА са  5-те книги , първите 5 , наричани петокнижието на Моисей и това са - Битие , Изход , Левит, Числа и  Второзаконие. Всъщност след  смъртта на Моисей ръководството над народа вече отива в  Исус Навиев ( Навин ....различни преводи) и ето 6-тата книга  вече  след петокнижието е  именно "Исус Навиев".Целия  стар завет (значи Тора + останалите книги  от стария завет) се нарича ТАНАХ.Това е цвятата книга на юдеите.Танах (стария завет) е святата книга на юдеите и съдържа 39 книги(включително петокнижието на Моисей , заедно за 39).Библия е християнската  дума за Стар завет  и Нов  завет (включващ  Христос).Християните четат и цитират повече  Новият завет , частта за Христос всъщност , не изучават така стария , като нещо което според християните е ....да  живееш според  закона .....твърде много правила и сухарски работи......Затова Новият  завет на християните е основната им книга бих казала , защото съм чела и него и то не веднъж.

  Хубаво е човек да  знае , не е нужно да се съгласява , но да приема , да  отваря очите си и ушите си и да избира кое  е добре за него.Аз съм толерантен човек.Само така мисля , че хората ще са някак по - дипломати чни, не така рязки и убедени в правотата си  Rolling Eyes като единствена....и изобщо ....оставям многоточие тука...не мисля , че  има период за научаване на едно нещо като писанията на дадена религия ....те са нещо твърде необхватно и да мислиш , че си спец   newsm78 нещо не ми е понятно....
 
    Wink Peace  до скоро пак  Hug
 
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия