ХРАНИТЕЛНИ АЛЕРГИИ

  • 11 409
  • 27
ХРАНИТЕЛНИ АЛЕРГИИ
Алергията е анормална реакция на имунната система по отношение на някои субстанции. Алергична реакция към храната се получава когато тялото възприема погълната храна като заплаха и започва да произвежда в по-големи количества антитела за да й се противопостави.
Период на изчакване при въвеждане на нова храна
Възможно е вашето бебе да има една или повече различни хранителни алергии особено ако в семейството ви има такива алергии. Когато бебето яде храна към която е алергично, реакцията може да се появи веднага или да закъснее и да дойде НЯКОЛКО ДНИ ПО-КЪСНО. Ето защо е важно след въвеждането на нова храна да изчакате няколко дни преди да въведете друга нова храна, за да видите дали първата храна ще доведе до алергична реакция. С други думи следвайте правилото за 4-дневно изчакване.
Правилото за 4-дневно изчакване
Винаги въвеждайте само по една нова храна. Когато въведете една нова храна, не въвеждайте друга нова храна поне през следващите 4 дни. През този 4-дневен период внимателно наблюдавайте за признаци на алергия. Някои експерти препоръчват този период да бъде 3-дневен, други 5-дневен, а трети – една седмица. Може да се консултирате с вашия педиатър и да следвате неговите препоръки.
Важно е да разберете, че през този 4-дневен период не трябва да давате големи количества от новата храна, нито пък да храните бебето изцяло само с нея. На практика много малко количество от новата храна е достатъчно за да се появи алергичната реакция. През периода на изчакване предлагайте на вашето бебе различни храни, както от новата, така и такива, каквито вече сте въвели преди това.
Въвеждайте само по една нова храна
Внимавайте при въвеждането на нова храна да предлагате наистина само един нов продукт. Например, когато въвеждате за първи път йогурт, не давайте йогурт с праскови ако до този момент не сте давали и праскови, защото това са две нови храни. Ако настъпри алергична реакция няма да сте в състояние да разберете коя от двете храни я предизвиква. Това правило се отнася и до готовите детски храни с повече от един продукт. Когато давате храна, съставена от повече продукти, в съдържанието й трябва да има само една нова съставка, останалите съставки вече трябва да са въведени.
Наблюдавайте за признаци на алергия
При въвеждането на нова храна в рамките на изчаквателния период наблюдавайте внимателно бебето за някои от изброените долу признаци на алергия. Доста алергични реакции се появяват със слаби признаци, които вие може и да не забележите ако не наблюдавате изключително внимателно. Още повече, че доста от тези признаци са характерни и за настинки или други заболявания. При появата на такъв признак се консултирайте с вашия педиатър за да сте сигурни за причината.
Алергичните симптоми могат да се появят по всяка една част от тялото, но най-често засягат храносмилателния тракт (повръщане, диария), дихателната система (хрема, затруднено дишане) и кожата (обриви). И както може да забележите в списъка на признаците за алергия, те започват от средно сериозни и стигат до много опасни, включително до настъпване на смърт. Сериозните хранителни алергии са рядкост при здрави бебета, особено, след като твърдите храни са въведени след 4-месечна възраст. Още повече, че родителите са наясно ако има семейна обремененост.
Симптоми на алергии
Гадене, Повръщане, Отделяне на газове, Диария, Често къркорещи черва, Стомашни болки, Кашлица, Хриптене, Затруднено дишане, Астма, Течащ нос с прозрачен секрет, Подути очи, Подути устни, Подуто лице, Обрив, Сърбеж, Екзема, Афта на устата, Главоболие, Раздразнителност, Умора, Поведенчески проблеми, Конвулсии, Шок, Смърт

ПРИЧИНИ ЗА ХРАНИТЕЛНИ АЛЕРГИИ
Ранно въвеждане на твърди храни
Храносмилателната система на малките бебета е незряла. Техните черва са пропускливи за големите молекули от храната и имат относително ниско количество sIgA (секреторен имуноглобулин А), което ги прави повече предразположени към алергични реакции. Ето защо е толкова важно да въвеждате определените храни на подходяща възраст, когато храносмилателната система на бебето е достатъчно зряла за да може да ги преработи.
Наследственост
Ако единият родител е алергичен, вероятността детето да има алергии е 25%. Ако и двамата родители имат алергия, вероятността за детето е 40%. Информирайте вашия педиатър ако в семейството ви има хранителни алергии.   
Предозиране на определени храни
Хранене с големи количества нова храна за продължително време може да доведе до чувствителност към тази храна и да последва алергична реакция.
Алергии към сходни храни
Ако вашето бебе е алергично към определена храна, внимавайте с други сходни храни, защото то може и към тях да прояви алергия. Ако например бебето ви има алергия към зелето, то може да прояви алергия и към други зеленчуци от същото семейство – броколи, брюкселско зеле и т.н. Ако има алергия към портокалите, внимавайте с другите цитрусови плодове – грейпфрути, мандарини, лимони.

АЛЕРГИЗИРАЩИ ХРАНИ
Имайте предвид, че всяко дете може да прояви алергия към която и да е храна, дори да нямате фамилна обремененост във вашето семейство. Храните обаче, дадени в този раздел са най-често срещаните алергени и трабва да бъдете особено внимателни при тяхното въвеждане.
Краве мляко
Кравето мляко е  често срещан алерген. На практика протеина “казеин” e този, който предизвиква алергичната реакция. Стaтистиката сочи, че приблизително едно от десет бебета проявява такава реакция, с което се обяснява развитието на индустрията за производство на хипоалергенни и диетични млека. За щастие тази алергия се израства и изчезва още през втората година на детето. Затова много експерти препоръчват кравето мляко да се въведе едва след като детето навърши една година. Алергията към млякото е различна от непоносимостта към млякото, т.нар. лактозна непоносимост.
Соя, яйчен белтък, пшеница и други
Другите силни алергени са соята, следвана от яйчения белтък и пшеницата. Също така цитрусите, месестите семкови плодове, доматите, рибата (по-специално мекотелите), царевицата, свинското месо, ядките и тези, посочени в списъка по-долу. Повечето от тези алергии отшумяват, когато детето порасне; изключение могат да бъдат алергиите към пшеницата, яйцата, кравето мляко, ядките и рибата, които могат да се проявят периодично в живота на някои хора. Някои сладоледи съдържат яйчен белтък, така, че не давайте сладолед на детето до навършване на първата му година. И е по-добре да избягвате сладоледа колкото се може по-дълго време, той съдържа много захар и изкуствени добавки, от които детето няма нужда.
Изкуствени добавки
Храните, съдържащи изкуствени добавки, химикали и изкуствени подсладители често причиняват алергии. Никога не давайте на бебето, а още по-добре и през целия живот газирани или с изкуствени подсладители напитки. Те нямат хранителна стойност и не са нищо повече от вода, захар и химикали.
Фъстъци
Някои експерти препоръчват да се изчака до три години преди да се дадат на детето фъстъци, фъстъчено масло, фъстъчено олио или каквото и да било друго, съдржащо фъстъци. Алергията към фъстъците е опасна и ако се прояви може да има много сериозни последици. Добре е да се консултирате с вашия педиатър за въвеждането на фъстъците и непременно го уведомете, ако в семейството си имате фамилна обремененост от алергия към тях.
Храни с висок риск от алегрии
Бобови, месести семкови плодове, елда, зеле, шоколад, канела, цитрусови плодове, кокос, царевица, краве мляко, сирене, млечни продукри, яйчен белтък, манго, пъпеши, горчица, ядки, лук, фъстъци, грах, свинско месо, ръж, грис, соя, тофу, домати, пшеница, мая, изкуствени храни, добавки.
Храни с нисък риск от алегрии
Ябълки, кайсии, аспержи, банани, ечемик, цвекло, моркови, марули, просо, овес, праскови, круши, сливи, ориз, тиква, сладки картофи.

ЛАКТОЗНА (МЛЕЧНА) НЕПОНОСИМОСТ
Лактозната (млечна) непоносимост е различна от алергията към млякото. При децата с лактозна непоносимост липсва ензима Лактаза, чиято роля е да разгражда млечната захар, лактозата, която се намира в млякото и млечните продукти. Ако при детето липсва лактазата, лактозата не се разгражда, остава в червата и съединявайки се с вода става почва за развитие на бактерии, които причиняват газове, стомашни спазми и диария. Тези симптоми обикновено се появяват час-два след хранене, но понякога могат да започнат и 30 минути след хранене.
Децата с лактозна непоносимост понякога могат да консумират йогурт без проблем, защото в него има по-малко лактоза отколкото в млякото. Някои деца понасят добре и козето мляко. Узрелите сирена могат също да се приемат добре от деца с лактозна непонозимост, защото голяма част от лактозата е била в суроватката. Пресните, неузрели сирена (моцарела, крема сирене и др.) е по-добре да се избягват от деца с лактозна непоносимост.
Тъй като йогурта е препоръчван като една от първите храни, консултирайте се с вашия педиатър ако имате фамилна обремененост с лактозна непоносимост.

********************************************************************************
Превод от книгата за хранене на бебето Super Baby Food
Виж целия пост
# 1
Благодаря ти   bouquet
Виж целия пост
# 2
Моля, нали знаеш на коя нива копаем и двете ... дано от това да има полза ...
Виж целия пост
# 3
Добавям линк към тази тема и в Библиотеката!
Виж целия пост
# 4
Сега, като видях симптомите на алергия така подробно описани, се чудя дали малкия няма някаква алергия към някоя храна и затова да повръща, пък аз и докторите да мислим, че е ГЕР  #Crazy
Виж целия пост
# 5
Благодаря!  bouquet
Виж целия пост
# 6
Благодаря за информацията   bouquet
Виж целия пост
# 7
Много благодаря за полезната информация! Hug
Точно мислех да питам за симптомите на хранителните алергии.  bouquet
Виж целия пост
# 8
Статията е много хубава и полезна! Може ли да дам линк към нея в клуб Алергии?

sIgA се превежда като секреторен имуноглобулин А.
IgA всъщност е част от защитата на организма. Секреторният компонент предпазва молекулите на антителата от разграждане в стомаха (от стомашните сокове). Бебетата получават IgA от майката през кърмата. Собствени IgA започват да се произвеждат седмици или дори месеци след раждането. Може би оттук идва твърдението, че кърмените деца са по-здрави  Grinning
Виж целия пост
# 9
Статията е много хубава и полезна! Може ли да дам линк към нея в клуб Алергии?

sIgA се превежда като секреторен имуноглобулин А.
IgA всъщност е част от защитата на организма. Секреторният компонент предпазва молекулите на антителата от разграждане в стомаха (от стомашните сокове). Бебетата получават IgA от майката през кърмата. Собствени IgA започват да се произвеждат седмици или дори месеци след раждането. Може би оттук идва твърдението, че кърмените деца са по-здрави  Grinning

Естествено, че може да се дават линкове. Колкото повече майчета получават достъп до такива преводни статии, толкова повече използваните време и усилия за превода им имат смисъл!!!

Благодаря за уточнението за термина, добавих българското наименование, без допълнителните обяснения, за бъде да българския текст според оригинала.
Виж целия пост
# 10
Благодарности и от мен   bouquet
Виж целия пост
# 11
И аз благодаря за информацията.Моето бебче е алергично и дори вчера направи алергична реакция ,която така и не разбрахме от какво е.Бебето Райа е на 6 месеца и половина-така и не успях да сложа лента в профила Embarassed....но както и да е...Та снощи след дежурното къпане ,за около 5 минути и цялото корем4е и гръбче се покриха с големи червени петна -такива петна се появиха около устата и когато  за първи път и дадох NAN-представете си ужаса който изживях.Дойде педито ,сложи и урбазон и алергията утихна за половин час.Най-странното е,че нищо ново не е яла и козметиката която ползваме не е сменяна.Моля ви ,ако някоя от вас има опит с подобна проява на алергия нека сподели опита си с мен.Предварително благодаря.
Виж целия пост
# 12
Благодаря!Много полезна статия.
Виж целия пост
# 13
Искам да попитам, ако детенце е с лактозна непоносимост и аз пия таблетки с Лактаза, не знам още дали се продават такива в България, но намерих кой да ми ги донесе от Германия, ще му помогне ли да я преодолее и ще облекчи ли състоянието му?
Виж целия пост
# 14
И аз благодаря за информацията.Моето бебче е алергично и дори вчера направи алергична реакция ,която така и не разбрахме от какво е.Бебето Райа е на 6 месеца и половина-така и не успях да сложа лента в профила Embarassed....но както и да е...Та снощи след дежурното къпане ,за около 5 минути и цялото корем4е и гръбче се покриха с големи червени петна -такива петна се появиха около устата и когато  за първи път и дадох NAN-представете си ужаса който изживях.Дойде педито ,сложи и урбазон и алергията утихна за половин час.Най-странното е,че нищо ново не е яла и козметиката която ползваме не е сменяна.Моля ви ,ако някоя от вас има опит с подобна проява на алергия нека сподели опита си с мен.Предварително благодаря.

Моя син направи точно същата реакция, точно след NAN. До 5 1/2 месеца кърмих и после почнах да го дохранвам. Първо почнаха да се появяват червени петна около устата, докато една вечер, не се обрина, зачерви и поду целия! Педиатърката дойдеи останови остра ортикария. Каза, че сърби. Изписа му Калций, Фенистил капки и други лекарства. Мина бързо и не е повтарял, все още е на същото АМ.
Посъветвай се с педиатър!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия