Немско училище към посолството в София

  • 59 516
  • 194
Привет на всички!

За първи път участвам във форума. Пиша ви с молба за информация относно новооткритото Deutshe schuhle към Немското посолство. Училището е с прием от първи клас и има предучилищна подготовка. Не съм запозната  обаче с условията за прием и необходимото ниво на владеене на езика. Благодаря предварително за всяка информация!
Виж целия пост
# 1
www.deutscheschule-sofia.com

Това е сайтът им. 2008/2009 е първата им учебна година.
В сайта има всичко, влючително и цените.
Успех!  Peace
Виж целия пост
# 2
Ето няколко линка, които евентуално могат да ти помогнатhttp://www.karieri.bg/show/?storyid=497224, http://www.sofia.diplo.de/Vertretung/sofia/bg/06/Weshalb__Deutsc … ulen__in__BG.html
Другата информация, която имам е че годишната такса е 3 500Е, нямат осигурен транспорт и училището се помещава в сградата на посолството на Германия в София.
Предполагам, че се изисква някакво входящо ниво за децата в 1-ви клас.
Виж целия пост
# 3
Има ли майка от форума с дете в това училище или пък да са кандидатствали тази година. Аз разгледах сайта, но не видях колко деца приемат и има ли някаква бройка, която да е само за българчета, в смисъл не немски граждани.
Виж целия пост
# 4
Предполагам, че се изисква някакво входящо ниво за децата в 1-ви клас.

Да, приемът е след тест по немски.
Виж целия пост
# 5
Да, приемът е след тест по немски.

А дали това важи и за предучилищната група?
Имаш ли информация как се подбират децата там?
Виж целия пост
# 6
Да, приемът е след тест по немски.

А дали това важи и за предучилищната група?
Имаш ли информация как се подбират децата там?
За предучилищната нямам информация, всичко, което знам, е по преразказ и от сайта им.
Виж целия пост
# 7
Когато... благодаря ти   bouquet и това не е малко, тъй като самата аз не владея езика ми е трудно да се ориентирам, но и двамата ми сина го изучават от 1-ви клас, затова съм търсила информация.
Ще ми е любопитно наистина да се включат мами, чиито дечица учат там за непосредствени наблюдения.
Имам мнения за училището към Руското посолство, които са много добри.
Виж целия пост
# 8
Привет!

Благодаря ви за информацията! Съпругът ми случайно се запознал с баща, чието дете е първи клас в училището. Той обяснил, че приемният изпит не е по немски език, а двучасов тест по интелигентност. Самото дете не можело да обясни повече за изпита. Твърдял, че са много доволен и таксата е 3000е. От баща толкова информация:) Очакваме и майки с повече инфо!!!
Виж целия пост
# 9
Привет!

Благодаря ви за информацията! Съпругът ми случайно се запознал с баща, чието дете е първи клас в училището. Той обяснил, че приемният изпит не е по немски език, а двучасов тест по интелигентност. Самото дете не можело да обясни повече за изпита. Твърдял, че са много доволен и таксата е 3000е. От баща толкова информация:) Очакваме и майки с повече инфо!!!

На мен пък лично ми казаха, че тестът е бил по немски, защото момиченцето на моята позната гледало изплашено и било притеснено, че за първи път в живота й се налага да преписва, тъй като не е учало немски!
Повече от това не мога да кажа, за съжаление...
Виж целия пост
# 10
А някой знае ли дали се учи по българските или по немски учебни планове? Защото то немски хубаво ще научат децата, но по математика например има огромни различия в материала, които не са в полза на немската система. Да не говорим, че във всяка провинция си имат собствени планове и учебници и разликите са огромни.

Иначе хубава е идеята да се възстанови старото Deutsche Schule (дотолкова повече, че едноименното училище на Станка Стоянова не можа да се утвърди),  да има немско училище и в България, за което да си отговаря немската страна, и не на последно място, да се намери подходяща работа за жените на дипломатическия персонал. 
Виж целия пост
# 11
Ще следя темата и аз се интересувам за приема в първи клас.
Виж целия пост
# 12
Учи се български език и история на България съгласно изискванията на МОН. Разгледах сайта им. Има публикувана учебната програма. Часовете ми се струват недостатъчни. Детето на мои близки приятели учи във Френското училище в Лозенец и ходи частни уроци по Български език. Струва ми се, че училището още няма и акредитация.
Виж целия пост
# 13
Да училището е все още без лиценз от МОН - свидетелствата са немски.
От тази година в първи клас ще приемат само деца с познания по немски език - с входящ тест, събеседване за определяне на нивото.
Виж целия пост
# 14
А каква е разликата между това Дойче шуле и Дойче шуле в Горна Баня
Виж целия пост
# 15
Хм, не знаех че има такова училище. Доколкото видях от сайта им, е основно, или бъркам...  newsm78
Виж целия пост
# 16
Хм, не знаех че има такова училище. Доколкото видях от сайта им, е основно, или бъркам...  newsm78

До 8 клас е ... засега.

А каква е разликата между това Дойче шуле и Дойче шуле в Горна Баня

Първото е към към посолството на Германия.
Виж целия пост
# 17
няма места вече, така пише на сайта....
Виж целия пост
# 18
В Горна Баня е Италиански лицей, доколкото знам там няма Дойче Шуле.
Виж целия пост
# 19
има - http://web.orbitel.bg/gibby/site/kontakti_eng.htm
Виж целия пост
# 20
В Горна Баня е Италиански лицей, доколкото знам там няма Дойче Шуле.
Има и Италиански лицей и Дойче Шуле. На две различни места са.
Виж целия пост
# 21
от сайта на училището към немско посолство не ми станаха ясни цените и условията за прием. става дума на за предучилищна група. дали някой би могъл да ме информира. а дали предлагат и транспорт?
благодаря предварително
Виж целия пост
# 22
.... дали някой би могъл да ме информира. а дали предлагат и транспорт?
.....

транспорт няма  и не се предвижда да има ....
Виж целия пост
# 23
zdraveite na vsi4ki,as sum u4eni4ka v deutsche schule sofia(nemsko u4ili6te sofia) v 7mi klas.mnogo sum dovolna ot tova u4ili6te.v nego ima6 4uvstvoto,4e ne si v sofia.u4i se po nemskata programa.v 7mi klas u4im vsi4ko na nemski,no imame i istoriq i bulgarski i literatura na bulgarski ezik.i pri po-malkite e taka.u4itelite sa mnogo dobri,imame mnogo mila i vaspita i dobra direktorka.pove4eto u4iteli sa nemzi,no ima i takiva koito govorqt nemski i sa bulgari.mnogo ot tqh prepodavat i v nemskata gimnasiq.za noviq srok mogat da se zapi6at novi deza. za priemniq test moga da kaja,4e e na nemski ezik.za purvi klas ne znam to4no.za predu4ili6tnata,trqbva dezata da govorqt pone malko  nemski.u4ili6teto e do 8mi klas(zasega,za6toto ima planove da go napravqt i do pove4e v bude6te)u4im ot 8 4asa do 15:50 4asa.4asovete sa po 45 minuti.imame po 5 min,10 min,20 min(pausite imam predvid,4e sa po tolkos minuti) i golqmata ni za obqdvane pausa koqto e 50 min.tam obqdvame i qdento e mnogo vkusno.ne moga da se opla4a.vsi4ko e mnogo novo i 4isto.ima plo6tatka.po-malkite hodat na pluvane (do 5ti klas) v dianabad,a 6ti,7mi i 8mi klas hodime na tenis,su6to v dianabad(edin put sedmi4no,dva u4ebni 4asa).v petuk vsqko dete moje da si izbere za poslednite dva 4asa deinost.mnogo interesni ne6ta predlagat.ima i spezialni dvama u4iteli za piano i edin za kitara (mislq,4e be6e za pianoto za 45 minuti 10 leva,ina4e deinostite sa bezplatni).drugo sasega ne se se6tam,ako imate vaprosi moje da me pitate.
Виж целия пост
# 24
za transporta moga da kaja,4e ispratiha pisma na roditelite.v koito pi6e,4e ima predlojenie za transport.predpolagam,4e skoro 6te znaeme pove4e za tova i,4e vuv vtoriq u4eben srok ve4e sigorno 6te zapo4ne transporta.
Виж целия пост
# 25
каква е цената на година?
Виж целия пост
# 26
ami zeneta mislq,4e be6e 3000 lv.,za germanzite e pove4e
Виж целия пост
# 27
zdraveite na vsi4ki,as sum u4eni4ka v deutsche schule sofia(nemsko u4ili6te sofia) v 7mi klas.mnogo sum dovolna ot tova u4ili6te.v nego ima6 4uvstvoto,4e ne si v sofia.u4i se po nemskata programa.v 7mi klas u4im vsi4ko na nemski,no imame i istoriq i bulgarski i literatura na bulgarski ezik.i pri po-malkite e taka.u4itelite sa mnogo dobri,imame mnogo mila i vaspita i dobra direktorka.pove4eto u4iteli sa nemzi,no ima i takiva koito govorqt nemski i sa bulgari.mnogo ot tqh prepodavat i v nemskata gimnasiq.za noviq srok mogat da se zapi6at novi deza. za priemniq test moga da kaja,4e e na nemski ezik.za purvi klas ne znam to4no.za predu4ili6tnata,trqbva dezata da govorqt pone malko  nemski.u4ili6teto e do 8mi klas(zasega,za6toto ima planove da go napravqt i do pove4e v bude6te)u4im ot 8 4asa do 15:50 4asa.4asovete sa po 45 minuti.imame po 5 min,10 min,20 min(pausite imam predvid,4e sa po tolkos minuti) i golqmata ni za obqdvane pausa koqto e 50 min.tam obqdvame i qdento e mnogo vkusno.ne moga da se opla4a.vsi4ko e mnogo novo i 4isto.ima plo6tatka.po-malkite hodat na pluvane (do 5ti klas) v dianabad,a 6ti,7mi i 8mi klas hodime na tenis,su6to v dianabad(edin put sedmi4no,dva u4ebni 4asa).v petuk vsqko dete moje da si izbere za poslednite dva 4asa deinost.mnogo interesni ne6ta predlagat.ima i spezialni dvama u4iteli za piano i edin za kitara (mislq,4e be6e za pianoto za 45 minuti 10 leva,ina4e deinostite sa bezplatni).drugo sasega ne se se6tam,ako imate vaprosi moje da me pitate.


здравейте на всички,ас съм ученичка в deutsche schule софия(немско училище софия) в 7ми клас.много съм доволна от това училище.в него имаш чувството,че не си в софия.учи се по немската програма.в 7ми клас учим всичко на немски,но имаме и история и български и литература на български език.и при по-малките е така.учителите са много добри,имаме много мила и възпита и добра директорка.повечето учители са немзи,но има и такива които говорят немски и са българи.много от тях преподават и в немската гимнасия.за новия срок могат да се запишат нови деца. за приемния тест мога да кажа,че е на немски език.за първи клас не знам точно.за предучилищната,трябва децата да говорят поне малко  немски.училището е до 8ми клас(засега,защото има планове да го направят и до повече в бъдеще)учим от 8 часа до 15:50 часа.часовете са по 45 минути.имаме по 5 мин,10 мин,20 мин(паусите имам предвид,че са по толкос минути) и голямата ни за обядване пауса която е 50 мин.там обядваме и яденто е много вкусно.не мога да се оплача.всичко е много ново и чисто.има площатка.по-малките ходът на плуване (до 5ти клас) в дянабад,а 6ти,7ми и 8ми клас ходиме на тенис,също в дянабад(един път седмично,два учебни часа).в петък всяко дете може да си избере за последните два часа дейност.много интересни неща предлагат.има и специални двама учители за пиано и един за китара (мисля,че беше за пианото за 45 минути 10 лева,иначе дейностите са безплатни).друго сасега не се сещам,ако имате въпроси може да ме питате.
 

Виж целия пост
# 28
Всичко това, което пишеш е чудесно, надявам се да продължи така. Малко ми е интересен правописа ти- за българче в 7 клас! Не съм вярвала, ч(е един ученик в 7 клас ще знае толкова подробности какви услуги предлага училището му. Имам само един въпрос- ако си немски  е перфектното училище, ако ти предстои пребиваване в . Но да си представим хипотетично, че синът ми си е чист българин, учи при вас до 8 клас и после? Интересно с каква диплома ще излезе и в кое училище в София или друг град, ще продължи? Това ,че учите по немска програма е чудесно, но за да има приемственост с другите български училища не е достатъчно.
Виж целия пост
# 29
ami zeneta mislq,4e be6e 3000 lv.,za germanzite e pove4e

tova koeto sum pisala ne e vqrno.zenite za u4ili6teto gi ima na i-net saita na u4ili6teto.
Виж целия пост
# 30
Всичко това, което пишеш е чудесно, надявам се да продължи така. Малко ми е интересен правописа ти- за българче в 7 клас! Не съм вярвала, ч(е един ученик в 7 клас ще знае толкова подробности какви услуги предлага училището му. Имам само един въпрос- ако си немски  е перфектното училище, ако ти предстои пребиваване в . Но да си представим хипотетично, че синът ми си е чист българин, учи при вас до 8 клас и после? Интересно с каква диплома ще излезе и в кое училище в София или друг град, ще продължи? Това ,че учите по немска програма е чудесно, но за да има приемственост с другите български училища не е достатъчно.

purvo iskam  da vi kaja,4e sum jivqla v germaniq do minalata godina i vse o6te mi e trudno...vseki slu4ai sum informirana,za6toto spored men e normalno edno dete da znae v kakvo u4ili6te u4i i kakvo predlaga to.a do vaprosa vi: ne moga da vi dam to4en otgovor.znam samo,4e pove4eto ot nas (kakto i men)6te hodat sled 7mi klas v nemskata gimnasiq.a za u4enizite koito sa 6ti klas (i po-malkite) dokolkoto znam 6te se napravi tova u4ili6te i do 12 klas(ne e sigorno,no se planuva).i nie sled 7mi klas 6te polu4im diploma za zavur6eno osnovno obrazovanie.kakto kazah tova ve4e ne znam to4no.
Виж целия пост
# 31
Извинявайте, приемът само за първи клас ли е? /Признавам ,не съм преглеждала темата/
Виж целия пост
# 32
А каква е разликата между това Дойче шуле и Дойче шуле в Горна Баня

истински вярвам, че е огромна, в полза на това, което е към Посолството.
Виж целия пост
# 33
Ето тук има всичко за кандидатстване и цени
http://www.deutscheschule-sofia.com/anmeldung/anmeldung.htm
  bouquet
Виж целия пост
# 34
Всичко е чудесно, но се интересувам, ако запиша там детето си, по каква програма се учи! Никъде не открих-нито на български, нито на немски език и с каква диплома ще излезе детето ми. То е българче, все пак, знае немски език, на какво ни гарантира, че след 1 година в немското училище няма да се окаже, че трябва да повтаряме? Просто питам и ако някой знае, моля да ми помогне - къде да открия учебна програма за предучилище и 2 клас?
Виж целия пост
# 35
Който търси немско образование за детето си - това е училището. Това училище е създадено основно за немскоезични деца, временно пребиваващи в страната с родителите си. Много е добро като база и кадри.
Можете да влезете в сайта на немското министерство на образованието и да си потърсите интерисуващите ви програми.
Доколкото знам училището няма лиценз още в БГ пък и не се знае дали ще получи такъв заради малкото часове български, история, липсата на роден край и пр. специфични за БГ образование дисциплини
Виж целия пост
# 36
Всичко е чудесно, но се интересувам, ако запиша там детето си, по каква програма се учи! Никъде не открих-нито на български, нито на немски език и с каква диплома ще излезе детето ми. То е българче, все пак, знае немски език, на какво ни гарантира, че след 1 година в немското училище няма да се окаже, че трябва да повтаряме? Просто питам и ако някой знае, моля да ми помогне - къде да открия учебна програма за предучилище и 2 клас?

po nemskata programa se u4i. ima bulgarski ezik i literatura i istoriq,po-malkite imat i prirodoznanie. vi6te na saite na u4ili6teto http://www.deutscheschule-sofia.com/   ili eto tova e za zapisvane v u4ili6teto http://www.deutscheschule-sofia.com/anmeldung/anmeldung.htm
Виж целия пост
# 37
ami zeneta mislq,4e be6e 3000 lv.,za germanzite e pove4e

tova koeto sum pisala ne e vqrno.

има и още много неверности Wink
Към теб и към  priatel4e na kivinze:
Има си правила тук: пише се грамотно (доколкото можеш), но предимно на кирилица. Пък като овладееш немския и отидеш в чужбина, си пиши на латиница.

amei   bouquet НО пак не се чете добре...
Виж целия пост
# 38
А в това училище към посолството има ли курсове по немски - за деца?
Виж целия пост
# 39
А в това училище към посолството има ли курсове по немски - за деца?

не и не се предвижда такава форма на обучение засега доколкото знам ...
Виж целия пост
# 40
Добре де,.. и все пак не ми стана ясно  newsm78 - ако детето ми учи в това у-ще, но след 7кл. след  реши да кандидатства в СМГ (например) ще получи ли всички  необходими документи за завършено до момента образование?
Виж целия пост
# 41
това, което ми казаха, че ако детето ти учи там и в определен момент реши да се премести в 31 у-ще/примерно/, ще трябва да държи приравнителни изпити. Ако получат лиценз, не изключвам вариант да се влиза в немската /логично е/.
Виж целия пост
# 42
балони, мерси за инфото- от къде ти го казаха, от самото училище ли? дали приравнителни за всичко - математика, български, биология, химия...?
Виж целия пост
# 43
Не, към "немското" проявявам чисто любопитство. Имам познато дете там, но все още мнението им е "хаотично". Просто това е логично.Та те не учат по българската програма и аз си помислих, че това доста ще ги изпорти. Преди няколко дни говорих с моя приятелка, директорка на квартална гимназия. Тя е в тази сфера и ми обясни, че на тези деца ще се наложат изпити. Иначе как ще се докаже, че са на ниво на съответния клас за бъл. у-ще. Но...края на годината идва. Нещата ще се видят неоспоримо, независимо от обсъждания, съмнения и мнения, нали!
Виж целия пост
# 44
Много е добро сигурно това у-ще, но както и френския лицей и англо-американското, няма акредитация от МОН, така че ако иска детето да учи някога в Б-я ще трябват приравнителни, а това редом с немската програма си е гоолям зор. Тези у-ща са за деца, които няма да учат в Б-я. А питам аз, какъв е смисълът от българско у-ще като в крайна сметка повечето вече си пращат децата в чужбина да следват?!
Аз бях доста на този кръстопът, в крайна сметка реших да им дам шанса да избират, а после ако искат в чужд унив, е, все ще се справят и за там. Въпреки това, продължавам да се питам права ли съм и за какво им е да учат по нашата калпава праграма, където неминуемо опират до частни уроци! Да сте чули някъде навън децата да ходят на частни уроци?
Виж целия пост
# 45
Имате ли повече информация за приемния изпит по немски? Какво трябва да е нивото на владеене на езика за предучилищната група и първи клас?
Виж целия пост
# 46
Изпитът за предучилищна, съответно класа който искате да запишете, е на немски и съответства на възрастта на детето. Това ми казаха лично от у-щето. Т.е. трябва да е учило преди това яко немски в детската градина, освен ако не идва от Германия. Иначе се работи по признаване на дипломити от това у-ще и за бълг вузове, което е добре.
Виж целия пост
# 47
NIZZA, ВЪПРОСЪТ Е В ТОВА ДАЛИ ЩЕ УЧИ КОЛЕЖ НАВЪН ИЛИ БАКАЛАВЪР. АКО ЩЕ УЧИ КОЛЕЖ, ДА НЯМА НИКАКЪВ СМИСЪЛ ОТ БЪЛГАРСКА ДИПЛОМА,НО АКО ЩЕ КАНДИДАТСТВА В УНИВЕРСИТЕТ, НАЛИ ПРЕДИ ТОВА ТРЯБВА ДА ИМА СРЕДНО ОБРАЗОВАНИЕ НАКЪДЕ...Не мога да знам дали ще имам възможност да осигуря финансиране и за двете, ако бих била сигурна, да няма никакво значение дипломата до 7 клас. Всичко е въпрос на финанси.
Виж целия пост
# 48
Да, явно това си е училище за чужди граждани.А това, че някои като нас се подлъгват, тепърва ще се разбере. Аз също разговарях "лично" за предучилище и начален курс. Първо, въпросната дама, лошо владееща бъл.език не вся у мен спокойствие за образователната им програма. /за която не е на ясно/. Нищо лошо в това, но не ми се ще да се наложи детето ми после да повтаря определената степен. Може би трябва човек не да вярва на реклами, а да попита в Министерството.
Виж целия пост
# 49
Аз се бях насочила към това училище, понеже синът ми като половин германец така или иначе няма проблеми с езика. Обаче както разбирам, те са на практика едно обикновено немско училище, просто ситуирано в чужбина. Не знам дали и германките, дето се водят на работа в него, са квалифицирани учителки или  по съвместителство като жени на работещи в БГ немци си уплътняват времето, учителствайки.

За немските учебни планове, няма такива единни държавни планове като у нас. Всяка провинция си има свои планове и учебници, в янкои доскоро се учеше 13 години (това ако детето е в гимназия), сега уж всички са по 12 години, но на едни места гимназията е след 4. клас, на други - след 6. Галимацията е пълна. То от една провинция в друга да се преместиш, са несъвместими училищата им, та вие искате тук да са съвместими с нашите. Явно не са.

Това, което аз си представям и каквото май повечето от нас искат, е немска дисциплина и български учебни планове, но двете явно не се съчетават. Немските планове са доста по-лежерни, което аз отчитам като недостатък. Ами според най-съвременните тенденции, измислени от немските професори, до трети клас вкл. децата трябва да пишат както си искат и да не им се поправят изобщо грешките,  после от 4. клас като почнат диктовките, са по 5 грешки в дума. В първи и голяма част от втори клас се пише само с печатни букви, после месеци наред се изучават ръкописни букви сякаш са се заели с японски, два часа седмично от 1. клас им пълнят главата с религия, респ. задължителния ерзац етика и това до края на света. За такова нещо или подобно на него аз не бих броила 3700 евро.
Виж целия пост
# 50
Бабина питка, това което пишеш е много интересно и на място. И аз се замислих за квалификацията на учителите.За подготвителна група може да има компромис, обаче дали и германците, които преподават в класовете са учители! И ако това което пишеш за учебните планове важи и за обучението на учителите им, не ми се мисли. Как така ще се ограмотяват до 4 клас! Извинявам се ,но нашите деца са по-умни. Колко знаят да четат и пишат още на 6 г.!
Виж целия пост
# 51
Не го знам от лична информация, но съм убедена, че няма да допуснат учители без необходимата квалификация!!! 
И тук нали имаше едно девойче, което учи там в момента, мисля, че се изказа много добре за преподавателите. Ако можем въобще да правим паралел  /като чужди у-ща в Б-я/, Англо-Ам у-ще и френският лицей са най-добрите у-ща за момента в София, поне до 8ми клас. А е въпрос и то на много скоро време, тяхната немска диплома да се признава у нас и да нямаш проблем при кандидатстване в наш унив. Нали сме в евросъюза, ако се задържим Simple Smile, всичко ще е едно до няколко години.
Що се отнася до това, че и там нямат единни изисквания /не знам как е, ще проверя/, но нали това би означавало, ако си завълшил в Берлин, да не можеш да учиш в Мюнхен напр.освен ако не държиш приравнителни изпити....Ще си позволя да не се съглася с това!
Виж целия пост
# 52
А и, честно казано, ние в Бг като отглеждаме все генийчета, които още на 4г. могат да четат и да смятат, защо питам сме на този хал?
Не е новина за никого, че както са възпитани и 'слушат' немските деца, не го правят други, да не говорим за наште. Нищо, че като бебета ги къпят по един път в седм., не им викат по градинките, а ги оставят да се цапат и правят каквото искат, ходят с памперси до 4г. и смучат по улиците биберон до 5г.
Защо тогава като им е толкова калпаво образованието на немците, българчетата се изтрепаха да ходят да учат в немски университети?
Виж целия пост
# 53
А и, честно казано, ние в Бг като отглеждаме все генийчета, които още на 4г. могат да четат и да смятат, защо питам сме на този хал?
Не е новина за никого, че както са възпитани и 'слушат' немските деца, не го правят други, да не говорим за наште. Нищо, че като бебета ги къпят по един път в седм., не им викат по градинките, а ги оставят да се цапат и правят каквото искат, ходят с памперси до 4г. и смучат по улиците биберон до 5г.
Защо тогава като им е толкова калпаво образованието на немците, българчетата се изтрепаха да ходят да учат в немски университети?


Good posting!
Виж целия пост
# 54
Напълно съм съгласна с теб nizza.
Със сигурност мога да ви кажа, че голяма част от учителите са българи. Взели са най-добрите учители от ВЕДА, Ерих Кестнер и немската гимназия. На страницата им може да видите екипа от учители.
Виж целия пост
# 55
За съжаление спора отива в недобра посока.Хайде да не спорим дали българчетата са по-добри или германчетата. Някак не е нормално. Относно дисциплината - можем много да спорим. Немската дисциплина е мит и имам "чудесни впечатления" от германчета- и тук и в Германия.!Поразгледах отново учителите и персонала. Е, има 2,3 учителки, но с този набор персонал трудно ще вземат лиценз.Освен това звучи смешно твърдението, че са "взети най-добрите учители" от изброените училища, напротив! Просто бюрокрацията в тази посока е огромна. Бъл. обр. система може да не е най-добра, но е официална за България. И ако някой харесва повече друга, най-добре ще бъде да отиде в съответната страна. Освен това, доколкото съм на ясно, това училище имаше идея да подготвя деца на дипломати и немскоговорящи. В този смисъл идеята е адекватна и отлична и никой не би имал право да им се меси в ученето.Но когато "някои" не-немскоговорящи се насочиха на там, вече нещата стават сложни и се налага съответните организатори да се съобразят със българските стандарти.А сравнението с АК и ФЛ не са удачни. Те са с различен статут и с утвърдена от Министерството програма. Но, както вече се каза - въпрос на вкус и времето ще покаже.Дано!Много ми се ще нашите българчета, обърнали се към това училище да не се окажат подведени, защото пак ще твърдя-те са по..!
Виж целия пост
# 56
Какво значи "утвърдена от министерството програма"? Това са изцяло у-ща по Ам и Фр с-ма, автономни и нямат нищо общо с някаква програма от министерството. Ако не приемем това, че учат бълг и история /недостатъчно за съжаление/, но това се прави и в немското. Иначе, много ясно, че е за германчета у-щето, както нашите са за българчета. Но за българи, които не желаят детето им да го изпратят на 5-6год в интернат или другаде в Германия, а все пак искат то да учи по немската с-ма, у-щето е един избор. Друг няма. Има Дойче Шуле, което е също вариант, там учат и за бълг диплома. Но е чак в Горна баня, а и не прочетох ласкави отзиви. Казвам ДШ, защото там преподават немци, във Веда, Кестнер и пр. по-скоро не.

По отношение на лиценза, всеки си решава за себе си, трябва ли му такъв, дали не би се справил с приравнителни изпити ако се наложи и пр. За мен, щом са го решили и са подали, е въпрос на време да вземат лиценз.
Обаче не ми харесва това, че преподават българи, честно казано. Sad
Виж целия пост
# 57
Понеже много неточни работи се изписаха, реших да обобщя най-важното и най-точното:

Deutsche Schule Sofia както всички Deutsche Schule-та по света, които са Немски училища, поддържани от ZfA (Zentralstelle für das Auslandsschulwesen), което е немска държавна институция, се създават най-вече там, където има достатъчно немски граждани, временно или постоянно пребиваващи и желаещи децата им да получат немско образование в чужбина. Тъй като немските деца в повечето случаи не са достатъчно за да запълнат цели паралелки, немските училища са отворени и за "местни деца", желаещи да учат по немска или смесено немско-местна програма. Този "смесен" модел се радва на голяма поддръжка от немската Централа за училищно образование в чужбина, и една от причините за това е, че по този начин временно пребиваващите чужденци и техните деца се интегрират по-лесно. Т.е. в конкретния случай те могат да намерят български причтелчета, с които да общуват, вместо да скучаят вкъщи. При интеграцията на местните деца в училището е от полза фактът, че общуват с деца от чужбина, и по този начин научават по-лесно и по-бързо чуждия език.

Програмите са немски, обикновено на една от 16-те провинции на Германия в зависимост от тяхната пригодност в съответната страна. Програмите в различните провинции са признават при преместване, и завършилите в Мюнхен винаги кандидатстват наравно със завършилите в Дюселдорф при кандидатстване в Берлин, примерно. Разликите в програмите са най-вече в това, как е разпределен хорариумът в различните класове и в какъв ред се изучават темите. Примерно, в някои провинции се изучава английски от първи клас с по 2 часа седмично, в други чак от трети клас, но с повече часа седмично. Т. е. като се завърши съответна степен (начална, основна, средна) вече няма значение в коя провинция си бил, но някои немски деца биха имали проблеми при преждевременно преместване.

Не знам програмата на коя провинция ползват в София, но ако питате, предполагам, че ще ви кажат. Подозирам, че ползват тази на Северен Рейн - Вестфалия (където са Кьолн, Бон, Дюселдорф), защото тя май най се използва в други Немски училища в чужбина.

Немската държава не допуска назначаването за учители на лица, които нямат висше образование като учител. При немските училища в чужбина се допуска и насърчава допълнителното назначаване на персонал с "местна учителска квалификация", особено когато се обучават много деца от съответната държава, които естествено трябва да учат и своя език.

По принцип немските училища се лицензират на местно ниво, за да могат учениците да се преместват безпроблемно. Просто в София училището е новооткрито, но предполагам, че ще се лицензират след време.

Освен това на сайта им пише, че постепенно ще обхванат гимназиалната степен.

Ето тук карта с всички Немски училища в чужбина (червените кръгли точки):
http://www.auslandsschulwesen.de/cln_108/nn_679370/Auslandsschul … dorte_Deutsch.pdf
Виж целия пост
# 58
Много ти благодаря, личи че си запозната с немската с-ма. Аз без да съм запозната, от здрав разум казах същото! Отново, благодаря!!!
Виж целия пост
# 59
Само да добавя, че като страна членка на Европ. съюз България е длъжна да признава дипломите на дригите страни членки, така като и Германия признава дипломите от други страни в ЕС наравно с немските при кандидатстване в немски университети. Проблем би възникнал по-скоро при преместване без диплома, преди да се завърши. Тогава наистина могат да се наложат изпити.

Българските дипломи за средно образование също се признават в чужбина. Въпросът дали да се запише българско дете в чуждо училище трябва да решат родителите му в зависимост от отговорите на следните въпроси: първо, доколко е важно за тях детето да овладее съответния чужд език, и второ, по каква програма желаят детето им да учи. Българската програма в голямата си част се опира на зубкане, а немската в прилагане на научено и правене на заключения възосновата на дадени факти. Т. е. немските деца ги изпитват по-скоро на това, как могат да приложат наученето в дадена ситуация (подобно на решаването на казуси при студентите по право), докато българскито често ги изпитват на преразказване на урока.
Виж целия пост
# 60
  bouquet
Точно така ми го обясниха и немските учителки в детската градина, че при тях се набляга практиката, на усвояването чрез практика, не толкова чрез книжки, както в Бг детски градини.
Освен това, замислете се!, една от причините децата в Бг да взимат частни уроци е именно, че не са научени да мислят.
Ясно, че и в Германия има калпазанчета, както и по другите страни като Англия например, но системата им на обучение е в пъти по-изчистена! А и аз не държа, ама хич, децата ми да четат на 4г., а да се оправят в живота. Това всичко е мое мнение, разбира се.
Виж целия пост
# 61
Много ти благодаря, личи че си запозната с немската с-ма. Аз без да съм запозната, от здрав разум казах същото! Отново, благодаря!!!

Моля! Simple Smile
Радвам се, ако съм успяла да помогна с информацията...
Виж целия пост
# 62
Дали ще мога да изкажа мнение различно от това на tweety7 за начините на обучение и основните разлики. Напълно споделям  това е, че по този начин временно пребиваващите чужденци и техните деца се интегрират по-лесно. Т.е. в конкретния случай те могат да намерят български приятелчета, с които да общуват, вместо да скучаят вкъщи.
Но аз имам въпрос - какво правят деца, които нямат възможността след 2 - 3 години да си дигнат шапката и да заминат за Германия, а с отхапаното обучение по български език, литература и математика (не говоря за природоматематическите предмети, които въобще липсват), къде поточно ще отидат - може би в 91 НЕГ. Та там се влиза с изпит по български, или може би те ще минат през задната врата, или може би в някоя от математическите гимназии. Как тези деца ще се справят - в единия случай с българския, а в другия с математиката (те са на светлини години след нашите деца "зубърчета" - нищо, че математиката не може да се зубри).
От сайта не ми стана ясно, кои точно учители преподават на учениците от 5 до 8 клас и по кои предмети (немски, математика, английски език, история, география, биология, природознание, музика, рисуване, физ. възпитание). Виждам само един германец, като класен ръководител и една българка, също като класна и учителки по български език и българска история. Може би ученичките, вече участвали с разяснения за училището, биха могли да споделят какви точно предмети имат и кои точно учители ги водят. Ако това са учители от Немската гимназия, едва ли държавата Германия, би си позволила да праща неквалифицирани преподаватели тук, но ако не са от гимназията, аз като родител бих пожелала да видя дипломите на преподаващите и дали са за степента, в която влизат да преподават. Те не са лицензирано от МОН училище и за разлика от всички други (държавни и частни училища) не  подлежат на проверка нито за програми, нито за преподавателски състав. За лиценза не е само въпрос на време, а е и въпрос на учебна програма.  Те не се стремят да се доближат до българската учебна програма (защото това не е изгодно за техните деца). Как тогава ще получат лиценз и дали е само въпрос на време? Май дълго се получи моето писание, а ми се искаше още да поспоря за зубърите и нашата и тяхната система, но поне за сега ще се въздържа.
Виж целия пост
# 63
Първо, в езиковите гимназии освен с бг и мат се влиза и с изпит само по езика, така пропускаш подгответо. Второ, може да си останеш в немското до завършването, ако те удовлетворява, у-щето сега е до 8ми клас, но ще бъде до 12ти. 
Лиценз ще получат, няма начин. Дали ще е тази година, другата или до две години, ще стане. Отново да напомним, че сме членове на евросъюза, въпрос на време е да се интегрираме напълно. А децата бидейки на по 2-3 год, нека докато завършат да сме се!
Ако си спомням правилно от поста на едно момиче ученичка там, се казваше, че повечето ще отиват в немската гимназия, значи няма проблем и сега.

Що се отнася до преподавателите, крайно ми е неприятно че са българи, но съм убедена че всички са високо квалифицирани. най-малкото, първо, защото това не е кварталната занималня и не могат да си позволят да се излагат на международно ниво и второ, нали се сещате, че освен недолюбени макар българчета, там учат и немчета, а техните родители по никакъв начин не биха допуснали слаби преподаватели. А те, за разлика от мен напр, ще разберат!!! По никакъв начин не е възможно преподавателите да са хора без необходимата диплома и опит. А, понеже аз работя в сферата на образованието, мога със сигурност да кажа /и вероятно ще го потвърдите/, че от доста от преподавателите в нашите у-ща има какво да се желае, меко казано. В никакъв случай не твърдя, че там всичко е връх, не, не знам. Но съм сигурна, че не е по-зле най-малкото.

Не съм питала какво се учи и пр, но най-вероятно е като в другите чужди у-ща - освен бълг и история, и природа за най-малките, всичко друго се учи на немски и по немската програма.  Друг е въпроса на какво ниво са знанията и за какво би искал човек да му послужат...това не мога да знам. Тези въпроси ще се решават в движение. Ако човек желае детето му да учи там /и го приемат/, ще разпита подробно за всичко и ще си реши.

А само от любопитство - защо не се съмняваме в англо-американското у-ще или във френския лицей, а безусловно ги обявяваме за най-добрите в Бг?
Виж целия пост
# 64
Не желая да влизам в спор с никого, но по-голяма част от информацията, която изнасяте тук е най-малкото непотвърдена. Имам лични наблюдения върху училището ( като родител на дете в горните класове). Това че повечето учители са българи е далече от истината. От 5 клас нагоре, почти всички са немци, изключвайки естествено обучението по Български език и Българска история. Част от преподавателите са на договор към училището, а друга част са от 91 НЕГ( и водят часовете по Физика, География, Немска История, Химия, Математика).  Обучението е по програмата на провинция Baden-Württemberg. Колкото до това, дали училището е подходящо за обучение на български деца или не, мисля че това е въпрос на личен избор на родителите.
Виж целия пост
# 65
Първо, в езиковите гимназии освен с бг и мат се влиза и с изпит само по езика, така пропускаш подгответо.
Без да се намесвам в дискусията искам да направя едно уточнение - така както го описваш се влизаше преди доста години, като се обособяваше отделна паралелка. Сега всеки такъв случай се разглежда отделно.
От мои лични наблюдения като ученичка, а сега като родител на ученичка в НЕГ, тези деца срещат затруднения с образователната ни система /най-често с математиката/.
 
Виж целия пост
# 66
Ще започна отговора си отзад напред. Аз не обявявам англо-американското за най-доброто, защото знам че нивото не е добро и защтото познавам чужденци, които си местят децата в други "български" училища. За френското не коментирам, защото не знам (нито отрицателни нито положителни отзиви), но братовчетка ми живее от 20 години в Франция и от нея знам системата там (а тя няма нищо общо с немската образователна система). Тук обаче не коментираме англо - американското (не американския колеж) и френското, а немското и тяхната система на обучение и нашата "зубърска" система. Учудва ме начина на разсъждение, след като работите в сферата на образованието, би трябвало да знаете как се дава лиценз на едно училище - то трябва да отговаря по всички критерии на изискавията на дадена държава и това няма нищо общо с Европейския съюз. Напротив едно от основните неща, поне по мое сведение е да няма изключение за този и онзи, защото другото мерише на корупция. Та като учебните им програми и учебното им съдържание не отговаря но нашето, как нашето министерство ще им даде лиценз? Това значи да нарушат собствените си изисквания и да поставят това училище в превилигировано положение по отношение на всички други. Ако те не представят в МОН съответните учебни планове ще бъде много скандално за всички министерството да им даде лиценз. Друг е въпроса, ако направят такива програми, но тогава няма да могат да учат в него техните деца, идвайки само за по 2-3 години те няма да могат да се включват. И тъй като се обединихме около мнението, че това е училище, защитаващо на първо място интересите на техните си деца, изхода е немски програми, без български лиценз и всяко от българчетата си носи кръста, а родителите в даден момент му търсят колая. Сега по въпроса за приема в 91 НЕГ. Това с приравнителния по немски беше преди десетилетия, от години в немската няма такава опция, знаеш не знаеш, караш подготве. Само за немски граждани се допуска от МОН прием след 7 клас с прескачане на 8 и направо постъпване в 9. Аз не се съмнявам, че за немските граждани това правило ще продължи да действа, защото по правилата на Европейския съюз нашата страна трябва да им осигури възможност за обучение. Какво става с българските граждани? Дали някой от много информираните се е информирал и в МОН, все пак 91 е под юристдикцията на МОН, а не на Немското училище! Що се отнася за преподавателите, явно не сме се разбрали добре. Не съм на мнение, че тлябва да има само немски преподаватели, а че тези немски, които са тук дали имат необходимата диплома и квалификация да преподават по даден предмет и в съответната степен. Съгласна съм, че някои немски учители не могат да стъпят на малкия пръст на някои наши учители. Имам въпрос, кой им проверява международното ниво на обучение? МОН не е! Германците, дали? Как те ще проверят нивото на преподаване на български език? А колкото до родителите на германчетата, те са много добре наясно, че нямат голям избор с преподавателите, не могат да изберат кого да изпратят от Германия, а като не стигат изпратените от там наемат когото намерят тук, а съчетанието добър преподавател и владеещ немски език не е често! Та германските родители си налягат парцалите и са доволни, че децата ще учат нещто тук и след като си тръгнат ще получат сведетелство признато в Германия. А не би било лошо да се поинтересувате и за предмети и преподаватели!
Виж целия пост
# 67
В такъв  случай какво правят децата в Leistungsklasse на Deutsche Abteilung на 91 НЕГ? И дали родителите им са също "безотговорни", че са се съгласили същите тези "неквалифицирани"  преподаватели да ограмотяват децата им?
Виж целия пост
# 68
Не сравнявайте 91 Немска с такава история и доказано ниво ( когато немските учители идваха за година две и си отиваха) още от времето когато нямаше Leistungsklasse на Deutsche Abteilung. А дали знаете в това Leistungsklasse на Deutsche Abteilung, кой преподава математиката - българска учителка с две висши, а в немското кой преподава математика и с какво образование? Родителите на децата не са безотговорни, защото в Leistungsklasse на Deutsche Abteilung минават цялата българска програма освен немската и взимат и българска диплома и не чакат тепърва МОН да издава лиценз.
Както стана въпрос това не знам дали е безотговорност на родителите или за тях има други приоритети и получаването на наша диплома от лицензирано и признато училище не е сред тях. Въпрос на избор, но пишейки тук не бива да се заблуждават участниците във форума с неща, които не са проверени, като изказвания за лиценз, признаване на дипломи, продължаване на образованието в немската и т.н. Компетентния по тези въпроси е МОН, а не учителките или другия персонал в училището, нито ученичките. Това поскоро ми прилича на скрита реклама.
Виж целия пост
# 69
На мен това по-скоро ми прилича на анти-реклама. Както виждате личното си мнение( и мотиви да запиша детето си там) за училището не съм го казала, а само факти, които могат да бъдат доказани (а факт, че Leistungsklasse на Deutsche Abteilung учат по същата програма със същите учители - и това може да се провери).
И защо мислите, че Deutsche Schule (като интернационално училище в цял свят) няма традиции и ниво, и че там преподават учители със съмнителна репутация? Защо както винаги трябва да  оплюем всяко ново начинание ?
Това дали е подходящо училището  за българчета е личен избор на всеки, аз тук не се опитвам да убеждавам никой в това, но това с което категорично не мога да се съглася е, че нивото на училището и респ. на учителите е ниско.
Виж целия пост
# 70
Мисля, че е абсолютно излишно да се коментира "за" и "против". Едно ново училище просто е една допълнителна алтернатива. Всеки е свободен да избере тази учебна програма, която смята за най-подходяща за детето си: българска, американска, немска, френска и т.н. Хубаво е, че има избор.

Само искам да разсея някои "притеснения":

Първо, немската система е много по-сурова относно изискваната квалификация на учителите. Изисква се завършено следване за учителска квалификация Lehramt с т. нар. "втори държавен изпит", което за класовете от 5. до матура значи горе-долу 7 години следване (сега искат да го съкращават на 5, защото няма достатъчно учители): първо, 5 години са учат 2 или 3 предмета, по които искаш да преподаваш (примерно математика и химия), след това се явяват на "първи държавен изпит", и ако го изкарат, започват т. нар. Referandariat, което значи, че правят програми на часове, преподават без заплащане под надзор на координатор по съответния предмет, след което идва комисия, която оценява качеството на преподаване по двата или трите предмета ("втори държавен изпит"). Чак след това могат да кандидатстват като учител в училище, вкл. и училищата зад граница. Началните учители следват малко по-късо: май 5 години, но не съм сигурна.

Второ, да, учителите преподават и в немската. Ако кликнете на "Das Team" на страницата им, ще видите снимка на всички преподаватели с иманата им изписани отдолу, които са много повече от т. нар. класни ръководители. Всички немци от немската имат това висше Lehramt по съответните предмети, което значи, че са квалифицирани за работа от 5. клас до 10. клас (Lehramt Sekundarstufe I) или от 5. клас до матура (Lehramt Sekundarstufe II). В Немското посолство явно просто са добавили и начални учители и възпитатели към тези от НЕГ, така че да покрият началните класове.

Ако като родители имате съмнения относно квалификацията, защо просто не ги попитате на място? Не е нужно да се спекулира. Немците обикновено въпроси за тяхната квалификация не ги притесняват, ами напротив, ги поласкават, така че сигурно ще могат да ви представят копие от дипломите си, без да се чувстват обидени. Освен това никой не може да ви забрани да поставите въпроса: "С каква квалификация са учителите при Вас?" Не намирам този въпрос за обиден и съм сигурна, че ще ви отговорят.

Може би някой вътрешен от училището би могъл директно да отговори, има ли някой?
Виж целия пост
# 71
На страницата им пише:

"Разрастването на училището с гимназиалните класове до немска матура се извършва стъпаловидно."

Това за мен означава, че няма да е нужно да се местят...
Виж целия пост
# 72
Изцяло подкрепям tweety and celine!!!  Това за лиценза ми го казаха от у-щето и затова го казвам тук, а като един човек разумен съм сигурна, че немците не биха хвърляли празни приказки като нас и наистина ще направят всичко необходимо да получат лиценз. Но пак да кажа, това с лиценза, с или без, е избор на родителя.
Като казвам, че съм от сферата на образованието имам предвид, че преподавам в Софийския университет, не работя в МОН. Нещата може и да са се променили в гимназията и пр, не ги следя, това обаче, което е непроменено са основните положения и само здрав разум наистина е достатъчен, за да си отговориш на много въпроси.  Не познавам немската с-ма, но познавам други и както виждам от предните постове нещата си приличат. Детайлите всички можем да ги изясним като се срещнем с директора или друг от у-щето.
А и до тук не прочетох едно отрицателно мнение на човек, чието дете учи там.
Виж целия пост
# 73
Здравейте! Прочетох с любопитство написаното и цялата дискусия и като човек с доста опит събран от покрай двете ми дъщери няма да подмина без думи. Не мисля че най-важното е кой прави реклама и анти-реклама, а действително да се стигне до истината. Тя естествено за Gost е една, а за celine  е друга - вижда се от спора им. Аз лично не виждам Gost  някъде да оспорва нивото на учителите, а според мен оспорва системата и сравнението - система за зубрене и такава с практическа насоченост. И както виждам от поста на tweety7, самите те признават за липсата на лиценз от нашето министерство. Колкото до бързината на издаването му май родителите и учителите не са способни да преценят и в този случай мисля, че Gost  е права. Едно е да желаеш нещо, а друго е да си го направил. Тук са зададени доста въпроси от някои мами, които чакат отговори. Нека тия, които питат да могат да получат своя отговор, а не веднага да се нахвърляме с думите "Защо както винаги трябва да  оплюем всяко ново начинание ?". Питането не е  плюене. celine е направила своя избор без да пита за тези неща, имало е други по-важни и определящи. Нека обаче дискусията тече спокойно без пристрастия и обвинения. Защо celine не каже, кои и какви са учителите на детето й и да ни разкаже по-подробно за целия учебен процес там. Убедена съм, че това е най-сигурния начин да убеди някого в правотата си. Тя сигурна, че постъпва правилно, защото няма майка, която да направлява детето си съзнателно по път, знаейки че е неправилен. Не съм  адвокат нито на celine, нито на Gost, но това да се набутват деца да изказват мнения във форума е малко странно и действително прилича на реклама и то не добра с този правопис както казва балони.
Виж целия пост
# 74
С удоволствие ще отговоря на въпросите, които ви интересуват. В интерес на истината малко трудно реших да пиша по темата, защото почти винаги когато защитиш някаква теза, се приема като скрита реклама, но просто ми беше неприятно да чета мнения, които най-малкото са доста далече от истината.
Информация мога да ви дам само за обучението в горните класове, до 5 клас нямам представа какво е, но доколкото съм чула там немската образователна система се въвежда стъпаловидно, като от 5 клас нагоре се учи изцяло по нея ( с изключение на часовете по български и история, които като хорариум и съдържание покриват изцяло българската образователна система). Ще ви дам пример със 7 клас, където изучават Немски, Английски, Български, Математика, Физика, География, Немска история, Българска история, Биология, Информатика, Музика, Изкуство и Спорт. Немският и английски езици се преподават от една учителка, която преди това е била преподавател в Deutsche Schule - Budapest и International school - Berlin. Физика, Немска история и География се преподават от немски учители от 91 НЕГ(ако много държите и имената ще им напиша). Математика и информатика се водят също от немски преподавател (който до миналата година е бил учител в Ерих Кестнер). Единствените българи, които преподават на немски са по Биология и Музика.
Не искам да влизам в някакви безмислени спорове, коя система е по-добра, всяка си има своите плюсове и минуси и освен това всеки от нас има своето право (просто гледната точка на всеки е различна).
Поздрави
Виж целия пост
# 75
Celine, а къде мислите да продължи детето ви след 8-ми клас? Да остане в същото у-ще /което постепенно ще обхваща и горните класове/ или на друго място?
Виж целия пост
# 76
Много ми хареса поста на Мухата - дайте да спорим като разумни хора, без да се "унасяме". Никой не отрича правото на всяко едно посолство да открива училище за децата си. Дори аз мисля, че щом е на територията на самото посолство, то би трябвало автоматично да не се нуждае от лиценз, а да си има права да издава дипломи, НО какви дипломи! Техни си, за техните деца. Ето тук е уловката за "нашенчетата"! тези родители просто сигурно предпочитат с гордост да заявяват "моето дете учи в у-ще към посолството..."Е, друго си е. Само, че аз също изпаднах в размисъл, защо- миналата година -открива се училище, записваш си детето, плащаш си такса и ....нищо повече. Единственото сигурно е, че детето ти ще е сред германчета. Това ми изглежда малко ...няма да напиша думата. Това нова у-ще ще получи лиценз, но това няма да значи, че дипломите ще са съотносими и приложими за у нас. Така, че бъл.деца ще останат без дипломи. Специално си говорихме с моята приятелка ,директорка в едно квартално у-ще.Тя малко ми разясни процеса-всяка година директорите ходят в министерството и дават за подпис програмите по всеки един предмет, като правят едни списъчета с брой съответни часове, които са указани от Министерството.Е, мислите ли, че това може да стане.Друго, което тя коментира- тези въпросни учители от немската гимназия, как преподават и н посолството! Това не е ли незаконно? Така, че не е нужен спор коя система е по-добра, важно е в коя държава се намираме и какви закони ще се спазват.Моят интерес е и към по-малките класове/подгответо. Интересно ми е там какъв е подхода.Ако моето дете е в посолството 1г.преди у-ще, а аз реша да си го пратя в І клас в друго училище, кой ще ми издаде свидетелство?Ако завършим там І кл. и решим да се прехвърлим, какъв документ ще получим. Живо ме интересуват тези неща/а и др. майки/, не ме вълнува кой каква реклама права, стига да не е на гърба на детето ми.
Виж целия пост
# 77
Здравейте! Аз не обичам да бъда голословна и се старая да доказвам твърденията си, а и по този начин ще се види че не правя някому антиреклама, а информирам интересуващите се за законовите разпоредби в нашата държава. Постарах се днес от сайта на МОН да извадя наредбата /тя се води 7 от 2001година/ за получаване на лицензи за детска градина и училище. Тъй като не всеки ще си направи труда да я изчете - доста е дълга и подробна, ще цитирам някой основни моменти от нея:
НАРЕДБА № 7 ОТ 25.06.2001 Г. ЗА ОТКРИВАНЕ, ПРЕОБРАЗУВАНЕ, ПРОМЕНИ И ЗАКРИВАНЕ НА ЧАСТНИ  УЧИЛИЩА
Издадена от министъра на образованието и науката, обн., ДВ, бр. 64 от 20.07.2001 г., в сила от 15.09.2001 г., изм. и доп., бр. 82 от 12.10.2007 г.
3. документи, свързани с проекта за организация на предучилищното възпитание и подготовка или на училищното обучение:
а) проект на програма за предучилищно възпитание и подготовка или учебен план, разработени съгласно държавните образователни изисквания;
б) информация за директора и учителския състав;
Чл. 4. (1) Проектът на учебен план се разработва съгласно изискванията, определени със Закона за степента на образование, общообразователния минимум и учебния план, чл. 101 ППЗНП и Наредба № 6 от 2001 г. за 3 разпределение на учебното време за достигане на общообразователния минимум по класове, етапи и степени на образование.
(2) Учебното съдържание по учебни предмети от задължителната и профилираната подготовка в общообразователните училища съответства с държавните образователни изисквания за учебно съдържание.
Чл. 6. (1) Проектът на учебна програма за предучилищно възпитание и подготовка се разработва в съответствие с държавното образователно изискване за предучилищно възпитание и подготовка.
(2) Учебното съдържание на предучилищното възпитание и подготовка съответства на действащите учебни програми за държавните и общинските детски градини.
Чл. 12. (1) Не се оценяват проекти, които:
1. (изм. - ДВ, бр. 82 от 2007 г.) не съдържат всички необходими документи;
2. са подадени след срока по чл. 18, ал. 1 ППЗНП .
(2) При констатирани несъответствия с нормативните изисквания кандидатът писмено се уведомява за тях, като в рамките на срока по ал. 1 се определя еднократно срок до 10 дни за отстраняването им.
Чл. 14. (1) В случаите по чл. 12, ал. 2 , когато при оценяване на внесените документи не са констатирани несъответствия с нормативните изисквания или са отстранени по реда на чл. 13 , производството по откриване на частната
детска градина или училището се спира.
(2) Министърът на образованието и науката писмено уведомява кандидата за спиране на производството.
§ 2. Министерството на образованието и науката ежегодно публикува във вестник "АЗ БУКИ" списък на частните детски градини и училища.
Всеки може и сам да изчете цялатя наредба и съответно да си направи изводите. И да отговори на въпроса - дали Европейския съюз би наредил на държава членка да наруши законите си. Да няма проблем това училище да съществува като посолско и да обучава по немските програми, но без лиценз за българско и съответно без български дипломи.
Виж целия пост
# 78
Защо се хабиш с наредби, те без да им пука като "социално-слаби", пардон "пребиваващи близо до Витоша" отидоха на ски БЕЗ ПАРИ, та един мижав лиценз ли няма да вземат. Жалко за балъците!
Виж целия пост
# 79
Аз мисля, че изобщо не е необходимо да има лиценз от МОН. Идеята на училището, както и на всички такива немски училища по света е, децата, на които се налага да учат извън Германия, да получат обучение според немските програми и после като се върнат у дома, без проблемно да продължат образованието си в съответния клас. А не да учат у нас, по нашата програма  и след това да имат затруднения.
Ако моето дете е немскоговорещо (все пак това условие не е за подценяване) и учи в това училище и в един момент се наложи да продължи образованието си в българско училище, какво става? Може би ще трябва да се държат приравнителни изпити, защото е ясно, че има огромно различие в двете програми.
Виж целия пост
# 80
Засега това, което е сигурно, че Сдружението на родителите, официално основало училището, има български регистрация като Юридическо лице:

http://www.justice.government.bg/ngo/companyinfo.aspx?ID=6950

За основаването на частно училище това стига, чак след време ще видим, дали са получили или ще получат лиценз от МОН. За информация, Френското училище и Англо-американското такова все още нямат. Но доколкото съм запозната с Немските училища по света (в частност Немско училище Тесалоники (Солун) и Немско училище Париж), те обикновено кандидатстват и в последствие получават национален лиценз.
Виж целия пост
# 81
Ами то май за това е спора - от училището, за да привлекат български деца, говорят на родителите някакви небивалици, че хем ще учат по немската система, за да могат германчетата да идват и да си отиват без проблем, хем щели да вземат лиценз от МОН, та и българчетата да можели /ако знаят немски разбира се/ да идват и да си отиват. Как става тая работа обаче не обясняват - били сме били в ЕО и автоматично се получавало признанието. Нищо, че е в противоречие с тия разпоредби дето Gost  си е направил труда да ни цитира.  Когато едно дете идва от Германия, от МОН му заверяват дипломата, след като е държало приравнителни изпити по определени предмети и тогава вече се записва в българско училище. Според всички правила това се води немско училище, т.е. все едно детето идва от Германия и процедурата логично е същата.
Няма лошо да си учат по тяхната система, няма лошо и български деца да учат там - това си е избор на родителите, но е много лошо да се опитваш да заблуждаваш някого и непълна и невярна информация.
За съжаление трябва да се присъединя към Gost и за една друга информация свързана тоя път не с лиценза, а с преподавателите. За въпросния учител по математика и информатика R. Kaemmerer се информирах от първа ръка и мога да твърдя, че той има ценз да преподава само в долен курс /1 - 4/ клас и затова директора го е пускал в 5, 6 и 7 само за компютри. Разбрах, че дъщерята на celine е 7 клас, май не е на мястото си, освен ако не е изкарал на бързо още едно висше по математика. Все едно наша учителка от основния курс, предаваща български, музика, физ. въз и математика и т.н. да почне да преподава математика в 7 клас и да готви децата ни за конкурс за гимназия - боже пази. Та според мен въпроса с квалификацията стои в някаква степен, поне за тези, които не са от немската /които между впрочем са под контрола на МОН/.
Цитирам:
"Разрастването на училището с гимназиалните класове до немска матура се извършва стъпаловидно." Как е моя въпрос? Те казват ние имаме учителите от немската, ама както се вижда те не стигат. Като направят стъпаловидно следващата или по-следващата година 9 клас недостига им на учители от немската ще е още по-голям, а с паралелка 10 и т. н. само ще се утежнява положението. Те ще трябва в буквалния смисъл на думата да изтеглят немските учители от 91 гимназия, за да захранят необходимостта тук. Как ли ще се хареса това на МОН и на цялата българска общественост? Да заменят една елитна държавна гимназия с една частна, в която не всеки желаещ и класирал се на изпитите ще може да плаща. Нали не си мислите, че прагматичния германец ще поддържа учители за две гимназии в София?
Виж целия пост
# 82
Не смятам, че ще изтеглят всички немци от немската гимназия.

На страницата на немската служба за образованието (немското) в чужбина:
http://www.auslandsschulwesen.de
немските учители могат да кандидатстват за преподаватели в немските училища зад граница, отделно се публикуват и свободни учителски места в тези училища. Така че всяка година тече процес по набиране на немски учители от Германия. Проблемът с Немското училище в София е, че е планирано и открито много набързо (май за 9 месеца) и вероятно затова не са успели да получат достатъчно допълнителни учители за тази учебна година. Предполагам, че за следващата ще имат още нови преподаватели. Да изчакаме да видим...
Виж целия пост
# 83
Защо се хабиш с наредби, те без да им пука като "социално-слаби", пардон "пребиваващи близо до Витоша" отидоха на ски БЕЗ ПАРИ, та един мижав лиценз ли няма да вземат. Жалко за балъците!

По въпроса за ски-училището - то, както и зеленото училище ВЛИЗАТ В ТАКСАТА , така, че съвсем не е без пари!!
А относно лиценза - на всички родители е обяснено и в го пише в договорите, че при излизане от училището и връщане в българско училище ще са необходими приравнителни изпити по предметите, които не съответстват в програмата. Всеки родител, записал детето си там е направил своя избор и едва ли е "балък"!!
Виж целия пост
# 84
Въпрос- защо след като "ски-училището влиза в таксата", деца от у-щето са по време на благотворителна акция и с фирмата, която организира ските?
Конкретно питане-детето ми е в предучилището /или там както му казват/.Аз съм си платила и не се интересувам от програми и т.н.т.Идва края на годината и аз решавам да си го пратя в І клас в 32 у-ще/примерно/.Въпрос -  как е протекла подготовката на детето ми и ще му бъде ли издадено свидетелство-такова, каквото искат задължително във всяко у-ще?
Много ми хареса поста на Мухата - това училище не се нуждае от лиценз. Когато съответното дете, учило там се мести, все едно, че идва от Германия - трябва да държи приравнителни по всичко. Даже имам спомен, че моя съученичка учила в Алжир като се върна я записаха с 1 година по-на зад.
Иначе-да, всеки има право на избор, но когато се касае за детето ми, не желая да ме залъгват/пардон, да не ми казват истината/ с велики обещания. Всеки си преценява!
Виж целия пост
# 85
Цитат
По въпроса за ски-училището - то, както и зеленото училище ВЛИЗАТ В ТАКСАТА , така, че съвсем не е без пари!!

Може и да има принципно  включено ски или  зелено училище в таксата за учебната година, но със сигурност не е точно  това!Както бе отразено и в медиите, на 28 януари 2009 г, Българската федерация по ски официално откри пилотния проект „Научи се да караш ски”. Идеята на проекта бе да се даде възможност на децата, които живеят в близост до планината, безплатно да се научат да карат ски. Това щяло да  спомогне за подобряване на тяхното общо физическо и здравословно състояние. По този начин значително и трайно щял да се  увеличи броят на спортуващите деца през зимните месеци.Да, ама видимо не на нашите, а на чуждите деца... Cry
Облечени с потниците на Милка, оборудвани със ските на Атомик, възпитаниците на немското училище недвусмислено са взели участие именно в безплатната инициатива!Още повече, че ако дори по някаква случайност пребиваването им на Алеко съвпадаше с провеждането на цитирания проект, то те нямаше да вземат участие в състезанията, от които по-късно ще бъдат излъчени онези деца-победители, които за награда ще отпътуват за Сейнт Моритц в Швейцария.Така че, ако обичате не ни правете на луди, става ли... Crossing Arms
Виж целия пост
# 86
По въпроса за ски-училището - то, както и зеленото училище ВЛИЗАТ В ТАКСАТА , така, че съвсем не е без пари!!


Bise, може би сега ще ви върнат част от таксата, попитайте в училището!
Виж целия пост
# 87
Ами има и нещо друго-сигурна съм, че служителите от "немското у-ще " ни следят какво пишем. НАЛИ! Е, ако всичко това не беше вярно и те можеха да погледнат наистина ЗАСЛУЖИЛИТЕ БЪЛГАРЧЕТА В ОЧИТЕ, щяха да напишат 2 реда и да ни "оборят". Имат си компютърен спец, пък и бъл.език сигурно зноят, но - за сега тук пишат само такива като нас и някои родители/български/, които също не са очаквали такъв ход./за което им благодаря/.
Е мисля да се обадя на Милен Цветков, но ще видим.
Виж целия пост
# 88

Muhata - цитата с имената на победителите е от тук: http://www.xtdev.com/ski/wmview_bg.php?ArtID=2890&fen=0
Аз само изнесох информацията, която ме вбеси  Close
Bise, от този сайт ще разбереш, че твоето дете и другите от училището ви сте ходили на ски за сметка на българските данъкоплатци. Това, че и вие сте давали пари е странно и мирише на нечисти финанси, освен разбира се ако не ви върнат парите. Все пак не е малка сума 150 евро по грубо 50 деца /нямам никаква идея колко сте - може и повече/ са 7500 евро. Само имам и този въпрос как са успели да се промъкнат цели две българчета сред този арийски елит.
Виж целия пост
# 89
Четох, четох и не вярвах на очите си!
Попаднах на темата случайно, нямах представа, че е разкрито такова училище в България и тъй като немският език не ми е безраличен реших да се сдобия с повече инфо за него.
Но вместо на постове на родители, споделящи мнение попаднах на препиращи се хора, даващи мнение за нещо, което даже не са виждали, изказващи се ей така от любов към спора.

Така например не мога да разбера абсолютно недобронамерени постове от типа:

Bise, от този сайт ще разбереш, че твоето дете и другите от училището ви сте ходили на ски за сметка на българските данъкоплатци. Това, че и вие сте давали пари е странно и мирише на нечисти финанси, освен разбира се ако не ви върнат парите. Все пак не е малка сума 150 евро по грубо 50 деца /нямам никаква идея колко сте - може и повече/ са 7500 евро. Само имам и този въпрос как са успели да се промъкнат цели две българчета сред този арийски елит.
От тук разбирам единствено и само, че децата са едни от около общо 3500 деца, които ще вземат участие в това мероприятие. А сметката най-вероятно са платили рекламодателите, както обикновено се практикува в такива случаи.

или:

Ами има и нещо друго-сигурна съм, че служителите от "немското у-ще " ни следят какво пишем. НАЛИ! Е, ако всичко това не беше вярно и те можеха да погледнат наистина ЗАСЛУЖИЛИТЕ БЪЛГАРЧЕТА В ОЧИТЕ, щяха да напишат 2 реда и да ни "оборят". Имат си компютърен спец, пък и бъл.език сигурно зноят, но - за сега тук пишат само такива като нас и някои родители/български/, които също не са очаквали такъв ход./за което им благодаря/.
Е мисля да се обадя на Милен Цветков, но ще видим.
Защо си мислите, че въпросните "служители" ги е еня с какво си чешете Вие езиците. Когато човек си гледа съвестно работата обикновено не го интересува какво обсъждат хора, нямащи ни най-малка представа от нея.

Не искам да бъда разбрана погрешно - не искам да се явявам адвокат на никого, но не считам за правилно да се нахвърляте и върху така или иначе малкото на брой родители, имащи желание да споделят информация за това училище.  Peace
Виж целия пост
# 90
Точно този отговор очаквахме!
Виж целия пост
# 91
Подкрепям напълно казаното от бимбо! Най-интересното е, че никой от нас, с изключение на 1-2 родители, няма ни най-малка представа от първа ръка какво представлява у-щето, но се дърляме точно от любов към спорта... Simple Smile И най-интересното е, че като че ли за никое друго у-ще не се е разгарял такъм спор....тук май е мястото психолозите да дадат мнение...
Виж целия пост
# 92
 newsm78 не е точно така ... Миналата година имаше "ден на отворените врати в училището". Имам приятелка, която преподава българска история там и друга чието дете учи в 5 клас там....

Но не ми е работа да раздавам правосъдие, не ми е приятен менторският тон на който се води дискусията, не желая да "начуквам на никого канчето". Погледнах, че някои от включилите се в дискусията са "компетентни" във много теми.

Който желае може да вдигне телефона и да се информира от първоизточника. Хората са изключително любезни.
Виж целия пост
# 93
Аз да се върна пак на темата с дипломите - много ми е любопитно: племенницата ми се премести след 9 клас завършен тук, в Берлинско у-ще. И никой не я накара да държи приравнителни изпити.

Защо там се признава нашия 9ти клас, а тук не се признава техния и ни карат да държим приравнителни?

Ако някой знае нещо по въпроса, ще се радвам да чуя.
Виж целия пост
# 94
Пребивавахме в страна от ЕС и при връщането ни преди 2 години не признаха на сина ми официална диплома за завършен 4 клас. От МОН ни накараха да държи изпити по всички предмети и единственото съдействие беше, да ми предложат инфо за добри частни училища. Нямам думи да изразя възмущението си от бюрокрацията там. Уредих си изпити проформа и го записах 5 клас. За 2 години (даже непълни) навакса и се наложи като отличник. Сега малкото съм решила да го запиша в едно от у-щата към посолствата и хич не ми дреме, че няма да има БГ диплома. Важен ми е езика, един път отработих схемата с прехвърлянето по принуда, след 3-4 год. ще го направя и с малкото. Не разбирам притесненията Ви, че нямали наша диплома. Какво Ви топли тази диплома, децата виждат и усещат друга култура, научават езика с учители носители на езика.
Виж целия пост
# 95
Това последното е доста съмнително, защото в класовете от немскоезични деца преподават немци, а в класовете от българчета - български учителки по немски.
Виж целия пост
# 96
... в класовете от немскоезични деца преподават немци, а в класовете от българчета - български учителки по немски.

Това дали е доказано или е просто предположение или слух?

А и така да е - това не означава задължително, че езика ще се научи езика по-зле. Завършила съм немска гимназия - в подготве болшинството учителки по немски бяха българки, но това не намаляваше "качеството" на обучението. Даже имам съученичка, която към момента преподава немски в Германия  Laughing
Виж целия пост
# 97
Поне на детето, което познавам, преподава българка. Нищо лошо да ти преподава чужд език българин, разбира се, може да го правят от съображения да е по-лесно за децата, които нямат познания по немски. Само че немският има специфично произношение, което много малко неносители на езика могат да докарат айде не перфектно, но прилично. Та за мен се поставя въпросът какво получавам там в повече, което не бих получила в "Ерих Кестнер", 73., "Шилер" и пр. Но то за всеки влак си има пътници.
Виж целия пост
# 98
Защо там се признава нашия 9ти клас, а тук не се признава техния и ни карат да държим приравнителни?

Ако някой знае нещо по въпроса, ще се радвам да чуя.

Отговора на този въпрос се съдържа в учебното съдържание. По част от предметите /по-специално математика и природните/ те са доста по-назад с материала и естествено е без проблем да приемат при тях деца, които са напред и естествено при нас да държат изпит, за да се докаже владеенето на материал, които по учебни планове не е предвиден.
Пребивавахме в страна от ЕС и при връщането ни преди 2 години не признаха на сина ми официална диплома за завършен 4 клас. От МОН ни накараха да държи изпити по всички предмети и единственото съдействие беше, да ми предложат инфо за добри частни училища. Нямам думи да изразя възмущението си от бюрокрацията там. Уредих си изпити проформа и го записах 5 клас. За 2 години (даже непълни) навакса и се наложи като отличник. Сега малкото съм решила да го запиша в едно от у-щата към посолствата и хич не ми дреме, че няма да има БГ диплома. Важен ми е езика, един път отработих схемата с прехвърлянето по принуда, след 3-4 год. ще го направя и с малкото. Не разбирам притесненията Ви, че нямали наша диплома. Какво Ви топли тази диплома, децата виждат и усещат друга култура, научават езика с учители носители на езика.
Както се вижда все пак е било необходимо време на детето, за да навакса защото разликите в учебния материал съществуват.
Колкото до преподаването от германци, убедена съм че е важно да е квалифициран преподавател, а не да е роден германец.
И аз като bimbo познавам българки, преподаващи в училища и университети в Германия. Странно германците да приемат преподаването от българи, а ние да сме по-свети от папата и да приемаме за учители само германци. А какъв ще е коментара за различните произношения от различните области на Германия?
Виж целия пост
# 99
Правилно някой беше писал, че родителите трябва да имат право на избор. АЗ СЪМ-ЗА. Да, всеки трябва да подбере най-доброто и подходящо за детето си. Въпросът е, че при такъв избор често се намесват подбуди, породени не от реални качества на образованието в някое училище, а от неговата "престижност" и неточна реклама.Дали така не изхабяваме децата си?Лошото е и че в подобни училища заявяват "скоро ще имаме лиценз...", но дали това означава качество?!За дете, българче, което не е ходило дори и на екскурзия в Германия, надали е най-подходящо точно това у-ще! Защото когато дойде време за гимназия, за матури и т.н.т. ще му остане само достолепен спомен от "престижно училище". Да различна е системата, дали ни харесва или не. Факт. И дали дипломата ще даде право за влизане в СУ"Св.Кл.Охридски"/примерно/, това е въпрос който трябва да се обмисли.За "пътуващи" родители, това училище е перфектно, но....нали знаете приказката за вола и жабата./И дали децата ни ще са по-образовани ако им преподават германци от еди кое си село, но са германци...?!/
Виж целия пост
# 100

Само искам да разсея някои "притеснения":

Първо, немската система е много по-сурова относно изискваната квалификация на учителите. Изисква се завършено следване за учителска квалификация Lehramt с т. нар. "втори държавен изпит", което за класовете от 5. до матура значи горе-долу 7 години следване (сега искат да го съкращават на 5, защото няма достатъчно учители): първо, 5 години са учат 2 или 3 предмета, по които искаш да преподаваш (примерно математика и химия), след това се явяват на "първи държавен изпит", и ако го изкарат, започват т. нар. Referandariat, което значи, че правят програми на часове, преподават без заплащане под надзор на координатор по съответния предмет, след което идва комисия, която оценява качеството на преподаване по двата или трите предмета ("втори държавен изпит"). Чак след това могат да кандидатстват като учител в училище, вкл. и училищата зад граница. Началните учители следват малко по-късо: май 5 години, но не съм сигурна.

Виж целия пост
# 101
Темата ми стана интересна, защото съвсем наскоро една позната каза, че си е записала детето  това училище. И аз й зададох същите въпроси за дипломата, организацията на обучението и т.н. Тя не можа да ми даде никакъв по-различан отговор за дипломите освен, че няма начин да не получат акредитация от МОН. На въпроса ми какво ще прави, ако не получат и се окаже, че след осми клас увисват тя каза, че в момента това не я интересува ,защото със сигурност детето щяло да получи немска диплома. По нейните думи детето е станало много дисциплинирано. Не знае как детето се справя с материала, защото няма бележници и ще научи оценките на единствената досега родителска среща.
Виж целия пост
# 102
Тази система за педагогическа квалификация не важи за всички кантони в Германия.Освен това си мисля, дали тези учители, които в момента преподават в у-щето, дали са минали през всички тези обучителни процедури. Съмнявам се. И дали една учителка, която е компютърен специалист/примерно/, има право да преподава математика, или ако е завършила курс за филолог/пак примерно/,има право и може да преподава история.А с какъв ценз са учителките в предучилищна група.В България има специална програма и се издават дипломи, те на ясно ли са?
"Няма начин да не получат лиценз" ми звучи.....особено.За лиценз се искат разпределения, програми и т.н.т, не само "добро име". А това дето нямат бележници и нямат сведение за оценките на децата си, като родител ми звучи неубедително.
Всеки има право на избор.Лошото е, че не трябва да се лъжат родителите.Аз също имах интерес към това училище, но от информация, впечатление и разговори, се отказах.В края на крайщата не ми се ще детето ми да се окаже без диплома, при положение, че за сега не ни се очертава да живеем в Германия.Ако имаше такъв вариант, нямаше да се откажа.
Виж целия пост
# 103
Ама чакай, защо постоянно говориш за лъжи? Как въобще си мислиш такива неща? Това че в Б-я все се лъже за всичко, не обвързва с български манталитет чуждите мисии на територията на страната ни.
А как ще вземат лиценз и пр. не е наша работа да ги мислим. Това са отношения на държавно ниво и не мисля, че е сме квалифицирани тук да ги разискваме и то с такава декларативност.
А тъй като за момента лиценз нямат, аз съм сигурна че родителите дали там децата си са наясно и явно не изпитват особени притеснения.
Що се отнася до метода на обучение и оценяване, нека да не забравяме че системата не е българска, за да очакваме сходен подход, а и честно казано вярвам, че именно това е причината бълг. деца да бъдат изберат това у-ще.

Пак казвам, не виждам нищо лошо в това родителите да не учат с децата като бясни и децата да ходат на частни уроци от 1ви клас едва ли не. Били сме ние много гениални и напред, а те тъпите немци са изоставащи. Тя и страната ни е по-напред от Германия, само дето още не го разбираме. А защо не се замислим дали нашата с-ма, според която главите на децата се тъпчат със сложен материал е правилната. Интересно защо в повечето от развитите страни нивото на материала в у-щата е по-ниско от Б-я /не само Гер/. А дали е нормално децата ни масово да не могат да справят в у-ще и да им се налага, масово, допълнителна помощ?

Не ми допада на мен лично и си мисля за момента, че ако децата ми като дойде време изкарат приемния изпит ще ги запиша там.

Виж целия пост
# 104
Малко офф, но постът на Ница ме провокира към някои мисли. От една страна материалът в БГ е много, но от друга страна масово родителите се жалват, че нивото е паднало в сравнение с времето на соца. Още по соца за кандидатстване в езикова гимназия децата ходеха на уроци, за математическата не съм запозната, поне аз влязох без уроци. А сега хубавото на чуждото училище било, че материалът бил на по-ниско ниво. Ако тръгнем да сравняваме системата на японците съвсем свят ще ни се завие, защото там децата са на пистата още от детската градина и към тях изискванията са в небесата. Голяма каша се забърка.
Виж целия пост
# 105
това е така.

но тук нивото е паднало, не защото материала не е сложен достатъчно според мен, а защото именно е твърде сложен и поднесен неправилно и децата не го усвояват достатъчно. Отделно са хаймани и не учат. Макар че може би и затова и не учат.

Това което казвам в момента го импровизирам, моите още не ходят на у-ще и нямам преки лични наблюдения , а само от други деца и мое теоритично /но логично/ мнение.

Но племенницата ми например, която отиде да учи в Германия казва, че тук всичко още от 2ри клас е учила наизуст без да го разбира хич, което прави учебния процес нелюбим, а там някак си физиката напр се оказва любим предмет, както други неподозирани до този момент предмети. Казва, че там всичко се предава по др начин и че ако има едно дете, което да не е разбрало нещо /а там не ги е страх да си казват като не разберат нещо/, целият клас стои на този въпрос докато се разбере. Отделно домашни имат само за събота и неделя евентуално, през седм след часовете никой не учи, и казва че някак го научаваш в самите часове. Изпитването не става безразборно кога да е, стресирайки децата, а само с тестова като датата за теста се обявява 1-2 седм предварително.
Виж целия пост
# 106
Аз лично не бих рискувала да запиша детето си в училище, за което не е много ясно законово как са нещата и  няма никаква гаранция, че ще се развие до края на гимназиален курс. МОН може да даде акредитация, но в какъв срок никой не знае. И ако нещата не потръгнат както са ги мислили организаторите като нищо в края на осми клас децата могат да останат на улицата без възможност да се запишат в българско или каквото и да е друго училище в БГ. Главното предимство на това училище за родителите е, че децата са в една затворена система от 8 до16 часа и не им се налага да се занимават допълнително с нищо и че евентуално децата ще получат немски дипломи.
Зная, че нашенската система е скапана, но поне е законна и в общи линии зная какво да очаквам. На уроци ходят децата за кандидатстване, но това е било открай време. Относно учебниците - най-зле са историята и географията. За останалите до момента децата ми нямат проблеми.
Виж целия пост
# 107
Ница, до някъде съм съгласна с теб.Може би сгреших, че написах думата "лъжи".Ще я заместя с "не казват действителната ситуация".
Да, нашата система не е перфектна, но е държавна и задължителна за гражданите.Има пропуски, претоварена е, но не мисля, че ние сме специалисти да я коментираме.Нима ви харесва съдебната система, или може би цената на зеленчуците по Великден и т.н.т.Това е така, но се налага да се съобразяваме докато сме на наша територия.(да променим онова, което можем и да приемем онова-което -не).И ако детето ми живее в България и не се предвижда преместване в Германия, не бих го записала в това у-ще (дори независимо от лиценза).Има достатъчно добри държавни и частни у-ща за избор.Освен това не съм фен на "елитарното възпитание"!
И пак ще повторя-всеки да избира.
А за частните уроци-те са и народопсихология и мит.А защо наши деца влизат в чужбина без частни уроци?
Виж целия пост
# 108
Е, те баш без уроци не влизат, все на някакъв курс за тестовете ходят или решават тестове като бесни. Ама пак си помисли защо минават почти без уроци - защото тестовата система е измислена така, че да го предполага. А като цялото им образование е изградено по този начин, за местните деца наистина няма нужда от уроци /но и там не всеки отива вишист нали/ , все пак ние не сме образовани така и се налага да порешаваме повечко тестове и да се подготвим.

Що се отнася за у-щето и лиценза, това си е така, все пак живеем тук и лошото е, че избора особено след 7ми клас е главно и почти само от бг у-ща /някои от които много добри безспорно/ и ако нямаш адекватна диплома би било трудно.  В същото време това у-ще не е ясно какво образование и подготовка за унив би дало /ако продължи до гимназия както предвиждат/, това че е герм не го прави автоматично добро. няма спор. Там по-скоро си струва за малките класове, до 7ми за да научиш езика. Но как би кандидатствал после ако нямат лиценз, ей така протича мисълта нали.
Но аз пак да запитам, защо би му била бг диплома, ако така или иначе ще го изпратиш в чужбина да следва. На почти всички мои познати децата им следват някъде другаде.
Макар аз да не бих искала за себе си да предопределям за тях да не остават в Б-я. И затова междудругото не ги давам в англо-ам у-ще, макар много да се бях навила. Но там лиценз няма никога да имат, дори не се предвижда, много ясно щом е намесена Ам с-ма. Докато това у-ще е наистина много вероятно да изкара. Европейски съюз и пр. А бе, сложен казус.
Виж целия пост
# 109
Балони, не съм съгласна, че трябва да се съобразявам с нещата, които не ни харесват. Напротив! На мнение съм, че трябва да се прави всичко възможно за промяната им към по-добро. А към това със сигурност не спада толериране на корумпираността на българските учители, които (вече не съм сигурна дали не го правят умишлено) не си гледат работата в час, за да си пращаш децата на частни уроци при тях. Разбира се това е хиперболизирано, но мисля е ясно какво искам да кажа.
А това, че училището няма български лиценз още не го прави незаконно, нали? Дали българските училища в чужбина (ако има такива, разбира се) притежават лиценз от съответната държава  newsm78
При мен нещата стоят така: и в гимназията и в университета съм имала преподаватели германци. Методите им на преподаване нямат нищо, ама нищо общо с българските. Материалът се поднася много синтезирано, в логична последователност и обикновено в табличен вид, което облекчава страшно много усвояването му. Няма разтягане на локуми от тук до Младост и обратно - нещо, което на мен лично винаги ми е било трудно и поради тази причина - неприятно.
Ами, честно казано, предпочитам детето ми да усвоява материала по тази схема. Защото (моето дете е още доста далеч от училище, все още се борим за място в ДГ и не мога да се изказвам от позицията на собствен опит) това, което наблюдавам у приятелски семейства - учене по време на целия уикенд, единият родител с едното, другият - с другото дете, просто не ми изглежда нормално. И двата дена за почивка отиват по дяволите с взаимно изпилване на нервите и подозрителен краен резултат...
Така че тук не става дума за престиж, а за това, че имаш възможност да избереш нещо по-добро като система на обучение и ако можеш и да си го позволиш - супер!
Виж целия пост
# 110
Остава въпросът, дали то е по-доброто и дали позитивите от немската образователна система са приложени?!
Виж целия пост
# 111
това е така.

но тук нивото е паднало, Това което казвам в момента го импровизирам, моите още не ходят на у-ще и нямам преки лични наблюдения , а само от други деца и мое теоритично /но логично/ мнение.

Но племенницата ми например, която отиде да учи в Германия казва, че тук всичко още от 2ри клас е учила наизуст без да го разбира хич, което прави учебния процес нелюбим, а там някак си физиката напр се оказва любим предмет, както други неподозирани до този момент предмети.

Не схванах- къде учи племенницата ти,  колко други деца от немското училище познаваш. В кой клас са? Иначе, честно казано, личното ти мнение не ме касае, но се интерсувам от всякакви ВПЕЧАТЛЕНИЯ от там /не подозрения/.
Виж целия пост
# 112
nizza, мисля, че говорим за друго. Да, не е нужно да се примиряваме с корупцията. За това съм АБСОЛЮТНО СЪГЛАСНА С ТЕБ И НЕ ГО КОМЕНТИРАМ. Но иде реч за друго- за образователната система. За съжаление, не е това, което трябва да бъде и което е било. НО.. дали ни харесва или -не, живеем в тази държава и сме длъжни да се съобразим.Има някаква светлинка и опити за доближаване към световните тенденции, но за съжаление всеки нов кабинет си прилага експеримент и страдат децата. Освен това ще запазя за себе си мнението за най-добра образователна система /не е тази в Германия/. Така, че налага се да се съобразяваме.
Виж целия пост
# 113
Здравейте, има ли някой информация за това училище?
Виж целия пост
# 114
Моето дете кандидатства преди 1 седмица в това училище за предучилищна. Ние сме немско говорящо семейство, живели сме в Германия 1 година , наскоро се върнахме в БГ и детето говори добре немски. Детето ми не беше прието. Получих информацията по е-мейл, не ми беше дадена никаква информация как е протекъл изпита и какви са техните основания да не приемат детето ми в училището. Първо ми бяха казали устно, че немския е много важен, а после, че не бил от значение. Заедно с отказа за прием получихме писменна препоръка за детска градина Kinder Oase, с точни координати е.мейл и телефон . По принцип искаме да продължим с немския, но тъй като сме отскоро в БГ, моля Ви за информация относно тази детска градина. Как се учи немски? Има ли гаранция, че след това в 1 клас ще приемат детето във въпросното училище? Защото малко ми намирисва на поредната корупционна схема. Чудя се защо точно тази детска градина. Аз по принцип не съм я чувала, бях проверявяла Уве кинд и др. Има ли други, на които са препоръчали тази детска градина? Моля Ви за съвет.
Виж целия пост
# 115
А в това училище към посолството има ли курсове по немски - за деца?

има  - Киндероазе
Виж целия пост
# 116
Явно е процедура препоръчването на тази ДГ.Любопитно ми е, някой може ли да даде повече информация, за първи път чувам. А моят съвет към теб е просто да погледнеш сайта МОН за легитимни ДГ с немски език.Насочвам те в тази посока, просто защото явно се ориентираш за обучение по немски и в І клас. И по форумите има доста по-популярни ДГ с немски, английски и т.н.т.
Успех!
Виж целия пост
# 117
Тази градина ми я препоръчаха и на мен като казаха, че оттам идвали деца с най-добра ранна немскоезична подготовка. Директорка е госпожа от немски произход. Намира се май някъде в Борово/ Стрелбище.
Виж целия пост
# 118
i koi ti ia preporacha, ot nemskoto posolstvo li
na men mi e interesno zashto preporachvat tochno tazi, sigurno im plashtat % za da go praviat
niakoi znae l neshto poveche
Виж целия пост
# 119
Ами препоръчват я, защото е на техни сънародници. Нормална практика в нормалните страни. Виж в българско посолство да ти препоръчат нещо - граничи с фантастика. Там не си правят труда дори да си вършат добре работата, за която са изпратени, защото са заети с интриги и далавери.
Виж целия пост
# 120
Elena555 вие за предучилищна ли група кандидатствахте. За добра детска градина знам, че е Увекинд.
Виж целия пост
# 121
Здравейте,
синът ми посещаваше киндер оазе миналата година около 5 месеца, но не бяхме доволни и го отписахме. Таксата е 450 лв, плаща се предварително за 3 месеца и не връщат пари, дори детето да не посещава детската по здравословни причини. Не сме доволни от доста неща. Стаите са малки около 20 м2 и там по цял ден са 15 деца. Синът ми боледуваше често, съответно когато е бил болен не е ходил, тъй като смятам че това е редно, за да не заразява другите деца. В същото време детето на собствечиката идваше болно, явно няма кой да го гледа вкъщи и така се пренасяха вируси постоянно.  Няма гардеробчета или шкафове и въобще място къде да се обуят топленките децата. Сутрин ни отнемаше към 15 мин. само да го съблечем и обуем, защото няма място къде да седне да се обуе. Нямат спорт, зимата не излизат, по цял ден са затворени. Имаха само танци в една стая 15м2, а и това беше за по-големите. Групите са деца с разлика от по 3 години, което не е добре за децата. Дворът е много малък и всъщност там само можеха да си играят на пясъка, децата няма къде да тичат и играят. Германката е забранила на всички др. учители да дават информация за децата и дори не ми отговоряха на въпроси от рода дали детето се е нахранило и дали е спало. Имаше само една госпожа българка, която казваше как се е чувствало детето, дали е стало и т.н. и германката я уволни съвсем скоро. по принцип къщата , където е детскта е стара , хигиената не е многа добра. Храната доколкото ми казаха е кетъринг, но откъде я поръчват не разбрах. За обучението по немски не мога да кажа, тъй като детето ми е по -малко и в този период проговаряше български, и  за 5 месеца не съм го чула да каже нещо на немски /но да кажем това е нормално, защото е малко/. Единствената германка в този период беше собственичката, която няма как да бъде във всички групи. Обещаваше, че ще назначи учители германки, но аз така и не дочаках това.  Дрегото, което ми е направило впечатление, е че наказват децата от по-голямата група , като ги изпращат при бебетата. Не мога да разбера какво се цели с това наказание. Спалните са малки с легла на 2 етажа и са намират в подземието на къщата , имат едно малко прозорче и това е, даже малко ми намирисваше на мухал там.
Това са само моите впечатления и затова отписах детето си. Има желаещи за тази детска, тъй като от училището към посолството пращат всички там, за подготовка и за да имат шанс да ги приемат после в училището,  което ми е малко съмчнително:-) но за мен здравето на детето е по- важно и затова го отписах.
Аз лично не ви препоръчвам тази датска градина.
Виж целия пост
# 122
Е, сигурно и детската им градина е със "лиценз" както и самото училище, та се поддържат така.
Виж целия пост
# 123
А дали някой би могъл да даде координати на Kinder Oase?
Виж целия пост
# 124
А дали някой би могъл да даде координати на Kinder Oase?
http://kinderoase.eu/
Виж целия пост
# 125

Благодаря за бързия отговор  Hug
Виж целия пост
# 126
ММда! Не мога да не призная, че е направен чаровен рекламен сайт./въпреки стиловото разнообразие/. Хареса ми като ЦЕНТЪР.Интересни занимания, купон,забелязвам, че всичко е с насоченост към практиката - от "уменията за пресичане" до кулинарното изкуство. До тук-да хубаво е! НО Е ЦЕНТЪР.В този смисъл и аз бих си записала детето. Но много важно е родителят да знае от какво има нужда -от забавления или от обучение.Предвижда се подготвителна група с "програма на МОН" и...нищо останало.Както писа госпожата по-горе там няма бъл.учителки. Много ми е интересно, кой точно ще работи по "програмите на МОН"?!Просто питам.Освен това в края на подготвителна група, децата получават диплома /извинете ако бъркам точно названието/.Интересно ми е дали децата там ще получат, още повече, че тези формуляри се получават под контрол от МОН! И ако подготовката е перфектна/извън немския език/ и детенцето тръгне в І клас в 17 у-ще/примерно/, ще бъде ли всичко О;К!
Виж целия пост
# 127
Единственото вярно нещо от това, което е написал Гост-а е това, че да условията не са блестящи в смисъл, че е тесничко. Но е чисто!!! И да, почти нямат двор. Но лично аз посетих доста други ЧДГ с подобни условия. Въпросът е, кое е важно за родителя в случая - немския и практическата насоченост които получават децата /а и учене има, особено за по-големите/ или блестящи условия и иначе нищо друго. това е вече въпрос на лично виждане, аз също минах за кратко през подобно терзание.

В момента германките са 3, говори се само на немски и естествено към по-малките има прикрепена помощница бг, която им помага, ако не разберат нещо, както и следи за хигиена, спане и пр.
А учителка по бг има, както и часове по бг, и Гост-а би следвало да го знае, щом детето й е било там

Информация можеш да получиш всякаква, от всеки!!!! Тоест както от българката, ако не говориш немски, така и от германката. Даже тя сама ти я дава като си взимаш детето. Отделно има родителски срещи, където можеш да си зададеш въпросите.

Колкото до болните деца, мисля че не греша ако кажа че и в др градини децата ходят подсмърчащи, аз лично съм изцяло за, в др страни това е обичайна и официална практика, стоиш си вкъщи само ако имаш над 38 градуса. Но това е коментар за др тема.

Колкото до този станал вече прослувут МОН, мисля че тук единодушно решихме, че всичко е въпрос на личен избор, както и ДГ впрочем, ето на Гост-а не й е харесало и е отписала детето, така се прави

И категорично не са затворени, излизат по 2 пъти на ден /може би в най-студените дни и да стоят вътре/, лично съм се се убедила в това!

А, а таксата е вече 650 лв.  Sad
Виж целия пост
# 128
Единственото вярно нещо от това, което е написал Гост-а е това, че да условията не са блестящи в смисъл, че е тесничко. Но е чисто!!! И да, почти нямат двор. Но лично аз посетих доста други ЧДГ с подобни условия. Въпросът е, кое е важно за родителя в случая - немския и практическата насоченост които получават децата /а и учене има, особено за по-големите/ или блестящи условия и иначе нищо друго. това е вече въпрос на лично виждане, аз също минах за кратко през подобно терзание.

В момента германките са 3, говори се само на немски и естествено към по-малките има прикрепена помощница бг, която им помага, ако не разберат нещо, както и следи за хигиена, спане и пр.
А учителка по бг има, както и часове по бг, и Гост-а би следвало да го знае, щом детето й е било там

Информация можеш да получиш всякаква, от всеки!!!! Тоест както от българката, ако не говориш немски, така и от германката. Даже тя сама ти я дава като си взимаш детето. Отделно има родителски срещи, където можеш да си зададеш въпросите.

Колкото до болните деца, мисля че не греша ако кажа че и в др градини децата ходят подсмърчащи, аз лично съм изцяло за, в др страни това е обичайна и официална практика, стоиш си вкъщи само ако имаш над 38 градуса. Но това е коментар за др тема.

Колкото до този станал вече прослувут МОН, мисля че тук единодушно решихме, че всичко е въпрос на личен избор, както и ДГ впрочем, ето на Гост-а не й е харесало и е отписала детето, така се прави

И категорично не са затворени, излизат по 2 пъти на ден /може би в най-студените дни и да стоят вътре/, лично съм се се убедила в това!

А, а таксата е вече 650 лв.  Sad

Zdravei Nizza,
Tvoeto dete tam li e. Ot koga hodi. Ima li razvitie po nemski.
Виж целия пост
# 129
Единственото вярно нещо от това, което е написал Гост-а е това, че да условията не са блестящи в смисъл, че е тесничко. Но е чисто!!! И да, почти нямат двор. Но лично аз посетих доста други ЧДГ с подобни условия. Въпросът е, кое е важно за родителя в случая - немския и практическата насоченост които получават децата /а и учене има, особено за по-големите/ или блестящи условия и иначе нищо друго. това е вече въпрос на лично виждане, аз също минах за кратко през подобно терзание.

В момента германките са 3, говори се само на немски и естествено към по-малките има прикрепена помощница бг, която им помага, ако не разберат нещо, както и следи за хигиена, спане и пр.
А учителка по бг има, както и часове по бг, и Гост-а би следвало да го знае, щом детето й е било там

Информация можеш да получиш всякаква, от всеки!!!! Тоест както от българката, ако не говориш немски, така и от германката. Даже тя сама ти я дава като си взимаш детето. Отделно има родителски срещи, където можеш да си зададеш въпросите.

Колкото до болните деца, мисля че не греша ако кажа че и в др градини децата ходят подсмърчащи, аз лично съм изцяло за, в др страни това е обичайна и официална практика, стоиш си вкъщи само ако имаш над 38 градуса. Но това е коментар за др тема.

Колкото до този станал вече прослувут МОН, мисля че тук единодушно решихме, че всичко е въпрос на личен избор, както и ДГ впрочем, ето на Гост-а не й е харесало и е отписала детето, така се прави

И категорично не са затворени, излизат по 2 пъти на ден /може би в най-студените дни и да стоят вътре/, лично съм се се убедила в това!

А, а таксата е вече 650 лв.  Sad

Zdravei Nizza,
Tvoeto dete tam li e. Ot koga hodi. Ima li razvitie po nemski.

също искам да попитам, след като е увеличена таксата, с какво ще се подобри базата или обучението, тъй като 650лв не са малко пари.
Обясниха ли ви това в детската? поне да купят едни гардеробчета да си слагат дрехите децата и шкафове за обевки. Ние докато бяхме мотаха дрефите в едни пликове на куп и никога не улучваха дрехите на мойто дете, когата го преобличаха, ако се беше напишкал - включително и чуждо бельо му обличаха. Което както и да е не е добре, не се знае как са изпрани с какъв прах и т.н. Все пак обучението е едно, но хигиената се е друго. В тази възраст до 7 децата все пак трябва да придобият и хигиенни навици.
Виж целия пост
# 130
Аз отново се връщам до "онзи МОН".Да, родителите имат избор, но са длъжни да са осведомени.Това е моето мнение по въпроса за подобни у-ща и ДГ.Не съм убедена, че родителите са на ясно за тази диплома, която получава всяко дете в края на подготвителна група и без която няма право да постъпи в І клас. А тази детска градина няма тези права и някой родител може да пострада от неосведоменост.И в сайта се говори само за н.е. Супер, но когато детето е пред у-ще си има държавни изисквания, от които не може да се избяга.Иначе дали е тясно или широко, родителят вижда и сам избира, лошото е, че други по-важни неща не се виждат.
Виж целия пост
# 131
Доколкото знам в предучилищната бълг е по МОН изисквания, така ми казаха в началото, но понеже моите са още малки и това не ми е залегнало като проблем още.
В у-щето като съм се обаждала, изрично, без да питам!!!, са ми казвали, че крайната диплома не отговаря на бг МОН, но са подали документи за приравняване.
Аз на това не му викам криене от родителите, а изрично осведомяване. Да не говорим, че все пак не бива и родителите да се подценяват, те като знаят къде изпращат детето си, ще попитат, сигурна съм.

Гост, да моите ходят там, не се е случвало още да им объркат дрехите, а и да ти кажа това не би ме притеснило особено. А то е хубаво да купят гардероби, но няма да имат място къде да ги сложат  Simple Smile, наистина е тесничко. А таксата я увеличават, защото са се вдигнали всички такси на градините, цитирам.

Истината тук е, че има какво да се желае и като база и сигурно храна и сигурно друго. Но за мен наистина немския беше най-важен, а там за момента грешка няма, моите още на втората седмица ми подхвърляха немски думи, а и аз съм убедена, че език е най-добре да се слуша и учи от естествения носител.
Друго, и трите германки са със специално педагогическо образование, казвам специално, защото за разл. възр. групи образованието и стажовете са специфични както и дипломите. Така разбрах.

А бе, ще видим, времето ще покаже. По уверено мога да се изказвам като стигнат поне предучилищна или извикам някой да им провери знанията след време
Виж целия пост
# 132
Здравейте,
синът ми посещаваше киндер оазе миналата година около 5 месеца, но не бяхме доволни и го отписахме. Таксата е 450 лв, плаща се предварително за 3 месеца и не връщат пари, дори детето да не посещава детската по здравословни причини. Не сме доволни от доста неща. Стаите са малки около 20 м2 и там по цял ден са 15 деца. Синът ми боледуваше често, съответно когато е бил болен не е ходил, тъй като смятам че това е редно, за да не заразява другите деца. В същото време детето на собствечиката идваше болно, явно няма кой да го гледа вкъщи и така се пренасяха вируси постоянно.  Няма гардеробчета или шкафове и въобще място къде да се обуят топленките децата. Сутрин ни отнемаше към 15 мин. само да го съблечем и обуем, защото няма място къде да седне да се обуе. Нямат спорт, зимата не излизат, по цял ден са затворени. Имаха само танци в една стая 15м2, а и това беше за по-големите. Групите са деца с разлика от по 3 години, което не е добре за децата. Дворът е много малък и всъщност там само можеха да си играят на пясъка, децата няма къде да тичат и играят. Германката е забранила на всички др. учители да дават информация за децата и дори не ми отговоряха на въпроси от рода дали детето се е нахранило и дали е спало. Имаше само една госпожа българка, която казваше как се е чувствало детето, дали е стало и т.н. и германката я уволни съвсем скоро. по принцип къщата , където е детскта е стара , хигиената не е многа добра. Храната доколкото ми казаха е кетъринг, но откъде я поръчват не разбрах. За обучението по немски не мога да кажа, тъй като детето ми е по -малко и в този период проговаряше български, и  за 5 месеца не съм го чула да каже нещо на немски /но да кажем това е нормално, защото е малко/. Единствената германка в този период беше собственичката, която няма как да бъде във всички групи. Обещаваше, че ще назначи учители германки, но аз така и не дочаках това.  Дрегото, което ми е направило впечатление, е че наказват децата от по-голямата група , като ги изпращат при бебетата. Не мога да разбера какво се цели с това наказание. Спалните са малки с легла на 2 етажа и са намират в подземието на къщата , имат едно малко прозорче и това е, даже малко ми намирисваше на мухал там.
Това са само моите впечатления и затова отписах детето си. Има желаещи за тази детска, тъй като от училището към посолството пращат всички там, за подготовка и за да имат шанс да ги приемат после в училището,  което ми е малко съмчнително:-) но за мен здравето на детето е по- важно и затова го отписах.
Аз лично не ви препоръчвам тази датска градина.
Благодаря Гост,
затова е хубав форума, можеш да вземеш мнение от извора Аз проверих за какво става въпрос  И СЕ ОТКАЗАМ ДА ЗАПИША ДЕТЕТО СИ В КИНДЕРОАЗЕ благодаря за информацията, тя сао потвърди моите съмнения
Виж целия пост
# 133
Здравейте, аз уча в него и съм 6-ти клас. Още от 5 годишна говоря немски и вече мога почти без грешка.

Училището е много хубаво, луксозно и учителите са много добри!

За да влезеш трябва да направих тест и да имаш г/д високо ниво !

Успех !  Whistling
Виж целия пост
# 134
Много съм любопитна какво става сега в края на учебната година. Децата от това училище какъв документ имат за завършен клас?
Виж целия пост
# 135
Уважаема, радвам се, че се чувстваш добре в това училище.Виждам и друго - че правописа ти на бел. е перфектен /както е според стандартите на МОН/.
Точно това с дипломите е основният проблем! Интересно ми е по коя "програма на МОН" се работи в предучилището? И коя е учителката, която преподава. Освен това, ако детето ми ще постъпи в Іклас в друго училище, дали ще му дадат нужната диплома, или ще се налижи да държи изпити или да повтаря. Същото важи и за класовете, но в много по-сериозна степен. За мен родителите, които си насочват децата в това училище го правят от чисто снобски подбуди.Не искам да обидя никого, но ако семейството си е българско, не предстои пътуване в Германия....просто се хабят децата. За хора, които имат немска "жилка" или ще пътуват в чужбина - е перфектно. Не подлагам на съмнение педагогическата им система, просто тя не е приложима към българските стандарти. /и това, че един учител е чужденец, го прави по-добър от българския само в очите на снобите/.
Виж целия пост
# 136
Здравейте, аз уча в него и съм 6-ти клас. Още от 5 годишна говоря немски и вече мога почти без грешка.

Училището е много хубаво, луксозно и учителите са много добри!

За да влезеш трябва да направих тест и да имаш г/д високо ниво !

Успех !  Whistling
Не знам немския дали ти е почти без грешка, ама за съжаление българския ти е с доста грешки и по-добре такива като теб да не пишат тук, че не е много добра реклама за училището ти - вижда се как я карате с българската програма!
Виж целия пост
# 137
Странни хора пребивавате в темата. Заядливи постинги към деца, които са в начално училище, коментари за българския им...Каква е точно целта ви? Да получите информация дали детето е доволно и щастливо в съответното училище или просто да го заплюете и откажете тутакси да сподели каквото и да е?

Очевидно училището няма лиценз от МОН, не е ясно кога ще се получи такъв и квалификацията на учителите е съмнителна за някои. Но наистина е непонятно  постоянното присъствие в темата на хора, които очевидно не са удовлетворени от тези факти. Ок, ако това не е вашия избор, то запишете вашите деца, където считате за редно! Но е глупаво да  бъдат злонамерено коментирани всички мнения на хора, които се опитват да дадат някаква информация за училището.

Сега по същество.
Моето дете беше прието в предучилищна тази година в това училище. Истината е, че не държат да се знае немски. Или поне не държат да говори детето свободно езика. Моето поне не го говори. За справка е учило само два месеца с частен учител, но знае песнички, стихчета и разбира основни въпроси. Това, което е водещо при избора на децата е дали могат да се обслужват сами, тяхната креативност, възприятия и т.н. Нямам идея как са оценили тези неща. Детето ми е рисувало и лепило, отговаряло е на въпроси на изпита и до там е моята информация какво се е случило на самия изпит. Не сме учили в немска градина преди това.

По въпроса за лиценз от МОН: За мен това не е водещ избор. Важното е, където и да живея детето ми да може да учи в съответната държава и да има подобни училища. Това че не отговаря на българските стандарти не ме притеснява на този етап. Не смятам, че в бългаското училище ще получи по-добро образование пък било то и легално. Живеем в динамични времена и днес може да работим в София, а утре в Монтреал.
Ще ми бъде приятно да прочета мнения на хора, чиито деца са в училището или да се запозная с хора, чиито деца започват тепърва да учат там.

Виж целия пост
# 138
Patenceto  newsm10

Моля да споделяш впечатления от училището. Интересувам се за деца на близки хора. Надявам се да е добро място. Още повече, че посолствата имат изградени системи за обучение и на чужденци. Интернационалната среда също е плюс.

И престанете с тези лицензи от МОН! Френският лицей, например, като не е признат от МОН не му пречи да е признато за едно от най-добрите училища по целия свят.
Виж целия пост
# 139
Здравейте, моята дъщеря също е приета в предучилищната група, в началото се притеснявахме за липсата на сертификат по МОН,
но в крайна сметка се надяваме образованието да е на ниво там.
И аз се чудя, защо тук голяма част от аудиторията са толкова заядливи, на кой му пука, че детето не пише правилно - темата е пусната да разберем как е нивото в съответното училище, дали си струва парите и смея да кажа риска - да излязат от там без призната диплома.
Интересно ми е каква е разликата между немската и нашата родна образователна система, ще потърся малко нет-а, само научих от майката на едно по-голямо детенце - че немската система е по-лека от нашата, взимат по-малко материал, но дали е така лично аз не мога да кажа.
Наплива беше голям, кандидати много.
Виж целия пост
# 140
Сеньорита,
Нивото на едно училище си личи И по правописа. Нали там учат и български и българска история? Освен, ако не държиш да пише правилно само и единствено на немски, а българският да няма никакво значение.
Виж целия пост
# 141
Andariel, това е тема за дискутиране на немското училище, а не за правопис и правоговор. Във форума хората пишат бързо, понякога с латински букви и масово неграмотно (при това 99.99% са завършили в български училища). Ако влезеш във форуми на тийнейджъри, учещи в нашите родни училища, акредитирани от МОН,  ще се покъртиш от правописа и правоговора им.
В този ред на мисли, отново предлагам конструктивност, а не злонамереност към децата, които се включват тук.
Виж целия пост
# 142
1. дами, вас изобщо не ви интересува темата , стига само да има с кого да поспорите.....
по темата
2. имам дете, в това училище - ходи с огромно удоволствие, спазва дисциплина ( за какватао никой не  е и мечтал), не е отличен учиник - там е доста висок критерия за отлична оценка
3. за 5 клас мога да кажа че математиакта и географията се покриват на 90% с българските учебници
4. и не уча с него, имат часове за самоподготовка , с учител в програмта
5. в края на годианта за мой кеф реши "матурите" на МОН за послените 2 години - по бългасеки,математика, немски,английски,история и география  - имаше по 2-3 грешки - е значи не излзиат съвсем олигофренчета от там

относно местенето - мой познати от аналогичното немско училище в Париж се връщат сега - поискали са от детето да държи изпити само по Български и Истори  - някаква наредба 2 цитираха - за да се запише в нормално БГ училище

И моля не скачйте срещу децата, които пишат - те едва са се престрашили да споделят.....
Виж целия пост
# 143
Доживях да прочета мнения в темата, които действително да са ми от полза и да не са разсъждения на тема легитимността на училището  Crazy

Благодаря на patenceto, senorita и Слон. Ще съм ви благодарна ако продължите да споделяте впечатленията си в тази тема   bouquet
Виж целия пост
# 144
Абе хора, родители сте и пишете с повече грешки от детето, и имате наглоста да се заяждате с 10 год. дете!!! Не ви ли е срам!!! Като не ви харесва училището и лиценза, и квалификацията на учителите и не знам си какво още, защо продължавате да пълни форума с глупости??? Или ви е яд на децата, които имат възможност да се обучават по по-добра програма?! Не е снобско да искаш детето ти да е щастливо в училище, да не говорим какво предлага допира с други култури... Но може би на вас ви харесва клас, в който се говори по телефона по време на уроци, и да не изреждам - имахме възможност преди време да наблюдаваме достатъчно извращения по бг тв. Не познавам семейство, което с часове да не се занимава всяка вечер с подготовка на уроците за следващия ден - нерви, умора... А децата назубрят - а тези знания са доста повърхностни, нали?
Много може да се пише по темата, но тук се обсъжда училището, а не злобата и неудовлетвореноста от живота на някои... И след като това училище не ви интересува, и никога няма да запишете децата си там, а и на другите не може да дадете някаква информация, то СЕ РАЗКАРАЙТЕ!!!!
Виж целия пост
# 145
И престанете с тези лицензи от МОН! Френският лицей, например, като не е признат от МОН не му пречи да е признато за едно от най-добрите училища по целия свят.
Абсолютно, това са училища, работещи по други ситеми на обучение, не по българската, за която МОН издава лиценз. Ако дете от подобно училище иска да се прехвърли в училище лицензирано от МОН, си има процедура. До 4ти клас е без изпит, до 7ми само с изпит по български, след седми се включва и изпит по българска история.
Виж целия пост
# 146
Само питам- сравнете хорариум за 3кл./примерно/ на бъл. училище и на това измислено!Е, Фандъкова не би го признала....а и не е нужно.Когато някой не харесва и не признава правалата на определена държава, просто не живее в нея.Като ви харесва немската с-ма/една от най-лошите/, просто заминете за някоя от провинциите им...защото българче от Каспичан и от Бяла учи по една система, а в Г-я не е така!/току що се запознах с фамилия германци от Баден-Баден и съм в потреис от това, което ми разказват!/.Пращайте си ги в прословутото у-ще, но само се опитах да попитам- с какво образование са с-во Кемерер?, г-жа Валя и т.н.т. Е, мися, че и кадрите имаот значение. Няма лошо човек "да залита по чуждата образователна с-ма", но лошо е когато такава няма-/запознах се с бивша учителка от Германия, която е на почивка у нас. Фрау .....ме доубеди в мнението ми относно "образователната им с-ма". НО ВСЕКИ РЕШАВА! Искате да ме убедите, че дисциплината "там" е "жельязна"- не, просто е избирателна
Виж целия пост
# 147
Жалко за онези, които считат, че децата им ще научат повече, не те просто ща бъдат "специални", но какво от това!Това което научих тези дни случайно по нашите курорти, просто ме ....изуми!
Виж целия пост
# 148
 И какво токова научи? Сподели изумлението си, не се дръж като  геероиня от сяапунка  - въздишки и недомлъвки...          А относно училището  - незнам какво учат, но децата от това училище, ( които съм видяла) са спокойни, не си говорят на "скивак копеле ква кифла"  и дори съм ги чувала да обсъждат часове и уроци. Вервайте ми (както казват:-)  само за товаси струва да са там.......... А някой дА ИМА ИДЕЯ КАКВО УЧАТ?
Виж целия пост
# 149
Жалко за онези, които считат, че децата им ще научат повече, не те просто ща бъдат "специални", но какво от това!Това което научих тези дни случайно по нашите курорти, просто ме ....изуми!

Точно така, детето ми ще бъде "специално"! И то е специално! То е най-специалното за мен! Избери най-специалното училище за твоето дете и предлагам да спреш злонамерено да даваш оценки за нещо, което не познаваш Simple Smile.  Айде и със здраве!
Виж целия пост
# 150
От колко до колко часа е ангажираността на децата в това училище.
Виж целия пост
# 151
От 8 до 16.
Виж целия пост
# 152
Здравейте, някой има ли представа кога започва учебната година, разбрах че на 14 септември, но нищо повече.
После занятията наистина ли са до 16 часа?
Виж целия пост
# 153
Училището започва на 14.09.2009 г. от 9,30 часа. На записаните са изпратили индивидуални покани с програмата за откриване на новата учебна година. Ще има и ден на отворените врати да се разгледа училището /на 14,09,/ но не разбрах дали се отнася само за поканени гости или може и всеки желаещ да отиде.
Виж целия пост
# 154
Моят син тази година ще е втори клас в Немското училище. Повярвайте, парите, които платих наскоро /а те са доста - 3700 евро/, ги дадох с огромно удоволствие. Защото виждам детето колко е доволно, как се прибира в къщи щастливо от училище, как чакаше да започне новата учебна година. как проговори немски за 1 година, защото когато се формираше първи клас преди година на приемния изпит нямаше изискване за първолаците да знаят немски. В същото време виждам синът ми как стана много дисциплиниран. Сигурен съм, че винаги могат да се намерят и недостатъци. Но главното и основното е - училището е наистина немско, учителите са и германци, и българи, но са много добри. И изискванията им са доста високи. както и на училището по принцип - разбрах, че две деца просто не са допуснати до новата година заради лошо поведение. Не заради слаб успех. Просто разваляли дисциплината. А ако видите условията в класните стаи /класовете са по 10-12 деца/ и тартановият спортен терен за футбол, волейбол и баскетбол...
Повярвайте - ние сме много доволни. Въпросът с липсващия засега лиценз от МОН ни притеснява, но като че ли плюсовете са много повече от минусите. дано да продължат така.
Виж целия пост
# 155
 hahahaРадвам се,че вярвате в "немската дисциплина"!Това е като вярата в Дядо Коледа! Виждала съм "подбраните" деца, познавам и такива, които след 1г. бягат от това училище.Няма лошо за тези, които ще живеят в чужбина, но за "чисти българчета".....само снобски напън.Е, друго си е да "споделиш" пред роднини:"детето е вундеркинд и учи в у-щето към немското посолство"! Хубаво, но когато в 3-ти клас решите да си преместите детето в нормална българска среда, ще се затрудните сериозно!СТрува ли си?!А чувам, че и "гръбнакът" на у-щето- едно от немските семейства скоро си тръгват.Жалко.Но важното е да дойдаг професионалисти, нали!
Виж целия пост
# 156
Благодаря за информацията, ние получихме покана за 14.09 и с голямо нетърпение, ще отидем. Вярвам, че училището е добро,
няма значение какъв е гръбнака и кой, ще си ходи, не мога да разбера как винаги се намират хора да злорадстват и бълват глупости,
Идеята на всички нас насочили се към това училище е децата да се учат и сполучат, гаранция няма в никое училище,
Всеобщата информация е, че мотивацията в държавните училища е нулева-което е разбираемо, а нивото в частните е относителна-
За мен специално алтернативата в немското училище е да се научи качествено езика, предполагам и останалите предмети, ще бъдат обгърнати.
Виж целия пост
# 157
Хубаво, но когато в 3-ти клас решите да си преместите детето в нормална българска среда

Само не разбрах защо детето трябва да се мести в 3-ти клас и какво му е НЕнормалното на интернационалната среда  ooooh!
Виж целия пост
# 158

Премесване поради недостиг на средства е възможно. Каква е цената на услугата? Това не е маловажен въпрос.

Що се отнася до това дали бих се доверила на системата им - да, защото няма по-лоша и компрометирана система от нашата. И тук не става дума за снобско отношение, а за отговорност към бъдещето на децата ни!

Немският език (и който и да било чужд език) може да бъде научен само по този начин - в училище, където ежедневно детето е в досег с езика. Всичко останало е измъчена работа - курсове, алианс,... пр. При това извън училище, за сметка на спорт, домашни, нерви и допълнителни разходи.

Някой може ли да предложи по-добър начин за образование с добро обучение по език?
Виж целия пост
# 159
Първият учебен ден мина добре, посрещнаха любезно децата на немски в превод на български,
дребосъците от предучилищна група се поизплашиха и поразплакаха, но като ги въведоха в учебните стаи се развеселиха.
Училището и малко, но спретнато, скромно - но лъчезарно.
Направи ми впечатление, че учителките не знаеха български, а само лелките.
На първокласниците подариха бонбони, а на дребосъците в стаите лакомства.
Утре започваме Wink
Виж целия пост
# 160
Никога не съм взимала отношение по различни теми във форумите, но този път реших да напиша.
Дискусията за въпросното училище е доста интересна, и аз с изненада откривам, че се води от хора, които нямат никаква информация за самия учебен процес. Моето дете учи там от миналата година / преди това беше в Ерих Кестнер/.След преместването напредъка по немски е  "очеваден' и аз смятам времето в старото училище за загубено. Броят на часовете по  български език е равен на този в обикновено БГ училище т.е. учениците не са ощетени. Децата се приемат с изпит, а не с "връзки", което вероятно не  харесва на доста хора... но това е просто част от правилника, който за изненада дори се спазва.
 Най-важното за мен е децата да се чувстват пълноценни ходейки на училище, а в Немско училище София това е факт.
 В предходните изказвания виждам доста грубост и негативизъм, може би защото просто българите сме такива като характер.
На откриването на учебната година посланика обяви, че училището получава 135 000 Евро безвъзмездна помощ за развитие, защо никой не коментира този положителен факт, а се заяждаме за глупости.
Ръководството на училището направи много за изминалата една година и развитието продължава!!! Нека другите собственици на частни училища да се поучат, защото това не е просто бизнес, а бъдещето на децата ни.
Виж целия пост
# 161
Децата се приемат с изпит, а не с "връзки", което вероятно не  харесва на доста хора... но това е просто част от правилника, който за изненада дори се спазва.
Не зная, как ги приемат децата, но явно всичко е субективно, няма ясни критерии. На моя приятелка детето, не беше прието с обяснението, че няма достатъчно места поради големия наплив, въпреки че говори немски.
Виж целия пост
# 162
Изказвания от типа Една жена каза ..... освен да поставят началото на "градските" легенди друг смисъл нямат. Мое мнение. Преди да се прояви субективизъм при прием /изпит, кандидатстване/ където и да било има малки формалности, които трябва да се спазват, като например подаване в срок на документи и заявяване на желание за постъпване в дадено училище, явяване на конкурсен изпит. Говоренето на немски език /в случая/ не е основен критерии за приемане на детето.
Виж целия пост
# 163
Кокиче - да имаш информация дали дават домашни, защото ние сме в предучилищна група и при нас може би още няма да има, но ми е интересно как е процеса на работа по-нагоре в класовете.
Виж целия пост
# 164
имат домашни и то много...часовете по само-подготовка в училище не са достатъчни така, че има и за работа в къщи...особено преди тест Simple Smile
Виж целия пост
# 165
Изказвания от типа Една жена каза ..... освен да поставят началото на "градските" легенди друг смисъл нямат. Мое мнение. Преди да се прояви субективизъм при прием /изпит, кандидатстване/ където и да било има малки формалности, които трябва да се спазват, като например подаване в срок на документи и заявяване на желание за постъпване в дадено училище, явяване на конкурсен изпит. Говоренето на немски език /в случая/ не е основен критерии за приемане на детето.
Странно как ли ще кандидатства, ще се яви на изпит и ще пратят писмо с обосновка защо не е прието детето, ако не е спазило условията и всички формалности. newsm78 Моля, все пак не идваме от гората.
Така, че има и субективизъм, след като е посочена такава причина.
Виж целия пост
# 166
Всеки четвъртък ги водят някъде в планината - предполагам в парка Simple Smileхраната е вкусна, поне така докладват вечер-
с някакви вкусни сосчета, дребосъците спят на обяд, мият си зъбите, ще разказвам като има нещо интересно Simple Smile
Виж целия пост
# 167
запис и от мен , защото ме интересува за детето на сестра ми и след време евентуално и за вики
Виж целия пост
# 168
А какво представлява изпита за предучилищна? Знам, че е по немски, ама какво е точно и друго какво се гледа?
Моите деца са на три год и ходят в немска градина, на трудно се отпускат пред непознати, трябва им време, а на изпита предполагам, че трябва да се реагира бързо....не съм убедена дали от тази страна ще се справят като дойде време.
Та всякаква инфо ще ми е полезна.
Виж целия пост
# 169
До кой клас е в момента училището, дали има гимназия? newsm78
Виж целия пост
# 170
Мисля, че в момента няма, но се предвижда. Най-добре ще отговорят майките чиито деца са вече там.
Виж целия пост
# 171
Изпита беше, поне до колкото разбрах - събраха в една стая децата, без родители, само с лелките и немско говореща учителка,
дадоха им да оцветяват сладолед и по между другото са се опитвали да си говорят с тях. Питали са ги за цветовете, как се казваш, как е мече
-елементарни неща. Децата не разбраха, че е изпит.
Виж целия пост
# 172
училището ще бъде до 12 клас. Вече имат официално разрешение от Немското Министерство на образованието като следващата година ще е първата със съществуващ 8 клас и тези деца ще са първите, които ще завършат. Държат се немските матури в 12 клас.
След това имат право да кандидатстват в учебни заведения в Германия. Дисциплината фигурира като самостоятелна оценка през цялото време. Децата могат да бъдат оставени да повтарят годината, ако по основните предмети имат немска 4, но повече информация за това можете да получите от сайта на училището в правилника за вътрешния ред.
Виж целия пост
# 173
Това е много хубаво, дано се продължи до 12 клас, да не мислим децата.
Моята дъщеря е в предучилищната група - вече почти цяла седмица.
Доста и е трудно, вечер и трябват 2 часа за да започне да си говори с нас.
Снощи каза, че е научила 2 думи на немски - тихо и пазете тишина, което ни зарадва.
Дано се отпусне бързо и навлезе в нещата Simple Smile
Ще ви държа в течение как попива немския в детската и главица.
Виж целия пост
# 174
Снощи каза, че е научила 2 думи на немски - тихо и пазете тишина, което ни зарадва.
Дано се отпусне бързо и навлезе в нещата Simple Smile
Ще ви държа в течение как попива немския в детската и главица.

Не се ли предполага да е влязла с изпит по немски, тоест да ги знае вече тези две думи. Шегувам се.

От коя ДГ сте?

И какви са тези лелки? Познати ли са им? На колко години се кандидатства за предучилищна?
Притеснявам се, че моите се спичат от непознати...
А, и сори, че те обливам с въпроси, но една група ли е само? Тоест, ако знаеш, колко деца кандидатстват и колко приемат?
Виж целия пост
# 175
Моето дете е също в предучилищната група. Кандидатстват на 5 години. Има и предучилищен клас с 6 годишни.  Учи за приемния изпит 2 месеца 3 пъти седмично с частен учител немски. Не го говори, но знае някои основни неща. От първата седмица в предучилищната се върна с 1 песничка и 1 стихче научено. Ние не сме участвали в ученето (нито аз, нито мъжа ми говорим немски).
Резултатът от пъравата седмица е също, че при всяко ходене до тоалетна пита дали може да отиде, което е супер смешно за нас, но в училището има строги правила как се ходи до тоалетна Simple Smile)).
Виж целия пост
# 176
Децата влизат с примерен набор от думи, говори се само немски, ако успеят да се преборят с 50-80 думи, които знаят - ок, ако не
слушат и след няколко дни започват да запаметяват реални думи от реални разговори - това относно въпроса - не влизат ли с изпит.
Децата са различни от нас - ти и аз с 50 думи в чужбина - след 1 месец може и да успеем, но те с всеки следващ ден обогатяват и затвърдяват чутото.
Виж целия пост
# 177
Супер е! Дано освен 2 думи и 1 песничка да научат и друго.
Виж целия пост
# 178
Благодаря за отговорите!

Мисълта ми е обаче, щом изпита е по немски, не се ли предполага те вече да разполагат с елементарен набор от думи, който да могат да използват на изпита... т.е. нали затова има изпит по езика. Елементарен, елементарен, ако  идват от немска градина, си е бая сериозен.

В същото време, съм сигурна, че не всички деца с добър немски влизат /визирам една майка от форума, която сподели преди време, че идват от Германия и са ги отрязали без обяснения/, а най-вероятно наплива е огромен, защото само немските градини са 5-6. Тоест по какъв критерии подбират децата, имате ли представа?

При много у-ща, децата от съответната ДГ са с предимство, неофициално. Но това у-ще нямат ДГ.

За това ми е любопитно, вие в коя градина бяхте преди това?

Предполагам, че и поведението на самото дете е от значение, ако се спече и мълчи /както към момента моите биха направили Sad/, тоест не съумее да покаже знанията си, какво значение има, че е да кажем супер с немския....
Виж целия пост
# 179
много е важно по време на изпита децата да са подготвени,че родителите няма да бъдат с тях и ще ги чакат навън.
 Освен по време на изпита се говори на немски и те трябва да разбират какво се очаква от тях да направят.
Тази година имаше доста деца, които плачеха за мама през цялото време и изпитващите не успяха да разберат дали изобщо разбират немски тези деца. 
Виж целия пост
# 180
как става туи с приеманото  Thinking искам звер4ето да го запиша на германски ма незнам каде Thinking
Виж целия пост
# 181
много е важно по време на изпита децата да са подготвени,че родителите няма да бъдат с тях и ще ги чакат навън.
 Освен по време на изпита се говори на немски и те трябва да разбират какво се очаква от тях да направят.
Тази година имаше доста деца, които плачеха за мама през цялото време и изпитващите не успяха да разберат дали изобщо разбират немски тези деца. 

Това имам предвид!!! Sad
На моите просто им трябва време да се отпуснат, но са на три сега, мога само да се надявам да се променят малко от малко докато станат на 5...
И все пак, ако изпита е поднесен под формата на игра...по-може.
Виж целия пост
# 182
Здравейте, може ли да се кандидатства по време на учебната година?
Виж целия пост
# 183
Здравейте, може ли да се кандидатства по време на учебната година?

 newsm78 май може с изпит и ако има свободно място
Виж целия пост
# 184
Голям смях ме напушва от този изпит.Не знам защо, но ми прилича на "теста за интелигентност" в ДГ на Горна баня, когато и н І-ви клас и в ДГ на 2-ро място бяха две "дами " с една фамилия-Барчовски. Май в този "изпит" по немски приоритет има личното мнение на някой...! Освен това се оглеждам в попълненията на пед.персонал-.............примерно...г-жа Ваня дали е на ясно с немската образователна с-ма, или г-жа Невена , която е супер художник е на ясно с членуването, а ще преподава БЕЛ, дали г-дина с комп. грамотност е минал курс по обучение по методика на преподаването на Математика или за родителя е личен "гъдел" като си взима детето от у-ще, да слуша немска реч и да си вика:"ееееей и мойто гардже пое към Европа".Нямам право да повторя думите на моята позната, напуснала тази година това"""""елитно"""""у-ще, но само ви съветвам-вижте учебните програми, квалификацията, часовете и тогава си записвайте детето там! Peace
Виж целия пост
# 185
Ние сме малки там още, не знам как е с преподаването, предполагам както и преди писах - за знания едва ли, ще са на високо ниво,
спор няма. Но мисля, че всеки е наясно, че децата ще говорят и научат езика значително по-лесно и в по-приятна среда. А относно подбора - както във всяко платено заведение по света - децата се подбират по личен критерий - да са кротки, спокойни, видимо будни и да поназнайват. В правилника има оценка за дисциплина.
Виж целия пост
# 186
или за родителя е личен "гъдел" като си взима детето от у-ще, да слуша немска реч и да си вика:"ееееей и мойто гардже пое към Европа".

О, да, личен гъдел Simple Smile. Между другото - като записвате децата в българските училища гледате ли квалификацията на учителите?
Балони, я кажи, защо продължаваш да се връщаш в темата за немското училище Simple Smile. Да не би твоето дете да е кандидатствало и да не е било прието или пък просто ти харесва да дразниш тези, които сме направили този избор и считаме нашия избор за правилен.
Както по-рано бях казала, всеки има правото на избор и всеки решава какво ще предприеме за развитието на детето си. Ние не коментираме твоя избор, ние обсъждаме какво се случва в училището, как се кандидатства и т.н. Не считам, че злонамерените забележки са конструктивни, нито пък помагат на накой да направи избора си.
Хайде със здраве...
Виж целия пост
# 187
Не, уважаема, просто имам "честта да познавам някои от учителите и не считам, че отговарят на претенциите на това у-ще.Иначе за избора-права си!
Виж целия пост
# 188
Чудя се какви претенции има училището, не си правят реклама, не отварят по 2 паралелки за 1ви клас, какви са им претенциите Simple Smile
С радост приемат чужди деца, по-трудно и с видимо нежелание BG деца, всеки си прави сметката. А относно нивото на обучение - като виждам какво е нивото на нашите родни училища, цел, концепция и прочие.
Виж целия пост
# 189
Колко паралелки са в това училище и общо колко деца учат? По колко деца са в паралека?
В крайна сметка впредвид това, че сме в ЕС, няма ли и дипломите да са легитимни.
Нека някой, който наистина е наясно с училището да разкаже как е там, какви са плюсовете и минусите.
Виж целия пост
# 190
Ние сме там, в паралелка има 12 деца, дипломите може, а може и да не се легитм.....но оставам с впечатлението, че на никой от
родителите не го впечатлява това положение. За нивото не мога да кажа нищо - ние сме малки все още, от познати в по-горните класове знам, че темпото е много по-бавно от това в БГ училищата, но това си е била немската система. Затова и си мисля, че няма как да бъдат признати дипломите. За мен това училище е алтернатива да живеем в БГ и да учим по чуждо училище. Варианта на повечето българи е да се изнесат в чужбина и децата да получат същото образование. Това е моят ъгъл на преценка. Който иска БГ система учи в нашите училища, които си имат също плюсове. Нямам информация за да ви дам повече за училището.
Виж целия пост
# 191
Да си повторя въпроса за сроковете за кандидатстване и прием...
Виж целия пост
# 192
Да си повторя въпроса за сроковете за кандидатстване и прием...

За тази учебна година 2009/2010 молбите се подаваха в началото на м. февруари, а самият изпит беше на 16.05.09г. Но най-добре се обадете в училището или им пишете мейл. Също може да следите за информация на сайта на училището. Относно самия изпит за предучилището да допълня senotita с това което разбрах от сина ми тогава, е че са  оставили децата да си поиграят малко, а след това са оцветявали риба /която е била разделена на отделни части/, след това е трябвало да изрежат частите и да ги залепят на лист правилно, също са оцветявали и лепили сладолед, рисували са картина по избор на децата и са ги питали как е на немски сладолед, крем, куче /елементарни думички/. Доколкото знам от познати изпита за 1-ви клас е бил същия, но на децата е бил прочетен кратък текст на немски, който те е трябвало да могат да разберат.
Виж целия пост
# 193
Тази тема започва да се превръща в махленски спор.
Вероятно Балони е част от Ерих Кестнер и е доста засегната от интереса на хората към училището, а  злъчните и забележки към всички преподаватели са продиктувани от факта, че доста деца от Ерих Кестнер предпочетоха да се преместят. Местенето от своя страна е загуба на пари, а местенето на немски деца са още повече пари.
Не е вярно, че "чуждите" деца са добре дошли, а нашите не. Все пак 80% от учениците са българи. Идеята на този вид училища е да се изнася култура.
Моето дете е в училището вече втора година и това, което ми харесва е невероятната организация, която имат немците. Всичките правила и порядки са подчинени на логика и варианта "г-жата така иска" го няма. Прехода от Ерих Кестнер беше доста труден защото се видя колко малко  знаят децата  по немски и първата година доста се наваксваше. Учебния материал е коренно различен от нашия, избягват се никому ненужни сухи факти и се набляга на повече практически знания и умения. Математиката например е изцяло различна като логика. Много по разбираема и леснодостъпна.
  
Виж целия пост
# 194
Тази тема, взе да излиза от конкретния въпрос доста отдавна. Непрекъснато се "вдига" от гости и има спорове за какво ли не.
Време и е да приключи и то отдавна.
Когато имате да кажете нещо важно или искате да зададете конкретен въпрос - моля отворете си нова, желателно не от поредния гост!
Хубав ден на всички!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия