Автор: Disney Енциклопедия "Грижи за бебето и детето 1" на издателство Репортер

В утробата бебето поглъща от околоплодните води, уринира и екскретира. След като се роди, обикновено започва да се изхожда в рамките на първите 12 часа, макар че това може да отнеме и малко повече време. Първата урина на детето най-често изглежда нормално, но понякога новородените изхвърлят в нея възрозови кристали от вещество, наречено урат, което стои върху пелената като тухлен прах или като петънца от изсъхнала кръв. Наличието на уратни кристали не бива да ви притеснява, но сестрата трябва да погледне пелената, за да провери дали наистина детето не отделя кръв в урината.
Първите изпражнения са черни или черно-зеленикави и лепкави. Наричат се мекониум и обикновено до три-четири дни се заменят постепенно с нормалните зеленикави или жълтеникави бебешки изпражнения. Цветът и гъстотата им варират според това дали бебето е хранено естествено или изкуствено. Кърмените бебета имат меки изпражнения с ярък цвят, докато при изкуствено хранените те са по-бледи и по-твърди. Броят на изхожданията може да варира в много широки граници - при някои бебета веднъж на ден, при други - шест. Възможни са варианти в целия този диапазон. Някои бебета дори го правят през ден.
Неопитните родители често мислят честите и редки изпражнения за диария. Но ако те не са воднисти, няма причини за безпокойство. Пелената на болното от диария бебе е по-скоро мокра и мръсна, отколкото съдържаща изпражнение, и е с променен цвят по края.
Ако обаче детето не се изхожда по три дни, възможно е да не получава достатъчно мляко или просто да има запек. Рядко причината е вроден дефект на червата. Ако детето ви не се изходи повече от три дни, обадете се на педиатъра.
Материалът е предоставен от Debora