Всеки от нас, на когото се налага да носи очила, започва да си задава въпроси за това как да избере най-доброто решение за очите си, същевременно да изглежда добре и да бъде изгодно. Два са основните въпроса:
„Каква рамка да избера и какви стъкла?“

При избора на рамка повечето хора се водят от това как изглежда тя и дали им подхожда. Важно е обаче да се разбере, че това е само едната страна на избора. Не по-малко важно е това от какъв материал е изработена, какво е теглото ѝ и дали бихме се чувствали комфортно, ако ни се наложи да я носим цял ден. Също така, не всички рамки са подходящи от гледна точка на диоптрите, които са ни предписани, затова най-добре се посъветвайте с професионалистите в оптиката. В някои случаи изборът на рамка предопределя от какъв материал трябва да са изработени лещите (стъклата), които се поставят. При поставяне на лицето рамката трябва да е равна (хоризонтална, погледната фронтално) спрямо лицето. Дръжките трябва да лежат плътно по контура на слепоочието, без да го притискат или стягат.

Можем да разделим материалите, от които са изработени рамките, на две основни групи:

• Пластмасови – изработват се от различни полимерни материали (целулозен ацетат, оптил, найлон и др.). Предимствата на тези рамки са, че могат да бъдат леки и хипоалергични, което ги прави добър избор за хора с чувствителна кожа. Като недостатък може да се изтъкне, че стават чупливи с времето.

• Метални – изработват се от метали и техните сплави като например никел, неръждаема стомана, титан и др. Предимствата им са, че са устойчиви във времето, сравнително здрави, повечето от тях се напасват лесно, позволяват изработването на леки рамки.
Недостатъци: тежки (ако е масивна рамка), при наличие на никел в сплавите дават алергии и оцветявания на кожата.

Важно е да се разбере, че избирането на неподходяща рамка по форма и размери може драстично да намали комфорта при използването на очила, дори да окаже влияние върху зрението и да доведе до невъзможност за използването на очилата. Затова потърсете професионална препоръка при избора на рамка.

В зависимост от начина, по който са захванати диоптричните лещи (стъкла) за рамката, можем да разделим рамките на следните видове:

• „Цели“ рамки – здрави и устойчиви, не ограничават избора на лещи.



• Рамки тип корда – сравнително леки, изискват лещи, изработени от определени материали.



• Глазанти – леки, незабележими, изискват повече внимание при поставяне и сваляне, изискват избор на лещи, устойчиви на счупвания.



При избора на лещи (стъкла) за очила трябва да се имат предвид следните три аспекта:

• Тип на лещите: еднофокусни, бифокални, прогресивни. Типът на лещата зависи от предписаната корекция и начина, по който ще се използват очилата. Затова изключително важно е при прегледа и при избора на типа лещи да споменем точното разстояние, за което ще се използват очилата, и въобще всички особености на нашето ежедневие. Правилната анамнеза е основната предпоставка за правилния избор.

• Материалът, от който са изработени.
Има две основни групи материали за изработка на лещи за очила:
Стъклени диоптрични лещи
Твърде непопулярни заради чупливостта си и теглото, което е повече от два пъти в сравнение с органичните стъкла.
Предимства: високоустойчиви на  надраскване.
В никакъв случай не се препоръчват за употреба от деца заради риска от счупване и нараняване на очите.

Органични диоптрични лещи
Обикновени органични, „неизтънени“ стъкла. Най-добрият избор, ако искате възможно най-икономичните лещи и нямате високи диоптри. Дават най-добрата оптическа яснота. Могат лесно да бъдат поръчани оцветени в различни нюанси и степени на затъмняване и да се ползват като слънчеви очила. Както и повечето други материали за лещи, могат да бъдат с различни видове фотосоларен (потъмняващ) ефект, осигуряващ защита от силна слънчева светлина и 100% UV защита.
Предимства: леки, естетични, функционални, трудно се чупят, ниска цена.
Недостатъци: при по-високи диоптри са доста дебели и неестетични, лесно се драскат.

Органични стъкла със среден и висок рефрактивен индекс.
Най-добрият възможен избор за тънки и атрактивни лещи, при по-високи степени на корекция. В зависимост от индекса на пречупване, те са от 20% до 65% по-тънки в сравнение с обикновените органични стъкла. Осигуряват 100% UV защита.
TRIVEX и поликарбонатни органични стъкла. Най-добрият избор, ако искате най-безопасните и леки лещи. Практически нечупливи стъкла, изключително леки и прозрачни. Препоръчват се най-вече за деца и винаги, когато безопасността на очите е основен фактор при избора. По-леки от обикновените пластмасови лещи. Осигуряват 100% UV защита. За разлика от TRIVEX-а , поликарбоната има едни от най-лошите оптични характеристики, което го прави неподходящ избор за хора с по-чувствително зрение и високи изисквания.

•   Видът антирефлексно покритие, което е нанесено върху лещата
Съвременните технологии позволяват изработката на висококачествени и високотехнологични покрития, които могат да задоволят и най-взискателните потребители. Предлагат се "твърдо", "супер твърдо" и различни видове антирефлексни, незадържащи прах и замърсявания покрития. Целта на антирефлексното покритие е да направи лещата по-прозрачна и с по-малко отблясъци, което пък от своя страна я прави по-комфортна при употреба. Нанесеното антирефлексно покритие намалява загубите от отражение и поглъщане до 10 пъти, освен това позволява да се виждат ясно очите на носещия ги.

Недостатък е, че то прави лещите по-трудни за почистване. Този проблем е лесно решим, като се избере такова покритие с допълнителен слой за по-лесно почистване. Важно е да се знае, че съвременните лещи за очила са сложно изработени оптични детайли, за които е необходима специална грижа и внимание. Въпреки че са с нанесени твърди покрития, това не ги прави ненадраскваеми, а просто с повишена устойчивост. При контакт с твърди метални предмети (ключове, монети и др.), се стига до повреждане (надраскване) на покритието, което прави лещите неизползваеми. Друг „враг“ на антирефлексните покрития са високите температури. Оставянето на очилата в автомобил през лятото, посещението на сауна и прекият контакт с пара при готвене например, почти сигурно довеждат до напукване на покритието.

Вижте повече на www.grandoptics.bg и www.joyoptics.bg