Как точно занимавате децата у дома с чужд език

  • 6 567
  • 85
Преди време имаше много подобни теми във форума,но тогава само бегло ги погледнах,защото не се чуствах достатъчно подготвена точно аз да занимавам Ния с език,все си мислех,че ще ходи на градина или пък учител някакъв,а не беше наложително това обучение,та малко несериозно се отнесохме.Сега обаче изникна реална възможност след година-две да се преместим в немскоговоряща страна и се замислих как ще се чуства дете на 6години(живот и здраве) ако не може да общува пълноценно и тепърва трябва да започва от а и б.Живеем в малък град и се оказа,че учител не мога да намеря,а частната градина,на която възлагах надежди,също ме разочарова.Оставам единствено аз като алтернатива ConfusedКупих някакви песнички и игри,но на нея невинаги и се занимава,страх ме е да не я насилвам и да я откажа още в началото,изобщо не мога да преценя кога да спра,кога да съм по-настоятелна.Ако говоря само на немски на моменти....ама тя нищо не разбира,не виждам смисъла...може би това е добре само за по-малки дечица newsm78Изобщо моля за идеи всякакви,време имаме,ентусиазъм май само аз,но ще стигне и за двете ни Mr. Green
Виж целия пост
# 1
купи и любми филмчета, книжки, дискове с песнички на съответния еzик и когато се zанимава снещо друго пускай и песничките или като гледа филмчетата или ако четете книжките давай на английски дори и да не раzбира и нека повтаря след теб като на игра .
Мъпетшоу на английски има филмчета като Дора или Каю и други , които смесват еzиците ...
като и обясняваш нещо и го обяснявай на 2 та еzика , като и каzваш. НАпример моя чете номера на една кола и пита мама това и аz му викам на немски е ... на български ... на английски ... Кой какво раzбрал раzбрал , но той пак ще попита и пак така ще му кажа и един ден щ? раzбере  Wink
Виж целия пост
# 2
Препоръчвам  Peace  Arrow и  Arrow ,

както и поредица книжки-карти като тези, закупени от тук и
Виж целия пост
# 3
Dyщеря ни ходи на испански,1/седмица от 3 и половина.
Събраха ни на една род.сгляда и обясниха че 15 мин занимание на ден прави голяма разлика,че трябва да е игра и че не бива да се месят езиците (виж една биг жаба).
Слушаме само исп.дискове в колата;гледат исп.детски ако пожелаят,но не насилвам,когато сваря играем на карти, тип
http://www.learningresources.com/images/en_US/local/products/det … l/prod1562_dt.jpg
раздаваме,повтаряме,син ни учи бг,тя уж испански,забава да има
играе и на пс игри понякога на исп.
За мен е важно да загреят идеята че има и друго и различно и да не се дърпат,другото си идва на мястото постепенно
*
Ако заминете детето ще проговори за макс 3м,аз не бих се тревожила за това
Виж целия пост
# 4
на биг жаба не и каzват така. Каzват и , чЕ детето е способно да раzличи еzиците  Hug на биг жаба и прави впечатление същото  Wink
Както си прикаzва с мен на български веднага обръща на немски като го zаговори някой на немски ... а когато му хрумне вика Тенк ю тенк ю това от КЕрмит  Wink на детския лекар каzа гуд бай , а в гърция на морето zа 5 дена ги поzдравяваше наред с калимера и калиспера . В Испания им викаше хола ... с 2 думи мисля, че всяко нещо е полеzно. Няма да го правя филолог  Wink
Виж целия пост
# 5
jabata_dil ,мисля че говорим за различни неща; аз думах за усилието насочено към учене на 1 конкретен чужд език,и споделих съвета даден от педагозите в школата; описаното от теб,мисля,е част от ученето на света като цяло,което е не по-малко важно и интересно,но друго.
Виж целия пост
# 6
може би си права , аz искам да покажа , чЕ има много еzици и не е трудно да се прикаzва на раzлични еzици и да се раzбира човек с хората. от малък няма да го уча на конкретен еzик усилено. Български и немски (основни) и английския в яслата и на всякъде около нас ... му е достатъчно .
Виж целия пост
# 7
Аз пък съм против ученето на чужд език на толкова ранна възраст освен ако детето не е поставено в среда в която се говори този език.
Била съм свидетел на деца които толкова им се играе и рита топка насилени от родителите да понасят занимания по англииски. Учителката колкото и да се старае то детето е съвсем другаде духом и нищо не запомня ( не че е глупаво) просто си е дете.
Единственото което бих опитала след като моето детенце порасне още малко е да слуша песнички и стихчета на чужд език без да насилвам нещата. Има време за курсове училища и езици.
Виж целия пост
# 8
Аз мисля,че да се подготвя детето само в къщи и да учи чужд език без учител с нужната квалификация може да му навреди и да го накара да запамети неща,които са грешни.След това много трудно ще се отучи от тях.Ще ви дам пресен пример с едно познато момиченце,на което баща му работи в Германия и те с майка й решили сами да "изучават" немски у дома.Завършила съм Немска гимназия и смело мога да заявя,че това е един от най-трудните в граматично отношение езици,да не говорим за определителния член на думите.Или както се шегувахме като ученици:"Der,die,das не са за нас".Та питам аз онзи ден момиченцето какво е научило и то започва:"Schule,Haus,Kind....."В превод тези думи са училище,къща,дете.От кой род е думата,питам я аз.Ами като в българския ,каза тя,защото ги беше научила без определителния член пред думата,който показва от кой род е тя.В немския език schule,т.е училище е от женски род,а haus ,т.е къща е от мъжки и никак не е като в българския език.Та всичко това го написах,защото наистина самоучението често не е удачно.
Виж целия пост
# 9
Аз пък съм против ученето на чужд език на толкова ранна възраст...

"При малките деца, особено при 3-4 годишните, първоначалното “учене” е пасивно, т.е. децата запомнят (и то несравнимо по-лесно от по-големите), но дълго време не са способни активно да покажат знанията си"

Източник   Grinning

"Бих искала да Ви окуража да се възползвате максимално добре от възможностите, които имате да запознаете детето с чужд език колкото може по-рано - дайте му добър старт, подкрепяйте го практически или просто с поощряване и проявяване на интерес към заниманията му и бъдете сигурни, че по този начин правите наистина ценен залог за неговото бъдеще"
Виж целия пост
# 10
ние се занимаваме и е запомнила гледам някои думи, но е трудно в бг среда, а ние с татко й говорим свободно езика /англ/ и се шегуваме с разни фрази често, и пак ще научи много малко така...
Виж целия пост
# 11
Щом ти знаеш немски говори при всяка възможност, която имаш. Детето ще започне да разбира първоначално - проговарянето идва по-късно. Също пускаш многоп песнички и четете детски книжки. Децта учат езици бързо, особено като ще се местите в немскоговоряща среда. Ти сега като поставиш основите после проговарянето ще стане бързо  Peace
Виж целия пост
# 12
Не е необходимо да учите детето още в Бг на немски,децата възприемат бързо и за нула време ще го научи езика.Ние от 1 година живеем в Монреал,детето започна да ходи на градина и там за 1-ви път се сблъска с френския.Въпреки ,че много трудно се адаптира,след 6 месеца знаеше много песнички,говореше и се оправяше по своему.Сега 1 година по-късно езика съвсем не му е проблем,включва на секундата и знае с кой на какъв език да говори.За всеки случай можете да нучите елементарни неща като броене до 10 или някои основни изрази като "искам вода' или "ходи ми се до тоалетна".Може и някои филмчета да гледате на немски и да му ги обсъждате заедно.Успех!!!
Виж целия пост
# 13
Не е необходимо да учите детето още в Бг на немски,децата възприемат бързо и за нула време ще го научи езика.Ние от 1 година живеем в Монреал,детето започна да ходи на градина и там за 1-ви път се сблъска с френския.Въпреки ,че много трудно се адаптира,след 6 месеца знаеше много песнички,говореше и се оправяше по своему.Сега 1 година по-късно езика съвсем не му е проблем,включва на секундата и знае с кой на какъв език да говори.
Е на нас не ни се очертава скоро да се установим в чужбина, но английски детето учи и с татко си в нас си хвърлят по някоя реплика. Съгласна съм, че между  англоговорящи ще е по добре и по бързо ще научи езика, но...за сега такива изгледи няма.
Виж целия пост
# 14
Започнах да уча Кати на английски на 1 г. и 11 м. Показвам кучето например и казвам как се изговаря на английски. На две години знаеше около 5-6 думички и една песничка. Английски учи в ДГ вече 10 м., знае доста неща, понякога ме заговаря директно на английски.
Виж целия пост
# 15
Здарвей Bili. Искам да ти разкажа за моята дъщеря (пресен случай сме). Както виждаш е на 5 години. На нова година тръгнахме за Германия, тя беше на 4,5 години. Не знаеше дума на немски. Аз също знам малко. Баща й говори добре но има граматически грешки. започнах да се занимавам с нея както казваш все едно с бебе на собствения си език от А  Б. Започнах с здравей как се казваш, на колко си години. От началото на фефруари започна детска градина. Там в началото беше някакъв ад. Говори с децата колкото знаеше за един месец. Сега вече знае 500 думи и говори сравнително добре. Имаме самоучител за деца. Ако искаш ще ти кажа как се казва точно. Учим всичко с определителния член. Ако то кажа как говори с нас. С немско български изречения. Птичка за нея е фогелче.  Joy Пиша на картончета от едната страна на Бг от другата на немски и около 10 думи гледам да ги научи за деня. Научи глаголите в основната им форма и беше нещо ужасно докато се научи че се спрягат ( сега всеки глагол като го чуе си го спряга сама). Думите в минало време ги учим като други. Абе трудно е но възприема. Идва и ми казва че чула децата да се обигдат. Казва разбрах ги но ще ми се караш. Казва ми schtinki fus ) миризливи крака. Такъв смях падна. Не се притеснявай и успех. Аз какво да кажа като догодина е на училище  newsm78
Виж целия пост
# 16
Засега още не ходят на специални уроци (ако зависеше само от мен, досега отдавна да учат немски, но мъжът ми смята, че ще им стане много натоварено).
Но...
Баща ми и роднините му им говорят на гръцки (е, татко и на български - основно навън, но вкъщи - задължително на гръцки).
А постоянно гледат филмчета на английски и понякога братовчедчетата им също им приказват на английски, когато са в БГ.
Аз често говоря с тях на руски.
Всъщност, малките деца са "слухари" и лесно се учат.
Виж целия пост
# 17
Започнах да уча Кати на английски на 1 г. и 11 м. Показвам кучето например и казвам как се изговаря на английски. На две години знаеше около 5-6 думички и една песничка. Английски учи в ДГ вече 10 м., знае доста неща, понякога ме заговаря директно на английски.

точно така искам да се получи и при нас  Hug
дано!
благодаря за насърчението Simple Smile
Виж целия пост
# 18
Благодаря ви за отговорите!Не съм включвала отдавна,но имахме проблеми с бебето и вчера се върнахме от София.
viki_hrisa ,точно от това се притеснявам,че каката ще трябва да учи немския както го учи възрастен човек-с определителните членове,с глаголите и времената...никак няма да и е весело,още повече,че аз ще работя на пълен работен ден и няма да имам много време да се занимаваме.Като прибавим и това,че при неяя нещата доста трудно се получават,защото е доста темпераментна...За малката не се притеснявам,на около две години децата проговарят по-лесно на езика,при това правилно,без да се замислят за род и спрежение.
Всъщност, малките деца са "слухари" и лесно се учат.
И аз съм сигурна в това,дори подозирам,че е запомнила повече от това,което показва,но ми прави напук,явно не успявам да го направя като игра,а тя много мрази принудите Confused
Започнах да уча Кати на английски на 1 г. и 11 м. Показвам кучето например и казвам как се изговаря на английски. На две години знаеше около 5-6 думички и една песничка. Английски учи в ДГ вече 10 м., знае доста неща, понякога ме заговаря директно на английски.
Мдаааа,това трябваше да направя и аз,ама....пусти мързел.
mama Veni ,аз знам,че ще научи езика рано или късно,но ми се иска да улесня максимално адаптацията,която и без това ще е трудна.Ния изпада в паника при най-незначителната промяна в ежедневието,това направо ще е катастрофа за нея,а като не може и да се разбира с децата...не ми се мисли.
mam@,а дали има подобни карти и на немски,нещо не можах да открия?
Виж целия пост
# 19
Важно е и постоянство- да се повтаря и затвърждава всяка една научена дума, особено при деца под 3 годишна възраст.

Да се похваля с постижение от вчера, гледаше Скуби Ду по Boomerang и ми преведе в общи линии един от диалозите.
Т.е. не само вече гледа и чуждата реч и минава покрай ушите, но и се заслушва и улавя смисълът.

Виж целия пост
# 20
mam@,а дали има подобни карти и на немски,нещо не можах да открия?
Само на английски съм купувала, но при първа възможност ще проверя  Peace
Виж целия пост
# 21
мама@, откъде да купя такива карти на английски? Praynig
Виж целия пост
# 22
[немския език schule,т.е училище е от женски род,а haus ,т.е къща е от мъжки и никак не е като в българския език.Та всичко това го написах,защото наистина самоучението често не е удачно.
[/quote]
Сори zа Офа мила,ама не се сдържах,es ist das Haus,тоест от среден род newsm51
Виж целия пост
# 23
мама@, откъде да купя такива карти на английски? Praynig
Дала съм линк на книжарница Сиела - в МОЛа на Стамболийски
В детската секция - влизайки вървиш направо и дъното в дясно - там  Wink
Виж целия пост
# 24
 bowuu mama@
Виж целия пост
# 25
Аз не бих се притеснявала много от грешките; не съм специалист по немски (преподавам английски), но ми се струва по-добре детето да знае няколко думи без член, отколкото да не знае нищо. Поне ще разбере, като му говорят или слуша приказка.  Ако отидете в Германия, без детето да знае езика, ще проговори, да, но стресът в началото ще е огромен. Добре си решила да го подготвяш от сега. Всичко, което е на игра - разглеждане на книжки, интернет сайтове, песнички, филмчета... върши работа. Книжките може и да са на друг език (примерно български), но ти посочваш думите на немски. Можеш също да си изработиш сама флаш карти - изрязваш от бял картон карти и лепиш върху тях картинки или рисуваш, ако те бива в тези неща. Можете също да почнете да учите азбуката, ще му е много по-лесно на детето догодина. Ако има приятелчета, можеш да ги каниш у вас в определени дни от седмицата и да ги занимаваш заедно - на тази възраст много по-лесно и неусетно се учи в група. И последно: съветът за 15 мин. на ден е супер. Малко, но редовно. И следвай детето, интересите му; предлагай му забавления и следи какво му харесва, не насилвай, не настоявай. Като с яденето. Предлагаш разнообразно и вкусно меню, не тъпчеш, не насилваш Simple Smile.

Това също може да ти е полезно: http://estestveno.com/index.php?pageid=4&langid=0&itemid … 3003&cid=3049
Виж целия пост
# 26
Да в началото е трудно да казваш думата с определителен член. Просто то свързва двете в едно и става каша. Но после пък е трудно да ги научи. То ва е зада кажа примерно : Къщата. А ако не може казва тази къща. Но наистина е трудно. Много е добре родителите в къщи да говорят също на немски език. Ние говорим на Бг и малката и е по трудно, но ме изненадва с нови думи които вече е чула и знае какво значат. Децата покрай нас я приеха добре. В градината и се говори по бавно. Има и други деца които са от чужбина. Има една книжка : Първите 1000 думи на немски език. Това е като картинен речник и е чудесна ( вярно че има и думи които не им трябват но е добра)
Друга такава е Немски за деца-с диск е и упражнения. Много е добро. (Със сигурност ги има в Горна Оряховица)  Вики научи с него много неща. Направено е с разговори между деца и възрасни. Азбуката е добре да се знае, но мисля че не е най важната в началото. Хубаво е да се учи предварително, но сблъска ли се детето само ще поиска да знае. Най вече като започне да се събира с другите деца да играе и му говорят а то не разбира. Желая ви успех  bouquet
Виж целия пост
# 27
[немския език schule,т.е училище е от женски род,а haus ,т.е къща е от мъжки и никак не е като в българския език.Та всичко това го написах,защото наистина самоучението често не е удачно.
Сори zа Офа мила,ама не се сдържах,es ist das Haus,тоест от среден род newsm51
[/quote]
Права си,das Haus е,сгрешила съм. Embarassed Изобщо не съм се замислила,исках да кажа само,че да учиш език по начина,по който го учи моята позната е адски неправилно.За това ми беше думата.
Виж целия пост
# 28
дъщеря ми е сравнително малка-1,9 м,но когато сме в къщи е полудяла по "BABY TV"-24 4АСОВ КАНАЛ само с детски филмчета и песни4ки и се изумявам колко думи е научила на английски-въпроса е че си няма и на идея,че са на друг език предполагам-казва на зайчето-rabbit,bye-bye,hello дори и нещо подобно на "how are you?"-това 4ак по4ва леко да ме притеснява newsm78
Виж целия пост
# 29
Още една идея  Peace
Миналата година поръчах за дъщеря ми LeapFrog Learn to Read - от тук, чрез тези посредници  Wink
За съжаление не съм виждала в БГ  Tired, но който има възможност и желание би могъл да се сдобие  Grinning
Ето как изглежда :
а ето и в действие  Mr. Green  
Виж целия пост
# 30
 pokaznoto ot mam@ е само 1 от многото подбни продукти тук,т.н образователни играчки,според моя опит не особено полезни. Същото инфо може да се намери из нета (детски сайтове има с тонове, а и осигурява възможност за комуникация родител-дете), самите играчки омръзват бързо, касетките с нови игри/ книжки са скъпи и не са много подходящи за малки деца. След 4 и нагоре-може,но,за мен,не си опрадвават парите и очакванията..
Виж целия пост
# 31
mama@, а колко сте големи?
Виж целия пост
# 32
4 г  Grinning
Виж целия пост
# 33
Изобщо не ги занимавам. Сматам, че все още са малки. Достатъчно им е това, което учат в училище. Дори и то им е много.
За мен е важно първо да усвоят родния си език и правопис, а чак после да посегнат към чуждите езици.
Виж целия пост
# 34
Емем,благодаря ти за линка и най-вече за окуражението- всички около мен смятат,че се престаравам Confused
viki_hrisa ,имам ги и двете,в диска се заслушва,но не повтаря,поне играем на песничките,да свиква със звученето най-малко.
МЕРЕЛИН ,и Ния много харесва тая телевизия и все ме врънка да си играела на английски,не на немски LaughingНе се притеснявай,след време ще знае кое на кой език е.в тая връзка-на една приятелка племенницата създаде култовата фраза"Правиш ме да се смея" вместо "разсмиваш ме Laughing
anette1104 ,аз не намерих нищо подобно из нета,имаш ли конкретни линкове,много биха ми помогнали.
Изобщо не ги занимавам. Сматам, че все още са малки. Достатъчно им е това, което учат в училище. Дори и то им е много.
За мен е важно първо да усвоят родния си език и правопис, а чак после да посегнат към чуждите езици.
Аз не попитах ли КАК ЗАНИМАВАТЕ вместо ЗАНИМАВАТЕ ЛИ....?
Виж целия пост
# 35
anette1104,
Бих искала да попитам, дали сте попадали на тези книжки от поредицата Mickey Mouse Clubhouse и дали си заслужават?





Синът ми гледа филмчетата Mickey Mouse Clubhouse и много ги харесва и се чудех дали книжките са добри.
Виж целия пост
# 36
Изобщо не ги занимавам. Сматам, че все още са малки. Достатъчно им е това, което учат в училище. Дори и то им е много.
За мен е важно първо да усвоят родния си език и правопис, а чак после да посегнат към чуждите езици.

 Peace Peace

От подобни мамини амбиции , децата на 4г, не знаят какво е "приятел" а го заменят с "френдче" и подобни такива. Както разбрахме от темата, вече почваме и да проговаряме на ангИлийски, щото някой майки ги мързи да четат приказки на децата си или да и учат на думички, а ги оставят по цял ден пред телевизора,  докато вършеят из форума или по кафетата.
Нямам нищо против чуждите езици, напротив, но смятам , че едно българче, задължително трябва да знае, познава и уважава родния си език. Да разполага с богатството му и чак след това да се развива с чуждите. Според мен обучението по чужд език трябва да започне най- рано във втори клас. Тогава детето е запознато с основата на българския и има база за научаване на чужд, най- малкото под формата на запас от думи.  Сами виждаме из форума нивото на познание на граматика сред българката- НЕКА НЕ ОСАКАТЯВАМЕ ДЕЦАТА СИ ОТ МАЛКИ!


МЕРЕЛИН ,и Ния много харесва тая телевизия и все ме врънка да си играела на английски,не на немски LaughingНе се притеснявай,след време ще знае кое на кой език е.в тая връзка-на една приятелка племенницата създаде култовата фраза"Правиш ме да се смея" вместо "разсмиваш ме Laughing
Много култово, няма що. Милото момиченце, което явно не е наясно как на български да формулира изречение, а те го погнали на чужд език....

Един съвет от мен - вслушай се малко в детето си, защото като чета какво си написала ми намирисва на изнасилване на детето. То, милото, те врънкало да си играе на английски. Разбирам , че ти  е притеснено за адаптацията и интеграцията на детето, но да я насилваш няма смисъл. Доказано  е, че език се учи най - лесно в среда, в която се говори непрекъснато на него. Без база , но в постоянно обкръжение на новия език, той се учи в рамките на 3- 6 месеца от деца. За възрастните периода е м/у 3 и 18 месеца. И тези срокове са за най- ниско ниво на комуникация, което обаче достатъчно за "кежуъл"  (непринудени) разговори
Цитат

Аз не попитах ли КАК ЗАНИМАВАТЕ вместо ЗАНИМАВАТЕ ЛИ....?

И мацката и аз ти отговаряме - НИКАК. А писанията са обосновка на отговорите ни.
Виж целия пост
# 37
Bili,зависи какво търсите,ето малко примери с английски,за жалост немски не говоря (според моя опит няма нещо,особено свързано с език,к да не е онлайн); на ютюб има много весели кратки клипчета..

http://pbskids.org/clifford/kids/emily/ee_tummypg1.html

http://www.poissonrouge.com/

http://www.rif.org/readingplanet/content/read_aloud_stories.mspx

http://www.fisher-price.com/fp.aspx?st=2601&e=gamesByAge& … chool&site=us

http://www.sesameworkshop.org/sesamestreet/?scrollerId=games

Виж целия пост
# 38

Аз не попитах ли КАК ЗАНИМАВАТЕ вместо ЗАНИМАВАТЕ ЛИ....?

 Peace

Абсолютно. Но някои хора, които ги мързи да занимават децата си, им е тъпо, че други го правят и искат да ги накарат да се чувстват кофти, че се престарават. Или пък имат толкова много свободно време, че държат да се изкажат на всяка цена, дори и когато нямат какво да кажат по темата.

Цитат
Според мен обучението по чужд език трябва да започне най- рано във втори клас.
  Rolling Eyes

Това на какво основание го твърдиш? Имаш ли някакви познания по чуждоезиково обучение, психология може би, педагогика или какво? Аз се занимавам с чуждоезиково обучение професионално и не съм чула подобна теория. Напротив, колкото по-рано стане запознаването с чуждите езици, по-добре, стига да е под формата на игра и да няма насилие и големи родителски амбиции.

Виж целия пост
# 39
Здравейте. Важното детето да се заслушва. Ще дойде момент в който ще започне да повтаря. Вики гледа филмчета но за около половин до един час. Има любими на които се говори много изразително и и помагат много. Вече отделя сама думите и ако не знае пита. Аз сигурно нямаше да почна да я занимавам с чужд език ако не се беше наложило. Поради причината че е на половин дневна детска градина започна да иска да чете на български и започна да смята до 10. Другата година ще е на училище а трябва да започне да се справя защото там ще и е трудно. Дете на 4 години има време да научи езика докато тръгне на училище. Вики започна да говори с други хора макар че понякога не добре граматически. Така че успех  bouquet
Виж целия пост
# 40
annette,  bowuu за сезам workshop - youtube. миа е фен на елмо  Hug Party
Виж целия пост
# 41


Цитат

Това на какво основание го твърдиш? Имаш ли някакви познания по чуждоезиково обучение, психология може би, педагогика или какво? Аз се занимавам с чуждоезиково обучение професионално и не съм чула подобна теория. Напротив, колкото по-рано стане запознаването с чуждите езици, по-добре, стига да е под формата на игра и да няма насилие и големи родителски амбиции.


За разлика от някой други не се изказвам неподготвена. Завършила съм социална педагогика, което за незапознатите е смесица между педагогика и психология. Детския мозък е необременен в ранните години, запомня по - бързо, но без да асимилира наученото. Тип "папагалска памет". Ако ученето е неправилно то в по- голяма степен може да навреди от колкото да е полезно. Предполагам си наясно с това , щом се занимаваш професионално с обучение.  Не съм особено запозната как протича обучението по чужд език, но съм виждала майки, които се бият в гърдите "Моето дете ще скучае в първи клас - то може да чете" и се оказва , че детето им "буквува" и в края на годината едвам избутва, защото педагожката трябва да оправи първо грешката на майката, да научи детето да срича и чак тогава да чете.
Виж целия пост
# 42
Съгласна съм с Ориентация.
Освен това лично аз не намирам за добра идея детето, което не живее в чужда езикова среда, да се занимава с изучаване на чужд език от съвсем ранна възраст- стандартно това е два пъти седмично по 2 часа или нещо приблизително. Децата запомнят наистина само "папагалски" някоя и друга дума. Дори стихчетата и песничките, които изпълняват на езика често не могат да ги преведат, не знаят какво пеят /рецитират/, което за мен е нещо напълно безсмислено. Говоря и подчертавам, че става въпрос за масовия случай, изключвам ДГ с чуждестранно езиково общуване постоянно в нея или такова училище. Там се създава вече езикова среда. Оставих това за ІІ клас, когато детето има понятие от писане, четене и асимилиране на по- високо ниво с цел изучаване на езика правилно, с оглед едновременно овладяване на четирите основни езикови умения.
Чувала съм /и ми е смешно/ как дете научило езика, като зяпало "Картона" /и сродни/. Няма смисъл да коментирам неправдоподобността на такива твърдения.
Сега той учи с дядо си немски в къщи. Има картинен речник, в който, обаче думите са написани, дадена е транскрипцията и преводът им. Той върви с диск, за да се овладява слушането, оригиналното звучене на думите. Към тях и учебник, предвиден специално за деца- начинаещи, съставен за тази възраст, със съответните упражнения, обяснения, игри, т.е. възрастният е до голяма степен облекчен, методът е изготвен от професионалисти и не се налага да интерпретираме и да правим грешки било в точно този метод, било в самия език.
Виж целия пост
# 43
За разлика от някой други не се изказвам неподготвена. Завършила съм социална педагогика, което за незапознатите е смесица между педагогика и психология.

Не съм педагог, но това ми боде очите -  прощавай  Stop

на абитюренския бал... с абитюрента...

Излизам да пия кафе  Whistling
Виж целия пост
# 44

МЕРЕЛИН ,и Ния много харесва тая телевизия и все ме врънка да си играела на английски,не на немски LaughingНе се притеснявай,след време ще знае кое на кой език е.в тая връзка-на една приятелка племенницата създаде култовата фраза"Правиш ме да се смея" вместо "разсмиваш ме Laughing
Много култово, няма що. Милото момиченце, което явно не е наясно как на български да формулира изречение, а те го погнали на чужд език....

"Милото момиченце" се връщаше от Канада за лятото и явно там канадците пусти яко са го погнали Mr. Green
Ориентация ,пишеш безмислици просто и като цяло си не на място в темата.Аз съм майката и аз съм решила,че няма да заведа дете на 6 години в страна,където няма да разбира и дума.Питам за съвет КАК най-добре да го подготвя,а на ДАЛИ да го подготвя.Вместо да чешеш клавиатурата,занимавай се с детето си на български,има доста книжки по книжарниците.
Съгласна съм с Ориентация.
Освен това лично аз не намирам за добра идея детето, което не живее в чужда езикова среда, да се занимава с изучаване на чужд език от съвсем ранна възраст-
Детето обаче ЩЕ живее в чужда езикова среда,така че...
Благодаря на всички останали за съветите и линковете,ще продължа да търся учител,но и ще започнем самички лека полека,пък да видим ThinkingОт днес имаме много сладка кукла,която не разбира български и ентусиазмът на Ния нарастна с няколко единици Laughing
Виж целия пост
# 45
Не се притеснявай. Почни сама да се занимаваш с нея, а до колкото разбрах знаеш езика. Аз какво да кажа като не го знам добре и основно аз се занимавам с нея. Основно аз започнах с отделно думи като здравей, вода, тоалетна,сапун и т.н. Наистина в началото имаше и цели изрази където даже не разбираше за какво става дума. Мислеше че е една дума цялото изречение. Сега си идва и ми казва някои думи и даже един ден ми казва: Аз ти го превеждам защото ти няма да ми разбереш  #Crazy  newsm78  Joy Аз също много се притеснявам защото трудното ще е в училище. Ако имаш възможност я прати на детска градина. Аз съм много доволна. Обръща им се внимание и се казва правилното. Има един саит на който са дадени всички значения на една дума, както и спрежения на глаголи ит.н. Много е полезен като за нас. Но и много ми помага като уча нея.Сега сме на тема разделям думите на съществителни, прилагателни и т.н. И всяко нещо си идва на мястото малко по малко. Миналите времене се учат като друга нова дума. А до колкото я чувам вместо der , diе , das използва ein и eine. Съжалявам за дългия си пост.  bouquet
Виж целия пост
# 46
Ако се огранича само до твоя конкретен случай бих продължила с опитите в къщи, но определено бих се насочила към професионален учител във В. Търново, нещо повече- бих съчетала школа с деца на тази възраст ограничен брой, плюс персонално отделено време само с детето. Методиката и избягването на първичните грешки са от значение. По- лесно е да се научи нещо ново, от колкото да се коригират натрупани грешки.
Школата, която посещава синът ми по английски често организира примерно такива интензивни курсове, курсове само за деца и то по различни езици. Предлага и индивидуални часове, проведени и организирани от специалист. В Търново не вярвам също да няма такава.
Пиша съвсем добронамерено.
Виж целия пост
# 47
Били,1 идея к имах ,но не мога да осъществя е гледачка на чужд език.т.е някой к да прекарва по 2-3 часа на ден с детето и да му говори само на желания език (моите деца ги гледа пакистанка и много се чудих,но реших че е добре да разбирам какво ми говорят Laughing). Някоя кака от местната немска гиманзия??
Виж целия пост
# 48


Цитат

Това на какво основание го твърдиш? Имаш ли някакви познания по чуждоезиково обучение, психология може би, педагогика или какво? Аз се занимавам с чуждоезиково обучение професионално и не съм чула подобна теория. Напротив, колкото по-рано стане запознаването с чуждите езици, по-добре, стига да е под формата на игра и да няма насилие и големи родителски амбиции.


За разлика от някой други не се изказвам неподготвена. Завършила съм социална педагогика, което за незапознатите е смесица между педагогика и психология. Детския мозък е необременен в ранните години, запомня по - бързо, но без да асимилира наученото. Тип "папагалска памет". Ако ученето е неправилно то в по- голяма степен може да навреди от колкото да е полезно. Предполагам си наясно с това , щом се занимаваш професионално с обучение.  Не съм особено запозната как протича обучението по чужд език, но съм виждала майки, които се бият в гърдите "Моето дете ще скучае в първи клас - то може да чете" и се оказва , че детето им "буквува" и в края на годината едвам избутва, защото педагожката трябва да оправи първо грешката на майката, да научи детето да срича и чак тогава да чете.


Виж, никой не отрича това; точно 'папагалската памет' обаче е най-ценното в случая; именно тя ни помага да усвоим майчиния език в невръстна възраст ('усвоим', а не 'научим'); доста по-късно се включва рационалното мислене и колкото помага, толкова и пречи. Абсолютно съм против 'ученето' с насилие над детето, но тук се говори за игри, забавления, не зубрене и повтаряне до несвяст. Дали има опасност детето да заучи нещо неправилно? Да, има такава, ако нивото на обучаващия е ниско. Но не е толкова фатално, ако човекът се оправя с езика; все пак става дума за елемнтарни думи и изрази. По-важното е обаче родителят да намира материали, които поставят детето в близка до естествената среда и го излага на чуждия език, като му помага: гледането на филмчета или игри от интернет (като тези на БиБиСи за англ. език) с превод от родител е добра идея. Кукли, които разговарят на чужд език помежду си и с детето - също.
Виж целия пост
# 49
mam@, АБИТУРИЕНТ е правилното. Влезнала съм с 5.90 на изпита по литература в СУ и АКО държа , мога да пиша без грешка. Въпроса е заслужава ли си. Мисля , че тук аудиторията не е академична, за да се замислям дали пиша правилно граматично. Поне не използвам 4 и 6 вместо  "ч" и "ш". Предполагам , че ако се разходя из твоите постове ще открия нещо с което да те "компрометирам" Rolling Eyes, но не държа. За мен е важно да мога да пиша правилно, там където някой ще оцени написаното Simple Smile
Bili, преди да тръгнеш да тормозиш детето си, както явно правиш, съдейки от писанията ти, се научи да четеш и то не само това което ти е ИЗГОДНО или ТИ ХАРЕСВА.
За моето дете не се тревожи, за разлика от повечето си връстници има солидна основа и използва голям набор от думи на БЪЛГАРСКИ. Прекарвам повече от необходимото време , за да я уча, правим го под формата на много разговори, отговаряне на всеки въпрос, посочване на предмета и обяснение, игра, четейки приказки или рисувайки,за разлика от повечето майки отговарящи с "Не ме занимавай, пусни си "BABY TV" " и бас ловя, че твоята дъщеря на 1г и .10м  не е знаела какво е "бохча", примерно, и не  е можела да го обясни. Моята може. По някога е доста изморително, но се радвам , че малката е любопитна.
"Пази боже сляпо да прогледне" - преведи го на дъщеричката ти на немски и се моли да го има издадено на чужд език, щото много се съмнявам , че горкото ти дете, ще може да го прочете в оригинал, ако продължиш да действаш в същия дух.


Виж, никой не отрича това; точно 'папагалската памет' обаче е най-ценното в случая; именно тя ни помага да усвоим майчиния език в невръстна възраст ('усвоим', а не 'научим'); доста по-късно се включва рационалното мислене и колкото помага, толкова и пречи. Абсолютно съм против 'ученето' с насилие над детето, но тук се говори за игри, забавления, не зубрене и повтаряне до несвяст. Дали има опасност детето да заучи нещо неправилно? Да, има такава, ако нивото на обучаващия е ниско. Но не е толкова фатално, ако човекът се оправя с езика; все пак става дума за елемнтарни думи и изрази. По-важното е обаче родителят да намира материали, които поставят детето в близка до естествената среда и го излага на чуждия език, като му помага: гледането на филмчета или игри от интернет (като тези на БиБиСи за англ. език) с превод от родител е добра идея. Кукли, които разговарят на чужд език помежду си и с детето - също.

Виж, аз разбирам идеята , че жената иска да си подготви детето, но реплики от сорта "врънка ме да си играе на английски, а не на немски", са направо плашещи! И ако толкова държи детето на 4 да проговори немски - нека намери добър педагог , който да е наясно с методиката по обучение на малки деца. За това си има специалност в педагогиката и не е никак лесна материя. То, ако ставаше само от книжки, телевизия и тн, нямаше да има преподаватели, всеки щеше да си учи вкъщи, забавлявайки се и зомбирайки пред телевизора.
Мисля, че дискусията по въпроса вече е безсмислена, защото явно жената не обича да чува това, което не й е изгодно. Нека се съсредоточим в/у намирането на всевъзможни самоучители за деца на 4г.  В  този ред на мисли - приспивай си детето на RTL, действа на подсъзнанието , може на сутринта да ти проговори на правилен немски. Успех!
Виж целия пост
# 50
Ориентация, много си груба и агресивна. Смятам, че е напълно излишно. Все още се чудя какво правиш в тази тема.
Виж целия пост
# 51
Ориентация, много си груба и агресивна. Смятам, че е напълно излишно. Все още се чудя какво правиш в тази тема.

Агресивна - може би, пряма- също, но груба.. не бъркай понятията. Иначе , ако не беше попитала нямаше да пиша повече, казах каквото имах да казвам по темата, но сега съм длъжна да ти отговоря - чеша си клавиатурата, нова ми е. Предполагам знаеш значението на думата "демокрация"? Не ми отговаряй... Смятам, че е напълно излишно....
Виж целия пост
# 52
Ако имаш хубаво произношение говори на детето на немски с кратки фразички.  Трябва и граматично да са верни разбира се. Прави го като игра или спонтанно от време на време, но не натрапливо. Племенникът ми знае доста английски защото майка му непрекъснато го учи, но не използва езика, а му казва това значи еди кво си, повтаря му го после го пита кво значи и как се казва еди кое си. Той много помни, на 4 и половина години е ама брои на английски, знае всички цветове, животни, много цветя, елементарни изрази. Ама да ти кажа много си зависи от детето. Ако твоето обича да гледа филмчета пускай му немски - това е най-добрия начин да започне да учи език според мен. Моят син е на 3 и е много зле с българския, въпреки че само на българки му говоря. Хич не може да говори, а и не разбира доста неща. С датски е по-добре, но в сравнение с връстниците си е доста назад. Казват че двуезичието го обърква и затова учи бавно. Но ми изглежда невероятно защото държави с по 2 официални езика децата не се объркват и си проговарят нормално. Та може и синът ми нещо да не му вървят езиците.  Но според мен една от причините е, че не обича да гледа филмчета, никога не гледа квото и да му пусна и на какъвто и език да е. Пак казвам - зависи си от детето. Ако има желание ще го научи. Ако няма с фуния колкото и да наливаш, не че няма да го научи, ама ще е доста бавно
Виж целия пост
# 53
моето дете за разлика от повечето си връстници има солидна основа и използва голям набор от думи на БЪЛГАРСКИ.
...като "бохча" ли  newsm78
Виж целия пост
# 54
Били, каквото и да избереш да направиш, бъди спокойна, децата много бързо се адаптират. На моя приятелка от училище пристигнаха от Канада доведените й брат и сестра на гости през лятната ваканция. Той 3 клас, тя 5. На есен решиха да останат за по-дълго и за да не изпуснат много започнаха да ходят на училище. Не са посещавали специално учител по български през лятото, само от разговорите с близките си. Е, не говореха перфектно, но се справяха.
Виж целия пост
# 55
Виж, аз разбирам идеята , че жената иска да си подготви детето, но реплики от сорта "врънка ме да си играе на английски, а не на немски", са направо плашещи! И ако толкова държи детето на 4 да проговори немски - нека намери добър педагог , който да е наясно с методиката по обучение на малки деца.
И кое е плашещото на фразата?На Ния и харесва много повече английският като звучене-братовчедка и живее в Л.А,бъбри и на скайпа на английски,посещава половин година гградина със занимания по езика,знае песнички,чува го често...съвсем нормално ми се вижда на мен newsm78
Не държа да проговори на 4,а за двете години,които имаме,преди да се преместим,да я подготвя до известна степен,щото тя бохча знае какво е,и цедилка знае,ама това няма да и е много от помощ Mr. Green
Постовете ти станаха съвсем безумни,спирам изобщо да те чета.
Ако имаш хубаво произношение говори на детето на немски с кратки фразички.  Трябва и граматично да са верни разбира се.
Да,аз говоря правилен немски,естествено с акцент,но правилен,притеснявам се от това,че не съм подготвена като преподавател.И на мен ми се струва,че с песнички и филмчета ще стане по-лесно,но тя изобщо не гледа ТВ,само BABY TV харесва много заради красивите анимации,не гледа дори Франклин,въпреки че обожава книжките от поредицата.
Били, каквото и да избереш да направиш, бъди спокойна, децата много бързо се адаптират.
За съжаление моето дете е по-скоро изключение от това правило,всяко ново нещо я вади от равновесие,имаше много тежък период преди година и много ме е страх от нещо подобно отново.По-скоро бих се отказала от заминаването,въпреки блестящите перспективи.
И накрая просто не мога да се сдържа:
mam@, АБИТУРИЕНТ е правилното. Влезнала съм с 5.90 на изпита по литература в СУ и АКО държа , мога да пиша без грешка. Въпроса е заслужава ли си.
Това е култова фраза просто,само Бърди може да се мери с теб,браво Mr. GreenСори за оффа Embarassed
Виж целия пост
# 56
Били,1 идея к имах ,но не мога да осъществя е гледачка на чужд език.т.е някой к да прекарва по 2-3 часа на ден с детето и да му говори само на желания език (моите деца ги гледа пакистанка и много се чудих,но реших че е добре да разбирам какво ми говорят Laughing). Някоя кака от местната немска гиманзия??

anette1104 ,пробвах и аз този вариянт,но случихме на много амбициозна кака,влюбена в наказанията и бих бързо отбой.Според мен проблемът е,че немският е тромав език и някак трудно е човек,особено дете на 4,да се влюби от пръв поглед в него,дано да се получи с времето Praynig
Виж целия пост
# 57
щото тя бохча знае какво е,и цедилка знае.......

 hahaha  202uu coolcool
Виж целия пост
# 58
ето какво мисля и аз. Ползвам английски и мога да твърдя, че произношението ми е много добро, немският ми куца, но него не го ползвам вече 10 г. Мислех да занимавам детето си с английски от много рано и бях започнала да му чета приказки. До момента в който попаднах на един амбициозен баща ?! със самочувствие на перфектен английски. Той занимава детето си от раждането му с английски, немски и руски. Понеже сме колеги и бяхме в командировка, се наложи да говорим на английски дори помежду си, за да не обидим бизнес партньорите. Бях потресена като го чух за първи път. Освен че произношението му беше като китайски английски (едва го разбирах аз), ами и граматиката хич я нямаше. Както споменах самочувствието беше огромно. Тогава се замислих дали и моето не е много голямо, че аз да уча детето си. Да, ползвам го всеки ден, комуникирам, но все пак образованието ми е в друга област ( завършила съм все пак езикова гимназия). Честно казано отказах се, предпочитам да слуша Липи и Меси и др. подобни докато се занимава с нещо друго, просто за да знае че има и други езици. Реших че има време и все пак си има и педагози, които знаят повече от мен и са по-добри. Съвет - помислете добре преди да започнете със занимаването на децата, достатъчно подготвени ли сте? След като чух моят колега, представям си детето му как ще говори английски и дали изобщо учителите после ще успеят да оправят грешките. Аз оставам на песнички и филмчета , без насилие, като фон. Но всеки си знае.
Виж целия пост
# 59
Докато вие спорите, аз още веднъж да се похваля  Mr. Green.

В ДГ на дъщеря ми за лятото е записано дете, което живее в Щатите и почти не говори български. С моята дъщеря са станали много добри приятели и се разбират на българо-английски. За мен това е голямо постижение, защото детето ми може да общува и с чуждо говорещи, къде с думи, къде с мимики.
Ето, още един начин да се учат децата на чужд език от ранна възраст, когато имат тази възможност разбира се.
Виж целия пост
# 60
Франческа,виждам,че детето ти е на 3г. Общуването с американчето става с езика на детството.Прекалено се прехласваш,по-спокойно.! Peace
Виж целия пост
# 61
mam@, АБИТУРИЕНТ е правилното. Влезнала съм с 5.90 на изпита по литература в СУ и АКО държа , мога да пиша без грешка. Въпроса е заслужава ли си. Мисля , че тук аудиторията не е академична, за да се замислям дали пиша правилно граматично. Поне не използвам 4 и 6 вместо  "ч" и "ш". Предполагам , че ако се разходя из твоите постове ще открия нещо с което да те "компрометирам" Rolling Eyes, но не държа. За мен е важно да мога да пиша правилно, там където някой ще оцени написаното Simple Smile
Bili, преди да тръгнеш да тормозиш детето си, както явно правиш, съдейки от писанията ти, се научи да четеш и то не само това което ти е ИЗГОДНО или ТИ ХАРЕСВА.
За моето дете не се тревожи, за разлика от повечето си връстници има солидна основа и използва голям набор от думи на БЪЛГАРСКИ. Прекарвам повече от необходимото време , за да я уча, правим го под формата на много разговори, отговаряне на всеки въпрос, посочване на предмета и обяснение, игра, четейки приказки или рисувайки,за разлика от повечето майки отговарящи с "Не ме занимавай, пусни си "BABY TV" " и бас ловя, че твоята дъщеря на 1г и .10м  не е знаела какво е "бохча", примерно, и не  е можела да го обясни. Моята може. По някога е доста изморително, но се радвам , че малката е любопитна.
"Пази боже сляпо да прогледне" - преведи го на дъщеричката ти на немски и се моли да го има издадено на чужд език, щото много се съмнявам , че горкото ти дете, ще може да го прочете в оригинал, ако продължиш да действаш в същия дух.

Виж, аз разбирам идеята , че жената иска да си подготви детето, но реплики от сорта "врънка ме да си играе на английски, а не на немски", са направо плашещи! И ако толкова държи детето на 4 да проговори немски - нека намери добър педагог , който да е наясно с методиката по обучение на малки деца. За това си има специалност в педагогиката и не е никак лесна материя. То, ако ставаше само от книжки, телевизия и тн, нямаше да има преподаватели, всеки щеше да си учи вкъщи, забавлявайки се и зомбирайки пред телевизора.
Мисля, че дискусията по въпроса вече е безсмислена, защото явно жената не обича да чува това, което не й е изгодно. Нека се съсредоточим в/у намирането на всевъзможни самоучители за деца на 4г.  В  този ред на мисли - приспивай си детето на RTL, действа на подсъзнанието , може на сутринта да ти проговори на правилен немски. Успех!

Още с първите изречения направи няколко грешки. ВлЕЗНАла съм вместо влязла съм, въпроса е вместо въпросЪТ е. Тук не са само неграмотници, и на грамотните грешките им правят впечатление. Къде бе душа ще ти оценят написаното. Да ти плащат, че пишеш граматически правилно ли искаш, за ква оценка говориш. Да пишеш правилно е нормално, не е нещо изключително, че да бъде оценено. Но да пишеш неправилно си е излагация за самата теб.
Освен това бебетата и малките деца нямат нужда от преподаватели за да учат език, защото мозъкът им така е устроен, че научават езика от ежедневието. Нужно е само да им се даде възможност да го чуват. Така че ако на майката не и се меля нон стоп телевизорът е доста полезно помагало. Лично познавам дърти научили немски от нон стоп гледане на немска телевизия. Камо ли дете да не научи. Познавам и момче с дислексия, което е на 25 години, но още не може да чете, а знае английски (датчанин е и това му е матерния език). Познай как е научил английски. От ТВ. И го разбира и говори почти колкото и връстниците си, които не страдат от дислексия. Така че не се изказвай неподготвена.
Виж целия пост
# 62
ето какво мисля и аз. Ползвам английски и мога да твърдя, че произношението ми е много добро, немският ми куца, но него не го ползвам вече 10 г. Мислех да занимавам детето си с английски от много рано и бях започнала да му чета приказки. До момента в който попаднах на един амбициозен баща ?! със самочувствие на перфектен английски. Той занимава детето си от раждането му с английски, немски и руски. Понеже сме колеги и бяхме в командировка, се наложи да говорим на английски дори помежду си, за да не обидим бизнес партньорите. Бях потресена като го чух за първи път. Освен че произношението му беше като китайски английски (едва го разбирах аз), ами и граматиката хич я нямаше. Както споменах самочувствието беше огромно. Тогава се замислих дали и моето не е много голямо, че аз да уча детето си. Да, ползвам го всеки ден, комуникирам, но все пак образованието ми е в друга област ( завършила съм все пак езикова гимназия). Честно казано отказах се, предпочитам да слуша Липи и Меси и др. подобни докато се занимава с нещо друго, просто за да знае че има и други езици. Реших че има време и все пак си има и педагози, които знаят повече от мен и са по-добри. Съвет - помислете добре преди да започнете със занимаването на децата, достатъчно подготвени ли сте? След като чух моят колега, представям си детето му как ще говори английски и дали изобщо учителите после ще успеят да оправят грешките. Аз оставам на песнички и филмчета , без насилие, като фон. Но всеки си знае.

Съгласна съм с теб. Сестра ми е с английска филология и има доста добро произношение. Учи детето си както вече казах и то знае доста англисйки. Но произношението му е българско. И имам предположение защо е така. Защото сестра ми в амбицията си да го научи, беше написала думите на майка ми, която бъкел не знае английски, на един лист и я беше инструктирала да му чете думите всеки ден. Написала ги с транскрипция разбира се, но майка ми къде ти ще говори с английско произношение  Joy Та на практика тя повече го е учила английски от собствената му майка, щото основно тя го е гледала. Вика че си му чете думичките всеки ден и детето си играе и уж не обръща внимание. Но накрая се оказало, че от толкова повтаряне ги е научило всичките. Даже майка ми дето ги е чела, не ги била научила  Joy
Само да допълня, че немският е с доста по-лесно произношение от английския, като изключим трите специфична звука, които разбира се трябва да се научат правилно
Виж целия пост
# 63
Нека спазваме нормален тон и не се обиждаме, надявам се че тук пишем без лоши намерения. Всеки споделя своя опит.
Нямат нужда от учители малките деца, ОБАЧЕ, само ако се намират в естествена езикова среда. На това наблягам както аз така и други участващи тук /изключвам конкретния казус- по него дадох по- конкретен отговор и се връщам на общия въпрос- как занимаваме децата у дома с чужд език/. На тази плоскост дали детето е в ДГ, в град или държава, където се говори чуждият език от хората, които си го ползват като майчин или дали става въпрос за дете, живеещо у нас, посещаващо наше обикновено детско заведение и учещо на ден по 15 минути /и то не всеки ден/ чужд език, се явява огромна разлика.  
А за произношението- то и в държавата с материя език да попаднеш същото ще е различно, зависи с кого разговаряш. За мен е по- важно детето първоначално да заучи правилно и граматически вярно изговаряне /после и писане/ на думите и словосъчетанията, затова предпочитам професионалната помощ. С математиката мога да занимавам детето си, но не и с чуждия език, където не съм сигурна дали няма да причиня повече вреди, от колкото ползи.
Виж целия пост
# 64
Моля, без лични нападки!
Виж целия пост
# 65
Франческа,виждам,че детето ти е на 3г. Общуването с американчето става с езика на детството.Прекалено се прехласваш,по-спокойно.! Peace

  newsm74
Виж целия пост
# 66
Франческа,виждам,че детето ти е на 3г. Общуването с американчето става с езика на детството.Прекалено се прехласваш,по-спокойно.! Peace
А нали това е целта-детето да може да общува с връстниците си,не да защитава дипломна работа.
Франческа,браво на дъщеря ти Peace
Виж целия пост
# 67
И аз да се включа. Занимавам се в къщи с децата от около половин година. Учим думички и прости фрази на немски, без да ги насилвам. На 3 и 4,5 са. Започнах да се занимавам с дъщеря ми и паднах когато веднъж я попитах за дадена думичка, и вместо тя, ми отговори синът ми. От тогава се занимавам и с двамата.
Ето нещо което намерих в нета и сега умувам кой да ми го донесе от Германия, че ако го поръчам май ще излезе солено

http://www.amazon.de/Deutsch-lustig-lernen-leichten-Spielen/dp/3209057419

По-надолу има и други интересни книжки.
От там взех и идеята да учим прости стихчета като Eins, zwei Polizei...  или Punkt, Punkt, Komma, Strich...

Учудващо е колко бързо запомнят. Каквото и да постигнеш ще и е от полза на щерка ти, затова не се отказвай.

Успех
Виж целия пост
# 68
kinda ,благодаря!
Виж целия пост
# 69
Франческа,виждам,че детето ти е на 3г. Общуването с американчето става с езика на детството.Прекалено се прехласваш,по-спокойно.! Peace

Ами на езика на кого да общува?! На животните ли да си говорят?!
Логично, че ще общуват по детски и по детски си говорят.
Дъщеря ми взема една играчка например мишка и казва на приятелчето си на български "мишка", то пък отговаря "mouse". Така протича общуването им. Днес имах възможност да ги наблюдавам.

И дъщеря ми е на почти 4 г., отбелязвам го, защото в тази възраст месеците са от голямо значение!
А пък и никъде не съм писала преди, че си говорят изцяло на английски! Писах, че се оправят с думи и на двата езика, но също и с мимики.
Виж целия пост
# 70
Не ме разбра правилно.Не се сърди,просто исках да кажа,че и с китайче ще се разбере дъщеря ти,защото децата имат свой начин на общуване и това няма нищо общо с владеенето на някакъв език.
Виж целия пост
# 71
[немския език schule,т.е училище е от женски род,а haus ,т.е къща е от мъжки и никак не е като в българския език.Та всичко това го написах,защото наистина самоучението често не е удачно.
Сори zа Офа мила,ама не се сдържах,es ist das Haus,тоест от среден род newsm51
Права си,das Haus е,сгрешила съм. Embarassed Изобщо не съм се замислила,исках да кажа само,че да учиш език по начина,по който го учи моята позната е адски неправилно.За това ми беше думата.
[/quote]

което не е истина, zащото когато детето zнае думите, дори беz правилен род и число то може да раzбере децата говорещи тоzи еzик, може ад каже нещо, което те да раzберат, те са наясно че то е чужденец и zатова не говори правилно и го приемат, бъди сигурна и по тоzи начин детето да получи много по лесна интеграция в средата , по бърzо научаване на еzика и пр.
Виж целия пост
# 72
А знаете ли как се учат глаголи. Когато знае глагола в пълната му форма и се обърнат към него както трябва т.е. спрегнат. Моята дъщеря в началото се чудеше коя е тази дума. Сега след повече от половин година се справя чудесно за възрастта си, но тя е между децата всеки ден. Това наистина и помага много защото чува самите деца как говорят и кои думи кога използват. Имат си и точно определени думи за съответната област  и става понякога още по трудно. Моят мъж също е самоук. Учил е езика от TV. Но сега между германци е съвсем друго. Малката също знае много стихчета и песни, но в началото ги беше научила и незнаеше въобще какво пее. Имам много хубави стихчета с рими. Самите съществителни са с определителен член и така на игра се научава и той. Искам да напиша още нещо: научи я на елементарни неща в началото и постепенно и на други. В кракъ на играта я поздрави, кажи и чао и т.н. Ние често играем с нейните плюшени животни като аз говоря на немски от тяхно име  и тя ми отговаря.   Wink По големите хора наистина могат да се научат от TV   но те като чуят думата и могат да я проверят докато малките немогат, а питат. Ние сме с лист и химикал навсякъде. Мога да ти пожелая успех.   bouquet
Виж целия пост
# 73
Били, още не съм изчела темата, но искам да споделя собствения си опит. Ние заминахме за Берлин, когато бях на 6 години. Пристигнахме в неделя вечер и в понеделник сутринта тръгнах на училище в първи клас - при това учебната година там вече беше започнала. Бъкел немски не знаех (освен от някой друг живот Wink). След три месеца в първото ми срочно свидетелство пише, че говоря много и разсейвам целия клас  Mr. Green - това май говори само за себе си. Нямах абсолютно никакъв проблем с адаптацията и научаването на език.

За Ния е малко късно сега да започваш да й говориш само на немски - ще те гледа странно и ще се чуди какво й стана на мама, но можеш да й обясниш и под формата на игра да започнеш да я учиш - например кое как се казва от бита и т.н. Можете да пуснете немска телевизия, да я сваляш от нета немски филмчета и песнички, да й четеш книжки на немски. А за Виан всъщност е точно навреме. Мен много ме агитират нашето бебе да е билингва, обаче не знам аз дали ще издържа, от емоционална гледна точка - все пак (макар че нямам акцент на немски), българският ми е роден език...

Виж целия пост
# 74
Коте,,мерси за отговора,успокои ме Simple SmileЗанимаваме се вече всеки ден с куклата,много я харесва и запомня бързо според мен,говори и...потръгват май нещата PraynigЗа билингвата...на мен много би ми се искало,но знам,че няма да издържа,преди време четох на Лиорена постове-нейната майка говорела на детето само на френски и бях решила и аз да пробвам,ама нямам воля,а и в никакъв случай на говоря без акцент,в това си намерих оправдание Mr. Green
П.С.Стискам палци за днес Hug
Виж целия пост
# 75
Гледаме детски филмчета на английски. Има ефект. Понякога пита какво значи някоя дума.
Виж целия пост
# 76
Bili, немския е лесен за произношение и проблемът с акцента не е съществен според мен. Ела да видиш датския кво чудо е, уж го знам ама като говоря местните едва ме разбират, а на мен ми се схване ченето и гърлото от мъка да произнеса звуците им  Close
Виж целия пост
# 77
За билингвата...на мен много би ми се искало,... ама нямам воля,а и в никакъв случай на говоря без акцент,в това си намерих оправдание Mr. Green


Моето почти професионално мнение по въпроса е, че майката трябва да говори на детето си на майчин език. Но да полага усилия, за да го запознае с други езици. По тази причина никога не съм говорила на децата си само на английски, макар че съм преподавател по езика, живяла съм в Англия и принципно нямам притеснения за произношението или граматиката си Wink
Виж целия пост
# 78
Здравей!
Доколкото разбрах си от Г.О. и не можеш да намериш подходящ учител - според мен на тази възраст на детето не му е нужен учител, особено щом ти имаш основни познания по немски (съвсем друго е ако езикът се учи в група). Като съвет мога да ти дам да отскочиш до Университета в В.Т. и да се опиташ да се свържеш с Людмила Иванова от Немска катедра - тя е достатъчно ерудиран специалист и не вярвам да откаже консултация и да ти даде насоки за твоя случай конкретно.

Не мисля, че е прекалено амбициозно една майка да иска да улесни адаптацията на детето си - и без това смяната на обстановката, липсата на приятелите и т.н. ще е достатъчно стресираща.

Щом казваш, че дъщеря ти е доста темпераментна - не насилвай нещата - наистина по-добре 15 мин всеки ден, дори чисто формално, дори немският да е само фон. Относно родовете и правилните граматични форми - на първо място в случая е комуникацията, другото ще си дойде на място след време. В България има много изкривено мислене за обучение - децата така и не се осмеляват да изказват мнението си, защото би могло да е грешно, учи се за оценка, а не, за да знаеш.

Водила съм немски езикови курсове - пределно ясно е, че немският език е с по-особена граматика и не може да се овладее за 1-2 месеца, но това не трябва да бъде пречка да се говори - само с говорене се учи език. На моите ученици винаги съм казвала, когато пред тях има нов текст, да не се взират в непознатите думи, а на базата на тези които вече заят да разберат смисъла на текста и тогава да се постараят да разберат новите думи - не първо да посягат към речника. Когато попаднеш в чуждоезикова среда е същото - използваш като опорни точки думите, които вече знаеш, за да се ориентираш.

Дъщеря ми скоро ще навърши 2 г. - колебаех се дали да я уча на немски още от бебе, което за нея ще бъде толкова спонтанно колкото и да научи български, но прецених, че не мога да говоря с нея изцяло на чужд език. В момента тя знае няколко немски думи - без определителен член! както, когато учи български не й казвам коя дума в кой род - тези неща си идват естествено по-късно - това, че казва "синя балон" не ме притеснява, щом два дни по-късно е вече "син балон"; както и когато казва "Тати е боса", колко българчета казват правилно пеперуда или шоколад от първия път????
Иначе конкретно за немския - пея й на немски, чета й стихчета. Щом почна да казвам нещо на немски - тя веднага си носи учебника по немски и отваря на точното място, от което е стихчето. Тя не разбира всяка дума от стихчето - но не това е целта - въпросът е, че го свързва с картинката. (Стихче за болна кукла - картинка момченце и момиченце си играят - той е доктор, тя си е довела куклата да й измерят температурата)
Учебникът ми е много стар, за първи клас - предимно картинки - ситуациите са ставане от сън, приготвяне на закуска, заминаване на училище, какво се прави в училище, в овощната градина, в зеленчукувата градина, домашните животни, тези от зоологическата градина, стихчета, най-накрая има поне 15 песнички с нотите.

Според мен заложи на готови фрази - на по-късен етап ще разбере как се образува спрежението и защо е ползван определен падеж.
Защо не пробвате с дисковете на Релакса - не са точно за деца, но са ежедневни ситуации и мисля, че за дете на нейната възраст са удачен вариант (защото иначе не мисля, че по този начин възрастен човек може да проговори чужд език).

Ако искаш мога ти пратя текстове на различни немски песнички, но дали ще им знаеш мелодията????


Виж целия пост
# 79
Франческа,виждам,че детето ти е на 3г. Общуването с американчето става с езика на детството.Прекалено се прехласваш,по-спокойно.! Peace

  newsm74
При престоя ни в Новотел-а  в  Мадрид, Стефани /баща и е чужденец, малката говори свободно български и доста добре английски/ игра с япончета, испанчета, холандчета и дечица, чийто език не разпознах  Embarassed.  Децата се забавляваха повече от час- комуникираха си, ГОВОРЕХА СИ  Shocked  и изобщо едва се разделиха!
Явно езикът на играта е един  Grinning
На дамата, постнала темата ще кажа моето мнение: 1.Дори и да се занимавате с чуждия език тук важното е къде точно отивате и какъв е диалекта там!
2. Според мен мама трябва да говори повече на родния език, българския, освен ако не се налага
3. Въвеждането в новата среда да става бавно и възможно най- естествено, с предварителна позитивна нагласа и представа от тук, преди да тръгнете. Разкажи и колко нови и хубави, различни неща и хора има там и тн Simple Smile
4. Да, децата са папагалчета, ще се изненадаш колко бързо ще започне да копира неща и фрази

Да спомена, преди да ме атакувате- дипломиран педагог и начален учител по английски език съм. Бащата на детето ми и мъж на живота ми е Великобританец. В чужбина, където е семейството на мъжа ми прекарваме около месец и половина годишно и след всяко пътуване до там , английския на малката е все по- добър, но където и да сме аз и говоря 95% на български.
Виж целия пост
# 80
Според мен няма смисъл дете да учи немски с акцент, след като след година-две ще може да го научи без. Нека езикът да присъства като фон - филмчета, песнички, игри - това е достатъчно, за да се "отключи" по-лесно, когато се преместите.

Според мен няма проблем едно дете да е билингва, ако родителят владее втория език като майчин. Въпросът е по-скоро емоционален, че някак не ти идва отвътре да говориш на една такава малка шушулка на чужд език.
Виж целия пост
# 81
Никак не занимавам децата.  Laughing Големият гледа детски филми на английски и сам се учи. За щастие, наследил е дарбата на баща си. На мен ми липсва такава, уви.
Не се занимавам, защото не виждам полза и второ, смятам че носи повече вреда, ако не говорите езика отлично. Виждала съм не една и две амбициозни майки с ужасяващо произношение, които гонят едва проходили фърфалачета.  LaughingА моето произношение не е по-добро.  Mr. Green
Виж целия пост
# 82
След всичко което прочетох, мога да Ви кажа, че всяко нещо е от полза за детето. Докато са малки са като попивателни. Така, че до 6 год. ако сте достатъчно методични и забавни детето ви може да говори и разбира поне 2 чужди езика. Това е потвърдено с не едно проучване.
Виж целия пост
# 83
Франческа,виждам,че детето ти е на 3г. Общуването с американчето става с езика на детството.Прекалено се прехласваш,по-спокойно.! Peace
А нали това е целта-детето да може да общува с връстниците си,не да защитава дипломна работа.
Франческа,браво на дъщеря ти Peace
newsm26Много приятели/ бьлгари живеещи в различни дьржави/си дойдоха с децата тук за малко.Комшиичетата от моят блок перфектно се разбираха на английски с децата от чужбина.Беше ми кеф да ги слушам GrinningАз за сега не се занимавам с баткото.Оставила сьм го сам да се оправя.Когато гледа филмче сьс субтитри,забелязах,че повтаря репликите на английски.Ако видя,че го влече ще го обучавам.Много думи учи и от игрите на компютьра.Абе то или ти идва "от вьтре"или не.Един чужд език,ако не се практикува,ученето е безмислено Wink
Виж целия пост
# 84
Говоря му на чужд език откакто навърши 6 м. После към говоренето добавих четене на книжки, слушане на песни.
Виж целия пост
# 85
Не ги занимавам....има време
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия