От кога на гърне?

  • 6 366
  • 124
# 75
Може и да си няма, но днес вече се "разписа" с ако. Според мен колкото по-рано започне да се приучава без разбира се да се стресира детето, токова по-рано ще е готово за махане на памперса.
Е, поздравления, иначе напълно подкрепям изказването ти Wink
Виж целия пост
# 76
Към края на 7-мия месец я сложих дъщеря ми . Лесно се научи, защото  беше свикнала след като си изпие сутрешното АМ да ака.  След няколко единични  успешни опита тя разбра, че вътре може и да пиша. Всичко стана бавно но лесно с много бурни ръкопляскания и повече  като на игра.
Виж целия пост
# 77
Ние започнахме от първата годинка, с акото малко имахме проблем,но бързо свикна.
Виж целия пост
# 78
От четири месечна започнах да я държа над тоалетната за да се изходи. От шест месечна е на гърне. Вече си ака само в гърнето и памперс ползваме за пишкане /ако се случи да не я хвана навреме/. Винаги когато е на гърнето ще направи се изходи независимо дали само пишкане или и по голяма нужда.  Смятам като се постопли още малко да пристъпя към отказването на памерса.
Аз съм от майките приветстващи ранното приучаване към гърне и не смятам, че децата се депресират от гърнето. Специално моята дъщеря много се радва да стои на гърне, защото дупето й е голо, а тя обожава да е гола.
Виж целия пост
# 79
Не съм я слагала още, на 1г. 1м. е. Теоретично е добре детето да се сложи за 1-ви път на гърне на възраст след 1г. 6м. Това знам от моя педиатър, от множество справки с литература, мнения на специалисти, и т.н. Иначе всеки си преценява, но аз не мисля да я пробвам по-рано, няма смисъл просто... Stop
Виж целия пост
# 80
Аз се пробвах около годинката,но тогава нямах никакъв успех и се отказах,
втори опит около 1год и 7месеца,тогава имах успех и свикна да се изхожда в гърнето за три дена.
Виж целия пост
# 81
За първи път я сложих на гърне на 7 месеца и от тогава до сега не е акала в памперса, освен едно изпускане, но беше с разстройство. Вече си казва и сама "А-А" и си сочи дупето, слагам я на гърнето и е готова за 2 мин. Пробвам я и в тоалетната, но за сега не и харесва, само веднъж ака там, но явно не и е удобно още.
Виж целия пост
# 82
На почти 2 годинки сме и отказва да сяда на гърнето. Преди имаше период, в който с удоволствие седеше на него и понякога уцелвахме момента. Сега като я попитам "искаш ли да гърнето", тя отговаря - "нее". Смятам като се постопли времето да й слагам гащички и се надявам, че като е усети мокра ще се научи  Peace
Виж целия пост
# 83
на година и половина беше когато след редица неуспешни опити почна да и харесва на гърнето. Мислех си че няма да свикне, бях се отчаяла. Имах чувството че я е страх от гърнето
Виж целия пост
# 84
Малкият ми син пък е на 2 години и нямам никакво намерение да го пробвам на гърнето дори  Grinning
Виж целия пост
# 85
На 8м. започнах да го слагам. На всяко сядане се изпишкавше. А сутрин след закуска акаше.
Виж целия пост
# 86
На 4 месеца започнахме да го държим да се изходи, защото се напъваше и не успяваше да си свърши работата както трябва.Към 6-тия го сложихме на гърне и свикна много лесно. Сега, когато има зор почва да ме гледа с един особен поглед и чака да го сложа. Пак използвам по 3 памперса на ден, но те са много малко пълни. Смятам на лято да махна памперса съвсем стига да не ме мързи  Wink
Виж целия пост
# 87
Сама ще разбереш. Няма правила .
А колко е голямо детето ти .
Виж целия пост
# 88
това ни предстои...около мен има няколко деца, които започнаха да ги учат на гърне около 2 години и общото между тях е, че махнаха памперса за седмица-две.

Една мама в отчетни беше пуснала интересна информация за ученето на гърне. Копирам поста й:
Обучението се придържаше към терорията на Berry Brazelton Стъпка по стъпка. Имам няколко статии в PDF, ако знаете къде мога да ги кача, за сваляне, мога да пусна линк и към тях. Наблегна на това, че детето трябва да е готово да ходи на гърне и да не се насилва в никакъв случай. Знаците на готовност са:
- Да е преминало вълнението от това, че вече може да ходи и тича и да може да сяда тихичко и да си играе за известен период.
- Да показва интерес към тоалетната и за какво се използва.
- Да разбира какво е сух/мокър, преди/след, гърне, и кога го подканвате да прави нещо (на английски е go, на български си го превеждам с айде)
- Да имитира действия като миене на зъби, бръснене, чистене на пода и т.н.
- Да показва, че иска да си прибира играчките или дрехите, където им е мястото
- Да не е в силно отрицателен период - напр. да се тръшка като не иска да прави нещо, което го карате
- Да може да разбира или да участва в разговори на тема "нуждата да се изходи" и защо е необходимо да направи нещо толкова трудно, като да се стиска и да отиде на специално място за изхождане.
- Нервната система се променя около 20тия месец от несъзнателен в съзнателен контрол на сфинктера.
- Да може да остане сухо за поне 2 часа или след сън (това показва повишен капацитет на пикочния мехур)
- Да може само да си сваля и вдига панталона.
- Да разбира: Вече мокро, Мокри се и Ще се намокри

Извинявайте за ужасния превод.   Не е необходимо да ги има всички признаци, няколко са достатъчно.

След това подходът Стъпка по стъпка е:
1. Веднъж дневно да сяда на гърнето още като е с дрехите
2. Да сяда на гърнето по голо дупе - първо веднъж дневно, след това по повече пъти. Важно е родителят да не реагира бурно ако има резултат, и да не реагира много разочаровано ако няма такъв, а да е по-скоро окуражителен. Това е защото детето започва да търси одобрението и се засяга ако не го получи.
3. Когато има успех с вторият етап, да се остави детето да играе по голо дупе в близост до гърнето, като идеята е само да се сеща да сяда там като му се допишка. Това се прилага няколко последователни дена.
4. Гащи или памперси с ластик
Виж целия пост
# 89
От личен опит, а и от много чужди опити знам, че детето само показва, когато е готово да се изхожда на гърне или в тоалетната чиния.
Аз започнах да го уча на 8 месеца, но неуспешно. Повторих някъде на около 1,4 - 1,6 год., но пак без успех. Накрая той сам прояви инициатива за това на около 2,5 год. или 2,6 год. и на 2,7 год. окончателно махнахме памперса.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия