Системата за ранно развитие на Глен Доман?

  • 41 668
  • 294
Някой занимавал ли се е със системата за ранно развитие на Глен Доман? Как се справихте с писането на думи и намерихте ли някой по-лесен начин за бързото им изготвяне? А откъде намирате хубави и ясни картинки без фон зад тях и в подходящата големина?
Виж целия пост
# 1
За мен всеки сам си определя каква ще бъде схемата ,според самото дете и неговото развитие.
Виж целия пост
# 2
Абсолютно нищо не знам за системата за ранно развитие и не мисля да занимавам себе си и детето си с глупости. Бих желала да се развива нормално и на 3 години да знае неща, които му трябват. Нито държа да започне да пише другата година, нито ще го уча да чете на 5. Аз можех да чета, смятам и умножавам на 6 и честно казано не виждам това с какво толкова ми е помогнало по принцип.
По отношение на хубавите и ясни картинки без фон отзад - ако картинките не са свалени с много лошо качество по принцип, а с такова, позволяващо използването им чичко Фотошоп много лесно чисти фоновете, а и доста други неща прави. Който не може да си го направи сам си купува лицензирани дискове с картинки - векторни, картинкови или каквито точно му трябват.
Виж целия пост
# 3
Аз съм против каквито и да било системи, както и книги със съвети за отглеждане на деца.
Виж целия пост
# 4
Тая тема е по-вероятно да получи по-широк отзвук във форум на бг-татковците май Wink
Мамите като цяло са по-резервирани към ранно развитие (било то физическо или интелектуално) на бебетата и децата, смятайки че това ги "натоварва" ненужно.
Моят синковец онзи ден навърши 5 месеца и аз съм се амбицирал да го упражнявам (както физически, така и интелектуално) по системата на Глен Доман. Плюс това правим и някои упражнения във ваната с идеята напролет да продължим в подходящ басейн.
Така че, ако има любопитни мога да споделя впечатления до момента.
Виж целия пост
# 5
Можеш ли да ми дадеш малко повече инфо за тази система, от къде да прочета?
Аз смятам, че детето ми има по-бързо развитие от останалите деца, но не съм разчитала само на генетични заложби; Също започнахме гимнастика и плуване във ваната от раждането му, после от 4-месечен започна да ходи на плуване в един минерален басейн; Преди да навърши 2 години започна да говори с цели изречения, а на 2,2м. започна да използва минало време; ходи на английска ясла, а баба му му говори само на немски - може да общува на три език; На 2 години започна да кара колело без помощни колела, сега от две седмици е бил няколко пъти на ски и кара ски - пуска сам всички писти, без черните; и в момента ходи на плуване с група на 4 годишни деца; Реди пъзели с по 30 части сам; Може да нарисува човек, който аз да различа, че е такъв - с очи, крака, ръце, уста, коса, тяло; Социален е и има много приятели, усмихнат и чаровен; Иска да се научи да кара сноуборд и вече се пуска по малки склонове без проблеми, научи се за три пъти да спира сам; Брои до 20 на български и английски; Може да преброи до 5, когато трябва да преброи определени предмети; Има богато въображение и самооценка. Непрекъснато задава въпроса защо от около 2 месеца, а от 1 месец насам и отговаря ако аз го попитам;
Виж целия пост
# 6
Можеш ли да ми дадеш малко повече инфо за тази система, от къде да прочета?
Аз смятам, че детето ми има по-бързо развитие от останалите деца, но не съм разчитала само на генетични заложби; Също започнахме гимнастика и плуване във ваната от раждането му, после от 4-месечен започна да ходи на плуване в един минерален басейн; Преди да навърши 2 години започна да говори с цели изречения, а на 2,2м. започна да използва минало време; ходи на английска ясла, а баба му му говори само на немски - може да общува на три език; На 2 години започна да кара колело без помощни колела, сега от две седмици е бил няколко пъти на ски и кара ски - пуска сам всички писти, без черните; и в момента ходи на плуване с група на 4 годишни деца; Реди пъзели с по 30 части сам; Може да нарисува човек, който аз да различа, че е такъв - с очи, крака, ръце, уста, коса, тяло; Социален е и има много приятели, усмихнат и чаровен; Иска да се научи да кара сноуборд и вече се пуска по малки склонове без проблеми, научи се за три пъти да спира сам; Брои до 20 на български и английски; Може да преброи до 5, когато трябва да преброи определени предмети; Има богато въображение и самооценка. Непрекъснато задава въпроса защо от около 2 месеца, а от 1 месец насам и отговаря ако аз го попитам;
От това,което си споделила на мен ми се вижда нормално развитието му Rolling Eyes Освен тия стандартни неща по-малкото ми дете знае всички букви, но на мен винаги ми се се струвало, че днешните деца и без това знаят повече и се развиват по -бързо.
Виж целия пост
# 7
Можеш ли да ми дадеш малко повече инфо за тази система, от къде да прочета?
Аз смятам, че детето ми има по-бързо развитие от останалите деца, но не съм разчитала само на генетични заложби; Също започнахме гимнастика и плуване във ваната от раждането му, после от 4-месечен започна да ходи на плуване в един минерален басейн; Преди да навърши 2 години започна да говори с цели изречения, а на 2,2м. започна да използва минало време; ходи на английска ясла, а баба му му говори само на немски - може да общува на три език; На 2 години започна да кара колело без помощни колела, сега от две седмици е бил няколко пъти на ски и кара ски - пуска сам всички писти, без черните; и в момента ходи на плуване с група на 4 годишни деца; Реди пъзели с по 30 части сам; Може да нарисува човек, който аз да различа, че е такъв - с очи, крака, ръце, уста, коса, тяло; Социален е и има много приятели, усмихнат и чаровен; Иска да се научи да кара сноуборд и вече се пуска по малки склонове без проблеми, научи се за три пъти да спира сам; Брои до 20 на български и английски; Може да преброи до 5, когато трябва да преброи определени предмети; Има богато въображение и самооценка. Непрекъснато задава въпроса защо от около 2 месеца, а от 1 месец насам и отговаря ако аз го попитам;
От това,което си споделила на мен ми се вижда нормално развитието му Rolling Eyes Освен тия стандартни неща по-малкото ми дете знае всички букви, но на мен винаги ми се се струвало, че днешните деца и без това знаят повече и се развиват по -бързо.

Извинете и двете, но кое е стандартно в развитието на това дете- на 2 години и 5 месеца да кара ски, да учи три езика или да използва минало време? Или да брои на английски? Наистина преобръщате представите ми за стандартно развитие на децата. Peace
Виж целия пост
# 8
Това със сигурност не са стандартни неща за тази възраст!  Shocked
Изключвам плуването и ските - това не е чак толкова необикновено за възрастта. Но иначе - явно детето е надарено.
Виж целия пост
# 9
Мен пък точно плуването и ските ме впечатлиха най-много, а говоренето в минало време - най-малко. Всеки си има представа за стандартно и нестандартно според собственото си дете.
На мен изброените умения ми изглеждат изключителни.

По темата, интересно ми е какво би включвала една програма за ранно развитие, но като прочетох за писането и съм много скептична. Бие ми на зубрачество. Аз си представям интелектуалното стимулиране по някакъв по-творчески начин.
Виж целия пост
# 10
Ами тук има деца (на басейна на който водя дъщеря си - тя плува, но символични за моите разбирания разстояния) които са около 2-3 годишни и плуват много добре, като разбира се това изключва стилове (което съм сигурна че е така и в БГ); на планината съм виждала 2-3 годишни деца да карат ски на леките писти, освен това има училище и можеш да запишеш 2 год дете. Дори и езиците - двуезични, триезични деца - нормално при масовите смесени бракове.
Виж целия пост
# 11
Според мен карането на ски и на колело без помощни изисква някакво много развито чувство за баланс и координация на движенията, каквото много малко деца имат на тази възраст.
За плуването нямам представа, на мен ми изглежда много трудно. Може би защото в България не е много разпространено при толкова малки деца.

Това за пъзелите ме впечатли доста, защото моята дъщеря е много назад с тази част, но пък миналото време май по-рано започна да го използва.
Но при всички случаи е впечатляващо, че говори на два езика и то от рано. Децата с дву- и повече езична среда обикновено проговарят по-късно.
Виж целия пост
# 12
Знам как системата предлага да се научат децата да четат - намират се красиви картинки и се надписват отдолу. Показват се за малко, редуват се, като това не трябва да отнема повече от половин час на ден, доколкото си спомням. Детето запомня цялата дума - например мече и я свързва с картинката, като от цялото тръгва към отделни срички, накрая букви. А не както е стандартната - от буквата към думите. Това поне ми обясни баща ми, когато един ден Иво заяви "искам сам да си чета". Той уж знаеше буквите на година и половина, сега пак горе долу ги познава, но не съм го и питала много много за тях. Не успява да ги свърже в срички. А татко твърди, че съвсем малки деца се научавали по този начин бързо и ненатоварващо, виждал по разни семинари резултатите. Само, че аз нито имам картинки, нямам и принтер, а способностите ми да рисувам не са от най- забележителните. Така, че не съм се занимавала, пък и досега му върши работа да му четем ние.
И мен повече ме впечатли карането на ски  и колелото без помощни,  отколкото говоренето, защото тук синът ми се справя доста добре отдавна. Но си мисля, че уменията на децата са пряко зависими и от това, което родителите им предлагат да пробват. Много малко деца са водени на ски и на плуване от такава възраст, така че не се знае какво биха усвоили или не. Пъзелите най-много ме впечатляват, Иво рядко проявява интерес, освен към съвсем елементарни, от няколко части. Но това сигурно е генетично, защото и аз съм гола вода Laughing Сещам се за вица за мутрата, дето редил един и коментирал "Виж, тук пише от три до пет години,  а аз го наредих само за месец".
За рисуването - синът ми също докарва човек, слънце, трактор, когато се съсредоточи. Както и фигури -кръг, квадрат, триъгълник. Но това е защото безброй пъти съм му ги рисувала. А и напоследък, ако не го подканя да рисува, рядко се захваща. На периоди е.
Виж целия пост
# 13
    Книгата на Глен Доман "Хармоничното развитие на детето"само, че на руски може да изтеглите от тук:
http://puzkarapuz.ru/2008/05/12/garmonichnoe_razvitie_rebenka_glen_doman.html
    Книгата "Как да научим детето да чете" също на Глен Доман от тук:
http://puzkarapuz.ru/12082-kak-nauchit-rebenka-chitat.-laskovaja-revoljucija.html
    Програма за изучаване на чужди езици по метода на Глен Доман:
http://puzkarapuz.ru/7425-kartochki-po-domanu.html



Виж целия пост
# 14
Някой успя ли да свали нещо от линковете?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия