Училищни униформи и безумни цени

  • 37 275
  • 142
Върнах се доста страници назад, но не видях тема за униформите, моля да ме извините, ако са обсъждани някога тук.В нашето училище приеха униформи без знанието и обсъждането от страна на родителите и сега пред свършен факт ни обявяват меко казано безумни цени според мен.Блуза тип лакоста с дълъг ръкав 20лв. с къс 18лв. суитчър 42.50лв и плисирана пола 24лв.
Моля, да споделите какви цени са давани за униформи в другите училища всяка информация, ще бъде в полза.
Блузите са обикновенни тип лакоста едноцветни бройката е поне 300бр ако са по 1бр. на дете.
Виж целия пост
# 1
При нас риза с дълъг ръкав е 27 лева. Пуловер(не е зимен) - 29 лева. Тениска с къс ръкав от типа като вашия - 20 лева. С дълъг ръкав - 22 лева.
Има и панталони и сака, но още не сме купували и не знам цената. Ризите са в два цвята така, че и от тях се купуват по две, но не знам все още дали е задължително да имаш и от двата цвята или е пожелание.
Виж целия пост
# 2
Според мен не е нужно да се иска разрешение от родителите за това дали да има униформи в училището или не.Все едно работодателя ми да ме пита дали искам да работя с манта или с панталон.Ако не ми харесва политиката на завода /училището/,ще се преместя .
За униформата съм твърдо.
За съжаление в нашето училище тази година няма да има.
ЗА цените-ами не са много, но това е според мен.
В спортният отбор на дъщеря ми екипа е 40лв.,плюс 18лв.тениска,40лв маратонки.
Виж целия пост
# 3
Родителите сме за униформи. Simple Smile Не ни харесват договорените цени за сравнение http://www.teniskinaedro.com/?productId=id49&m=m104
Цените не са обсъждани с родителите, договора незнайно от кой е подписан и уж, ще го намерят в понеделник Thinking
От 5 години вече пазарувам в чужди сайтове и тези цени тук ми се виждат безумни за вида и качеството им.
Виж целия пост
# 4
В коя фирма се шият униформите?
При нас панталонът струва 19 лв, суитчерът (не памучен, а от плата на панталона с хастар) струва 32 лв. Блузите - бели, тип лакоста си ги купувам отделно на цени 12-15 лв. Бяла риза също съм купувала на цена 14 лв, от фирмата я предлагаха за 19. Нас не ни задължаваха да купуваме блузите от фирмата производител на униформата.
Друг е въпросът, че не смятам униформата за удобна, но поне е добре ушита.
Виж целия пост
# 5
Много са парите, а и това, че идеята не е била обсъждана с родителите...хмм..
Ние платихме по двайсетина лева за целия екип, останалото го финансирала държавата .. така и не се прие задължителната униформа, просто купхме едни парцалки.

ЗА цените-ами не са много, но това е според мен.
В спортният отбор на дъщеря ми екипа е 40лв.,плюс 18лв.тениска,40лв маратонки.

Това е съвсем друга бира.
Виж целия пост
# 6
Фирмата е Бонита. Има нещо гнило в цялата работа според мен  Crossing Arms Не можели да дадат и да направят отделно само емблемите, точно заради това родителите да не си купят по-евтини от друго място.
Виж целия пост
# 7
На сина ми блузката с дълъг ръкав към униформата стуваше 22 лева. Обикновена, бяла, памучна.
На едро, за цяло училище.
След като се разтегна и обезформи от няколко пранета купих почти същата на дребно в Бенетон за 19 лева.
А в някои училища се купува задължително униформа, но се носи задължително един ден от седмицата.
Т.е. останалите разходи по облекло не отпадат.
Виж целия пост
# 8
Ето ти тема за униформите:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=484902.msg14614501#msg14614501
Но там се обсъжда ЗА или ПРОТИВ, не толкова цените. Относно цените - и в нашето училище се мъчат да наложат униформи - същата фирма, горе-долу същите цени. 99% от родителите, с които съм разменяла по някоя приказка, намират цените за абсолютно несъобразени със стандарта на българското семейство, непазарни, да не говорим за едрови. Иначе качеството им беше добро, но цветовете - погребални.
Виж целия пост
# 9
Фирмата е Бонита. Има нещо гнило в цялата работа според мен  Crossing Arms Не можели да дадат и да направят отделно само емблемите, точно заради това родителите да не си купят по-евтини от друго място.

Така си и мислех. И нашите униформи до миналата учебна година се шиеха там. От тази година се шият в друга фирма, защото от Бонита са вдигнали цените без да се променя качеството на самата униформа.
Няма никакъв проблем емблемите да се продават отделно, обаче нали трябва да се печели на чужд гръб Twisted Evil
Виж целия пост
# 10
Аз за риза (памук), пола (вълна/полиестер), сукман (горна част вълна, долна вълна/полиестер) и елек (вълна) платих 164 лв. Не разбрах поотделно по колко са.
Отделно купихме сако (вълна) за 71 лв.

Продават обаче и отделно емблеми, взех си 2, и намерих магазина, откъдето купуват платовете.  Whistling
Виж целия пост
# 11
Някой прави сериозни пари на гърба на родителите, и това "плаче" за финансова ревизия  Peace Качеството на платовете е под всякаква критика, кройките и моделите са стандартни, вместо да има отстъпки за големи поръчки, цените са като за маркови дрехи...
С една приятелка работим по въпроса, и съвсем скоро едно определено училище ще бъде много неприятно изненадано с проверка. На такива нарушения се натъкнахме само на нивото на информацията, която ние получихме, представям си на какво още ще се натъкнат проверяващите...
Няма да изпадам в подробности, че нещата още се "печат".

Иначе по принцип родителското настоятелство би трябвало да може да изиска цялата документация по сделката - не само договора, но и предварителните оферти, гаранции за качество, сертификати на вложените материали, и куп други неща...

Мътна история е там, мътнаааа.

Виж целия пост
# 12
Когато въвеждаха униформа в старото училище на сина ми (той учеше там 5-7 клас) имахме родителска среща, за да дадем мнението си за вида на униформата, но нямахме думата дали да се въвежда или не. Училището беше спечелило проект и униформата се финансираше на 2/3 от него. Бяха ни предложени 2 варианта. Друг въпрос е, че униформата, която харесахме и одобрихме, впоследствие така беше видоизменена като материя, цвят и модел, че приликата с одобрения оригинал беше съвсем бегла. Но цените бяха горе-долу като вече посочените от всички вас: за риза с дълъг ръкав (ужасно некачествен изкуствен плат), вратовръзка, тъмносини дънки и пуловер без ръкав - 110 лв. общо. И тъй като детето не можеше да ходи само с една риза, веднага купих още една - 24 лв. Емблемите бяха зашити за ризите и не се продаваха отделно. Все пак ние платихме само 33 лв. за пълната униформа, останалото беше от проекта. Обаче от следващата година нататък нямаше финансиране от проект и родителите плащаха пълната сума.
Сега синът ми учи в гимназия, отново имат униформи и цените са подобни. За щастие има задължителни и незадължителни части от униформата и всеки купува само каквото му е нужно от незадължителните. Е, частите на униформата тук са повече - имат суитчер, тениски, зимни и лятни дънки, ризи с къс и дълъг ръкав, пуловер, вратовръзка... Фирмата за униформи се оказа същата, но качеството вече е по-добро. А ризите са от друга фирма и наистина са от подходящ плат (и струват 2 лв. по-малко Wink ). Всички части от униформата са с бродирани емблеми, а не пришити като на предишната униформа. Специално за тениските можем сами да избираме фирма, единственото условие е да бъдат едноцветни (няма значение какъв цвят) и с емблеми. Аз купих няколко тениски и дадох да ги избродират.
Виж целия пост
# 13
Продават обаче и отделно емблеми, взех си 2, и намерих магазина, откъдето купуват платовете.  Whistling
Ей, не е честно така. Кажи и на мен къде е магазина. Чудесни униформи ще му спретна  bouquet
На сина ми униформата струваше 194 лв. Включва сако и 2 панталона - кадифе, елек (вълна) и памучна риза + емблема. От качеството поне съм доволна и униформата се носи всеки ден.
Виж целия пост
# 14
[...На сина ми униформата струваше 194 лв.  Shocked
Като гледам, май ние (Базово училище 'Михаил Лъкатник', Бургас), сме най-на-далавера - униформена блузка с къс ръкав (polo shirt, с якичка и емблема, бродирана на джобчето) е 6 лева - качеството е много добро, направо отиваш с детето във фирмата, където ги шият, взимат размери и си поръчваш каквото прецениш, че ще трябва. Единственото кофти нещо е, че блузките са бели  Wink

Цените, които посочват някои от дамите тук ми се виждат безумни - определено някой по средата обира разликата  Peace
Виж целия пост
# 15
Продават обаче и отделно емблеми, взех си 2, и намерих магазина, откъдето купуват платовете.  Whistling
Ей, не е честно така. Кажи и на мен къде е магазина. Чудесни униформи ще му спретна  bouquet
На сина ми униформата струваше 194 лв. Включва сако и 2 панталона - кадифе, елек (вълна) и памучна риза + емблема. От качеството поне съм доволна и униформата се носи всеки ден.
На Алабин в един от трите магазина за платове, този, в който точно пред щанда на продавачката са поставени топовете с нашето каре! Wink Продавачките го знаят кое е.  Mr. Green Около 12-14 лв/м.
Ще потърся утре визитката за точния адрес.
Виж целия пост
# 16
Ние сме в САЩ и тук е същото положение.Качествените панталони и блузи от униформата са поне 2-3 пъти по-скъпи от дънки/джинси и обикновенни трикотажни блузки.
Виж целия пост
# 17
При нас е следното :

Тениска Лакоста , къс ръкав - 12лв.
Тениска Лакоста , дълъг ръкав - 14,40
Пуловер без ръкав - 21,60
Пуловер с дълъг ръкав - 26,00
Суитчър ( ватиран ) - 34,00

Аз взех от двата вида Лакоста по 2 и всичко ми излезе 140лв. Училището не поема нищо .
Но ние нямаме долна част .
Дънки или пола по желание .
Виж целия пост
# 18
Също съм много недоволна от фирма "Бонита". Много високи цени, някои от продуктите им са под всякаква критика (напр. "полар" за  ок. 35 лв., който не бих си купила и за 5 от пазара, добре че предлагат и други варианти за връхни дрехи, или обикновена тениска (освен лакостата) за 11 лв, която е същата като тези за 3 лв., само че с емблема), дънките са с крайно неудобна кройка, да не говорим за гафовете със срокове, модели, мерки и пр.  Сега при обща цена на униформата 140 лв. ми се налага да пера през ден, за да насмогваме (при това си носим предимно други дънки, не униформените). За удоволствието да пера веднъж седмично трябваше да отделя още поне 80 - 100 лв.
Все си мисля, че ще бъде много по-удобно и евтино, ако училището просто закупува на едро тениски и поръчва изработката на емблеми, отколкото през тези фирми. А тениска/блуза с дълъг ръкав с емблема и панталон с определен цвят са предостатъчна ежедневна униформа.
Виж целия пост
# 19
Ооо , сроковете и при нас не се спазиха ! #Cussing out
Последен срок - до края на октомври . Twisted Evil
Добре , че аз бях предплатила още през август , та вече имаме униформа . Peace
Виж целия пост
# 20
Ха дано и при нас не спазят сроковете  Praynig Обмислям обжалване само  да ми предоставят да се запозная с договора. Mr. Green След тридневни спорове се мина на вариант задължителни да са само сутшърта и блузата с емблемата, но и този вариант не ми харесва Whistling Надушвам нещо гнило в цялото това нещо  #Cussing out Имаше родителска среща на 18.09 ни вопъл ни стон за униформи и изведнъж хоп нова родителска на 18.10  за униформите, като си мислехме, че тогава ще се обсъждат модели и цени а то направо представители на фирмата да взимат мерки и пари  #Crazy, защото договора бил сключен  #2gunfire уж от родителското настоятелство в училището но се оказва , че представителя на нашия клас нито знае нито е участвал в обсъждане и подписване на договора  Twisted Evil
Виж целия пост
# 21
Аз бях писала в предишната тема преди 2 години. Фирмата е винаги Бонита, ясно е защо.

Тениските тип Лакоста ги има в аутлетите на Зара за по 5-10 лв, може да се снабдите от там. Е, първият път има дотация от държавата и за 20 лева ще си купите цялата униформа, ако сте подписали декларацията, че детето ви ще ползва.

При нас проблемите бяха много: нищо не беше в размерите, които бяхме поръчали и видели преди това. Умишлено бяха сменили дънките с такива от по-груб плат, тениските, макар и с етикет с номер, дори преди изпиране бяха по-тесни.

Единствено суичерът става, все още го носим, не е избелял вече 3та година.

В нашето училище са задължителни по правилник, но само суичерите и дънковите полички се носят, всичко друго просто не става.
Виж целия пост
# 22
Явно Бонита или се е специализирала или е намерила път до директорките Wink

А за емблемите, трябва проект и после се прави програма за бродировъчната машина, която е скъпа, но не чак толкова, и другото като материал плат и конци и самото бродиране вече не е кой знае какво.

А за родителските настоятелства, не се изненадвай правят си каквото искат, представителя от нашия клас миналата цяла година се е опитвал да разбере кога се събират, какво трябва да прави и нищо никаква комуникация.
А сега ни направиха специално родителска среща, за да кажат че от настоятелството искат по 30 лева и са си взели решение на събрание, за което събрание сигурно са знаели двама трима човека.
Виж целия пост
# 23
Според мен не е нужно да се иска разрешение от родителите за това дали да има униформи в училището или не.Все едно работодателя ми да ме пита дали искам да работя с манта или с панталон.Ако не ми харесва политиката на завода /училището/,ще се преместя .
За униформата съм твърдо.
Между облекло /униформа/ на ученици и на работещи има разлика. И тя е, че работещият не купува нищо!!! Представям си пожарникари, наредени за опашка за каски, гащеризони или маркучи. Безумно е да се изисква от родителите да заплащат униформите и то на такива цени, на всичкото отгоре и никой не ги е питал.

В началото всичко беше цветя и рози!
Дадоха ни пълен комплект /сако, панталон, елек, вратовръзка и риза/ безплатно и нямаше проблеми, защото ни обясниха, че ще трябва само да закупим поне още една риза и един панталон, но никой не ни каза, че за родителите след нас няма да важи същото. Синът ми намери кой да наследи униформата му. Така и за наш късмет в новото училище се намери един отзивчив младеж и само ще попълним гардероба с най-нужното. Но е безспорен и фактът, че желанието да влезе в тази гимназия си беше негово, а там има определени правила, които ще трябва да спазва. Няма начин ние като родители да му скършим хатъра и да му вземем отпусното заради униформата.

Униформите ни са от тук: http://www.forest-jeans-store.com/files/Forest-Jeans-Catalog-Uniformi-2011.pdf Към организацията им на работа и подхода към клиентите имам забележки, но качеството на облеклата е много добро и цените са поносими.
Виж целия пост
# 24
Това със униформите е такава глупост- целта е училището да въведе униформи, за да му отпуснат някакви парични средства като поощрение! Миналата година в нашето училище въведоха униформи  и цената на 1 комплект (блуза, наподобяваща пуловер + риза и панталон/пола) беше около 55-60лв. Децата ходиха с униформа първата седмица, после само с блузата от униформата още една седмица, след това я облякоха за новогод.тържество и за 24май....Изобщо само така си ги купувахме.
Тази уч.година случаят се повтори - ходиха с униформа една седмица след 15септември и  толкоз...
Мисля, че в униформите има смисъл - ако ще се носят, ако никой не го изисква от децата защо изобщо се въвеждат?? Всичко е отбиване на номера!
Виж целия пост
# 25
Вие не ги ли виждате как излизат от къщи  Rolling Eyes С униформа ли са, без ли...
Виж целия пост
# 26
Ние сме в САЩ и тук е същото положение.Качествените панталони и блузи от униформата са поне 2-3 пъти по-скъпи от дънки/джинси и обикновенни трикотажни блузки.
При вас е друго - поне дрехите са качествени. Тук - само парите са в повече.

Решението за униформи в нашето училище идва чрез настоятелството. Устно. Представител на нашия клас не е бил уведомен, че ще има събрание изобщо, а още по-малко - за дневният му ред. Не стана ясно нищо, освен цената на униформата, съвсем в края на учебната година. И до ден днешен няма черно на бяло - заповед или нечие решение, с което да се обяви, че училището има еди каква си униформа. Уж им вземаха мерки, а като се оказа, че на много деца трябва да се правят корекции - ами нали знаете, конфекция ... бяха казали, че поне ще са по мярка и за това са такива цените! На нещата с дълъг ръкав кройката е такава, че за да не се оголва кръста на детето, ръкавите трябва да се навиват доста. Обличали сме блузката (тази, същата, тип Ла Коста, от Бонита) точно веднъж. След двукратно изпиране на 60 градуса, придоби нормални за нас размери - стана два номера по-малка.  Crazy Отбиване на номера от всякъде и преливане на родителски пари в нечий джоб.
Виж целия пост
# 27
Това със униформите е такава глупост- целта е училището да въведе униформи, за да му отпуснат някакви парични средства като поощрение! Миналата година в нашето училище въведоха униформи  и цената на 1 комплект (блуза, наподобяваща пуловер + риза и панталон/пола) беше около 55-60лв. Децата ходиха с униформа първата седмица, после само с блузата от униформата още една седмица, след това я облякоха за новогод.тържество и за 24май....Изобщо само така си ги купувахме.
Тази уч.година случаят се повтори - ходиха с униформа една седмица след 15септември и  толкоз...
Мисля, че в униформите има смисъл - ако ще се носят, ако никой не го изисква от децата защо изобщо се въвеждат?? Всичко е отбиване на номера!

При нас е строго .
От 01.11. ще връщат всеки , който не е с униформа + неизвинени отсъствия .
Виж целия пост
# 28
....
Тениска Лакоста , къс ръкав - 12лв.
Тениска Лакоста , дълъг ръкав - 14,40
Пуловер без ръкав - 21,60
Пуловер с дълъг ръкав - 26,00
Суитчър ( ватиран ) - 34,00
.....
Но ние нямаме долна част .
Дънки или пола по желание .
- бяла риза около 16лв, не съм сигурна точно, защото не съм купувала от тях.
- фишу/вратовръзка - 9 лв.

Лакостите са оцветени ужасно: боята пуска! Пуловерите и суитчърите са изкуствени, не от памук! Белите ризи, които трябваше да са също 100% памук, всъщност не са!  Thinking

Яко ще се нагуши някой с тия униформи...
В Пловдив, примерно, само две фирми ги шият, като едната фирма шие и на другата изделията, само дето се продават с друга марка... Mr. Green
Виж целия пост
# 29
*Бенджи* ,

И аз не съм купила бялата риза от 16 лв. , а вратовръзка имаме от миналата година , че дъщеря ми е 6 клас .

Ние май сме в едно училище , ако не бъркам . Wink Wink Wink
Виж целия пост
# 30
Това със униформите е такава глупост- целта е училището да въведе униформи, за да му отпуснат някакви парични средства като поощрение!
Мисля, че в униформите има смисъл - ако ще се носят, ако никой не го изисква от децата защо изобщо се въвеждат?? Всичко е отбиване на номера!

Първо да кажа, че не съм фенка на униформите. Но не е вярно, че се отпускат финанови поощрения на училищата. Само ако е спечелен проект, част от сумата за униформи се поема, т.е., облекчават се родителите. Въвеждат се, защото така всяко училище придобива своя индивидуалност. А самото въвеждане е уредено в ЗНП и ППЗНП.
Виж целия пост
# 31
Само преди година - две  бях с раздвоени чувства относно униформите, защото намирах и положителни, и отрицателни аргументи. Сега съм твърдо против униформи в нашенската реалност. Много се радвам, че в училището на дъщеря ми няма такива работи.
Виж целия пост
# 32
happy mama, хи хи хи.. Peace
Моята е в пети и за първа година в новото училище... Hug

Нямаме възможност поради здравословни кожни истории да се възползваме от "благата" на униформата, та съм поръчала само фишуто...
Но накупих лакости, 100% памук, изцяло бели, с каквито разрешиха от училището да ходи, от специализирана фирма за раб. облекло, много по- качествени и добре ушити, за по 8лв.  Wink И ще им сложа емблема. /Та ако видиш в училището едно хлапе с бяла лакоста, да знаеш, че е моето... Simple Smile/
Риза си има.

И това е.
Виж целия пост
# 33
Аз подкрепям идеята за униформите. И синът ми ходи ежедневно с униформа. Но намирам осъществяването за абсолютно опорочено, и затова няма да оставя нещата така. Каква трябва да е униформата, според мен:
- Удобна - от естествени материи, подходящи за деца кройки.
- Достъпна - все пак става въпрос за квартално СОУ, не за елитен колеж! Със сигурност има доста хора, за които разход от 100 лв за униформа е сериозен.
- Отличаваща се с някакъв характерен елемент - като видиш униформата, да разбереш това кое училище е. Карираните елечета (или сините пуловерчета), които виждам в едно 80% от униформите в София са по-скоро унифициращ елемент, отколкото отличаващ.

Нашата униформа включва:
- черен панталон с ръб - един за всички сезони, от твърд изкуствен плат - 25 лв
- бяла риза - отвратителна изкуствена материя, твърда, особено на яката - стои като ламарина - 20 лв
- карирано елече - 12 лв
- тениска с нескопосано пришита емблема - 12 лв
- суетшърт от отвратителен плат пак с нескопосано пришита емблема - 19 лв
- вратовръзка - 9 лв (!!!)

Тъй като съм човек, който уважава правилата, и се стреми да ги спазва, на което уча и детето си, но в същото време не правя компромиси с дрехите на детето си и с добрия вкус, ето какво още купих, за да може да изпълнява задължението си да ходи ежедневно с униформа:
- 2 по-тънки панталона за топлото време - черни, с ръб, от доста по-качествена материя - всеки един по 15 лв
- 2 дебели панталона от каша за зимата - пак черни, с ръб - всеки един по 18 лв
- 4 бели ризи с различна дебелина - най-евтината взех за 12 лв, най-скъпата - за 22 лв

Отделно му купувам и черни обувки, тип мокасини или мъжки модели, защото няма сила на света, която да ме накара да го пусна с риза, черен панталон и маратонки или спортни обувки...
Тениската и суетшърта, естествено, просто не носи, тъй като не съм им намерила подходящи аналози...

Какво излиза - ползваме елечето и вратовръзката...
Да не говорим, че аз купувайки елементите на дребно, ги намерих на по-изгодни цени и в пъти по-добро качество...

Е как да си замълчи човек и да остави да се подиграват и с парите,  и с детето му? Аз поне няма да спра, докато не получа задоволителни резултати.  Crossing Arms
Виж целия пост
# 34
С това, че в София, една фирма шие униформите за много училища направо се срива принципа за уникалност и отличителност на училището. Например униформата на нашето училище е подобна (т.е.) има еднакви елементи с униформата на още няколко софийски училища (тъмно синя с елементи на червено каре), едно от които е Италианския лицей. От десетина метра разстояние няма как да разбереш от кое училище е детето, защото разликата е само в емблемата, а тя може да се различи от около 3-4 м разстояние най-много.


BirdsFlu, моля те, кажи от къде си купила дебелия панталон?
Виж целия пост
# 35
С това, че в София, една фирма шие униформите за много училища направо се срива принципа за уникалност и отличителност на училището. Например униформата на нашето училище е подобна (т.е.) има еднакви елементи с униформата на още няколко софийски училища (тъмно синя с елементи на червено каре), едно от които е Италианския лицей. От десетина метра разстояние няма как да разбереш от кое училище е детето, защото разликата е само в емблемата, а тя може да се различи от около 3-4 м разстояние най-много.


BirdsFlu, моля те, кажи от къде си купила дебелия панталон?
Сега погледнах, вярно са много подобни.  Crazy На ИЛ само горната част на сукмана е червена. Но "вашите" пък имат страхотно удобство - копчета на презрамките.
Виж, странното в случая е, че различни фирми произвеждат униформите и въпреки това са едно към едно.  newsm78

И аз като Birdsflu купувах други ризи, че униформената е бляк откъм кройка и плат (макар и памучен). По самата униформа се налагаше да скъсявам пола и рокля и да преправям криви джобчета. Не можах да се примиря да ходи детето като чувал. Иначе са хубавки като модел.
Остава да измисля какво ще правим в големия студ, защото платовете са много тънки - от спирката до вкъщи, колкото и да е малко разстоянието, ще се смръзне.
Виж целия пост
# 36
Когато се заговори за униформи в училищата, аз бях твърдо "ЗА". Сега обаче виждам, че тази идея е тотално опорочена и опошлена. Не мога да разбера защо една проста блуза, която може да се намери почти във всеки магазин за детски дрехи, когато стане част от ученическа униформа, цената й се вдига двойно! Сигурно заради "авторските права" над дизайна.
Не знам защо, ама реализирането на идеята за униформи в училище ми мирише на една голяяяяма далавера /за сметка на комфорта на учениците и семейния бюджет на техните родители/.
Униформите или трябва да бъдат естетически издържани, от естествени и качествени материи, или трябва да си бъдат като едно време - някаква проста манта, която децата да носят над своите дрехи и да струва пет лева в Детмаг.
Тия "уникати", с които виждам да се разхождат деца по улиците, приличат на клошарски одежди. За такова качество и такава визия една униформа не би трябвало да надхвърля 20 лв. общо за всичките й елементи.
В нашето училище още не се говори за униформи. Ама, като гледам как е тръгнало, нищо чудно да ни изненадат някоя сутрин със заповед на директорката, окачена небрежно на таблото във фоайето.
Виж целия пост
# 37
BirdsFlu, моля те, кажи от къде си купила дебелия панталон?

От квартално магазинче - казах на жената какво ми трябва, и след няколко дни ми ги беше снабдила.   Доколкото знам, производителя е български, така че като се прибера в къщи ще видя какво пише на етикета и ще споделя. Много съм доволна от качеството и от ушиването.
Виж целия пост
# 38
При нас униформите бяха въведени преди 2 години. Ние платихме само по 20 лв, но това беше само за тази година и следващите години родителите са плащали:

За момичета:
50лв - сако
27лв - риза тип пижама с дълъг ръкав
25лв - панталон с ръб (по желание)
25лв - карирана пола
6лв - шалче
16лв - спортен екип - клинче + затворническа тениска

За момчетата:
Сако - 55лв (по желание)
Елек - 20лв
панталон с ръб - 25лв
риза с дълъг ръкав - 27лв
2 вратовръзки - 12лв
спортен екип - 16лв - шорти + затворническа тениска

Искам да отбележа, че това е задължително облекло за през цялата учебна година без значение сезона...  Naughty но естествено имаме право да заменяме дрехите с подобен модел и същия цвят. Ние обаче имахме възможността да си избираме модела и цветовете на ревю, организирано от ръководството. Ето на какво се спряхме


Виж целия пост
# 39
Сега видя, че и нашите униформи се шият от тази фирма Бонита. Затова и нашите цени не са много ниски.
Тази фирма шиела за близо 100 училища от цялата страна и явно си е монополист без конкуренция на този пазар. Затова и цените на униформите са така завишени.
Виж целия пост
# 40

Между облекло /униформа/ на ученици и на работещи има разлика. И тя е, че работещият не купува нищо!!! Представям си пожарникари, наредени за опашка за каски, гащеризони или маркучи. Безумно е да се изисква от родителите да заплащат униформите и то на такива цени, на всичкото отгоре и никой не ги е питал.
  Joy Joy Joy определено не си много запозната,но темата е за училищните .
Училището което съм избрала за сина ми е с задължителна цената е 80 лв - две тениски с къс ръкав,суитчър са всекидневната униформа,а черен панталон,бяла риза ,елек и вратовръзка официална .
Виж целия пост
# 41
  Joy Joy Joy определено не си много запозната...

Айде да си имаме уважението Peace

Според мен не е нужно да се иска разрешение от родителите за това дали да има униформи в училището или не.Все едно работодателя ми да ме пита дали искам да работя с манта или с панталон.Ако не ми харесва политиката на завода /училището/,ще се преместя .
За униформата съм твърдо.
Между облекло /униформа/ на ученици и на работещи има разлика. И тя е, че работещият не купува нищо!!! Представям си пожарникари, наредени за опашка за каски, гащеризони или маркучи. Безумно е да се изисква от родителите да заплащат униформите и то на такива цени, на всичкото отгоре и никой не ги е питал.
Виж целия пост
# 42
В училището в което е сега дъщеря ми ,униформите са добре.
Като цени не си спомням защото беше преди година-имам късмета да не купувам всяка година.
Може би за тениска,блуза с дълъг ръкав и жилетка-70.00лв.Но не са променили нито цвят,нито форма.И ми харесват като изпълнение,няма разпрани тигели и други повреди.С щампирана  емблема.
Баткото учеше там,но бяха ужасни.Добре,че се смилиха на децата.
Виж целия пост
# 43
Вашите деца имат ли униформа? Ако да, моля да споделете точно какво и колко пари ви струваше. Мерси
Виж целия пост
# 44
Ние имаме още от 4-ти клас.
Пари не сме давали.
Виж целия пост
# 45
Ние сме в 5-ти клас и нашата униформа се състои от риза и пуловер, като цената им зависи от размера. Ризата ни излезе 17 лв., а пуловерът - 26 лв.
Виж целия пост
# 46
Ние сме с панталон, бяла тениска с якичка, елече, вратовръзка.
Респективно за момичетата поли на плисета, но са много сладки.
Виж целия пост
# 47
Питам защото ми е интересно как пуловерче може да струва 47 лева! Но явно може...
Виж целия пост
# 48
Пуловерът без ръкави при нас е 19 лева, с ръкави 29лв.
Материите обаче са ужасни. От две - три слагания стават на топчета. Цветовете също са кофти, особено за момичета.
Идеята за униформите като цяло е о кей, но изпълнението на много места куца.
И изобщо не излиза по - евтино детето да ходи ежедневно с униформа  Tired
Виж целия пост
# 49
Ето ти една тема от сравнително скоро, в която има конкретни цени: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=617965.0;all
Виж целия пост
# 50
В нашето училище няма униформи, макар че аз съм привърженик. Но в съседното, в което се колебаех дали да не запиша синковеца и ходих на родителска среща имаха. Само риза и безръкавен пуловер, искаха 40 лв. Като казаха, още на срещата, че ако някой родител има връзки може да уреди и през друга фирма по-евтино. За отдолу - искаха тъмен панталон или дънки да носи детето.

Не знам, но ми се видя адски скъпо 40 лева за риза с безръкавен пуловер. Още повече че там униформите не се носят ежедневно, а само на празниците на училището - 2-3 пъти в годината.
Виж целия пост
# 51
Такива са цените . Rolling Eyes
При нас ризата е 16 , пуловера без ръкави - 24 , ето ти ги 40 лв. Peace
Виж целия пост
# 52
Такива са цените . Rolling Eyes
При нас ризата е 16 , пуловера без ръкави - 24 , ето ти ги 40 лв. Peace
На нас ни предлагаха риза, панталон (или пола) и пуловер за 100 лв. Цената само на ризата е 30 лв. Confused Униформата е ежедневна. Една и съща за зима и лято. Детето ми всеки ден облича чисти дрехи. Сами можете да изчислите какво би ми струвало това.
Виж целия пост
# 53
Униформите в училището на сина ми не са от коментираната Бонита, но цените пак са в същия порядък.
...Една и съща за зима и лято. Детето ми всеки ден облича чисти дрехи. Сами можете да изчислите какво би ми струвало това.
А ако учениците в семейството са повече от едно  ooooh!
Виж целия пост
# 54
Получава се така, защото училищата дефинират униформите като артикул на конкретна фирма, вместо като кройка и цвят. Тогава родителите биха могли да изберат доста по-добри неща.
Виж целия пост
# 55
За пореден път виждам недоволството на родителите относно униформите и то с право. Наистина цените на тези униформи, които не можем да кажем че са първо качество, са наистина доста високи, като говорим за дреха, която не може да се носи навсякъде, а само в училище. А относно емблемите, които видях че сте засегнали в по-предишни постове, вече ги има и са внедрени в някои пловдивски училища. Емблемите са самозалепващи и могат да се слагат на всякакви дрехи и то многократно, а не само за 1 път или 1 ден. Всеки ден тези емблеми могат да се слагат на различни дрехи без никакъв проблем и издържат до 200 пъти отлепяне и залепяне на различни дрехи стига да не са пуловери или нещо такова, защото все пак се изхабяват. В МГто знам със сигурност, че ги има тези емблеми, и че могат да се направят за всяко 1 училище в България стига да е съгласно ръководството на училището и родителите с учениците Simple Smile
Виж целия пост
# 56
Твърдо съм за униформите.По повод безумните -цени и качество на униформите първо идва от това какъв рушвет ще бутне фирмата за да вземе поръчката.А и ние родителите сами си го направихме с прекалено многото си изисквания ..........ама хем туй ,хем онуй.(хем да е униформа ,ама и модерна ,ама и евтина..........колко по лесно ще е по една вратовръзка с емблемата на у-щето,а като облекло бели ризки,тениски и т.н,които всеки родител да си купи от където пожелае
Виж целия пост
# 57
Добре де, кажете има ли изобщо училище, в което учениците наистина всеки ден ходят с униформи?? Цялата тази история е за да се отпуснат определени средства на у-щето, въвело униформи (това го знам от домакинката на у-щето). В нашето у-ще имаме униформи от 2години и децата са ги обличали само няколко пъти. През първата седмица от уч.година, на коледния концерт, на 24май и при връчването на бележниците...!
Виж целия пост
# 58
Да, в нашето училище абсолютно всеки ден се ходи с униформа. За цялата година са имали 2 дни с нормални дрехи, които са ги взимали като спортен празник или нещо подобно без учебни занятия.
Виж целия пост
# 59
Твърдо съм за униформите.По повод безумните -цени и качество на униформите първо идва от това какъв рушвет ще бутне фирмата за да вземе поръчката.А и ние родителите сами си го направихме с прекалено многото си изисквания ..........ама хем туй ,хем онуй.(хем да е униформа ,ама и модерна ,ама и евтина..........колко по лесно ще е по една вратовръзка с емблемата на у-щето,а като облекло бели ризки,тениски и т.н,които всеки родител да си купи от където пожелае

И аз не бих била против униформите, ако ги определят като цвят и кройка, а после всеки родител да има свободата да избере от къде да ги купи. Сега ги дефинират като артикул номер 123, на фирма XYZ. Малко личен опит. "Униформена" блуза в нашето училище е с цена 20 лева, с емблемата на училището. В квартален магазин същата блуза, без емблемата е 9. Жилетката дразни кожата, дори през риза. Половината деца от класа имаха проблеми с размера на униформите, въпреки, че са им вземали мерки. Не са имали ден, в който задължително да е трябвало да са с тях. Обличат я на добра воля, дори не е вписано в правилника - каква е униформата и кога да се носи.  Crazy
Виж целия пост
# 60
при нашите има униформи, ама не са някакви особени - суичър и блузки, което е добре, защото си ги носят като обикновени горнища. Не харесвам униформи, но в случая не е нищо фрапииращо, помпозно и натякващо принадлежност и униформеност, та си стават съвсем нормални в ежедневието.
Виж целия пост
# 61
Аз я свързвам с отнемането на част от свободата и индивидуалността и според мен би трябвало тя да се използва главно в елитните частни у-ща. В този случай идеята на униформата ще бъде да подчертае равенството между учениците а същевременно е и "визитка' на това у-ще. Освен това би трябвало да бъде от качествени материали и с добър дизайн, което родителите на такива деца биха могли с лекота да си го позволят.
Виж целия пост
# 62
Аз я свързвам с отнемането на част от свободата и индивидуалността и според мен би трябвало тя да се използва главно в елитните частни у-ща. В този случай идеята на униформата ще бъде да подчертае равенството между учениците а същевременно е и "визитка' на това у-ще. Освен това би трябвало да бъде от качествени материали и с добър дизайн, което родителите на такива деца биха могли с лекота да си го позволят.
Нещо не ми става ясно- нали цялата идея за униформите е :децата да се чувстват равни в училище и да не се потискат,да не се делят на маркови  и пазарски.Самите родители преди години дигаха гири да има униформи,че децата да приличат на ученици ,а не на слизащи от модния подиум....и сега след като ги въведаха-пак индивидуалност,свобода и пр.
Виж целия пост
# 63
Много по-малко са родителите, подкрепящи училищните униформи по принцип, от колкото тези, които не ги одобряват. Аз съм против начина, по който ги въвеждат - не като униформа, децата да се чувстват удобно и да не се подтискат, а като дарение за нечий бизнес.
Виж целия пост
# 64
Ву-щето към което сме се насочили за нашият първокласник имат униформи-задължени са децата да ги носят;жилетка, пуловер без ръкави и ризи ,като ризите можем да закупим от където искаме само трябва да си вземем отделно емблема
Виж целия пост
# 65
В нашето училище има униформи, но никой не ги носи. Аз така и не съм купила сако, защото е безумно грозно и некачествено. Миналата година дъщеря ми ходеше с ризата, вратовръзката и жилетка в същия цвят като сакото, която аз купих. Тази година и това отпадна. Абсолютно никой не слага униформата, а и без това в 3 от 5 дни имат физическо и всички ходят по анцузи.
Виж целия пост
# 66
При нас са абсолютно задължителни униформите ! Peace
Виж целия пост
# 67
За мое съжаление и в училището на сина ми се носят. Наесен и дъщеря ми ще е с униформа.  Sad  Такова пране и гладене ще пада ....
Виж целия пост
# 68
И в нашето училище никой не носи униформа - въведоха ги във втори клас, сега в пети купувахме отново, но явно задължително е да се купят, не да се носят. Очевидно идеята е да се дадат едни пари на едни хора.
Виж целия пост
# 69
Моя позната с доста скромни доходи купи униформа миналата година. Сега, детето като ходело на у-ще с нея, един учител го попитал няма ли други дрехи???
Виж целия пост
# 70
Моя позната с доста скромни доходи купи униформа миналата година. Сега, детето като ходело на у-ще с нея, един учител го попитал няма ли други дрехи???
Нали уж за това ги въведоха newsm78
Виж целия пост
# 71
При нас се плащат безумни цени и децата не ги носят. Никой не изисква от тях. Няма смисъл от униформите в днешно време. Те са отживелица. Лично мнение!
Виж целия пост
# 72
здравейте! някой да сподели англ. сайт  за униформи; обсъждаха се някъде, но къде?
Виж целия пост
# 73
http://www.marksandspencer.com/All-School-Uniform-Kids/b/4362903 … rd_s=global-top-8
http://direct.asda.com/george/school-uniform/D10,default,sc.html
Има и други, но не са ми известни. Иначе се обсъждат в подфорума "Пазаруване от чуждестранни сайтове" http://www.bg-mamma.com/index.php?board=79.0
Виж целия пост
# 74
И в най-забутаното село тук се носи униформа. От предучилищна до завършване на средното/колеж.
Няма изискване да се купува униформата от даден производител. Има такъв посочен в документацията, но идеята е да се спазват цветовете и да има емблема на училището.
След като вече имам двама ученика от тази година, реших проблема с униформите генерално.
Купувам от Marks and Spencer за двамата, без спортната униформа -  обувки, чорапи, ризи, тениски, пуловери, панталони. Преди лятната ваканция има намаление 20%. T.e. 2 ризи с дълъг ръкав бяха за смешните 15 лв в бг пари от оригинална цена 9,50 евро.
Направих файл с емблемата, дадох проект за логото на фирма за бродерия и ми избродираха емблеми директно в/у тениските и пуловерите.

Next също предлагат униформи.

Оригинален пуловер с емблема от производител е 26 евро, като най-малкият размер бе огромен за 4 годишният ни ученик, който тепърва започва да се учи да пише. Пуловер от M&S неговият размер е 6 евро без емблема. 20 евро разлика.....само за 1 ученик.  Crazy
Виж целия пост
# 75
Риза- 15 лв. или 16.50- според ръста.
Блуза- тип Ла коста,къс и дълъг ръкав. Там забравих цените, не ги намирам и в сайта.
Пуловер без ръкав- 15лв.
Жилетка без качулка- 23лв., с качулка- 24.50.
Вратовръзка- за момчетата- 8лв
Фишу- за момичетата- 5лв.

Изисква се униформата всеки ден, като в пълния и вариант- вкл. с вратовръзка или фишу-  само на официални празници.

Описаните артикули не са задължителни, но трябва да има поне от един вид- напр. не е задължително Ла коста да имаш и къс, и дълъг ръкав или да имаш и риза, и Ла коста.

Комплектите всеки сам си ги поръчва от кой вид какво, съответно униформите много добре се съчетават с по-удобни дрехи.Аз случайно намерих в Уайкики симпатични, семпли дънки със същия цвят декорация по джобовете, с който са униформените ризи.

Миналата година поръчах достатъчно от всичко, като при нас се оказа, че възможно най-малкият номер е голям за детето.Тази година не се наложи да купувам нищо.

Харесват ми униформите, малко трудно свикнах в началото да го обличам все с бяло бельо, за да не е грозно под ризата, защото преди това предпочитах цветното.

Моето дете много се радва като види из града друго дете със същата униформа, приема го като някакъв вид сближеност.
Виж целия пост
# 76
И аз поръчвам униформени панталони, ризи и пуловери от M&S или George. Тук цените са безумни, а качеството(особено на пуловерите) е меко казано лошо.
Виж целия пост
# 77
Може ли да ми кажете някой училища в София където има униформи?   Peace
Виж целия пост
# 78
20-то, 22-ро, 36-то, 35-то, 73-то, 139 ОУ, 134 СОУ, 142 ОУ, 79 СОУ, ЧУ "МЕРИДИАН 22", ЧСОУ "Св. Георги", Първа Частна МГ и други предполагам.
Виж целия пост
# 79
20-то, 22-ро, 36-то, 35-то, 73-то, 139 ОУ, 134 СОУ, 142 ОУ, 79 СОУ, ЧУ "МЕРИДИАН 22", ЧСОУ "Св. Георги", Първа Частна МГ и други предполагам.
Благодаря много, но по точно се интересувам за СОУ -та. В близост около Плиска или   кв Младост.
Виж целия пост
# 80
20-то, 22-ро, 36-то, 35-то, 73-то, 139 ОУ, 134 СОУ, 142 ОУ, 79 СОУ, ЧУ "МЕРИДИАН 22", ЧСОУ "Св. Георги", Първа Частна МГ и други предполагам.
Благодаря много, но по точно се интересувам за СОУ -та. В близост около Плиска или   кв Младост.
Повечето училища си имат сайтове. Като влезеш, там си пише има или няма униформа, колко струва и т.н
Виж целия пост
# 81
в младост от т.г. ще има, а иначе и в 144то, 188то, подробно може да питаш в младостките у-ща темата Simple Smile
Виж целия пост
# 82
Записвам се да следя темата. И в у-щето на дъщеря ми, 125 СОУ, ще въвеждат униформи.
Виж целия пост
# 83
Мдааа, ще въвеждат униформи в 125-то. Доколкото разбирам - няма шанс да изкръшкаме, но ще се опитам да намеря елементите на по-ниска цена. Виждат ми се доста скъпи от тази фирма "Бонита". Лошото е, че са избрали резедаво за основен цвят и си мисля, че ще имам проблем да намеря тениска с такъв цвят. Но ще направя всичко възможно да не си купя нещата от фирмата, която ни натрисат. Ако трябва ще купя плат и ще дам да ги ушият, но отказвам да напълня джоба на тази фирма - направо си ни обират и нищо не можем да направим....Меко казано съм бясна!
Виж целия пост
# 84
Мдааа, ще въвеждат униформи в 125-то. Доколкото разбирам - няма шанс да изкръшкаме, но ще се опитам да намеря елементите на по-ниска цена. Виждат ми се доста скъпи от тази фирма "Бонита". Лошото е, че са избрали резедаво за основен цвят и си мисля, че ще имам проблем да намеря тениска с такъв цвят. Но ще направя всичко възможно да не си купя нещата от фирмата, която ни натрисат. Ако трябва ще купя плат и ще дам да ги ушият, но отказвам да напълня джоба на тази фирма - направо си ни обират и нищо не можем да направим....Меко казано съм бясна!

Точно резеда блуза/риза и мен ме потриса. При това, т.нар. "униформа" няма долна част. Дъщеря ми е в 4 г клас. Мн ми хареса "Не мисля, че носенето на горнище на анцунг може да предизвика гордост от принадлежността към дадено училище, а 125-то СОУ е прекрасно училище".
1 сако за ученик в 8 клас е 98 лв.
Виж целия пост
# 85
мама САННЯ, по-добре е, че няма долна част, че и там не се знае какво щяхя да ни натресат. Според мен този резедав цвят не е избран случайно - прерових навсякъде в нета снощи и не намерих такава. Вярно, че на много от сайтовете, цветовете може да се различават от реалния, но....трудна работа. Ще прегледам и фирмите за работно облекло - една мама беше писала по-горе, че си е взела тениска на половин цена, въпросът е само дали ще имат нашия цвят.
А аз, живот и здраве, ще имам и първокласник там - за двете деца ще търся резедави тениски. Интересно ми е друго. Първо, чия е тази фирма Бонита, че е толкова вървежна и второ - защо, като толкова държат да се показва принадлежност, учителите няма да покажат такава. Много искам на учителите да им се наложи да си купят същите униформи и юни месец да ходят с тъмно син или черен панталон. За съжаление въпросното решение си е напълно законно и не може да се направи нищо. Доколкото знам има подадени жалби, но не очаквам някакво раздвижване от там.
Виж целия пост
# 86
И ние сме в 125 у-ще и съм притеснена от цените. А от кой се взима решението за въвеждане на униформа, каква да бъде тя и на коя фирма, защото за последното може би трябва да има търг или обявена процедура за обществена поръчка. Кога и къде предварително могат да се видят дрехите. А те нямат ли емблема на училището. Къде мога да подам жалба

Затрупах ви с въпроси, но е меко казано че съм възмутена
Виж целия пост
# 87
И ние сме в 125 у-ще и съм притеснена от цените. А от кой се взима решението за въвеждане на униформа, каква да бъде тя и на коя фирма, защото за последното може би трябва да има търг или обявена процедура за обществена поръчка. Кога и къде предварително могат да се видят дрехите. А те нямат ли емблема на училището. Къде мога да подам жалба

Затрупах ви с въпроси, но е меко казано че съм възмутена
Училищното настоятелство, би трябвало, да се занимава с всичко това. С други думи - вие родителите на ученици в 125 у-ще. Разбери кой от вашия клас е член, къде и кога се събира настоятелството ви, иди и ги попитай.

В първото училище на децата ми всичко започна с анкета "съгласни ли сме" изобщо да има униформа, после още една "каква да бъде", "кой да я носи", "колко да е задължителна", после конкурс и всеки можеше да види предложенията и т.н.
Виж целия пост
# 88
Eли, училищното настоятелство няма нищо общо с решението за униформите. Това е решение на педагогическия съвет. Снощи се събираха от настоятелството, но в общи линии не може да се направи нищо. Самото настоятелство няма механизъм, с който да се намеси в решението на педагогическия съвет.Или поне нашето няма такъв. Но и няма как да вземе страна, защото има и доста родители, които искат да се въведе униформа. Единственото, което могат да направят, е да запознаят директорката с постъпилите жалби. На въпросния педагогически съвет са се взели всички решения за това коя да бъде фирмата, каква да бъде униформата и т.н. При нас, на сайта на училището имаше дълго време анкета. По думите на директорката, над половината от родителите са "ЗА" въвеждане на униформата. А и така, като гледам настроенията в нашия клас, наистина над половината са "ЗА" униформите. Аз също нямам нищо против, но ме дразни начина, по който ни се налага определена фирма и определени цени.
 
Виж целия пост
# 89
И в нашето училище анкетата показа, че повече от половината родители са "за" униформите. Само че, след въвеждането им, много по-малко от половината деца ги носят. Тъй че, те са си "за", ама някак по принцип, а когато се наложи в реалността ученикът всеки ден да е облечен така, не са такива привърженици на реда. А нашето семейство, което е изключително "против", настоява да се спазва новия правилник (лош закон, но закон) и праща детето всеки ден с униформа. Чувстваме се пълни балъци. Соцът съвсем не си е отишъл - имитация на дейност, налагане на правило, което накрая се оказва врата в полето и ти оставаш един от малкото глупаци, които го спазват.
При нас училищното настоятелство беше инициатор на цялата дивотия, педагогическият съвет гласува въвеждане на униформите, комисия към настоятелството после "избра" фирма (между две явили се - Бонита и Монтели  Joy). Грозни модели, лошо качество, високи цени. Оказва се, че макар и при заварено положение, сме длъжни да спазваме изменения училищен правилник, който изисква униформи. Друг е въпросът, че бихме могли да сме като почти всички други - да си пуснем правилото покрай ушите и да не го спазваме. Това за нас, обаче, е мърлящина, затова скърцаме със зъби и осигуряваме униформа - най-вече имитации (по-качествени, по-красиви, по-евтини).
Виж целия пост
# 90
Ситуацията в 125 СОУ "Проф. Боян Пенев" е напълно извън всякакъв контрол. Униформите са безумно скъпи, но за сметка на това са грозни до безобразие. Не знам кой и как е правил конкурса за фирма, но изборът на BONITA Stlle Ltd мирише отвсякъде на дива българска корупция. Не съм убеден, че не може нищо да се направи - при добра организация на родителите, тези които трябва да плащат целия този масраф, много неща могат да се постигнат. Следва да се подадат сигнали до МОН, и до куп други институции, медиите също биха се заинтересували от такава тема, която касае пряко голяма част от хора. Цените не са леко завишени - те са поне двойни. Винаги става става така, когато някой си прави конкурс за нещо, което някой друг трябва да плаща. Срамота за ръководството на училището! И най тъпата секретарка, ако прекара само 1 час пред интернет ще успее да подбере поне 5 по-добри оферти.
Според мен с добра организация от родителите може да постигнат успехи от родителите срещу тази явна корупционна схема.
Много неща могат да се направят! Това че падагогически съвет е решил нещо, не означава, че не може да се атакува лошо негово решение, още повече, когато става въпрос за налагане на само една определена фирма.
Защо педагогическият съвет не избра само моделите на униформите в 125 СОУ "Проф. Боян Пенев" и не поиска оферти от 15 фирми, а не от една,  които да се конкурират? И още - тези униформи, защо да се поръчват само на едно фирма, защо да не могат родителите да ги поръчват на още 15 фирми съобразно техните цени? Въпросите са безкрайно много. Униформите са хубаво нещо, но тази работа в 125 СОУ "Проф. Боян Пенев" няма да остане така.
Виж целия пост
# 91
За съжаление, съвсем не е сигурно, че когато участват родителите, нещата ще са направени добре. В нашето училище съставиха комисия, в която всеки можеше да се включи. Обявиха конкурс , на който се явиха фирмите Бонита и Монтели - и двете с безумни цени и странни модели. И комисията направи "избор"  Crazy (едно от две!). Видно беше, че униформите на българска почва ще изпълняват главно функцията да направят първия милион на избраната фирма, но не, униформи ТРРРЯБВА да има! Протести, анкети - нищо не се оказа резултатно срещу вятъра, който вееше в главите на отговорните фактори.
Аз не се включих в тази комисия, защото съм принципно против униформите и сметнах за абсурдно да участвам в избора на нещо, което генерално не одобрявам. Имах очакването, че участващите родители ще защитят интересите на всички други, но не се получи. Не знам какви са я мъдрили в комисията, но накрая излезе, че да дадеш 40 лева за горнище на анцуг и 36 лева за жилетка е нормално, а останалите трябва да сме благодарни за труда, който комисията е положила.
Виж целия пост
# 92
Дали ще има някакви санкции, ако детето не ходи на училище с униформа? Как може да накажат детето ми за това, че не съм му купила грозна и некачествена униформа в няколко комплекта, които ще ми излязат над 200лв?
И ние сме в 125 СОУ и мисля да не купувам униформа на моето дете...Който е толкова "ЗА" униформите, да си купи и да я носи.
Виж целия пост
# 93
Добре, а къде мога да видя и пипна на живо въпросната униформа. Как да поръчам нещо, което не знам какво е. И кой в 125-то училище отговаря за това и може да отговори изчепателно и адекватно на въпросите ми.
Виж целия пост
# 94
Разбрах, че са били изложени в училището, но дали още са там - не мога да ти кажа. А кой отговаря за това също не знам - може би можеш да си поискаш среща с директорката.
Виж целия пост
# 95
Ако питате мен - директорката на 125 СОУ "Проф. Боян Пенев" трябва да се срещне с икономическа полиция заради договорянето на тези безумни цени на "униформите". #Cussing out


Можете ли да ми кажете до кого са подавани жалби във връзка са униформите в 125 СОУ "Проф. Боян Пенев"?
Виж целия пост
# 96
Дали ще има някакви санкции, ако детето не ходи на училище с униформа? Как може да накажат детето ми за това, че не съм му купила грозна и некачествена униформа в няколко комплекта, които ще ми излязат над 200лв?
И ние сме в 125 СОУ и мисля да не купувам униформа на моето дете...Който е толкова "ЗА" униформите, да си купи и да я носи.

Здравей, били могла да ми кажеш, ако проучиш този въпрос за санкциите по-подробно. Благодаря предварително.
Виж целия пост
# 97
Нямам идея до къде са подавани жалбите, подозирам, че е до инспектората, но това е мое предположение.
Виж целия пост
# 98

Можете ли да ми кажете до кого са подавани жалби във връзка са униформите в 125 СОУ "Проф. Боян Пенев"?

В темата за 125 СОУ една мама писа, че е сезирала РИО. Аз съм поставила въпроса в дирекция "Образование" на Столична община.
На 11 и 12.03 са родителските срещи. Добре е да има съвместни действия и никак не намирам за нормално обстоятелството, че училищното настоятелство се дистанцира.
Виж целия пост
# 99
Здравейте, майка съм на първокласник в 125-то училище.
По отношение на униформите, за съжаление родителската среща не мина изобщо добре. Другите родители не бяха запознати и съответно не бяха подготвени да реагират. Учителите не ни запознаха с цените, а само с мотиви за въвеждане на униформа (някои от които напълно несъстоятелни). Цитираха ни проучване сред родители отпреди ТРИ години, според което 92% били ЗА униформите - това са деца на поне три випуска, които вече не учат тук. Тъй като ние не сме били участвали в проучването, ни дадоха да попълним анкета, от която ни предупредиха, че нищо не зависило, което си е подигравка. Всичко било вече решено, както и коя да е фирмата (все едно педагогическият съвет плаща цената на униформата).
Обмислям следващи стъпки. Целта ми е - отстъпки в предложените цени и графикът за измерване да се реализира в училището, където е удобно за всички. Доколкото разбирам, сега идеята е да ходим в цеха на фирмата - някой забравя, че ние сме клиентът.
Очаквам мнения и предложения.
Виж целия пост
# 100
Здравейте, майка съм на първокласник в 125-то училище.
По отношение на униформите, за съжаление родителската среща не мина изобщо добре. Другите родители не бяха запознати и съответно не бяха подготвени да реагират. Учителите не ни запознаха с цените, а само с мотиви за въвеждане на униформа (някои от които напълно несъстоятелни). Цитираха ни проучване сред родители отпреди ТРИ години, според което 92% били ЗА униформите - това са деца на поне три випуска, които вече не учат тук. Тъй като ние не сме били участвали в проучването, ни дадоха да попълним анкета, от която ни предупредиха, че нищо не зависило, което си е подигравка. Всичко било вече решено, както и коя да е фирмата (все едно педагогическият съвет плаща цената на униформата).
Обмислям следващи стъпки. Целта ми е - отстъпки в предложените цени и графикът за измерване да се реализира в училището, където е удобно за всички. Доколкото разбирам, сега идеята е да ходим в цеха на фирмата - някой забравя, че ние сме клиентът.
Очаквам мнения и предложения.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=294333.new#new това е темата за 125 СОУ, тук обсъждаме.
Виж целия пост
# 101
Мерси Simple Smile Вече се включих.
Виж целия пост
# 102
И аз съм отворена по въпроса, аз написах на листчето, че цените са измислени, видях, че доста родители писаха по листата също, но не знам какво.
За тази фирма нищо добро не мога да кажа, преди години една позната работеше там и съм си взимала памучни блузки от нея с малки дефектчета, оставете дефектчетата, шевът е без конкуренция отвратителен, материите са от най-долните Sick Аз на излизане от родителската се загледах по-подробно в нещата, еми отвратително качество, базовата тениска и 2 лева не струва, най-долнопробно трико, усукани шевове, това след първото пране и за парцал няма да става. Материята на блузките тип лакоста, бива, но да не говоря, че долния шев е вълнообразен с разлика от 1 см, като наложите предница и задница се вижда.
Единствено за суитчера мога да кажа нещо добро, хареса ми, поне визуално, но на тази цена аз якета купувам.
Виж целия пост
# 103
Втрещих се - темата е от 2011 г.,  а става дума за същата фирма с надутите цени - Бонита. Толкова ли няма други фирми, които шият униформи, та трябва все тази да рекетира родителите така системно и нагло.  ooooh!
Виж целия пост
# 104
Втрещих се - темата е от 2011 г.,  а става дума за същата фирма с надутите цени - Бонита. Толкова ли няма други фирми, които шият униформи, та трябва все тази да рекетира родителите така системно и нагло.  ooooh!

Още през 2009 г. Бонита е шиела униформи за нашето училище, но тогава е имало някакъв проект и парите, плащани от родителите били нормални. Когато моята дъщеря тръгна първи клас вече нямаше проекти и ни задължиха поне един елемент да купим - масово се набутахме със суитчъри за по 40 лв., но слава богу не ни ги искаха задължително да се носят! Така, че Бонита са си просто...абонирани за печелят "конкурсите" за фирми...
Виж целия пост
# 105
може да сте говорили за това, но няма как да прочета темата назад: Юридически кой поръчва тези униформи? Някой знае ли?

ето една статия по въпроса и ми прави впечатление, че директора не е страна в спора:
http://www.varnautre.bg/2014/05/28/231505-roditeli_na_bunt_zarad … nicheski_uniformi

То е ясно, че не директора поръчва, но де факто кой е поръчителя - с една дума - кой представлява родителите?
Виж целия пост
# 106
Според мен не е нужно да се иска разрешение от родителите за това дали да има униформи в училището или не.Все едно работодателя ми да ме пита дали искам да работя с манта или с панталон.Ако не ми харесва политиката на завода /училището/,ще се преместя .
За униформата съм твърдо.
За съжаление в нашето училище тази година няма да има.
ЗА цените-ами не са много, но това е според мен.
В спортният отбор на дъщеря ми екипа е 40лв.,плюс 18лв.тениска,40лв маратонки.

В твоя пример родителите биха отговаряли на съвет на акционерите, не на работник. И да, тяхното решение винаги е задължително за ръководството. Ако на изпълнителния Директор не му харесва решението на собствениците, може да си търси друг завод / училище/.
Виж целия пост
# 107
Не че имам нещо против прежденаписаното, но не разбирам как точно се упражнява право на собственост върху институция.
Виж целия пост
# 108
Според мен не е нужно да се иска разрешение от родителите за това дали да има униформи в училището или не.Все едно работодателя ми да ме пита дали искам да работя с манта или с панталон.Ако не ми харесва политиката на завода /училището/,ще се преместя .
За униформата съм твърдо.
За съжаление в нашето училище тази година няма да има.
ЗА цените-ами не са много, но това е според мен.
В спортният отбор на дъщеря ми екипа е 40лв.,плюс 18лв.тениска,40лв маратонки.

В твоя пример родителите биха отговаряли на съвет на акционерите, не на работник. И да, тяхното решение винаги е задължително за ръководството. Ако на изпълнителния Директор не му харесва решението на собствениците, може да си търси друг завод / училище/.

ППЗНП
 

Чл. 150. (1) Педагогическият съвет на училището като специализиран орган за разглеждане и решаване на основни педагогически въпроси:
...
т.12. (нова - ДВ, бр. 33 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2009 г.) утвърждава униформено облекло, след съгласуване с родителите на учениците от училището;
Виж целия пост
# 109
може да сте говорили за това, но няма как да прочета темата назад: Юридически кой поръчва тези униформи? Някой знае ли?

ето една статия по въпроса и ми прави впечатление, че директора не е страна в спора:
http://www.varnautre.bg/2014/05/28/231505-roditeli_na_bunt_zarad … nicheski_uniformi

То е ясно, че не директора поръчва, но де факто кой е поръчителя - с една дума - кой представлява родителите?
Самият родител се представлява, когато прави поръчката. Може и да упълномощи някого.
Проблемът обаче е друг. ПС трябва само да утвърди елементите на униформата, жълта блуза, черен панталон и т.н., а родителят сам да реши откъде да ги закупи. Назад в темата има линкове към нет-магазини, мисля че във Великобритания. Различни магазини, конкуренция, съвсем достъпни цени, предлагат дори бродиране на лого на у-щето. При нас цените са прекомерно високи, спрямо средните пазарни цени за такива стоки и обикновено училищното ръководство те набутва в определена фирма. Е тва не е редно.
Виж целия пост
# 110
Цитат

ППЗНП
 
Чл. 150. (1) Педагогическият съвет на училището като специализиран орган за разглеждане и решаване на основни педагогически въпроси:
...
т.12. (нова - ДВ, бр. 33 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2009 г.) утвърждава униформено облекло, след съгласуване с родителите на учениците от училището;

Нали не очакваш от родителите да гласуват като на партийно събрание единодушно ЗА униформите  Stop Практиката сочи, че училищното настоятелство взема решението, а основният механизъм за проучването на нагласите на родителите е анонимна анкета, която се раздава на родителска среща  Wink Това се прави еднократно и не подлежи на обсъждане с родителите, чиито деца се записват в последствие.
Виж целия пост
# 111
При нас цените са прекомерно високи, спрямо средните пазарни цени за такива стоки и обикновено училищното ръководство те набутва в определена фирма. Е тва не е редно.

Е, за това ставаше дума! И по тази причина при нас в първи клас ни задължаваха да купим поне един елементот униформата  от по-скъпите (яке, суитчер) или 2 от по-евтините (пола, панталон, риза)!  Shocked Shocked Shocked
Виж целия пост
# 112
Цитат

ППЗНП
 
Чл. 150. (1) Педагогическият съвет на училището като специализиран орган за разглеждане и решаване на основни педагогически въпроси:
...
т.12. (нова - ДВ, бр. 33 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2009 г.) утвърждава униформено облекло, след съгласуване с родителите на учениците от училището;

Нали не очакваш от родителите да гласуват като на партийно събрание единодушно ЗА униформите  Stop Практиката сочи, че училищното настоятелство взема решението, а основният механизъм за проучването на нагласите на родителите е анонимна анкета, която се раздава на родителска среща  Wink Това се прави еднократно и не подлежи на обсъждане с родителите, чиито деца се записват в последствие.
Не е важно какво очаквам аз, а каква е разпоредбата в подзаконовия нормативен акт. Има различни практики в у-щата, но при всички положения съгласуването с родителите е ПРЕДИ решението на ПС. За това има и предписания на РИО. Депозирала съм жалба по съдебен ред, като съм поискала от съда и тълкуване на тази разпоредба, като и на други, при които е необходимо съгласуване.
В нашето у-ще дори УН е уведомено само за крайния вариант за избор на униформа, без да са предоставени цени.
Виж целия пост
# 113
   Да, да и при нас пуснаха анкета за и против униформите, без да са упоменати цените.
 И така всички родители се съгласиха преди да разберат за какво става дума, че е избрана вече фирмата, моделите, цветове и т.н.  И униформите са задъжителни, по подразбиране ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ЗАКУПЕНИ, а не носени, иначе изключване от училище Simple Smile
  Далаверата е голяма за някого, то е ясно. По -добре да поискат официално училищна такса 100лв. на дете за да се знае къде ще отидат тези пари, отколкото  ...с униформи, или можи и  без униформи...грозно, грозно.
  Бих искала и в парламента господата да се обличат в униформи- ЧЕРВЕН СУИЧЪР за червените депутати, СИН за сините, ЗЕЛЕН за зелените и т.н.
Виж целия пост
# 114
   Да, да и при нас пуснаха анкета за и против униформите, без да са упоменати цените.
 И така всички родители се съгласиха преди да разберат за какво става дума, че е избрана вече фирмата, моделите, цветове и т.н.  И униформите са задъжителни, по подразбиране ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ЗАКУПЕНИ, а не носени, иначе изключване от училище Simple Smile
  Далаверата е голяма за някого, то е ясно. По -добре да поискат официално училищна такса 100лв. на дете за да се знае къде ще отидат тези пари, отколкото  ...с униформи, или можи и  без униформи...грозно, грозно.
  Бих искала и в парламента господата да се обличат в униформи- ЧЕРВЕН СУИЧЪР за червените депутати, СИН за сините, ЗЕЛЕН за зелените и т.н.
  202uu  202uu  202uu Особено ми хареса идеята за униформите на дупИтатите  Joy Joy Joy
Виж целия пост
# 115
   Да, да и при нас пуснаха анкета за и против униформите, без да са упоменати цените.
 И така всички родители се съгласиха преди да разберат за какво става дума, че е избрана вече фирмата, моделите, цветове и т.н.  И униформите са задъжителни, по подразбиране ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ЗАКУПЕНИ, а не носени, иначе изключване от училище Simple Smile
  Далаверата е голяма за някого, то е ясно. По -добре да поискат официално училищна такса 100лв. на дете за да се знае къде ще отидат тези пари, отколкото  ...с униформи, или можи и  без униформи...грозно, грозно.
  Бих искала и в парламента господата да се обличат в униформи- ЧЕРВЕН СУИЧЪР за червените депутати, СИН за сините, ЗЕЛЕН за зелените и т.н.


Ако е 125-то. Ето темата http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=294333.900 Там сагата е описана подробно.
Ирена Анастасова (директорката) е ударила през просото с поръчката за наши хора...и май сгази лука сериозно този път. Такава очеизвадна корупция за годишен оборот от 390 000 лв...Договорила, моля ти се, цени 4 пъти по-високи от пазарните!?! Е как стана това бе крадлива лельо??? И съвсем скоро всички тези доволно окрадени родители ще и се изсипят на главата да изказват "благодарности".
Виж целия пост
# 116
И в 32 СОУ въвеждат униформи - избеляло сиво сако с тениски лакоста цвят убийствено ярък корал за момичетата, а за момчетата захабено зелено. Отделно вратовръзка и фишу. Фирмата е Монита,  обясниха че е много затрупана с работа, защото всички най-елитни училища там поръчват и затова другата година ще поръчваме долната част на униформата. Съчетанието е кошмарно, цените също, никой не се поинтересува от мнението на родителите, класната ни каза, че ако не ни харесва има още много училища в София и като това добро няма. Всъщност много съм разочарована от 32СОУ с техните смешни правила и псевдо самочувствие на елитно у-ще. Смях, но и на деца и на родители им излиза доста скъпо на нервите и на джоба.
Виж целия пост
# 117
И в 32 СОУ въвеждат униформи - избеляло сиво сако с тениски лакоста цвят убийствено ярък корал за момичетата, а за момчетата захабено зелено. Отделно вратовръзка и фишу. Фирмата е Монита,  обясниха че е много затрупана с работа, защото всички най-елитни училища там поръчват и затова другата година ще поръчваме долната част на униформата. Съчетанието е кошмарно, цените също, никой не се поинтересува от мнението на родителите, класната ни каза, че ако не ни харесва има още много училища в София и като това добро няма. Всъщност много съм разочарована от 32СОУ с техните смешни правила и псевдо самочувствие на елитно у-ще. Смях, но и на деца и на родители им излиза доста скъпо на нервите и на джоба.

Същата престъпна дивотия като в 125-то в Младост. Интересно ми е фирма Бонита ли спечели конкурса?
Виж целия пост
# 118
   Да, да и при нас пуснаха анкета за и против униформите, без да са упоменати цените.
И така всички родители се съгласиха преди да разберат за какво става дума,
Как може да се съгласяват с нещо, като не знаят колко струва  newsm78
 че е избрана вече фирмата, моделите, цветове и т.н.  И униформите са задъжителни, по подразбиране ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ЗАКУПЕНИ, а не носени, иначе изключване от училище Simple Smile
Е какво, ще изключат от училище децата на бедните родители, които нямат пари за униформи #2gunfire
  Далаверата е голяма за някого, то е ясно. По -добре да поискат официално училищна такса 100лв. на дете за да се знае къде ще отидат тези пари, отколкото  ...с униформи, или можи и  без униформи...грозно, грозно.
  Бих искала и в парламента господата да се обличат в униформи- ЧЕРВЕН СУИЧЪР за червените депутати, СИН за сините, ЗЕЛЕН за зелените и т.н.
newsm74 Гениеално
ПП с депутатските субсидии и заплати, Бонита може да завиши цените още 5-6 пъти Mr. Green
Виж целия пост
# 119

   Да, да и при нас пуснаха анкета за и против униформите, без да са упоменати цените.
И така всички родители се съгласиха преди да разберат за какво става дума,
Как може да се съгласяват с нещо, като не знаят колко струва  newsm78
 че е избрана вече фирмата, моделите, цветове и т.н.  И униформите са задъжителни, по подразбиране ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ЗАКУПЕНИ, а не носени, иначе изключване от училище Simple Smile
Е какво, ще изключат от училище децата на бедните родители, които нямат пари за униформи #2gunfire
  Далаверата е голяма за някого, то е ясно. По -добре да поискат официално училищна такса 100лв. на дете за да се знае къде ще отидат тези пари, отколкото  ...с униформи, или можи и  без униформи...грозно, грозно.
 
  202uu
В 125 СОУ историята е абсолютно същата.
Бих искала и в парламента господата да се обличат в униформи- ЧЕРВЕН СУИЧЪР за червените депутати, СИН за сините, ЗЕЛЕН за зелените и т.н.
Ама, ако може да си ги купят на петорни цени.
Виж целия пост
# 120
В едни добричко училище миналата година за първокласниците за униформа за момичетата(плисирана пола,бяла риза,сако и панталон)платиха по около 130лв.Там е задължително да купиш униформата,без значение е ,че я обличат 3 пъти(15.09.,24.05 и концерта,който правят за Коледа)Няма да коментирам,че вече масово не им ставаха дрешките на децата на 24.05.Някой родители поръчаха 1-2 № по-големи и на 15.09 униформите им стояха като подарени.Парите се събираха още юни месец при записването на децата и който родител не дадеше сумата просто неговото дете не се записваше.
Виж целия пост
# 121
Риза - 18 лв
дънков панталон - 23 лв
дънково яке - 24 лв
тениска (обикновена) - 7 лв
Имат и суитчер, но аз не съм вземала.
Имам 2 деца, всяко има по няколко комплекта.
Разходът ми идва големичък, но униформата е въведена в училище преди ние да постъпим.
Искат ги с униформи ежедневно.
Виж целия пост
# 122
Едно време униформата не беше еднаква за всички, а имаше предписание за облекло. Например, тъмносиня или черна прилична пола, бяла блуза, тъмен пуловер (син, черен), което много улесняваше нещата. Достатъчно беше човек да се впише в предписанието, без необходимост да купува специална униформа. Освен това, изискването беше еднакво за всички училища. Това за мен е по-добър вариант.
Голямо удобство беше, че можеш да си купиш ученическа престилка, пак еднаква за цялата държава.
Виж целия пост
# 123
Парите се събираха още юни месец при записването на децата и който родител не дадеше сумата просто неговото дете не се записваше.

Дори ме мързи да броя колко много закони нарушава тази практика (с други думи колко са много закононарушенията).

В тази тема се дискутираха общо задължителните "даренията", включително униформите и е написано какви закони се нарушават.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=740035.msg26293311#msg26293311

Най-общо казано в държавните и общински училища образованието е безплатно, училището не може да ви задължи да плащате за нещо/нищо или да купувате нещо от определена фирма.

ПС разчитат на родителско незнание (не всички могат да познават всички закони) или на страх и принуда.
Виж целия пост
# 124

Най-общо казано в държавните и общински училища образованието е безплатно, училището не може да ви задължи да плащате за нещо/нищо или да купувате нещо от определена фирма.

ПС разчитат на родителско незнание (не всички могат да познават всички закони) или на страх и принуда.

Цитати от правилника към закона:
Чл. 25. (1) Държавните и общинските детски градини, училища и обслужващите звена имат право на:
5. (доп. - ДВ, бр. 33 от 2003 г.) определят вътрешната си организация и училищните символи, ритуали и униформено облекло;
(5) (Отм. - ДВ, бр. 53 от 2001 г., в сила от 15.09.2001 г., нова - ДВ, бр. 51 от 2009 г.) Държавата насърчава въвеждането на униформено облекло и други отличителни знаци на училищата, както и създаването на училищни символи и ритуали.
Чл. 135. (Изм. - ДВ, бр. 51 от 2009 г.) (1) Ученикът има следните задължения:
4. да носи униформеното облекло или другите отличителни знаци на училището, когато такива са предвидени, във вида и с елементите, които са описани в правилника за дейността на училището;
(2) В правилника за дейността на училището се описват всички елементи на униформеното облекло на учениците, както и конкретните изисквания по ал. 1, т. 3.
Чл. 150. (1) Педагогическият съвет на училището като специализиран орган за разглеждане и решаване на основни педагогически въпроси:
12. (нова - ДВ, бр. 33 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2009 г.) утвърждава униформено облекло, след съгласуване с родителите на учениците от училището;
Чл. 153. (1) Училищните настоятелства са обществени органи за подпомагане на дейността на училищата, детските градини или обслужващите звена.
(3) (Нова - ДВ, бр. 33 от 2003 г., доп. - ДВ, бр. 51 от 2009 г.) С цел изграждане облика на училището училищното настоятелство може да предлага на педагогическия съвет за утвърждаване униформено облекло, училищни символи и ритуали.

Което означава, че с въвеждането на униформите всичко си е на ред. И няма никакъв смисъл да се оплаквате в МОН или инспектората.
Виж целия пост
# 125
Също така едва ли можете да се оплачете и в комисията за защита на потребителите, защото при записване на детето в 1-ви клас  ви дават едни формуляри на които се разписвате и там някъде пише, че сте съгласни с униформите. В последствие ви пращат за си направите поръчка и така вие правите изрично и предварително искане за закупуване .
Така, че всичко си е нормално.
Хайде сега дайте цитат от закона който е нарушен.
Виж целия пост
# 126
Най-често е нарушен в тази част
Цитат
Чл. 150. (1) Педагогическият съвет на училището като специализиран орган за разглеждане и решаване на основни педагогически въпроси:
12. (нова - ДВ, бр. 33 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2009 г.) утвърждава униформено облекло, след съгласуване с родителите на учениците от училището;
Представят въпроса по принцип - искате или не униформи, без конкретна идея за визия, още по-малко за цени, ако изобщо са питани родителите. Обикновено се прави анкета с ултимативен тон - каквото и да пишете, то е решено.

Друг път не вписват в правилника елементите на униформата или кога се носи тя ... почти навсякъде се престарават, като карат униформата да се закупува от конкретна фирма ... на много места си остават родителите с 1-2 ката непрактични и неизползвани дрехи ...
Виж целия пост
# 127

Цитати от правилника към закона:
Чл. 25. (1) Държавните и общинските детски градини, училища и обслужващите звена имат право на:
5. (доп. - ДВ, бр. 33 от 2003 г.) определят вътрешната си организация и училищните символи, ритуали и униформено облекло;
(5) (Отм. - ДВ, бр. 53 от 2001 г., в сила от 15.09.2001 г., нова - ДВ, бр. 51 от 2009 г.) Държавата насърчава въвеждането на униформено облекло и други отличителни знаци на училищата, както и създаването на училищни символи и ритуали.
Чл. 135. (Изм. - ДВ, бр. 51 от 2009 г.) (1) Ученикът има следните задължения:
4. да носи униформеното облекло или другите отличителни знаци на училището, когато такива са предвидени, във вида и с елементите, които са описани в правилника за дейността на училището;
(2) В правилника за дейността на училището се описват всички елементи на униформеното облекло на учениците, както и конкретните изисквания по ал. 1, т. 3.
Чл. 150. (1) Педагогическият съвет на училището като специализиран орган за разглеждане и решаване на основни педагогически въпроси:
....
Което означава, че с въвеждането на униформите всичко си е на ред. И няма никакъв смисъл да се оплаквате в МОН или инспектората.

Започвам да отговарям отзад напред - съгласна съм, че няма смисъл от оплаквания към МОН и РИО..

за униформите - законодателят добре си е свършил работата -  обаче трябва внимателно четене с разбиране и тълкуване. Освен това дадените права на ПС не могат да се разширяват.

Ето ви едно законосъобразно тълкуване (подчертани са ключови думи и изрази в ППЗНС):
1. ПС може да определи "всички елементи на униформеното облекло на учениците" (съгласно чл. 21, ал. 1, т. 5 и чл. 135, а. 2), но НЕ и ФИРМАТА, от която да се закупят - аз не виждам да им е дадено право да избират фирми, да определят цени.
Съгласно чл. 150, ал. 1 ПС решава педагогически, но не и търговски въпроси.

2. Носеното на униформи не е задължително - обърнете внимание на чл, 135, ал. 1, т. 4 - там е използвана думата "ИЛИ", за разлика от 21, ал. 1, т. 5, където е използвана "И". Това означава, че по избор се носи "униформеното облекло или другите отличителни знаци на училището", казано по-просто - достатъчно е да нося например емблема. Освен това според чл. 25, ал. 5  държавата само "насърчава", но "НЕ задължава" носенето на униформи.

Сега да дообясня - вижте чл. 6, ал. 3 от АПК:
(3) Когато с административния акт се засягат права или се създават задължения за граждани или за организации, прилагат се онези мерки, които са по-благоприятни за тях, ако и по този начин се постига целта на закона.
Очевидно по-благоприятно е да избирам униформа или значка, както и от коя фирма да ги купя. Училището трябва да се съобрази с моя избор - по закон!

Кои закони нарушават училищата, явяващи се търговски представители на определени фирми за дрехи? (за по-нежните уши - задължаващи родителите да купуват от фирма Х).

чл. 6 от ЗНС:
Чл. 6. Образованието в държавните и общинските училища е безплатно.

В ЗНС и разните наредби за прием в училищата нищо не пише за униформите и съгласието с тях е условие за прием. Не може да се включи във формуляр. Ако е направено - аз чета внимателно, и ще подпиша с особено мнение, че съм против + примерно горната обосновка, заведена с входящ номер  Mr. Green

да продължим с цитатите на ППЗН - чл. 25 ал. 3  т. 4:
(3) Държавните и общинските детски градини, училища и обслужващи звена носят отговорност за:
4. извършването на дейности и прояви, които противоречат на законите в страната, ограничават правата и свободите на личността или нарушават учебно-възпитателния процес.

К'о пра'им като у-ще нарушава ППЗНС и законите. newsm78

Аз лично не правя нищо особено - просто не спазвам (игнорирам) "измислените правила", които нарушават законите - те не могат да имат задължителен характер.  И понеже съм добричка - ако ръководството прояви интерес - ги консултирам абсолютно безплатно.

Досега (7 години) не се е налагало да пиша жалби до висшестоящите институции (МОН и РИО). Предпочитам диалога (устно и с имейли)  - понеже съм едновременно убедителна и готина се разбираме с ръководствата на училищата.  Те не настояват да спазвам противозаконните правила, а аз не пиша жалби. Peace
Виж целия пост
# 128
Най-често е нарушен в тази част
Цитат
Чл. 150. (1) Педагогическият съвет на училището като специализиран орган за разглеждане и решаване на основни педагогически въпроси:
12. (нова - ДВ, бр. 33 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2009 г.) утвърждава униформено облекло, след съгласуване с родителите на учениците от училището;
Представят въпроса по принцип - искате или не униформи, без конкретна идея за визия, още по-малко за цени, ако изобщо са питани родителите. Обикновено се прави анкета с ултимативен тон - каквото и да пишете, то е решено.
Точно това се прави. Има си училищно настоятелство и там под натиск или не се приемат униформите. На тези събрания обикновено се канят и всички желаещи да присъствуват ако има по-важни въпроси за решаване. Не можеш да докажеш, че е имало натиск, а ръководството може да докаже, че родителите са се съгласили с протокол от събранието. Колкото до фирмата мисля, че някой беше писал каква е процедурата. Викат се две фирми с еднакво високи цени и също толкова качествени униформи и се избира между тях. Имали процедура? Има . Спазена ли е? Спазена е.

biborana,
Чудесно е, че имаш тълкувание което обаче както казваш сама не върши работа пред МОН. И до колкото разбирам се справяш самосиндикално. Въпроса обаче е, че повечето родители незнаещи законите  смятат, че става нещо нередно и подават жалби за разлика от теб, които жалби разбира  се отхвърлят.
Резултата: номера с униформите минава и училищата си ги изискват.
Виж целия пост
# 129
Точно това не се прави. Съгласуването трябва да е с всички родители, не само с настоятелството.  Това това е нарушената част: набързо, последните минути на родителска среща, придружено с думите "решено е вече, това е само една формалност" и подобни. И обикновено се прави след като е взето решение от настоятелството и/или решение на педагогическия съвет. А трябва да е преди това.

П.П. Поне в две училища в София опитът за въвеждане на униформата става 2-3 години след анкетата с родителите. Деца и родители, постъпили в този период не са били дори информирани за предстоящото.
Виж целия пост
# 130
Някой има ли информация за магазин в София където се продават емблеми за униформите.
Виж целия пост
# 131
Някой има ли информация за магазин в София където се продават емблеми за униформите.

Когато се опитаха да вкарат униформи в училището на сина се търсеше фирма да направи емблемите с логото на училището. Не мисля че има такъв магазин.
Виж целия пост
# 132
Някой има ли информация за магазин в София където се продават емблеми за униформите.

Когато се опитаха да вкарат униформи в училището на сина се търсеше фирма да направи емблемите с логото на училището. Не мисля че има такъв магазин.

О, значи това си е добра идея за нов бизнес!
Виж целия пост
# 133
Е нали логото е защитено. Какъв бизнес ви се привижда ...
Виж целия пост
# 134
Защо не? Много у-ща вероятно ще дадат съгласието си, а такъв посредник може лесно да урежда бродирането/печата, вместо всеки родител сам да се чуди какво да прави с файла, който са му предоставили. Логото... какво значи да е защитено? Защитено е откъм начини, по които се прилага, но иначе няма как да е тайна, нали? И за емблемата на Червения кръст има страшно строги ограничения кой и как може да я ползва, но това не значи, че който смята да я ползва по предназначение, не може да си я отпечата, където пожелае. На мен лично ми се вижда добра идея.
Виж целия пост
# 135
Във всички фирми за работно облекло ще ви направят логото.
Преди 2 години някъде правихме по подобен начин фирмено лого - взеха 8 лв за дизайн и изработка на матрицата и всяко лого после беше по 80 ст. Нещо такова.
Друг е въпросът, че всяко училище си има изисквания - за някои само логото да се прикачи към каква да е дреха е ОК, но за други логото трябва да е към точно определена блуза, риза и т.н. ...
Виж целия пост
# 136
 Не бях срещала такива евтини оферти за единични бройки. Иначе когато униформите ни бяха от "Бонита", категорично отказаха да ни продадат само емблеми. Следващата фирма, с която я смениха, не правеше никакви проблеми.
Виж целия пост
# 137
Защо не? Много у-ща вероятно ще дадат съгласието си, а такъв посредник може лесно да урежда бродирането/печата, вместо всеки родител сам да се чуди какво да прави с файла, който са му предоставили. Логото... какво значи да е защитено? Защитено е откъм начини, по които се прилага, но иначе няма как да е тайна, нали? И за емблемата на Червения кръст има страшно строги ограничения кой и как може да я ползва, но това не значи, че който смята да я ползва по предназначение, не може да си я отпечата, където пожелае. На мен лично ми се вижда добра идея.
И аз така си помислих, само че нещата са малко навързани. Училищата с нормални цени на униформите биха се съгласили но няма да има интерес от страна на родителите. Училищата с високи цени на униформите, които не продават емблеми отделно не биха се съгласили. Тук не ми се коментира дали е политика на фирмата производител или заповед на училищната управа. В този случай производството на емблемите ще става без съгласието на училището а и родителите сами трябва да си търсят униформи на които да сложат тези емблеми. Самите униформи не са ей такива най обикновени. Те са доста сложнички. Като на 125-то в София. Едни странно зелени тениски с кант на яката или суичери със същото странно зелено за подплата. И в крайна сметка на родителите няма да са им нужни тези емблеми, защото няма да има на какво да ги сложат. Е сигурно има 10% които не попадат в по-горе изброените но едва ли си заслужава блъсканицата.
Виж целия пост
# 138
biborana,
Чудесно е, че имаш тълкувание което обаче както казваш сама не върши работа пред МОН. И до колкото разбирам се справяш самосиндикално. Въпроса обаче е, че повечето родители незнаещи законите  смятат, че става нещо нередно и подават жалби за разлика от теб, които жалби разбира  се отхвърлят.
Резултата: номера с униформите минава и училищата си ги изискват.

Sisi73,
Извинявам се, че отговарям със закъснение.
Няма правно основание, ПС да избира фирма, от която родителите да купуват униформи. Това е все едно Домсъвета да ти избере съпруг, защото не е без значение, кого ще доведеш да живее в блока! Laughing
Такова решение е нищожно и не поражда правни последици. Не е необходимо да се пишат жалби до никого (нямам време да оправям чужди глупости и да образовам хора, които не искат да се образоват). Такова решение се игнорира. Ако иска другата страна да пише жалби и да води дела.

"справяш самосиндикално" - може и така да се каже. Моята гледна точка е - аз отговарям само за себе си и в съдружие за бащата за непълнолетното ни дете. На никого не съм длъжна, никой не ме е упълномощил. (насила можеш да вземеш, насила не можеш да дадеш). Обаче споделям своите знания и всеки решава какво да прави.

Е нали логото е защитено. Какъв бизнес ви се привижда ...
Barbabelle, странен начин на мислене - щом е бизнес, значи има нарушение!
Очевидно има търсене (въпрос от родител), когато то стигне критична точка, се появява и предлагане. Ако някой реши да развива бизнес с емблемите - да си проучва законовите норми.
(Интересно дали училищата са си "оплели кошницата" и разполагат с документи за авторското право на емблемите. newsm78)

Защо не? Много у-ща вероятно ще дадат съгласието си,
Като на 125-то в София. Едни странно зелени тениски с кант на яката или суичери със същото странно зелено за подплата. И в крайна сметка на родителите няма да са им нужни тези емблеми, защото няма да има на какво да ги сложат. Е сигурно има 10% които не попадат в по-горе изброените но едва ли си заслужава блъсканицата.

Sisi73, доста странно тълкуване на казуса 125-то и униформите.
Поради безумно високите цени и надигналото се родителско недоволство, точно 125-то официално призна:

1. Родителите не са задължени да закупуват задължителните елементи от униформата от фирма „Бонита Стил“, стига да са спазени описаните изискванията за вида и цветовото решение за училищната униформа.
2. При желание от страна на родителите те могат да получат логото на училището в библиотеката , като подписват декларация, че ще го използват единствено при самостоятелното изработване на униформено облекло за своите деца.

Пълният текст може да видите тук: http://sou125.com/%D1%81%D0%BF%D0%B8%D1%81%D1%8A%D0%BA-%D0%BD%D0 … 0%B5%D0%BB%D0%B8,

Родителите не са длъжни да купуват униформи на безумни цени!
Виж целия пост
# 139


Няма правно основание, ПС да избира фирма, от която родителите да купуват униформи.
Аз не съм сигурна, че точно ПС избира фирмата. След като училищата имат право да обявяват обществени поръчки за ремонти, да сключват договори с външни фирми за курсове и да отдават помещения под наем, защо да не могат и да избират фирма за изработване на униформи. Друг е въпроса, че договора с фирмата е неизгоден за родителите.

Защо не? Много пуща вероятно ще дадат съгласието си,
Като на 125-то в София. Едни странно зелени тениски с кант на яката или свечери със същото странно зелено за подплата. И в крайна сметка на родителите няма да са им нужни тези емблеми, защото няма да има на какво да ги сложат. Е сигурно има 10% които не попадат в покори изброените но едва ли си заслужава блъсканицата.

Issi73, доста странно тълкуване на казуса 125-то и униформите.
Поради безумно високите цени и надигналото се родителско недоволство, точно 125-то официално призна:

1. Родителите не са задължени да закупуват задължителните елементи от униформата от фирма Бонета Стил, стига да са спазени описаните изискванията за вида и цветовото решение за училищната униформа.
2. При желание от страна на родителите те могат да получат логото на училището в библиотеката , като подписват декларация, че ще го използват единствено при самостоятелното изработване на униформено облекло за своите деца.

Родителите не са длъжни да купуват униформи на безумни цени!
И тук се връщаме на изходната точка. Или всички се вдигат, подават жалби и сезират прокуратурата за да има резултат и лека промяна, или си купуваме скъпички униформи а еденици обясняват на учителите как стоят нещата законово. Колкото до примера, да не е точен но и в случая е безсмислено да се произвеждат емблеми.
Виж целия пост
# 140


Няма правно основание, ПС да избира фирма, от която родителите да купуват униформи.
Аз не съм сигурна, че точно ПС избира фирмата. След като училищата имат право да обявяват обществени поръчки за ремонти, да сключват договори с външни фирми за курсове и да отдават помещения под наем, защо да не могат и да избират фирма за изработване на униформи. Друг е въпроса, че договора с фирмата е неизгоден за родителите.


Обществените поръчки се обявяват, когато харчат обществени средства, т.е. такива, които са предоставени от републикански или общински бюджет, или от някои донори. Понеже на учителите им се полагат пари за дрехи, (вероятно) училищата могат да обявят обществена поръчка за учителски униформи.

А обществените поръчки (ОП) се обявяват по определен ред - ЗОП. До 2009 в АОП има обявени ОП за училищни униформи, но тогава е имало някакво финансиране. Интересно като избират уж задължителни фирми, защо училищата не ги избират по правилата на ЗОП? newsm78
Когато плащат родителите - те решават от кого да купуват и на какви цени.

А, въпросът дали нещо е изгодно за родителите е най-важният. Затова никой не може да взима решение вместо родителите как ще си харчат парите, от къде и за какви пари ще купуват дрехи за децата или къде ще поръчат емблеми.
Виж целия пост
# 141
Да споделя опит и аз. Днес си избрахме униформите (по-скоро част от тях, защото ако трябва да поръчаме от всичко.... не ми се мисли  #Crazy) в Бонита. Мисля, че цените са доста завишени и ако наистина са спечелили обществената поръчка, то едва ли е било на основание най-ниска цена... Не знам, но за двете ми деца излезе почти 260 лв като сме ползвали и 5% отстъпка хихи и отново да подчертая, че сме се ограничили при избора си... По принцип съм за униформите, но цените им ТРЯБВА да са поне като на "нормалните" дрехи.
Виж целия пост
# 142
Не си купувайте униформи, освен ако не си заслужава и сте сигурни, че детето ще ги носи. В нашето училище ни мрънкаха за униформи, родителите ми се изсипаха( и то за непълен комплект) и после никой и нищо не каза "трябва да носите униформите".  newsm78 Оттук следва, че всичко е било ненужно. Но и да ми бяха казали да я нося, щях да откажа - нито полата ми харесва, платът на бялата риза прозира и като цяло цветовата гама е ужасна. Мострите, които мерихме за определяне на размерите бяха не само други(като цвят и май и модел), но и по-добро качество  #Cussing out
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия