Над задачка щом се мъчиш, насоки тука ще получиш :)

  • 74 462
  • 739
# 510
Сборът на четири естествени числа е 108. Да се намерят  тези числа, ако е известно, че те се отнасят както квадратите на четири  последователни естествени числа.
.
Виж целия пост
# 511
Може ли помощ за тази задача?
По окръжност са написани 68 числа по такъв начин
, че сборът на всеки 20 последователни числа е
250. Ако е известно, че на първо място стои числото 1, на 6
-то място – числото 6,  а на 19-то място –числото 19, то кое число е записано на 60 - то място?
Не зная за кой клас е тази задача, но по бабешката я решавам така:
сборът на числата от позиция 2 до позиция 20 ако е Х, то на 21-ва позиция ще е числото 1. Това ще е един цикъл на повтаряемост. Едно ще е и на 41-ва  позиция и на 61-ва позиция и след това ще се завърти на 13-та позиция. Аналогично ако направим с числата 6 и 19 ще видим, че редицата от числа имат следната последователност: 1,6,19,а,1,6,19,а,1,6... На 60-та позиция е числото а.
ако намерим сбора на първите 20 числа ще имаме: 5*(1+6+19+а)=250, т.е. а=24.
Виж целия пост
# 512
Здравейте! Може ли помощ за една задача Wink
Да се намерят всички естествени числа, на които може да се съкрати дробта (5к+6)/(8к+7). Какво условие трябва да изпълнява к?
Благодаря предварително!
Виж целия пост
# 513
Сборът на четири естествени числа е 108. Да се намерят  тези числа, ако е известно, че те се отнасят както квадратите на четири  последователни естествени числа.
.

8, 18, 32, 50. Сборът им е 108. Отнасят се както 8:18:32:50=4:9:16:25=2^2 : 3^2 : 4^2 : 5^2

Не зная обаче за кой клас е задачата, та да напасна решението. Ще мога да се включа чак довечера отново.

Виж целия пост
# 514
една задача от ОМТ от миналата година за 4 клас
трябва само един верен отговор да има, а аз получавам три
Виж целия пост
# 515
една задача от ОМТ от миналата година за 4 клас
трябва само един верен отговор да има, а аз получавам три


Уловката е във второто изречение - за по-малко или за повече.
Отговорът трябва да е 12, защото и 11 и 13 са възможни.
Виж целия пост
# 516
една задача от ОМТ от миналата година за 4 клас
трябва само един верен отговор да има, а аз получавам три

Това е диофантово уравнение и Вие получавате, че може да ги реши за 11, 12 или 13 дни. Отговорът е, че Сашо ги е решил за 12 дни, защото е могъл да ги реши както за 11, така и за 13 дни.
Виж целия пост
# 517
една задача от ОМТ от миналата година за 4 клас
трябва само един верен отговор да има, а аз получавам три


Уловката е във второто изречение - за по-малко или за повече.
Отговорът трябва да е 12, защото и 11 и 13 са възможни.
сега вече разбрах какво искат да кажат
но не се разбира еднозначно
можел е да ги реши както за повече, така и за по-малко , но трябваше да уточнят от решените
мисля , че тези ,които съставят задачите, трябва да избягват такива двусмислия
Виж целия пост
# 518
Здравейте,може ли помощ за тази задача за 7-ми клас.Израза трябва да се разложи на прости множители.
Виж целия пост
# 519
Използвайте, че а22=(а-в)(а+в)
(6а+3в-с-4а-7в-5с)(6а+3в-с+4а+7в+5с)=(2а-4в-6с)(10а+10в+4с)=4(а-2в-3с)(5а+5в+2с)
Виж целия пост
# 520
Благодаря,Дидева.Това е верния отговор.Аз обаче не разбирам защо изкарваме отпред общ множител 4 вместо 2.
Виж целия пост
# 521
Една двойка от първите скоби и една от вторите. Две по две равно на четири. Simple Smile
Виж целия пост
# 522
Благодаря
Виж целия пост
# 523
Здравейте, има ли някъде разписана и обяснена задача от типа "рачешки" 4 клас. Дъщеря ми ходи на курсове в СМГ, но по-сложните не ги е разбрала, а и аз нещо не ги схващам, заместват неизвестните с x,y,z... и така ги решават. Става въпрос за по-сложните от този вид.
 Дай пример за по-сложна задача.
Моля за помощ пак с тея рачешки
Виж целия пост
# 524
Понякога търсачката е много полезна.
https://www.matematika.bg/f/viewtopic.php?f=6&t=575
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия