КОЛЕДАТА май вече приближава,че студенко взе да става

  • 131 890
  • 759
# 480
Гледам-гледам, удивлявам се, събирам рецепти и се обърквам все повече - кога и как да приготвя. Прохождащият кулинар в мен хем иска всичко да опита ( добре, че портмонето ме ограничава ), хем си знае че с повечето неща няма да се справи... И все пак...
 Crazy

Повтарям си въпроса, може пък да не сте го видели преди  Embarassed Wink
Възможно ли е да се замрази замесено тесто за сладки/меденки? Примерно да се замрази месец преди печенето на сладките? Тестото ще загуби ли качествата си при замразяване и размразяване? И ако е възможно - как да се процедира с него след като се извади от фризера?


И Коледните звезди на Мишел също са мекички меденки ( аз пак да кажа  Blush ) - готови да се ядат веднага щом изстинат... Даже може и топли - за нетърпеливци като мен  Embarassed Правила съм ги и без ядки, и сушени плодове.
Виж целия пост
# 481
Не мога да повярвам на очите си - КРИ!!!  Hug Hug Hug Hug Нали знаеш, че те обичам! Простете отклонението.  Blush

Умбра и аз забелязах, че това е Ройал Айсинг (белтъчна глазура).  Peace

Свиленка, абе ние видяхме, ама не знаем отговора. Моята логика е, че би трябвало да може. И после да се размрази като го сложиш в хладилника за няколко дни. Т.е. бавно. Но това е само принципно мнение. Замразявала съм сурови яйца. Замразявала съм масло. Що да не може и тесто  newsm78. Замразявам и изпечени блатове.  Flutter
Виж целия пост
# 482
Относно замразяването на тестото - ако не се лъжа, трябва Джемма да каже. Кратка ми е паметта на мен, миналата година със сигурност замразявах от нейните меденки, обаче не помня сурови ли бяха или опечени. Ще се опитам да изровя нейните съвети.

Намерих из съветите на Наталина в миналогодишната тема "Не намазаните и неукрасени сладки може дори да замразите - издържат година." (има се пред вид изпечени)  Peace
Виж целия пост
# 483
Тесто не се замразява, но спокойно може да се приготви около седмица-две преди да се изпече и да престои в хладилника. Освен това самите меденки (неукрасени издържат повече от месец - месец и половина), а и готови, изпечени могат да се замразят. И въобще, смисъла на повечето коледни сладки е, че могат да се приготвят доста по отрано, за да може в дните преди Коледа да имаме време за подготовка на самите коледни ястия.

velma, може би за всички ще е по-удобно, ако в първия пост на тази тема, копираш миналогодишният първи пост. Това е много лесно да се направи - просто дай "цитат" и копирай всичко и го сложи тук, после само махни таговете за цитат. Дано си ме разбрала, за да е по-лесно търсенето на рецепти.

Дано SZA не се сърди, че използваме труда и наготово, защото знам колко време отнема такова хубаво подреждане!  Hug
Виж целия пост
# 484
Момичета, аз съм нова, обичам да готвя и реших да се включа във вашите теми. Когато говорим за коледа винаги се сещам за тиквеничетата, които баба ми правеше за бъдни вечер. Поствам Ви линк към рецептата от моя блог, тъй като тук не мога да се ориентирам как да кача снимки.

http://mqlovekitchen.blogspot.com/2011/11/blog-post_2522.html

Виж целия пост
# 485
Благодаря Ви Tatitt и Джиджи-биджи! Hug

Да, аз миналата година четох и следях с интерес какво прави Джема - тя замрази сладките след опичане и ги украси след размразяване...
Само че, аз имам ограничено място във фризера... Със сигурност, за кутии със сладки място няма.
Та ето аз какъв опит имам:
Нали съм голям ентусиаст  Embarassed, се бях захванала с непосилно за мен количество сладки и други вкусотии за миналата Коледа. И стигнах до там, че замесих тестото за капучиновите звезди... И просто времето не ми стигна за да ги опека... Та вкарах тестото във фризера. И буквално забравих, че изобщо съществува  Embarassed. Мъжът ми после "подреждал" фризера и запратил торбичката в най-затънтения ъгъл... Та след 5 месеца открих тестото и ... реших да видя какво ще излезе:
Самото тесто е силно маслено, ако не се лъжа 250гр. масло имаше... Освен това беше и много топло у дома. Та след размразяване, тестото много бързо омекваше, едва успявах да изрежа от него сърчица - звездичките изобщо не ставаха с правилни ъгли... Както и да е, след епична борба - изпекох сладките. Не знам как биха били на вкус ако тестото беше прясно замесено или седяло във фризер само месец. След 5 месечен престой, сладките бяха вкусни, но... единствено се долавяше съвсем лек, загатващ дъх на започващо да гранясва масло... Преди печене този дъх не се усещаше.
Та изводът ми е, че както свинската мас, така и маслото, може да гранясва във фризер при дълъг престой , а от там и тесто което съдържа тези продукти, може да добие неприятен дъх и вкус... Естествено, не е задължитело маслото ( маста) да гранясат...
И въпреки този ми опит, въпросите си остават отворени Grinning
То, тия работи сигурно ги знаете, де  Blush

Наталина,  Grinning всъщност зададох въпроса, защото тия дни бях в отпуска и реших, че мога да замеся тестата сега, а в началото на декември да започна да пека сладките. Но щом казваш, че не може, тогава - няма... То и без това днес ми е последнит отпускарски ден.  Confused
Виж целия пост
# 486
Благодаря за уточнението, не се бях зачела в описанията, като маймуна само гледам картинките  Embarassed . С роял айсинг ще са по-издръжливи за елха, но пък аз бих ги направила от бял шоколад, за по-вкусни  Laughing .

Като казах бял шоколад, ето една лесна, бърза и предполагам вкусна рецепта за тути-фрути трюфели:
http://www.dailymail.co.uk/femail/food/article-1229204/Christmas … tti-truffles.html
Виж целия пост
# 487
Мисля, че се научих вече как да качвам снимки. Така че заповядайте снимка на моите тиквеничета по рецептата на баба, имат вкуса и аромата на моето детство.

Виж целия пост
# 488
Svilenka ,ами щом си пробвала с капучиновите звезди и резултата не ти е допаднал,тогава ти даваш отговор и на въпроса си Laughing
моят съвет е да не правиш тестото толкова рано,все пак маслените теста се замесват мнооого бързо,отнема 15 мин и после престой преди да ги напарвиш на форми 30 мин.и започваш да печеш...все пак за мен лично,процесът по приготвянето на коледни сладки е най хубавият Wink....една такава суетня и врътня настава,което ме кара да усещам наближаващия празник  Hugтака че, не прави нищо толкова рано,безсмислено е ,все пак твоя си работа,но както ти казах масленото тесто отнема много малко време за замесване Heart Eyes
Виж целия пост
# 489
Да, аз миналата година четох и следях с интерес какво прави Джема - тя замрази сладките след опичане и ги украси след размразяване...

Аааа, това ми беше за първа година и то вие сте виновни за това. Защото пак-рано-рано за почнахте с коледната тема и всички правеха по нещо, та ми се прииска и на мен да правя. Е, направих ги, ама беше много рано- още през ноември започнах и затова замразих. Иначе преди винаги съм правила сладките няколко дни преди Коледа, а откакто чета Наталина започвах първо със щолена, най-рано на 1 декември и с АКК, а след това следващите дни и лека полека със сладките.
Подстрекателки и подпалвачки на фитили, такива. hahaha  bouquet
Виж целия пост
# 490
Да се запиша и аз в хубавата коледна тема с едно предложение, което смятам за подходящо за празниците- ирландски чаен хляб по рецепта,предоставена от Гуинет-http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=496534.30 Честно казано сложих по-малко от смокините, но резултатът беше повече от впечатляващ- всички много го харесахме.

   
Виж целия пост
# 491
Здрасти Danito t,

Специално за теб- Пържоли в зелев лист:

Котлети- според броя на хората.
Също толкова листа кисело зеле. Ако са малки
Броят трябва да се увеличи. Котлетите се увиват в тях, като пакетчета.
В тавата се налива 1ч.ч. зелева чорба /трябва да е хубава, не да мирише или
пък да е резлива/, 1/2ч.ч. вода. По желание се капва мазнина. Пекат се под фолио
около час. След това се маха фолиото. Пекат се докато зелевите листа хванат загар.
Може да се ползва гювеч с похлупак. Месото приготвено така става много крехко.
Виж целия пост
# 492
Намерих рецепта за телешко руло, ако някой си я хареса, мога да я преведа, лесна е: http://bestinternationalsrecipes.blogspot.com/2010/10/veal-roll-recipe.html Аз ще направя моето шпиковано телешко, но си мислех за към Нова Година за още рецепти... Не обичаме свинско, пуйките омръзнаха, пиле е ежедневно... Та, търся си разни по-засукани.  Simple Smile
Виж целия пост
# 493
Намерих рецепта за телешко руло, ако някой си я хареса, мога да я преведа, лесна е: http://bestinternationalsrecipes.blogspot.com/2010/10/veal-roll-recipe.html Аз ще направя моето шпиковано телешко, но си мислех за към Нова Година за още рецепти... Не обичаме свинско, пуйките омръзнаха, пиле е ежедневно... Та, търся си разни по-засукани.  Simple Smile
Изглежда интересна.Благодарна ще съм за превода  Hug !
Виж целия пост
# 494
О, Лулу благодаря за рецептата!   bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия