Принципът на непоисканото добро

  • 8 591
  • 70
# 60
А какво мислите за чувството за вина? При вас имали го?
Аз дълго време се борих с него. Все си мислех, че ако бях по настоятелна или по твърда в правенето на непоискано добро, нещата можеше да са по различни.
Виж целия пост
# 61
Да, има го, понякога се чувствам по същия начин.   bouquet Нещата са сложни, явно.
Виж целия пост
# 62
По въпроса за кармата при осиновяване не съм попадала на изказване на Дънов, но съм чела, че не е правилно да се зачеват деца ин витро. Защото не случайно на даден човек или семейство е отредено да нямат деца. Или трябва да си отработят кармата с безплодие, или да се обърнат към Бога и духовността и евентуално тогава да им се даде рожба. Неслучайно хора,обиколили разни манастири, укрепили вярата си, накрая се сдобиват с дете. Актът на зачатие и слизане на душата в зародиша е дълбоко духовен и липсва при чисто техническото и оттам ариманическо оплождане на яйцеклетката под микроскоп. Който не е запознат с тези неща, трудно ще го разбере.

По съвсем същата логика не е редно да се пият антибиотици, защото неслучайно на човека е дадена тежка бактериална инфекция.

Точно така.

А какво мислите за чувството за вина? При вас имали го?
Имаше го. После изчистих всичко и сега не си го причинявам.
Виж целия пост
# 63
Тук се сещам за Божията работа, чуждата работа и моята работа. Как сме отговорни единствено и само за "моята работа", и това носи спокойствие и ангажираност само с посилните задачи, които имаме реалната възможност да разрешим (чела съм го като откъс от книга на Байрън Кейти).
Аз също се старая да изчистя чувството си за вина.   bouquet
Виж целия пост
# 64
Чувството за вина е един от най-префинените капани на егото, както и 'правенето" на добро.
Виж целия пост
# 65
Коя е Руми? Blush
Виж целия пост
# 66

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D1%83%D0%BC%D0%B8
Виж целия пост
# 67
Олее, той бил мъж! Embarassed
Мерси!  bouquet
Виж целия пост
# 68
За пореден път попадам на статия за Непоисканото добро. И за пореден път не съм съгласна и не мога да я разбера.

http://vidislava.com/2015/03/22/%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8-% … 0%B1%D1%80%D0%BE/

Запознати ли сте с този принцип? Какво мислите по въпроса?

За мен е много важно да помагам на другите с каквото и когато мога. Обикновено на хора, които молят за помощ. Но се случва и на такива, които не са ме молили, но по всичките им външни признаци си личи, че имат нужда. Визирам бездомни хора, клошари.

Не мога да се съглася, че давайки нещо за ядене на умиращ от глад, всъщност му вредя...  Rolling Eyes newsm78



Понякога човек е добре сам да си разбие главата, за да се научи. Принципно и родителите ни, ни желаят само доброто, но не ги слушаме, а в последствие се оказва, че са прави. Има хора на които се опитваш да им помогнеш, но според твоите представи, техните са други и по добре да си мълчиш. И доста клошари, пари или храна няма да ти откажат, но до нас има един който така си му харесва да си живее. Не иска да бъде настанен в институция, и да си променя статуса. Били му подарли дрехи и той казал" Ти  хляба ли искаш да ми вземеш". Защото зле изглеждащ и облечен хората ще му даряват иначе не. Има и такива които са отчаяни имат нужда от помощ, но не смятат, че ще я намерят и не я и търсят. На такива ако може да се помогне, разбира се, че и без да го искат, трябва.  Peace
Виж целия пост
# 69
Дао Дъ Дзин
......
"38. Истински добрият не осъзнава добротата си,
и затова е добър.
Глупакът се опитва да бъде добър,
и затова не е.

Истински добрият не прави нищо,
и все пак не оставя нищо несвършено
.
Глупакът все нещо прави,
и винаги оставя много за вършене.

Когато наистина мил човек прави нещо,
нищо не оставя несвършено.
Когато справедлив човек върши нещо,
оставя много за вършене
.
.......
Ето защо когато се загуби Дао,
се появява доброта.
Когато добротата е загубена,
се появява милост
.
Когато милостта е загубена,
се появява справедливост
"

Подчертала съм абзаците, касаещи доброто и справедливостта, защото срещнах много мнения от рода на "прецених, че има нужда и ..." правя го, ако преценя, че човека заслужава, а някъде стана въпрос дори и за "ако закона го изисква"...... е  Simple Smile  Лао Дзъ го е казал много точно: "Когато милостта е загубена, се появява справедливост"

Прав е Лао Дзъ-точно това е непоисканото добро.Това обаче може да се открие само в най-чисти отношения -такива като при майка-дете,или грижа за родители примерно.Такива са случаите,когато трябва да се действа за спасение на застрашен човешки живот,това е грижата за слаби и беззащитни в момента.
Всичко останало обаче е осмислено-това да намериш на някой работа не е несъзнателно действие,да нахраниш клошар е милост-т.е. пак осъзнат избор,да помагаш на някого с нещо(дори с информация),което ти си осъзнал като полезно за теб и да мислиш,че помагаш другиму не е непоискано добро и т.н.
 



Виж целия пост
# 70
Когато подбудата да направиш добро е инстинктивна, на момента нещо конкретно, и го направиш без да се замислиш, може би тогава не важи този т.н."принцип".
Когато се налага да претегляш "за" и "против", когато без молба от другата страна, или без да питаш правиш нещо от името/ в името на друг, или настояваш да направиш "доброто",  тогава има голяма вероятност дори и резултата да е добър отсрещната стана да се почувства обидена, съответно да не е благодарна.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия