въпрос за майчинството-моля кажете ми.....

  • 1 445
  • 6
Здравейте на всички, моля ви кажете ми , че никой не ми казва...Значи ,   
1.От кога се броят тези 12.месеца осигуряване ,за да получиш майчинсво.
2. Кога най рано може да  изляза  болничен без да се отразява на майчинвото .Всмисъл ако изляза  от 5 месец в болнични, какво ще стане.
Ще ви бъда мн. благодарна ако ми отговорите.   bouquet
Виж целия пост
# 1
В "Майчинството счетоводно" ще получиш най-точен отговор.
Виж целия пост
# 2
12 месеца назад считано от датата, в която ще излезеш в болничния 45 дни преди раждане.

Ако излезеш по-рано, първите болнични ще ти бъдат поради общо заболяване и ще бъдат в размер на 80% от заплатата ти. И после това ще се отрази на майчинството.
А болничния 45 дни преди раждане се води като такъв - болничен за бременност и раждане и той в размер на 90% от заплатата ти. Т.е. не върху заплатата, а върху средномесечния осигурителен доход 12 месеца назад.

Питай все пак и в Майчинството счетоводно.
Виж целия пост
# 3
Blagodarq vi,vse pak. no ,....Dobre de ami  vse pak nali ne moje da rabotim do 8 mesec.Ako si vzema bolni4en v 6 moje li, i ako sum do kraq v bolni4en 6te me osigurqvat li na su6tite pari kato pri rabota.
Виж целия пост
# 4
А защо да не може да работим до 8 месец?
Аз например не съм ползвала и 1 ден болнични, бях си до работа до 45 дни преди термина.

Иначе всичко може. Може и откакто си разбрала, че си бременна гинеколога, който ти води ЖК да ти издава болнични.
Но ще ти се отрази върху размера на обезщетението, което ще получаваш 410 дни.
Виж целия пост
# 5
Общият ти трудов стаж трябва да бъде 12 месеца към датата на излизане в болничен 45 дни преди раждането. Тези 12 месеца може да не са натрупани в една календарна година т.е. на куп, но задължително при излизането ти по майчинство трябва да работиш на трудов или приравнен към него договор.
Пример: имаш 8 месеца трудов стаж от 2007 г.  и още 4 месеца от тази година /пак казвам към момента на излизане по майчинство трябва да се водиш на работа/. Т.е. имаш право да получаваш обезщетение за отглеждане на дете, което е в размер на 90% от средномесечния ти доход за предходната година. То ще се изчисли на база дохода ти от тези 4 месеца, в които си работила, а останалите на база минималната работна заплата.
Когато си в болничен получаваш 80% от заплатата си. На база тези 80% ще се изчисли и твоето майчинство, за това всеки ден болничен влияят негативно и на сумата, която ще получаваш.
А иначе всеки гражданин на страната ни има право на 180 дни болнични през годината, като за бременните в тези дни не влизат 45-те преди раждане.
Виж целия пост
# 6
Наистина ще е по-добре да се обърнеш към майчино счетоводство. Мисля че нещо се пообъркахме.
Доколкото знам аз, за 12 м стаж са ти отговорили точно. Но за болничните, мисля че се пообъркахме. Болничните се взимат на база 6 м преди излизане в болнични. Изплащат се 80 % от заплатата. Но когато излизаш в майчинство и имаш месеци с болнични, се взема базата на която са изплащани болничните. Ако върнеш 12 м назад и имаш месеци в които не си била на трудов договор, но стажът ти е 1 година или повече, за тези месеци ти се счита, че си получавала минималната работна заплата (МРЗ).
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия