Относно таксите за детските градини и ясли

  • 1 687
  • 30
Тъй като скоро записах отрочето ни на детска градина, разни майки ме подготвяха психически за допълнителните плащания в тези заведения /в т.ч. и яслите/, а днес една друга ме издразни с репликата "ама ти знаеш ли колко малко дава общината на тях?!?".
Сега да ви "светна" без да голословя колко точно дава общината-в случая говоря за не малка такава-Стара Загора.
Започвам да цитирам "Бюджет 2008г"
На територията на Старозагорска община има 25 детски градини и ясли.
От бюджета ми става ясно, че отделно са предвидени разходи за заплати, издръжка, ремонт, отопление и т.н.-т.е. това са отделни пера в бюджета-започвам да цитирам:
-"Осигурени са средства за ФРЗ и соц.осигуровки увеличени с 10 на сто от 01.07.2008г за:
  -2 281 учители, възпитатели и друг персонал в училищата, детските градини и извънучилищните дейности.
  -366 бр. персонал в детските ясли и млечна кухня
  65 бр медецински персонал в здравните кабинети на училищата и ЦДГ

В рамките на собствените приходи се финансират общинските дейности както следва:
-Издръжката на 3 527 деца в дет.градини -2 500 000лв!
 /ако тази сума разделим на 25-тте ДГ-излиза по 100 000лв на година за ЕДНА градина, а на месец се пада по 8 333лв!!!!!!!/

-Издръжката на 1 500 деца в ДЯ и млечна кухня /забележете отделно перо е/- 1 120 000лв!!!!

-Основен ремонт на детски градини-655 000лв!!!!

-Основен ремонт на детски ясли -528 000лв!!!

-Ремонт на отоплителни и газови инсталации в училища, детски градини, спортни бази -330 000лв

И така-къде по дяволите отиват всички тези пари, та да ни искат още, обяснявайки как общината не дава?!
Ако не бях попаднала на този бюджет сиурно и аз щях да съм в кюпа и да цакам като всички останали, но си мисля че не е редно...
Във сайта на всяка община би следвало да е публикуван такъв, и да видите как е при вас-аз поне от там го прочетох.
Виж целия пост
# 1
Кое трябва да заплащаш допълнително. В нашата детска градина освен таксата не плащаме нищо друго /като изключим допълнителните курсове/.
Виж целия пост
# 2
В тези пари, които си извадила, не виждам средства за играчки. Такива общината не отпуска, а децата имат нужда от тях.

Сумата за яслите за 1г ли е? Защото, ако е, сумата+таксата(в Сф е 40лв)=по 5,10лв на ден.
Виж целия пост
# 3
аз също си плащам само таксата
Виж целия пост
# 4
Относно детските ясли-издръжката на дете в случая е 62,22лв на месец /без да слагам таксата давана от всеки родител/.

Относно играчките-не мога да се съглася-това е консуматив -както дъските и чиновете в класните стаи на учениците Wink

Франческа Салиери -пуснах темата за инфо как е по другите градове...тук искат постоянно за чаршафи, играчки, ремонт на таван, крушки за осветление, и каквото още се сетиш...в общи линии се чудя дали градините не са на издръжка на родителите-затова и като видях общината какви пари отпуска следва неминуемия въпрос: защо и къде отиват исканите от нас пари?
Виж целия пост
# 5
MTV , че това направо е изнудване. Ние събирахме в началото на учебната година по 20 лв. за бой,моливи, блокчета и т.н., 2 лв. за коледен подарък и в месеца веднъж пари за куклен театър. Пари за ремонти и консумативи не сме давали.
Виж целия пост
# 6
Може би трябва да се поитересуваш конкретно за вашата граднина, защото на нас ни искат само за театър, по 2 лв., когато идват гостуващи артисти.

И в началото на годината събирахме по 30 лв. за учебници и играчки, сумата я определеихме и събрахме ние родителите.

Играчките конкретно, доста се накупиха тази година.
Дограмата също смениха, скоро е боядисвана и отвън. Не са ни искали никакви пари за подобренията и поддръжката, мисля, че са от разни спонсори, но може и да е от сумите, които споменаваш, че се полагат, не знам  newsm78
Виж целия пост
# 7
Ние освен таксата и 15 или 20 лева(не помня вече) в началото на годината за учебни помагала и моливи всеки месец носим и по 1 сапун, 1 руло тоалетна хартия и 1пак. салфетки. Допълнително са ни събирали само по 2лева за коледен календар, но не и за играчки. И това е.
Виж целия пост
# 8
Освен таксата, в началото на година еднократно се събират пари за играчки, нови чаршафи и др. в яслата по 2лв, в градната по 50лв. 
Виж целия пост
# 9
Ние събирахме за играчки, тази година учебните помагала са ни безплатни(предучилищна) и за театър, когато имат.

Това вашето си е изнудване.


Относно детските ясли-издръжката на дете в случая е 62,22лв на месец /без да слагам таксата давана от всеки родител/.

....

+такса от 40лв=102.22, т.е. по 5.11лв на ден, което е нищо. Само храната струва повече.


Виж целия пост
# 10
-Издръжката на 3 527 деца в дет.градини -2 500 000лв!
 /ако тази сума разделим на 25-тте ДГ-излиза по 100 000лв на година за ЕДНА градина, а на месец се пада по 8 333лв!!!!!!!/

Аз от това сметнах, че на дете се пада по 60 лв на месец, малката скача и ми говори дано не съм объркала нещо, но не мисля че достатъчно.  За играчки нямам против да им купуваме, като знам как се чупят особено. За театър се радвам, че организират.
Виж целия пост
# 11
Ние събирахме за играчки, тази година учебните помагала са ни безплатни(предучилищна) и за театър, когато имат.

Това вашето си е изнудване.


Относно детските ясли-издръжката на дете в случая е 62,22лв на месец /без да слагам таксата давана от всеки родител/.

....

+такса от 40лв=102.22, т.е. по 5.11лв на ден, което е нищо. Само храната струва повече.




Съгласна съм че струва повече, но ако си на ресторант Mr. Green
При положение, че се дотират от държавата newsm78-пример-детската кухня на сина ми струва на месец 13лв!

Вижте, идеята ми е не да издребнявам-ни най-малко...дразни ме рекета, който упражняват върху нас, под предтекст, че не им се отпускат пари...оказва се че това не е така.
Виж целия пост
# 12
В ДГ, която посещава дъщеря ми, освен първоначалните 25 или 30лв.(не помня вече) за закупуване на учебните помагала, не са ни искали други пари. Това, което искат от нас е веднъж в месеца да носим по 1 сапун и 1 руло тоалетна хартия, също така може би пак веднъж месечно плащам по 2лв. за куклен театър.
Виж целия пост
# 13
Ние в началото на учебната година събирахме по 25 лв. за учебни тетрадки и консумативи. Играчки се купуват от нас родителите. Тоалетна хартия,сапун и салфетки не ни искат. Всеки месец плащам освен таксата 40 лв и английски 15лв, 2.50лв за вода и по 3 лв за театър. Само при нас май театъра е толкова скъп Rolling Eyes. А вие по колко плащате за вода?
Виж целия пост
# 14
Всеки месец плащам освен таксата 40 лв и английски 15лв, 2.50лв за вода и по 3 лв за театър. Само при нас май театъра е толкова скъп Rolling Eyes. А вие по колко плащате за вода?

За вода не плащаме, театъра им е 2,50лв.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия