Майчинството счетоводно-56

  • 38 978
  • 746
# 735
Ала-Бала, много ти благодаря! Всичко ми се изясни.
Виж целия пост
# 736
Момичета, не знам дали тук е мястото да питам, но полагаемият отпуск на таткото от деня на изписването ли се ползва или може и по-късно?каква бележка трябва да взема от болницата?
Виж целия пост
# 737
Момичета, не знам дали тук е мястото да питам, но полагаемият отпуск на таткото от деня на изписването ли се ползва или може и по-късно?каква бележка трябва да взема от болницата?
Само и единствено от деня на изписването. В болницата знаят какво да ви дадат, кажете че ви трябва бележка с датата на изписване, за да си ползва отпуска  таткото.
Виж целия пост
# 738
Здравейте момичета. Не можах да намеря еднозначен и категоричен отговор на своята чуденка, за това се обръщам към вас. Искам да се върна на работа след като съм ползвала отпуската за бременност и раждане на дете 410 дни. Имам да взимам 48 дни отпуска и исках да помоля работодателя да взимам по 1 ден на седмица. До това така и не се стигна, защото мениджъра ми каза, че може да ме върне на по-ниска позиция, най-верятно на по-ниска заплата. Може ли да направи това? Има ли пораво да иска от мен да подписвам нов договор и то с изпитателен срок? А дали също може да ме насочите в кои законови текстове да търся информация за правата си?

Благодаря предваително за отговорите.
Виж целия пост
# 739
Няма право да те върне на по-ниска позиция, само на същата или по-висока. Защитена си от закона, ако настоява не подписвай нищо и подай сигнал .

Ако не се явиш на работа 2 последователни дни и нямаш заповед за отпуск може да му дадеш предпоставка за дисциплинарно уволнение - самоотлъчка.Не го допускай.

Ако ти създаде проблеми и не те допусне на работа е добре да се консултираш с адвокар, мога да ти дам координати на организации, които защитават правата на жените и децата и ще те консултират безплатно  Peace
Виж целия пост
# 740
Няма право да те върне на по-ниска позиция, само на същата или по-висока. Защитена си от закона, ако настоява не подписвай нищо и подай сигнал .

Ако не се явиш на работа 2 последователни дни и нямаш заповед за отпуск може да му дадеш предпоставка за дисциплинарно уволнение - самоотлъчка.Не го допускай.

Ако ти създаде проблеми и не те допусне на работа е добре да се консултираш с адвокар, мога да ти дам координати на организации, които защитават правата на жените и децата и ще те консултират безплатно  Peace
Това се отнася до навършването на 3 год. от детето, нали така?!
Намесвам се в случая на  Yani_4ka, защото в момента една близка е изправена пред същата ситуация, а и след време, живот и здраве, и мен ще ме касае това.
Виж целия пост
# 741
Това е в случай на завръщане на работното място след майчиство, било то след 1 год. или след 2та. Има няколко вварианта, да си вземеш полагаемият и натрупат годишен платен отпуск и да се върнеш, или направо да се върнеш, като работодателя е ДЛЪЖЕН да те върне на същата или по-висока позиция, няма право да те съкрати или прекрати договора без съгласието от Инспекцията. Дори и от там да дадат съгласие, което е много малко вероятно, то това съгласие е оспоримо в съда и то доста лесно се оспорва. Ако реши да не те допусне на работното място, може да подхопди така и да твърди, че не се явяваш е добре да сигнализираш адвокат, за да предприемат стъпки. Във всеки един случаи , закона защитава жената и детето в случая, стига да не се подходи глупаво и страхливо и да не се подписват ненужни документи от страх.  Peace  Ако въпреи всичко, работодателя окаже психически натиск или дори предприеме заплахи и тормоз има организации, които се занимават точно с такива случаи и защитават правата не жените доста успешно  Peace
Виж целия пост
# 742
Звезден^Прах  newsm51 благодаря за отговора. А дали знаеш как седи въпроса с нощния труд и работата на смени?

Относно позицията май се разбрахме. По принцип от фирмата винаги са били много коректни, но мениджъра ми е нов и явно не е бил запознат с тази "подробност"  smile3515, та май всичко е ок в момента... ще видим.
Виж целия пост
# 743
Привет,
майки с деца до 6-г.възраст нямат право да полагат нощен труд, освен с тяхно писмено съгласие.

Друг текст в КТ регламентира още една защита на майките с малки деца - майка на дете до 3-г.възраст не може да бъде командирована без нейното писмено съгласие.
Виж целия пост
# 744
Юруууууш в новата тема
Виж целия пост
# 745
Здравейте момичета
Може ли да ми кажете- УП 2 задължително ли е да е написано на специфична бланка?
днес си взех документите от бившия работодател и си поисках УП2...счетоводителката каза да изчакам само да го попълни...и ми го направи ,но разпечатено от компютър на А4 формат
Имаше си всичко необходимо,и подписи и печати...
Но досега са ми писали УП-тата на едни специфични бланки.... newsm78
Виж целия пост
# 746
Здравейте момичета
Може ли да ми кажете- УП 2 задължително ли е да е написано на специфична бланка?
днес си взех документите от бившия работодател и си поисках УП2...счетоводителката каза да изчакам само да го попълни...и ми го направи ,но разпечатено от компютър на А4 формат
Имаше си всичко необходимо,и подписи и печати...
Но досега са ми писали УП-тата на едни специфични бланки.... newsm78
Има форма по принцип, но дали ще се попълни на ръка, или разпечати от РС няма никакво значение.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия